Stank in en rond 't Gelderland Bewoners gedupeerd Zondagsdiensten Kerkdiensten Op naar de finish Zwijn verloor karabijn van Scherpenzeler tegen trein Gezangen pro en contra MIST U UW VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Jeugdtoernooi AGENDA VEEMARKT UTRECHT HORLOGERIE VAN MANEN Politie in actie Herenbank Jeugd en Evangelie Legaat Zittingen Kwitantie VAM WOUT BLAUWKOUS VEENENDAAL De be woners van het Gelderland, van een deel van de Prins Bernhardlaan en van het Ver laat hebben reeds enkele maan den last van een sterke riool- lucht. Verscheidene mensen hebben de dienst gemeentewer ken al gebeld, maar al de daar op gevolgde onderzoeken heb ben tot dusver de oorzaak van de penetrante geur niet kunnen ontdekken. Vooral in het Gel derland is men ten einde raad. Momenteel wordt overwogen om in een protestbrief aan het gemeentebestuur te proberen eindelijk aandacht voor het on gerief te krijgen. BELASTING Bel: 10550 11079 Permanent FORD-show in showroom VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1967 HET IS HIER NIET UIT TE HOUDEN Kom me nou niet aan met het bericht, dat u h^ eerste kunstwerk voor het nieuwe gemeentehuis niet mooi vindt. Want dat moet ook helemaal niet. We moeten het begrijpen en het kunnen waarderen. Iets moois koop je in een cadeautjeswinkel, maar niet bij een kunstenaar. Het commentaar van buur Bram heb ik intussen al in ontvangst mogen ne men. Op zichzelf kon het stoelengroep- je wel iets aardigs voorstellen, maar van het plaatje in de krant gezien vond mijn buurman het maar een rommelig zootje meubels. „En dan zo petieterig", zei Bram, „nog geen meter in 't vierkant. Ik kan het hele zaakje thuis op 't theemeubel kwijt. Als dat straks in het nieuwe gemeen tehuis staat, moet je d'r over vallen om het op te merken." Nee, Bram geeft de voorkeur aan iets in de geest van Johan de Wit die in Den Haag te pronk staat of een uit «teen gebeitelde Michiel de Ruyter, zoals in Vlissingen. Een flinke kerel van een paar meter hoog doet het naar de mening van Bram altijd goed. Ik moet met 'em eens zijn, dat de schepping aan de kleine kant is uitge vallen. Het zal iets voor binnen zijn, dat wel, maar zakelijk gezien had hetzelfde stuk in een grotere maat niet veel op de prijs hoeven te sche len. Je betaalt in dergelijke gevallen immers het idee en niet in de eerste plaats het materiaal. Persoonlijk ben ik 'wel ingenomen met de aangeschafte voorstelling. Maar dat kwam eigenlijk pas toen ik gele zen had welke draai de kunstenaar er aan heeft gegeven. Daarvoor dacht ik „hee, de man heeft de mensjes verge ten die op de stoelen moeten zitten". Zonder mensen immers geen verga dering. Maar het is juist de bedoeling geweest dat het meubilair onbemand uit de verf kwam. De maker heeft het eer lijk en ronduit gezegd: hij vindt de stoelen bij een vergadering het be langrijkste. Niet de mensen. Er zullen gemeenteraadsleden zijn die dat even hebben moeten verwerken. Het zal je ook maar gezegd wezen als je meebeslist hebt over het bouwen van een nieuw gemeentehuis. Maar flink zijn, dames en heren. En spor tief opvatten. Zijn de zetels niet veel voornamer dan de mensen die we er bovenop stem men? Rond een stemming rekenen we ook altijd in zetels. Onze partij heeft zetels gewonnen of verloren. Pas op de