Bestuur bejaardencentrum weert t.v. uit recreatiezaal Stroom van klachten over telefoon bij PTT Meten in Rhenen STUDENTEN BEPALEN HOOGTEVERSCHILLEN NV.P.B. RHENEN BOUWT KERK X Films in Luxor Ds. De Lint „Persoonlijk heb ik er niets tegen'' „Opheusden" speelt tegen WAYY In december zal gebouw wellicht al gereed zijn p CHEVROLET DSA-Renswoude werkt alweer aan het winterprogramma LOCO-BURGEMEESTER„ERNST/GE KWESTIE" Moelijkheden MARKTEN Het Anker heeft een mo derne ontspanningszaal, maar de mogelijkheden tot ontspanning ontbreken er. nm ierv V.A.B. KIRPESTEIN VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1967 KESTEREJS De bewoners van het nieuwe bejaarden centrum Het Anker99 in Kesteren mogen in de re creatiezaal niet naar de televisie kijken. Het bestuur van het bejaardencentrum heeft destijds besloten geen televisie in de zaal te plaatsenomdat het dit soort ontspanning in strijd acht met de godsdienstige be ginselen. De bejaardendie dit wensen en kunnen be talenmogen in hun kamers wel een televisietoestel be zitten, maar van betrouwbare zijde vernamen wij, dat ook plannen hebben bestaan dit laatste te verbieden. In de recreatiezaal bevindt zich op het ogenblik alleen een elektronisch orgel, dat door de diaconie is aange boden van de bij het bejaardencen trum aangesloten kerken. Men wist ons te vertellen, dat een biljart, radio en andere vermakelijkheden eveneens doör het bestuur ongewenst worden geacht. „Het Anker" biedt onderdak aan be jaarden van alle mogelijke gezindten. Men is dan ook van mening, dat een deel der bewoners, die niet de mening van het bestuur zijn toegedaan, on recht wordt aangedaan. Sommige be jaarden gaan enkel naar de recreatie zaal om koffie te drinken, terwijl zij graag eens zoals in andere bejaar dencentra gezamenlijk naar de te levisie zouden willen kijken. In het hervormd bejaardencentrum te Rhe nen is de recreatiezeal bijvoorbeeld een gezellig trefpunt. 's Avonds kan men er vele tiental len bejaarden vinden, geschaard rond t.v., radio of pick-up. In Kesteren is deze gezelligheid de bejaarden tot nu toe niet gegeven. Het besluit van het bestuur van de Protestantse Stichting Bejaardencentrum Neder-Betuwe lijkt onverbiddelijk. De secretaris van het bestuur, dominee C. Mulder uit Dode- waard, merkte op dat een televisie toestel uit de reereatieeaal-^wxwd* 0 De antenne op het dak bewijst dat er in het centrum wel televisie aan wezig is. In de recreatiezaal echter mo gen de bejaarden er niet naar kijken!! weerd op religieuze gronden. Dominee E. S. de Lint, sinds kort voorzitter van het bestuur in plaats van dominee C. van de Berg zei: „De beslissing om geep televisie in de recreatiezaal te plaatsen is niet onder mijn voorzitter schap genomen. Persoonlijk heb ik niets tegen t.v.. maar mijn collega's in het bestuur schijnen daar anders over te denken". Op de vraag of hij niet van mening was, dat een bepaalde groep bejaarden onrecht wordt aangedaan, gaf de her vormde Liendense predikant geen af doend antwoord. Na gezegd te hebben dat hij nergens meer over wilde spre ken verbrak hij de telefonische ver binding. Uit het gesprek kwam dui delijk naar voren, dat de voorzitter van het bejaardencentrum het „tele- VEENENDAAL De start met de nieuwe telefooncentrale in Veenendaal verloopt niet vlot. Door moeilijkheden met de kiestoon en slechte verbindin gen spreken verschillende Veenendaalse bedrijven over een grote bedrijfsscha de. Telefonistes klagen steen en been bij de Klachtendienst in Arnhem, waar het razend druk is. Wanneer de kinderziektes verholpen zulten zijn, is vol gens de technische dienst van de PTT moeilijk te zeggen. visie-verbod" in