Tegels in alle soorten in Rijks museum Bonn ontkent leverantie van wapens aan Israël Russische ski-mode Hogere omzet bij uitverkoop in meeste textielzaken De Givenchy lanceert thans "sportlijn Zesweekse strooptocht in de cel geëindigd Kosmonauten op mode-show Nog nooit zoveel tegelijk bijeen Ned. man gaf aan kleding miljard uit In brief aan Libanon Slapend op een (lege) brandkast Inval in casino te Wassenaar ANMB bezorgd over Rotterdam Mooie weer stimuleerde tot kopen Reuter en A.P. uit Kongo gezet Ceintuur Flap Poliken op Java Muziekkorpsen gaan in de „mottenballen" Nooit neer Handleiding Kool Werkgevers metaal in appèl Kóningin-moeder 67 van Engeland O l jaar Hoofdagent stond terecht Gezin kwam om by explosie JONGEN EN MEISJE „KRAAKTEN" AUTOMATEN Braatheris bestelt 5 Fellowships ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1967 "Y^an één van de vele tegeltableaus in het Rijksmuseum van Am sterdam kijkt Eva u boos aan. Vlak boven haar neus hangt de slang, die haar al twee appels heeft aange praat; in de buurt van haar rug hurkt een bedeesd kijkende Adam. Het tableau is verder opgevuld met een struisvogel, een koe, een varken, een geit en nog een aantal andere dieren, die met Adam en Eva in het paradijs vertoefden. Geen bezoeker mag dit bonte tafereel missen. Het is één van de hoogtepunten op de tentoonstelling van tegels die tot eind september duurt en die tot nu toe minder publiek heeft getrokken dan was verwacht. „Ik geloof niet dat er ooit zoveel te gels tegelijk zijn tentoongesteld in ons land," zegt de heer A. L. den Blaau- wen, hoofd van de afdeling beeldhouw kunst en kunstnijverheid van het Rijksmuseum. „Het zal ook wel nooit weer gebeuren, want waar vind je de ruimte om even vierhonderd tableaus plus honderden losse tegeltjes overzich telijk neer te hangen? We hebben ze nu allemaal een plaats kunnen geven in het nieuwste (nog niet afgebouwde) gedeelte van het museum, waarin later de historische afdeling wordt ondergebracht en dat nu toch maar leeg staat. £o'n kans krijgen we nooit weer, dachten we." De expositie geeft een overzicht van tegels, die in Spanje en in de Noor delijke en Zuidelijke Nederlanden in de loop van de eeuwen zijn gemaakt. Ze zijn als het ware blauwdrukken van een tijd toen soldaten nog „krijgslie den" heetten en de huizen in Neder land waren uitgerust met luiken en kruisramen. De krijgslieden, de patri ciërswoningen en honderden andere voorstellingen staan geschilderd op de glanzende koele baksels van klei en glazuur, die vooral zijn gemaakt tussen het eind van de zestiende en het begin van de negentiende eeuw. Men vindt er Nederlandse tegels met Spaanse motie ven, maar ook met afbeeldingen die typisch Nderlands zijn.' Veel tegels to nen bont gekleurde figuurtjes: springen de honden, een blauwe fladderende gans, een witte olifant met een paarse band om zijn lijf, een bruine hond die naar paarse vogeltjes hapt en een ko ning die op een stoel (of een bed?) zit in gezelschap van twee vriendelijke leeuwen. Het is bij deze tentoonstelling van tegels aan te raden om eerst even de handleiding door te lezen, die bij de ingang wordt verkocht. Hierin is een duidelijk overzicht te vinden van de verschillende soorten tegels, die in de loop der eeuwen zijn gebakken. Deze werden om een voorbeeld te noemen aan het eind van de zestiende eeuw veel meer „opgedirkt" met figuurtjes en tierlantijntjes dan in het tweede en derde kwartaal van de zeventiende eeuw, toen er vooral werd gewerkt met veel wit en kleine eenvoudige voorstel lingen. Daarnaast zijn er in ons land ook reusachtige tableaus gemaakt van tien bij dertien meter of nog groter. Ze kwa men vooral terecht in Portugese