Raadslid stelt vragen over ruïnes: „Panoramamolen wordt onder toezicht van B en W gesloopt*' KANTONGERECHT WAGENINGEN Rijden met gladde banden aan lopende band beboet Officier verwijt student: „Upraat als een analfabeet INTOCHT JEUGD VIERDAA GSE BLOEMEN, MUZIEK EN MAAR ACHT UITVALLERS Fruitverkoop in Betuwe Verzoek om \ort Ds. Muilwijk komt naar Opheusden Argument Vlot MIST u uw Voorover Ziektewet Schandalig Document BURGERLIJKE STAND RHEJSE1S De heer C. Hensenlid van de ge meenteraad voor de Partij van de Arbeid, heeft zich vandaag in een uitvoerig schrijven gericht tot de voorzitter van de gemeen teraad, waarin hij aankon digt in de vergadering van 15 augustus vragen te zul len gaan stellen over de talrijke ruïnes die in Rhe- nen zijn waar te nemen 10550 11079 O BURGERLIJKE STAND EDE Spaarcijfers Veenendaal RHENEN VEEL SCHADE VAN HAGEL ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1967 „In een d^blad las ik over het slopen van een molen in Veenen- daal", aldus de heer Hensen. Even eens las ik het misbaar dat is ont staan omtrent de restauratie van het oude raadhuis. Kort. geleden in de va kantie wandelde ik in het Koningin Elisabethplantsoen. De Panorama molen, die eigendom is van de ge meente, was voor het publiek geslo ten. De molen zag èr erbarmelijk slecht onderhouden uit. Er is geen enkel toezicht op, zodat de molen on der de ogen van de ingezetenen, blijkbaar met goedkeuring van bur gemeester en wethouders gesloopt wordt. Het maakt de indruk alsof de ge meente Rhenen een voorkeur heeft tot het kweken van ruïnes. Er is het oude gemeentehuis, het afgebrande bouwval „De Hertekop" aan de Cu- neraweg en nu de Panoramamolen In de eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad wil ik hierover de navolgende vragen stellen: Gaarne zou ik zien, dat aan de gemeenteraad een uitvoerig rapport wordt overlegd omtrent de onder- houdstoestand van de Panoramamo len met begroting van de kosten van achterstallig onderhoud en omtrent de wijze waarop de huurster haar onderhouds- en andere verplichtin gen nakomt. 2. Wat doet het college van burge meesters en wethouders en wat heeft het gedaan om zorg te dragen dat de Panoramamolen en behoorlijk wordt onderhouden en wordt gebezigd tot de bestemming die daaraan is gegeven. GARDEREN Ds. A. Muilwijk, vanaf mei 1963 hervormd predikant In Garderen, heeft het beroep naar Opheusden aangenomen. WAGENINGEN „U bent student maar u praat als een analfabeet. U doet net of u in de wereld geregend bent." Deze opmerking van de offi cier van justitie mr C. G. Phaff werd door de Lunterse student P. van B. met een verbolgen gezicht geïn casseerd, toen hij zich voor het Wa- geningse kantongerecht moest ver antwoorden omdat hij een ondeugde lijke auto had bestuurd en bovendien niet in het bezit was geweest van een geldig rijbewijs. De manier waarop hij zich trachtte te verdedigen vond noch bij de officier, noch bij de kan tonrechter mr. A. C. van de Brand enige weerklank. De rechter verweet hem zelfs dat hij met smoesjes aan kwam dragen. Toen de student had verklaard, dat hij in de mening ver keerde wel met een verlopen rijbe wijs een auto te mogen besturen, zei de rechter fel: „Dat verhaaltje is uit de lucht gegrepen, want twee dagen eerder was u voor hetzelfde feit be keurd..." Waarop B. weer reageerde: „Een rijbewijs is een bewijs dat je kunt rijden, ik heb het verkeer toch niet in gevaar gebracht?" „Nee, dat