Door vaargeul voor mond Nieuwe Waterweg Pijpleiding voordeel voor Antwerpen BRAND TOT STAAN GEBRACHT Gevaar geweken aan Costa Brava SLUIPSCHUTTERS NOG ACTIEF Drie doden door doorbreken van geluidsbarrière Over de Gerstenmaier in moeilijkheden Zomer Poging met Oost-Europa op goede voet te komen MINK-CAPE OOK ALS ROK Publikatie boek Het graf van God kan niet worden tegengegaan Britse reserves flink gedaald TDTYTT Benzine in België weer duurder Nederlander in Bolivia van guerrilla-acties verdacht REL OM EEN ONEERLIJKE GRONDTRANS ACTIE BRAND NAAR BOEKAREST Hooibroei ondergang voor boerderij UITBREIDING KANSEN IN BELGIË HOOFDWEG Verhuizers regelen erkenning zelf Nieuw wetsontwerp gemeentelijke belastingen VERWIJDERD VERKLARING HANDELSVERKEER DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1967 MEER OLIE NAAR ROTTERDAM (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het baggeren van een vaargeul in zee voor de mond van de Nieuwe Waterweg die Rotterdam toegankelijk moet maken voor olie tankers van 225.000 ton blijkt gelijk te staan met het aanboren van een ge weldige oliebron. Over twee jaar zal via de geul ruim 120 miljoen ton ruwe olie naar Rot terdam worden gebracht. Dat is even veel als de jaarproduktie van het olie- sjeikdom Koeweit. Een heel bijzondere creatie van de Parijse mode-ontwerper Chombert, 'n mink-cape (zie boven), die echter ook als rok gedragen kan worden (onder). De bij behorende laarzen werden ontworpen door Roger Vivier. ROME De generaal-overste van de orde der Augustijnen, pater Agostieno Trape, heeft gisteren in Rome ver klaard dat h(j de publikatie van het boek „Het graf van God" van de Ne derlandse pater Robert Adolfs niet kan tegenhouden. Pater Trape legde zijn verklaring af naar aanleiding van berichten dat de congregatie voor de geloofsleer in de rooms-katholieke kerk zou overwegen de publikatie van het boek te verbie den. De orde der Augustijnen is wel tegen het boek dat pater Adolfs, prior van het klooster der Augustijnen te Eindho ven, heeft geschreven. Het ligt echter niet in haar macht er voor te zorgen dat het boek niet wordt uitgegeven. Gevraagd of men in Rome dacht aan disciplinaire maatregelen tegen pater Adolfs, antwoordde de generaal-overste der Augustijnen: „De orde zal alles doen wat noodzakelijk is om de zuiver heid van haar idealen te verdedigen". Pater Adolfs was in zijn boek onder andere tot de conclusie gekomen dat de rooms katholieke kerk moet afzien van haar materiële bezittingen en voorrech ten om met succes te kunnen werken. Zowel de Nederlandse uitgever van het boek, Ambo te Utrecht, als de uitge ver van de Engelse vertaling ervan, Burns and Oates te Londen, heeft ge weigerd het boek ongepubliceerd te la ten. DRACHTEN In het Friese plaatsje Rottevalle is gistermiddag de grote boerderij van de heer S. K. Astma af gebrand. De oorzaak van de brand is -■.viuv hnrttVttWM Vorig jaar bedroeg de aanvoer in Rotterdam nog slechts 43,7 miljoen ton. De aanvoer van ruwe olie wordt dus bijna verdrievoudigd. De maxi male capaciteit van de Nederlandse raffinaderijen wordt voor 1969 on geveer verdubbeld en gebracht van 33,5 op rond zestig miljoen ton. Geschat wordt dat de raffinaderij en dan tot vijftig miljoen ton ruwe olie zullen verwerken. Van de nieu we aanvoer zal ongeveer zeventig miljoen ton in schepen en via pijp leidingen worden afgevoerd naar andere havens en industriegebieden. De petrochemische industrie langs het Waterweggebied ondergaat even eens een grote uitbreiding. Met de aangekondigde uitbreidin gen in Nederland van raffinaderijen is ongeveer vijfhonderd miljoen gulden gemoeid, te besteden in twee jaar. Anderzijds kan de pijpleiding tus sen Rotterdam en Antwerpen (het is bijna zeker dat die komt), er de oor zaak van worden dat er meer nieuwe vestigingen van raffinaderijen en uitbreidingen van de chemische in dustrie rondom Antwerpen komen dan langs de Nieuwe