de appelg bloeien Meisje van journaal zei „ja" Bij 't overlijden van dichter Herman van den Bergh UIT DE KERKEN Films over oorlog in Israël in de maak Veel animo voor kunstveilingen BANKEN VAST Winst steeg met 4,9 pet. bij Shell Moed Legende Betekenis VANAVOND MORGEN WISSELMARKT PILOOT STORM ©ECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG RM Johnny Hart T In eerste halfjaar 967 Pagina 2 VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1967 Dat waren de taken eens mans. Doch blijkbaar niet eens betaalden mans; de heer Kaars berg gaf alleen maar lessen volgens HBS-voorschrift. En neef Barendach, voor hem had klaarblijkelijk het patriciaat nooit betekend, wat het voor haar was... Hoe kon dat ook... Toch zei neef Barend, toen hij met vrouw Ida zijn maandelijks bezoek bracht: „Nu, dan zal ik eens met Coen naar de stad rijden, en een pak met hem kopen. Ida kan wel raad geven voor de kwaliteit". Ida knikte toegenegen, met naden kende ogen uitrekenend, of zij niet al te veel tijd verloor: zij werd ver wacht voor enkele bridge-drives... „Nee, dat gaat wel", was haar uit komst. Coen's koffer werd gepakt, hij zou om negen uur nog met hen wegrij den, overnachten in huize Peun, om de volgende dag direct bekleed te worden. „En dénk erom, neef Barend", drong Agneta aan, „niet per trein te rug. Hij is me te jong". Jajajaja, dat was verduiveld ver velend! Want neef Peun had ook nog zijn zaken te behartigen, en een af spraak met een verdomd aardig juf fie, dat papier moest inkopen voor een Belgische firma... Voor Coen was het een soort avon tuur. Hij had nog nooit zo laat in een auto door het slapende land gesuisd. De zoevende flakkering van felbe- schenen bomen, die voorbij schoten, was een ritmisch wonder voor hem, en zijn hart ging open, toen hij de ■lichtende stad als een hoop half-uitge- doofde sterren zag smeulen in de nacht. Nicht Ida wist weinig met hem te praten, en kreeg ook schaars ant woord. Zij vond hem een linkse jon gen. Wat begreep zij van de violen, wel ke in zijn hoofd neurieden, en daar dwars door verwrongen leeftijds vooroordelen heen de inspiratie los zongen?... De nacht, met al die kleine planeten boven je! En de stad, liiuiiiiiiiiiuinii wenkend aan het eind van een onbe kende weg, als een half opgegeten verjaars-taart, vol feestelijke sier!... De nevel-sluiers langs de waterkant, en hier de wagen: een instrument, dat gonzend de stilte in tweeën sneed, aangetrokken door die steeds flonke- render magneet: de grote stad. Coen genoot. Hij realiseerde niet. dat het zweet in zijn vuisten stond van opwinding om iets vreemds, iets wat onbekend was, en toch zo héél bekend voor hem... was het die stad, waar hij lange jaren geleden Kerst mis gevierd had?... Was het alleen maar het avontuur van wég te zijn uit de „Wynendael"?... Was het een melodie... welke door het motorgezin- der losspoelde uit de duisternis...? Het was de inspiratie. De aankomst in het huis van Ba rend Peun bleek nuchter. Coen stond met knipperende ogen midden in de kamer, en keek naar de bijzonder mooie schoorsteenman tel met Delfts blauw. Hij zag schilde rijen, en moderne stoelen laag en wellustig van fluwelen welvingen. An tiek koper en modern tin, een reus achtig radio-toestel, waar neef Ba rend verveeld aan draaide. Golven muziek zwalkten eruit, diep en zalig, haastige stemmen fladderden weg. „Me dunkt, je moest meteen maar naar bed gaan, Coen, het is half elf", zei nicht Ida. Coen knikte dwaas. Thuis moest hij altijd nog een glas melk drinken. Hij had dorst. Kon je zo-iets zeggen?... Hij besloot te zwijgen. Een man moest het zonder melk kunnen stel len. Van zijn gastvrouw kreeg hij een haastige handdruk met