Veenendaals dagblad Op de „kleintjes" passen Soekarno staat onder huisarrest Chinese boeren plunderen in Kwantoen}> Uitgeput in het ziekenhuis Drie etmalen door de bergen gedoold Republikeinen in V.S. eisen hard optreden tegen „onruststokers" WIJ Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Gevechten in straten van kroonkolonie inde BRITSE TROEPEN BEZETTEN IN HONGKONG GEBOUWEN VAN COMMUNISTEN Zomer blaast even uit f Geen bezoek zonder toestemming Stijgend aantal moorden op kinderen Dove oude vrouw verklaart te zijn beroofd Onderzoek naar bombardement op Vietnam „Geen hoogbouw aan rand van A'damse Bos" Nederlands gezin gered Door honger en dorst gekweld Politie redt man uit te water geraakte auto HONGKONG - Een woordvoerder van de regering van Hongkong heeft vanmorgen meegedeeld, dat een menigte Chinezen gisteren over de grens tussen China en de Britse kroonkolonie is getrokken en een bureau voor immigratie met stenen heeft bekogeld. Britse militairen hebben gasgranaten gebruikt om de Chinezen terug te drijven. /TV WEST-DUITSLAND Jongen pleegde zes aanrandingen ZIEKENHUIS BOMMEN Stakingen AMSTERDAM MAANT BUURGEMEENTE: TEGEN ELKAAR VERWONDINGEN Bromfietser kwam onder een auto Scheepsbotsing op Westerschelde 0 De redzame hei Ee Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op d!., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 4 AUGUSTUS I967 4le JAARGANG ACTIE TEGEN CHINEZEN Het paleis in Bogor is Soekarno als tijdelijke residentie toegewezen door waarnemend president Suharto. Ir. Soekarno wordt nog steeds beschouwd als „president zonder bevoegdheid". Vorige week heeft de commandant van Djakarta, generaal-majoor Amir Machmoed, Soekarno verboden zonder zijn toestemming naar Djakarta te komen. Het is sindsdien eenmaal gebeurd dat een verzoek van Soekar no om Djakarta te bezoeken is afge wezen. Als hij in de stad wordt ge zien, is het steeds in gezelschap van militaire politie. De commandant van de Indonesi sche luchtmacht, onder het bewind van Soekarno, is uit actieve dienst verwijderd, aldus deelt het Indone sische persagentschap Antara van daag mee. Behalve vice-maarschalk Sai Mul- Jono Herlambang is ongeveer 1000 man personeel van het leger uit de (Van onze weerkundige medewerker) T\e zomer neemt het er even van. Daardoor komt de temperatuur in het Gelderse vandaag en morgen niet veel hoger dan 19-21 graden. In enigszins onstabiele oceaanlucht krijgt het ene gebied overwegend zon nige perioden, terwijl het in andere streken tot een plaatselijke plensbui met onweer komt, voornamelijk in de namiddag en avond. Er is voorde vakantiegangers geen reden de naaste toekomst met onge rustheid Iegemoe* te zien. In de loop van het wiekend zal er waarschijnlijk een geleidelijke stabilisering plaats hebben met\ meer zonnige perioden onder invloed van een oceanisch ho- gedrukgebiea\met een uitloper over de Golf van Biscqje en Frankrijk. 0 Een huisvrouw uit Hongkong demonstreert hoe zij het zonder kinderoppas stelt. Hoe een robbenmoeder op haar baby past toont het plaatje eronder. DJAKARTA Oud-president Soekarno is in het zomerpaleis in Bogor in feite onder huisarrest Generaal-majoor Harwono, de militaire commandant van West-Java heeft bepaald, dat Soekarno het paleis niet mag verlaten zonder toe stemming van de militaire autoriteiten. Ook als hg bezoek wil ontvangen, moet hy toestemming vragen. dienst genomen of ontslagen in het gebied van Midden-Java in het kader van de maatregelen tegen volgelingen van Soekarno. Herlambang die op de hoogste post bij de luchtmacht benoemd werd na de mislukte communistische staats greep in oktober 1965, werd later ge arresteerd onder verdenking met de communisten te sympathiseren. HANNOVER De autoriteiten van de Westduitse deelstaat Neder- saksen maken zich' zorgen over het stijgende aantal moorden op kinde ren, door psychisch gestoorden ge pleegd. In zes weken tijds zijn er in Nedersaksen vier kinderen vermoord. Donderdag, 24 uur