S.V.Z.containerdiensten in het oog houden De Gaulle's blunder Geen rassenverschillen „Liberty" was luisterpost National Security Agency Israëliërs schoten „in de roos PL UNDERAARS IN MIL WA UKEE Bosbrand bij Costa Brava Svetlana won proces tegen OP WEG NAAR LONDEN uitgeverij Concurrentie in stukgoedvervoer Grieken moeten eed van trouw afleggen Radio-actieve stoffen gestolen in Antwerpen Europa krijgt weer olie NADER D Japanse jongens door bliksem getroffen Verkeer spiek in België EILAND MAN BOOS OP LONDEN BRITSE MINISTERIES GEKRITISEERD DOOR LAGERHVISCOMMISSIE Inefficiëntie bij bouw bureau Scotland Yard VOLGENS AMERIKAANSE JOURNALISTEN W ereld-j amboree in V.S. geopend BEDREIGING VOOR TOERISTEN COMMISSIE SPIONAGESCHIP SUPERGEHEIM WOEDEND VERNIETIGD NIET ZO'N HAAST CONCORDE TANKS WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1967 (Van onze scheepvaartredacteur) ROTTERDAM Aan de grote veranderingen, die de behandeling van het stukgoed ondergaat door het toenemend gebruik van de container wijdt het jaarverslag over 1966 van de Scheepvaartvereniging Zuid (SVZ), de vereni ging van ondernemers in de vervoer- en havenbedrijven te Rotterdam, veel aandacht. Het verslag zegt ervan: „In de stukgoedsector voltrekt zich een structurele wijziging, die ingrijpende betekenis heeft voor allen die bij het vervoer en de overslag van stukgoed BARCELONA (Reuter) Een gewel dige bosbrand bedreigt de Costa Brava, in Noordoost-Span je, waar zich, zoals elk jaar, duizenden Nederlandse toe risten bevinden. Het vuur woedt in een gebied van zestig vierkante kilometer tussen de ste den Iloret de Mar, Tossa, San Christina en San Feliu de Guixols. Wanneer de brand, die een front heeft van twaalf kilometer, niet tijdig tot staan wordt gebracht, zullen waarschijnlijk enkele vakantiekampen in de omgeving moe ten worden ontruimd. Er zijn nog geen slachtoffers geval len, maar de materiële schade is zeer groot. Achtduizend hectaren bos zijn door het vuur verwoest. „Een vreselijk gezicht" zei een burgemeester uit de streek. „Het is de grootste brand die we ooit aan de Costa Brava hebben gehad." Het vuur woedt al sinds vrijdag. Aan vankelijk dacht men gisteren dat men de vlammen de baas was, maar een aanwakkerende wind joeg het vuur gisternacht weer hoog op. In sommi ge plaatsen laaiden de vlammen, ge voed door het kurkdroge hout in de bossen, op tot een hoogte van meer dan tien meter. Duizenden brandweerlieden, militai ren, politiemannen en toeristen zijn dag en nacht in de weer om het gevaar te keren. Gisteren waren zij er nog niet in geslaagd de brand te bedwingen. PERPIGNAN (Reuter). Een Franse jongen en een meisje uit Perpignan in Zuid-Frankrijk hebben ruim achttien uur zonder eten en drinken op de Mid dellandse Zee rondgezworven op een waterfiets. De jongen en zijn zestienjarige vrien dinnetje hadden maar een paar minu ten weg willen blijven, maar de opko mende wind had hen verder de zee opgedreven. Tegen de ochtend werd het tweetal op twaalf kilometer uit de kust opgepikt door een boot van de douane. zijn betrokken". Deze gang van za ken heeft ertoe bijgedragen dat de SVZ, die zich tot dusver „in hoofd zaak op sociaal terrein heeft bewo gen" zich in de toekomst meer dan voorheen zal gaan bezighouden met de behandeling van algemene econo mische vraagstukken. Daartoe is ingesteld een econo misch overlegorgaan. Tot zijn taak behoort het uitbrengen van adviezen aan de elf bestaande commerciële verenigingen en groeperingen van ha venbedrijven. In