Voor 5000 man geen „herhaling" dit jaar Meer dan 21 arrestaties voor sigarettensmokkel Jubileum van Koewacht's secretaris bleef glansloos door dorpsrel DERBY UP DRINK NU 20 cent Beroep tegen uitspraak medisch tuchtcollege koelkasten Werkverkorting voor 4000 anderen voordeel BEZUINIGING BIJ HET LEGER Leemten bij B.B. worden opgevuld Vier fusionerende bonden zoeken nieuwe naam Weerrapporten uit Europa Benden vervalsten accijnszegels W r BOLSBERRY t r SODA l Opleiding KLM- vliegers op Gilze-Rijen Noordzee maakte sleepboot tot schroothoop Voor het eerst na negen jaar Woningbouw Pro-Nuntius lekkerrrr koud onvoldoende enige keus spoor Sf verkoelend-dorstlessend i per hele liter 9,50 Kamperende broert jes namen de benen vete tussen burgemeester en vrouwelijk raadslid paar borreltjes visioenen Zoon bestal vader 500 gulden bewijs wel schuldig Vrouw bij het wassen geëlectrokuteerd WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1967 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Vijfduizend Nederlanders hoeven dit jaar niet op herha ling; vierduizend andere afgezwaaide dienstplichtigen zullen hun herhalings oefeningen in september en oktober met een week zien bekort. Tot deze maatregelen hebben staatssecretaris Haex (Landmacht) en de bevel hebber van de landstrijdkrachten, luitenant-generaal F. van der Veen, zich genoodzaakt gezien met het oog op de bezuinigingen in het leger. De legerleiding hoopt dat deze maatregelen maar eenmaal hoeven te worden genomen. Het moet echter niet uitgesloten worden geacht, dat ook volgend jaar de herhalingsoefeningen voor dienstplichtigen van de Landmacht worden ingekrompen. Het gaat bij de bezuinigingen van dit najaar om dienstplichtigen van -1- le mogelijke onderdelen. Deze onderde len zullen over enkele maanden bij oe feningen met een compagnie of een pe loton minder moeten doen. Een aantal dienstplichtigen had al een oproep voor herhaling ontvangen. Enkele weken la ter kregen de aangeschrevenen daar overheen een brief van de burgemeester van hun woonplaats dat zij thuis kon den blijven. Niet iedere dienstplichtige die na acht tien maanden diensttijd de burgermaat schappij instapt wordt weer voor her haling opgeroepen. Een aantal wordt buitengewoon dienstplichtig verklaard. Van dat aantal komt weer een belang rijk deel als noodwachter bij de Bescher ming Bevolking terecht. Gebleken is intussen dat het aantal buitengewoon dienstplichtigen dat is aangewezen voor het bemannen van de overheidsdiensten van B.B. onvoldoen de is. Minister Beernink (Binnenland se Zaken) heeft daarom besloten om dat aantal uit te breiden, zoals wij gis teren in een deel van onze oplage al meldden. De bezetting van deze diensten komt nu al een half jaar uit de buitengewoon dienstplichtigen die per kring beschik baar zijn. Als eerste bemanning werd de jaarklasse 1946 lichting 1966 voor de dienstplichtigen voor de noodwac aangewezen. Uit deze jaarklasse kun- UTRECHT Vier by het Nederlands Katholiek Vakverbond aangesloten bon den, die binnen afzienbare tijd een fusie zullen aangaan, hebben een prijsvraag uitgeschreven. Deelnemers moeten een naam bedenken voor de nieuwe orga nisatie. Gevraagd wordt een korte naam of een afkorting, waarin zo mogelijk tot uiting komt in welke sectoren de nieuwe bond werkzaam zal zrjn. Het zal niet zo eenvoudig zyn om de eerste prijs (ƒ150) of een van de andere prij zen te winnen, want de huidige namen van de vier bij de fusie betrokken vak bonden vullen samen verschillende re gels: „Sint Antonius", de Nederlandse katholieke bond van hotel-, café- en restaurantgeëmployeerden