Veenendaals dagblad Fatale slip op natte weg Auto tegen een boom bij Winterswijk: 3 doden Buiten Philips experimenteert met energiepapier Vijf doden door verdrinking WIJ ONLUSTEN IN DE V.S. DUREN VOORT Amerikanen kopen meer vuurwapens Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei inde Velen waren door waarschuwing van De Bilt op het ergste voorbereid Vijf mannen van zinkend ponton gesprongen Uitkomst bij een lege accu m Tot vlak bij Witte Huis GEEN SPOOR VAN SCHAT OP SCHIETBAAN Voor Gelderland 46 woningwet- huizen extra Onweerskans blijft nog KRUPP STIERF AAN LONGKANKER Hei in GEEN GEVAAR OP AUTO'S KEUKENZOUT Lunar Orbiter-5 gelanceerd öur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden '1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 2 AUGUSTUS I967 4le JAARGANG ZWAAR WEER' VIEL MEE (Van een onzer verslaggevers) In verscheidene plaatsen van ons land zijn gisteravond voorzorgsmaatregelen genomen om het hoofd te bieden aan het noodweer, dat door het KNMI was voorspeld. Oefeningen van het Luchtmachtbewakingskorps werden met het oog op de weersomstandigheden afgelast en in West-Brabant hield gisteren iedereen reke ning met een windhoos, die over België West-Brabant zou naderen. De politie ging de zwembaden, kampeerterreinen en de jachthavens af om iedereen tegen de windhoos te waarschuwen. WINTERSWIJK Een verkeersongeluk op de weg van Aalten naar Winters wijk, ter hoogte van de Meenkmolen, heeft gisteravond aan drie personen het le ven gekost, te weten de 41-jarige heer J. H. Lorijn uit Lintelo, diens 37-jarige echtgenote, mevrouw H. M. Lorijn-Scholten en mevrouw H. G. Piek-Annevelink uit Aalten, die 26 jaar oud was. De heer en mevrouw Lorijn waren op slag dood, nadat hun personenauto in volle vaart tegen een boom was ge botst en een eindje verder weer op het wegdek was gesmakt. De foto hier boven geeft een beeld van de totaal vernielde wagen. De politie vermoedt, dat het ongeluk is ontstaan doordat de auto op het natte wegdek slipte. De remsporen kunnen wijzen op een hoge snelheid. Het drietal was op weg naar het ziekenhuis in Winterswijk om daar op ziekenbezoek te gaan. ESSEN. Alfried Krupp von Bohlen und Halbach is aan longkanker overle den. Dit is in een medisch bulletin be vestigd. Het werd uitgegeven door een arts van het Krupp-concern. Er stond in dat de 59-jarige staalmagneet kan ker aan de bronchiën had. Krupp is zondag overleden nadat hij enkele weken thuis had moeten blijven met een aandoening aan de luchtwe gen. Hij ligt nu opgebaard in de grote hal van de villa Hügel. Enkele duizen den hebben langs zijn baar gedefileerd. Zes mijnwerkers hadden de dodenwacht betrokken. De begrafenis, morgen, zal worden bijgewoond door dr. Eugen Gersten- maier, voorzitter van de Bondsdag, en door de premier van Noord-Rijnland- Westfalen, Heinz Kühn. /"kofe hij, die niets met de heide te maken heeft, kan toch de beroem de, donker gekleurde heihoning waar deren, want deze staat letterlijk en fi guurlijk in een goede reuk en daarom is de calluna vanouds van grote bete kenis voor de imkerij geweest. Zowel struik- als dopheihoning en behal ve korfbijen komen er ongetelde wilde bijtjes en aardige vlinders blauwtjes kleine vossen vuurvlindertjes e.a. ka pellen, kevertjes enz.) op de zoetig heid af, doch ze vormen nauwelijks enige concurrentie voor de imker. Het klinkt menigeen vreemd in de oren, dat ons heidelandschap slechts dank zij afbranden, wild-lavei, schapen wei den en plaggen steken kan bestaan, want het is een ,,door de mens sta tionair gehouden gezelschap", zoals ue plantensocioloog deze niet-natuur- lijke gemeenschap, het z.g. calluneto- genistetum, betitelt. Bemoeit men er zich in het geheel niet mee, dan slaat het veld geleidelijk dicht met naald en enig loofhout. Het vergt voorts veel kennis, overleg en werk om de begroeiing van de pijpestrootjes tegen te gaan, want hoe sterk het regenera tievermogen van de hei ook is, tegen de taaie, zodevormende molinia's kan zij het moeilijk bolwerken. Wie van de vakantie een bos bloeiende calluna meeneemt naar zijn stadse woning, befeeft er ettelijke maanden plezier en herinnering aan, want zij is (droog in vaas) lang houdbaar. De plant bevat looizuur, arbutien, saponien, kalk en kiezelzuur. Wanneer men, bloemen knoppen en blaadjes afstroopt en hen enkele dagen droogt, verschaffen ze een soort geurig brouwsel, dat in de oorlog wel aan de thee in de pot werd toegevoegd. Bovendien had het ge neeskrachtige werking. 