Per jaar 700.000 m door de leidingen Bouwstroom in Leersum weer in nieuwe fase Veiling Septer Tiel „Bezorgde brief van H.D.S. aan de raad mum. Gemeente heeft nu sluitende begroting DIRECTEUR WATERLEIDING: „BIJ DE GROOTSTE DROOGTE KUNNEN WE HET NOG GEMAKKELIJK AAN 99 Raad blij met 60 woningwetwoningen Op den duur ontstaan toch moeilijkheden Officiële bekendmaking 3 BESCHERMD KOERHEUVEL AUTOMATISCH BURGERLIJKE STAND RHENEN DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1967 TH. J. A. GROENEWEGE WATER GENOEG IN RHENEN RH EN EN Het is nog niet zo lang geledendat in tijden van grote droogte de stadsomroeper door Rhe- nen „klepte" en in een later stadium door middel van geluidswagens en advertenties in de bladen een beroep werd gedaan op de ingezetenen van de Greb- bestad vooral zuinig om te springen met drinkwater Vaak moest er een verbod worden afgekondigd om tuinen te sproeien. Nu is dat allemaal voorbijwant de directeur van de N.V. W/aterleiding Maatschappij 9Rhenen"9 de heer Th. J. A. Groenewegezegt: „Er is water in overvloed. Bij de allergrootste droogte is de drinkwatervoorziening voor Rhenen zelfs veilig ge steld." Hoe dat in zo'n betrekkelijk korte tijd allemaal ten goede is gekeerd? Daarvoor noemde de heer Groenewe ge twee oorzaken. „In de eerste plaats heeft men de laatste jaren geleerd met water om te gaan. Het onnodig gebruik ervan is aanzienlijk teruggelopen. Je zou dat waterbeschaving kunnen noemen. In de tweede plaats zal daar de tariefs vorming van de laatste jaren ook on getwijfeld toe hebben bijgedragen. Na dat we 3800 meters hebben geplaatst is het waterverbruik met maar liefst 45 pet teruggelopen. Dat wil heel wat zeggen. Toch is de jaarproduktie gelijk gebleven, vergeleken met zo'n tien jaar geleden en dat terwijl er onge veer 1000 aansluitingen zijn bijgeko men." De heer Groenewege is hierover erg veheugd. „Water is een economisch goed, waarmee we zuinig moeten om springen. De situatie in Nederland dwingt ertoe dat we ons daarvan goed regenschap geven." Er zijn natuurlijk nog andere mo tieven die een rol hebben gespeeld. Dan kijkt de heer Groenewege terug naar de tijd dat het pompstation nog was gevestigd aan de Schoutenboom- gaardweg, zo'n kleine vijftien jaar ge leden. De capaciteit was daar veel kleiner. Bovendien was het water van slechte kwaliteit. De ligging was ver keerd en het water in de Rijn werd tenslotte van zo'n sterke invloed op de samenstelling van het drinkwater, dat de volksgezondheidsdienst niet langer kon toestaan dat daar het pompstation bleef. Rhenen had het slechtste water van heel Nederland! Sinds twaalf jaar werkt nu het nieu we pompstation aan de Reumersweg. Daar wordt 60 m3 per uur méér op gepompt dan destijds aan de Schouten- boomgaardweg. Ook al weer een be langrijke reden waarom men van de zijde van de waterleiding kan garan deren, dat Rhenen geen gebrek meer zal krijgen aan drinkwater. „De kwaliteit van het water is uit stekend", zegt de heer Groenewege. „Er wordt alleen maar een kleinig heid kalk aan toegevoegd, die nodig is om te voorkomen dat ons buizen net van ongeveer 65 km lang wordt aangetast. Uit het gesprek blijkt dat het wa ter, dat aan de Reumers wordt opge pompt, wat vrije koolzuur bevat. Wanneer de buizen daardoor zouden worden aangetast zou er bruin water uit de kranen komen. En dat wordt nu door de toevoeging van een klein beetje kalk voorkomen. Ons drinkwa ter komt van bijna 100 meter diepte. Het wordt weggepompt van onder een zeer dikke kleilaag, die niet lek is en de onderste waterlagen daardoor kraakhelder en van bijzonder goede kwaliteit houdt. Er zullen maar wei nig plaatsen in Nederland zijn waar Employé H. van Egdom controleert één van de vele meters in de ma chinekamer aan de Reumersweg. zulk lekker drinkwater wordt opge pompt als in Rhenen. „Waarom het nieuwe pompstation aan de Reumersweg werd gebouwd? Wel, dat is eenvoudig te beantwoor den. We zijn op die hoogte