niet, maar u lapt gewoon de voorschriften aan uw laars," zo luidde het verwijt van mr. Van den Brand. De auto waarin verdachte had ge reden vertoonde naast een gladde band nog enkele andere mankemen ten, waaronder een defecte handrem. De officier eiste voor het rijden zon der rijbewijs f 40,- of 4 dagen, voor de gladde band f 125,- of 10 dagen en voor de handrem f 30,- of 3 dagen. De stemming werd hierna weer wat vriendelijker en verdachte B. vroeg de kantonrechter vervolgens in alle beleefdheid „of er van die boete voor de gladde band niet wat af kon..." Hij werd tenslotte tot een totale boete van f 100,- veroordeeld. Groentehandelaar A. J. uit Wage- ningen had zijn 15-jarig zoontje on der toezicht een auto laten besturen en was hierbij door passerende agen ten op de Hesselink van Suchtelen- weg in Wageningen betrapt. Boven dien werd hem ten laste gelegd dat hij zonder verzekering had gereden. „Ik was wel verzekerd", zo voerde de groenteman tot zijn verweer aan. Dat bleek inderdaad het geval te zijn, maar de kantonrechter bracht ver dachte in herinnering dat de verzeke ring niet geldt als een minderjarige onder toezicht een auto bestuurt'. „Dat verandert de. zaak", reageer-, de J. peinzend. Op de vraag van de rechter waar om hij zijn zoontje had laten rijden zei hij: „Ach, hij zat maar te zeuren en wilde het zo graag. Het was maar een heel klein eindje..." Uit het proces-verbaal bleek echter dat zoonlief had verklaard op de Gen. Foulkesweg al achter het stuur ge kropen te zijn. Volgens de kanton rechter zou het wel vaker voorgeko men zijn dat J. zijn zoon op de open bare weg had laten rijden. „Nee, dat niet, maar wel in een garage", was het antwoord van ver dachte. De rechter weer: „Als uw zoon nu eens iemand dood had gereden, wat had u dan moeten beginnen? U snapt toch wel dat u onverantwoord te werk bent gegaan?" ,,'t Zal niet meer voorkomen", zei J. daarop met gebogen hoofd. „Da's u geraden ook", sprak de rechter nog, alvorens de officier, die de handelwijze van verdachte „te dol" vond tot het uitspreken van de eis overging. Hij vroeg f 100 of tien dagen voor het onder toezicht laten rijden en f 150 voor de ongeldige verzekering en adviseerde de groenteman om zijn zoon „een draai om zijn oren te ge ven" als de jongeman weer zou vra gen een stukje te mogen rijden. De kantonrechter maakte er tenslotte 2x f 150 van of 2x 15 dagen subsidiair. De Ederveense timmerman J. B. van L. had op de kruising Horster- weg - rijksweg Renswoude - Planken Wambuis onder de gemeente Ede een bromfietser aangereden, toen hij de rijksweg vanaf de genoemde Horster- weg wilde indraaien. Er was een flin ke aanrijding, gevolgd, waarbij de bromfietser ernstige verwondingen had opgelopen Van L. zei: „Ik heb er niet veel over te zeggen. Het was mijn schuld, ik lette te veel op het verkeer op de rijksweg en te weinig op het fiets pad". De officier wilde in zijn eis met dit argument wel rekening houden, te meer daar de verdachte zijn schuld ruiterlijk toegaf. Van L. werd cver- eenkomstig de eis van de officier tot een geldboete van f 100 of 10 dagen veroordeeld. •Vlot met zijn schuldbekentenis was ook de assurantiebezorger R. K. K. den H. uit Eist bij Nijmegen, die op een dijk in Driel door te veel links te hebben gereden een fietsend meisje had geschept, dat met ernstig letsel in een ziekenhuis moest worden opge nomen. Bovendien was er een bromfietser bij de