met de sectie film-, bioscoop- en theaterpersoneel; „Sint Deusdedit", de Nederlandse ka tholieke bond van werknemers in de agrarische bedrijfstakken; „Sint Joris", de Nederlandse katholieke bond van arbediers(sters) in voedings- en genot- middelenbedrijven en ,Sint Willibror- dus", de Nederlandse katholieke ta- baksbewerkersbond. nen zo is dus nu gebleken niet alle vacante functies bij de noodwach- ten worden bezet. Minister Beernink heeft daarom voor alle gemeenten ook de buitengewoon dienstplichtigen van de jaarklassen '37 tot en met 1945 voor inschrijving voor de noodwachtplicht aangewezen. Het laten thuisblijven van vijfduizend „herhalers" moet staatssecretaris Haex wel aan het hart gaan. Er is echter geen andere keus. De bewindsman heeft inmiddels besloten ook van andere zaken nog wat af te halen. Zo heeft hij moeten besluiten om de aankoop van vijf-tonstrucks, die de landmacht zeker nodig heeft, maar weer een jaar uit te stellen. Het zou de eer ste aanzet van een nieuw wagenpark hebben betekend. De legerleiding be treurt deze ingreep nog temeer omdat de prijzen volgend jaar weer hoger zul len liggen. Dat heeft dan tot gevolg dat op andere aankopen verder moet wor den bezuinigd. Het is de wens van staatssecretaris Haex om zo spoedig mogelijk tot een vierjarenplan te komen, waaraan De fensie iets meer houvast heeft. a 2 co Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athéne Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon zw.bew. zw.bew. mist half bew. half bew. half bew. zw.bew. zw.bew. onbew. onbew. geh.bew. regen geh.bew. regen zw.bew. zw.bew. onbew. onbew. regenbui onbew. onweer licht bew. zw.bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. licht bew. onbew. zw.bew. 73 e o. 4) x CU s to CO 2 0 0 2 0 0 verand. 30 0 z 31 12 zw 31 10 w 27 0 windst. 26 0 z z wzw wzw z 28 31 28 28 30 ozo n z ozo w zzw n o w z zo windst. windst. 29 verand. 32 w 29 windst. 32 n 33 windst. 30 n 30 windst. 35 ono 31 nnw 30 25 0 25 2 32 17 27 6 33 20 29 0 29 0 27 0 30 1 31 0 30 23 28 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 0 ENSCHEDE De 37-jarige F. J. Sterk uit Denekamp is gistermorgen in Enschede met zijn auto uit een bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Hij was op slag dood. V Van onze correspondent. MAASTRICHT De Nederlandse douanerecherche heeft samen met de Belgische politie meer dan 21 Neder landers en Belgen aangehouden, die be trokken waren bij de smokkel van Belgische sigaretten naar Nederland. De Belgische bclastingzegels op de pakjes werden bijna altyd vervangen door vervalste Nederlandse zegels. Het oprollen van de komplotten, die onafhankelijk van elkaar werkten heeft meer dan een jaar geduurd. De be keurde mensen, onder wie drukkers, clichémakers en retoucheurs, zullen zich over enkele maanden voor de rechtbanken in Maastricht en in de Belgische plaatsen Hasselt en Tonge ren moeten verantwoorden voor hun aandeel in accijnszwendel. Enkele hon derdduizenden valse banderoles zijn nog niet achterhaald. Voor welk bedrag de Nederlandse fiscus door de smokkel is benadeeld, is nog niet duidelijk gewor den. Twee rechercheurs van de centrale douanerecherche in Amsterdam wer den vorig jaar juni op het spoor gezet van de telkens weer in Nederland op duikende nogal slechte vervalsin gen van accijnszegels. Pas zes maanden later kon voor de eerste maal worden toegeslagen. By de scharrelaar M. H. C. K. in Stramproy werden 15.500 uit Bel gië afkomstige, van valse zegels voor ziene pakjes sigaretten in beslag geno men. Een paar dagen later werd ook de Belg