na zijn misdaad, hield de politie een 17-jarige jongen aan die bekende een jongetje van vier jaar gewurgd te hebben „om zichzelf het bewijs te leveren dat hij een man is". Twee van de drie ^ndere moorden zijn ook door minderjarigen gepleegd. HAARLEM De Haarlemse politie heeft een 17-jarige leerling-tekenaar aangehouden, die in de afgelopen weken zesmaal meisjes en vrouwen van 15 tot 28 jaar had aangerand of gepoogd had aan te randen. Regelmatig kwamen berichten binnen van meisjes, die in bosjes in de Noorder hout werden gesleurd en mishandeld. Als er geschreeuwd werd, nam de jonge man de benen. Hij zal voor de officier van justitie worden geleid. Engelse troepen en politie-eenhe- den zijn vanmorgen met helikopters afgezet op de daken van communisti sche gebouwen in het noorden van Hongkong. De luchtactie tegen de Peking-ge- zinde communisten ging gepaard met het sluiten van een wijk en stillegging van het openbaar verkeer op de druk ke King's Road. De helikopters drie in getal waren afkomstig van het vliegkamp schip Hermes, dat in de haven van Hongkong ligt. De Hermes is enige dagen geleden in Hongkong aangeko men, volgens een officiële mededeling om de bemanning gelegenheid tot uit rusten en passagieren te geven. Twee van de gebouwen waartegen de actie wordt ondernomen tellen 27 verdiepingen. Politiemannen, die per helikopter naar de daken van de gebouwen wa ren gebracht, troffen in een van de gebouwen achter een geheime deur 'n compleet ziekenhuis aan. Er werden voorts veel wapens van eigen makelij gevonden, 23 mensen zijn bij de actie gearresteerd. Rond 1000 militairen en politiemannen heb ben er aan deelgenomen. In Kwaloon opende de politie het vuur op ongeveer vijftig mensen, die twee autobussen met stenen bekogel den. Drie politiemannen en vier beto gers lienen verwondingen op. Op verschillende punten in Hong kong werden bommen gevonden. Een ontplofte bij een poging het ding on schadelijk te maken. Er vielen geen slachtoffers. ASSEN. Twee tot nu onbekende ma nen hebben, naar de Asser politie vanmorgen meedeelde, in de nacht van maandag op dinsdag een roofoverval gepleegd op de alleenwonende 80-jarige doofstomme vrouw Aafje Bijl uit As sen. In haar apart staande woning ston den, volgens haar verklaringen, des nachts plotseling twee mannen voor haar bed, van wie de een haar bij de keel pakte, terwijl de ander uit een zak in haar onderjurk een bedrag van, naar eigen verklaring, f 10.000,- weg nam. Aan een leverancier, die de volgende ochtend kwam, maakte de vrouw dui delijk wat haar was overkomen. Deze gaf het direct door aan de politie, die thans een onderzoek instelt naar het voorval. Het was in de buurt bekend, dat de vrouw wel wat „spaarcentjes" had. WASHINGTON De subcommissie voor defensie van de Amerikaanse se naat zal de volgende week woensdag beginnen met een grondig onderzoek naar de opzet, uitvoering en doeltref fendheid van de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Viëtnam. Zoals bekend zijn deze bombarde menten in Amerikaanse militaire en diplomatieke kringen een omstreden zaak. MOSKOU Uit China afkomstige ooggetuigen hebben verklaard, dat de toestand in Midden- en Zuid-China steeds meer op een burgeroorlog gaat lijken, meldt het Sovjetrussische pers bureau Tass. Bloedige botsingen tus sen arbeiders, soldaten en leden 'van de rode garde, waarby „duizenden doden en gewonden" vallen, doen zich niet alleen voor in de provincie Woe- han, maar ook in andere gebieden, zo als Hangtsjou. In de provincies Yoenan en Kwan- toeng zijn hongerige boeren aan het plunderen geslagen in de levensmid- delenvoorraden, de Zuidchinese stad Nannang steunt officieel de tegenstan ders van Mao en de leiders van Kirin in het noordwesten van China worden door de rode garde van Peking be schuldigd van „verstandhouding met het opstandelingencommando van Woehan". Vandaag schrijft het Chinese leger- blad „Blad van het bevrijdingsleger" dat het leger moet optreden tegen sta