een glimlach. De heer des huizes had juist het eni ge ware station gevonden, en zei: ..Ja, eh wel te rusten! Wij ontbij ten om acht uur". Daarna liep Coen achter de kittige zijden benen van een dienstmeisje de trap op, die hem smal leek naast de „Wynendaelse" opgang. De gedienstige droeg zijn koffertje. Ze liet hem alleen met een vriende lijk „Welterusten jongeheer", in een smal kamertje. Coen stond doodstil. Door het gesloten raam hoorde hij 5 vreemde geluiden van de grote stad., i Hij schoof het gordijn terzijde, en zag een rij achtergevels, waarvan som mige vensters verlicht waren. Verder een dreunende duisternis. Ergens zocht een tram knarsend in de rails zijn weg. Ja, dat geluid her innerde Coen zich... En auto-toeters... en dansmuziek..., die kwamen uit een van die lichte ramen... daar stond een vrouw op een balkon te roken... Coen voelde zich opeens zichtbaar, tegen zijn eigen verlichte achter grond, en liet het gordijn vallen. Er was een herinnering aan geluk in de omgonsde stilte van zijn kamer, wel ke hem diep zwaarmoedig maakte. Hij moest aan Alexander Verbrinke denken, en meende, in al die jaren nooit zo hevig naar hem verlangd te hebben. Het was altijd fantasie ge weest, een gedroomd verhaaltje van een oudere, die in genegenheid trouw bleef en steun gaf aan het wankele, jonge hart. Nu scheen de man gestal- s te aan te nemen. Hij was toch eens werkelijkheid ge- s weest, mét alle vriendelijke belang- r stelling... Boven zijn hoofd hoorde Coen lich- te vrouwenstappen. Hij dacht aan Freddie Termeeren Steynheuvel, en 5 gleed koud tussen de schone lakens. In het donker lag hij nog een tijdje op zijn rug te denken, te denken... Maar er zat geen uitkomst in dat peinzen. Wat had hij ook al weer ge- E wild? Wat had hem toch zo ver- E voerd, vanavond in die gonzende E auto?... Klonk er zo laat in de nacht nog muziek?... Hij ging na een stevig ontbijt met s neef Barend de stad in. De ochtend-sfeer in de drukte gaf 5 hem een heerlijk opgewekt gevoel. Er zat een streven in, een gezonde bedrijvigheid. Bij een kade waren mannen bezig, E een schuit met bloempotten te los- sen: die werden in stapeltjes van zes omgekeerd op de stoep gezet. „Het lijkt me heerlijk, zo te wer ken", zei Coen tegen neef Barend. De man moest er hol om lachen. „We zullen toch maar pogen, iets beters voor je te vinden", zei hij. En Coen wist, dat hij aan een de partement dacht. In een smalle straat betraden zij een kleding-magazijn. Het zag er chic en stil uit. Binnen was het ont zagwekkend ruim, met overal de prachtigste jassen met bontvoering, geruite wollen halsdoeken, velours- hoeden en kostbare handschoenen. Coen kreeg een degelijk pak met twee broeken. Het was grijs-blauw, en de prijs lag tenminste twintig gul den boven tante Agneta's limiet. „Ach nu ja, die gekken daar op dat dorp!" zei neef Barend. (Wordt vervolgd) 3573 Zo hevig was de kracht van de explosie, dat het Aardschip honderden meters omhoog geslingerd werd Zoals Buck later zei, het leek wel, alsof er een hele gashouder de lucht invloog, toen het veelarmige mon ster aan de voet van de dubbeltorens tot ontploffing kwam. Zoveel geweld hadden de ruimtevaarders eigen lijk niet verwacht, want anders hadden zij zich wel wat steviger vastgehouden of de veiligheidsriemen ge bruikt. Het gevolg was dan ook, dat zij in de betrekke lijk kleine commandokoepel van de Naald genadeloos heen en weer gesmakt werden. Het interieur kon wel tegen een stootje en de ruimtepakken boden eveneens goed bescherming, maar menselijke hoofden zijn nu eenmaal niet geschikt voor dit soort spelletjes, zoals vooral! Buck tot zijn schade ondervond. Hij lag met een flinke bloedende hoofdwond op de vloer van de cabine, toen Arend eindelijk de mustangneigingen van het schip bedwongen had en de professor kon meteen zijn kwaliteiten als heelmeester tonen. 