Nederlandse damesatletiekploeg bleef Francises de baas Wimbledonkampioen Newcombe door Hewitt uitgeschakeld Tom Okker verloor van Duitser Wilhelm Bungert Anderlecht Nederlands damtiental verloor van Rusland Keessen en Kostwinder eisten nat. titels voor zich op Ajax nam in aantrekkelijk duel revanche op Jan Janssen won Ronde van Kortenhoef Kampioenen toonden zich weer het sterkst Celtic gelijk tegen Tottenham Hotspur Triomf voor Eddy Beugels Vijf renners reageerden positief op dopingcontrole Rot Weiss won toernooi Leimonias Frans Sigmans eerste in St.-Anthonis Truus Hennipman evenaarde record Fanny Blankers-Koen Kampioenschappen van West-Duitsland Geen herhaling De Vijfkamp Markant punt Wegraces op circuit van Zandvoort MAANDAG 7 AUGUSTUS |967 HAMBURG John Newcombe, de Australische Wimbledon-kampioen, is zaterdag in de kwartfinales heren enkelspel van de 61ste kampioen schappen van West-Duitsland door Bob Hewitt uitgeschakeld. Newcombe verloor op de Hamburgse Rothen- baum met 79, 26, 36 en leed daarmee zijn eerste nederlaag sinds Wimbledon. FORMIES Truus Hennipman- Cruiming is van haar 200-meter „com plex" afgekomen. De Leidse sprintster, die nu al bijna twee jaar jaagt op het Nederlandse record op dit nummer, maar steeds bleef steken op de bar rière van 24 seconden, kon zondag in Formies haar vreugde niet op. Dat zij met 23.9 seconden de top prestatie, die Fanny BlankereKoen vijftien jaar geleden in Antwerpen le verde, alleen nog maar evenaarde, was eigenlijk van ondergeschikt be lang. Met de nationale kampioen schappen en de interlandwedstrijd te gen Roemenië nog voor de boeg, res teren nog voldoende kansen om haar tijd scherper te stellen. Zeker wanneer zij evenals zondag door haar grootste concurrente, Wilma van der Berg, ge- inspireerd wordt. Het record van Truus Hennipman was niet de enige topprestatie in het jaarlijkse duel tussen de damesploegen van Frankrijk en Nederland, dat dit keer met ruim verschil (7353) door onze landgenotes werd gewonnen. Mar jan Thomas kwam tussen de twee laat ste vijfkampnummers op het hoog springen tot 1.71 meter, Rita van Sloo- ten en Mieke Sterk noteerden op de 80 meter horden beiden een persoonlijk record, terwijl de 800 meter-loopsters Mia Gommers en Tineke van Wonde ren met internationaal goed gewaar deerde tijden voor de dag kwamen. De enige tegenvaller was de nederlaag van Els van Noorduyn bij het kogelsto ten tegen de roodharige Frangaise Claude Cuvellier. Lia Louer, die onmiddellijk na afloop via Parijs naar Frankfurt ging, waar maandag de Europese atletiekploeg voor de ontmoeting met Amerika ver trekt, kon haar overwinning van een jaar geleden op Monique Noiret niet herhalen. De donkerharige Franse kampioene startte in baan twee zo snel dat Lia direct een achterstand opliep. Toen de Tilburgse haar slotaanval in zette, was Noiret te ver weg om nog bedreigd te worden. Rola Koekoek, in valster voor de aanvankelijk opgestelde Hilda Slaman, eindigde vierde. Het hoogtepunt van de technische num mers was het hoogspringen van Marjan Thomas. De Beverwijkse, die op haar specialiteit de vorm van vorig jaar weer te pakken heeft, had *n goede kans ge had om haar nationale record (1.73) te evenaren. Zij is zondagmiddag, evenals de andere vijfkampsters Corrie Bakker en Micke Sterk, twee uur constant bezig geweest en dat geeft haar prestatie nog meer reliëf. Na het verspringen van de vijfkamp, kon de Nederlandse kampioene onmiddellijk