Estec wil bij Kootwijk een grondstation vestigen Gat in boezemkade vrij snel dicht BESLAG GELEGD OP ZWOLSMANS HUIS Na val van 20 m in put wat onbeduidend letsel „Terre des Hommes" teleurgesteld „RUIMTE-OOG" VAN NOORDWIJK NAAR DARMSTADT Kanaal stroomde leeg in polder Communicatie-kunstmanen tussen de werelddelen Door E.M.S.-aandeelhouder Hinder Vroeg oud? Doping oude... of jonge... klare is toch maar je ware! Weerrapporten uit Europa s S 0 0 0 0 0 0 ONTDEKKING VIS RAPEN GEESTELIJKE VADER IN HEERLIJK HARDERWIJK IS EEN DOLFIJNE DAG NIET ZO DUUR ALLE ATTRACTIES OOK OP ZONDAG VERENIGDE TOERISTENBEDRUVEN n.v. Voortaan eens per maand: het nieuwe geel om de prettige vorm èn omdat u met 15 stuks beter uitkomt L50 bij uwdrogist. karnemelk: koele drank, frisse drank, blanke drank, zomerdrank Botsing tussen vrachtauto en schip Wagen bouw Coevorden verkort werktijd JONG SPAN HAD BIJ VALKENBURG BANG VAKANTIE. AVON TUUR NEDERLAND LAAT 10 IN PLAATS VAN 50 ZIEKE VIËTNAMEESJES TOE ALARM VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1967 (Van een onzer verslaggevers) DRIEBRUGGEN Met een droevig gezicht en tot haar enkels in het wa ter, stond de vrouw van veehouder Floor Floor (34) in Driebruggen gisteroch tend op het erf van haar boerderij naar haar huisraad te kijken, dat in de zon stond te drogen. „Het is eeuwig zonde", mopperde zij. Haar in modderige heslaarzen gestoken echtgenoot voegde er aan toe: „De laatste keer dat de dijk brak was 35 jaar ge leden. Mij ouders zeiden altijd dat, wanneer het nog eens zou gebeuren, het in augustus zou zijn. Zij hebben gelijk gekregen. In augustus gaat het veen gisten. Dan kan er van alles gebeuren". Ongeveer 150 hectaren weiland rond om Driebruggen en Waarder, midden In de polder tussen Gouda en Woerden, stonden gisterochtend blank, nadat des nachts door onbekende oorzaak een gat van twintig meter breed was geslagen In de dijk die het water van de Dubbe le Wiericke uit de polder moest hou den. De Dubbele Wiericke is een kanaal, op sommige plekken vier meter diep, dat van de Oude Rijn naar de Goejan- verwellesluis aan de Hollandse IJssel loopt. De overstroming is voor de bevolking van dit gebied.een ramp. Binnen enke le uren stonden de koeien in de weilan den tot hun buiken in het water, aard appelvelden werden overspoeld („de oogst kunnen wij wel afschrijven", zeg gen de boeren), wegen stonden onder water en boerenerven kwamen blank te staan. De ramp werd 's nachts om één uur ontdekt door de heer C. Verkaik, pomp bediende van het naburige gemaal, dat de polder „Het Westeinde van Waar der" droog moet houden. Hij merkte tijdens zijn nachtelijke diensturen dat het water in de sloten de verkeerde kant opstroomde. Hij realiseerde zich dat er iets fout moest zijn en waarschuwde daarom pol derbestuurder A. Kon. Samen met de heer Verkaik ging deze onmiddellijk de ADVERTENTIE kleine glaasjes, groot genoegen sluizen controleren bij Nieuwerbrug en Hekendorp. Op de nachtelijke tocht ont dekte het tweetal het brede gat in de dijk. Een uur later kwam de vrijwillige brandweer uit Driebruggen en Waarder met dertig man, én geholpen door dor pelingen, in actie. Met man en macht werd er gewerkt om de honderden stuks vee (varkens en koeien) die in de weilanden stonden met roeibootjes naar droge plekken te brengen. Met trots zegt de commandant van de brandweer (tevens plaatselijk archi tect en hoofd van de dienst gemeente