39 Tsjiao Tai heeft een olielamp aangestoken en de lijkschouwer bij Rechter Tie binnengeroepen. De lijk schouwer Wang maakt een buiging en wacht beleefd tot de Rechter het woord tot hem richt. „En, meneer Wang?" zegt Rechter Tie, „ik hoop dat u enkele mys teries voor ons kunt ontraadselen. Wat hebt u ont dekt?" „Uw vermoeden was juist, edelachtbare", ant woordt Wang. „In de maag van beide lijken heb ik sporen gevonden van een sterk verdovend middel, be reid uit alruinwortel". „Dus de dichter Meng en de onbekende boef zijn hoogstwaarschijnlijk door de zelfde persoon vermoord!", zegt Rechter Tie opgewon den. „Meng was verdoofd toen hem een mes door het hart werd gestoken en daarom keek hij zo vredig. En de moordenaar nam het wijnkopje mee omdat er nog sporen van het verdovend middel in zaten. Hebt u nog meer ontdekt, meneer Wang?" „Weinig, edelacht bare". zegt de lijkschouwer. „De onbekende schurk is gedood door middel van slagen met een grote steen, die de moordenaar waarschijnlijk ergens had opge raapt, toen zijn slachtoffer verdoofd op de grond was gevallen. De slagen hebben het gezicht onherkenbaar verminkt, maar een kleine lichamelijke bijzonderheid kan u misschien helpen om uit te vinden wie hij is. Het slachtoffer had een oud litteken in de vorm van een ster op zijn rechterdijbeen. Het dateert waar schijnlijk uit zijn kindertijd en het is hoogst onwaar schijnlijk dat er t* ree mensen met precies zo'n litteken zouden rondlopen". Herman van den Bergh was een beminnelijk en levenswijs mens, ook voor zijn jongere medewerkers een hartelijke en hulpvaardige collega en vooral een veelzijdig geleerde en kunstenaar. Tijdens zijn vakantie is hij enkele dagen ge leden in Rome op zeventigjarige leeftijd overleden. Wij leerden hem kennen in de jaren vlak na de oorlog, toen wij beiden ver bonden waren aan de Winkler Prins encyclopedieën. Hij was toen voor ons nog altijd de legendarische dichter en criticus uit de jaren twintig. Hij werd toen ook onze vriend en vraagbaak. Ogenschijnlijk nam zijn werk op de redactie van de encyclopedie hem volle dig in beslag. Hij bracht zijn dagen door met schrijven, vergaderen, raad en leiding geven. De dichter in hem scheen gestorven. Onverwacht voor vrijwel iedereen kwam dan ook in 1954 de uitgave van zijn verzamelde gedichten met daarin de bundels „De boog" uit 1917 en „De spiegel" uit 1925. Enkele jaren later verscheen een bundel nieuwe gedichten onder de titel „Verstandhouding met de vijand". Herman van den Bergh was weer dichter, maar hij had ook de moed als vijftigjarige opnieuw met een universitaire studie te beginnen, die van de Italiaanse letterkunde. Hij be kroonde die met een promotie in 1951 en met het ambt van lector in de jaren tot aan zijn onverwachte dood, in het land, dat hij zozeer liefhad om zijn cultuur. Tussen Van den Berghs eerste verzen uit de bundel „De boog" in 1917 en zijn laatste verzen ligt „een berg van le ven", zoals de dichter het zelf eens met een woordspeling op zijn eigen naam uitdrukte. In 1917 was hij een negentienjarige student in de rechten, die met zijn ma nuscript langs de Amsterdamse zetterij en van Amstel en Jordaan leurde om zijn gedichten gedrukt te krijgen. Binnen enkele jaren was hij die ook een veelbelovend violist bleek als dichter en criticus de baanbreker van een nieuwe poëzie in ons land. Na twee dichtbundels en een aantal verras sende opstellen in het tijdschrift Het getij zweeg hij. Voor de jongeren werd hij een legende. Zelf bekende hij later gezwegen