tweede plaats komen de af gevaardigden die hun bibs er met on ze medewerking op draaien. Afge vaardigden komen en gaan, maar ze tels blijven. Het mag eens een ander model meubelstuk worden, maar als zodanig gaan de zetels ettelijke men senlevens mee. In een gemeenteraad is het ook vaak ze tels tellen. Belangrijke besluiten kun nen vallen met een enkel „voor" of „tegen". Er zijn edelachtbaren die een hele zittingsperiode uitsluitend si garen-paffend uitdienen, maar hun ze tel telt mee. Ze hebben er recht op om er op te gaan zitten en een flinke kerel die ze er binnen vier jaar vanaf krijgt. Voor mij heeft die kunstenaar in de roos geschoten met z'n stoelendans. Zei hij zelf niet: „het zijn de „zetels", waar op het een eer is te mogen zitten. Er wordt vaak zo weinig gedaan op ver gaderingen, ze zijn zo saai". Als gemeentebestuurders moet je de no dige humor in je diplomatentas heb ben zitten om dan jui3t zo'n stuk te kopen. Zo van: „laten we voor alles ons zelf eens op de hak nemen, dan kan ons veel onnodige gewichtigheid besparen". Tenminste, ik neem maar aan, dat de maker tegenover het gemeentebe stuur op dezelfde manier zijn gedach ten over zijn schepping heeft laten gaan, voordat hij de bestelling binnen had. In als dat niet het geval geweest is kan het de zaak alleen maar nog humoris- tischer maken Totale aanvoer 4170; runderen 1058: vette kalveren 359; graskalveren 38; nuchtere kalveren 417; schapen 1038; lammeren varkens boven 100 kg 259; varkens beneden 100 kg 33; biggen 928; bokken en geiten 40. PRIJZEN (in guldens): melk- en kalfkoeien, per stuk 9251400; kalf- vaarzen, per stuk 9101200; vare koeien, per stuk 900—1125; pinken, per stuk 525—740; stieren, per stuk 900— 1145; graskalveren, per stuk 425600; nuchtere kalveren, per stuk 4080; fokkalveren, per stuk 125275; scha pen, per stuk 80—120; lammeren, per stuk 85—135; drachtige varkens, per stuk 400—500; lopers, per stuk 90— 110; biggen, per stuk 6575; bokken en geiten, per stuk 12—66; vette koeien le kwal., per kg lev. gew. 3.053.20; vette koeien 2e kwal., per kg gesl. gew. 3 503,70; vette koeien 3e kwal., per kg gesl. gew. 3,20—3,40; vette kalveren le kwal., per kg lev. gew. 3,053,20! vette kalveren 2e kwal., per kg lev. gew. 2,80—3,05; vette kalveren 3e kwal., per kg lev. gew. 2,652,80; nuchtere kalveren, per kg lev. gew. 1,40—1,80; zware vette varkens, per kg lèv. gew. 1,801,85; zouters, per kg lev. gew. 2,00—2,10; slachtzeugen, per kg lev. gew. 1.65—1.70; jonge slachtzeu gen per kg lev. gew. 1.701,75. Mevrouw Boers, Gelderland 11 is een der initiatiefneemsters van de handtekeningenactie. „Ook vorig jaar hadden we hier al last van die lucht, toen was het niet zo erg als nu. We hebben de hele boel op laten bre ken, maar de aannemer kon bij ons niets vinden. Omdat het toen toch open was hebben we alle gaten rond de rioolbuizen in de muur laten dicht- smeren met cement. Dit jaar is het veel erger, dan vorig jaar. Pas heb ik nog zowat de hele nacht opgezeten, omdat ik niet kon slapen van de stank. Toen mijn man thuis kwam van de nachtdienst zat ik nog in de kamer, daar was het nog om uit te houden". Mevrouw Boers wist dat een buur vrouw met longontsteking gedwon gen is de gehele dag en nacht met openstaande ramen en deuren in bed te liggen, omdat anders de