of Spaanse kerken en paleizen, waar ze nu nog zijn te zien. In Nederland is slechts één van deze kolossen bewaard gebleven: in zaal 134 van de afdeling kunstnijverheid van het Rijksmuseum. Het tableau, samen gesteld uit tientallen tegels, laat een gezelschap mannen en vrouwen aan ta fel zien. Op de achtergrond prijkt de voorgevel van een zeventiende eeuws huis met luiken en kruisraampjes. Tegels en tableaus zijn door onze voorouders vooral gebruikt in de gang, achter en naast de schouw, in de kelder (lekker koel), in de keuken en zelfs als versiering van hele wanden in de „mooie kamer". Eenmaal zijn ze ook in 1670 gebruikt voor de binnen- èn buitenkant van een „tegelpaleis" (het Trianon de Porcelaine) in Versailles, dat werd ge bouwd in de tijd van mevrouw De Mon- tespan, één van de maitresses van de Franse zonnekoning Lodewijk de Veer tiende. Het paleis bleek niet tegen weer en wind bestand en werd al in 1687 afgebroken. De graaf van Toulouse, zoon van mevrouw de Montespan, liet veel van de niet beschadigde (Neder landse) tegels verwerken in zijn kasteel van Rambouillet, '45 kilometer buiten Parijs. Ze zijn hier dagelijks (behalve op dinsdagen) te bezichtigen van 10 tot 20 uur. De openingstijden van het Rijksmuseum in Amsterdam: op werk en zaterdagen van 10 tot 17 uur, op zondagen van 13 tot 17 uur. UTRECHT De Nederlandse man nen geven per jaar meer dan een mil jard gulden uit aan bovenkleding en overhemden. Ze kopen voor ongeveer 950 miljoen gulden jassen, colberts, kostuums en broeken en voor rond 180 miljoen overhemden. Daar komt dan nog een flink bedrag bij voor sokken, ondergoed, truien, dassen, hoeden enzo voorts. De Mitex meldt, dat de Nederlandse man in 1966 ongeveer 100.000 kostuums en 750.000 overhemden méér kocht dan in 1965. De Nederlandse industrie pro duceerde vorig jaar ruim tien miljoen overhemden, terwijl er nog eens 5.4 miljoen werden ingevoerd bij een uit voer van slechts 840.000 stuks, zodat de Nederlandse mannen samen bijna vijf tien miljoen overhemden kochten. In het afgelopen jaar werden in de herenmodezaken 938.000 jassen ver kocht, 2.8 miljoen kostuums, 1,4 mil joen colberts, 4,2 miljoen pantalons, 3,9 miljoen korte broeken en spijker- hroeken en 14.7 miljoen overhemden. Rijtje muur- en plateeltegels beelding. uit 16e en 17e eeuw met karakteristieke af- BEIROET (Libanon) West-Duits- land heeft, in een brief aan de voor zitter van het Libanese parlement, de berichten ontkend dat het wapens ge leverd heeft aan Israël vlak voor de oorlog in het Midden-Oosten. In de brief heeft de regering in Bonn opnieuw bevestigd dat zij vriendschap wenst te onderhouden met de landen van het Midden-Oos ten. De inhoud van de brief werd be kendgemaakt door het officiële na tionale Libanese persagentschap en door radio-Beiroet. Dit bracht een Egyptisch gezind dagblad ertoe te vragen: „Voor wiens belangen brengt het nationale persagentschap bewe ringen van een vijandelijke regering, die geen diplomatieke betrekkingen onderhoudt met Libanon?" De brief werd overhandigd aan de speaker van het huis Sabry Hama- deh, door de Franse ambassade. De Fransen vertegenwoordigen West- Duitsland in Libanon, sedert Beiroet de diplomatieke betrekkingen twee jaar geleden verbrak. In berichten uit Damascus van vo- ring wordt gezegd dat het land ver langend is de vrede in het gebied te handhaven „en alles zal doen om dit te verwerkelijken". In berichten uit Damscus van vo rige maand werd gezegd, dat West- Duitsland Israël voorzien had van honderden vrachtauto's en andere uitrusting voor de oorlog in juni. In de Duitse brief wordt verder meegedeeld dat Bonn de wapenleve ranties aan Israël sedert 1965 had stopgezet