te hebben als gevolg van zelfkritiek. Wat hij als jongeman schreef, viel niet meer te herhalen: „Kom mee. De wereld is pas opgestaan" was als het ware een uitnodigende dichtregel aan zich zelf. De wereld riep. En Herman van den Bergh ging. Hij paste nog niet in de voor hem gereserveerde rubriek van de letterkundige geschiedenis: baanbreker en voorloper van de jongeren van de jaren twintig. Hijzelf heeft altijd gelachen om die etikettenplakkerij„Zij noemden ons expressionisten, terwijl wij zelf in die jaren niet eens wisten wat het was". Toch staat voorgoed vast, dat Herman van den Bergh als enkeling een nieuw hoofdstuk is begonnen in onze poëzie. Op zijn betekenis en zijn persoon is enkele maanden geleden nog eens de aandacht gevestigd in het herden kingsboekje, dat ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag verscheen als een bijzonder nummer van het tijd schrift Raam. Voor ons en voor de velen, die Her man van den Bergh hebben gekend uit zijn gedichten, zal hij blijven voortle ven als de stem van een heftig levende en door het leven tot wijsheid gerijpte mens. EUGENIE Herlaar (27), ongetwijfeld de bekendste verschijning in het NTS- journaal, is gisteren mevrouw Van Westhreenen geworden. In Loosdrecht trouwde zij met haar oude schoolvriend André van Westhreenen, 28-jarig land- bouw-ingenieur. Het „meisje met de feilloze stem" zal na haar huwelijksreis iets minder vaak in beeld verschijnen, omdat met huishoudelijke omstandigheden reke ning zal worden gehouden door de NTS. Zij zal ook verder moeten reizen om de journaal-studio te bereiken, want zij gaat in Nunspeet wopen. Hoewel Eugenie Herlaar weinig op heeft met publicteit. ontkwam zij niet aan grote belangstelling bij huwelijk en receptie. Al dagenlang had de NTS telefoontjes van belangstellende kijkers te verduren gehad, wat onder meer resulteerde in bloemstukjes van „een groepje kijksters". Wat vooral de aanwezige tv-mensen imponeerde was dat direct na Van Westhreenens „ja" in de Hervormde kerk een bevestigende donderslag bo ven Loosdrecht dreunde. Eugenie van Westhreenen haalde gisteravond zelfs het journaal, als nieuws wel te verstaan, zijzelf was toen al op reis. NEW YORK Volgens het New Yorkse weekblad uit de show business „Variety" ztfn verschillende buitenland se filmproducenten op het ogenblik in Israël om films te maken over de Ara- bisch-Israëllsche oorlog. De regisseur Jules Dassin is op het ogenblik in Parijs om de laatste hand te leggen aan een documentaire: „Is raël en zijn buren"; de film brengt een boodschap van co-existentie. De Duitse producer, Arthur Brauner, is ook bezig met het maken van een film, terwijl Samuel Bronston kort ge leden een bezoek aan Tel Aviv heeft ge bracht om soortgelijke mogelijkheden na te gaan. Verwacht wordt, dat de Israëli's zelf tenminste twee films over de oorlog zullen brengen. Dit naast documentai res die het Israëlische leger ter plaatse aan het front gemaakt heeft. Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Tiel: G. J. F. Versteeg te Oudwoude-Westergeest; te Grijpskerk (c.a.) (toez.): R. E. R. van Buiren, kand. te Rotterdam. Aangenomen naar Ferwerd (toez.): W. J. Burghgraef te Stedum; naar Varsse- veld (3e pred. plaats): J. A. Scholten te Akkerwoude en te Murmerwoude. Aangenomen: naar Deurne (toez.): R. E. R. van Buiren, kand. te Rotterdam. HILVERSUM I 18.00 Met band en plaat voor u pa raat: A. Klass. muz.; B. Lichte muz. 18.55 Op het woord af, praatje. 19.00 Nws. en weerpraatje 19.10 Radiokrant 19.30 RVU: The World Wildlife Fund, door drs. M. F. L. J. Bijleveld, secr. Wereld Natuur Fonds (Ned.) en H. Reinhardt, hon. perschef v.h. Wereld Nat. Fonds. NRU: 20.00 Grenspost: in formaties voor en over vakantiegan gers. 22.25 Hum. Verbond. Kort com mentaar, onder redactie van en uitge sproken door Th. Polet. 