Waterweg. Het Antwerpse gebied profiteert straks zowel van de laagst mogelijke aan- voerkosten van ruwe olie via Euro poort als van de veel gunstiger ves tigingsvoorwaarden die in België gel den. Een in Rotterdam gevestigde olie maatschappij onderzoekt voor toe komstige uitbreidingen die het langs de Waterweg had willen doen, nu ook haar kansen in België. „Wij zijn alleen maar gebaat met een pijpleiding van Rotterdam naar Ant werpen". Dit zeggen drie de grootste raffinaderijen in België in antwoord op een mededeling van Reo Delwaide, schepen voor de haven van Antwerpen, dat het vervoer van olie naar zijn stad goedkoper zou zijn via de Franse haven Brest dan over Rotterdam. Schepen Delwaide steunt op een rap port van de havendienst van Brest. Daar heeft men berekend dat het ver voer van olie met tankers van driehon derdduizend ton uit de Perzische Golf naar een overslaghaven in Brest en dan verder met tankers van tachtigduizend ton naar Antwerpen per ton f 1,20 tot f 1,50 goedkoper kan zijn dan aanvoer met schepen van tweehonderdduizend ton tot Rotterdam en dan via een pijp leiding naar Antwerpen. De oliemaatschappijen Esso, Petrofi- na en B.P. zijn evenwel tot de conclu sie gekomen dat deze oplossing voor hen niet renderend kan zijn. Zij verwachten over twee jaar een gezamenlijke aan voer van twintig miljoen ton olie in Antwerpen. De totale aanvoer wordt daar voor dat tijdstip geraamd op onge veer 25 miljoen ton. Voor de overslag in Brest zou dan maar vijf miljoen ton in aanmerking komen. LONDEN (Reuter) De Britse goud en deviezenreserves zijn in juli tot het laagste peil gedaald sinds het begin van de crisis rondom het pond sterling in september 1965. Met een daling van 15 miljoen zakten zij tot £997 miljoen. Toen de crisis uitbrak bedroegen de reserves 984 miljoen. V i Een beeld van de grote bosbranden, die in de buurt van de Spaanse Costa Brava woeden. Het is in deze streek de omvangrijkste brand sinds mensenheugenis. Aanvankelijk werden vele campings en bungalowparken door het naderende vuur bedreigd, maar dit gevaar is inmiddels geweken. BARCELONA (Reuter, LP!) Een enorme bosbrand die sinds vrij dag aan de Costa Brava, in noordoost Spanje, heeft gewoed, is gisteren tot staan gebracht. Het gevaar voor de vakantiecentra in de omgeving, waar duizenden Nederlanders elk jaar hun ADVERTENTIE FRAAIE BUSSEN Bij de fijnste beschuit (met na tuur honing) de mooiste bussen (met prachtige schilderstukjes). Spaar de serie van drie. Uw bakker heeft een spaarkaart voor u. LJ vakantie doorbrengen, is voorlopig ge weken. Naar schatting vierduizend brand weerlieden, politiemannen en toeristen zijn dagen in de weer geweest om het gevaar te keren. Tot gistermorgen slaagde men er echter niet in uitbrei ding van de brand te voorkomen. Daardoor gingen negenduizend hecta ren bos verloren. Slachtoffers zijn er niet gevallen. De talrijke kampeerterreinen in het ge bied, dat vooral in trek is bij buiten landers, liepen geen onmiddellijk ge vaar. Gistermorgen werd het verkeer tus sen San Feliu en Lagostera hersteld, nadat het een dag eerder- was stilge legd omdat het vuur de hoofdweg tus sen de twee plaatsen had bereikt. Dui zenden vakantiegangers trokken giste ren tussen de smeulende heuvels weer naar zee. De badplaatsen aan de Costa Brava hebben geen schade geleden van de brand. Geen enkel huis werd aange tast ondanks het feit dat tot in Gero- na, bijna dertig kilometer verderop, gloeiende deeltjes as neerdwarrelden. DEN HAAG De Nederlandse ver huizers hebben zelf een erkenningsrege ling gemaakt. Er zijn normen op gesteld, die het publiek moeten garan deren te maken te hebben met een goede verhuizer. Trouwens op de ver huiswagens zijn schildjes bevestigd die van de erkenning blijk moeten geven. Het materiaal moet aan bepaalde eisen voldoen, er moet een vastgesteld minimumaantal kisten en pakdekens zijn en de verhuizer moet zijn verze