2-8-'67 A. B. WIGMAN De derde inzittende van de auto, me vrouw Piek, die Winterswijkse van ge boorte was, werd aanvankelijk vervoerd naar het Algemeen Ziekenhuis te Win terswijk, maar daar achtte men over brenging naar „Ziekenzorg" ie Ensche de noodzakelijk. Kort na aankomst daar is ook zij overleden. DIDAM De 66-jarige N. Scheer der uit Didam is gistermiddag om streeks twee uur bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. Waarschijn lijk heeft hij een ruimschoots uit de bocht Raadhuisstraat Lieve Vrouwe plein geparkeerde auto met zijn fiets willen passeren, toen een hem achter opkomende vrachtwagen dezelfde ma noeuvre wilde uitvoeren. Deze wagen, geladen met tien ton zand, heeft wel licht de fiets van het slachtoffer ge raakt, waarna de heer Scheerder door de achterwielen werd overreden. Een toevallig ter plaatse aanwezige arts kon slechts de dood constateren. De chauffeur van de wagen werd door om standers op het ongeluk attent gemaakt. Het slachtoffer, dat onherkenbaar ver minkt werd, was ongehuwd. ZEIST In een ziekenhuis in Zeist is gistermiddag de 42-jarige J. G. Ap pelman overleden. Hij was enkele uren eerder met zijn bromfiets aangereden door een vrachtauto die hem geen voor rang had gegeven. VEENENDAAL De 68-jarige H. Loedeman uit Veenendaal is gisteren overleden aan de verwondingen die hij vrijdagavond had opgelopen. Hij was met zijn fiets onder een auto geraakt. Zijn vrouw, die achterop zat, werd ernstig gewond. De rijkspolitie in Breda had deze alarmeringsactie spontaan op touw ge zet nadat zij een aantal berichten en tips had gekregen. Er kwam na enke le uren inderdaad een bui, maar er vielen maar enkele druppels uit. En zo ging het ook op de meeste plaatsen in onze omgeving. De weerkundige dienst van de vliegbasis Woensdrecht had al •erder laten weten dat er boven België 'een windhoos maar een zware on weersbui was gesignaleerd, die soms vergezeld ging van rukwinden. 0 Tijdens een zware regen- en on weersbui die gisteravond boven Am sterdam woedde, kreeg de Amsterdam se brandweer een brandmelding uit 't Paleis op de Dam. Zeven brandweer auto's raasden door de vaak blank staande straten naar de Dam. Kort daarop werd duidelijk dat het paleis geen enkel gevaar liep. Vermoe delijk door een hevige donderslag was een onderdeel van de automatische brandmelder overgegaan, waardoor in de centrale seinzaal van de brandweer het alarmsein van het paleis in wer king trad. De concentratie van zoveel brandweerauto's en wagens van poli tie en marechaussee trok nogal wat be langstelling op de inmiddels weer op drogende Dam. Plotselinge rukwinden in Eindho ven hebben gistermiddag enige schade veroorzaakt. Op twee punten van de stad werden bomen uit de grond ge rukt die op auto's terecht kwamen. De wagens werden zwaar beschadigd. Vlak achter het politiebureau in Eindhoven, werd een geparkeerde auto beschadigd doordat een vrachtwagen door een ruk wind zijn lading verloor. Niemand werd gewond. De regenbui, die de storm volg de, veroorzaakte talloze kleine aanrij dingen. AMSTERDAM Vanmorgen om streeks half negen is in de zgn. Binnen haven bji de IJtunnelwerkzaamheden in Amsterdam een boorponton, met een duikerklok er op, gekanteld en gezon ken. In de duikerklok bevond zich nie mand en op het dek van de ponton vijf mannen, die zich allen hebben kunnen redden door in het water te springen. Het ongeluk is gebeurd aan de ingang van