toen de regering van kan selier Ludwig Erhard verklaard had dat de leveranties stopgezet zouden moeten worden na tumult in de Ara bische landen. DELFT Twee surveillerende poli- tie-agenten, die in de afgelopen nacht een blik wierpen in een blauwe Volks wagen die in de Prof. Schoemaker- straat in Delft geparkeerd stond, zagen daarin 'n slapende man met handschoe nen aan. Sterker echter dan het ge- handschoend zijn, boeide de politie mannen het feit, dat de slapende een kleine brandkast als hoofdkussen ge bruikte De jongeman werd meegenomen naar het bureau. Daar bleek het de 21- jarige H. de V. uit Rotterdam te zijn. Hij had de auto gisteravond in Rijs wijk gestolen, had in Scheveningen de bloemetjes buiten gezet en was platzak in Delft aangekomen. Daar brak hij in in een bouwkeet van de VLAM, waar hij een kleine brandkast zag staan. Het kostte hem niet veel moeite die in de auto te laden met het voornemen hem thuis te openen. De jongeman, die heden zijn 22ste verjaardag viert, was twee maanden geleden uit de gevangenis ontslagen, na een straf wegens joy riding te heb ben uitgezeten. De brandkast, waarop hij vannacht het oog had laten vallen, was leeg. UTRECHT De contactgroep van werkgevers in de metaalindustrie is in appèl gegaan van het vonnis van de Haagse Rechtbank, die de contactgroep in het ongelijk stelde, inzake haar els, dat zij bij het overleg in de vakraad or de metaal- en elektrotechnische industrie moest worden betrokken. De contactgroep had anders van elke werk gevers- en werknemersorganisatie (elf in totaal) die wel aan dit overleg deel neemt, een dwangsom gevraagd van 25.000 per dag. De contactgroep beschuldigt de elf organisaties van een onrechtmatige daad door een onrechtmatige boycot en misbruik van macht. Nu de Rechtbank in Den Haag de contactgroep haar vor deringen heeft ontzegd, heeft zij de bij het overleg in de vakraad betrok ken organisaties op donderdag 7 sep tember gedagvaard voor het Hof in Den Haag. De contactgroep heeft ook een brief geschreven aan het college van rijks bemiddelaars, waarin zij bezwaar maakt tegen de verbindendverklaring van de werktijdverkorting tot 43 3/4 uur per 1 juli 1967, zoals vastgelegd in de collectieve arbeidsovereenkomsten voor handarbeiders en beambten in de metaalindustrie. De contactgroep voer de aan, dat de ondernemingen de aan de verkorting van dê werktijd verbon den kosten niet kunnen dragen en dat dit fatale gevolgen kan hebben. De Algemene Nederlandse Metaalbe- drijfsbond tekent daar in zijn blad „De Metaalkoerier" bij aan, dat de arbeids tijdverkorting in de metaal al is over eengekomen in 1965, toen afspraken werden gemaakt voor de komende drie jaar. De werktijdverkorting, aldus de bond, is gefinancierd uit de overeen gekomen loonstijging. Eenmaal gemaak te afspraken moeten normaal worden nagekomen en ook de bij de contact groep aangesloten werkgevers hebben zich daaraan te houden, aldus de bond. WASSENAAR De Wassenaarse po litie heeft een inval gedaan in hotel Den Ouden Deyl" aan de Rijksstraat weg in Wassenaar, waarin sinds enkele dagc.n de sociëteit „Sportingclub Was senaar" was gevestigd. De club wilde, blijkens aankondiging in advertenties, de leden gelegenheid bieden behendig heidsspelen te beoefenen. De Wasse naarse politie was echter van mening, dat het hier om een zuiver kansspel ging, dat niet in besloten kring werd gespeeld. Na overleg met de officier van justitie werd de inval gedaan. Het kansspel, dat de naam „Excen- tra" draagt, werd in beslag genomen, alsmede f 450 aan geld en voor ruim 10.000 aan fiches. Vijf personen wer den naar het politiebureau overge bracht. Twee van hen zijn in arrest genomen, de 41-jarige