aanrijding betrokken. De ge beurtenis stond verdachte nog helder voor de geest. Hij memoreerde nog even, een tikkeltje geëmotioneerd: „Ik rij dat kind morsdood heb ik ge- dagblad DE VALLEI Bel: tot 17.30 u. van 17.30 19.30 Zaterdags 16.30—17.30 De ruïne van wat eens het koffie huis „De Hertekop" was; een ont- sierlijk geheel. Het interieur van de Panorama molen, die al jaren leeg staat, ziet er haveloos uit. De molen raakt steeds verder in verval. (Fato boven) GEBOREN: Willem, z.v. H. de Nooij en A. M. ter Maten; Robert P., z.v. T. W. G. Zwarts en A. C. van Loo; Ernst S. W., z.v. G. Bron en A. Roffel; Frederike J., d.v. M. E. Kruse en A. A. Kluijver; Ida, d.v. J. W. Mulder en I. WT. Engelen; Michael R., z.v. C. T. Baltzer en A. van den Bosch; Petrus B, z.v..B. H. Wijn berg en M. Bloemen; Paulus J., z.v. B. H. Wijnberg en M. M. Bloemen; Grada, d.v. G. Bouw en H. Blankestijn; Monika, d.v. A. de Jong en T. Veld; Gerrit J., z.v. G. J. Morren en E. J. van Santen; Cornelia, d.v. J. Boon en A. Blankespoor; Petra, d.v. J. G. Jan sen en P. Zaaijer; Gijsbertina H. G., d.v. J. W. van den Brink en E. A. van Manen; Johanna C., d.v. L. H. Teune- sen en P. M. J. Wolberts; Willemina G., d.v. M. J. van den Broek en D. W. van Ginkel; Annechien M., d.v. J. J. Koert en G. Bouman; Rudolph F. K., z.v. F. M. J. Smit en L. Mechl. ONDERTROUWD: Elbert Vlastuin en Antien I. S. van den Hul; Willem Brouwer en Hermina van den Hof; Adrianus L. H. Boude- wijns en Geertruida Panjer; Nizar Baadilla en Ilse J. Theuvenet; Willem Pol en Evert je B. J. van Roekei; Her- manus G. Breeschoten en Conrnelia C. Floor; Hendrikus Haalboom en Marga- retha M. van Aggelen; Dirk van Brux- voort en Gerda A. Vossers; Jan van Heusden en Wilhelmina van den Brink; Gijsbert L. van Mourik en Karina van Bokkem. GETROUWD: F. Jansen en J. J. H. van der Plaat; T. Otten en C. Berkhof; P. Sahertian en J. C. Manuputty; H. Teunissen en G. H. van Geresteijn; P. van Setten en G. Jansen; D. Hardeman en E. Har deman. OVERLEDEN: Wilhelmina G. van de Hoef e/v Wél- graven, 63 jr.; Lucretia J. Romijn geh. gew. met D. van Otterlo, 77 jr.; Isaak Noothoven van Goor, 88 jr.; Pieter de Jong, 37 jaar; Dirk M. Hevel, 73 jr.; Klaske Bijl, geh. gew. met G. F. G. Klaassen, 86 jr.; Henriëtte M. van Kui ken geh. gew. met J. van Nifterik, 87 jr.; Fedde Zwart, 72 jr.; Willem Wie- ringa, 75 jr.; Aartje van Veldhuizen e/v G. van Beek, 39 jr. RENSWOUDE Geboren: Willem, z. v. E. van Harten en J. W. Bos, Bar- neveldsestraat 51; Paulina, dochter van G. J. van Kampen en N. den Hartog, Barneveldsestraat 1; Jan, z. v. C. G. Vink en C. D. van Essen, Oude Holle- weg 1. Gehuwd: J. Spelt te Lunteren en G. van de Pavert, VEENENDAAL De negende Jeugd vierdaagse zit er weer op. Om streeks half acht gisteravond drie kwartier later dan gepland vertrok de bonte stoet van het Panhuis om getooid met honderden bossen bloemen en begeleid door de beide Veenendaalse muziekkorpsen, de Scheepjeswol- harmonie en Ceacilia, voor de intocht. Een regenbui vertraagde de binnen komst van de wandelaartjes. De jeugdige wandelaars hebben een week van goede activiteiten ach ter de rug. In de ochtenduren wer den ze met spelen beziggehouden, 's avonds was er driemaal een voor stelling in het Verenigingsgebouw en daartussendoor moest dan de tien of vijftien kilometer gelopen worden. Het aantal uitvallers is vrij gering geweest, bij de start van gisteren bleek, dat er