Veenendaals dagblad Andere warenhuizen volgen V. D. in prijzenslag Buiten Nieuwe fabriek door vuur verwoest Europa zien vanuit een kano Journalist hersteld door nier van overledene Bejaarde Vlaardinger werd op gruwelijke wijze vermoord Driemaal twee doden bij autobotsingen WIJ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ROOK VAN VER TE ZIEN Kustvaartreders „vluchten" naar Liberiaanse vlag wolfheze inde Aantal elektrische apparaten wordt belangrijk goedkoper Philips laat handelaars vrij op zekere voorwaarden Grote brand in Antwerpen Vele gewonden vier vermisten Arabische topconferentie Medisch succes in Leiden Opschepperij in café wellicht de oorzaak Met sanctie van de regering: Iets stabieler AFGEPRIJSD Samensteller Enkhuizer Almanak overleden Late boombloei GOEDE KANS BEZOEKER Weer 26 ontslagen bij Becker's Sons WINSTPUNT Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 5 AUGUSTUS I967 4le JAARGANG Verscheidene huishoudelijke apparaten, grammofoons, radio- en t.v.-toestel- len zullen binnenkort belangrijk goedkoper worden. Dit is het gevolg van een door Vroom en Dreesmann ontketende prijzenslag. In gisteren gehouden bijeenkomsten met de handel is het ook Philips duidelijk geworden, dat de grote winkelbedrijven niet achter zullen blijven. Zelfs de kleinhandel zal ten slotte zijn prijzen moeten aanpassen, daarbij in stilte hopend op steun van het concern in Eindhoven. Bjj Philips heeft men gisteren niet ge juicht toen V. D. de prjjsdoorbraak begon. Evenmin zat men echter in zak en as. Sinds eind 1964, toen de verticale prijsbinding verviel, heeft de directie de ontwikkeling zien aankomen. Nu is het dan zover. Voorlopig laat zjj iedereen vrjj in ztfn verkoopbeleid, mits men zich houdt aan de verkoopvoorwaarden en men niet beneden de inkoopprijs duikt. V. D. werd niettemin van verdere levering uitgesloten. Niet vanwege de prijsverlaging maar omdat het waren huis in de advertenties zijn prijs met de richtprijs van Philips vergeleek. De ver koopvoorwaarden verbieden reclame die de indruk van „opruiming" wekt. De Consumentenbond kan tevreden zijn: Eindelijk begint de in 1964 verval len verticale prijsbinding dan voor de verbruiker vrucht af te werpen. Huis houdelijke apparaten, grammofoons, ra dio- en t.v.-toestellen zullen nu ook op grote schaal fors worden afgeprijsd. Verscheidene grote warenhuizen volg den gisteren prompt het voorbeeld van Vroom en Dreesmann.. Directeur Bons van De Bijenkorf zegt: Wij voeren geen tegenactie, maar geven aan onze klanten wel eenzelfde, lage prijs. Directeur Miellet van Galeries Mo- dernes: „Een aantal artikelen verkoch ten wij al tegen de lage prijzen. Voor de andere hebben wij ook de prijzen in middels verlaagd." De kleinere winkels kijken nog even de kat uit de boom. Zij zien in de actie van V. D. slechts een stunt, bedoeld om het koopseizoen van september en oktober wat te vervroe gen. „Bovendien, voor V. D. vormen deze artikelen slechts een klein deel van de omzet, en dat is bij ons niet het ge val". „De machtsstrijd tussen Duitsland en Italië wordt over onze hoofden uit- 0 Een beeld van de enorme brand in de chemische fabriek van Bayer in Antwerpen. De vuurgloed was tot in Zeeland te zien. BUSSUM De man die jarenlang de fameuze Enkhuizer Almanak heeft samengesteld, de heer J. W. Rouw, is enkele dagen voor zijn 83ste verjaardag in Bussum overleden. YS7e mogen gerust zeggen, dat het ee-> zeldzaamheid is, wanneer we eind juli nog een boom in volle bloei zien. Na de linde met zijn gou den, geurige vacht kan er weinig meer worden verwacht, dat zich echt spec taculair aan ons verrukte oog ver toont. Toen ik dezer dagen in zen villatuin geconfronteerd werd met de Trompetboom, werd ik het eerst gepakt door de piramidevormige bloei- wijze, geelgestreept, roomkleurig wit, aan het einde der takken, die sterk herinnerde aan de bloemen van de paardekastanje. Van hun klok en trompetvorm kreeg de Catalpa zijn naam; de grote bladeren dragen mede bij tot