werken in Driebruggen), de heer W. J. Vrijhof: „Gelukkig hebben wij al het vee kunnen redden. Toen dat achter de rug was gingen wij met zandzakken, proberen het gat te dichten. De eerste zakken moesten met een roeiboot naar het gat worden gebracht. Dat ging te langzaam en daarom gebruikten wij la ter trekkers, boerenwagens en vlet- ten." ,,'s Morgens om zeven uur werd de eerste zak in het gat gegooid. Drie uur later was het gat gedicht met vijftien duizend zandzakken". Over de oorzaak zegt de heer Vrijhof: „Wij zullen wel nooit te weten komen wat er precies is gebeurd. Deskundigen vermoeden dat door het hevige onweer en de slagre gens van woensdagavond een groot stuk veen aan de voet van de dijk moet zijn losgeslagen". Gisterochtend kronkelde de Dubbele Wiericke zich leeg en modderig door de polder. Jongelui kregen de kans van hun leven en hadden de vis voor het oprapen. De mooiste en grootste snoe ken lagen in de modder op liefhebbers te wachten, 's Middags was de kans voor de vissers-zonder-hengel verke ken. Toen was het gemaal bezig het water uit de polder weer in het kanaal te pompen. Binnen een uur zakte het wa- tef op de weilanden 25 centimeter. Het gevolg was dat alle landerijen gisteren tegen het einde van de middag weer groen waren. Veehouder Floor vertelde: „Ik lag al in bed toen het gebeurde. Mijn buren kwamen op de deur bonzen om mij te vertellen dat het water de boerderij binnen stroomde. Er stond toen al een halve meter water in de kamer. In de kelder stond het een meter hoog. De brandweer heeft mijn huis moeten leeg pompen". Mijn boerderij ligt lager dan de andere huizen. Nu de boerderij weer droog is staat er toch nog zeker 25 centimeter water onder de houten vloeren". Over zijn ondergelopen landerijen zei hij: „Ik heb ruim acht bunder land onder water staan. Voorlopig moet ik mijn vee daar weghouden. Mijn land is één groot moeras geworden. Gelukkig is het een droge zomer. Toen de dijk brak was de grond keihard. Daar kan dus heel wat in wegzakken. Maar zo iets doet je grond natuurlijk meer kwaad dan goed". De buurman van veehouder Floor is de landbouwer Jacob Hagoort. Deze vertelde: „Ik ben dit jaar een grote pechvogel. Een paar dagen geleden werd een van mijn paarden door de bliksem getroffen. Dat leverde een ver liespost op van een paar duizend gul den Nu dit weer. Ik heb één geluk: mijn huis is tenminste droog geble ven". NOORDWIJK Het Europese ruimtevaaitcentrum Estec in Noordwijk gaat zijn meest spectaculaire onderdeel verliezen. Dat is het controlecentrum van waaruit de kunstmanen van de Europese or ganisatie voor ruimteonderzoek (ESRO) in hun banen om de aarde kunnen worden gevolgd. Drastische reorganisatieplannen, waaraan wordt gewerkt in het hoofdbureau van ESRO in Parijs, voorzien in verplaatsing van dat onlangs ingewijde controlecentrum van Noordwijk naar Darmstadt in West-Duitsland. Twee plannen voor de bouw van Europese communicatiekunstmanen, die waren uitgewerkt in ESRO's cen trum in Noordwijk, Estec, werden in het midden van de vorige maand voor gelegd in Rome aan de Europese mi nistersconferentie over de mogelijkheid van vorming van een Europees ruim tevaartbeleid. Het besluit ESRO op te dragen die plannen uit te werken was in november van het vorig jaar in de Haagse Ridderzaal genomen door de Europese conferentie over communica tiekunstmanen. Dat besluit was het eer ste duidelijke teken dat men ESRO