Horeca-exploi- tant J. H. van W. ert de 40-jarige manager J. A. van den P., beiden uit Rotterdam.r Een tiental deelnemers aan het spel kreeg proces-verbaal. UTRECHT De Algemene Neder landse Metaalbedrijfsbond spreekt deze week in zijn blad „De Metaalkoerier" bezorgdheid uit over de marktpositie van een aantal metaalbedrijven in het district Rotterdam. Hoewel de werkge legenheid in de Rotterdamse metaalin dustrie over het algemeen heel gunstig is, noemt de ANMB het opvallend, dat er toch nog zoveel bedrijven zijn, die zich genoodzaakt zien, het personeels bestand in te krimpen of de poorten te sluiten. Recente voorbeelden daarvan zjjn de Klinknagelfabriek, die moest worden opgeheven, en de Anker moto ren maatsohappij, die een groot aantal mensen moest ontslaan. De bond voegt hieraan toe, dat de marktpositie van een aantal constructie bedrijven in Rotterdam sterk is ver zwakt, zodat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat althans een deel van deze bedrijven zal moeten over gaan tot het afstoten van personeel of misschien zelfs tot sluiting. Voor die ondernemingen zal fusie met een ander bedrijf of opgaan in een groot concern, zoals Hensen in de V.M.F., waarschijn lijk de enige redding uit de nood zijn, aldus de Metaalkoerier. De ANMB stelt, dat de scherpere buitenlandse concurrentie bijzonder zwaar drukt op de bedrijven in de con- structiebouw die door gebrek aan kapi taal een achterstand hebben opgelopen in hun technische outillage. In de sector van de investeringsgoe- derenindustrie (machinefabrieken) in het district Rotterdam zijn er volgens de ANMB onmiskenbare tekenen die er op wijzen, dat ook hier de ontwikkeling allerminst gezond is. Er is zo zegt de bond vaak onvoldoende kapitaal om tot de noodzakelijke investeringen over te gaan, terwijl een verkeerde be- zuinigingspolitiek tot een vergroting van de technische achterstand heeft geleid en nog leidt. Wanneer hier de bakens niet spoedig worden verzet, aldus de Metaalkoerier, zou er van dit Rotter damse front in de naaste toekomst wel eens minder prettig nieuws kunnen ko men. LONDEN. Koningin-moeder Eliza beth heeft haar 67ste verjaardag ge vierd als „lunch-gast" op Windsor Castle. Zij ging per auto van Clarence House in Londen en voegde zich bij haar doch ter, koningin Elizabeth II en de hertog van Edinburgh. Aan de lunch waren verder aanwezig Sir Robert Menzies, de voormalige premier van Australië en dame Patti Menzies. De koningin zal met het weekeinde naar Schotland vertrekken voor haar jaarlijkse zomervakantie. De kosmonautlijn, zoals Pierre Cardin presenteert in zijn nieuwe herfst/win tercollectie 67/68. Een ski-pakje, dat getoond zal worden op het komende Internationale Mode- Festival, dat van 23 augustus tot 12 september gehouden zal worden in het Sportpaviljoen van het Lenin-Stadion in Luxhniki. Het pakje is geheel van wol. DEN HAAG Voor de rechtbank in Den Haag heeft een tweede hoofdagent van de Haagse politie terechtgestaan, omdat hij bekeuringen wegens over treding van het wachtverbod door au to's van een winkel in de Boekhorst- straat seponeerde. In ruil voor deze dienst, zou hij, evenals een al eerder tot f 500,- boete veroordeelde collega, goederen met belangrijke korting in de bewuste winkel hebben gekocht. De officier eiste in dit geval dezelfde straf als die welke aan de andere hoofd agent was opgelegd. In de zaak tegen hoofdagent P. wer den dezelfde getuigen gehoord als te gen diens collega. De officier van jus titie, mr. E. A. J. Hillen, constateerde, dat het in een enkel geval wel moge lijk kan zijn, dat een politieman aan leiding vindt een bepaalde overtreding te excuseren. Evenwel is hier sprake van