het nobele karakter dezer ge waardeerde parkboom, die op een ver en bijzonder verleden terug mag zien, want de eerbiedwaardige trompet bomen staan al sinds onheuglijke tij den in Chinese en Japanse tempel tuinen, waar ze de speciale gunst ge noten van de boeddhistische mon niken. Er komen later dikke, lange, sabelachtige peulen aan. In menig park en grote tuin zijn die catalpa's onmisbaar geworden als sierbomen en het was vooral door het toedoen van Europese vorstenhuizen dat veel van zulke exoten naar ons land kwamen, gebracht door speciaal uitgezonden botanici (o.a. E. Kampfer, een officier bij de O.I. Compagnie vond onze trom petboom al in 1690 in Japan), hande laars in planten, zaad-inzamelaars en dergelijke zwervers over de aarde. Wiens oog het eerst op Catalpa big- nonioïdes viel, weet niemand meer, doch hij moet er ongetwijfeld een goede indruk van hebben gekregen. 5 aug. '67 A. B. WIGMAN ANTWERPEN Vier personen twee Belgen en twee Duitsers wor den vermist na een geweldige brand die gistermiddag uitbrak in de chemi sche fabriek van Bayer in Antwerpen een dochteronderneming van de „Farbenfabriken Bayer A.G." in West- Duitsland. Getuigen hebben verklaard dat zjj twee mensen voor hun ogen zagen verbranden. In totaal liepen 33 personen verwondingen op. Slechts twee werden zwaar gewond, 'n Griek se arbeider en een brandweerman. De meeste gewonden zijn personeelsleden van Duitse firma's, die voor rekening van het bedrijf onderhouds- en her stellingswerkzaamheden verrichtten. De brand was gisteravond vrijwel geblust. Een groot deel van de fabriek is verwoest. Op het ogenblik dat de brand uit brak waren drie arbeiders bezig met het schilderen van een tank, waarin zich cyclohexaan bevond. Door een ontploffing werden twee van hen ge wond. De derde wordt vermist. De fabriek ligt in het havengebied KHARTOEM De Arabische mi nisters van Buitenlandse Zaken heb- beH hun conferentie in Khartoem gis teravond besloten, nadat zjj in begin sel waren overeengekomen, dat hun bijeenkomst die vjjf dagen heeft ge duurd, zal moeten worden gevolgd door een Arabische topconferentie in de Soedanese hoofdstad. O ROME (Reuter) Buitenlandse kranten en tijdschriften waarin recla me wordt gemaakt voor tabak of ta- baksprodukten, mogen niet In Italië worden verkocht. Deze waarschuwing heeft een recht bank in Rome gisteren gegeven aan importeurs en verspreiders van bui tenlandse bladen. Zandvliet, ten noorden van Antwerpen. Zij was sinds het begin van dit jaar in bedrijf. Er wordt caprolactum een grondstof voor de vervaardiging van plastics geproduceerd. De vlammen bereikten bij het ontploffen van tanks met vloeibare chemicaliën soms een hoogte van honderd meter. Tot in de verre omtrek kon men het vuur en de rookkolommen zien. De Antwerpse en havenbrandweer werden geholpen door de brandweerkorpsen van om liggende petrochemische bedrijven. De Bayer-fabriek in Antwerpen heeft ongeveer vijfhonderd mensen in dienst. Zij produceerde chemicaliën voor de produktie van plastics in de moederfabriek in West-Duitsland. gevochten" vertolkt directeur P. C. v.d. Zande van het Rotterdamse filiaalbe drijf Van Zwol het standpunt van vele van zijn collega's en concurrenten. Er is een hevig gevecht gaande om de Duitse markt, er zijn goedkope aanbiedingen, waarvan ook inkopers uit andere landen van de Europese Economische Gemeen schap gebruik kunnen maken. Buiten de officiële kanalen om kun nen Duitse grossiers aan Nederlandse bedrijven leveren. Zij doen dat ook met graagte. Vroom en Dreesmann heeft vo rig jaar al eens een conflict gehad met AEG, omdat het warenhuis gebruik maakte van Duitse leveranciers. Het dreigement van uitsluiting ib toen niet waar gemaakt. De kartelbepalingen van de E.E.G. staan niet toe dat een impor teur het exclusieve verkooprecht voor een land of streek heeft. Diep onder de indruk is de kleinhandel overigens niet.: „Het gaat slechts om een klein aantal artikelen, waarvoor speciale aanbiedin gen zijn. Philips is niet het enige merk, maar dit bedrijf wenst dat er geen prijs vergelijkingen worden gemaakt." Vol gens Vroom en Dreesmann hebben de andere fabrikanten geen bezwaar tegen deze verkoopmethode. De 19-jarige Amerikaan William Kessler, die gisteren per vliegtuig in Nederland aankwam, lanceerde kort daarop zijn opvouwbare kano in de Ringvaart bij Schiphol-Oost. Kess ler wil met zijn ranke vaartuigje door Europa peddelen, met als eerste reis doel Parijs. Hier laat hij zijn bootje te water. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Op 21 januari van dit jaar werd op twee nierpatiënten een niertransplantatie toegepast met behulp van de nieren van een overledene. Eén van hen, de 41-jarige verslaggever C. J. Janssen uit Winterswijk, verkeert na de moeilijke operatie, door prof. dr. M. Vink in het Academisch Ziekenhuis te Leiden, in blakende welstand. De andere patiënt, een zestigjarige vrouw, bij wie eveneens een geslaagde transplantatie in het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam werd toegepast, overleed enige tijd later als gevolg van andere complicaties, die met de operatie geen verband hielden. De bij de transplantatie gebruikte nie ren waren afkomstig van een jongeman, die na een ernstig verkeersongeluk met een schedelbasisfractuur werd binnen gedragen en later in het ziekenhuis overleed. Zijn ouders hadden toestem ming gegeven om de nieren van hun zoon over te planten. Onmiddellijk werden de nieren ge spoeld en onderkoeld. Eén ervan werd in een speciaal busje naar het Wilhel mina-Gasthuis in Amsterdam overge bracht. Het transport geschiedde uiterst snel: dank zij de escorte van met sirenes loeiende politie-auto's, werd de afstand Leiden-Amsterdam in twintig minuten afgelegd. Kort voor de operatie van de heer Janssen verkeerde deze in een hopeloze toestand. De doktoren hadden hem al min of meer opgegeven. Zijn jchronische nierziekte openbaarde zich in 1953. In 1959 kreeg hij een ernstige nierbloeding. In 1964 schreef de dokter hem een ge heel zoutloos en eiwitloos dieet voor. De toestand verbeterde echter niet. Vo rig jaar moest hij worden opgenomen in het Algemeen Ziekenhuis te Winters wijk. De internist aldaar, dr. Verhey, span de zich in voor zijn patiënt een kunst nier te krijgen, waarvan er in Neder land ongeveer 30 bestaan. Dat is enorm veel als men bedenkt, dat Amerika er 75 bezit. Op nieuwjaarsdag kreeg men bericht, dat er een plaats vrij kwam in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De vergiftiging in het lichaam van de heer Janssen was inmiddels al zo ver, dat buikspoelingen en een hartpunctie moesten worden toegepast. Op 18 januari zou de operatie plaats hebben voor het aanbrengen van de kunstnier. De volgende dag kreeg de reeds genoemde jongeman het ongeluk, dat hem het leven kostte. De heer Janssen werd meegedeeld, dat er zeventig procent kans van slagen was met betrekking tot de transplantatie. Gelukte de operatie niet, dan kon nog worden overgeschakeld op de kunstnier. Op 21 januari werd de rechternier ver wisseld. Op 11 mei werd de zieke linker nier verwijderd. De heer Janssen, goed genezen, is in middels weer aan het werk gegaan. Om de drie weken moet hij zich laten onder zoeken. Met bewondering spreekt hij over de medische wereld in Nederland, die er sinds 1966 in geslaagd is bij vijf nierpatiënten een geslaagde transplan tatie tot stand te brengen. Zij maken het allen goed. De heer Janssen vertelde ons nog, dat reeds uitgebreide voorbereidingen wor den getroffen tot oprichting van een Nederlandse Nierstichting, die bij het Koningin Wilhelmina Fonds of bij de Nederlandse Hartstichting kan worden ondergebracht. VLAARDINGEN Tien recher cheurs houden zich in de omtrek van de Vlaardingse Van Kinsbergenplaats bezig met een buurtonderzoek, dat licht moet brengen in de gisternacht gepleegde moord op de 76-jarige Willem van der Plaat. Het lijk van de oude man, die alleen het huisje aan de Van Kinsbergen plaats 12 bewoonde, werd gistermiddag