een andere koers wilde laten varen en die tot dan zuiver wetenschappelijke orga nisatie ook maatschappelijk nuttig werk wilde laten verrichten. Een directoraat van vijf man, onder leiding van de dezer dagen benoemde directeur-generaal van ESRO, zal nu een beleid kunnen gaan voeren dat meer in overeenstemming is van dat van een goed geleide grote onderneming dan het oude dat al te bureaucratisch was en grote voortvarendheid onmogelijk maakte. De nieuwe directeur-generaal van ESRO is een Londense hoogleraar, prof. dr. Hermann Bondi, een in We nen geboren natuurkundige en kosmo- loog, die in 1947 het Britse staatsbur gerschap verkreeg. Het was zijn afge treden Franse voorganger, prof. Pierre Auger, die jarenlang heeft gepleit voor uitbreiding van de bevoegdheden van de directeur-generaal van ESRO. Prof. Auger wordt algemeen beschouwd als de geestelijke vader van de drie Euro pese organen op het gebied van kern onderzoek en ruimte-onderzoek en ra- kettenbouw, CERN, ESRO en ELDO. Verplaatsing van het controlecen trum van Noordwijk naar Darmstadt zal een verlies voor ons land betekenen vooral omdat het tot de verbeelding van het publiek zal gaan spreken zodra alle gegevens over om de aarde draai ende kunstmanen er binnen komen. Daar staat echter tegenover dat het centrum voor ruimtetechnologie (Es tec) in Noordwijk als geheel aan bete kenis zal winnen. In dat centrum zul len Europese communicatiekunstma nen voor lancering gereed worden ge maakt en niet langer uitsluitend weten schappelijke kunstmanen waarvoor de belangstelling van het publiek uiteraard gering is. Het laat zich aanzien dat het niet bij communicatiekunstmanen zal blijven en dat in Noordwijk in de komende ja ren ook navigatiekunstmanen zullen worden ontworpen en beproefd die een betere regeling van het intercontinenta le verkeer in de lucht en op zee moge lijk moeten maken. In het licht van deze wijziging in het karakter van Estec ligt het voor de hand dat een centrum dat de „wieg" van Europese communicatiekunstma- ADVERTENTIE entree Dolfinarium inclusiefVeluwe- strand, speeltuin en theehuis slechts f 2.50, kinderen t/m 12 jaar f 1.50. Zonder Dolfinarium volwassenen fl.-, kinderen f 0.60. Dolfinarium demonstraties dagelijks om 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 en 17.30 uur. (demonstratie om lO.OOuur vervalt op zondag). Veluwestrand breed en schoon met een zee zonder getij en stromingen. Gratis wisselcabine. Speeltuin één van de grootste in Europa. Vanaf het strand vrij toegankelijk. Theehuis met zonneterrassen. Alle con sumpties. Gewone prijzen. Rondvaart van ca. 60 minuten langs de Zuiderzeewerken in vol bedrijf. Vertrek elk heel uur. Prijs f 2.- kinderen t/m 12 jaar f 1.25. Boulevard-Harderwijk-Tel. 03410-2569 nen zal herbergen het niet zal kunnen stellen zonder een grondstation voor 't onderhouden van verbindingen met an dere werelddelen via dergelijke kunst manen. Er schijnen dan ook, volgens gegevens die ons uit de Verenigde Sta ten bereikten, plannen te bestaan voor vestiging van zo'n grondstation in ons land of ten minste in Benelux. De tech nische hogescholen van Delft en Eind hoven drongen geruime tijd geleden al aan op de bouw van zo'n grondstation, evenals enkele grote Nederlandse on dernemingen. Indien Nederland zo'n grondstation krijgt zal het vermoedelijk verrijzen bij Kootwijk op de Veluwe. Enkele werkgroepen, waarin de PTT, de tech nische