M. A. S. uit Kessenich op heter daad betrapt bij bevoorrading met deze contrabande van winkeliers en caféhou ders in Geleen, Blerick en Maasbree. Uit de verhoren bleek dat een ze kere B. uit het Belgische Kinrooi hun opdrachtgever was geweest. B. over leed een paar dagen voor de opspo ringsambtenaren een inval in zijn huis in Kinrooi deden. Weken later werden douaneambtena ren anoniem getipt, dat de cafees van S. in het Limburgse Roosteren en de weduwe S. in het Belgische Peer cen tra van deze smokkel waren. Het verdere onderzoek is een Belgi sche aangelegenheid geweest. Als een sneeuwbal rolde het onderzoek van drukkerijen in Rethy, Wellen en Has selt naar clichémakers, retoucheurs en tussenpersonen in de hele Belgische provincie Limburg. ADVERTENTIE Van onze correspondent) ASSEN Met walkie-talkies en mo bilofoons hebben gisteren de gehele dag leden van Rijkspolitie in Gieten en on geveer honderd militairen gezocht naar twee broertjes die sinds maandagavond zoek waren. De jongens, de dertienja rige Jan van de Veen en zijn achtjarig broertje Elzo uit Assen, waren ver dwaald in de staatsbossen bij 't Drent se Gasselte. Om acht uur gisteravond werden de jongens gevonden. Zij vertelden moed willig te zijn weggelopen van het kam peerterrein De Hoefslag, waar zij met hun ouders verbleven. KOEWACHT Ietwat droevig zat gemeentesecretaris A. Geerards uit Koe wacht gisteravond in het gemeentehuis temidden van bloemen, feestelyke gezich ten, schouderklopjes en een splinternieuwe radio. Hjj vierde zjjn zilveren jubi leum als gemeentesecretaris. „Het moet een waardig feest worden", had burge meester G. Dierick even tevoren gezegd. De waardigheid kraakte echter in al haar voegen door een dorpsrel, die in 't Zeeuws-Vlaamse dorpje aan de Belgische grens de afgelopen dagen druk is besproken. Daarom zat de secretaris er gister- geworden van deze dorpsrel. avond wat droevig bij. Hij voelde zich wat opgelaten, omdat zijn feest de oor zaak moest zijn van een ruzie tussen de burgemeester en het enige vrouwelijke raadslid, de struise Malda Vermandei, met 42 zonnige jaren achter zich. De heer Geerards had zich gisteren over dag teruggetrokken. Niemand wist waar hij zat. 's Avonds, tegen het tijdstip dat zijn huldiging in het ge meentehuis begon, waren hij en zijn vrouw weer boven water. „Maakt u het maar kort in uw toespraak", had hij de burgemeester gevraagd. En deze, bla kend van sympathie voor zijn trouwe rechterhand, deed niets liever. „De burgemeester laat zich kennen om een paar borreltjes op kosten van de gemeente", zegt de forse Malda in sappig dialect. „In dit dorp heb je altijd geduvel om de jajem. Het begon al met de geboorte van prins Willem-Alexander. Wij, de raadsleden .hebben toen een borreltje en nog een borreltje genomen. Mag dat alsjeblieft? Ik geef toe dat er toen fors gedronken is, hoewel. Alles bleef in het nette en het ging er rustig aan toe. De burgemeester vond dat het toen te duur was geworden. Zijn wraak kwam bij de opening van het nieuwe zwem bad. Iedereen kreeg toen maar twee consumpties en daarmee basta". „Natuurlijk heb ik daarvan wat ge zegd. De burgemeester werd toen kwaad. Hij neemt het mij nu nog kwa lijk. Hoewel ik ervoor moet oppassen geen naam te krijgen als liefhebster van een borreltje heb ik, toen de feeste lijkheden om het jubileum van de secre taris moesten worden besproken, ge pleit voor een receptie én een soupertje voor de genodigden". „Met dat soupertje was de burge meester het meteen al niet eens. Die kreeg natuurlijk alweer visioenen dat het uit de hand zou lopen... Sinds die tijd