de appelc bloeien Matthijs van Heijningen wi Sigma een Cultureel Centrum als een artistieke bijenkorf Hoofdfondsen verdeeld ■>*- v>3a Volgend jaar drie omroepqidsen van één formaat Lex Goudsmit trad op na auto-ongeluk Hoofdstad Operette zingt voor Israël VANAVOND Emissie AMRO van f 25,5 min MORGEN WISSELMARKT PILOOT STORM RECHTER TIE fEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG JERM Johnny Hart NED. PAPIER KOCHT OUD BEDRIJF VAN EXCELSIOR-DE MAAS DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1967 En hij rookte maar, in Coen's slaap kamer, waar dit nooit gebeurde. „Wat weet jij eigenlijk van de lief de, Coenraad?" informeerde hij op zijn vlotte, geamuseerde manier. „Zal ik je es 'n goddeloos leuk grap je leren?" Zijn hand verdween in z'n pyjamabroek. Toen knapte er iets in Coen. Zijn maag zat toegeknepen en zijn hoofd prikte, terwijl hij oprees van zijn bed. „D'ruit!" zei hij met overslaan de stem. „Maar Coenraad!..." stribbelde de jongen tegen, met nog dat kluchtige air. Hjj imiteerde hoorbaar de tan tes. „D'ruit", herhaalde Coen, „of ik geef je 'n schop, dat je niet trouwen kan!" Hij had er niet nauwkeurig bij stilgestaan, wat de Lange daarmee bedoelde want dit was taal van Gaalders junior. Doch Freddie, met opengevallen schrik-ogen, begreep zulke dingen héél goed. „En morgen donder je op naar Den Haag!" riep Coen de snel zich ver wijderende gast na. Het klonk on-adellijk. Freddie vertak beledigd, zonder uitleg te geven aan de tantes. „Het spijt me", zei hij. „Coenraad zal u zeker graag willen duidelijk ma ken, waarom ik liever terugga". Coen zat met een stug gezicht aan de ontbijttafel en trachtte een term te vinden. „We hebben geen con tact", zei hij. Dat had hij dan toch opgestoken van vier dagen bescha ving: al of niet contact hebben. Freddie werd door Braam geëscor teerd in de wagen, met de merrie Lène daarvoor en Geiles op de bok. De freules van „Wynendael" waren geschokt. „Je bent een verschrikke lijke pummel", voegde Agneta de dwarse neef toe. Zij voelde haar oude bitterheid weer overvloeien; hij wós geen stamhouder. „Hoe kon je dat nu doen?" treurde tante Lientje. „Coen, weet je eigen lijk wel, hoe je jezelf en ons gebla meerd hebt?..." „Het is schande", zei Chrisje, „de Steynheuvels zijn rijk!..." Coen keek toen even op, en zei met een scherfje sarcasme in zijn stem: „Ik behoef toch niet met Freddie te trouwen!..." Maar er viel niets te lachen. Fred die had per slot een zusje, Alice. Het werd een ellendige dag voor Coen. De Lange was niet thuis; hij kon tegen niemand praten, en zwierf zo'n beetje alleen door de velden, en trof tijdens de thee neef Barend en nicht Ida bij de tantes. „Dit is rampzalig!" zei neef Peun, en drukte Coen minimaal de hand. „Ik tracht verbindingen voor je te leggen, dat je later connectie hebt met de departementen!" „Dag, Coen", zei nicht Ida, wit jes, nu zij reddeloos wist, hoe 'n lom pe hosklos deze uit de kracht gegroei de jongen was. Ja, vooral neef Barend bleek onder een steeds groeiende inneming van Ouwe Klare de terugzending van on bruikbare Freddie als een ramp te zien. Niet alleen, om wat er gebeurd was. Dat was al onoverkomelijk! „Hoe moeten wij ons excuseren tegenover de Haagse families??" vroeg hij zich en anderen af. De tantes schudden hoofden. „Zo-iets wordt bekend!" snorkte Barend Peun. „Een aardig, speels jonkertje gaat logeren geeft z'n va kantie-tijd om uit logeren te gaan", verbeterde hij, „bij een familie er gens in de wildernis". Hij