Veenendaals dagblad 82 inzittenden werden naar Havanna gevoerd Gastro-aanhangers kaapten vliegtuig Prinses terug van mini-vakantie Bloedige gevechten in heel China Buiten Svetlana doodsbang voor haar vader HEK VAN CHINEZEN GERAMD Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Cubaanse ballingen wilden Inzittenden na auto-ongeluk op de vlucht Nu ook laatste Scheveningse uitbreker qe«reuen Jongeman stuurt na steken agent smartegeld Bijna zestig feestgangers opgepakt Onappetijtelijk r\nverschillig of het om blad, schild-, hoofd-, kleer- of schaamluizen gaat behalve een geleerde, die er zich speciaal mee bezighoudt) voelt geen mens zich tot deze woekerdieren en parasieten aangetrokken. Bij velen dateert die antipathie al uit de jeugd jaren, toen men op de zondagsschool met de tien plagen van Egypte bekend werd gemaakt met als derde dezer verschrikkingen uit Exodus 8 v.v. waarin Aüron op 's Heren bevel het stof der aarde sloeg en het tot luizen werd in het ganse Egypteland„Daar werden vele luizen aan de mensen en aan het vee; al het stof werd luizen", waardoor het land werd verdorven. Dit kunnen dus bladluizen zijn ge weest en de andere afzichtelijke li chaamsparasieten. Laatst las ik een min of meer wetenschappelijke verkla ring van de tien plagen, doch het oude wonderverhaal vonden we veel mooi er. Hoe dit zij, we hebben in onze hof, op de kamerplanten en op de tuinde rijen veel te stellen met de bladluizen, die we door hun ongelooflijke verme nigvuldiging wel nooit de baas zullen worden. Bedenk maar, dat de totale theoretische nakomelingschap van één luiswijfje in de loop van 300 dagen (15 a 16 generaties) 17 quintiljoen bedragen zou, d.w.z. 30 nullen achter de 17! Gelukkig stemt zulk een getal niet overeen met de werkelijkheid, want hun vijanden zijn legio, doch aan een stuwkracht, die ons met die pe bewondering vervult. Zij wordt nog wat verhelderd in ons volgende „Bui tentje". Rode diplomaten in V.S. wat vrijer Sovjet-helikopter neergestort TWINTIG BRIEVEN AAN EEN VRIEND Verdovende middelen Zomer niet bestendig Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Klein© 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden "1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 7 AUGUSTUS I967 4le JAARGANG HONGKONG Voor- en tegenstan ders van Mao Tse-toeng hebben tij dens het weekend in tenminste zes van de 26 Chinese provincies bloedig slag geleverd, In Woehan, Centraal-China, duurden de onlusten onverminderd voort. Maar ook in de provincies 7-8-'67 A. B. WIGMAN Szetsjoean en Joenan in het Westen, Sjantoeng in het Oosten en Kwantoeng in het Zuiden, werd gevochten. De machtsstrijd zou worden ge voerd tussen het centrale comité van de Chinese communistische partij dat trouw is aan Mao en bevelhebber en politieke officieren van het volks bevrijdingsleger in de provinciale mi litaire districten. Gevechten tussen militaire eenhe den en Rode Gardisten zouden zich volgens reizigers hebben voortgedaan in Kanton, Sjanghai, Tsjangtsja en in de noordelijke provincie Kirin. Naar het persbüreau Nieuw China gisteren meedeelde, werd zaterdag op een massabijeenkomst te Peking een resolutie aangenomen, waarin de be volking werd opgeroepen om een „burgeroorlog" te voeren in de vorm van massale kritiek op het Chinese staatshoofd, Lioe Sjao-Tsji en diens aanhangers. Het in Tokio verschijnende blad Mainichi Sjimoen meldt heden, dat in een muurkrant te Peking is mee gedeeld dat een Russische cavalerie divisie die in de provincie Sinkiang is binnengedrongen, is vernietigd. Er werd niet gezegd wanneer deze veld slag zou hebben plaatsgehad en even min hoe groot het aantal slachtoffers zou zijn geweest. Het blad, dat een miljoenenoplage heeft, geeft als commentaar dat het bericht mogelijk is gelanceerd door generaal Wang En-mao, comman dant van de Chinese troepen in Sin kiang, met het doel