Grote droogte maakt distributie noodzakelijk DRAMA TISCH MOMENT IN VIËTNAM Akkoord Bonn-Praag nu eindelijk getekend U bent geld waard! Meer belasting voor Vietnam APEN GEVEN OCHTENDSHOW Winst Amro f 24 min. Bedreiging voor oogst van pruimen en noten Moeite met verdragstekst Babv lag drie dagen in bos Algemene Bank Nederland ALLEMAAL IJS? UITWISSELING HANDELSMISSIES Voorstel Johnson aan congres Catechismus mag nog niet worden vertaald Actie in België tegen rijden onder invloed Grondgeschil met Gerstenmaier thans geregeld DERTIGVOUDIG TE SNEL ZEEWATER TEKORT SOMBER BEELD VERZOEK UIT ROME Kroon uit kerk in Jeruzalem gestolen Moeders verjaar- dag? HALFJAARCIJFERS DIVIDEND 67 ZAL GELIJK BLIJVEN CONCERN WINST VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1967 WATERGEBREK IN FRANKRIJK (Van onze correspondent) PARIJS De bijzonder droge zo- nier begint voor een aantal steden in Frankrijk gevaarlijk te worden. Niet minder dan twintig watertorens staan leeg ten zuiden van de stad Ag^n in zuidoost-Frankrijk. De tabaksoogst staat te verdrogen op de velden. In de departementen Tam en Gers en in Lorient en enkele andere ste den van Bretagne, in de departemen ten Haute-Vienne en Hautte-Garon- ne (o.m. te Toulouse), in de Alpen en in de Dauphiné is men in vele plaat sen begonnen met waterdistributie. In de beide laatste steden is het bo vendien streng verboden de tuinen en landerijen met leidingwater te be sproeien. In de departementen Lot en Lot-et-Garonne wordt de oogst van pruimen en van de noten ernstig be dreigd. In de voorsteden van Parijs be gint het watergebrek nijpend te wor den. Te St. Jean-de Luz, ten zuiden van Biarritz, heeft de Amerikaanse ijsrevue Holiday on ice zijn biezen moe ten pakken omdat de gemeente geen water ter beschikking kon stellen voor de ijsvloer. Het zijn uiteraard de vakantie plaatsen, die het ergst van de droogte te lijden hebben. Men denke aan een plaatsje van tienduizend inwoners dat slechts gedurende twee maanden onge veer honderdduizend mensen herbergt. Het waterverbruik stijgt in die twee maanden, vooral als het warm is, tot het dertigvoudige. Maar juist in die periode staan de riviertjes droog en zijn de ondergrondse voorraden vrijwel uitgeput, omdat landbouw en tuinbouw eveneens het water zeer hard nodig hebben. Toch is er genoeg water in Frankrijk. ;Wen dient het alleen te gaan 'halen. 'Vroeger, toen de öteden nog klein wa ren en het waterverbruik gering, kon men het altijd wel ergens in de buurt vinden. Dit was tien jaar geleden nog zo. De steden zijn echter zo sterk uitge breid, dat het waterverbruik te snel gestegen is. Met inbegrip van het in dustriële gebruik en van hetgeen de overheid nodig heeft, is het gemiddelde dagverbruik per hoofd ongeveer twee honderd liter en men verwacht, dat dit in 1980 het dubbele zal zijn. Daarom moet men het water steeds verder weg halen. Dit is het grote probleem: te weinig steden hebben dit zien aankomen en zijn dus wat de watervoorziening be treft totaal onvoldoende uitgerust. Een voorbeeld: slechts vijftien procent van de woonplaatsen met meer dan twee duizend inwoners beschikt over 'n zui veringsinstallatie. De stad, die haar ver bruikte water niet kan zuiveren, krijgt onherroepelijk watergebrek. Wil Frankrijk in de verre toekomst over voldoende water blijven beschik ken, dan zal het allengs moeten begin nen met het distilleren van zeewater. Algemeen wordt aangenomen, dat over vijftien tot twintig jaar Frankrijk een beroep zal moeten doen op de zee, wil het niet te lijden krijgen van dorst en als gevolg van de droogte ook van honger. PARIJ S(Reuter) De Franse goud en deviezenreserves zijn in juli met 203 miljoen tot 28,7 miljard francs geste gen. In de eerste zeven maanden van het jaar stegen zij met 340 miljoen francs. *tr Fotograaf