hogescholen van Delft en Eind hoven, en Fokker en Philips zijn verte genwoordigd, bestuderen de mogelijk heden voor Nederland van exploitatie van zo'n grondstation al geruime tijd. ADVERTENTIE -•e ADVERTENTIE Kleding Bijenkorf Voor maar 45 cent per echte liter en nog thuisbezorgd ook. MAASTRICHT (ANP) Op de Wil- helminakade in Maastricht is gisteren een vrachtauto frontaal op een schip gebotst. De met veertien ton mergel beladen wagen verdween in de Maas; het schip, de Deo Data, die aan de kade lag gemeerd, werd ernstig aan de voorsteven beschadigd. De chauffeur van de auto had wel iswaar de handrem aangetrokken voor hij uit zijn cabine stapte, maar de zwaarbeladen wagen ging op de hel lende kade toch rijden. Het gevaarte is gistermiddag op het droge gebracht door een sterke kraanwagen. AMSTERDAM Mr. R. J. Polak, aandeelhouder van de Exploitatiemaatschap- py Scheveningen E.M.S., gelooft niet meer, dat de heer R. Zwolsman zyn vorig jaar gedane aanbod tot verwisseling van aandelen E.M.S. in obligaties zal nako men. Hy heeft, zoals wy gisteren in een deel van onze oplage reeds meldden, be slag laten leggen op onroerend goed, waaronder het woonhuis van de heer R. Zwolsman aan de Klatteweg in Den Haag, van de Centrale Administratiemaat- schappij C.A.M., de maatschappij die het vermogen van de familie Zwolsman be heert. De C.A.M. heeft op haar beurt bij ex ploot bevolen om de tenuitvoerlegging van het door de Haagse rechtbank op 13 maart gewezen vonnis onmiddellijk te staken en het executoriaal beslag op de onroerende goederen op te heffen. De C.A.M. heeft nu een kort geding tegen mr. Polak aangespannen dat op 18 aug. voor de president van de Haagse recht bank zal dienen en waarbij opheffing van het beslag wordt gevorderd. Mr. Polak is tot de beslaglegging overgegaan nadat de C.A.M. geen ge volg had gegeven aan zijn op 3 juli per exploot gegeven bevel om binnen twee daeen een dwangsom aan hem te vol doen op grond van het vonnis van 13 maart. Bij dat vonnis was bepaald dat de C.A.M. voor 1 mei de balansen en de verlies- en winstrekeningen met de ver eiste toelichting aan de Vereeniging voor den Effectenhandel moest overleggen op straffe van een dwangsom van vijfdui zend gulden per dag, te betalen aan mr. Polak. In het exploot wordt gesteld dat uit de getuigenverhoren van 19 mei, 5 en 19 juni voor de Amsterdamse rechtbank is gebleken dat de C.A.M. niet aan de veroordeling door de Haagse rechtbank heeft voldaan. Deze getuigen waren de voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhandel, de heer J. C. van Mar ken, het hoofd van de afdeling fondsen behandeling van de Vereeniging, de heer H. G. Martin, en de secretaris van de Vereeniging, mr. J. N. G. de Hoop Scheffer. Tijdens die verhoren bleek dat de door de C.A.M. overgelegde stukken niet toereikend waren voor verkrijging van de obligaties voor 1 juli nog mogè- E.M.S. ontbraken en de toelichting op de ingeleverde cijfers was niet voldoen de. Wel zijn alsnog cijfers over 1966 van de E.M.S. overgelegd, maar de ge vraagde aanvullende toelichtingen wa ren op dat moment niet verstrekt. Wanneer de C.A.M. op de moment snel had gehandeld, zou beursnotering van de olbligaties voor 1 juli nog moge lijk zijn geweest. Nu intussen alweer geruime tijd is verstreken zal de Ver eeniging voor den Effectenhandel geen genoegen kunnen nemen met de cijfers plus toelichting over 1966 alléén, maar