zijn positie tegen over Mao te versterken. WASHINGTON Diplomaten van com munistische landen mogen zich voor taan in de Verenigde Staten wat vrij er bewegen dan tot nu toe het geval was. Het Amerikaanse ministerievan Buitenlandse Zaken heeft bekend ge maakt dat het voor Russische diplo maten verboden gebied met ongeveer 3,5 procent wordt verkleind. Voor di plomaten uit Polen, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Roemenië en Bulgarije is dit percentage zeven. De Sowjet-Unie had vorig jaar juli het Russische gebied dat voor Amerikaan se diplomaten toegankelijk was, ver ruimd. TEUGE In een sportvliegtuig van de Vliegclub Teuge, gevlogen door de Apeldoorner H. Kruyssen ex-straal jagerpiloot en thans directeur van een automobielbedrijf is prinses Mar griet zondagmiddag tegen vijf uur op Teuge geland, nadat zij enkele dagen in het Italiaanse vakantieverblijf van haar ouders had doorgebracht en daar zaterdag de verjaardag van prinses Irene had meegevierd. De Prinses was ongeveer een uur eerder met een K.L.M.-vliegtuig uit Rome op Schiphol aangekomen, waar zij meteen overstapte in het sportvlieg tuig, waarmee de heer Kruyssen haar volgens afspraak afhaalde. Tot haar verrassing was ook haar echtgenoot, mr. P. van Vollenhoven, die onlangs een beperkt vliegbrevet haalde en zich nog verder in de vliegerij bekwaamt, naar Schiphol meegekomen. Hij had niet meegekund naar Italië, want hij had alle verlofdagen, die hij als dienst plichtige bij de Kon. Luchtmacht kan krijgen, al opgenomen. Op Teuge waren enkele honderden mensen aanwezig in verband met de aankomst van sportvlieger Van Mes dag; als onverwachte attractie waren zij ook getuigen van de terugkeer van de Prinses. De foto laat prinses Mar griet, mr. Van Vollenhoven en de heer Kruyssen zien na de landing. Vervol gens reden de Prinses en haar echtge noot per hofauto naar Het Loo. Van onze correspondent BORN Op de Kasteelweg in Buch- ten onder de gemeente Born slipte za terdagavond een personenauto uit de bocht en belandde op de kop naast de weg. Voordat de politie en een \jlings toegeschoten arts bij de verongelukte auto waren gearriveerd, kropen de vier inzittenden ongedeerd uit de auto en namen snel de benen. Ze zijn tot nu toe spoorloos. De inzittenden zijn bekend. De be stuurder is de Sittardse handelaar in oude metalen P. Hij leende zaterdag de auto van de Sittardse monteur M. Moonen, een half uur voor het ongeluk gebeurde. De politie vraagt zich af waarom de vier inzittenden de benen hebben geno men en na meer dan 24 uur nog niet haar huis zijn teruggekeerd. Er wordt niet aangenomen dat de bestuurder dronken is geweest, om dat hij toen hij de auto leende volko men nuchter was. Een onderzoek van de auto en de inhoud daarvan heeft ook geen aanwijzingen opgeleverd. BOGOTA (Colombia) Een Columbiaans vliegtuig is zondag geroofd en naar Cuba gevlogen. Het vliegtuig, een Douglas DC-4, met 4 bemanningsleden en 78 passagiers aan boord, is geroofd tijdens een vlucht naar het Columbiaanse eiland San Andreas in de Caraïbische Zee, ten oosten van Nicaragua. Volgens de Columbiaanse autoriteiten heeft de vlieger Rafaël Madero van uit Havana Bogota opgebeld. Hij heeft medegedeeld door een groep Castro- aanhangers gedwongen te zijn naar Havana te vliegen. De passagiers en de bemanning werd geen haar gekrenkt, zei hij. Zij zullen heden naar Columbia terugkeren. De vlieger noemde de namen van de Castro-gezinden in zijn vliegtuig niet. De Cubaanse regering heeft op een persconferentie zes Cubaanse ballingen uit Miami in Florida vertoond, van wie twee verklaarden, premier Fidel Castro te hebben willen vermoorden. Zij zouden volgens de Cubanen door de Ame rikaanse geheime dienst C.I.A. naar Cuba gezonden zijn. Het vliegtuig werd gedwongen zijn koers te wijzigen na een tussenlanding te Barranquilla op de noordkusj van Columbia. Een