neergestre ken, omdat de waterwinplaats daar beschermd kon worden, zonder de be langen van anderen te schaden." Vervolgens vertelt de heer Groene wege, dat er vier bronnen zijn gesla gen die elk 50 m3 per uur ómhoog brengen. Technisch levert het tegen woordig geen moeilijkheden meer op om water op grote diepte weg te ha len. Vroeger moest men complete fa brieksschoorstenen in de grond bou wen. Nu worden er buizen in de grond geboord, aan de Reumers tot ongeveer honderd meter, waarin op de bodem de pompen worden aangebracht. Door deze nieuwe mogelijkheden zijn de kosten ook lang zo hoog,niet. Per jaar wordt er ongeveer 700.000 m3 omhoog gebracht, genoeg voor de inwoners van Rhenen, Eist en Ach terberg. Nog niet zo lang geleden le verde Rhenen ook drinkwater aan Amerongen. Daarvoor was een bron in Eist in gebruik. Maar deze is stil gelegd. Het buizennet loopt tot aan de gemeentegrenzen. Alleen in Achter berg is nog een klein gebied waar men geen waterleiding heeft. Dat is het zogenaamde superonrendabele ge bied. Maar inmiddels is hiervoor een plan ontworpen. Het kost f 145.000, De waterleidingmaatschappij zal hier van 15 pet. moeten betalen. De rest wordt verkregen uit subsidie van de provincie Utrecht. Het gaat om on geveer 70 aansluitingen. Ze gaan on geveer f 2000 per perceel kosten. Onder het pompstation aan de Reu mersweg bevindt zich een zogenaam de rein waterkelder. Van daaruit wordt het drinkwater opgepompt naar het reservoir in hotel „De Koerheuvel", dat constant vol is en 600 m3 bevat. Vanuit dit reservoir komt het water de huizen binnen. Er is geen pomp voor nodig om het zover te krijgen. „De Koerheuvel" ligt zo enorm hoog, dat hier de wet van de communiceren de vaten van toepassing is. Het oppom pen van het water uit de bronnen, 't overbrengen naar de reinwaterkelder en het overbrengen naar de tank in hotel „De Koerheuvel" gaat volledig automatisch met behulp van allerlei verfijnde apparatuur. Ook hotel „De Koerheuvel" is eigendom van de maatschappij. Het is ingericht als watertoren gecombineerd met hotel en restaurant. Wanneer eventueel 'n grotere druk op de waterleiding moet worden gezet, wordt de watertoren af gesloten en vanuit het pompstation die druk opgevoerd. Dit probleem kwam onder meer ter sprake toen we ons af vroegen waarom het niet mogelijk is de gemeentelijke sportvelden op „Can- dia" te besproeien omdat juist daar in zo'n geval de druk niet voldoende is. De heer Groenwege is van mening dat het oneconomisch is alleen daar voor de druk te gaan opvoeren, ter wijl het voor de rest van het Grebbe- kwartier niet nodig is. Ook is hij van mening, dat het economischer is voor „Candia" een eigen bron te slaan. Vaniut de „Koerheuvel" wordt de gehele apparatuur geregeld. Zakt het peil in de „Koerheuvel", dan gaan automatisch alle pompen in werking in het pompstation. Achtereenvolgens wordt water opgepompt uit de grond,, de filters gaan in werking, de reinwa terkelder stroomt vol en de 600 m3 tank in de „Koerheuvel" wordt weer volgepompt. Zo af en toe komt een van de technici een kijkje nemen op een ingewikkeld tableau, voorzien van allerlei lampjes, dat zich in het pomp station bevindt en waarvan men direct kan aflezen of er ergens iets fout is gegaan of dreigt te gaan. Er zijn slechts enkele mensen voor nodig om de zaak goed te laten marcheren. Het draait al twaalf jaar zonder enige moeite. De heer Groenewege leidt als di recteur vanaf 1956 de N.V. Waterlei ding Mij „Rhenen". „Het aandelenpakket is grotendeels in handen van de gemeente Rhenen", zo besluit hij, „dat wil dus zeggen dat de waterleiding gemeen goed is. Er is de laatste jaren praktisch geen kri tiek meer. Een bewijs, dat de plaat selijke overheid de zaak van de water leiding goed behartigt." y- ui •jn Watertoren annex hotel „De Koerheuvel", waarin de hotelgasten rustig kunnen slapen met 600 m.3 wa ter boven hun hoofden. LEERSUM Het bestuur van de voetbalvereniging