ving de ge troffen blikken van al het vrouwvolk. „Ja, zo ziet zo'n Haagse jonker dat toch!... Hij gaat, zet al zijn afspra ken opzij voor de tijd van een volle week, en komt vier dagen later thuis... teruggestuurd!!!" Dat laatste woord rook machtig naar Schiedam. „Tja", zuchtte nicht Ida, „ik vind het...!!" waarna ook zij het hoofd schudde. „Wéét je eigenlijk wel, wat je ge daan hebt?!" kraste neef Barend te gen de beklaagde. Coen zat even zwijgend voor zich uit te kijken. „Nee", antwoordde hij toen kalm. „Ik ben achterlijk". Tante Agneta rees hevig getroffen op. „COEN!" zei ze hijgend. Maar uit Coen's ogen straalde eens klaps een geladen licht. Langzaam en héél duidelijk vertelde hij, van de kippetjes en de verdomd geestige dé généré, van de dametjes en de lera ren, van de drooggelopen lerares en de afspraakjes op „Wynendael". Hij spaarde hun niets, van de bibber- controle of het goddeloos-leuke grap je. De tantes zaten met hoofden als to maten; nicht Ida wist haar ogen niet te richten; neef Barend trachtte her haaldelijk de gespannen jongensstem te doorboren, wat niet gelukte. Coen accepteerde geen repliek. Toen zijn verhaal uit was, stond hij bruusk op. „Ik wéns dat niet, op „Wynendael", zei Coen. En verliet de geschokte ouderdom bij open doek. In januari moest Coen een nieuw pak hebben. En hoewel de tantes er jj niet voor waren, hem ouwelijk te kle- E den, bedachten zij dat het toch beter E zou zijn, indien hij nu meteen maar 5 een lange broek kreeg: hij was te groot om nog vier jaren met een kor- te broek te kunnen lopen; en een pak moest minstens vier jaren dienstr kunnen doen. Zoals menigmaal tevoren vroeg Ag- neta zich af, wat hun toch tien jaar jj geleden bezield had, dit kind in huis te nemen. Behoudens enkele werke- 5 lijk zware situaties hadden zij het wel S kunnen redden. Doch hadden zij dan E niet overlegd, niet begrépen, dat eens jongen zou opgroeien, en daarmee jj steeds moeilijker op te lossen vraag- E stukken zou meebrengen voor drie inS kiesheid gedrenkte Victoriaanse zie- E len? Zij wilde er niet over nadenken, dat Barend Peun op geen stukken na de hulp was gebleken, welke zij ver wacht had. Hij was het met haar eens geweest dat de naam een opoffering eiste; dat een dergelijk kind het best geleid werd onder eigen hoede; dat men er niets van kon verwachten, tenzij het in de omgeving volwies, waarin het eenmaal zou moeten leven. Nu was Coen Agneta de laatste tijd enige malen zeer meegevallen, on danks de nooit aflatende gedachte, E dat hij geen volbloed patriciër was. E Maar was deze gunstige kant, welke zich dan eindelijk in zeer lichte ma te geopenbaard had, niet het juiste gevolg van 'een verblijf in adellijke omgeving? Agneta van Wynendael was niet in 't minst dankbaar, na lang en kri tisch wachten iets positief gunstigs in Coen's karakter te hebben mogen vaststellen. Het was eenvoudig haar zwaar verdiende beloning. Doch nu; hoe moest een dame van haar leef tijd een jongen van bijna-zestien ra den met kleding? Hoe moest zij hem verder baas blijven, hoe moest zij hem uit de buurt van en in kennis 5 mét meisjes brengen hoe moest zij hem „inlichten"?... (Wordt vervolgd) 3572 De waarschuwing van de professor was volko men gegrond, want als zij er niet in slaagden dit veel- armige monster onschadelijk te maken, zouden zij nooit hun onderzoekingen kunnen voortzetten! En dat, terwijl de oplossing van het Briggs-mysterie zo nabij leek! Een korte hoofdelijke stemming was voldoende om