groep Castro-gezinden voert 'n kleine guerrilla-oorlog in Co lumbia. Rekening wordt gehouden met de mogelijkheid dat de guerrilla's ge dwongen zijn te vluchten. Volgens de autoriteiten waren 50 passagiers uit Bogota afkomstig en te Barranquilla stapten hog 21 perso nen in. In Havana werd meegedeeld, dat vijf gewapende personen de beman ning hadden gedwongen naar Havana koers te zetten. Toen het toestel bo ven Cubaans grondgebied verscheen, stegen Cubaanse jagers op om een on derzoek in te stellen Zij begeleidden het passagiersvliegtuig naar de lucht haven van Havana, waar de overval lers vier Columbianen en een Ecuadoriaan poliiek asiel vroe gen. Zij werden ondervraagd door de Cubaanse veiligheidsdienst. De overi ge passagiers en de bemanning zijn overgebracht naar een hotel, aldus de mededeling. Volgens sommige waarnemers, kan de ontvoering van het vliegtuig uitge voerd zijn door Lattjfos-Amerikaanse revolutionairen bij wijze van publici teitsstunt tijdens de Latijns-Ameri kaanse „solidariteitsconferentie van revolutionaire krachten", die op het ogenblik in Havana wordt gehouden. Inmiddels heeft de Columbiaanse regering door de Zwitserse ambassa de in Havana de teruggave van het vliegtuig en bestraffing van de perso nen geëist die verantwoordelijk zijn voor het incident. Columbia onderhoudt geen diploma tieke betrekkingen met Cuba. Cubaanse militairen hebben een groep „contra-revolutionairen" gevan gen genomen, die per schip uit de Verenigde Staten waren gekomen en op het westelijk deel van het eiland waren geland. Volgens de Cubaanse verklaring waarin dit werd bekendge maakt, had de groep een grote hoe veelheid wapens en radiozenders bij zich. Zij zouden van plan zijn geweest Cubaanse leiders te vermoorden, sa botage te plegen en opstanden te or ganiseren. In Miami verklaarde zondag een groep Cubaanse ballingen dat de man nen deel uitmaken van hun organisatie en bijna vier weken geleden waren vertrokken om een guerrillastrijd op Cuba te voeren. Later beschuldigde Cuba officieel de V.S. van het doen landen van de „Contra-revolutionairen". Vier van hen, Cubanen, zouden volgens de ver klaring leden zijn van de Amerikaan se geheime dienst, die met de reeds genoemde opdracht op 18 juli uit Flo rida waren aangekomen. Met nog twee anderen werden zij op de vergadering van de Latijns-Amerikaanse solidari- teitsorganisatie van revolutionaire krachten getoond. Zij verklaarden dat zij „door de CIA waren opgeleid en betaald". Waarnemers menen dat dit een in elkaar gezette vertoning was om de O.A.S. en Venezuela van repliek te dienen inzake de beschuldigingen dat Cuba in andere landen wroet. De bij eenkomst duurde drie uur. De zes ge vangenen zagen er op hun gemak uit, glimlachten herhaaldelijk bij hun be kentenissen tegenover drie officieren, die hen rustig ondervroegen. De Ame rikaanse „zwarte-macht"-neger Stoke- ly Carmichael en de Cubaanse minis ter van Binnenlandse Zaken, Ramiro Valdes, waren hierbij aanwezig. De zes zijn tegen de dertig jaar, zij waren in de eerste jaren van het Cas- tro-bewind, omstreeks 1960, het land uit gegaan. De zes gevangenen woonden in Mi ami maar opereerden vanuit Tampa, Naples en Key West. Allen zouden zijn opgeleid en uitgezocht door de CIA. De Cubaanse autoriteiten deelden mee dat de vier mannen die de wa pens aan land brachten op 18 juli ge vangen werden genomen in de weste lijke provincie Pinar Del Rio, bij Hon da. Hun namen waren José Roy Ro driguez, Alberto Lauceria, Diaz Francisco Avila Azcuy en Pablo Gar cia Roqueta. Zij verklaarden lid te zijn van het „tweede front". De CIA-agenten waren Vincent P. Gonzalez Mogoyo, die zaterdag in de provincie Matanzas werd gearresteerd en José Rabel Nunex, die op 4 septem ber 1965 werd ingerekend. BONN De politie van Karlsruhe heeft zaterdag de 22-jarige Nederlander H. H. gegrepen, de laatste van de vier