ruimer verband is het contactorgaan Nederlands Ver- voeroverleg tot stand gekomen. Een kleine groep van de Commissie Nieu we Arbeidsverhoudingen is verder be last om de sociale gevolgen van de nieuwe ontwikkelingen te onderzoe ken. Een studiecommissie, waarin ook de Amsterdamse haven is verte genwoordigd, houdt zich bezig met de indeling van functies en de opbouw van lonen in het stuwadoorsstukgoed- bedrijf. Ook de stichting Vakopleidin gen Havenbedrijf houdt rekening met de ontwikkeling van de haventechnie ken. Een studiecommissie, waarin anderen. „Arbeidsbesparende technieken worden steeds verder doorgevoerd en hebben hun weerslag op de totale sterkte van de arbeiders in de ha ven", zegt het verslag van de SVZ. Tot de aanpassingen behoort, dat de wervingsactiviteiten in de provincie zijn stopgezet. Tevens werden maat regelen genomen om de kwaliteit van het korps havenwerkers te verbete ren. ATHENE (Reuter) Griekse hoog- leraen, rechters en ambtenaren moeten binnen een maand een verklaring afleg gen waarin zijn hun trouw beloven aan het huidige Griekse militaire regiem. Doen zij dit niet, dan zullen zij op staande voet worden ontslagen met be houd van twee maanden salaris. Ook hun recht op pensioen zullen zij niet verliezen. Communisten en mensen met communistiesch sympathiën mogen de verklaring niet afleggen. 0 Voor Herbert Redmond (links) en Patrick Cullen uit Detroit bestaan er geen rassenverschillen. Als stamgasten van een bar vierden zij met een biertje de opheffing van het tijdens de onlus ten ingestelde tapverbod. BRUSSEL (ANP) Een aluminium cilinder met acht kilo radio-actieve stoffen is het afgelopen weekeinde ont vreemd uit een vrachtauto in het ha vengebied van Antwerpen. Het voor werp kan levensgevaarlijk zijn. De stra ling wordt niet geneutraliseerd door de capsule en levert gevaar op tot een afstand van twaalf meter BEIROET (AP). Libanon en Sy rië hebben de (Westerse) Iraakse Pe troleum Maatschappij toestemming ge geven de olie-export naar Europa te hervatten. Alleen aan Engeland en West-Duits- land mag voorlopig niet worden gele verd. Tot nog toe mocht alleen olie worden verscheept naar Frankrijk, Turkije en Spanje. De Iraakse olie wordt per pijpleiding naar de Middellandse Zeehavens van beide landen aange voerd. (Van een onzer redacteuren) Het Amerikaanse schip Liberty dat de Israëlische strijdkrachten in de Middellandse Zee aanvielen op 8 juli was geen schip dat, zoals de Amerikanen beweerden, alleen maar zorgde voor een vlotte regeling van het vertrek van Amerikaanse burgers uit het Midden-Oosten. De Liberty was een drijvende luisterpost van de National Security Agency, de dienst die tot taak heeft de geheime codes van andere landen te breken. Dit staat in het Amerikaanse pocket boek Israël's fight for Survival (Israëls strijd om zijn voortbestaan) dat is geschreven door vijftien journalisten van de Los Angeles Times die tijdens de zesdaagse veldtocht van de Israëlische strijdkrachten berichtten over alle aspecten daarvan, ook de poli tieke in Moskou, Washington, het hoofd bureau van de Uno, Kairo, Beiroet, Da mascus en Tel Aviv. Overde Liberty berichtten dze Ame rikaanse journalisten: „Het 11.000 ton metende schip was een ongewoon vaartuig. Het was in fei- T\E verklaring, waarin de Gaulle zijn indrukken gaf over en zijn con clusies trok uit zijn reis „naar Quebec", vormt van Franse zijde voorlopig het einde van het diplomatieke incident met Canada. De Gaulle, dat wil zeggen Frankrijk, heeft