HDS heeft in een brief aan de leden van gemeenteraad en college zijn verontrusting uitgespro ken over hét uitblijven van de provin ciale goedkeuring voor de aanleg van twee voetbalvelden, waarmee de raad in een eerdere vergadering al akkoord was gegaan. HDS schrijft: „Het moet ons van het hart dat wij ongeduldig worden en ontevreden. HDS is in Leer- sum de grootste en een van de oudste verenigingen. Mede hierdoor hebben wij, zo dunkt ons, ook wel enige rech ten". Het bestuur is voorts verbaasd over de vlotte wijze, waarop de vergunnin gen voor de realisatie van het veelbe sproken „beatcentrum" aan de Hof- laan zijn afgekomen. „Het verbaast ons dat hiervoor zo'n vlotte medewer king wordt verleend en dat dit plan alle voorrang geniet", zo wordt er ge steld. Over de noodzaak van een beat centrum valt, aldus het schrijven, te discussiëren. HDS vindt ook, dat de sportvereni ging Larsheim door de gemeente fi nancieel te ruim wordt bedeeld. Voor de aanleg van twee tennisbanen en een pottenbakkerij is f 55.000 beschik baar gesteld en volgens het bestuur van de voetbalvereniging is dat teveel. Het bestuur klaagt voorts over het gebrek aan medewerking van gemeen- tezijde in het algemeen ondervonden. „We moeten zelf ons terrein onderhou den en krijgen hiervoor van de ge meente bitter weinig medewerking. Ook de scholen maken gebruik van het voetbalveld en hiervoor wordt geen enkele vergoeding ontvangen", aldus de brief. LEERSUM Gisteravond heeft de Leersunise gemeenteraad een krediet van f 1.648.001,— beschikbaar gesteld voor de bouw van zestig woningwet woningen als onderdeel van de Bouwstroom 11 De huizen zullen door de ge meente worden gebouwd op een terrein tussen de Middelweg en de Nieuwe Steeg. De huurprijs zal vermoedelijk f 22,40 per week gaan bedragen. Over het algemeen werd de bouw van deze woningen door de diverse raadsleden toegejuicht. Burgemeester mevr. C. M. s' Jacob-des Bouvrie zei, dat Leer sum dit kwantum huizen „hard nodig" heeft. „Ik vermoed, dat ze allemaal snel vol zullen zijn", zo voegde ze er aan toe. De heer H. Slijkhuis (VVD) twijfel de niet zo zeer aan deze woorden, maar hij informeerde toch even naar de stand van zaken wat betreft het aantal woningzoekenden. De burge meester gaf als antwoord dat er on getwijfeld veel gegadigden voor de nieuwbouw zullen zijn. Dr. J./C. G. Dell (Leersums Be lang) attendeerde het college (dat naast de burgemeester slechts uit plaatsvervangend wethouder drs. Schapenk bestond) erop, dat er in de gemeente nog steeds een woningwet woning leeg staat. „Ik acht dit onver antwoord, want zo lang het in Leer sum nog voorkomt, dat er gezinnen zijn die met twee kinderen in een slaapkamer moeten wonen, zoals ik er een ken...", zo argumenteerde hij. De burgemeester antwoordde dat een nogal gecompliceerde ontwikkeling de achtergrond van de leegstaande wo ning was, waar de gemeente maar weinig aan kan doen. Zonder veel omhaal van woorden werd besloten deel te nemen aan de gemeenschappelijke regeling, die voorziet in het storten van het huis vuil in de gemeente Maarn. De heer Slijkhuis drong er op aan, inwoners die hieraan niet meewerken en het vuil elders deponeren, een for se boete op te leggen. Het voorstel om aan de heer P. M. Bos uit Leersum een deel van het oude brandweermateriaal te verko pen, viel bij de heer Slijkhuis in ver keerde aarde. Hij wilde de motorspuit en de tankwagen liever ter beschik king van de gemeente houden („al tijd makkelijk als we zoiets bij de hand hebben"). De burgemeester gaf de verzekering dat dit voorstel met H. Slijkhuis liever reef houden de technische dienst besproken zal worden. SPORT De begroting over 1967 is, volgens een mededeling van de burgemeester, sluitend gemaakt, nadat er een aan vankelijk tekort was van f 21.059,41. Men heeft hier toe onder meer de se- creatieleges verhoogd. Verschillende raadsleden spraken er hun vreugde over uit, dat Leersum zich niet ge dwongen