de recreatiezaal een normale zaak vond. Burgemeester D. J. Pott, algemeen bestuurslid van het bejaardencentrum, konden wij in verband met zijn va kantie niet bereiken. Derhalve gaf loco-burgemeester J. van Appeldoorn commentaar. „Het gemeentebestuur van Kesteren vat deze zaak zeer ern stig op", zei deze. „Ik heb de indruk, dat ze een spelletje met ons willen spelen. Het bestuur van het bejaar dencentrum is beslist niet gerechtigd een bepaald deel van de bejaarden van hun vrijheden te beroven. Bewo ners, die uit principe niet naar de te levisie willen kijken, zijn dit niet ver plicht als er een in de recreatiezaal zou staan. Deze gang van zaken is be slist niet de bedoeling geweest van het gemeentebestuur. Op die manier maakt men er een on-christelijk in plaats van christelijk bejaardencen trum van", aldus de heer Van Appel doorn, die van mening was, dat deze zaak op de eerstvolgende vergadering van het algemeen bestuur beslist een I zeer ernstig punt van discussie zal vormen. Verwacht wordt, dat ook de gemeenteraad over deze affaire uit- 1 voerig zal worden ingelicht. „Het Anker" moet nog door de ge meente Kesteren aan de Protestantse Stichting Bejaardencentrum Neder- Betuwe Oost worden overgedragen. Volgens de huidige plannen zou een en ander plaatsvinden tijdens de offi ciële opening van het bejaardencen trum, welke waarschijnlijk eind sep tember zal plaatsvinden. ADVERTENTIE ïiiiiiiiiiiMiiiimHiiiiimiiiimiiiiuiiiHiiHiiiiimii OPHEUSEN „pheusden" seeltpD zaterdagavond de 2e wedstrijd in het kader van haar nederlaag toernooi in Opheusden. Deze wedstrijd gaat tegen de e klasser WAVV uit Wageningen. Een zware opgaaf voor „Opheusren" om deze wedstrijd in winst om te zet ten. „Opheusden" speelde reeds vaker tegen WAVV. Ditmaal wordt opnieuw van „Opheusden" verwacht, dat zij haar uiterste best zal doen om deze wedstrijd, die tevens kan dienen als oefenwedstrijd voor het a.s. seizoén, tot een goed einde te brengen. Back Arends zal na zijn blessure wel weer mee spelen, hetgeen voor de ach terhoede een geduchte versterking kan zijn. De opstelling is vermoedelijk: D; H. v. Eldik, A; H. Huibers. A. Arends M. v. Broekhuijze, A. Huibers, M; H. v. Brenk. A. Geurts. V; N.N. J. Win kelman, H. v.d. Brug, W. Huibers. De wedstrijd vangt aan om 6.30 uur. RHENEN Menigeen zal zich al hebben afgevraagd wat het te be tekenen heeft dat in verschillende de len van de gemeente door een groot aantal jongelui, zowel meisjes als jongens, metingen worden verricht met behulp van kijkers en de beken de rood-witte stokken, zoals een land meter die hanteert. Op de hoek van de Oude en Nieu we Veenendaalse weg schoten we gis terochtend vroeg al een plaatje van een serieus door de kijker turend meisje, dat daarbij door enkele he ren Werd geassisteerd. Een van die heren is belast met de leiding bij het opmeten. Het is de heer Masee. Hij vertelde ons wat er eigenlijk aan de hand is. Het gemeen tebestuur beschikt op het stadhuis over kadastrale kaarten van de ge meente. Daarop komen alle grenzen en percelen voor, maar de hoogte verschillen zijn er niet van af te lezen. „En daarom gaat het nu juist", zegt de heer Masee. „Het gemeente bestuur wil graag een inventarisatie hebben van de hele gemeente, waarop in één oogwenk de hoogteverschillen, die hier in het zo sterk geaccidenteer de terrein voorkomen, te zien zijn. RHENEN De afdeling Rhenen van de Nederlandse Protestanten Bond is aan de Beukenlaan op het uitbreidingsplan „Domineesberg" gestart met de bouw van een eigen kerk. Lodder's Bouwbedrijf te Rhenen heeft bereids de bouwput uitgegraven, een betonnen vloer gestort en al enkele kozijnen