kingen en de orde moet handhaven. Het waarschuwt voor woedende en wanhopige aanvallen van klasse-vijan den van Mao Tse Toeng. Er zijn al pogingen gedaan om tot staking aan te zetten, de boeren worden opgehitst om de produktie in de steden te gaan saboteren en de orde te verstoren. Le gereenheden moeten ervoor zorgen dat de produktie gehandhaafd biyft en de sociale orde niet wordt verstoord, al dus het blad volgens Radio Peking. De militaire bevelhebber van Woehan zou ontslagen zijn en door een lid van de luchtmacht zijn vervangen. Voorpagina Berg AMSTERDAM 't Gemeentebestuur van Amsterdam heeft bezwaar tegen plannen van Amstelveen die het moge lijk maken dat de KLM vlak bij het Amsterdamse Bos een groot gebouw voor haar hoofdkantoor zet. Het be zwaar is neergelegd in een brief van B. en W. van Amsterdam aan de raad van Amstelveen. Amsterdam meent dat door een ko lossaal gebouw de waarde van 't Am sterdamse bos als recreatieoord ern stig zal worden aangttast. Het Amster damse gemeentebestuur gaat er van uit, dat het gebouw tonderdvijftig me ter lang kan worden en over een leng te van honderd metei bijna vijftig me ter hoog kan zijn. B. en W. van Amsterdam achten het onmogelijk dat de Anstelveense plan nen zodanig worden veranderd, dat een nieuw hoofdkantoor Tan de luchtvaar maatschappij het bos niet aantast. De KLM heeft van de brief kennis genomen. Zij wacht af. „Wij hadden nog niet eens een vist ontwerp. Am sterdam zal wel bezvaar hebben tegen de maximum-afmetirgen, die Amstel veen wil toestaan, miar dit is een zaak tussen de gemeentebesturen". MEZZOLOMBARDO Overdekt met schrijnende schaafwonden, in gera felde kleren en de totale uitputting nabij, werden gistermorgen op een berghel ling bij het Noorditaliaanse plaatsje Mezzolombardo drie uit Den Haag afkom stige toeristen gevonden. Drie dagen en nachten waren zij verdwaald geweest en hadden zij rondgedoold door één van de onherbergzaamste streken van de Dolomieten. Met een stem waarin de wanhoop nog doorklonk, vertelde ons gistermid dag de 42-jarige Marinus J. de Vos, ex pediteur bij de P.T.T., uit het zieken huis in Mezzolombardo door de tele foon welke beproevingen hij, zijn 38-ja rige vrouw Hendrika de Vos-Kulik en hun elfjarig dochtertje Maria hadden doorgemaakt. „Maandagmiddag, de dag nadat we in het hotel Dolomiti in Fai del Paganella waren aangekomen, maakten we een kort wandelingetje in de omgeving. We wilden naar een bergtop om van het uitzicht te genieten en om dat punt te bereiken moesten we van de weg af dwars door de bossen. Na een uurtje wandelen besefte ik plotseling dat we de weg kwijt waren. We namen het eerst niet zo ernstig op en dachten dat we binnen een paar uur de grote weg wel weer zouden vinden. Maar hoe we ook zochten, we konden geen spoor van een gebaande weg ontdekken. We wer den wat angstig, maar de hoop gaven we nog niet op". Het gezin moest de nacht in de open lucht doorbrengen. Luchtig gekleed kro pen man, vrouw en kind, dicht tegen elkaar aan onder een paar bomen. Hon ger en dorst kondigden zich aan, maar de toeristen hadden niets eet- of drink baars bij zich. „Mijn vrouw en ik sliepen bijna niet. Ons dochtertje rustte wat uit. De vol gende dag liepen we verder. Berg op berg af. Tegen steile hellingen op en langs ravijnen. Nergens konden we een teken van leven bekennen", vervolgde de heer De Vos. Reddingsacties met een helikopter en met speciaal afgerichte berghonden, dinsdagmiddag ingezet, sorteerden geen enkel effect. „Wij hebben de helikopter wel gezien en ook de honden hebben we gehoord. Maar hoe we ook zwaai den en schreeuwden, wij werden niet opgemerkt. Het was om gek van te worden. Wij hebben gebeden en gesmeekt, maar nergens zagen we een uitweg. We vergingen haast van hon ger en dorst. Om maar wat vocht naar binnen te krijgen likten we bladeren af. We hebben ook geprobeerd om gras te eten, maar dat konden we niet naar binnen krijgen". Steeds erbarmelijker werd de toestand van het