heeft hij dat soupertje geboycot. Sterker nog: Hij kijkt mij nauwelijks meer aan. Hij heeft gezegd dat hij niet met mij aan één tafel wil zitten. Ik zou wel eens willen weten waarom niet. Ook wil de burgemeester dat ik mijn excuses aanbied". „Waarom eigenlijk? Ik heb toch niets gedaan. Hij heeft een paar dagen gele den zelfs de commandant van de Rijkspolitie hier op mijn dak gestuurd. Die moest als bemiddelaar optreden en my ertoe brengen myn excuses aan te bieden. Dat doe ik nooit. Ik vind het zielig voor de gemeentesecretaris dat zijn soupertje nu in het gedrang is gekomen, maar ik ben niet van plan een knieval te maken voor de burge meester", alduó Malda. De burgemeester ziet de zaken iets anders. Ook hij vindt het jammer dat de jubilerende secretaris de dupe is (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De KLM heeft mi nister Den Toom (defensie) gevraagd een militaire basis te mogen gebruiken voor het opleiden van vliegers die straks de DC-9 moeten gaan beman nen. De luchthaven heeft al gezegd geen bezwaar te hebben. Het is de be doeling dat de basis Gilze-Rijen wordt aangewezen. Volgens de Luchtmachtvoorlichtings dienst gaat het om een lesperiode van enkele weken. Omdat op Schiphol te weinig ruimte en gelegenheid is om het landen en starten met toestellen als de DC-9 goed onder de knie te krij gen zocht de KLM naar uitwijkmoge lijkheid op een militair vliegveld. De lessen zuilen in de vroege ochtenduren worden gegeven om de Luchtmacht zo min mogelijk te hinderen. „Maar ik weiger met Malda samen te souperen. Zij heeft mij beledigd. Mij niet alleen, ook de secretaris en de eerste ambtenaar van mijn secretarie. Daarom heeft de secretaris begrip voor mijn standpunt", zegt burgemeester Die rick. Volgens hem gaat het helemaal niet over animo in mindere of meerdere ma te van Malda voor meerdere koele pilsjes. Hoewel: De burgemeester kan niet begrijpen dat de struise Malda over de uitgebreide Willem-Alexander- borrel kan zeggen dat alles er zeer rustig aan toe is gegaan. Maar de Koe- wachtse burgervader is bereid dit nuan ceverschil toe te schrijven aan een ui terst persoonlijke interpretatie. Nee, Malda heeft hem, èn de secreta ris èn de eerste ambtenaar ervan beschuldigd haar vlak na de oorlog voor zevenhonderd gulden te hebben gedupeerd. En dat neemt de burge meester niet. „Heus mijnheer, dat is de diepere achtergrond van de rel. Ik eis dat Malda haar excuses aanbiedt. Ik zal een grondig onderzoek laten instel len en ik vraag mij af of ik een aan klacht tegen haar zal indienen als blijkt dat zij ongelijk heeft gehad". Malda wordt geïnspireerd door een ander raadslid, de heer A. Polspoel, wie het de afgelopen acht jaar al twee keer is mislukt om wethouder te worden. „Hij neemt me dat kwaüjk", aldus de fors in de dorpsrel meebabbelende bur gemeester. „Polspoel mag mij <j>m een ROTTERDAM De Vikingbank, de eens zo trotse Europoortsleper, zal nooit meer varen. Deze conclusie viel eenvoudig te trek ken zodra gisteren de drijvende bok Ir. J. G. Snip het schip bij de scheepswerf Waalhaven in een droogdok had getild. Vooral de stuurboordzij is deerlijk ge havend. De schade had niet groter kun nen zijn wanneer langszij van de Vi kingbank een kruitschip zou zijn ont ploft. Op verschillende plaatsen zitten zul ke grote gaten in de romp dat een man erdoor naar binnen kan kruipen. Door de gaten heen is de volkomen ge ruïneerde mac.iinekamer te zien. Geen enkele onderdeel zal ooit nog gebruikt ltunnen worden. In nauwelijks vier maanden tijd heeft de Noordzee het schip tot een vormeloze schroothoop gebeukt. Behal