ge steld. De heer G. Lodder vertelde ons gisteren dat hij in december met deze nieuwbouw gereed hoopt te zijn. De kosten van de kerk zullen een kleine an derhalve ton gaan bedragen. U De meeste moeilijkheden doen zich voor bij de interlokale gesprekken Dikwijls worden gesprekken abrupt afgebroken. Ook duurt het vaak lang, voordat de verbinding met een ande re gemeente tot stand komt. Als die verbinding er dan eindelijk is, ge beurt het herhaaldelijk dat men voort durend de „in-gesprek-toon" te ho ren krijgt. Als men vanuit een andere plaats Veenendaal belt, hoort men een band je met een vriendelijke vrouwenstem ..De abonneenummers van Ede en Veenendaal zijn gewijzigd. Raadpleeg de telefoongids". Draait men dan het juiste nummer, dan krijgt men soms na twee of drie cijfers weer het band je te horen. Volgens de Klachten- dienst moet men dan gewoon het nummer afdraaien; dus niet opnieuw met het nummer beginnen. De Klach tendienst verzoekt haar abonnees zich alleen dan met haar in verbin ding te stellen, als het om een werke lijk dringend gesprek gaat. Zij kan de klachten uit Veenendaal en Ede vrijWel niet meer verwerken. In de centrale te Veenendaal wordt hard gewerkt om de situatie te verbeteren. 0 Terwijl de bouwvakkers aan 't werk zijn bekijkt de heer G. Lodder van LoddersBouwbedrijf aandachtig een werktekening samen met één van zijn medewerkers. Enkele kozijnen in het souterrain, waar plaats komt voor 100 personen, zijn al gesteld. De afdeling Rhenen van de Neder landse Protestanten Bond bestaat al sedert 1919. Daarvoor was er in de Grebbestad al een vrijzinnig protes tantse kring, die in genoemd jaar aan sluiting zocht bij de bond. Men is be gonnen als groep van ongeveer 20 le den. Momenteel loopt dat aantal al tegen de tweehonderd, waaronder en kele afkomstig uit Kesteren en Och- ten. Men verwacht dat na de tot standkoming van het kerkgebouw het aantal leden nog aanzienlijk zal uit breiden. Er komt dan meteen een einde aan het bijna vijftig jaar geduurd hebben de zwerversbestaan van de afdeling. Men kerkte op de gekste plaatsen, van hotelzaaltjes tot schoollokalen, bedrijfskantine's, in de oorlog bij de mensen thuis en laatstelijk ?n het door de gemeente Rhenen beschik baar gestelde „Bella Vista" naast het gemeentehuis, waarin ook de Instuif is gevestigd en tot voor kort de sociëteit voor bejaarden, die nu in het leeg staande postkantoor aan het Fred v. d. Paltshof zijn ondergebracht. Eerst in 1958 kon men samen met de afde ling Veenendaal een predikant beroe pen. Deze legde kort geleden het ambt neer Men blijft echter naar een nieuwe herder uitzien. GEDEGETS De afdeling Rhenen heeft de plan nen gedegen voorbereid. Ze bestaan al uit de tijd van' de wederopbouw, direct na de zwarte meidagen van 1940. Het lag aanvankelijk in de be doeling de kerk te stichten in de oude Gasthuiskapel aan de Koningstraat, die toevallig was blijven staan na het bombardement. Helaas was de oude kapel zo bouwvallig, dat hij op ze kere dag instortte. Daarmee was de laatste hoop voor de afdeling Rhenen op een nieuw gebouw vervlogen. Al thans was dat voorlopig het geval want bestuur en leden werkten door. Al jaren lang bestaat het bouw fonds, zeker al zeventien jaar en lan ger en regelmatig worden daarin kleine en grote bedragen gestort. LAXG Aanvankelijk lag het in het voorne men met de bouw van de nieuwe kerk advertentie VF.F.NENRAAL CITYMOTORS EDB te starten in het voorjaar van 1966. Het heeft echter heel lang geduurd voordat de rijksgoedkeuringen afkwa men. Met bouw en inrichting zal een kleine honderdtwintigduizend gul den zijn gemoeid. De heer Altena, penningmeester van