gezegd, wat er te zeg gen was. Wat ook de reacties zullen zijn uit Canada en de rest van de we reld, de Gaulle heeft nu eenmaal niet de gewoonte om woorden toe te voe gen, terug te nemen of te wijzigen wan neer hij eenmaal heeft gesproken. Daarom is het mogelijk nu reeds een balans op te maken over de gevolgen van deze geste, die door praktisch alle Franse kranten veroordeeld wordt en die zelfs bij de Gaulles weinige verdedi gers een zeker gevoel van onbehagen heeft opgeroepen. Het is duidelijk, dat de Gaulle op binnenlands gebied aan populariteit en prestige heeft ingeboet. Een onderzoek, daags na het uitspreken van de beruch te woorden „Leve het vrije Quebec", bracht aan het licht, dat 56 pet. van de Fransen deze woorden veroordeelde en dat slechts 27 pet. erachter stond. Daar bij moet men dan nog bedenken, dat zeer veel Fransen familieleden hebben in het Franstalige deel van Canada. T TIT het genoemde percentage blijkt duidelijk, dat een groot aantal gaullisten hun leider deze woorden bij zonder kwalijk heeft genomen. Inder daad, er is een bepaalde malaise merk baar in de gaullistische meerderheid van de Kamer. Wat is daarvan het ge volg? Niets! Want deze malaise is een soort gevoel van luxe, dat men erop na kan houden: men voelt, dat hetgeen is ge beurd niet in overeenstemming is te brengen met het politieke geweten, men fluistert zijn gevoelens zijn buur- lui in het oor en daarna schaart men zich weer achter zijn leider. Dat doet men dan in naam van het allerhoogste landsbelang, dat wil zeggen de hooghei lige stabiliteit van Frankrijk. Het doet er niet toe of deze stabiliteit een be twistbare politiek dekt en of deze uit mondt in het ontoelaatbare Men zou kunnen denken, dat onder deze omstandigheden de oppositie de kans van haar leven heeft om de gaul listische meerderheid een definitieve slag toe te brengen. Op papier is dit inderdaad waar. In feite is echter het tegenovergestelde het geval. In een ge zonde maatschappij, onder een normale bestuursvorm, zou het incident te Que bec een regeringscrisis hebben veroor zaakt. Welnu, als de meerderheid om redenen, die wij zojuist genoemd heb ben, deze niet wil uitlokken wenst de oppositie deze evenmin. Daarmee maakt zij zich echter medeschuldig aan schuldige lankmoedigheid. T\IT komt hoofdzakelijk, omdat de oppositie nog niet gereed is om het roer van het gaullisme over te nemen. Opnieuw staan in deze crisis de socia listen en de communisten pal tegenover elkaar. Nog altijd zijn de linkse partij en er niet in geslaagd een gelijknamige noemer te vinden waaronder zij naar buiten als een eenheid kunnen optre den. Op binnenlands gebied zal dit inci dent dus geen andere gevolgen hebben dan dat alles bij het oude blijft, ofschoon de Gaulle bij de Fransen aan prestige en populariteit heeft ingeboet. Een duidelijke innerlijke verzwakking dus. Deze is des te erger, omdat op buiten lands gebied de positie van Frankrijk door dit incident bepaald moeilijker is geworden. Het internationale aanzien van Frankrijk en daardoor zijn diplo matieke mogelijkheden zijn geringer ge worden. De Gaulle heeft namelijk zijn diplo matieke blunder gemaakt, op het ge bied waar hij altijd het sterkste heeft gestaan: Geen inmenging in de binnen landse aangelegenheden van anderen! Door deze stelling consequent toe te passen (Congo, Vietnam, San Domingo) had hij zich een duidelijk prestige in het buitenland opgebouwd, ondanks de spaken die hij herhaalde malen in an dermans wielen stak. OOR verraad