drietal. Door valpartij en waren de drie mensen gewond ge raakt. Honger, dorst en kou putten hen uit. „Tegen een boomstam liggend om maar niet van de helling af te vallen WASHINGTON De Republikein se leiders in het Amerikaanse Con gres hebben gisteren snelle en beslis sende bestraffing geëist van de aan stichters van onlusten. In een verklaring van de Repu blikeinse fractieleider in de senaat, Everett Dirksen. die gesteund werd door de Republikeinse leider in het Huis van Afgevaardigden, Gerald Ford, werd voorts de oprichting van een presidentiële commissie van on derzoek lang niet genoeg genoemd voor beteugeling van de onlusten en bij het Congres aangedrongen op een snel onderzoek naar de oorzaken van de onlusten en virschaffing van op lossingen. Beide Republikanen leverden geen kritiek op presideit Johnson persoon lijk, maar zeiden te geloven dat de politiek een rol lad gespeeld in de aanpak van de réien in Detroit door de regering. President Johnsn heeft de bewe ringen van gouverneur George Rom- mey van Michigai tegengesproken, dat hij een politik spelletje gespeeld zou hebben bij hit optreden tegen de onlusten in Detroi. Over zijn beslssing, pas federale troepen naar Detoit te zenden na de feiten van d#» onbsten te hebben be studeerd, zei Johnson tegenover ver slaggevers dat uit de Amerikaanse grondwet duidelijk blijkt dat de gees telijke vaders van dit document niet wensten, dat een president zonder meer troepen naar elke hoek van het land zou sturen. Verscheidene blanke organisa ties die behoren tot „Nieuw Links", bereiden zich voor op actieve steun verlening aan de „zwarte revolutie", zo heeft een woordvoerder van deze groepen in New York bekend ge maakt. Hij kondigde aan, dat aan het einde van deze week in Washington een persconferentie zal worden ge houden. brachten we de twee andere nachten door. Het was verschrikkelijk. Steeds liepen we weer verder. In die drie da gen zijn we zeker drie hoge bergen ovrgeklommen". „Gistermorgen vroeg brak een hevig onweer los. We waren doodsbang en biddend kropen we tegen elkaar aan. Toen de. bui ov<£r- was, hoorden we plotseling vlak bidons een steentje val len. Wij beseften, dat er iemand in de buurt moest zijn en daarom trok mijn vrouw haar onderjurk uit en bond die aan een boom. Eindelijk zagen we een man, die op ons afkwam. Hij hielp mijn vrouw, die er het ergst aan toe was, de helling op. In zijn motorcarrier bracht hij ons naar het ziekenhuis". Volgens de heer De Vos hebben noch hy noch zyn gezinsleden, nadelige ge volgen van de angstige dwaaltocht over gehouden. „Wy zyn goed gezond en we worden hier uitstekend verzorgd. Al leen hebben we nog een razende dorst We kunnen wel emmers water leeg drin ken!" 0 De bewoners van het bejaardencen trum Het Anker in Kesteren mogen in de ontspanningszaal van het tehuis niet naar de televisie kijken, omdat het bestuur deze vorm van ontspanning op religieuze gronden veroordeelt. „Een ernstige zaak", meent loco-burgemees ter J. van Appeldoorn, die voorspelde dat het laatste woord hierover nog niet gesproken zal zijn. 0 De Nederlandse Protestanten Bond in Rhenen bouwt een nieuwe kerk die ongeveer f 120.000,gaat kosten. 0 De bewoners van het Gelderland en omgeving (in Veenendaal) klagen hun nood over een ondraaglijke stank, die behalve bijzonder onaangenaam ook „schadelijk" is. De middenstanders zeg gen, dat er vanwege die stank minder mensen in hun winkels komen 0 De politie schoot gisteren in Veenen daal een weerbarstig zwijn neer. 0 De klachtendienst van de P.T.T. wordt om de haverklap gealarmeerd sinds de nieuwe telefooncentrales in Ede en Veenendaal in bedrijf zijn. ZEDDAM Donderdagmorgen om half tien werd de 61-jarige heer Chr. v. d. Wal uit Zeddam, die met zijn bromfiets de Terborgseweg bij Tom- berg wilde oversteken, door een perso nenauto, bestuurd door de heer M. uit Stokkum gegrepen. De bromfietser sloeg met zijn hoofd op het wegdek en over leed ter plaatse. Een arts kon