slechts acht minder wa ren dan dinsdagmiddag toen de eerste etappe gelopen werd. Langs de route, die voerde over Zandstraat, Hoofdstraat, Kerkewijk en J. G. Sandbrinkstraat naar het Jeugdgebouw „De Instuif", stonden vooral op de Hoofdstraat veel belang stellenden. Ongewild viel de intocht op het drukste moment van de vrij dagse koopavond, wat ongetwijfeld van invloed op de belangstelling ge weest zal zijn. De verkeersdrukte die ontstond nadat de stoet voorbij was werd gemakkelijk opgevangen. Bij het Jeugdgebouw kregen de deelne mers een herinnering aan deze tocht, bestaande uit een medaille voor hen die voor de eerste of vijfde maal de tocht meegelopen hebben en voor de anderen uit een cijfertje, dat het to taal aantal gelopen tochten aangaf. De leiding van d§ Instuif, di£ dit evenement elk jaar organiseert, be- Voordat de wandelaartjes aan de laatste etappe begonnen, staken ze zich goed in de regenkleding. raadt zich reeds nu op de Jeugdvier- daagse van het volgend jaar. „Het ju bileum moet iets groots worden", al dus de heer G. van de Schee. Voor de Instuifleiding betekent de ze Jeugdvierdaagse een afsluiting van een voor hen druk zomerseizoen. Vanaf de eerste week van juli is men bezig geweest. Eerst met het „India- nenland", de vakantieontspanning voor de Veenendaalse jeugd, daarna twee kampweken voor de clubleden en tenslotte deze Jeugdvierdaagse. Nu gaat men een goede week met vakantie en direct daarna zullen de voorbereidingen voor het winterwerk weer gaan beginnen. De start daar van zal vroeger plaats vinden, dan andere jaren, toen men meestal eerst na lampegietersavond begon. Door dat de scholen eerder beginnen omstreeks half augustus stelt men zich voor reeds begin september met het winterwerk te beginnen. De erva ring leert namelijk, dat de leden daarvoor belangstelling gaan tonen, zodra de schooldeuren open gaan. dacht, toen ik ze voor de wagen kreeg. Ineens zag ik ze op de auto vliegen". De officier apprecieerde het dat K. den H. zich volledig van zijn schuld bewust was. „Ik vind dit een verblij dend verschijnsel, want iets dergelijks komt maar weinig voor. Verdachte is wat dit betreft eigenlijk een witte raaf". Mr. Phaff zei aan de ajidere kant van mening te zijn, dat hij een bijzon der laakbare wijze van autorijden op zijn geweten had. Hij eiste een boete van f 500 of 25 dagen. De kantonrechter wilde in zijn von nis rekening houden met de grote fi nanciële nadelen, die verdachte als nasleep van de aanrijding, had ge had. In zijn vonnis bracht hij de ge vraagde boete tot de helft terug. De in Rhenen woonachtige groeps leider B. N., die werkzaam is in een inrichting voor zwakzinnigen te Rhe nen, had op een goede kennis ver trouwd toen hij een autootje had aan geschaft. Later werd dat vertrouwen danig geschaad, toen de politie er achter keek, dat er van de wagen niet veel meer deugde. N. was op de openba re weg aangehouden en volgens het proces-verbaal was het direct te zien, dat er iets aan de wagen mankeerde. „De auto stond helemaal voorover", zo had de verbalisant weten te mel den. Gebleken was dat onder meer de dwarsbladen doorgeroest waren en dat de schokbrekers niet functioneer den. „Ik wist niet dat de auto in een dergelijke staat van verrotting was", zei <je kleine N. Hij vertelde de wa gen voor 850,te hebben aange schaft en verklaarde later dat een sloper hem er nog f 60,Voor had betaald, ondanks het feit dat er een nieuwe