te plegen aan een van zijn belangrijkste beginselen heeft hij: 1. tal van landen voor zichzelf geslo ten, in ieder geval die landen waar een Franse gemeenschap verblijft; 2. de Franse diplomatie in haar ge loofwaardigheid een ernstige slag toege bracht; 3. zijn bondgenoten nog wantrouwi ger gemaakt, dan zij tot nu toe wa ren; 4. zichzelf in feite gemaakt tot een geïsoleerde, waardoor hij gevaarlijker en agressiever kan worden dan ooit tevoren. Dit alles is het gevolg van wat het Franse blad Le Monde „het irrealisme van een reaalpolitiek" noemt. te een spionageschip, volgestouwd met elektronische apparatuur die speciaal was ontworpen voor uitvoering van het ingewikkelde spionagewerk van deze moderne tijd." De Liberty, zo vervolgden zij, beschikte over computers waarmee zij alle geheime codes kon ontcijferen, ook die welke landen die daarvan gebruik maakten absoluut waterdicht achtten. „Toen de Liberty werd aangevallen ving het schip juist codeboodschappen van de verbindingsdiensten van de strijdkrachten van Egypte en Israël op die tijdens de strijd in de woestijn van Sinaï werden uitgezonden, en ook gehei me boodschappen tussen sommige rege ringen." De Amerikaanse regering, aldus de schrijvers van Israël's fight for Survi val, had de strijdende partijen wél me degedeeld welke schepen van de zesde vloot zich in de Middellandse Zee be vonden en waar, maar gezwegen over de Liberty. Dat schip, een omgebouwd vrachtschip, was naar men in Washing ton zeker veronderstelde, heel onopval lend. De ware aard van de Liberty kwam pas aan het licht toen in Washington een onderzoek was ingesteld naar de Israëlische aanval op dat schip, die 34 opvarenden het leven kostte. „Een van de omgekomenen'', ildus de schrijvers van Israël's fight for Survival, „was Allen M. Blue, uit Süver Springs in Maryland, die door net Pentagon werd beschreven als een technisch vertegen woordiger van het ministerie van de fensie. Pas toen de juistheid van die mededeling in twijfel was getrokken gaf het Pentagon toe dat de heer Blue in feite een employé was van de Natio nal Security Agenc,r. Het incident mr de Liberty, aldus de schrijvers -an Israël's fight *or Survi val, bracht -echtst *.ekse *e!exveroin- di-ig tussen Washington e» Moskou n werking. Dat ws* «ndat todr*» S.O.S-seineo van de ibertj «varen ont- vangen, stra»'.vliegtuigen de Ameri kaanse vllagda^scne^ei» America en Sa- l ratoga hadden verlaten President Johnson «••nave niet dat de bevelheDDèr van de Russisch# oo^gs schepen in de Middellandse iee daaruit verkeerde conclusies zou treKken. Hij liet daarom per telex bericht sturen naar Moskou dat die vliegtuigen onder weg waren naar de Liberty om hulp te verlenen. NAGANO (AP/Reuter). Bliksem inslag in de bergen van Noord-Japan bij Nagano heeft gisteren het leven ge kost aan tien jongens van een middel bare school uit Matsumoto. Zes leer lingen raakten gewond. De jongens waren met 33 medeleer lingen, waarbij zeven meisjes, en vijf leraren bezig met de beklimming van een 3200 meter hoge berg. Vlak onder de top sloeg de bliksem in uit de laag hangende wolken. Het duurde verscheidene uren voor dat een reddingsploeg de klimmers had bereikt. Deze bleken verstijfd van angst en niet in staat te zijn geweest iets voor de slachtoffers te doen. Met heli kopters zouden vanochtend de slachtof fers en de overlevenden worden opge haald. FARRAGUT STATE PARK (Reuter). In het natuurreservaat Farragut in de Amerikaanse staat Idaho is gsteren de twaalfde Wereld