de afdeling, die wij toevallig bij de bouwput troffen, deelde ons mee, dat in de bouwkosten een subsidie wordt verleend van 30 procent. Deze subsidie komt van het rijk uit het fonds kerkenbouw. Verder krijgt de afdeling een subsidie van het hoofdbestuur met een aanvullende lening. In het nieuwe kerkgebouw zullen tweehonderd en vijftig mensen plaats kunnen nemen, verdeeld over bene den- en bovenverdieping. KLOKJE De nieuwe kerk aan de Beukenlaan zal namelijk bestaan uit twee verdie pingen. De kerkzaal komt op de bega ne grond en de verenigingszaal, die tevens zal worden gebruikt voor jeugdkerk, catechisaties, zusterkring en kindercrèche, komt in het souter rain. Hierdoor is het tevens mogelijk kerkdiensten en jeugddiensten tegelijk te houden. De jeugdkerk bevat onge veer 100 zitplaatsen en de grote kerk ruimte 150. Het liturgisch centrum is geprojecteerd in de „kop" van het ge bouw ,waar kansel, doopvont, avond maalstafel en het elektronisch orgel zijn gegroepeerd. In de benedenver dieping bevindt zich een vestibule met een kamer voor de predikant en een keukenruimte. Boven de vestibule ligt de hal. De verbinding wordt ge vormd door een ruime draaiende trap. Het interieur van de kerk zal sober zijn. De wanden zullen bestaan uit schone, gele baksteen. De afmetingen van de kerkzaal zijn 9 bij 13 meter. Een slank torentje zal het geheel 0 De Rhenense architect Simon Heyn ontwierp het kerkgebouw voor de afdeling Rhenen van de Nederlandse Protestanten Bond. Deze perspectiefte kening geeft een duidelijk beeld hoe de nieuwe kerk er straks zal uitzien daar aan de Beukenlaan. completeren. Bovenin komt een klein model luidklokje te hangen. De plaats is uitermate gunstig gekozen. De grootste groei voor de protestanten bond komt uit die bevolkingsgroep, die zich nieuw in Rhenen vestigt. En die nieuwe vestigingen vinden we hoofdzakelijk op het uitbreidingsplan „Domineesberg" en straks de „Don- derberg". Bovendien gaat de Beuken laan straks fungeren als „rondweg" en zal het kerkgebouw ook om die re den een centrumfunctie krijgen. Coöperatieve Veluwse Eierveiling Ede Aanvoer 540.820 stuks, stemming re delijk, prijzen fin guldens per 100 stuks): eieren van 52/53 gram 9.429.58; eieren van 56/57 gram 10.9211.47; eieren van 60/61 gram 12.7013.44; eieren van 64/65 gram 13.70—14.66. Eierveiling Barneveld Aanvoer 799.336 stuks, stemming rustig. Eieren van 37/43 gram 5.467.24; eieren van 47/53 gram 7.889.54; eieren van 56/64 gram 10.93—13.33; eieren 64/72 gram 13.44—15.32. Kruishoutum (België) Aanvoer 211.320 stuks, stemming redelijk. 52/53 gram 9.01—9.32; 57/58 gram 11.80—11.33; 62/63 gram 12.69—12.74. Eiermarkt Barneveld Aanvoer on geveer 1.950.000 stuks, handel redelijk. Eieren van: 45/5Q gram 7.508.80, kg prijs 1.67—1.76; 51/58 gram 9.25—12.50, kg prijs 1.812.16; 59/65 gram 13.10 14.50, kg prijs 2.22—2.23. In eerste instantie is dat nodig voor de voorbereiding en uitwerking van het uitbreidingsplan-Donderdag. De heer Masee legt dan uit, dat het gemeentebestuur de landbouwho geschool in Wageningen heeft bena derd, met het verzoek of de studenten wellicht voor de metingen zouden kunnen zorgen. „Wij hebben daarvan een dankbaar gebruik gemaakt. Voor de studenten zoeken wij namelijk elk jaar een ob ject voor de praktijk (practicum). Dat is altijd interessanter voor de jongelui, dan wanneer we hen laten werken op een stuk grond, waarvan alles al bekend is". Intussen gaat Marian Wieriks uit Leiden, die voor landbouwkundig in genieur studeert, verwoed verder met haar metingen. Marian wil als spe ciale richting landschapsarchitectuur gaan studeren. Of ze reacties heeft gehad van de