22.30 Nieuws. 22.40 Mod. muz. (opn). 23.20 Radiora- ma: 14-daags mini-magazine. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Amerika in termij nen, praatje. 18.20 Stereo: Metropole orx.: am.muz. 18.30 Jazz-rondo: ge sprek met een jazz-liefhebber. 19.00 Li. gr .muz. 19.30 Lezen en schrijven: let- erkundige kroniek. 20.00 Nws. 20.05 Gewoon anders. 20.30 Zang en gitaar (opn): li. muz. 20.45 Witte nachten en rode pleinen: reisindrukken. VARA: 21.00 Klass. muz. (gr). 22.40 Nws. 22.50 Act. 23.05 Li. gr.muz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Jour naal. STER: 18.55 Reclame. AVRO: 19.00 Tien Tien: muziekprogramma voor de jeugd. 19.30 Kolonel Hogan's helden. TV-film. STER: 19.56 Recla me. NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht. STER: 20.16 Reclame. AVRO: 20.10 AVRO's Televizier. 20.50 Down under in Australia: gesprekken met Ned. emigranten. 21.50 The Saint De sportieve kans, tv-film. NTS: 22.40- 22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS. 20.00 Nws in 't kort. STER: 20.01 Reclame. KRO: 20.05 In Luilek kerland (lm Schlaraffenland), tv-spel (prod, van Studio Hamburg). 22.00 Epi loog. STER: 22.05 Reclame. NTS: 22.10 22.25 Journaal. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Stereo: Piano recital: kl. muz. (gr.). 7.30 Nieuws. 7.32 Geestelijke liederen. 7.55 Overw. 8.00 Nws. 8.10 Djinn: gev. progr. (8.30 Nieuws. 8.21-8.45 Touringel: vakantie- tips. 9.35 Waterst.). 12.25 Marktber. 12.27 Med. voor land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Overh. voorl.: Mens en sa menleving. Een uitz. van het ministerie van C.R.M. waarin aandacht wordt ge schonken aan de recreatie. Spreker: B. M. van Griethuysen. 12.50 Zonder gren zen: een rubriek over missie en zen ding. 13.00 Lichte gr. muz. 14.00 P.M.: familiepr. 17.00 Carionca: radio voor tieners. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws en ochtendgymnast 7.20 Soc. strijdl. 7.23 Lichte gr. muz. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr. muz. 9.40 Harmo- nie-ork. 10.00 Z.O. 135, gev. pr. (Om 11.00 Nws). 12.15 Afstuderen als socia list: vraaggespr. 12.27 Med. t.b.v. land en tuinb. 12.30 Tussen start en finish: act. sportnws. 13.00 Nws. 13.10 VARA- Varia. 13.15 Lichte gr. muz. voor teen agers. 14.15 Programma voor twintigers. 14.55 Radio Jazz Magazine. 15.30 Ikke, een geluidscollage. 16.00 Nws. 16.02 Oosteuropese kroniek. 16.20 Lichte gr. muz. 17.05 Idem. 17.30 Radioweekjourn. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Kl. muz. (gr.). 10.00 Nws. 10.02 Operamuz. (gr.) 11.00 Nws. 11.02 Hilversum 3 - vertissement: am. muz. (gr). 11.30 Leger des Heilsmuz. 12.00 Nws. 12.02 Wegwijzers, wenken en wetenswaardigh. voor een vrolijke vak. in eigen land. 13.00 Nws. 13.02 Tienera- ma. 14.00 Nws. 14.02 Tienerama: Sweet Soul Music. 14.30 Rambles Radio Re prises. 15.00 Nws. 15.02 Live: modern Amerikaans am. 15.30 Toernee: muz. zwerftocht. (16.00 Nieuws). 17.00 Nws. 17.02 - 18.00 Sportshow: sport en lich te muz. VRIJDAG 4 AUGUSTU S1967 DUITSLAND I 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal (herh. v. gisteravond). 10.20 Tv-spel. 12.00 13.30 Act. (Regionaal programma: NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.19 Geva rieerd programma. 18.53 Zandmanne tje. 19.00 Act. 19.26 Tv-spel. 19.59 Pr.- overz. WDR: Nws. uit Nordrhein-West- falen. 18.10 Ballet. 18.25 Hier und Heu- te (I) 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 Tv-film. 19.40 Klass. muz.) 20.00 Journaal en weer bericht. 20.15 Commentaar. 