doorlopen naar de hoogspringbak. Nadat Monique Ban- tegny en Catrien Kruk op resp. 1.60 en 1.63 waren afgevallen, vochten Gislene Barnay en Marjan homas beiden om da overwinning. De 1.66 werd bij de KORTENHOEF Jan Janssen, win naar van de groene trui in de Ronde van Frankrijk, heeft zaterdag de prof ronde van Kortenhoef gewonnen. De Ossendrechter, die een voorsprong van 30 seconden op het peloton had, legde de 110 km af in 2 uur 32 min. 35 sec. De sprint van de grote groep werd gewon nen door Bart Zoet. De uitslag: 1. Jan Janssen (Ossen- drecht) 110 km in 2.32.35; op 30 sec.: 2. Bart Zoet (Waarde); 3. Harry Stee- vens (ELslo); 4. Frans Aerenhouts (B); 5. Cor Schuuring (A'dam); 6. Peter Post A'dam)7. Jos van der Vleuten (Mier- lohout)8. J. Drewel (G.B.); 9. Dies Kosten (Kapelle(; 10. Nol Kloosterman (Leiden). eerste poging gehaald. De Frangaise wipte in haar eerste sprong over 1.69 terwijl dat Marjan pas bij de derde keer lukte. Voor de volgende hoogte (1.71) had Barnay twee pogingen no dig, terwijl onze landgenote pas bij haar laatste sprong slaagde. De kans op een nog beter resultaat ging verlo ren omdat Marjan eerst moest aantre den voor het laatste nummer van de vijfkamp, de 200 meter. Zij waagde, toen Barnay al drie keer had gefaald op 1.73, eenmaal een poging op deze hoogte, maar gaf toen terecht de strijd op. De moeilijkheden, die de Franse jury bij het discuswerpen maakte door, na dat eenmaal gegooid was, het materi aal opnieuw te gaan wegen, beïnvloed de de prestaties van Anneke de Bruin en Jet van der Giessen. Het was jam mer voor het tweetal dat Claude Cuve- lier in haar laatste twee pogingen toch nog voorbij kwam en daarmee een dub bele overwining behaalde. In de estafette bleek dat de Neder landse ploegleiding met het besluit om Corrie Bakker en Mieke Sterk on danks het feit dat zij al een vijfkamp achter de rug hadden en bovendien nog op respectievelijk het verspringen en de 80 meter horden waren uitgekomen te handhaven, een goede greep had De uitslag luidde: 250 cc klasse: 2 manches van 27 mi nuten en twee ronden: Eerste manche: 1. Frans Sigmans (Bakel), Husqvarna; 2. Gerrit Wolsink, (Hengelo), Husqvarna; 3. Stef van der Sluis, (Arnhem), Bultaco. Tweede manche: 1. Frans Sigmans; 2. Wiebe Plötz (Nieuw-Dordrecht) Bultaco; 3. Stef van der Sluis. Eindstand: 1. Sig mans, 2. Wolsink, 3. Plötz; 4. v. d. Sluis; 5. Hans Bel (Vianen). Een jeugdinterland tussen Nederland en België, elk met 14 renners, werd door Nederland met 1040-516 punten gewon nen. De resultaten van deze ontmoeting waren: 250 cc junioren: Nederland 611 pnt., België 148 pnt. 1. Roessink (N.), 60 pnt., 2. Haaken (N.), 57 pnt., 3. Eggens (N.). 56 pnt. 500 cc junioren: Nederland 429 pnt., België 368 pnt.l. Van Loon (B.), 58 pnt., 2. Liefsoons (B.), 58 pnt., 3. Koops (N.) gedaan. Ondanks een wat minder goe de tweede wissel tussen Corrie Bakker en Truus Hennipman, kwam het kwar tet Van der Berg, Bakker, Hennipman en Sterk tot 45,5 sec, de beste tijd van dit seizoen. Op verzoek van de Fransen Was ook dit keer in de lalden wedstrijd een vijf kamp opgenomen die als één nummer telde voor de wedstrijd. Voor Neder land was het in sterkere mate dan voor de Fransen het bezwaar dat verschei dene atletes wel wat zwaar belast wer den. Corrie Bakker, bij wie het ver springen zowel bij de vijfkamp als in dividueel niet uit de verf kwam, en Marjan Thomas gaven elkaar weinig toe: 4566 tegen 4557 punten. Corrie Bak ker had haar minieme voorsprong vooral te danken aan haar voortreffe lijke 200 meter (24.5) en het hoogsprin gen, waar zij met 1.59 de achterstand op Marjan Thomas (1.70) binnen rede lijke grenzen hield. Mieke Sterk liep de 200 meter eveneens in 24.5 sec en hoe wel haar hoogspringen (1.56) beter was dan ooit, verloor zij terrein bij het ver springen en kogelstoten. Toch kwam zij met 4430 punten tot het beste totaal uit haar carrière. 