lucht on draaglijk is. Tegenover haar, bij Van de Garde, kan men 's avonds de slaapkamers niet in voordat er met een luchtverfrisser gespoten is. Bij Drogisterij Rein Kok heeft men een putje in de garage, dat op het riool aangesloten is. Als het maar iets re gent, loopt een deel van de garage onder de drab. In de winkel spuit men diverse ma len op een dag, om de lucht te ver drijven. Bij garage Van der Haar kan men de meeste dagen onmogelijk lang achtereen in de garage blijven, vanwege de lucht die er hangt. De heer Hey, eigenaar van de „Bierschuur" heeft de indruk, dat zijn omzet achteruit gaat, omdat de klanten wegblijven door de rioollucht, die geregeld in zijn gelegenheid hangt. „Ik heb de gemeente al een paar keer gebeld, maar men kan de oorzaak blijkbaar niet vinden". De lucht wordt tot ongeveer de Ju- lianakerk geroken. Zij is niet altijd even hevig. Het geeft de indruk, als of het met wolken op de huizen toe komt. „Soms als je even buiten bent lijkt het wel, of er een deken om je heen geslagen wordt", zei mevrouw Boers. Mevrouw Van de Kraats van het Verlaat, eigenares van een groente winkel, heeft ook al verscheidene ma len de gemeente erbij geroepen. „Ik moet f 20,- meer rioolbelasting beta len, maar ik kan het van de stank haast niet meer houden", zegt ze. „Als er mensen van de gemeente komen" zeggen die „wij kunnen niets vinden, zegt u maar waar het vandaan komt, dan zullen we er wel wat aan doen", „maar ik ben toch geen deskundige?" vraagt ze. Het schijnt, dat de riolering ver keerd ligt, is de mening van de mees te bewoners van de gedupeerde stra- Het smalle Gelderland, waar de be woners veel hinder ondervinden van een scherpe rioollucht. ten. Eén zei er: „Toen het hier nog Gelders was, wilde Veenendaal niet dat Edes rioolwater in de gemeente Veenendaal kwam. Men heeft toen de buizen af laten lopen in de richting Ede. Misschien is er later nooit een goede aansluiting gemaakt". Kortom men is radeloos, omdat men niet weet wat ertegen gedaan moet worden. Een der gedupeerden wil zijn huis verhuren, maar durft er nog niet aan te denken, omdat naar zyn mening niemand een huis hebben wil, waar het zo stinkt. Commentaar van de directeur van Gemeentewerken, de heer G. C. van Stuijvenberg: „Ik weet nergens van, als ik gebeld word, zal ik de zaak wel laten onderzoeken". VEENENDAAL Zaterdag 5 augustus: N. Rijlaarsdam, Kerkewijk 40, telefoon 10885. Zondag 6 augustus: dr. Schilperoort. Apotheek: Zuiderapotheek, Dr. Slote- maker de Bruïneplein 7, telefoon 10714. EDERVEEN Voor Ederveen, De Klomp en Rens- woude neemt waar dr. Rademaker, Hoofdweg 50, Ederveen, telefoon 201. RHENEN Dr. Almekinders, Herenstraat 59, Rhe- nen, telefoon 2432. Apotheek: dr. H. P. Deys, Fred, van de Paltshof 25, Rhenen, telefoon 2481. RESTEREN De praktijken van Kesten, Ommeren en Lienden worden waargenomen door dr. Zandijk in Resteren, telefoon 08886—201. OPHEUSDEN Voor Opheusden, Echteld en Driel neemt waar dr. Jonken uit Opheus den, telefoon 08887393. WIJKVERPLEGING RESTEREN Voor Echteld, Resteren en Ochten neemt waar dr. Jonker uit Opheus- Kruis, Ochten, telefoon 03444257. OPHEUSDEN Voor Opheusden en Dodewaard neemt waar zuster E. de Winter, Opheusden, telefoon 08887—210. VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk: Oude Kerk 