slechts de dood constateren. BUSSUM Donderdagmorgen is de 19-jarige Duitser D. G. G. Banse uit Duderstadt op de Rijksweg bij Naar- den verongelukt. Hij reed als passagier in een door de 21-jarige M. S. uit dezelf de stad bestuurde personenauto, die op onverklaarbare wijze in botsing kwam met een langs de weg geplaatste licht mast. ,De 19-jarige Banse was op slag dood. S. werd gewond overgebracht naar het Naardense Diaconessenhuis. HOORN Aan de gevolgen van een ongeluk haar woensdagavond overko men, is in een ziekenhuis te Hoorn zuster Louisa van de Ursulinen uit Hoogkarspel overleden. Bij de fronta le botsing tussen een personenauto met vijf inzittenden en een vrachtwagen waren twee collega's van zuster Louisa op slag dood. ••n De Nederlandse familie De Vos, die donderdag uitgeput werd aan getroffen, nadat ze drie dagen door de beboste bergen had gezworven bif Fai della Paganella, waar ze met va kantie was. We zien mevr. Hendrika de Vos-Kulik (38), de heer Marinus de Vos (42) en hun 12-jarig dochtertje Maria in het ziekenhuis van Mezzo lombardo bij Trento. LOENEN. Door snel optreden van de politie is woensdagavond het leven •van de 30-jarige chauffeur Van der Burg uit Loenen gered. De man was omstreeks kwart over zes tijdens nood weer met zijn auto in een slip geraakt en in een diepe sloot langs de Oude Rijksstraatweg tussen Nieuwersluis en Loenen terecht gfykoir.en. Een toevallig passerende auto van de verkeersgroep van de Rijkspolitie uit Bilthoven, waarin de wachtmeesters Brummelkamp en Wijnstok zaten zag de auto. Zij kwamen tot de ontdek king dat de portieren van de auto ge sloten waren. Met een koevoet forceer den zij een opening, waardoor de chauf feur kon worden bevrijd. HOEDEKENSKERKE. Op de Wes terschelde ter hoogte van Hoedekens- kerke is vanmorgen omstreeks kwart over zeven de Duitse kustvaarder „Claus Lührs" (499 brt.) in aanvaring gekomen met de Zuidafrikaanse vracht vaarder „Swellendam" (10.000 ton), ei gendom van de CCS-rederij te Kaap stad. De coaster kreeg een ingedrukte boeg en is ter plaatse voor anker gegaan; de vrachtvaarder, die flinke schade aan bakboordzijde boven de waterspie gel opliep, zette zijn reis naar Antwer pen voort. Voor zover bekend, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. en werkelijk volledige uitdroging 1 van de bodem verdraagt het hei dekruid niet; een zekere vochtigheid is voor haar welvaren noodzakelijk. Het aaneengesloten dek onzer calluna biedt een voortreffelijke bescherming tegen de verdorrende kracht van de wind, want aan haar voet valt nau welijks een zuchtje te bespeuren. Ove rigens toont de hele bouw van dit ge was aan, dat zij behoorlijk tegen de droogte kan. De rolronde blaadjes met de teruggeslagen randen en de huidmondjes, die de ademhaling be werken, maken dat er nauwelijks vocht in kan doordringen, waar slechts de lucht toegang heeft, waar door de plant voedsel opneemt. Zij is door dat rolblad met een afsluitend haarbor stelt je gevrijwaard tegen te grote vochtigheid en droogte, kan ademen in een ruimte, die haar daar tegen beschermt en heeft niettemin alle voordelen van licht en warmte. Daarom weet de rishei zich licht te redden. Voorts hindert het heidekruid 't in de bodem heersende zuurstofge brek veel minder dan diep-wortelende bomen, wijl het de wortels hoofdza kelijk in de bovenste lagen uitspreidt en dus geen last heeft van oerbanken. Juist de magere grond is prima voor dit gewas en ik heb wel eens gelezen, dat het voor zijn welbehagen strikt een voedselarme bodem van node heeft. In weliger omstandigheden ver zeild, treden degeneratieverschijnse- len op, o.m. zichtbaar aan 't vergelen der loten en 't uitblijven van bloei. Zwamdraden dienen mede voor 't ge dijen terwijl voorts het getal der blaadjes bijzonder groot is, zodat ver damping en assimilatie nog eens extra wordt bevorderd. Neen, onze oude, trouwe hei laat zich niet gauw in een hoek duwen. 4-8-67 A. B. WIGMAN

De Vallei | 1967 | | pagina 1