over het lot van het gas-wezen te beslissen en tevens bijna over hun eigen lot! Want nadat de Naald zich door mid del van het krachtscherm had kunnen „losbranden" uit de greep van die onwaarschijnlijk sterke kronkelarmen, bracht Arend het schip op een naar hij meende veilige hoogte voor een straal-aanval. Toen richtte hij de scherpe neus omlaag naar het niet te missen doel wit, dat zich over een grote oppervlakte aan de voet van de dubbeltorens uitstrekte en vuurde De gevol gen waren bijna catastrofaal Een verblindende licht flits ging een enorme ontploffing vooraf. De Naald werd honderden meters omhoog geslingerd. 38. Nadat Tsjiao Tai naar de lijkschouwer vertrok ken is met de intentie om de maag van de vermoorde op sporen te laten onderzoeken van vergif of verdo vende middelen, heeft Rechter Tie wat gegeten en gerust. Zijn trouwe helper zal ook persoonlijk met en kele gerechtsdienaars op zoek gaan naar Shih Ming. Uren verstrijken met het verhoren van kasteleins en eigenaars van derderangslogementen, en al is Shih Ming nog steeds niet gevonden, het onderzoek levert wel enkele aanknopingspunten op. Eén ding staat vast: Shih Ming is inderdaad een week geleden in de stad teruggekeerd. Als Tsjiao Tai bij de lijkschouwer Wang komt, is deze juist gereed gekomen met zijn werk en klaarblijkelijk tevreden met de resultaten. Samen keren ze naar het gerechtsgebouw terug als de avond al begint te vallen en terwijl de lijkschou wer in de voorhof blijft wachten, gaat Tsjiao Tai Rechter Tie's werkkamer binnen „Wat heb je voor nieuws?" vraagt Rechter Tie, „ben je Shih Ming al op het spoor?" „Op het spoor wel, edelachtbare", zegt Tsjiao Tai, „maar gevonden hebben we hem nog niet. Een week geleden is hij aangekomen. Straatarm. Overdag hing hij rond in een wijnhuis van laag allooi, waar nogal wat boeven op doorreis komen. Maar drie dagen geleden keerde zijn fortuin. Hij had geld en kon een kamer huren in de Witte Kraanvogel. Hij is daar gezien in het gezel schap van een vermomde man. Maar sinds gister avond is hij spoorloos". Rechter Tie heeft aandachtig geluisterd. „Dit is heel interessant, Tsjiao Tai", zegt hij. „Laat nu de lijkschouwer binnenkomen. Ik ben benieuwd wat die te vertellen heeft. Steek de lamp aan, want het begint te schemeren". AMSTERDAM De oorspronkelijke opzet van het Amsterdamse Sigma centrum is een fiasco geworden, omdat je er met louter idealen natuurlijk niet komt. Dat is niet alleen de nuchtere conclusie die de tegenwoordige, 23-jarige, directeur Matthijs van Heyningen trok; het is tevens de basis voor zijn plan dat inmiddels in de vorm van een subsidie-aanvraag bij het rijk en bij de gemeente is gedeponeerd. Sigma heeft twee perioden doorge maakt: een ideële en een praktische. Het eerste tijdperk liep van 15 novem ber 1966 tot begin februari van dit jaar. Het was toen duidelijk dat een deel van het bestuur en directeur Olivier Boelen hun centrum voor collectieve creativiteit de mist in hadden doen gaan. De laatste nam ontslag en Van Hey ningen veegde de scherven bij elkaar. Hij zette het gedachtenwereldje van de Sigma-idealisten overboord en stampte op een schoen en een slof de behuizing voor zijn avant garde theater uit de grond. Op dat moment waren de 45.000 gesubsidieerde guldens tot de laatste cent opgesoupeerd. Nog overgebleven schulden werden uit de recettes van het nieuwe Sigma betaald. Want wat niemand meer had durven geloven gebeurde: de toneel voorstellingen van studenten en avant garde