9.30 uur: kand. J. Maas land, Sliedrecht; 17.00 uur: ds. Den Hartogh, Ede. Julianakerk 9.30 uur: ds. Kortleven Klundert; 17.00 uur: ds. v. Assen- bergh. Vredeskerk 9.00 uur en 10.30 uur: ds. v. Assenbergh; 17.00 kand. Maasland Sionskerk 9.30 uur: ds. Kuus, Voort- huizen; 17.00 uur: ds. Pol, Wouden berg. Bejaardencentrum 9.30 uur: ds. Pol. Dijkstraat, 15.00 uur: de heer Van Ros- sum, Scherpenzeel. Veeneind, 14.45 uur: ds. v. d. Haas, Achterberg. Herv. Gemeente „Sola Fide": 10.00 uur: ds. Petri van Driebergen en 17.30 uur: ds. Vijzelaar. Geref. Kerk: Oude Kerk, 9.30 uur: ds. Schiebaan van Paterswolde en 17.00 uur ds. Boerkoel van Ede. Petrakerk, 9.30 uur: ds. Boerkoel en 17.00 uur ds. Schiebaan. Geref. Kerk (OCB) 9.30 uur en 17.00 uur: ds. Smelik van Bunschoten-Spaken burg. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk, 9.30 uur en 17.00 uur: ds. Rutters van Nijmegen. Pniëlkerk, 9.30 uur en 17.00 uur ds. Van 't Spijker van Utrecht. Geref. Gemeenten (Ned.), 9.30 uur en 18.30 uur: ds. Mallan. Geref. Gemeente (Syn.), 9.30 uur en 17.00 uur: leesdienst; donderdag 10 augustus a.s. 19.30 uur: ds. Wisse uit Elspeet. Ned. Prot. Bond, 10.30 uur ds Broer van Hilversum. R.-K. Kerk: Salvatorkerk, 9.30 uur en 11.00 uur: H. Mis en 19.00 uur: Lof. Willibrorduskerk, 8.00 uur en 10.00 uur: H. Mis en 17.00 uur: Lof. Leger des Heils: 10.00 uur: Heiligings- samenkomst en 19.30 uur: Verlos- singssamenkomst. Jehova's Getuigen: (NVV-gebouw) 14.30 uur: openbare vergadering en 15.30 um bijbelbespreking. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur: ds. P. Zijlstra; 18.30 uur. ds. J. T. Cazander. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. F. H. von Meyenveldt uit Hilversum; 18.30 uur: ds. H. Her der uit Onstwedde. Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 uur: dhr. B. Roest. Ver. v. Vrtfz. Herv.: 19.15 uur: ds. W. F. Monnê uit IJssel- stein. De dienst wordt gehouden in het nieuwe ver.gebouw te Wouden berg. Vrije Evang. Gem.: 10.30 uur: Kand. G. Siebert uit Utrecht. De dienst wordt gehouden in het ver. - gebouw aan de Molenweg. R.-K. Kerk: 8.30 uur: H. Mis. De dienst wordt ge houden in het ver.gebouw aan de Molenweg. AMERONGEN N.H. Kerk: 10.00 uur: ds. G. Kaastra; 18.30 uur: ds. G. Kaastra. Dorpshuis: 10.00 uur: Geen jeugdkapel. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. L. Zwaan; 18.30 uur: ds. Hoorweg. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: mej. C. P Thomsen uit HaTtem NJL OVERBERG N.H. Kerk: 10.00 uur: ds. C. van Viegen; 18.30 uur: ds. C. van Viegen. Oud Ger. Gem.: 10.00 en 18.30 uur. Leesdienst. LEERSUM R.-K. Kerk: 8.15 en 10.15 uur: H. Mis. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. L. Zwaan; 18.30 uur: ds. L. Hoorweg. RHENEN Geref. Kerk: 10.00 en 17.00 uur: prof. dr. K. Dijk uit Driebergen. Geref. Gem. Syn.: 10.00 en 17.30 uur: Leesdienst; donderdag 10 augustus a.s. 19.30 uur: ds. K. de Gier uit 's-Gra- venhage. Ned. Herv. Kerk: Bergschool, 9.00 uur: ds. N. Kooze- man. Cunerakerk, 9.00 uur: ds. T. van Dee- len; 10.30 uur: ds. N. Koozeman; 18.30 uur: ds. A. Westra. RESTEREN Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: ds. C. van de Berg. OPHEUSDEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: ds. J. Catsburg. Geref. Gem. Syn.: 10.00 en 18.30 uur: Leesdienst. Geref. Gem. Nederland: 10.00 en 18.30 uur: ds. M. van Betk. EDERVEEN Oud Geref. Gem.; 9.30 en 19.00 uur: Leesdienst; dinsdag 8 augustus a.s. 19.00 uur: dhr. A. van de Meer uit 's-Gravenzande. RENSWOUDE Herv. Kerk: 9.30 uur: ds. W. Balke uit Bodegraven; 18.30 uur: ds. C. van Schoonhoven. Geref. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: ds. Slingenberg. VEENENDAAL De derde etappe van de jeugdvierdaagse voer de voornamelijk door Veenendaal- Zuid. De wandelaars hadden er nog steeds goede zin in en het aantal uit vallers is tot nu toe zeer gering. De ochtenduren waren doorgebracht in het Bergbad. 's Avonds werd in het Verenigingsgeboiw de kleurenfilm „De Musketiers** vertoond. Vanmor gen werd er weereen spelochtend ge houden. Om 4 uit vanmiddag begint de start voor tie katste etappe, waar na om 18.45 uuiop het Panhuis de intocht begint. ADVERTENTIE SOLA elite hoogstraat 28 veenendaal i m WINKELCENTRUM VEENENDAAL Winkels zijn tot 6 uur 's avonds open. Vrijdagsavonds KOOPAVOND tot 9 uur. A 'b Woensdagsmiddags zijn de win kels na 1 uur gesloten. (De Hema aan de Markt is deze middag wel geopend en is 's maandagsmorgens gesloten). Kappers zijn 's maandags de gehele dag gesloten. Markt: dinsdagsmorgens tot 1 uur, •s zaterdags de gehele dag. M VW-Inlichtingenkantoor: Hoofdstr. 84, tel. 08385-4607 en 4602. Heden, vrijdag VEENENDAAL Panhuis, 18.45 uur: Intocht jeugdvier daagse. AMERONGEN Laan: Lunapark. BIOSCOOP Luxortheater, Veenendaal, 19.30 uur: De onoverwinnelijke zeven. Morgen, zaterdag AMERONGEN Laan: Lunapark. BIOSCOOP Luxortheater, Veenendaal, 19.30 uur: De onoverwinnelijke zeven. TENTOONSTELLING Gemeentehuis, Amerongen: tot 18 augus tus dagelijks, behalve zaterdagavond en zondag 1012, 1417 en 1821 u.: Zomertentoonstelling „Delta, dijken en sluizen, techniek en schoonheid". dagblad DE VALLEI tot 17.30 u. van 17.30—- 19.30 u. Zaterdags 16.30—17.30 uur VEENENDAAL De heer J. Legemaat aan de Munnikenweg heeftliefhebberij" in de meest uit eenlopende dieren. Zo lopen er in zijn „tuin" enkele herten, wat ver schillende soorten kippen en ganzen en tot gisteren ook een wild zwijn. Gistermiddag kreeg een der herten in de .dierentuin" van de heer Lege- maat een jong. Bijna echter was het leven van deze bambi, die op zijn nog wankele beentjes niet best uit de voe ten kon, erg kort geweest, want het wilde zwijn had zin in hertebout. De moeder was even bang voor het wilde zwijn als haar jong en de vader zou toch niet veel kunnen uitrichten. Er zat niets anders op dan het zwijn af te maken, want reeds is het de afgelo pen winter gebleken dat men het nu ongeveer twee jaar oude dier vrijwel niet baas kon (toen heeft men het met acht man moeten vasthouden om het een ring door de neus te doen). De politie werd gewaarschuwd en brigadier M. C. Hoekstra ging er met de karabijn op af. Het eerste schot van de heer Hoekstra vloog dwars door de beide longen van het dier, kwam aan de andere kant weer te voorschijn en verdween in de muur van het kippenhokwaar het zwijn vlakbij stond. Met een woeste galop rende het dier over het terrein, hevig bloedend. Na enkele ogenblikken liet het zich op de zij vallen. Toen de heer Hoekstra dichterbij kwam om het dier uit zijn lijden te verlossen ging het zwijn er weer vandoor. Na een