Jamboree ge opend, het vierjaarlijkse hoogtepunt van de internationale padvinderij. Dit jaar wordt ook het zestigjarig bestaan van deze organisatie gevierd. BRUSSEL (ANP) De verkeersdruk te in België heeft een hoogtepunt be reikt. Tienduizenden Belgen keren sinds twee dagen terug van vakantie, terwijl een ongeveer even groot aantal aan zijn vakantie begint. Deze drukte werd gisteren nog voor het eerst sinds enkele weken weer op de wegen verschenen met talloze vrachtauto's en betonmolens. Bij de Scheldetunnel in Antwerpen, een flessehals in de weg tussen het noorden van België en de kust, zat het verkeer gisteren en eergisteren uren lang vast. (Van onze correspondent) LONDEN Een prachtige kans voor generaal De Gaulle, zei men gis teravond lachend in Londen. Dat sloeg op het nieuws over een conflict tussen het eiland Man in de Ierse Zee en de Britse regering. Man maakt deel uit van het Verenigd Koninkrijk, maar het heeft volledige zeggenschap in binnenlandse aangelegenheden. Buiten de kust van het eiland werict Radio Caroline-Noord, een van ae illegale piratenzenders die de regering in Londen hoopt te treffen met .ïaar uitbanringswet die op 15 <4Ufei.si.us van kracht wordt. Maar" de van Man is helemaal niet vzo t»is om een soortgelijke wet te !a-*r> mdicen waarbij het dus zou worden verboden om Radio Caroline- Noord van Man uit te voorzien van voedsel en andere voorraden en van opdrachten voor reclamespots. Welnu, zeiden de oppermachtige heren regenten in Londen, dan ver klaren wij onze wet ook geldig voor het grondgebied van Man. Woedende reacties op het eiland: de meerderheid van de Tweede Ka mer van het parlement van Man, het zg. Huis van de Sleutels, is nu voor een spoedvergadering van zomerreces teruggeroepen om de hele kwestie van de onafhankelijkheid van het eiland te bespreken. „Deze zaak heeft niets te maken met Radio Caroline", zegt het lid van de Kamer dat de kat de bel heeft aangebonden. „Het beginsel waar het hier om gaat is van veel wijdere strekking. Het gaat .erom of de Brit se regering het recht heeft ons haar wetten op te dringen". Hij heeft een motie klaar liggen waarin de regering van Man wordt aangeraden de zaak zo nodig voor te leggen aan de Verenigde Naties. NONCHALANT MET GELD Van onze correspondent (Van onze correspondent) LONDEN Een hele reeks Brit se ministeries en andere overheidsin stanties hebben gisteren een flinke veeg uit de pan gekregen van een commissie uit het Lagerhuis die de uitgaven van de overheid in de gaten houdt. Deze commissie die bestaat uit leden van alle partijen, hekelt vooral de nonchalante manier waarop er met geld is omgesprongen bij de bouw van het nieuwe hoofdbureau van Scotland Yard, de Londense politie. 0 Enige plunderaars zijn hier bezig een etalage van een drankwinkel leeg te ha len. Het gebeurde in de door rassenrellen getroffen stad Milwaukee. Dit gebouw heeft viermaal zoveel ge kost als oorspronkelijk was geraamd. Dat komt vooral omdat de bouwplan nen oorspronkelijk niet bedoeld waren voor een hoofdbureau van politie. De raming was 4,25 miljoen gulden, maar het nieuwe gebouw heeft 18,5 miljoen gulden gekost, zo onthult de waakzame commissie. LONDEN Een ruzie over het recht om de mémoires van Svetlana Stalin, Stalins dochter, in Engeland uit te ge l/en, heeft gisteren geleid tot een kort geding voor het Hooggerechtshof in Londen. Dat is voorlopig gewonnen door de dochter van de vroegere leider van de Jowjet-Unie. Svetlana Stalin kreeg van het Hof waar ze om