troepen trokken publiek. De vol ledig op de praktijk geënte formule van Matthijs van Heyningen bleek le vensvatbaar genoeg en de belangstel ling van de zich met Sigma bezighou dende autoriteiten kreeg een stimule rende injectie. In ruim drie maanden trok het gam mele gebouw van de oude Doelen onge veer zesduizend betalende bezoekers. Totdat de brandwacht, die van c(e ope ning af moeilijk was geweest, er zwaai end met de brandvoorschriften een ein de aan maakte. Op 9 juni gingen de deuren van Sigma dicht. Wat nu staat Sigma's jonge directeur precies voor ogen? „Ik zie het heel helder voor mij", zegt hij. „Olivier Boe len en de zijnen wilden een- open huis maken. Zij steunden daarbij op de theo rie van de vrijetijdsbesteding. Het pu bliek zou bij Sigma een stimulans moe ten vinden om deel te nemen aan aller lei creatieve kunstmanifestaties. „Dat is op zich een mooie gedachte, maar als je die theorie wilt verwerkelij ken heb je een enorm gebouw nodig; een geoliede organisatie en een hele boel geld. Dat gebouw is er niet. Wij missen de vakkundige mensen en er is geen geld. Het is dus alleen maar dwaas om dat door te willen zetten. Daarom ben ik van een geheel ander vertrekpunt uitgegaan: een soort ar tistieke bijenkorf, waarin verschillende belangengroepen commercieel en ar tistiek kunnen samenwerken. „Van de tweehonderdduizend gulden aan aangevraagde subsidie is negentig duizend guldeiv bestemd voor het aan brengen van d| door de brandweer en Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De NCRV, KRO en Vara willen uiterlijk voor 1 januari volgend jaar met programmabladen van gelijk formaat komen. Tegelijker tijd zal een combinatietarief voor adver tenties in deze drie bladen worden inge voerd. Deze nieuwe samenwerking tussen de drie grote omroeporganisaties ook de administratie zal worden gecentra liseerd vind haar oorzaak in de toe nemende concurrentie op de markt van de programmabladen De combinatie Avro/Televizier is daar niet vreemd aan. Koperdiepdruk De drie bladen hebben nu elk een ander formaat; de NCRV-gids is de kleinste, het blad van de Vara is het grootst. Het mooist uitgevoerd is het programmablad van de KRO, dat nau welijks gewijzigd zal worden. De Va- ra-gids zal aanzienlijke veranderingen ondergaan, omdat wordt overgescha keld op het koperdiepdruk-procédé (op glanzend papier). Het blad zal daarom van De Arbeiderspers in Amsterdam naar een andere drukker verhuizen; de AP beschikt niet over diepdrukcapaci teiten. De advertentie-omzet in de program mabladen vertoont een stijgende lijn. De bladen van NCRV, KRO en Vara hebben samen een oplaag van ruim an derhalf miljoen exemplaren. SCHEVENINGEN Lex Goudsmit, de hoofdrolvertolker uit de musical „Anatevka" die op het ogenblik in het Scheveningse Circustheater wordt ge speeld, heeft gistermiddag een auto ongeluk gehad dat bijzonder goed is af gelopen. De acteur raakte gistermiddag op voor hem onverklaarbare wijze in een slip en botste daarop tegen een lan taarnpaal. Zijn auto werd zwaar beschadigd, maar hij kwam er af met schrammen op neus en ooglid. Met een forse pleis ter op zijn neus stond Lex Goudsmit echter gisteravond op het toneel in het Circustheater. IIIKIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIMIIkMnMMMMIMlIMIHinillllllHllllliailllllllllli de politie geëiste voorzieningen. Van het overige geld kan het theater van driehonderd plaatsen worden gebouwd. Het moet het midden krijgen tussen een filmstudio en een fabriekshal. Het