de Binnenhaven, een kleine insteek- haven, die in gebruik is bij de Holland- sche Stoomboot Maatschappij. Twee kustvaarders, die voor deze rederij va ren. de „Texelstroom" en de gechar terde „Theano", zijn door het zinken van de ponton voor het ogenblik in de Binnenhaven opgesloten. De „Theano" zou vanavond naar Dublin vertrekken. Of dit ongeluk wezenlijke stagnatie in de tunnelbouw zal veroorzaken is nog niet vast te stellen. EINDHOVEN Binnen afzienba re tijd behoeft een automobilist, wiens accu op een ongelegen ogenblik leeg blijkt te zijn, niet bij de pakken neer te gaan zitten. Hij kan wat energiepa pier nemen en daarmee zijn auto star ten. Energiepapier. Dat is nu nog een woord dat bijna niemand kent. Zodra echter de proeven die daarmee thans worden genomen in Philips' Natuurkun dig laboratorium in Eindhoven achter de rug zijn, zal het woord even gang baar worden als het woord batterij. Energiepapier komt dan massaal in gebruik voor levering van kleine „pak# ketjes" elektrische stroom. De heren P. A. Boter en M. D. Wijnen, die met energiepapier experimenteren, denken bij voorbeeld aan een elektrisch scheerapparaat dat niet wordt gevoed door batterijen maar door een vel energiepapier dat voldoende stroom le vert voor één maal scheren. Deze laatste toepassing van energie papier heeft grote voordelen. Dat zal een ieder beamen die wel eens tijdens het scheren heeft ontdekt dat de batte rij opeens uitgeput raakte. Bijna nooit is dan meteen een verse batterij be schikbaar. Een „vel" energiepapier bestaat uit drie lagen: a. papier dat keukenzout be vat, b. papier dat kaliumpersulfaat en koolstofpoeder bevat, c. een laag die elektrische stroom geleidt. Het vel •wordt in het elektrische scheerapparaat gelegd met de keukenzout bevattende laag naar boven. Men bevochtigt die laag met water en sluit dan het van een plat deksel voorziene scheerappa raat. Aan de binnenzijde van dat deksel is een plaatje zink of magnesium beves tigd. Zodra dat plaatje tegen het ener giepapier is aangedrukt is de dunne pa pieren batterij voor gebruik gereed. Het energiepapier is lange, tijd houd baar. Wie er een klein voorraadje van in huis heeft zal dus steeds precies we ten hoe vaak hij zich nog kan scheren. Tegenover dit grote praktische voor deel staat een klein nadeel: van tijd tot tijd zal de metaallaag aan de binnen kant van het deksel vernieuwd moeten worden. De heren Boter en Wijnen hebben ook gedacht aan gebruik van energie- papier als krachtbron voor elektrisch kinderspeelgoed. Energiepapier zal rant soenering van elektriciteit in de kinder kamer mogelijk maken. En natuurlijk wordt het elektrische speelgoed er ook veel veiliger door. KAAP KENNEDY Vanaf Kaap Kenndy is de vijfde en laatste „Lunar Orbiter" fotosatelliet gelanceerd, die foto's moet nemen van het maanopper vlak, vanuit een baan rond de maan. De 380 kilo wegende satelliet werd met een Atlas-Agena raket in de ruimte ge bracht. LATHUM Gistermiddag om streeks kwart over een, is de 14-jarige Henk Stronk in de IJssel te Lathum verdronken. Hij was met zijn ouders en een broer op een strandje, gelegen achter de zand- en grinthandel Wijnand van Maanen. Op een zeker ogenblik begaf hij zich te water, hoewel hij niet kon zwemmen. Waarschijnlijk heeft de jongen zich te ver van de oever gewaagd en kwam hij in de diepe vaargeul terecht. Een aantal omstanders, die geen van allen konden zwemmen, zag hem nog enkele malen boven water komen, maar de laatste maal gaf hij geen tekenen van leven meer. De rijkspolitie heeft naar het lichaam van de jongen gedregd, maar tot nu toe zonder resultaat. GARDEREN Het zesjarig zoon tje van de familie Foppen te Nunspeet is dinsdagmiddag verdronken in het zwembad van de camping „Speulder- bos" te Garderen. Het knaapje was in het voor volwassenen bestemde bassin gevaMSn. HEI JEN Voor de ogen van zijn moeder is gistermiddag in de Maas onder Heijen de veertienjarige Her man Giesbera uit OttS*n#ri