kerd. BRUSSEL (ANP) De prijs van ge wone en van superbenzine in België is gisteren weer gestegen. In de grote ste den betaalt de automobilist nu 9,07 frank per liter super, twaalf centimes meer dan voorheen. In Nederlands geld omgerekend komt dat neer op 65,3 cent. Ook gisteren hebben sluipschutters in Milwaukee hun activiteiten voortgezet. Zij bestookten gedurende twee uur een com mandopost van de nationale garde. Onder dekking van een pantserwagen vurren politiemannen, van wie er een is uitge rust mot oen tefescooneeweer. on de shiimchutters. LA PAZ In de Boliviaanse stad Camiri is gisteren de 23-jarige Neder lander Jan Duinsveld aangehouden, om dat hij betrokken zou zijn bij guerrilla- acties in het zuidoosten van Bolivia. Dit werd gisteravond in de Boliviaan se hoofdstad La Paz bekend. In Camiri zou een hoofdkwartier van guerrilla's zijn gevestigd. De Nederlander zou, aldus Boliviaan se kranteberichten, als antropoloog Zuid-Amerika rondreizen. Hij zou voor dat hij in Bolivia aankwam, enige tijd in Paraguay hebben gewerkt. De Nederlandse ambassade in La Paz wist gisteravond nog van niets. PARIJS Het dqprbreken van de geluidsgrens door een straaljager van de Franse luchtmacht heeft in het Bre tonse dorpje Mauron, het leven gekost aan drie mensen. Kort na de knal waarmee het toestel door de geluids muur ging, stortte de graanzulder van een boerderij in en kwam terecht in de grote kamer waar zeven mensen zo juist hun middagmaaltijd beëindigden. Dit waren Prosper Meunier en zijn vrouw, de eigenaars van de boerderij en vijf knechten. De knal, die in de gehele streek werd gehoord, deed het dak schudden van de graanzolder, waarop acht ton gerst la gen opgeslagen. De middenbalk van de zolder, die een doorsnee heeft van veertig centimeter, bezweek en sleepte in zijn val de dwarsbalken mee. Deze kwamen terecht op de hoofden van de eters, die tevens onder de gerst werden bedolven. Toen de hulp arriveerde, waren drie boerenknechten overleden aan een sche delbreuk. De vrouw van de eigenaar van de boerderij moest, zwaar gewond, naar een ziekenhuis worden gebracht en de dienstbode kon, licht gewond, ter plaatse worden behandeld. Ondanks alle maatregelen en voorschriften blijft het doorbreken van de geluidsmuur door Franse militaire vliegtuigen slachtoffers vergen. In de afgelopen twee jaar zijn elf mensen hierdoor om het leven gekomen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Beemink (Binnenlandse Zaken) heeft de Raad van State een nieuw wetsontwerp voor gelegd ter verruiming van het gebied waarover de gemeenten zelf belasting mogen heffen. De minister wil de nieu we wet nog dit jaar voorleggen aan de Tweede Kamer. Vorig jaar trok oud-minister Smal- lenbroek een soortgelijk wetsontwerp in dat nog stamde uit 1963 en was onder tekend door oud-minister Toxopeus. De ze had de Tweede Kamer voorgesteld de personele belasting en de grondbelas ting af te schaffen en de gemeenten een nieuw recht op heffing van belasting op onroerend goed te geven. De Tweede Kamer had zeer veel kri tiek op dit wetsontwerp. Het zwaarst telde dat de regering wilde kiezen voor een gemeentelijke belasting op onroe rend goed in plaats van voor een woon plaatsbelasting, zoals een commissie on der leiding van mr. Oud had voorge steld. De laatste zou een belasting naar draagkracht worden voor iedereen. (Van onze correspondent) BONN Het is duidelijk bewezen, dat de stad Stuttgart, bij de verkoop van een perceel bouwgrond, dr. Gerstenmaier, de voorzitter van de Bondsdag, de Westduitse Tweede Kamer, heeft begunstigd boven „gewone stervelingen". Een dergelijke voorkeursbehandeling is in strijd met het principe van gelijk heid van alle burgers. Bouwgrond uit openbaar bezit kan niet worden gebruikt om vooraanstaan de figuren een extraatje te bezorgen zo luidt, kort samengevat, een verkla ring die de Bond van belastingbetalers in de deelstaat Baden-Württemberg