Miromichi Mina van United Press International maakte deze dramatische foto van een Amerikaans Caribou-vliegtuig, enige seconden nadat het bij vergissing door Amerikaans afweergeschut was getroffen bij Ha Phan in Zuid-Vietnam. Het toestel werd beschoten toen het binnenkwam voor een landing op een jungle-vliegveld. De drie bemanningsleden kwamen om het leven. (Van onze correspondent) BONN Na moeizaam verlopen onderhandelingen hebben West-Duits- land en Tsjecho-Slowakije gistermiddag in Praag tenslotte een overeenkomst getekend over de uitwisseling van handelsmissies en over het goederen, en betalingsverkeer. De leider van de Westduitse delegatie, Egon Bahr, had tot op het laatste ogenblik in telefonisch contact met Bonn gestaan over de vraag of zijn land in de Tsjechische verdragtekst kon worden betiteld als „Duitse Bondsrepubliek". De Tsjechen hadden daarbij het taal gebruik aan hun zijde: in het Tsje chisch is dit inderdaad de gebruikelijke benaming. Zij verzekerden dat hun be zwaar tegen „Bondsrepubliek Duitsland" uitsluitend van taalkundige aard was. Na deze diplomatieke vergoelijking kon Bahr met de Tsjechische wens ak koord gaan. In de Duitse versie van het verdrag heet West- Duitsland normaal „Bondsrepubliek Duitsland". Deze oplossing was ook een half jaar geleden gekozen bij het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met Roeme nië, waar dezelfde politieke en taalkun dige perikelen optraden. Door de uitwisseling van handelsmis sies, die beperkte consulaire bevoegdhe den zullen hebben, is West-Duitsland nu vertegenwoordigd in alle Oosteuro- ADVERTENTIE Denkt U daar eens aan wanneer U iets wilt aanschaffen óf wanneer U om andere redenen voor een grote uitgave komt te staan en niet direct over contant geld kunt beschikken. U persoonlijk lenen wij dan het benodigde bedrag (van f500,- tot f 5.000,-): zónder borg of andere zeker heid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog te betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de PERSOONLIJKE LENING zal men U gaarne op al onze kantoren (meer dan 370) iedere gewenste inlichting geven. pese landen met uitzondering van Alba nië. Het verdrag over het goederen- en betalingsverkeer voorziet in een verrui ming van het handelsvolume van acht honderd miljoen tot een miljard mark. West-Berlijn is daarin betrokken, naar verluidt, door middel van een briefwis seling tussen de delegaties, buiten het eigenlijke verdrag om. De delegatieleider Bahr vloog meteen na de ondertekening rechtstreeks van Praag naar Boedapest, om zich bij mi nister Willy Brandt te voegen, die daar al 's morgens was gearriveerd. Het is de eerste keer sinds twaalf jaar, dat een Westduitse minister van buiten landse zaken een communistisch land bezoekt. ADVERTENTIE J O BELGRADO (AP) Een pasgeboren baby heeft drie dagen lang in de bos sen bij Vladicin in Zuidslavië gelegen zonder iets anders op te lopen dan mie renbeten. Het meisje was te vondeling gelegd door een dertigjarige gescheiden vrouw, die het kind niet durfde te hou den omdat zij niet zeker wist wie de vader was. Kinderen vonden de huilende baby, die in een oude rok gewikkeld onder een hoop droge bladeren lag. Het kind woog 2,2 kilo. Ongeveer een maand geleden lag een pasgeboren baby in Macedonië in Zuidslavië acht dagen levend begraven. ADVERTENTIE SIBEMA-VERKOOP, bel 04490-5055 WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft het Congres meege deeld dat hij besloten heeft nog eens 45.000 man militairen naar Vietnam te zenden. De kosten van de oorlogvoering in Vietnam zijn dusdanig gestegen, dat de president in dezelfde boodschap aan het Congres voorstelt over te gaan tot belastingverhoging. De voorgestelde verhoging van in komsten- en ondernemingsbelasting zou tien opcenten moeten bedragen, zo dat de