kleine theater met vijftig plaatsen is ook in dit bouwplan opgenomen. Het kan tevens dienst doen als repetitie ruimte. „Het bioscoopje, de espressobar en de tijdschriftenkiosk moeten door andere belanghebbenden worden gefinancierd. Hierover hebben wij reeds besprekin gen met eventuele gegadigden gehad. In een dergelijke samenwerking zou de zaak goed kunnen marcheren, want let wel: het moet zeker geen eenmansbe drijf worden. Er dient een goede staf te worden aangesteld; in ieder geval een boekhouder en een geroutineerde be drijfsleider. „En misschien zullen wij dan wel een lidmaatschap moeten invoeren om de ongewenste elementen buiten de deur te houden. Ik heb geen enkele behoefte aan jongeren die wel of niet verslaafd aan een goedje, de zaak in de war komen trappen. Als het nodig is zou ik desnoods een ordedienst instellen. „In wezen betekent mijn plan een stap terug. Daar geloof ik in. Als je het werkelijk meent met die op de toe komst gerichte culturele vrijetijdsbeste ding, moet je de mensen eerst laten zien wat er op het gebied van de avant garde in toneel en film aan de hand is, Nog een paar praktische dingen; ik heb contacten met buitenlandse gezelschap pen die graag in Amsterdam Willen op treden maar voor wie de gewone schouwburgen gesloten zijn. „Ik heb daarom veel vertrouwen in de exploitatie. Alleen het gebouw moet er geschikt voor worden gemaakt. En of het dan nog wel een Sigmacentrum zal zijn? Ik weet niet eens of wij die naam moeten aanhouden. Misschien vin den wij wel een betere." Van onze kunstredactie AMSTERDAM De Hoofdstad Ope rette begint vanavond in Amsterdam met een serie voorstellingen van de ope rette „Zwei Herzen im Dreivierteltakt" van Robert Stolz. De opbrengst van de eerste voorstelling komt geheel ten goe de aan de actie voor Israël. Na Amsterdam, waar het gezelschap optreedt tot en met volgende week don derdag, komt de Hoofdstad Operette met „Zwei Herzen im Dreivierteltakt" naar de Rotterdamse schouwburg. Daar wordt van vrijdag 18 tot en met zondag 27 augustus een reeks voorstellingen gespeeld. Aan de operette werken onder meer mee Lizzy Schöffmann, Claire Clayry, Antonia Galli, Herman Valener, Rudolf Vogler, Karl Froy en Franz Stanner HILVERSUM I. 18.10 Sportrubriek. 18.30 Stereo: Lich te gr.muz. 18.40 Cabaretprogr. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Vocaal ensemble met orgelbege leiding. 20.00 Stereo: Lichte orkestmuz. 20.30 Zomeravondmozaïek: gev. progr. 22.15 Wijd als de wereld: internationale oriëntatie in kerk, zending en oecume ne. 22.30 Nws. en herhaling SOS-berich- ten. 22.40 Boekbespreking. 22.45 Kerk orgelconcert: mod. muz. 23.20 Piano recital: Spaanse muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.30 Licht ensemble met zangsoliste. 19.00 Groot omroeporkest en zangsolisten: mod. muz. IKOR: 19.30 Een mens die de naaste js: gedichten over Jezus vaft Nazareth. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Land der muzen: kunstkroniek. 20.30 Holland Festival 1967: University of Michigan Glee Club: oude en mod. lie deren. 21.15 Door Artis sjokken, klank beeld. 21.40 Stereo: Radiophilharmo- nisch orkest en solist: mod. muz. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Discota- ria: nieuwe gr.muz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Jour naal. STER: 18.55 Reclame. NTS: 19.00 De Verrekijker - internationaal jeugd journaal. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.30 Mensen in de sport. Documentair- informatief progr. 