verdron ken. WERKENDAM Bij het overzet veer in Werkendam is gistermiddag tijdens het baden de vijftienjarige H. Blom uit Dubbeldam verdronken. DE ZILK De 21-jarige tuinder P. J. Keijzers uit De Zilk is gisteren bij het zwemmen in de Ringvaart, ter hoogte van de Hillegommerdijk in de Haarlemmermeer verdronken. - W - Na een langdurige periode van droogte, kreeg de hoofdstad gis teravond zoveel regenval ineens, dat de riolering het niet meer aankon. De foto laat zien hoe de Raadhuis straat geheel blank kwam te staan. Na een snikhete dag, viel de verkoe ling wel wat al te royaal uit. 0 De werkgelegenheid in Veenendaal is, voor zover het de jeugdigen be treft, nauwelijks aan enige mutatie on derhevig. Elders in ons land doet zich een minder gunstige ontwikkeling voor; daar neemt de jeugdwerkloosheid over hand toe. „Bij ons valt het allemaal best mee", zei de directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Veenendaal ons. 0 Adriaan P. de Kleuver die we bij onze lezers niet verder hoeven te introduceren heeft twintig jaar lang naar bijzondere steensoorten ge zocht. Zijn met zorg vergaarde collec tie heeft hij nu in bruikleen gegeven aan het gemeentebestuur van Veenen daal. De verzameling zal in het raad huis een (opvallende) plaats vinden. 0 In Opheusden gaat men extra aan dacht schenken aan een grotere ver keersveiligheid. MILWAUKEE (Wisconsin). De Nationale Garde in de onrustige neger- wijken van Milwaukee heeft vandaag in de vroege ochtenduren om zware automatische wapens verzocht om sluipschutters die vanaf daken schieten te kunnen verdrijven. Naar schatting een zestal sluipschutters besproeide vanaf daken in de omgeving van een groot magazijn de straat waar de poli tie en Nationale Garde een hoofdkwar tier hebben ingericht, met kogels. Er zouden weer verscheidene branden woe den. Een honderdtal manschappen van de politie van de straat Rhode Island is vanmorgen vroeg de stad Providence binnengerukt, om <ak< onrust in de zui delijke wijken van de stad de kcp te helpen indrukken. De Nationale Garde van de staat wordt in gereedheid ge houden. Gouverneur John Chafee heeft zijn vakantie onderbroken en is te Provi dence aangekomen om zich persoonlijk van de toestand op de hoogte te stel len. Kort voor middernacht deelde de po litie mee, dat een 25-tal arrestaties was Op aanwijzing van de Duitser i Franz Klein uit Weilburg, die in de oorlog als zestienjarige voor straf corvee-werkzaamheden zou hebben moeten verrichten in het toenmalige I concentratiekamp Amersfoort, zijn gisteren opgravingen verricht onder de schietbaan van „De Boskamp" bij Leusden. „Om zijn geweten te ont lasten", had Klein verklaard dat hier een aantal onbekende oorlogsslacht offers was begraven, alsmede diverse geroofde kunstschatten. Er werd ech ter niets gevonden. NEW YORK. De vraag naar vuur wapens is gestegen in een aantal Ame rikaanse steden waar rassenonlusten hebben gewoed. Sommige handelaars hebben de verkoop gestaakt. Een winkelier vertelde: „De meeste klanten zijn blanken. Ik denk dat ze een wapen aanschaffen om zich te kun nen verdedigen". Sears Roebuck and Co en Montgome ry and Co, twee firma's die in het ge hele land winkels hebben, hebben de verkoop over de toonbank gestaakt in verscheidene steden, waar zich onlus ten hebben voorgedaan. In New York verkopen de sportzaken sinds de onlusten in het nabij gelegen Newark veel meer geweren en munitie. „Wij verkopen pas in september weer jachtgeweren", aldus een woordvoerder van een firma. „We leggen op het ogen blik geen vuurwapens in de etalage. We willen niet bijdragen tot de ellende". Een andere winkel borg de vuurwa pens twee weken geleden op en zal de verkoop pas hervatten als de moeilijk heden voorbij zijn. De eigenaar wordt 15 tot 20 keer per dag opgebeld door loensen die een geweer willen aanschaf fen. In Newark, waar 25 doden vielen bij een oproer van vorige maand, zei een winkelier: „De zomer is in deze buurt