een regelmatig contact geweest. De burgerij dient op de politie te kun nen vertrouwen en wanneer men be gint met voor kleinigheden een oogje dicht te knijpen, staat de weg naar grotere gebeurtenissen open. De offi cier verklaarde het onjuist te achten, indien door politiebureaus bepaalde diensten, zoals b.v. het ter leen ontvan gen van een televisietoestel worden gevraagd of geaccepteerd. De politie is meer kwetsbaar dan welke staats burger dan ook en indien een politie man deze situatie niet wenst te aan vaarden, zal hij een andere betrekking dienen te zoeken. De raadsman, mr. A. J. Brandsma, was van oordeel, dat zijn cliënt niet meer korting had ontvangen dan nor maal. Als bewijs daarvoor legde hij een advertentie van de firma in kwes tie voor. Hij vroeg dan ook vrijspraak. Uitspraak op 18 augustus. AULT (Frankrijk) Een moeder ei haar drie dochters zijn omgekomen bij een ontploffing, welke hun huis heeft vernield. Volgens de autoriteiten was de oorzaak een gaslek. De slachtoffers zijn mme. Arlette Gennarelli (40), Sylvie (14), Laura (10) en Felice (2). KANSAS (Miss). Irt de stad Kan sas (Missouri) is vrijdag een in aan bouw zijnde brug ingestort. Volgens de eerste berichten zijn ongeveer 50 arbei- bers door tonnen beton bedolven. Elf arbeiders werden gewond. UTRECHT De derde week van de opruiming is voor veel textielzaken een redelijke of goede week geweest. De stichting Mitex (federatie van organi saties van textieldetailhandelaren) schrijft dit toe aan de gunstige weers omstandigheden. Weliswaar is er bij de vrijetijdskle- ding een soort verzadigingspunt be reikt, maar het zomergoed ging vlot van de hand. Het gemiddelde bedrag dat de klanten betaalden lag wel wat lager (vorig jaar werden veel meer KINSJASA (Kongo) De Kongolese regering heeft alle correspondenten en fotografen van The Associated Press bevolen binnen 48 uur het land te ver laten. Een soortgelijk bevel werd uitgevaar digd tegen een correspondent van het Britse persbureau Reuter. De minister van Voorlichting, Jean Jacques Kande liet de correspondent van The Associated Press, Michael Goldsmith en de chef van Reuter, Frangois Diriaud, bij zich komen, om hen van de beslissing op de hoogte te stellen, die volgens Kande genomen werd door president Joseph D. Moeboe- toe. Kande verklaarde tegenover Gold smith, dat de verslaggevers van The Associated Press het land moeten ver laten vanwege hun berichten „over Russische vliegtuigen die ex-premier Tsjombe naar Kongo zouden brengen en de route die zij verondersteld wer den te zullen volgen via Cairo." In een afzonderlijke bijeenkomst met Duriaud zei Kande, dat de regering be zwaren heeft tegen de Reuter-berich- ten over verliezen die dinsdag door het Kongolese leger in een veldslag met huurlingen geleden werden. PARIJS De Givenchy toonde een wintercollectie die wemelde van de eigentijdse, maar draagbare, modellen waar hij beroemd om is, terwijl hij een sportlijn lanceerde. Voor het eerst in vijf jaar liet hij zijn modellen al tijdens het haute couture-seizoen aan de pers zien. Hij placht vroeger te wachten tot zijn creaties afgeleverd waren, voor hij de modeverslaggevers een blik op de collectie gunde. De tuniek-jurkjes, langs het li chaam vallende hemdjurken en overhemd jurken zonder ceintuur «wa ren ook dit jaar weer present. De nieuwe sportlijn bestond uit een speelpakje uit een stuk, met wij de pijpen tot de knie, dat als voor gastvrouwtenue en nachtkleding ge bruikt werd. Voor sport was het van tweed, wol en jersey. Onder grote ruime mantels van schitterende snit met ceintuur waren de pakjes vaak uit gevoerd in Givenchy's lievelings kleur, donkergroen. De bijbehoren de mantel was dan