21.00 S.T. und der Tourist, tv-film. 21.45 Jour naal, weerber. en commentaar. 22.00 Das Fahrrad, tv-spel. 23.10 Nws. DUITSLAND II 18.05 Weerbericht voor vakantiegan gers. 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muz. 18.55 Tv-film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en thema's v. d. dag. 20.00 Misdaadfilm. 21.15 Muz. am.pr. 21.45 Filmrep. 22.25 Nws., weerber. en the ma's v. d. dag. Aansl.: weerber. voor vakantiegangers. =iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiii 43. Net op tijd was de hommel weer bij Tekko om diens val te breken. Opvangen kon hij hem natuurlijk niet want beide waren ongeveer even groot en Tekko viel met zo'n snelheid dat, wanneer Bombus het gepro beerd zou hebben, hij hem vast en zeker verpletterd had. Ongedeerd dus maar duizelig van het snelle draai en kwam Tekko op de grond terecht waar de dikke hommel alweer klaar stond om onze vriend de helpen de hand te reiken. Bombus ontdeed Tekko van de laat ste winding van de kleverige draad en hielp hem over eind. „Oef! Was dat draaien?! Het leek wel een malle molen!" zuchtte Tekko terwijl hij zijn redder dank baar toelachte. „Ik dank u voor wat u met gevaar voor eigen leven voor mij gedaan hebt. Het is 't eerste vrien delijke gebaar dat ik van iemand uit de insectenwe reld mocht ontvangen!" „Oh eh...geen dank! bromde Bombus, „we zijn op de wereld om elkaar te helpen en mijn daad was trou wens als wederdienst bedoeld. U hebt mij nog niet zo lang geleden het leven gelaten toen u mij gevangen had en dat ben ik nog niet vergeten. Alleen was u toen een flink stuk groter maar ja, dat zijn mijn za ken niet!" Doordat zij zo genoeglijk met elkaar ston den te praten merkten zij echter niet dat de spin aan een nieuw gesponnen draad naar hen toe kwam zakken om wraak te nemen. JE KRUGT ER HOOFDPIJN VAN AMSTERDAM Het zag er gisteren bij de opening van de Amsterdamse effectenbeurs niet zo best uit voor Ko ninklijke Olie, want de koers begon bijna 1 beneden het vorige slot. De publicatie van de winstcijfers over de eerste zes maanden trok echter nieuwe belangstelling. Vooral op grond van bin nenlandse vraag kon het hoofdfonds al le verlies snel wegwerken en nog bo ven de ^lotkoers van woensdag sluiten. In de posities van Philips en Unilever trad nagenoeg geen veranderingop. AKU brokkelde tijdens de beurs iets af; Hoogovens bleven ƒ92. De lokale markt was overwegend weer hoger. De Amro-Bank reageerda met een koersstijging op de emissie, hetgeen ook de koers van de Algemene Bank Nederland optrok. Hoger waren voorts Fokker, Bols, Elsevier, ASW, Van Nelle, Scholten Carton, Tilburgsche Waterleiding, Rommenhöller, Amev en Utermöhlen. Brocades en Zout waren in herstel. Lager waren Albert Heijn, Leidsche Wol, Hollandsche Sociëteit, Oranjeboom, Wessanen en Neder- landsche Kabel. In de incourante han del ontstond een vaste stemming voor aandelen Nationaal Grondbezit. In de scheepvaartwaarden trad weer nauwelijks een wijziging van betekeni* op. Deli kon iets aantrekken. KLM hield het verlies ditmaal zeer beperkt. De staatsfondsen waren onveranderd tot iets lager. De leningen van de Ge- meentenbank bleven ongeveer op de ou de prijs. DEN HAAG De oorlog in het Mid den-Oosten en de ontwrichting van de normale aanvoer van ruwe olie uit dat gebied en uit Afrika hebben in het tweede kwartaal nog weinig invloed gehad op de resultaten van de Konink lijke Shell Groep. Over het tweede kwartaal steeg de nettowinst met 4 pet van 56,47 dollar tot 58,75 miljoen pond sterling en over het eerste half jaar met 4,9 pet van 114,77 pond sterling tot 120,38 miljoen dollar. Door de oorlog is de vraag, vooral ln Europa enigszins toegenomen, maar