om ongeveer één uur met ingeslagen schedel door de buurvrouw, mevrouw M. van der Steen, gevonden in het toi let van het huis. In de woning zelf was het een onbe schrijflijke chaos. Naast de stoel lag de hamer, waarmee de moord waarschijn lijk is gepleegd. Het huisraad, waar onder het bed van het slachtoffer, de vloeren in de kamer en in de hal zaten onder het bloed. Ook in de w.c. lag een grote plas bloed. Het bed stond scheef in de kamer, stoelen en schemerlampen waren omgegooid. Alles wees erop, dat het slachtoffer met zijn moordenaar in een hevig gevecht gewikkeld is ge weest. De heer Van der Plaat, die van zijn A.O.W. leefde en die een klein pensioen had, maakte in het buurtcafé, waar hij 's avonds een borrel ging drinken, vaak het grapje, dat hij veel geld had. Ieder een wist echter, dat h(j nauwelijks rond kon komen. Het is niet uitgesloten, dat de moordenaar de grapjes van de oude man au sérieux heeft genomen, al ge looft de politie niet direct aan een roof moord. Volgens buren was de heer Van der Plaat eergisteravond om ongeveer half twaalf uit het café thuisgekomen. Toen hij zijn woning binnenging, hebben en kele buren een mannenstem driemaal „Van der Plaat" horen roepen. Een achttienjarig meisje, Truus Harlaar, die tegenover het huis van de oude man woont, zegt 's nachts om kwart over één twee mannen in de verlichte kamer te hebben zien zitten. In een van de man nen herkende zij de heer Van der Plaat. De andere man droeg volgens haar een blauw zomerjasje en had zwart haar. Onmiddellijk na het ontdekken van de moord waarschuwde een buurvrouw, mevrouw E. Vaes (31), de politie en de G.G.D. Een uur later was ook de offi cier van justitie mr. J. van Leeuwen uit Rotterdam aanwezig, evenals de patho loog-anatoom dr. J. Zeldenrust, twee leden van het gerechtelijk laboratorium en enkele leden van het parket. De politie verzekerde gisteravond nog maar weinig hoop te hebben op het vinden van de onbekende nachtelijke be zoeker van de heer Van der Plaat. De sectie in het Vlaardingse Holyzieken- huis wees uit, dat de heer Van der Plaat verschillende slagen op het hoofd heeft gekregen, waarbij één slag de schedel doorboorde. Waarschijnlijk is de man niet op slag dood geweest. De politie heeft aanwij zingen, dat de man na de aanslag nog in huis heeft rondgelopen. Hij heeft waarschijnlijk zelfs nog even in bed ge legen. Toen hij zich beroerd begon te voelen, zou hij weer zijn opgestaan en naar de w.c. zijn gestrompeld. Daar zou hij zijn overleden. ROTTERDAM Op tenminste zeventig Nederlandse kustvaarders zal binnen kort de Nederlandse vlag door de Liberiaanse worden vervangen. Deze vlucht on der een „vreemde vlag" is door de regering gesanctioneerd. Het directoraat-gene raal van scheepvaart heeft de vergunningen afgegeven. Op veel schepen ligt de Liberiaanse vlag zelfs al klaar. ADVERTENTIE JA ZUSTER! B. ZUSTER! 1L_ /tl Psych. Zi«li«nhups Wolfheze bij Arnhem. Tel. 08308 - 241 DEVENTER Op Rijksweg 28 van Deventer naar Apeldoorn, ter hoogte van Voorst, is vrijdagmiddag een ver keersongeluk gebeurd, waarbij 'n vrouw de dood vond en vier personen ernstig gewond werden. Een van hen overleed in het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde, doordat een vrachtauto door te snel af te remmen op de linkerweghelft raakte en frontaal in botsing kwam met een uit tegenovergestelde richting naderende personenauto met vijf inzittenden. Een van hen, de 30-jarige mevrouw R. Dekker-Bron uit Kootwijkerbroek, die naast haar chaufferende echtgenoot zat, was op slag dood. Haar man, de 34-jari ge L. Dekker, bezweek later in het zie kenhuis. Haar 4-jarig zoontje, C. Dek ker, de 5-jarige mevr. H. Bron-Ripha- gen en de 22-jarige G. Bron, eveneens allen uit Kootwijkerbroek, werden zeer ernstig gewond. Zij zijn overgebracht naar het Geertruiden-ziekenhuis in De venter. De chauffeur van de vrachtauto heeft geen letsel opgelopen. DEVENTER De 73-jarige L. Kwant uit Apeldoorn, die vorige week zaterdag onder