gis teren publiceerde. De bond mengt zich daarmee in een dispuut, dat is ontstaan om een perceel grond in Stuttgart, dat de voorzitter van de Westduitse Tweede Kamer in 1959 heeft gekocht om er een huis op te la ten bouwen. Hij kwam uiteindelijk niet tot bouwen en daarom besloot Gerstenmaier de grond terug te verkopen aan de stad. Hij vroeg daarvoor aanvankelijk 4 keer zo veel als hij zelf betaald had, waar bij hij zich o.m. beriep op ontsluitings- kosten en de intussen gestegen waarde van de grond. Hierbij bleek de in het koopcontract genoten „voorkeursbehan deling". In 't standaardcontract voor dergelij ke transacties is namelijk bepaald, dat de stad bij eventuele terugverkoop niet meer dan de oorspronkelijke prijs en eventuele onkosten behoeft te betalen. In Gerstenmaiers contract echter was deze clausule in een met de hand ge schreven aantekening verwijderd. Ook wa3 hem een langere bouwtermijn dan gebruikelijk toegekend. Gerstenmaier verklaarde dat hij van deze voordelen niets heeft geweten en dat de zaak door zijn advocaat is afge handeld. De gemeenteambtenaar, die destijds het contract regelde, zegt ech ter dat Gerstenmaier zelf op de veran deringen heeft aangedrongen. De politicus en de gemeente Stuttgart waren het intussen eens geworden over een bedrag van terugverkoop. Gersten maier aanvaardde daarbij, naar zijn mening, een aanmerkelijk verlies, maar eiste dan ook als voorwaarde, dat bur gemeester Klett een verklaring zou af leggen waarin hij, Gerstenmaier, van alle blaam zou worden gezuiverd. Klett bleek slechts tot een voorzichtig gefor muleerde uitspraak bereid. Gerstenmaiers raadsman heeft ook in het geweer moeten komen tegen enkele publikaties in het weekblad Der Spie gel. Volgens dit blad heeft de Evangeli sche Kerk in 1949 onder het mom van schenking het landgoed Vierherren- wald in het Hunsrückgebergte gekocht. Daarbij zouden deviezenbepalingen zijn overtreden en belasting ontdoken. De transactie zou zijn geschied onder .„—..s,,;,, C -*J- leider van de Evangelische hulpdienst was. Gerstenmaier liet bij monde van zijn advocaat ontkennen, dat bij de transac tie van 1949 wetsvoorschriften zouden zijn overtreden. liet bewonen van een deel van het landhuis is Gerstenmaier toegestaan door de kerk als waardering voor zijn werk in het kerkbestuur, waarvoor hij al sinds jaren het gebrui kelijke honorarium heeft afgewezen, al dus de advocaat. Amerika is weer zijn lange hete zo- mer ingegaan. En met de „long hot summer" is ook weer een serie rassenonlusten losgebarsten. De negers in de nare troosteloze wijken van de warme luchtloze ste den, vaak voor een deel werkloos en vooral de jongeren tuk op een „ver zetje" in de vorm van een relletje, komen in opstand. Vaak is er maar een kleinigheid nodig voor een uitbarsting. Een taxi chauffeur, opgebracht door de ook door de hitte vermoeide en geïrriteer de politie, wordt in de groeiende ver beelding van enkele ooggetuigen ge zien als geslagen, of misschien wel vermoord. „Fama crescit eundo", een praatje groeit al voortgaande, zeiden de Ro meinen reeds. En in de naargeestige wijken groeit een gerucht blijkbaar nog be ter en sneller dan elders. TAan is de furie los. Een steen door een winkelruit brengt de „ratten" van een stad, de half-sociale, werk schuwe plunderaars, op de been. En als de begeerte naar bezit een maal losgeslagen is, komen ook de anderen, aangelokt door de verhalen, tuk op gemakkelijk verkregen luxe goederen, tot plunderen. Moeders trekken er met hun hele gezinnen, vaak met de kinderwagen als vervoercentrum, op uit. Anderen, met nooit bedwongen, agressieve gedachten, grijpen naar de in Amerika zo gemakkelijk te ver krijgen wapens en openen het vuur op de politie of op de plunderaars of op elkaar. TXet is geen sociaal probleem alleen dat hier dus speelt. Het is een sa menspel van vele, zeer vele factoren, menselijk, sociaal, ethnologisch, kli