motor was ingezet die ver dachte 600,had gekost. „Er wordt zo vaak voor gewaar schuwd en toch kopen de mensen steeds weer eeh kat in de zak", riep mr. Van den Brand uit. De officier stelde in zijn eis dat verdachte niet de moeite had geno men om zich ervan te overtuigen dat hij met een deugdelijke auto de weg op ging. Hij eiste 150,of 15 dagen en werd overeenkomstig door de kan tonrechter veroordeeld. Joh. van de T., zonder beroep en woonachtig in Lunteren, loopt nog steeds in de Ziektewet. Niet dat de kantonrechter hem dit kwalijk nam, integendeel, maar mr. Van den Brand vond het toch wel opmerkelijk dat de Lunteraan, die beweerde over weinig geld te beschikken, in een. eigen auto reed. Hij was bekeurd toen aan het licht kwam dat er een band niet in orde was. „Ik had al een nieuwe besteld", zei Van de T. „Maar", haakte de rechter in, „desondanks bent u met die glad de band de weg opgegaan. Waar moest u naar toe...?" „Naar het Streekziekenhuis in Ben- nekom", antwoordde verdachte. „Dan had u even goed met de bus kunnen gaan", concludeerde mr. Van den Brand vervolgens. „U bent dus willens en wetens fout!" Verdachte had de schikking van 50,niet betaald vanwege zijn fi nanciële positie. „Geen geld en wel autorijden", zei de rechter nogmaals, alvorens de officier overging tot het uitspreken van het vonnis. Hij eiste een boete van 50,of 5 dagen. De rechter vonniste conform. De Edese vertegenwoordiger C. A. W. had zich ook al met een auto, waarvan een der banden glad was, op het wegdek begeven. Ook W. voerde aan, dat hij kort voor de aanhouding een nieuwe band besteld had. De rechter toonde zich weinig ge voelig voor dit argument, want bij sprak: „Een band wordt toch niet in een dag glad, u heeft er toch al wel langer mee gereden?" „De politie heeft me verteld dat het niet zo erg is omdat de andere drie banden goed waren", hernam de ver tegenwoordiger, die zijn produkt, in casu zijn verweer, in dit geval bijzon der slecht wist te verkopen. De kantonrechter lichtte daarop de doopceel van de verdachte en toen bleek, dat hy al vele malen is veroor deeld en dat hy zelfs een voorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegd heid wegens te hard rijden op zijn naam heeft staan. „U trekt zich nergens iets van aan, dat blijkt zo langzamerhand wel...", VEENENDAAL De Rijkspostspaar bank boekte in de maand juli, zowel op het postkantoor in de Sandbrinkstraat als bij het agentschap op het Slotema- ker de Bruïneplein een belangrijk spaar overschot. Op het hoofdkantoor werd door 685 spaarders f 189.000 ingelegd, terwijl 325 spaarders f 171.000 van hun boekje haalden. Op het agentschap Vee- nendaal-zuid werd door 302 spaarders f 38.000 ingelegd en aan 31 personen f 12.000 uitbetaald. aldus mr. Van den Brand. De officie over wiens lippen even het woord „schandalig" kwam eiste 100, boete of 10 dagen. De rechter deed er veertig gulden af. De Veenendaalse musicus A. A. M. S. ttenslotte moest zich komen ver antwoorden, omdat hij in botsing ge komen was met een bromfietser toen hij vanuit stilstand met zijn auto was weggereden en naar links was ge zwenkt. S. zei op zachte toon: „De bromfietser moet niet uitgeke ken hebben, want hij reed pardoes te gen me aan." Door middel van een situatie-teke ning trachtte S. zijn beweringen na der te verklaren en geruimte tijd stonden de officier en de rechter over het document gebogen. Na veel wik ken en wegen bleek