ve in de nacht van de 18e maart, toen de sleepboot op de Zuiderpier bij Hoek van Holland ten onder ging, zijn nog verschillende stormen over de Viking- bank heen geraasd. Ontelbare malen werd het schip door de zeeën opgetild en neergesmeten op het staalharde basalt van de pier. Door het voortdu rend slechte weer kregen de bergrs geen kans het schip tijdig van deze onheilsplek weg te halen. De berging was nu nog slechts een formaliteit. De rederij de Nieuwe Rotterdamse Sleepdienst kan het schip niet meer gebruiken. Het wrak moest weg omdat er schade aan de pier werd aangericht en het is in het dok gezet opdat voor de verzekering een schaderapport kan worden opgesteld. De laatste reis naar de thuishaven maakte de Vikingbank als luchtschip, inde takels van de Ir. J. G. Snip, de grootste drijvende krachtpatser van ons land. Toen de Vikingbank maandag nacht was gelicht, trokken twee sleep boten de bok naar Europoort waar het schip werd rechtgezet. Gistermiddag werd de reis naar de Waalhaven voort gezet. DRACHTEN Toen de heer R. B. uit Drachten zondag thuiskwam bleek zijn zestienjarige zoon te zijn verdwe nen. Toen hij verder keek miste hij drieduizend gulden. De zoon is sindsdien met een achttienjarige vriend spoorloos. of andere reden niet. Hij wil Malda en mij tegen elkaar uitspelen". Over het jubileum van de secretaris zegt de burgemeester: „Tijdens een voorbespreking werd met algemene stemmen besloten vijfhonderd gulden uit te trekken. Daarvan moesten ca deau, receptie, bloemen en souper wor den betaald". „Cadeau (radiotoestel) en bloemen kostten al 250 gulden. Ik heb toen in een raadsvergadering voorgesteld om of het bedrag van vijfhonderd gulden te verhogen of om het souper te laten vallen. Mijnheer Polspoel was te laat op die vergadering. De aanwezige zes raadsleden gingen ermee akkoord dat het soupertje kwam te vervallen. Toen Polspoel later op de avond binnenkwam zei hij het daar niet mee eens te zijn. Ook op dit punt heeft hij toen Malda opgestookt". De burgemeester zegt: „Ik ben hier nu 29 jaar burgemeester. Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Polspoel was vroeger een huisvriend van mij. Die komt nu bij mij de deur niet meer in. En wat Malda betreft. Als zij haar ex cuses aanbiedt ben ik heus wel bereid om nog eens tegen haar te zeggen: Kom kind, we vètten er nog een. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De 69-jarige Lou de Palingboer, die door zichzelf en zyn vol gelingen als God wordt beschouwd, is gisteravond voor het eerst sinds negen jaar weer in het openbaar verschenen in een afgeladen zaal van Frascati in Amsterdam. De voormalige visser uit Muiderberg was vergezeld van zijn twaalf zonen en twaalf dochteren naar de hoofdstad ge komen om een laatste boodschap te verkondigen. Hij bood de wereld een laatste kans om aan de ondergang te ontkomen door „in Lou te gaan". „De mensen moeten zichzelf redden door als goden bij God te komen. De wereld moet zichzelf God wezen. De mens moet God zijn om eeuwig te wor den. Dat is geen eis, maar het mag wel. Het beste bewijs dat ik de mensge- worden God ben is wel alle hoon en las ter die bewijzen dat ik inderdaad God ben. Want Satan zou nooit Satan honen en lasteren," aldus de sterk verouderde Lou de Palingboer, geflankeerd door zijn zonen en dochteren en geassisteerd door zijn vrouw Mien. De vrijwel niet te volgen dialectiek kwam er in wezen op neer dat Lou de mensen een ultimatum stelt: Toetreden tot de Lou-groep of anders met de hele schepping vergaan. De Lou-mensen vertelden omstandig dat men het niet moet hebben