matologisch. Want als de rellen alleen in de nare van groen en bloemen gespeende wij ken zouden voorkomen, dan kon krot- opruiming de remedie zijn. Als het alleen ging om integratie van de negers, dan zou de wet die de mmmMÊÊwKM JOHNSON winter beter integratie steunt, met alle gestreng heid moeten worden toegepast. Maar juist in het diepe zuiden, waar dit probleem 't hardste spreekt, heeft men geen melding gemaakt van relletjes. Misschien is de neger hier te zeer nog geknecht en staat of durft hij te weinig te staan op zijn door de grondwet gewaarborgde rechten. De heftigste gevechten zijn juist op de kleurgrens, daar waar de negers een bijna-minderheid of een kleine meerderheid vormen, waar de neger zich bewust begint te worden van zijn gelijkheid en deze sociaal vaak al be reikt heeft, maar waar hij nog in de armste en trieste wijken is terugge drongen. president Johnson, ongetwijfeld een man die van rassenscheiding niets moet weten en die eerlijk streeft naar de oplossing van de zomer-onlusten. heeft gezegd dat Amerika mans ge noeg is om dit moeilijke probleem aan te pakken en te zijner tijd op te lossen. Dat zal ongetwijfeld wel gebeuren en de wetenschappelijke staf van het Witte Huis zal capabel genoeg zijn dit tot stand te brengen. Maar de ongerustheid in de wereld en de rouw om het verlies van men senlevens blijven er niet minder groot om. Van onze correspondent BONN Vandaag vliegt Willv Brandt, de W'estduitse minister van Buitenlandse Zaken naar Boekarest. Hjj zal daar besprekingen voeren met alle kopstukken van de Roemeen se regering. De partijleider Ceausescu zal h(j ontmoeten in diens vakantie oord Mamaia aan de Zwarte Zee. Het politieke doel van Brandts reis is vooral om alle Oosteuropese landen duidelijk te tonen welke voordelen het biedt om, zoals Roemenië, diplomatie ke betrekkingen te onderhouden met West-Duitsland. De Bondsrepubliek heeft een derge lijke demonstratie hard nodig, want haar pogingen om met Oost-Europa op goede voet te komen, hebben wei nig vorderingen gemaakt sinds het aanknopen van diplomatieke relaties met Roemenië in januari van dit jaar. Een diplomatiek tegenoffensief van Ulbricht leidde toen tot het sluiten van bilaterale verdragen van bijstand tussen Oost-Duitsland en Polen, Tsjecho-Slowakije en Hongarije. Onder druk van Moskou en Oost- Berlijn gaan de communistische lan den sindsdien uiterst behoedzaam te werk bij hun contacten met Bonn. In Praag slepen zich nu al ander halve week besprekingen voort over de uitwisseling van handelsmissies met Bonn, en gisteravond leek het niet uitgesloto- <m gesprcK vlafc voor ...1„..--1 r>n t» An houding van Zuid-Slavië jegens West- Duitsland is weer verkoeld. Brandts verlokkelijke aanbiedingen aan de Roemenen hebben vooral be trekking op liberalisatie van het han delsverkeer en op kredietgaranties. Roemenië, dat West-Duitsland nodig heeft voor zijn economische opbouw en politieke zelfstandigheid, zou daardoor het aanzienlijke tekort kun nen opvullen dat de onderlinge han delsbalans aan Roemeense kant ver toont. Verder zal men waarschijnlijk een overeenkomst sluiten over technische samenwerking en nagaan in hoevem de standpunten overeenkomen over een Europese veiligheidsregeling en over de beperking van de versprei ding van kernwapens. Brandt zal ook voorzichtig herinneren aan de vijf tienduizend Roemenen van Duitse af komst, die al jarenlang wachten op vergunning om Roemenië te verlaten. Bij zijn delicate gesprekken met de Roemenen zal Brandt de steun moeten missen van zijn vertrouwde rechter hand, Egon Bahr, die als leider van de Duitse delegatie zijn besprekingen in de Tsjechische hoofdstad Praag nog steeds niet heeft kunnen afsluiten. Doel van dit beraad, dat met geslo ten deuren wordt gevoerd, is de uit wisseling van handelsmissies die tevens consulaire bevoegdheden zou den krijgen een nieuw handelsver-

De Vallei | 1967 | | pagina 5