19.53 Toeristische tips. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. NC RV: 20.20 Attentie. 20.45 Pick-up: maandelijks gr.platenprogr. 21.20 Het levende lijk, TV-spel. 22.50 Jeroen aan het woord. NTS: 22.55-23.00 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 20.0 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reclame. VPRO: 20.05 Progr. over de Amerikaanse biochemicus Gre gory Pincus. 20.35 2 x 4 is 8: zang en muzikale impressies. 21.00 Operatie Barbarossa, documentaire (herh. van 26 juni 1966 verkorte versie. 22.10 Spreken en luisteren, lezing. STER: 22.10 Reclame. NTS: 22.15 Journaal. CVK'IKOR KRO: 22.30-23.00 Film over het leven van Franciscus van Assi (dl. 2). HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ocht.gymnas- tiek. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Li. gr. muz. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Li. gr.muz. 9.00 Stereo: Viool en klavecimbel (gr): klass. muz. 9.20 Stereo: Klass. strijkkwintet (gr). 9.45 Stereo: Pianorecital (gr): klassie ke muz. 10.00 Li. gr.muz. 11.00 Nieuws. 11.02 En dan heb je een chanson: lied- jesprogr. AVRO: 11.30 Kerkorgelcon cert: klass. muz. 11.55 Beursber. 12.00 Stereo: Dansork. en zangsolisten. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorl.: uitzending voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Schakeringen: cultureel pr. in Woord en Muz 14.20 De Show avond: gevar. pr. VPRO: 15.30 Thuis, pr. voor thuiszittenden. 16.00 Nieuws. 16.02 .Radio Kamerork. en solist: klas sieke muz. 17.00 Op stap: vakantiesug gesties. voor kinderen en ouders. 17.10 Stereo: Muz. aanwinsten. 17.45 Act. HILVERSUM III AVRO: 9,00 Nws. 9 02 Act. 9.05 Plaat maar raak!: vrolijk ochtendpr. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvit.: pop. verzoekpl. programma. (11.00-11.02 Nws.) VPRO: 12.00 Nws. 12.02 Uit de buitenlandse pers. 12.05 Een uurtje Frans. 13.00 Nws. 13.02 Uit de buitenlandse pers. 13.05 El pée: gevar. pl.pr. 14.00 Nws. 14.02 Uit de buitenlandse pers. 14.05 2x Top 10. AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Muziekkantjes: li. muz.pr. 16.00 Nws. 16.02 Oude gr.pl. 16.30 Sorbet: li.pl.pr. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Pop- Party. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Li. gr.muz. 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Stereo: Klarinetmuz. (gr). 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muziek (gr). 8.30 Nws. 8.32 Touringclub: va- kantietips. 8.45 Li. gr.muz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden 9.40 Ste reo: Gewijde muz. (gr). 10.30 Morgen dienst 11.00 Stereo: Li. gr.muz. 12.00 Stereo: Pianomuz. m. ork. (gr). 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. of gr.muz. 12.50 Ballet- muz (gr). 13.45 Orgelconcert: am.mu- ziek. 14.05 Voordracht van gedichten 14.25 Promenade-ork. en zangsolist: am.muz. 15.00 Stereo: Operette-aria's (gr). 15.30 Mod. pianomuz. (gr). 16.00 In 't zilver: progr. voor oudere luiste raars. 17.00 Stereo: Li. gr.muz. 17.30 Ned. militaire orkesten. DONDERDAG 3 AUGUSTUS. DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herh. v. gisteravond). 10.20 Sportspiegel. 10.50 Documentaire. 11.35 Actualiteiten en muz. 12.00-13.30 Actualiteiten. 16.40 Nws. 16.45 Voor de kinderen. 18.00- 18.05 Nws. (Regionaal progr. NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.19 Cultuurspiegel. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 TV-film. 19.59 Progr.