gevangenen die 16 juli uit de Scheve ningse gevangenis waren ontsnapt. H. stond zaterdagmorgen aan de grens van Karlsruhe te liften. Hij werd daar aangesproken door een politiepa trouille, omdat liften ter plaatse verbo den was. H. zette het op een lopen, maar werd vlot gearresteerd. Zonder verzet gaf hij zich over. evenals de 18- iarige Arnhemmer E., die in zijn gezel schap was. Bij het naslaan van de lijst van ge zochte verdachten merkte de politie dat zij de man in handen had gekregen die op dat moment in de Scheveningse ge vangenis had moeten zitten. H. werd opgesloten in het hoofdbureau in Karls ruhe. Vanmorgen wordt hij voor de rechter-commissaris geleid. Intussen heeft de federale recherche in Wiesbaden de Nederlandse justitie nadere gegevens gevraagd met het oog oo H.'s uitlevering. Onze Haagse redactie meldt daarover De Haagse officier van justitie mr. dr. H. van 't Veer zal op korte termijn de uitlevering van de Arnhemmer H. H. vragen. Naar thans blijkt was de Arn hemse politie de man al enige tijd op 't spoor. Zij wilde hem pas arresteren als eventuele medeplichtigen aan zijn ont snapping bekend waren. Direct na zijn ontsnapping was H. door een auto van een Arnhemmer afgehaald. De officier overweegt ook de uitleve ring van de Arnhemmer E. te vragen, omdat het niet uitgesloten is dat hij H. bij zijn ontsnapping heeft geholpen. E. had bij zijn aanhouding niet alleen zijn eigen paspoort op zak, maar ook een dat niet op zijn naam stond en even min op naam van H. De kans is klein dat de twee Neder landers zonder meer als ongewenste vreemdelingen zullen worden uitgewe zen. In dat geval zouden zij mogen kie zen over welke grens zij willen worden gezet. MARSEILLE Een groot, in de Sovjet-Unie gebouwd hefschroefvlieg- tuig is zondag bij de bestrijding van een bosbrand in de omgeving van Marseille neergestort. De ongeveer zes inzittenden zijn vermoedelijk omgeko- AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft een uiterst sympathieke en beleefde brief ontvangen van een jeug dige kleurling die wordt gezocht om dat hij vorige week op de Dam een agent in het oor had gestoken, toen hij uit een portiek werd gestuurd. De hoofdagent B. Bos werd vrij ern stig aan het oor gewond, maar de da der ontkwam. Deze heeft nu een ano nieme brief gestuurd met vijftig gul den smartegeld en zijn excuses voor zijn „impulsief" gedrag. Hij schrijft dat hij niet met het mes heeft gestoken, maar met de punt van een ijzeren kam. De politie neemt aan dat dit klopt. „Het spijt me vreselijk, vooral omdat nu mijn ras weer in op spraak komt door mijn schuld", aldus de verdachte in zijn brief. Hoewel de politie mild gestemd is door het schrijven van de man, blijft zij naar hem zoeken. De briefschrij ver vestigt er de aandacht op dat het om smartegeld gaat en niet om een po ging tot omkoperij. De politie heeft het geld in het dossier gedaan. LONDEN. Svetlana Alliloejeva, de uit Rusland naar Amerika gekomen dochter van Stalin, heeft een ontroe rend verslag geschreven van het leven in de Sovjet-Unie onder haar despoti sche vader. Het boek, in Londen in het Russisch gepubliceerd ter bescherming van het copyright, is 222 pagina's lang, en kost 25 gulden en heeft als titel „Twintig brieven aan een vriend". De naam van de vriend wordt in het boek niet ge noemd. Het boek gaat over dood, liefde, haat, Siberische bannelingen, intriges in het Kremlin. Er wordt in verteld hoe Jo zef Stalin, die zijn vrienden en fami lieleden rustig gevangen liet zetten of terechtstellen, het slachtoffer is gewor den van zijn eigen waanzin. Het is niet mogelijk haar houding je gens haar vader te simplificeren. Zij was doodsbang voor hem, wantrouwde vaak zijn beweegredenen, maar haar liefde voor hem blijkt duidelijk uit het boek. Zij acht zichzelf schuldig, omdat zij hem heeft verwaarloosd toen hij ziek, seniel en eenzaam was