van den ken en wetenschap, maar van de zuive re liefde en het geloof van Lou en Mien. Oij de foto: Lou en Mien tijdens de bijeenkomst in Frascati. ADVERTENTIE tintelend fris en lekker pittig Van een onzer verslaggevers ZWOLLE De inspecteur voor de Volksgezondheid in Overijssel en Gel derland, de heer T. Landheer te Zwolle, heeft hoger beroep aangetekend tegen een uitspraak van het regionale Me disch Tuchtcollege in Zwolle. Dit college had twee maanden gele den een klacht van de heer W. J. B. Versluis uit Enschede gegrond ver klaard. De heer Versluis beklaagde zich toen over de omstandigheden waaron der zijn dochter in het ziekenhuis Zie kenzorg te Enschede onder narcose was gebracht. Sinds de operatie, nu ander half jaar geleden, is Mia Versluis niet meer bij kennis gekomen. Het Medisch Tuchtcollege te Zwolle heeft de betrokken arts wel schuldig verklaard, maar nooit is bekendge maakt welke straf de man werd opge legd. Sinds de uitspraak van het colle ge heeft hij in verscheidene ziekenhui zen zijn beroep uitgeoefend. Bekend is geworden, dat de inspec teur van de Volksgezondheid in Zwolle de narcotiseur te licht gestraft vindt. Hij wil nu een uitspraak van het cen trale Medisch Tuchtcollege in Den Haag. De heer Landheer wil zelf overi gens geen enkele mededeling doen over de motieven die tot het hoger beroep hebben geleid. Hij verwees naar het ministerie van sociale zaken in Den Haag. Daar is men van oordeel dat „gezien de constellatie van de huidige wet op het medisch tuchtrecht geen mededelingen kunnen worden gedaan". Men wenste in Den Haag het aantekenen van hoger beroep door de Zwolse inspecteur te bevesti gen noch te ontkennen. Inmiddels kan het zeker nog een maand duren alvorens het parket te Zwolle zal beslissen over de vraag of de juridische klachten, die de heer Versluis in mei tegen enkele artsen van het betrokken ziekenhuis had inge diend, in behandeling zullen worden ge nomen. Wel is een justitioneel onder zoek gaande. Dit onderzoek, aldus de officier van justitie, is door vakanties onderbroken geweest. T"|e bouw van een zo groot mogeiyk aantal woningwetwoningen is al twintig jaar door de rode fracties ten tonele gevoerd als een van de belang rijkste toetsstenen voor een sociaal-be wogen politiek, aldus „Het Vaderland" (lib.). Het is een paradepaardje van minstens negentig procent van de poli tici, die in de eerste plaats voor de ar beiders heten op te komen. Het blad noemt het een geschenk van de hemel dat dit kabinet van rechtse signatuur de woningbouw wil inkrimpen ten gun ste van de minder zwaar gesubsidieer de premiewoningen. „Voor de critici zou het wel goed zijn te beseffen, dat onze sterk ge subsidieerde woningbouw Nederland tot het Westeuropese land met de grootste woningnood heeft gemaakt. Terwijl de welvaart met sprongen omhoog is gegaan en de werknemers zich hun alleszins gegunde televisie toestellen, auto's en buitenlandse va kantiereizen kunnen permitteren, knarsetanden de meeste linkse politi ci nog steeds over elke gulden huur verhoging. Deze politiek heeft er toe geleid, dat vele werknemers naar België zijn verhuisd, waar de huren wel hoger zijn, maar waar men geen jaren op een wachtlijst behoeft te staan om een eigen dak boven het hoofd te krijgen. Het meest a-sociale van het naoorlogse Nederland is de woningbouwpolitiek geweest. Dat blijkt ondanks de fraaie theorieën uit het resultaat. Het zal echter de oppositie niet hinderen straks bij de begrotingshandeling op het oude stramien verder te borduren en te pleiten voor meer goedkope, sterker gesubsidieerde woningen. Hopelijk, dat