-overzicht. WDR: 18.05 Nws. uit Nordrhein-West- falen. 18.10 Filmreportage. 18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 TV- film. 19.40 Filmreportage). 20.00 Jour naal en weerbericht. 20.15 Der Alte, TV-spel. 22.00 Filmreportage. 22.45 Journaal, weerbericht en commentaar. DUITSLAND II. 18.10 Nws. en weerbericht. 18.20 Ac tualiteiten en muz. 18.55 TV-spel. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en thema's van de dag. 20.00 Operette. Aansl.: Nws. 21.50 Documentaire. 22.20 Nws., weer bericht en thema's van de dag. llllllllllllllllllllllllllllllllllU 42. Of Bombus, want zo heette de hommel, 't dreige ment dat de spin hem toeschreeuwde verstaan had doet niets ter zake. Hij was niet alleen dapper en vinding rijk maar bovendien was hij Tekko nog steeds dank baar dat deze hem 't leven gelaten had toen hij aan diens genade was overgeleverd en daarom wilde Bom bus onze vriend ten koste van alles helpen. Terwijl hij laag over 't spinneweb scheerde kreeg hij opeens een luisterrijk idee en onmiddellijk begon hij te klimmen. Toen hij eindelijk naar schatting hoog genoeg geko men was draaide Bombus plotseling om en stortte zich zonder te bedenken met samen gevouwen vleugels en handen naar omlaag. Als een duikbommenwerper raas de hij naar beneden recht op 't spinneweb af. Hij mik te goed en zzzzzzzzzt, vlak naast Tekko schoot hij door de draden van 't web, tegen zulk geweld was 't weef sel niet bestand en de draden vlogen aan flarden. De spin was ontzet achteruit geweken en Tekko was bevrijd. Snel wentelend als een rolletje zijde afgewonden wordt draaide Tekko op de aarde af en Bombus die de situa tie snel overzien had kwam al weer aangevlogen om Tekko op te vangen. AMSTERDAM De hoofdfondsen waren gisteren op de Amsterdamse ef fectenbeurs licht verdeeld. Koninklijke Olie trok 1,50 aan en AKU was op nieuw hoger 1), maar Unilever bleef gelijk en Philips kwam tegen het slot zodanig onder druk, dat er ongeveer 50 cent van de koers afging. Ook Hoogo vens waren opnieuw lager, ditmaal 2. De handel bleef beperkt. De lokale markt was ook nu veel positiever. Als uitschieter fungeerde Al- bert Heijn met een winst van bijna 17 punten. Hoger waren opnieuw Fokker, Spaarnestad, ASW, Breda Machine, KVT, Homburg, Utermöhlen en Neder- landsche Kabel, die het verlies van de vorige dag wegwiste. Van de „warmtefondsen" trokken He ro en Oranjeboom weer de nodige aan dacht. Op korte termijn, waarschijnlijk komende week, wil de incourante han del op beperkte schaal met de verhan deling van aandelen Vrumona begin nen, zodat daar dus naast Wilson nog een frisdrankaandeel kan worden ge- Van der Grinten en Bührmann waren in herstel. Batava steeg zes punten. In reactie waren Koninklijke Zout en Hoek. De scheepvaartfondsen waren licht verdeeld met verschillen, die in hoofd zaak op naam staan van de dunne markten. KLM verloor 22. De staatso- obligaties waren over het algemeen iets hoger, de leningen van de Gemeente- bank Iets lager. AMSTERDAM Het bestuur van de Amsterdam - Rotterdam Bank gaal op korte termijn het uitstaande aande lenkapitaal op f 200 miljoen brengen. Hierdoor zal voor f 25,5 miljoen aan aandelen worden geplaatst. Het ligt in de bedoeling f 24.928.000 op 7 septem ber ter inschrijving aan de aandeelhou ders aan te bieden tegen f 30,- per ge woon aandeel van nominaal f 20,-. He' bezit van zeven gewone aandelen geeft recht tot inschrijving op een nieuw. Het resterende bedrag van f 572.000. zal ter afronding van het geplaatste