ziet grote leningen af te shu.en. Van Gedeputeerde Staten was de goedkeuring afgekomen voor de aan leg van twee tennisbanen bij het toe komstige zwembad en de inrichting van boerderij De Hof tot pottenbakke rij en jeugdsociëteit. De heer A. Takken (P.v.d.A.) brak een lans voor de voetbalvereniging HDS, die, zo bleek uit een brief die het bestuur aan de raadsleden had ge richt, teleurgesteld was over het uit blijven van de vergunning voor de aan leg van twee sportvelden en een oefen- veld. De burgemeester zei dat de ge meente hier weinig aan kon doen, om dat dit een zaak is die de provincie aangaat. „Ik ben bang dat die nieuwe velden er dit jaar niet komen", aldus de heer Takken, wiens bezorgdheid lang niet door iedereen werd gedeeld. Onder andere niet door de heer J. F. Benink (VVD). Hij verweet 't bestuur van HDS een zekere mate van onwe tendheid. „Men dient te weten dat er nu eenmaal goedkeuring van GS no dig is, en dat dit even kan duren", zo merkte hij op. De burgemeester voegde hier nog aan toe, dat het bovendien een kwes tie van urgentie was. Ze zei: „Als de provincie het bijvoorbeeld urgenter vindt een vrachtwagen te kopen, dan kunnen wij als gemeente weer wach ten op onze goedkeuring....". De heer Dell wilde weten wie er nu in feite de geprojecteerde tennisbanen aanlegt. Mevrouw s' Jacob antwoord de dat de gemeente dit doet en niet, zoals de heer Dell veronderstelde de sportvereniging Larsheim, die overi gens wel ruimschoots van de nieuwe banen gebruik zal gaan maken. De kosten van de aanleg bedragen f 55.000,-. De stichting Zwembad De Utrecht se Heuvelrug vroeg de raad een ga rantiesom, die onder meer bestemd is voor het maken van bestektekenin gen. Het gevraagde bedrag van f 30.000,- werd door de raad vlot ter beschikking gesteld. Tijdens de rondvraag deelde de bur gemeester nog mee dat wethouder De Vries zijn werk waarschijnlijk weer in oktober zal hervatten. O A. Takken op de bres voor HDS VEENENDAAL Op Rijksweg 12 komen de laatste dagen veelvul dig opstoppingen voor, omdat 't ver keer in verband met werkzaamheden over een baan wordt geleid en er ver keerslichten staan opgesteld. Het wegdek wordt van Veenendaal tot Houten vernieuwd, ook de beide af ritten bij de Nieuweweg zullen aan zienlijk worden verbeterd. Er hebben zich naar verhouding, ten gevolge van de werkzaamheden, nog weinig ver keersongelukken voorgedaan. Opnieuw een schoolstrijd in Kesteren KESTEREN In Kesteren is opnieuw een schoolstrijd gaande tussen de openbare en bijzondere Ulo-school. Volgens de huidige plannen zouden beide scholen onder één kap worden gebouwd in de Nedereindsestraat te Kesteren. Het bestuur van de christelijke Ulo-school heeft echter ernstige bezwaren te gen dit voornemen. Verwacht wordt dat men onder geen beding met de hui dige plannen akkoord zal gaan. „In het begin kan alles heel mooi en aardig zijn, maar op den duur ontstaan toch altijd moeilijkheden", aldus een be stuurslid van de bijzondere Ulo. 55 De secretaris van het schoolbestuur ds. E. S. de Lint, wenste geen com mentaar te geven. „De zaak is in be spreking en dient eerst rustig uitge werkt te worden", zo deelde hij mee. „Indien er van enige moeilijkheden sprake zou zijn, is dit een zaak van het bestuur en niet voor publikatie", aldus het standpunt van ds. De Lint. De predikant wenste ook niet mee te delen op welk vlak de moeilijkheden lagen. De voorzitter van het schoolbestuur van de christelijke ULO, de heer Schalk, gaf te kennen dat de moeilijk heden meer op politiek terrein zouden liggen. Aan de deur van zijn woning in de Lindelaan te Opheusden merk te hij op: „Over die zaak ga ik.niet praten, want dan wordt het politiek. We hebben de laatste tijd al zoveel politiek beleefd. Nee, daar wil ik nu nog niets over vertellen". De heer Schalk is sinds het vertrek van ds. J. Catsburg voorzitter van het school bestuur. Gemeentesecretaris M. Vink zei, dat de plannen nog steeds in een voorbe