zijn er nog meer aanvullende gegevens over de gang van zaken en de situatie in de sinds 1 januari verstreken maan den nodig. Hoe langer nu met de uit voering van het verwisselingsaanbod en derhalve uitgifte van obligaties C.A.M. wordt gewacht, hoe meer gege vens op tafel moeten komen. COEVORDEN (AP) De N.V. We genbouw Coevorden heeft voor zeven tig van haar 120 werknemers verkor ting van de werkweek aangevraagd. De bedoeling is over te schakelen op een driedaagse werkweek, en wel voor een periode van zes weken. Oorzaak van deze stap is een te grote voorraadvor- ming. Het personeel zal financieel geen schade ondervinden van de maatre- ge 00 c 0) jO _o CO m TJ C K# co <v V 2 Den Helder half bew. wzw 18 0.5 Ypenburg licht bew. zzw 18 6 Vlissingen onbew. zw 19 0 Eelde onbew. zzw 19 5 De Bilt onbew. zzw 20 0.5 Twente half bew. zzw 22 0 Eindhoven onbëw. zzw 20 0 Zd.-Limburg onbew. zzw 20 0.6 Helsinki onbew. zo 20 0 Stockholm zw. bew. w 28 2 Oslo licht bew. z 21 12 Kopenhagen half bew. wzw 23 0 Aberdeen zw. bew. wnw 19 2 Londen licht bew. wzw 21 2 Brussel onbew. zzw 22 0 Luxemburg half bew. n 21 0 Parijs zw. bew. windst. 23 Bordeaux zw. bew. nw 23 Nice onbew. n 28 Berlijn zw. bew. nw 25 8 Frankfort zw. bew. windst. 26 0 München regen nno 28 4 Zürich zw. bew. n 23 6 Genève zw. bew. windst. 22 10 Locarno onweer ono 27 24 Wenen zw. bew. verand. 29 2 Innsbruck zw. bew. z 27 11 Belgrado half bew. windst. 34 0.1 Athene onbew. n 33 Rome half bew. zo 31 Barcelona zw. bew. windst. 29 1 Madrid half bew. windst. 32 0 Mallorca licht bew. ono 34 Lissabon regen wnw 26 Van onze correspondent. VALKENBURG Harrie Gresnigt (17) uit Utrecht en Annie J. P. Ver vaart (18) uit Oudenbosch hebben giste ren een val in een twintig meter diepe put in de Keelsberggroeve in Houthem overleefd. Harrie hield aan het avontuur ontvel lingen, kneuzingen en een knieblessure over, terwijl het meisje er met ontvellin gen en blauwe plekken af kwam. Beiden zijn in het ziekenhuis in Maastricht be handeld en daarna teruggebracht naar (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Terre des Hommes mag tien nieuwe patiëntjes uit Zuid- Viëtnam voor verpleging naar Neder land laten overkomen. Dat heeft minis ter Polak (Justitie) beslist in overleg met zijn collega van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Het ministerie vond dit een „niet on gunstige beslissing". Mr. J. M. van Dunné In Nederland, toonde zich giste ren echter teleurgesteld. Men had vHf- tig kinderen willen laten overkomen. De Nederlandse regering voelt niet voor zo'n grote groep. Zij staat op het standpunt dat de Viëtnamese kinderen veel beter in eigen land kunnen worden verpleegd. Omdat men echter waarde ring heeft voor de goede bedoelingen van Terre des Hommes zal toch voor tien kinderen een inreis- en verblijfs vergunning worden gegeven. Terre lak en des ziln Hommes zal ambtgenoot i minister Po- »en bHof to ren en uiteenzetten waarom men te leurgesteld is. Voor een groep van vijf tig kinderen zou de organisatie van overtocht en verpleging in eigen hand kunnen worden genomen. Nu zal weer met Zwitserland moeten worden sa mengewerkt. „Dat betekent dat wij hier in Neder land weer moeten afwachten wat voor patiëntjes we krijgen en wanneer. Er komt nu een factor van onzekerheid in Hof «nel", aldus Terre des fTommne hun vakantie-adres in Valkenburg. Het tweetal logeerde in de jeugdher berg Berg en Dal