had gevraagd: het verbod voor de Londense uitgeverij Flegon Press om haar mémoires in Engeland uit te geven. Deze uitgeverij heeft zon der toestemming van Svetlana een afschrift van haar gedenkschriften in handen gekregen. Stalins dochter had de rechten voor Engeland gegund aan de uitgeverij Hut chinson en die zal het boek pas in oktober op de markt brengen. Flegon wilde het boek onmiddellijk publiceren. Deze uitgeverij zegt dat er geen sprake is van een schending van de au teursrechten omdat het boek in het Russisch is geschreven. De Russen hou den zich niet aan dit soort bepalingen. Flegon beweert dat hij het manuscript uit officiële bron heeft gekregen. Ook vindt de commissie dat Scotland Yard helemaal niet zo'n haast had als wel werd beweerd, om een nieuw ge bouw te betrekken. De politie zei dat de afbraak van het oude gebouw aan de Theems in ver band met bouwplannen in dat deel van de stad in 1965 zou beginnen. In 1967 zou de afbraak voltooid moeten zijn, werd er destijds beweerd. In feite is men nog niet eens begonnen met het neerhalen van het oude gebouw van de Yard. De politie had ook best naar wat goed kopers kunnen uitzien in plaats van het peperdure gebouw in Victoria Street, vlak bij de abdij van West minster, menen de parlementariërs. Overigens is het nieuwe 'hoofdbureau nu al te klein; enkele afdelingen kon den er niet eens in worden onderge bracht. De commissie voor de openbare uitgave heeft nog meer onaangename verrassin gen: De kosten voor het ontwerpen en bouwen van de Concorde zullen nog eens 280 miljoen gulden hoger blijken dan de geschatte vijf miljard. De Con corde is het passagiersvliegtuig dat En geland en Frankrijk samen bouwen. Het zal sneller vliegen dan het geluid. Het onverwachte extraatje van 280 mil- 1 joen is het gevolg van onderzoekingen van het ministerie van technologische zaken. Van dat aparte onderzoek was tot nu toe niets bekend, zo blijkt uit het rapport van de parlementaire com missie. Oorspronkelijk werden de kosten van de Concorde geschat op 3,7 miljard gulden. Ook vraagt de commissie zich bezorgd af of er bij de produktie van de nieuwe tank voor het Britse leger, de Chief tain, niet twintig miljoen gulden had kunnen worden bespaard, indien men de bouw niet had gesplitst. Nu geschiedt die in een fabriek van het leger en in een particulier bedrijf. Engeland stelt alles in het werk om de Chieftain onder meer aan Nederland te verkopen als opvolger van de Centu rion. Het leger van Israël heeft de laatste maanden twee Chieftaintanks beproefd om te zien of deze tank geschikt is voor het gebruik in de woestijn. Svetlana Stalin heeft memoires geschreven in de vorm van twintig brie ven aan een vriend. Ze voltooide haar boek in 1963 in de Sowjet-Unie. Het jaar daarop heeft ze het manuscript vernie tigd nadat er drie afschriften van wa ren getypt. Twee daarvan gaf ze aan vrienden in bewaring. Het derde ging met een Indische vriend naar het bui tenland met de opdracht de tekst aan niemand te laten lezen. Nadat Svetlana haar land had verlaten heeft ze dit laatste manuscript in Indië opgehaald. 0 Lord Harewood, de onlangs gescheiden neef van de Engelse koningin, is in het huwelijk getreden met Patricia Tuckweti. Op de foto het paar op het vliegveld van New York, juist voor het vertrek naar Londen. ADVERTENTIE O George Rakim, de Surinaamse mi nister van economische zaken, zal een bezoek van drie weken aan ons land brengen. De minister zal morgen aanko men.

De Vallei | 1967 | | pagina 5