van een groene wollen ruit of contrasterend. Een grijs pakje met kniebroek werd ge dragen onder een grège mouflon wollen mantel. Andere sportieve wollen mantels werden gedragen op bouwvak-over alls en hadden neergeknoopte opge zette zakken op de rug. Op rokken zitten de zakken met flappen paars gewijs- op de rug. Een mantelpak was uitgerust met suede zadeltas-zakken aan de cein tuur. Vele ceintuurs zakten op de rug in V-lijn tot op de heupen. Donker bruin suède werd gebruikt voor een ensemble dat bestond uit een geren de mantel met franje, gedragen op een rok met grege lijfje. De meeste mantels onthulden iets wat op het eerste gezicht een tail leur leek, maar later een jurk met een jasje bleek te zijn. Hierbij hoor den vaak een ceintuur en capuchon, en bovendien een korte ascot shawl die in de hals werd gestopt. Givenchy's mantels behoren tot de belangrijkste in Parijs. Verschil lende lijnen kwamen naar voren, waarbij da bekende ruimvallende wijde rug opviel maar ook een rech te lijn werd toegepast. De rechte mantels werden gedragen op hemd- jurkjes in dezelfde kleur. Op straat schrijft Givenchy deze winter sombere kleuren voor, maar onder de mantels zitten voor cock tail of diner stralende edelsteen- kleuren, vaak in verschillende tin ten violet. Zomen, schouderbandjes, halzen en effen stoffen zijn afgezet met stroken glinsterborduursel. Boven dien zijn er enige geheel uit lover tjes bestaande jurken, waarbij ul tramarijn, een lievelingskleur blijkt. Bij deze galacreaties werden gi gantische flaphoeden gedragen met krullende, niet overal even brede randen. Andere hoeden waren bloem- of hartvormig. Een overvlqpdig gebruik werd ge maakt van brede bontstroken, op tu- niekzomen en langs jurk- en man telranden gezet. De bontsoorten wa ren lynx, sabel, mink en vooral wit te vos. duurdere artikelen verkocht, zoals re genmantels en ook al herfstkleding) maar daar stond tegenover, dat het mooie weer zorgde voor meer kopers, hetgeen resulteerde in een hogere om zet. Zo werd in sommige zaken in de da- meskledingsector een omzetverhoging van tien procent geregistreerd vergele ken bij vorig jaar, terwijl de herenmo dezaken een ongeveer gelijk omzet- beeld vertoonden. De verkoop van damesblouses en ja ponnen verliep opvallend vlot, ook bui ten de opruimingssfeer. De verkoop van herenkostuums lag over het hele land nogal verschillend. Sommige win kels deden goede zaken met sport- combinaties, andere verkochten meer gewone kostuums. In de sector huishoudtextiel wordt op het ogenblik volop gekocht, ook uit de voorraad die niet onder de oprui ming valt. Voor bedden en dekens be staat ook veel belangstelling. Corsette- rie- en lingeriegoederen worden iets minder goed verkocht. De Mitex is voor de komende weken niet zo optimistisch. De winkels zullen proberen om nog zoveel mogelijk met zomergoed te komen, maar als de prij zen weer op het normale peil zijn ge bracht zal er waarschijnlijk niet zoveel yan worden verkocht als de laatste weken. Met het etaleren van herfst- goed en regenkleding begint men pas als het weer zich van zijn „normale" Hollandse kant laat zien. UTRECHT De Utrechtse politie heeft een einde gemaakt aan een zes weken durende strooptocht door Neder land van de 18-jarige fabrieksarbeider Van der L. uit Leeuwarden en zqn 20- jarige metgezellin Van der W. uit Kootstertille (gem. Buitenpost). Het tweetal had het in het bijzonder voor zien op sigarettenautomaten. In Leeuw arden, Appelscha, Drachten, Assen, Meppel .Harlingen en Amsterdam had den zij al succes gehad, maar thans werden zij op heterdaad betrapt bij het kraken van een automaat op de Ljjnmarkt in Utrecht. De politie kreeg om kwart voor twee