tweede schot in de kop was het dier nog niet dood. Na een ren van enkele tientallen meters viel het uitgeput neer, brigadier Hoekstra de kans ge vend met een welgemikt schot een einde aan zijn lijden te maken. Er zal in de komende weken veel wildbraad op het menu staan bij die renvriend Legemaat, want de bouten gaan in de diepvries. „Ik hoop vol gend jaar weer een jong zwijn te kunnen kopenl', vertelde de heer Le gemaat, wiens vrouw ook graag een paar dwerggeitjes wil hebben, die had ze onlangs in Ouwehand gezien. VEENENDAAL Tegen het middag uur had de heer J. B. uit Scherpenzeel zich zo geconcentreerd op het verkeers licht op de hoek van de Rembrandtlaan, dat hij de knipperlichten bij de spoor wegovergang niet zag. Hierdoor kon machinist J. E. uit Amersfoort niet voorkomen dat de door hem bestuurde trein de auto van B. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385) 2244 raakte. De personenauto werd Eian de rechterzijde beschadigd, de trein kwam er zonder schade af. OPHEUSDEN Zaterdagmiddag start dé vv Opheusden met een jeugd toernooi voor spelers van 16-18 jaar. De wedstrijd begint om 1 uur. De deel nemende ploegen zijn: Opheusden A, Aquila A (Dreumel), DIO A (Druten) en Caïidia A (Rhenen). De ploegen zijn aan elkaar gewaagd en kunnen voor goed voetbal zorgen, hetgeen de nodige spanning teweeg zal brengen. Vooral de A-ploegen van Can- ria uit Rhenen en DIO uit Druten kunnen een zeer goede wedstrijd spe len, Opheusden A maakt echter een goede kans om de le prijs in de wacht te slepen. dusdoende op de actuele en concrete situatie in te gaan. Over de vorm waarin een en an der zal geschieden zal de kerkeraad zich verder beraden. Gelezen in de kerkbode van de hervormde gemeenten te Scherpen zeel, Renswoude, Ederveen, Lunte- ren en Woudenberg: „De „moderne" kerkvoogd heeft de „herenbank" verlaten en loopt als een trekpaard te sjorren aan een groep kerkvolk, dat financieel vaak maar moeilijk op gang te krijgen In de Christelijk-Gereformeeerde Kerken worden (nog) geen gezangen gezongen. Hoewel, hier en daar gaan stemmen op om hierin veran dering te brengen. Het punt diende onlangs „op" de classis Amsterdam. Ds. B. van Smeden schrijft in het orgaan van de classis iets van het voor en tegen. Als tegen-argument wordt aange voerd de vrees voor het afnemen van de bekendheid met de Psalmen. En het zijn juist deze liederen die vertolken wat de Heilige Geest zelf zegt. Gods Volk kan zich in de Psalmen geheel uitspreken, waar door aan gezangen niet de minste behoefte bestaat. Bovendien vrezen tegenstanders bij invoering van gezangen de zo veelste wrijving in het kerkelijke le ven. Zii menen, dat de behoefte aan gezangen voortkomt uit de geest des tijds die zich verwijdert van Gods eigen Woord. Voorstanders van invoering daar entegen zeggen, dat nu reeds veel vuldig gebruik gemaakt wordt van gezangen tijdens de erediensten. Voor de dienst worden ze gezongen en in de preek geciteerd. En wel zo, dat het nog nimmer afkeer heeft gewekt. Zij vragen zich af of men zich niet dwingt een groot stuk geeste lijk leven, dat in de Gezangen tot uiting komt, enigszins clandestien voort te zetten buiten de kerk. En waarom mag de kerk wel haar geloof belijden in „menselijke" formulieren (o.a. de Catechismus) en niet in het menselijke