reidend stadium verkeren. „Er is pas één gesprek geweest over de bouwplannen. Nadere gesprekken zul len waarschijnlijk nog volgen", aldus de gemeentesecretaris. Over eventuele moeilijkheden, die nu reeds zouden bestaan, kon de heer Vink ons niets meedelen. „Daar weet ik niets van", aldus zijn commentaar. Beide ULO-scholen in de gemeente Kesteren werden in 1965 gesticht. Ook toen heeft er een schoolstrijd in Kes teren gewoed. Het bouwen van beide ULO-scholen onder één kap, welke plannen enkele maanden bestaan en waarover wij al uitvoerig berichtten, zou volgens in siders vele voordelen hebben. Beide scholen zouden gebruik kunnen ma ken van een en dezelfde verwar mingsinstallatie. Bovendien zou bij voorbeeld 'n gezamenlijk gymnastiek- aanzienljjk drukken. Vrij-zwemmen in het Lijsterberg-in- structiebad te Rhenen. Burgemeester en Wethouders van Rhenen maken bekend, dat gedurende de week van 7 tot en met 12 augustus a.s. gelegenheid wordt gegeven om in het Lijsterberg-instructiebad, gelegen aan de Lijsterberg nr. 71 te Rhenen, vrij te- zwemmen. Het instructiebad zal open zijn: Van 9.00 - 12.00 uur; van 14.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 22.00 uur. Zwemkaarten geldende voor één uur zwemmen, zijn op elk heel uur aan het zwembad verkrijgbaar. De prijs van deze kaart bedraagt voor zwemmers tot en met 18 jaar f 0,75 en voor ouderen f 1,—. Per uur zullen niet meer dan 30 kaarten worden uitgegeven. Rhenen, 1 augustus 1967. B. en W. voornoemd, De secr. W. Th. Hofland, wnd. De burgem. L. Bosch v. Rosen thal. Geboren: Hendrika Christina, d.v. J. B. Kelderman en G. D. Buding: Johannis, z.v. C. Spies en M. Klok; Christina, d.v. C. Spies en M. Klok; Wilma Hendrika Everdiena, d.v. E. G. Opperman en A. H. Jansen; Tjerk, z.v. E. Boorsma en J. M. van, Engelenhoven; At je Dina, d.v. P. S. Zuidema en M. Jellema; Huibert- je Helena, d.v E. van Silfhout en J. R. Koldeweij; Jacoba, d.v R. v. Laar en T. van Laar. Ondertrouwd: Leendert van Drunen en Nelly Rutgerdina Johanna Henriëtte van der Schatte Olivier. Getrouwd: Johannes Peters en Aaltje van Setten. Overleden: Geurt van Viegen. 88 j„. geh. gew. met Jannigje van Vendelo; Gerritdina Regina Vogel, 62 j., e.v. Ger- rit Christiaan Muller. Elders overleden: te Ede: Hendrik Anthonie Spies, 87 j., geh. gew. met Jantje van IJzendoorn; Wilhelmina Theodora. Meijers, 74 j., geh. gew. met Hendrikus van Zuilekom; te Wagenin- gen: Hendrik Nicolaas Budding, 60 j., e.v. Gijsberta Hovestad. 70/75 65/70 60/65 55/60 36—38 32—35 26—29 35—37 30—34 40—76 32—70 24—58 16—38 39—71 31—60 22—48 14—36 35—52 21—34 13—30 30—51 18—40 12—29 12—20 van Woensdag 2 augustus 1967. Opgave na klasse mm maat Appelen 75/opw Early Victoria k.l Early Victoria k.2 x Stark Early k.l 7478 x Stark Early k.2 x Yellow Transparant k.l x Yellow Transparant 5053 k.2 James Grieve 4363 3143 Perzik rode zomerappel k.2 2123 1620 Zuurkroet f 10,30 per 100 kg Peren: x Kruideniersperen 35—72 2655 N oordhollandse suikerperen 3545 33—31 Aardbeien per doosje van 250 gram Reveda 4674 2349 Pruimen: x Saarpruimen 117227 90126 Early Laxton 156—160 40—100 Eldikse blauwe 106—147 92—100 Ontario 167—170 Frambozen per doosje van 250 gram 6096 5561 x Bramen per doosje van 250 gram 2031 bloc 64 x Rode bessen per doosje van 250 gram 5461 x Rode bessen per kg 147167 135140 bloc 75 Kruisbessen blonde 130135 6872 Kruisbessen per doosje van 250 gram 4951 Meloenen per stuk 58140, morellen 7585 Groenten: Bloemkool per stuk 3841 1230, Komkommers witte per stuk 1829 Capucijners 6175, peulen 125128 5058, x prinsessenbonen 31—105 13— 2V pronkbonen 3747, x snijbonen 2771 19—31, sla per 100 krop f 12.0012.50, tomaten per kistje van 6 kg export f 4.505.00. Export b 4.705.30; export c 3.104.00; tomaten per kistje van 6 kilogram Binnenland f 3.504.10 2.103.20, uien 1921, aardappel middel 1620. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld.

De Vallei | 1967 | | pagina 6