de meeste maatschappijen van de Konink lijke Shell Groep moeten extra kosten maken om de aanvoer op peil te hou den. Naar het bestuur meedeelt wordt alles in het werk gesteld om voor deze kosten in de afzetgebieden compensatie te verkrijgen. De prijzen voor oliepro- dukten in Noord-Amerika bleven in het eerste halfjaar 1967 over het algemeen vast, maar in Europa waren de verkoop prijzen voor autobenzine en middelzwa re destillaten aanzienlijk lager. De totale hoeveelheid door de Groep verkochte ruwe olie en olieprodukten was 6,6 procent hoger (eerste kwartaal plus 2,6 procent, tweede kwartaal 11,1 procent). De netto opbrengst van verko pen was met 1.046 miljoen 5,9 procent hoger dan in de eerste helft van 1966. De opbrengst van verkopen steeg met 7,3 procent tot ruim twee miljard pond sterling, maar de fiscus eiste een aan merkelijk hogere tol. De omzetbelastin gen, accijnzen en dergelijke heffingen lagen ruim lO'/t procent boven die van vorig jaar. Z(j bedroegen 059,79 mil- jo entegen 596,76 miljoenn in dezelfde periode van 1966. De kostenstijging, die men in het eerste kwartaal nog goed in de hand heeft gehouden, is in het tweede kwar taal in versnelde mate voortgegaan. Te genover een stijging van de omzet met 8,2 procent in het tweede kwartaal, waardoor deze het miljard pond ster ling passeerde, staat een toeneming van de kosten van aankopen van olie en chemische produkten, van bedrijfs-, verkoop- en algemene kosten van 9,2 procent. De winstmarge in het tweede kwartaal is derhalve verkleind. Over het eerste halfjaar 1967 steeg tegenover een stijging van de omzet met 7,3 pro cent een toeneming van de kosten met 7 procent. De kapitaalsuitgaven, die in het - eerste kwartaal sterk bij vorig jaar ten achter zijn gebleven, zijn in het tweede kwartaal aanmerkelijk toegenomen. Zij lagen £141 (v.j. £127) miljoen 11 pro cent boven die van vorig jaar. Over het eerste halfjaar komen de kapitaaluitga ven uit op 233 miljoen tegen vorig jaar 251 miljoen, zodat zij nog 7,2 procent lager liggen dan in 1966. De kasmiddelen zijn teruggelopen met 13,1 procent. Eind juni bedroegen zij 416,05 miljoen tegen vorig jaar 478,97 miljoen. De leningen op lange termfln daarentegen stegen van 416,6 tot 423,43 miljoen. De produktie van ruwe olie blijft een stijging vertonen. De brutoproduktie die in het eerste kwartaal 4,2 procent boven die van 1966 lag, was in het tweede kwartaal 4 procent boven diê van vorig jaar. De netto produktie van ruwe olie in het eerste kwartaal 4,2 procent hoger dan vorig jaar kon in het tweede kwartaal 5,3 procent boven die van 1966 toenemen, zodat in de eerste helft van dit jaar 2.737.000 bar rels per dag werden geproduceerd te gen vorig jaar 2.611.000 barrels. LONDEN De twee grootste veilin gen van Londen hebben het seizoen 1966-'67 vandaag afgesloten met de me dedeling dat de prijzen blijven stijgen. Sotheby's deelde mee dat de totale verkoop neerkwam op 134.940.000.- gal den, wat een wereldrecord wordt ge noemd. Christie's verkocht voor 84.633.520 gulden, ruim tien miljoen meer dan vorig jaar. Christie's sloot het seizoen deze week af met een veiling van stoommachine- en scheepsmodellen, die het verrassen de bedrag van 409.350 gulden opbrach ten. Sotheby's laatste veiling werd van daag gewijd aan oud zilver en bracht 235.000 gulden op AMSTERDAM, 3 aug. Londen 10.02V4—10.02*/«; New York 3.5913/16— 3.601/16; Montreal 3.34'/«—3.34l/t; Parijs 73.39—73.44; Brussel 7.25'/*—17.255 Frankfort 89.8889.93; Stockholm 69.87Vj-69.90Vt; Zürich 83.08Vt—83.13Vi Milaan 57.68V»—57.73Vt; Kopenhagen 51.80—51.85; Oslo 50.31—50.36; Wenen 13.94V4—13.95V4; Lissabon 12.50V4— 12.51V4.

De Vallei | 1967 | | pagina 2