steeds meer werknemers, die door buitenlandse reizen zelf een indruk krijgen van de woon-situatie in onze buurlanden, gaan inzien, dat onze tot dusver gevoerde woningbouwpolitiek niet zo zaligmakend is als een aan zienlijk deel van ons „parlement nog steeds laat voorkomen". TAe verheffing van de pauselyke ln- ternuntiatuur in Den Haag tot nun tiatuur zal nergens een geelwitte vlag naar buiten hebben gelokt, zo schrijft „De Tijd" (r.k.). Niet omdat men ver stoord zou zijn over de opheffing, maar omdat bijzondere opgetogenheid er over buiten de huidige instelling van de Nederlandse katholiek valt. Dat laatste zegt het blad een gezond verschijnsel te achten. „Trouwens, alleen aan ingewijden ls het gegeven te begrijpen wat er pre cies is geschied. Mgr. Beltrami, de voorganger van de zojuist benoemde opvallend jonge mgr. Felici, droeg de niet onmiddellijk duidelijke strijd van nuntius-internuntius. Blijkbaar omdat hij, in het bezit van de persoonlijke titel van nuntius, zijn vertegenwoordi ging uitoefende op een gezantschaps- post (internuntiatuur) welke post eerst met de komst van zijn opvol ger tot een ambassadeurspost (nun tiatuur) is verheven. Heet mgr. Felici nu dus nuntius? Men weze niet te snel met gevolgtrekkingen. Hij heet „pronuntius", omdat de Heilige Sflèel meent, dat een vertegenwoordiger op een nuntiatuur eerst nuntius kan he ten indien hij overeenkomstig een oud gebruik de eerste plaats inneemt in het diplomatieke corps. Dit nu is in Nederland niet het geval. Misschien moet men bij zulke sub tiliteiten niet lang stil staan zolang er ter wereld belangrijker dingen ge beuren. Maar de serieuze toeleg waarmee Rome oude sporen en zij sporen blijft volgen, leidt tot de vraag of het hele instituut van de pauselijke vertegenwoordiging niet grondig moet worden bekeken in het kader van het aggiornamento waarover wijlen Paus Joannes sprak toen hij het Con cilie aankondigde. De praktijk is im mers, dat een tot priester en veelal tot bisschop gewijd functionaris een deel van zijn tijd heeft te besteden aan de weinig kerkelijke en evenmin zielzorgelijke diplomatieke folklore. Het is denkbaar dat Rome een in vloed ten goede zou uitoefenen in vraagstukken van vrede en ontwikke lingshulp, maar kan dat niet beter langs openlijk kerkelijke weg dan on der de dekmantel van wereldse di plomatie? Voor het overige fungeert een pause lijke vertegenwoordiger als contact persoon tussen de kerkprovincie en Rome. In zoverre lijkt zijn taak soms op die van een inspecteur, om het netjes te zeggen. Afgezien van deze wonderlijke combinatie van functies is de vraag gerechtigd of er behoefte is aan een Romeinse contactpersoon wanneer post, telefoon en vliegtuigen het nationale episcopaat ten dienste staan om naar hartelust met Rome in verbinding te treden. De Adelbertvereniging heeft eens op hoekige manier getuigd van haar af wijzing van pauselijke vertegenwoor digingen. Haar bestuur weigerde toen nadrukkelijk een receptie op de in ternuntiatuur, waartoe het was uitge nodigd te bezoeken. De Adelbertver eniging krijgt nu de gelegenheid tot subtieler spel. Zij kan de fijnste di plomatieke symboliek leggen in de afvaardiging van haar pro-praeses naar de recepties van de pro-nun tius". TILBURG (ANP). De 53-jarige me vrouw J. van der Schaans-van Rijswijk uit Tilburg is gisteren overle den, nadat zij was getroffen door elek trische stroom. De vrouw was in een schuurtje achter haar huis aan het was sen, toen zij een schok kreeg. Zij raak te bewusteloos en overleed tijdens het ADVERTENTIE 71120 D

De Vallei | 1967 | | pagina 6