in zijn waan zin. Zij vertelt veel goeds over haar moeder, die naar wordt verondersteld zelfmoord heeft gepleegd in het Krem lin na een banket met Stalin en diens naaste medewerkers. Ze schrijft dat ze zich niet kan voorstellen dat haar moe der gezwegen heeft, toen Stalin zijn dier baarste en beste vrienden naar de ge vangenis stuurde of voor een vuurpelo ton bracht. Zelfmoord, zo schrijft ze, heeft mijn moeder waarschijnlijk voor een ver schrikkelijker lot gespaard. Stalin was zo wantrouwend, dat toen zijn zoon Jacob door de Duitsers ge vangen werd genomen, hij zijn schoon dochter, de vrouw van Jacob, ervan ver dacht de Duitsers te hebben geholpen. Ook zij belandde in de gevangenis. Svetlana beweert, dat de Duitsers hebben aangeboden Jacob Stalin uit te wisselen tegen een belangrijke Duitser. Stalin heeft geweigerd. Zijn zoon is in een gevangenenkamp gestorven. De tweede zoon van Stalin, Wassily, is door de macht van zijn vader gron dig bedorven. Om de hielen van Stalin te likken, promoveerden de superieuren van Wassily de jongen tot luitenant- generaal. Hij werd een arrogante, zwaar drinkende vrouwenjager. Toen Stalin in 1953 stierf, zat Wassily zonder werk en zonder vrienden. Het boek van Svetlana zit vol met interessante bijzonderheden. Stalin heeft haar eens beschuldigd anti-Sovjet te zijn, toen ze een tienermeisje was. Hij had bezwaren tegen haar korte rok ken en korte mouwen en tegen wat hij als vrijmoedig optreden beschouwde. AMSTERDAM Amsterdamse re chercheurs van de afdeling verdoven de middelen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag op twee luidruchti ge feesten 58 jongelui aangehouden en overgebracht naar het hoofdbureau. Ze ven van hen worden nog steeds vastge houden, omdat ze in het bezit waren van een behoorlijke hoeveelheid hasjiesj. In de Vespuccistraat gaf een zeven tienjarige jongen, die alleen thuis was, 'n feest voor zes vrienden en een vrien din. Op verzoek van de buren nam de politie 'n kijkje. De zeven jongens wor den nog vastgehouden, verdacht van overtreding van de opiumwetten. Een paar uür later kwamen klachten uit de Orteliusstraat, waar vijftig jon gelui te gast waren van de veertigjari ge C. V. Het was voor de rechercheurs duidelijk, dat hier mariuhana was ge rookt, maar er werd slechts wat stof gevonden, zodat allen in de loop van de nacht werden vrijgelaten. Er waren tien politiebusjes nodig om de feestgangers naar het hoofdbureau te vervoeren. Wel zal proces-verbaal worden opgemaakt wegens burenge rucht. Ook waren minderjarigen op het feest. De zaak is nog in onderzoek. (Van onze weerkundige medewerker) TJondag heeft het zomerweer zich prachtig hersteld. Tussen een hogedrukgebied boven Duitsland en een in O.Z.O. richting schuivende depressie bij Z.W.-Engeland Wordt vrij warme lucht aangevoerd, waarin de temperatuur in het Gelderse 22 tot 25 graden Celsius wordt. Bij deze lucht drukverdeling kunnen er echter vrij gemakkelijk onweersstoringen uit Frankrijk naar ons land komen. De kans op een regen- of onweersbui neemt dan ook toe, in ons gebied vooral na vandaag. De Engelse weerkundigen achten be stendig zomerweer het waarschijn lijkst omstreeks het midden van de maand. In de nacht van zaterdag op zondag was Gelderland de koudste provincie: minimumtemperaturen in Deelen 3.8 graden C. op 1.50 meter en 2.1 graden C. op 10 cm. boven de grond. Het Gelderse kouderecord op een niveau van anderhalve meter bedraagt 3.1 graden C., waargenomen op 22 augus tus 1964 in Wageningen. Diplomaten van de Chinese ambassade in Djakarta hebben geschoten op een troep Indonesische demonstranten, die de ambassade bestormden. Drie jongemannen en een korporaal van het Indonesische leger werden gewond. Hier het hek in de poort dat door een groep van ongeveer driehonderd jongeren werd geforceerd. (Zie verder binnen-pagina).

De Vallei | 1967 | | pagina 1