belastingopbrengst met 10 pet. stijgt. Zij is nodig om een geweldig begrotingstekort te kunnen dekken en om inflatie te voorkomen. Johnson heeft tot versterking van de troepen in Vietnam besloten op advies van de minister van defensie, de gene rale staf en de opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Vietnam. Er zijn reeds 470.000 man Amerikaanse mi litairen in Vietnam. Op het ogenblik schat men het tekort op de lopende begroting reeds 23,6 mil jard. Zonder verhoging van enkele be lastingen zou het stijgen tot meer dan 28 miljard dollar. Het tekort wordt gro tendeels veroorzaakt door de oorlog in Vietnam. De president zegt in zijn boodschap aan het Congres verder dat het moge lijk is dat de uitgaven voor defensie in het lopende jaar nog hoger zullen zijn dan de 75 miljard dollar waarin de begroting van januari voorzag. Johnson waarschuwde het Congres dat als zijn voorstellen zouden worden verworpen de veiligheid en de econo mische kracht van de Verenigde Staten in gevaar gebracht zouden worden. Er zou een noodlottige inflatiespiraal ontstaan, de rentetarieven zouden „wreed hoog" worden, er zou geldge brek ontstaan voor bouwers en kopers van huizen en voor zakenlieden. De betalingsbalans zou ongunstiger wor den. Johnson had toch al een somber beeld opgehangen van de financiële toestand. Hij voorspelde dat de in komsten in het huidige begrotingsjaar zeven miljard dollar onder de raming zouden blijven en dat de uitgaven de raming met 8,5 miljard dollar zouden overtreffen. BOLOGNA (Reuter) Het Vaticaan heeft de Nederlandse bisschoppen ver zocht voorlopig geen toestemming te te geven voor de vertaling van de nieu we Nederlandse katechismus. Dat wist het katholieke Italiaanse dagblad L'Av- vcnire d'ltalia gisteren te melden. In tegenstelling tot eerdere berichten bevat de katechismus, aldus het dag blad, geen dwalingen. Maar bepaalde delen ervan waren „zeker niet perfect en zij zouden beter en duidelijker kun nen worden uitgewerkt". De kwestie van de vertaling wordt inmiddels bestudeerd door een commis sie van kardinalen, waarvan ook Ber nard kardinaal Alfrink, de aartsbis schop van Utrecht, deel uitmaakt. Bezwaren tegen de katechismus, die vooral schijnen te komen van de zijde van conservatieve kringen in Rome, be treffen klaarblijkelijk in de eerst plaats de tekst die betrekking heeft op de maagdelijkheid van Maria. Kardinaal Alfrink zou al te kennen hebben gegeven dat hij geen bezwaar heeft tegen enkele correcties omdat be paalde punten daardoor alleen maar duidelijker zouden worden. JERUZALEM (AP) In de Kerk van het Heilig Graf in het Jordaanse deel van Jeruzalem u gisternacht een antieke gouden kroon met diamanten van een Mariabeeld gestolen. De kleine, zeer kostbare kroon stond in een vleu gel van de kerk waar herstelwerk wordt verricht. De politie gelooft dat de dief een kleine jongen is geweest, omdat hij door een; erg nauwe opening is gekomen. De bewaking van de kerk, waar volgens overlevering Christus werd begraven, is verscherpt. ivaUen. \s het u we\ eens opfle' dat er bijna altijd rozen zijn? BRUSSEL (ANP) Het rijden onder invloed wordt binnenkort in België har der aangepakt. Wie achter het stuur wordt aangetroffen met een alcoholge halte van meer dan 0,8 gram per liter bloed, krijgt ter plaatse een rijverbod van twaalf uur. Wil men eerder van het verbod af, dan kan om de twee uur een herhaling van de proef een ademtest worden aangevraagd. De kosten moet men dan zelf betalen. De ademtest zal worden uitgevoerd met een glazen buisje, waarin een reac tief zit dat groen wordt als er alcohol damp bijkomt. Een streepje op het buisje geeft de grens van 0,8 gram aan. Deze verscherpte maatregelen wer den gisteren aangekondigd in een Ko ninklijk Besluit in de Belgische Staatscourant. Zij worden op 13 au