inwoners van Rhenen? „Ja, dat wel, iedereen vraagt of er veranderingen komen. Men is daar kennelijk huiverig voor. Ook veel kinderen komen op ons af," zegt Marian. „Die vragen steevast of ik een fototoestel hanteer!" Het werk van de Wageningse stu denten is in eerste instantie bijna klaar. Nog twee dagen en dan gaan ze voorlopig met vakantie en worden de gedane metingen aan het papier toevertrouwd. VEENENDAAL „De Onoverwin- nelflke Zeven" is de titel van de film, die tot en met zaterdagavond in het Luxor Theater in Veenendaal te zien is. Ondanks de grootse opzet van de film zit er maar weinig boeiends in. De boeiende momenten die er in zit ten zijn meestal geestige scènes, die echter uit elke willekeurige lachfilm gehaald zouden kunnen zijn en hele maal niets het het verhaal te maken hebben. Men moet een speciaal lief hebber zijn van massa-,, knokpartij- tjes" om van de film te kunnen ge nieten. Axel (Tony Russel) en Leslio (Gerard Tichy) zijn twee broers die met nog vijf mannen een soort guer rillastrijd voeren tegen de tiran Ra- birio (Massimo Serato) tegen het eind van de vierde eeuw v. Chr. Natuurlijk is deze tiran, koning van de stad Sidon in het Midden-Oosten, een ver schrikkelijk mens en vanzelfsprekend ztfn „de onoverwinnelijke zeven" harde, maar goeie jongens, die het arme onderdrukte volk helpen. Leslio ontmoet „geheel onverwacht" ook nog zijn ex-geliefde Lydia (Helga Line) in het paleis van de tiran, zodat ook de zoete liefde en de eeuwige trouw niet ontbreken. Matig spel, slechte decors en slechte muziek maken de film tot een weinig interessant geheel, behalve dan voor jongens van veertien d. vijftien jaar. die wel eens een ander soort „Thierry La Fronde" willen zien. De regie van de rolprent berustte bij Alberto de Martino. De filmkeuring laat per sonen van veertien jaar en ouder toe, al vallen er alleen maar doden aan de gemene kant. Q De film, die van zondagavond tot en met woensdagavond a.s. in het Luxor Theater draait is wel het tegen overgestelde van bovengenoemde. Op een technisch bijna volmaakte manier is het beroemde boek van Siv Holm „Ik een vrouw" door Mac Ahlberg verfilmd. Essy Persson speelt hierin op een voortreffelijke wijze het leven van de verpleegster Siv, een jonge vrouw, die verliefd is op de liefde. De film is openhartig op een manier, zo als alleen een Scandinavische film openhartig kan zijn. Alleen al het feit, dat de hoofdrolspeelster niet een beeldschone vrouw is maar een ge woon alledaags meisje, brengt de film op een niveau, dat boven de middel maat uitsteekt. Personen beneden de achttien jaar worden bij deze film niet toegelaten. RENSWOUDE De leiding van de jongensclub DSA in Renswoude werkt alweer hard aan het programma voor het a.s. winterseizoen. Het bestuur heeft hiervoor de medewerking van alle deel nemers nodig en brengt derhalve het volgende onder de aandacht. Volgend» week woensdag kunnen alle in Rens woude woonachtige jongen van 10 tot en met 15 jaar zich als lid aanmelden in Rehoboth voor het seizoen '67-'68. Ook de jongens die reeds lid zijn, moeten zich opnieuw opgeven op de volgend» uren: jongens van 10, 11 en 12 jaar van 19.00 tot 19.30 uur; jongens van 13 tot en met 15 jaar van 19.30 tot 20.00 uuï. Men moet om lid te worden van DSA op 1 september 10 jaar zijn en niet ouder zijn dan 15 jaar. Er worden zes groepen gevormd, die wanneer de juiste samenstelling bekend is, niet meer worden veranderd, tenzij jongens gedurende het seizoen de club verlaten. Zij die reeds eerder lid wa ren van DSA hebben de voorrang boven de nieuwelingen, doch moeten zich be slist melden op 9 augustus.

De Vallei | 1967 | | pagina 5