kapitaal tot f 200 miljoen op inschrij- vingsvoorwaarden worden geplaatst. De nieuwe aandelen zullen gerechtigd zijn tot het halve dividend over 't boek jaar 1967. Het prospectus verschijnt 29 augustus. Op 28 september zal er gestort moeten worden. De Amro-bank geeft als toelichting op de emissie de volgende twee punten op: a) het bijhouden van de groei; b) iets doen voor de aandeelhouders. Wat het eerste betreft, de groei is de afgelopen jaren inderdaad indruk wekkend geweest. Aan de hand van èh- kele cijfers laat dat zich overduidelijk demonstreren: uitgaande van de basis 1950 is 100, steeg de balanstelling met prijsstijgingen tot ruim 200. De debiteu ren stegen in dezelfde periode tot 789 en 450. Het uitstaande kapitaal bedraagt nu f 174,5 miljoen en wordt dus binnenkort f 200 miljoen.De open reserves zullen eveneens op f 200 miljoen worden geb, tegen thans f 181 miljoen. Dit houdt in, dat over 1967 uit de winst o.a. f 6 mil joen moet worden gedoteerd. Wat „het doen voor de aandeelhou ders" aangaat, betoogt het bestuur van de bank, dat, terwijl personeel en zelfs reeds gepensioneerden sterk hebben ge profiteerd van de welvaartsstijging in de afgelopen jaren, de aandeelhouders bij 14 procent zijn blijven steken. Door nu het uitstaande aandelenkapitaal iets uit te breiden en het dividend te hand haven op f 2,80 per aandeel van f 20.- wat in het voornemen ligt, zullen ook de aandeelhouders iets meer ontvangen. De groei van de bank is in de eerste plaats door de positieve invloed van de welvaartsstijging op de traditionele in komstenbronnen, tot stand gekomen. Nieuwe bronnen hebben echter toch ook aanzienlijk tot de groei bijgedragen. Het bedrijf van de middellange kredietver strekking is bij voorbeeld reeds tot 'n uitzetting van ca. f 1 miljard kunnen uitdijen. Voorts is de bank actief op 't terrein van huurkooptransacties en per soonlijke leningen, waarvan thans ca. tienduizend contracten uitstaan. Aannemende, dat in 1967 en ook in 1968 als dus de nieuwe aandelen volle dig in de resultaten meedelen, de winst ongeveer op het peil van 1966 zou blij ven, dan komt de betaling op de aan delen uit op 48 procent van de totale winst. Dit acht het bestuur bevredigend. MAASTRICHT De oude fabriek van de Verenigde Buizenfabriektn Excel- sior-De Maas aan de Statensingel in Maastricht is verkocht aan de Konink lijke Nederlandsche Papierfabriek. De directies van beide ondernemingen heb ben overeenstemming bereikt over de koopsom, die, naar mag worden aange nomen, een stuk boven de miljoen gul den ligt. In de aandeelhoudersvergadering van 30 juni deelde het bestuur van Excel sior mee, dat het hele complex op f 750.000 werd gewaardeerd. Alleen al voor de 1,6 hectare grond heeft Excel- sior-De Maas nu al meer gekregen, na melijk acht ton. Dit komt neer op een prijs van f 50 per vierkante meter. Dit oude fabriekscomplex van de Staalwerken De Maas stond al op de nominatie om verkocht te worden sinds de fusie met de Metaalbuizenfabriek Excelsior vorig jaar. De produktie, zo werd toen besloten, zou alleen in de nieuwe fabriek van De Maas in Maas tricht worden voortgezet. AMSTERDAM, 2 aug. Londen 10.02%— 10.03%; New York 3.59%— 3.60%; Montreal 3.34A—3-34TT«; Par(js Frankfort 89.90%89.95%; Stockholm 'ch 73.39%—73.44%; Brussel 7.25%—7.253^ nkfo 69.90y2—69.95%;" Zürlch 83.06%— 83.11%; Milaan 57.68%—57.73%Ko penhagen 51.85%—51.90%; Oslo 50.32% —50.37%; Wenen 13.943%—13.95%Lis sabon 12.50%—12.51%.

De Vallei | 1967 | | pagina 2