in Valkenburg. Gister middag kwamen ze tijdens een wande*- ling met nog een span terecht bij de Keelsberggroeve. De grot waaruit vroeger de mergelblokken voor woning bouw werden gegraven is met een omheining voor het publiek afgesloten. In de duisternis onder het dichte struikgewas kropen de jongens en meis jes onder die omheining door. De voor ste twee verdwenen na enkele meters al in de door begroeiing haast onzichtbare opening. De put is er gegraven voor de watertoevoer voor champignonkwekers, die de grot in gebruik hebben gehad. Twintig meter diep vielen Harrie Gresnigt en Annie Vervaart in de één meter smalle put. Zij kwam wonder boven wonder ieder aan een zijde van het op de putbodem rechtopstaande put deksel terecht. Hun vrienden sloegen on middellijk alarm. De brandweer van Val kenburg heeft de twee uit hun benarde positie verlost. De brandweercommandant P. Don ders vreesde, voor Hj aan de reddings actie begon het ergste. Hij en veel an- eren konden hun ogen haast niet gelo ven toen eerst het meiije en later de jon gen met slechts wat orgevaarlijke letsels on>- i-lo nn^otrttW-Hot) rrnViocori T^r mag nu toch weer worden ge- schoten op de Vliehors op Vlie land. Daarmee is een eind gekomen aan een schotloze periode op het eiland, waar we toch even echt van genoten hebben, aldus het „Vrije Volk". (PvdA). En dan niet alleen de badgasten op Vlieland in die twee weken. „In Nederland is een ministerie van Defensie nu eenmaal nog nooit populair geweest, al mogen de be doelingen nog zo goed zijn. 't Blijft bovendien voor vrijwel iedereen een onaangename zaak, om door mili tair lawaai opgeschrikt te worden, wanneer men een rustig Wadden eiland voor zijn vakantie denkt te hebben uitgekozen. Daarom zullen er weinig eerzame burgers zijn ge weest, die toch niet even binnenpret hebben gehad, toen zij hoorden, dat het gemeentebestuur van Vlieland via de hinderwet had geprofiteerd van de kans om het schieten op het eiland te verbieden, nadat een Ca nadees per abuis twee oefenbom- men had laten vallen op een plek, waar zich badgasten hadden kun nen bevinden. Al bleef de schade nu beperkt tot een duinbrand, het had heel wat erger kunnen zijn en dus kon de hinderwet met recht worden toegepast. Defensie zat er wel even mee aan. Want het schijnt zo te zijn, dat er inderdaad dagelijks geoefend moet worden. Minister Den Toom liet het al gauw weten, toen Tweede-Ka merleden vroegen, of men nu echt niet buiten Vlieland kon. In ambtelijke taal krijgt men dan te horen: „Er valt op korte termijn niet te verwachten, dat een alter natieve oplossing wordt gevonden voor het luchtmachtsoefenterrein op Vlieland". De bewindsman ver klaart dan: „Een open oog te heb ben voor de belangen van Vlieland als recreatieplaats, maar in de on mogelijkheid te verkeren tijdens het badseizoen van het gebruik van het oefenterrein op de Vliehors af te zien". Tegen die tijd weet men wel, wat er zal gebeuren. Er komt een conferentie op hoog niveau en- het gemeentebestuur van Vlieland is gedoemd om door de knieën te gaan. De oplossing is nu gevonden door het plaatsen van een aantal radar-reflectoren en het geven van 'n aantal nauwkeuriger instructies, die er gezamenlijk voor zullen zor gen, dat een abuis als de Canadees twee weken geleden heeft veroor zaakt, niet meer zal kunnen voorko men. Defensie heeft de slag weer gewonnen. De korte periode dat B. en W. van Vlieland zich baas