een telefoontje, dat iemand aan een sigarettenautomaat knutselde. Inder daad trof zij op de aangegeven plaats het tweetal aan. Op de vraag wat ze daar aan het doen waren, antwoordde de spraakzame Van Der L.: „kraken." Hij vertelde, dat het meisje op de uit kijk stond. Het tweetal had een bromfiets bij zich. In de boodschappentas zaten 90 pakjes sigaretten. Van Der L. beken de, dat eerder op de avond ook een an dere automaat in Utrecht het had moe ten ontgelden: De buit bedroeg toen 175 pakjes. Vreemd genoeg ging het beiden niet om de sigaretten, maar om het in de pakjes aanwezige wisselgeld. Nadat de kwartjes waren „geïnd", wer den de pakjes sigaretten in rioolputten gegooid. De jongen en het meisje had den 350 kwartjes bij zich. Van Der L. blijkt geen onbekende bij de politie te zijn. Op 25 maart van dit jaar was hij uit een jeugdgevange nis ontslagen. Het meisje was van huis weggelopen. Niet alleen sigaretten wer den gestolen, maar ook voor andere spullen hadden zij belangstelling. In Leeuwarden ontvreemdden zij twee bromfietsen en een tent en haalden ba gage uit auto's, zoals onder meer een dure camera, die voor een schappelij ke prijs op het Amsterdamse Waterloo- plein weer van de hand was gegaan. Van Der L. en zijn vriendin zijn in gesloten op het hoofdbureau van de Utrechtse politie. De aanvankelijk zo spraakzame Van der L. wilde geen woord meer over zijn praktijken van de laatste weken vertellen. DJAKARTA Het Indonesische mi nisterie van Volksgezondheid heeft vol gens het officiële legerblad Berita Joe- da meegedeeld, dat er in het noorden en westen van Djakarta 200 gevallen van pokken zijn geconstateerd. Eerder deze week zijn pokken-epidemieën ge meld uit Krawang, 60 km van Djakar ta. en tilt Ngandjoek In Oost-Java. SCHIPHOL De Fokker fabrieken hebben een eerste grote order ontvan gen voor de F-28 „Fellowship": de Noorse luchtvaartmaatschappij Braat- hens heeft er zojuist 5 besteld. De af levering begint eind 1968, terstond na dat Nederlands eerste straalverkeers- vliegtuig zijn bewijs van luchtwaar digheid zal hebben verkregen. Naar bekend zijn deze zomer twee van deze nieuwe toestellen gereed ge komen. Met beide worden thans proef vluchten gemaakt. Het derde exemplaar nadert zijn voltooiing. Er zijn thans 6 „Fellowships" be steld. De allereerste bestelling heeft Fokker n.l. al vorig jaar ontvangen van de Luft Transport Unternehmen L.T.U. uit Dusseldorp. Braathens is 'n goede klant van Fokker. Deze Noorse maatschappij telt in haar vloot n.l. reeds acht F-27 Friendship toestellen, die in het binnenlandse verkeer worden gebruikt. DEN HAAG De fanfarekorpsen van de genie en de Limburgse Jagers en de trompetterkorpsen der artille rie en cavalerie zullen op de taptoe te Leeuwarden op 9 september van dit jaar voorlopig voor het laatst optreden. Deze vier korpsen zullen namelijk na, die dag zo spoedig mogelijk een slui merend bestaan gaan leiden. Voor de dienstplichtigen van het trompetterkorps der cavalerie (lich tingsploeg 66/4) en het fanfarekorps der genie (lichtingsploeg 66/5) houdt dit in dat indien zij zulks wensen zij resp. op 12 en 19 september van dit jaar met vervroegd Idein verlof zullen worden gezonden. De tot het trompetterkorps der artil lerie en het fanfarekorps der Limburg se Jagers (lichtingsploeg 67/3) behoren de dienstplichtigen, zullen met ingang van 12 september ter nadere indeling ter beschikking van commandant eer ste legerkorps worden gesteld. Het beroepspersoneel van de vier korpsen zal zo spoedig mogelijk na de in het bovenstaande genoemde data voor onbepaalde tijd worden gedeta cheerd en te werk gesteld bij de Ko ninklijke Müftafre Kane!

De Vallei | 1967 | | pagina 6