gezang? Men meende verder nog, dat men in een onschriftuurlijke en dus on verantwoordelijke armoede leeft als men het Nieuwe Testament onbe- zongen laat. Ook ds. J. H. Velema neemt in het classisorgaan van Apeldoorn het niet-zingen en wei-citeren van gezangen op de korrel. Volgens ds. Velema begrijpen buitenstaanders daar niet veel van. Tegelijk zegt de schrijver erbij, dat de psalmen een goede berij ming waard zijn. In de huidige psalmberijming, zoals die bij de christelijke gereformeerde kerken in gebruik is, zijn verschrikkelijke verzen, die of op de lachtlust wer ken of irriteren omdat ze stammen uit een verkeerde theologie of om dat ze poëtisch geknoei zijn. Ds. Velema wil daar direct aan toevoegen dat er verzen bij zijn, die hij voor geen geld zou willen missen. Toch voelt de schrijver niets voor een gezangenkwestie naast de zaak van de nieuwe vertaling en de nieu we psalmberijming. De praktijk leert volgens hem ook, dat wie het aantal gezangen gaat vermeerderen meewerkt aan de verdringing van de psalmen. Tijdens de laatstgehouden verga dering heeft de kerkeraad van de hervormde gemeente te Renswoude zich onder meer bezig gehouden met de vraag: hoe bereiken we de jonge ren in de gemeente met het Evange lie? Vanzelfsprekend werd in dit op zicht de werkzaamheid van de chris telijke school, de catechisatie, jeugd club en jeugdvereniging onderkend, maar toegespitst hield de vraag in: leren de jongeren het kerkgaan? En als ze gaan, verstaan ze dan de preek? De kerkeraad was er niet van over tuigd, dat er vanuit de kerk zelf ge noeg aandacht wordt besteed aan de vragen van het jeugdwerk en de inschakeling van jongeren bij het kerkelijk leven. Het begin van dit alles zag men liggen bij het gezin. Maar op zijn beurt zal dit gezin ge holpen moeten worden bij de gods dienstige opvoeding van de jongeren, door huisbezoek, gespreksgroepen e.d. Daarnaast zag de kerkeraad de mogelijkheid aanwezig om in kerk diensten de vragen van gezin en jeugd aan de orde te stellen, om Uit de nalatenschap van de heer A. van de Scheur, in leven wonende te Oosterbeek en geboren te Rhe nen, ontving de hervormde gemeen te te Rhenen een legaat van 2000 gulden. De kerkvoogdij van de hervorm de gemeente te Scherpenzeel gaat op een andere manier de vrijwillige bijdragen innen. Deed men dit voor kort nog met hulp van enkele tientallen gemeenteleden, in het ver volg zullen zittingen worden gehou den, omdat dan minder mensen no dig zijn. De kerkvoogden hopen intussen dat de opbrengst er niet onder zal lijden en met nooit zal behoeven over te stappen op het systeem van hoofdelijke omslag. Bij de hervormde gemeente te Veenendaal zit er een sterkere stij ging in de opbrengst van de vrijwil lige bijdragen in de laatste jaren dan in hetgeen de kerkcollecten op leveren. Ds. A. Vroegindeweij schrijft dit in het „Veens Kerkblad" toe aan 't feit, dat veel gemeenteleden graag over een kwitantie van hun bijdra gen beschikken, omdat zij dan voor belastingaftrek in aanmerking ko men. De predikant geeft het zelfs als tip voor alle gemeenteleden door. De langzamer stijgende collecten nu hebben in het eerste halfjaar van 1967 opgebracht 70.000 gulden, in de zelfde periode van 1966 69.000 gulden en in 1965, eerste halfjaar: 58.000 gul den.

De Vallei | 1967 | | pagina 3