dat men de juis te toedracht niet kon vaststellen, al verweet de officier verdachte terloops dat hij de bromfiets de pas had afge sneden. De zaak werd aangehouden om nog een getuige te kunnen horen. Ingekomen: de Graaf, Johannes J., van Vlissihgen; RegeeV, Dick, van Ca- pelle aan den IJssel; van Beneden, Theodore H., van Heiloo; de Kievid, Johannes met gezin van Beverwijk; De- moet, IJsbrand met gezin van Veenen daal; van Soest, Arris met gezin van Zeist; Koëter, Coenradus H. J. van De Bilt; van Engelen, Antonia P.M. g/m Koëter van Utrecht; Tims, Jan, met gezin van Rotterdam; Laffree, Doro thea, wed. v. Maigret van Leiden; Be rends, Roelof, met gezin van Echteld; Robertz, Johannes W., van Schoonho ven; Visser, Simon H., van Wagenin gen; van Dam, Jan, met gezin van Lienden; Hendriksen, Aart, van Vee nendaal; Wouda, Harmen met gezin van Haskerland; Reurslag, Elina I. M. van Soest. Vertrokken: Mol, Cornelia W., g/m Pomp, naar Veenendaal; Berck, Mar- ja C. E. g/m van Sijda naar Kesteren; Laamouri, Allel S. T. naar Marokko; Bazza, Mohammed B. A. naar Marok ko; El Bissis Bousmaha naar Marok ko; Imlah Mohamed naar Marokko; Akel, Abdelkader B. A. naar België; Metalsi, Benaisa M. naar Marokko; Razzouk, Taijeb H. E. A. naar Marok ko; Gernus Arnau, Lius naar Spanje; Abdeslam, Abderrahmane naar Marok ko; Mozzur, Mohammed F. naar Ma rokko. BETUWE Ongekend groot was de belangstèlling van de zijde der kopers van fruit op het hout, toen in vele plaatsen in de Betuwe de grote publieke verkopingen van fruit op het hout werden gehouden. De grote verkooplokaliteiten wa ren afgeladen vol en velen moesten zich met een staanplaats aan open deuren en ramen tevreden stellen. De algemene indruk van deze pu blieke veilingen is, dat de kopers voor de goede kwaliteiten en rassen hoge prijzen betalen. Afgaande op onze informaties bij terzake deskundigen kan worden ge steld, dat voor de beste appels en pe ren va$ *en, karwei tot dertig cent per kilo op ïmfir taxatie op het hout werd besteed. Onder de beste kwaliteit en ras wordt dan verstaan fruit dat niet van de hagel heeft geleden, blank en schurftvrij is en van de assortimen ten, die de handel graag koopt, zoals Cox's Oranje Pippin, Golden Deli cious, Jonathan, Goudreinette, Ja mes Grieve, Ingrid Marie e.d. Hetzelfde sortiment appels in boom gaarden, die meer of minder van de hagel hebben geleden, doet een be langrijk lagere prijs, men taxeert on geveer de helft. Voor de minder gevraagde ouder wetse rassen, waarvoor de handel weinig of geen belangstelling heeft, waren de prijzen ook aan de matige kant. Inkoperskringen sprak men van tien tot vijftien cent per kilo op het hout. In bepaalde gebieden in de Betuwe heeft de fruitoogst dit seizoen duch tig van de hagel te lijden gehad. We hebben jonge aanplantingen gezien, bezet met de beste meest ge vraagde rassen, die er enige tijd geleden uitstekend voorstonden. Zij hebben in de nacht van 24 op 25 juni zoveel hagel gehad, dat men de vruchten thans niet meer terugkent. Alle groei is er uit en het fruit is ei genlijk alleen maar meer geschikt voor de fabriek. Voor de eigenaren, die zich niet tegen hagelschade ver zekerden, is dit een enorme strop, hetgeen bij de verkopingen duidelijk werd gedemonstreerd. Vanaf de datum van verkoop is al le risico van de eigenaar op de ko per overgegaan. Er kan nog van al les gebeuren voor de oogst is gebor gen.

De Vallei | 1967 | | pagina 3