in eigen eiland konden voelen, is voorbij. De hinderwet biedt hun geen onbegrensde mogelijkheden. Nu Defensie extra voorzieningen in 't vooruitzicht stelt, kan er weer worden geschoten. Ach, 't is alle maal zo begrijpelijk. Maar toch blijft het ons hinderen". T")e Leidse hoogleraar Defares heeft nogmaals en ditmaal krachtiger een waarschuwing laten horen over het gebruik van orale anti-conceptiva: de pil. Hij baseert zich op eigen waarne mingen en op enige buitenlandse onder zoeken. Bij gebrek aan kennis terzake willen en moeten we over de medisch- wetenschappelijke kant van deze zaak zwijgen. Er zijn echter andere aspecten zegt „De Rotterdammer" (chr. nat.) „De ontstane onrust wordt niet weg genomen door geruststellende ver klaringen van niet-medici of ze nu direct bij het gebruik van deze middelen betrokken zijn of niet zolang de meningen van weten schapsmensen lijnrecht tegenover elkaar blijven staan. Wat ons hier kennelijk ontbreekt zijn de resul taten van diepgaand en wetenschap pelijk verantwoord onderzoek. Als een dergelijk onderzoek aan de gang is, lijkt het op zijn minst voorbarig en werkelijk een gevaar voor de volksgezondheid om een weten schappelijke discussie nu al in de openbaarheid te brengen. Als dit on derzoek nog niet gestart is, wordt het toch wel tijd er een aan te van gen. Dat is in 't belang van de vele gebruikers. De pil wordt niet voor niets een „sociaal geneesmiddel" genoemd." TT^e nieuwe Nederlandse kampioen wielrennen op de weg, Eef Dol man, is er van beschuldigd dat hij tij dens ofwel voor de wedstrijd zogenaam de stimulerende middelen heeft ge bruikt, iets dat, terecht, streng verbo den is. De nieuwe kampioen heeft het niet ontkend, maar uitspraken gedaan, welke erop neerkomen dat vrijwel elke renner deze middelen gebruikt en dat zelfs bondsofficials bij belangrijke wed strijden deze middelen zelf toedienen. Hoe dit ook zij, de indruk is wel ge wekt dat bij wielrenners het gebruik van stimulerende middelen een kwade gewoonte is. Dat is een ernstige zaak, aldus „De Telegraaf" (rechts-rad.). „De meeste van die stimulerende middelen maken dat de gebruiker op een kritiek moment niet voelt dat hij moe is, niet weet dat hij in wezen aan het eind van zijn krach ten is, met alle gevaarlijke gevol gen van dien. In de Tour de Fran ce is een Engelse renner overleden. Het staat vrijwel vast, dat de oor zaak daarvan was het gebruik van stimulerende middelen gecombi neerd met de hitte. Het is de bedoeling van de sport ook bij sport, waarbij grote com merciële belangen in het geding zijn dat men het uiterste van zijn krachten geeft, en niet, dat men nog verder gaat. Dan levert het niet alleen gevaar op, maar wordt het ook een walgelijke ver toning. Bovendien gaat van de sportmensen, die deze middelen ge bruiken, een funeste invloed uit. Anderen denken topprestaties te kunnen bereiken door dit voorbeeld te volgen, en de gehele sportwereld wordt als het ware in diskrediet gebracht. Men gaat allicht denken, wanneer men, in welke tak van sport dan ook, hoort van een feno menale prestatie, daar zullen wel middelen bij gebruikt zijn. Er is maar één middel om aan dit euvel een eind te maken. Zij, die betrapt worden op het gebruik van deze middelen, voor enige jaren uitsluiten van het recht om aan de wedstrijdsport deel te nemen, zij die medewerking verlenen, uit alle Sportfunctlec nntrettor>".

De Vallei | 1967 | | pagina 6