gustus van kracht. In de courant werd ook een wetswijziging aangekondigd, waardoor straffen op het rijden onder invloed met een alcoholgehalte van ten minste 1,5 gram per liter werden BONN De voorzitter van de West duitse Bondsdag, Gerstenmaier, en de gemeente Stuttgart hebben hun geschil over de terugverkoop van een perceel grond aan de stad bijgelegd. Dr. Gerstenmaier verklaarde zich bereid het perceel terug te verkopen voor de prijs die de gemeenteraad had goedge keurd: 98.000 mark. Gerstenmaier had, zoals gisteren ge meld, het stuk grond in 1959 voor 50.000 mark gekocht en er daarna de nodige onkosten voor gemaakt. In de loop van het zich jaren voortslepende geschil had hij terugkoopprijzen tot 300.000 mark genoemd. Dr. Gerstenmaier zal ook geen rechtsgeding aanspannen tegen de stad Stuttgart. Beide partijen beschouwen de kwestie als afgedaan. Als vredestich ter zou minister Heek (gezinszaken), die tevens secretaris-generaal van de Chris ten-democratische Unie is, hebben ge fungeerd. ADVERTENT* Wtitoum ^oord( en schiet, ■en vaak tekort De oppasser in de dierentuin Hellabrun in Miinchen laat zijn apen dagelijks opmarceren voor het ochtendappèl. De bezoekers amuseren zich kostelijk met deze korte ..show": of de apen het ook leuk vinden is niet bekend.... AMSTERDAM Over het eerste halfjaar 1967 heeft de Amsterdam- Rotterdam Bank een saldo winst voor reservering geboekt van f 24,0 min in het eerste halfjaar 1966, zo blijkt uit een heden verstrekte gecon solideerde staat van baten en lasten. De bruto baten zijn toegenomen van f 149,4 min tot f 164,4 min. De stijging betreft zowel interest en wis sels als provisie, maar niet de post effecten en syndicaten. Deze is afge nomen van f 3,8 min tot f 3,1 min. Wat de lasten betreft vertoont de staat een verhoging der algemene kosten en storting pensioenfonds van f 97,2 min tot f 104,6 min. De voorziening voor afschrijving op ge bouwen en inventarissen nam toe van f 6,2 min tot f 7,8 min, terwijl de voorziening voor belastingen en ex tra reserve werd verhoogd van f23,5 min tot f28,0 min. Hierna resteert het vorenvermelde saldo winst. In het tweede halfjaar 1966, dat een stuk beter was dan het eerste halfjaar, werd een saldo winst be haald van f26,3 min. Over 1966 heeft de Amro-bank, zo als bekend, een onveranderd divi dend gedeclareerd van f2,80 per aan deel van 20 gld, overeenkomend met 14 pet. De totale balanstelling, die eind 1966 bedroeg f 7541 min, was 6 maanden later opgelopen tot f7900 min. Een jaar geleden, dus per ulti mo juni 1966, was deze telling nog f6955 min. In de geconsolideerde cijfers zijn verwerkt de gegevens van de doch terondernemingen waarin de Amro- bank een meerderheidsbelang bezit, en waarvan de activiteiten tot het terrein der werkzaamheden van de bank kunnen worden gerekend. Aan de hand van de eerste half jaarcijfers meent men bij de Amster dam-Rotterdam Bank reeds thans te kunnen vaststellen, dat de concern winst over het gehele lopende jaar ongeveer gelijk zal zijn aan die van 1966, of misschien zelfs „een tikkeltje hoger". Voorts heerst de verwachting, dat de tweede helft van 1967 resulta ten zal laten zien, die vermoedelijk eerder wat lager zullen uitvallen dan die van de gelijke periode in 1966. De bank heeft inmiddels bekend ge maakt dat besloten is tot een verho ging van het gewone kapitaal tot f 200 mij. door uitgifte van nom. f 25.500.000 gewone aandelen. De nieuwe aandelen zullen gerechtigd zijn tot het halve dividend over 1967. De raad van be stuur meent hieraan reeds thans te kunnen toevoegen, dat het dividend gelijk zal worden aan dat van 1966 t.w. f 2,80 per gewoon aandeel van nom. twintig gld. het emissieprospec tus verschijnt dinsdag 29 augustus. ADVERTENTIE Er hóéft niet een aanleiding te zijn

De Vallei | 1967 | | pagina 7