Deventer bij Wilp door een auto werd aangereden, is vrijdagmiddag in het Sint-Jozef-ziekenhuis te Deventer overleden. WAGENINGEN Vrijdagmiddag omstreeks half vijf is het uit Indonesië afkomstige echtpaar P., woonachtig in Voerendaal, bij een verkeersongeluk in Wageningen om het leven gekomen. Door nog onbekende oorzaak reed de heer P. met zijn vrijwel nieuwe auto frontaal tegen een boom. Zowel de 64- jarige bestuurder als zijn 52-jarige echt genote was op slag dood. IJSSELSTEIN Bij een frontale bot sing tussen twee vrachtwagens op de weg tussen IJsselsein en Benschop zijn twee mensen omgekomen. Het zijn de 50-jarige bestuurder G. Meerbeek uit Utrecht en zijn jeugdige bijrijder J. Sprenger uit Vinkeveen. De bestuurder van de andere vrachtauto is ernstig ge wond in een ziekenhuis opgenomen. BRUMMEN Aan zesentwintig werk nemers van Becker's Sons N.V. te Brummen is meegedeeld, dat b(j het ge westelijk arbeidsbureau voor hen een ontslagvergunning zal worden aange vraagd, zo bljjkt uit een door dit bedrijf verstrekt communiqué. Tevoren werd met de vakorganisaties over de sociale gevolgen van deze maat regel overleg gepleegd en overeenstem ming bereikt over te treffen voorzienin gen. In februari van dit jaar heeft het bedrijf reeds aan 36 werknemers ontslag moeten aanzeggen. De scheepshypotheekbanken, die een belangrijke stem in het kapittel hebben, zullen de reders niet tegenhouden. Op vrijwel alle kustvaarders drukt een zware schuldenlast. Aan de aflossing van de hypotheek komt vrijwel geen reder meer toe omdat de schepen als ze al in bedrijf zijn met verlies va ren. Door de verwisseling van de vlag krijgen de reders zodanige voordelen dat hier de enige kans voor de banken ligt ooit nog iets van hun geld terug te zien. Landen als Liberia en Panama heffen geen belasting over gelden die buiten de landsgrenzen worden verdiend. Van deze faciliteiten zullen de kustvaart reders echter niet kunnen profiteren. Zij zouden hun bedrijf in Nederland moeten opheffen en in Liberia of Pana ma een dochteronderneming moeten op richten. Zo ver zal het nooit komen omdat de reders zonder uitzondering zo diep in de schulden zitten dat er na liquidatie niets meer zou overschieten om elders mee verder te werken. Verder dan uitschrijving uit het Ne derlandse schepenregister en inschrij ving in het register van Liberia zullen de reders niet kunnen gaan. Dit is trouwens al voldoende om aan de Ne derlandse sociale wetgeving te ontsnap pen. Zodoende kan de reder zelf het aantal bemanningsleden bepalen, even als de hoogte van de gages. Dit is een groot winstpunt aangezien de exploi tatiekosten in de kustvaart voor ruim de helft door de loonpost worden be paald. A 0 Rhenen krijgt steeds meer ruïnes binnen de gemeentegrenzen. Er zijn mensen die zich daar zorgen over maken. Een van de raacts^eden stelde er zelfs vragen over aan ',*st college van B. en W. 0 Na een week vol van activiteiten, hebben de 540 deelnemertjes aan de Veenendaalse jeugdvierdaagse de wan delschoenen weer opgeborgen. Er waren maar acht uitvallers. 0 In de Betuwe werden de laatste dagen diverse fruitverkopingen ge houden, waarvoor veel belangstelling bestond. Nogmaals kwam vast te staan dat de hagel veel schade aan het fruit heeft veroorzaakt, die ongetwijfeld op de prijzen van invloed zal zijn. (Van onze weerkundige medewerker) "1Janmiddag zal het hier en daar in Gelderland nog weer tot een plaatselijke bui komen, maar geleide lijk aan zal het weer stabiliseren on der invloed van een oceanisch hoge- drukgebied. Ook zondag zal dit aanvankelijk vrij gunstig weer geven, maar in de loop van de dag wordt de kans op bewol king en wat nattigheid helaas groter, door de activiteiten van een nieuwe oceaandepressie in het zeegebied ten z.w. van de Britse eilanden. Hoewel er een kleine opbloei van de temperatuur mogelijk is, zal het dui delijk zijn, dat de natuur op korte termijn niet van plan is, weer met een hittegolf te komen. v

De Vallei | 1967 | | pagina 1