gewoonlijk een slappe tijd. Maar nu heb ik goede zaken gedaan. Sommige mensen zeiden: „Dit is een nationale crisis". Op zo'n ogenblik vraag je geen vergunning aan. „Een paar mannen kwamen huilend mijn winkel binnen en zeiden dat ze een geweer moesten heb ben". Deze winkelier verkocht even eens voornamelijk aan blanken. In Detroit steeg de vraag naar wa pens sterk. In Philadelphia werden meer inlichtingen ingewonnen over de koop van een vuurwapen, maar de ver koop steeg niet. Waarschijnlijk is dit te danken aan de strenge voorschriften in de stad, waar gegadigden gefotogra feerd worden, hun vingerafdrukken moeten geven en door de politie wor den onderzocht voordat ze hun vergun ning krijgen. 0 verricht. De meeste arrestanten zijn blanke jongemannen uit de wijk, waar in een grote negermeerderheid woont In een vuurgevecht zijn twee tienen neergeschoten. Van een hunner is de toestand ernstig. Twee politie-ambte- naren zijn door rondvliegende stenen gewond. Zij hoefden niet in een zie kenhuis te worden opgenomen. De rassenonlusten in de V.S. zijn dinsdag overgeslagen naar Washing ton, de Amerikaanse hoofdstad. Jonge negers sloegen etalageruiten in, staken wat kleine branden aan en bekogelden de politie op nog geen anderhalve km van het Witte Huis. Functionarissen van het District of Columbia, het bestuursorgaan van de stad, noemden het gebeurde „een straatrel van betrekkeljik weinig be lang". Ze prezen het optreden van de politie dat snel was en met een mini mum aan geweld gepaard ging. Er is niet geschoten. Van communistische zijde in Havana, waar een conferentie wordt gehouden van de organisatie voor solidariteit tus sen de Latijns-Amerikaanse landen, is dinsdagavond verklaard, dat Stokely Carmichael, de grote voorvechter voor het overdragen van de macht aan de negers in de V.S., overweegt president Johnson en premier Wilson van Enge land te vermoorden bij wijze van ver gelding van de moord op negerleiders. Carmichael zou op een persconferen tie gezegd hebben, dat Johnson en Wil son en ook Rusk en McNamara, resp. minister van Buitenlandse Zaken en minister van Defensie van de V.S., de eersten zullen zijn die „de prijs moe ten betalen". DEN HAAG De minister -van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning, ir. W. F. Schut, heeft aan zeven provincies een extra contingent wo ningwetwoningen toegewezen. Het be treft de provincies Groningen (160), Friesland (101), Drenthe (93), Overijs sel (10), Gelderland (46), Noord-Bra bant (40) en Limburg (157). Het totaal aantal is dus 607 woningen. Deze toewijzing is geschied in het ka der van de maatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid in de bouwnij verheid. Aan de toewijzing is de voor waarde verbonden, dat in de gemeenten waar de extra-woningen zullen worden gebouwd, een aantal krotten ontruimd wordt, dat gelijk is aan de helft van het aantal toegewezen woningwetwoningen. De minister heeft desbetreffende pro vinciale besturen verzocht ervoor te zorgen, dat de plannen voor de bouw van de woningen zo spoedig mogelijk worden ingediend. gisteren is de temperatuur in Gel- derland 29 tot 30 graden gewor den. In Eindhoven, Maastricht en Den Haag werd het 31 graden, in Brussel 32 en in Parijs 33. Als reactie hierop kwam het in die gebieden tot warmte- onweren, het hevigst in Venlo en om geving (30 mm en meer). In de nog steeds aanwezige subtro pische lucht, blijft het weer in onze omgeving zoel, met zomerse tempe raturen van 25 graden of meer. Er is daarbij kans op plaatselijk onweer. Zolang het koufront boven Enge land volhardt in zijn zeer langzame beweging naar het continent, blijft het weer ook morgen nog drukkend. Gaat het front, na opleving van de on weersactiviteit, echter sneller naar het oosten, dan kan het reeds in de loop van morgen tot daling van tempera tuur komen. Maar ook in dat geval verliest het augustusweer zijn zomer se humeur vermoedelijk niet.

De Vallei | 1967 | | pagina 1