2. Roelof Rost (Enschede) met He- mei j la 3. Jan Groenenboom (Oud-Beierland) met Kreidler. Snelste ronde Lucas Foekema (Den Haag) met Kreidler: 2.13.6 gem. 112.984 km/u. 50 cc internationaal, 10 ronden 41,930 km: 1. Jan de Vries (St. Jacoba Parochie) met Kreidler 21.21.9 2. Aalt Toersen (Den Hulst) met Kreid ler 3. Herman Meijer (Laren) met Mij beek. Snelste ronde: De Vries 2.06.6, gem. 119.232 km/u. 125 cc internationaal 12 ronden 50,136 km: 1. Cees van Dongen (Rotterdam) met Honda 23.17.6 2. Rudi Breedt (Zaandam) met Honda 3. Lous van Rijswijk (Den Haag) met Bultaco. Snelste ronde Van Dongen 1.55.0 gem. L31.259 km/u. 250 cc nationaal, 12 ronden 50,136 km: 1. Jan Dekker (Castricum) met Kawasa ki 22.48.0 2. Rob Bron (Amsterdam) met Bultaco 3. Leo Dommu (Hilversum) met Suzuki. Snelste ronde: Dekker 1.51.2 gem. 134,534 km/u. 250 cc internationaal, 12 ronden 50,316 km: 1. Jan Kostwinder (Rotterdam) met Ja- maha 22.52.8 2. Rudi Breedt (Zaandam) met Bultaco Add Droog (Barsingerhoorn) met Bultaco. Snelste ronde Breedt 1.51.2 gem. 135,744 km/u. 350 cc nationaal, 12 ronden 50,316 km: 1. Arie Versteeg (Rotterdam) met Hon da 24.02.6 2. Willem Dolfing (Beilen) met Honda. 3. Wichert van Zwolle (Zwolle) met Ka wasaki. 350 cc nationaal 12 ronden 50,316 km: 1. Bas Swart (Alkmaar met Cducati 22.58.4 Bert Oosterhuis (Groningen) met Norton 3. Wil Massop (Zwanenburg) met Nor ton. Snelste ronde: Swart 1.53.0 gem. 133.582 km/u. 500 cc nationaal 12 ronden 50,316 km: 1. Jan Keessen (Woubrugge) met BMW 23.58.5 2. Rob Noorlander (Gouda) met BMW 3. Ronald Vingerhod (Amsterdam), met Triumph Snelste ronde: Noorlander 1.56.0 gem. 130,127 km/u. 500 cc internationaal 12 ronden 50,316 km: 1. Bert Oosterhuis (Groningen) met Norton 22.42.5 2. Piet Zijlstra (Amsterdam) met Nor ton. 3. Ad van der Sanden (Drunen) met Honda. Snelste ronde: Oosterhuis 1.49.0, gem. 138,484 km/u. Frans Sigmans in actie tijdens de nat. kampioenschappen motocross 250 cc ALKMAAR De Nederlandse wie lerkampioenen, die zaterdagavond op het met bijna 4000 toeschouwers omzoomde baantje van Alkmaar, de tribunes waren boordevol, aan de start zijn gekomen, hebben zich bij de revanchewedstrijden opnieuw het sterkst getoond. Er waren overwinningen voor Tiemen Groen, Gert Bongers, Henk Koopman, Cees Stam (kampioen 50 km en winnaar van het omnium) en Piet de Wit, de stayerkampioen, die de rit over 10 km. won. De belangrijkste uitslagen: Prof: achtervolging: 1. Groen 5000 m in 6.16,7; 2. Oudkerk 6.30,2. Amateurs: achtervolging: 1. Bongers 4000 m in 5.13.2; 2. Bruin 5.19.0. Sprint: finale: 1. Koopman, laatste 200 m in 12,7 sec.; 2. Jansen. Om de derde plaats: 1. Balk, 12,2; 2. Loevesijn. Omnium: (tijdrit 250 m, sprint en Aus tralische achtervolging)1. Stam 11 p.; 2. De Wit 8 p.; 3. Jan Ottenbros 7 p.; 10 km: 1. De Wit, 2. Duin. AjaxAnderlecht 3I. Doelman Vu- kasovic van Anderlecht slaat hier een aanval van Johan Cruyff af. GLASGOW Celtic Glasgow, de hou der van de Europese beker voor lands kampioenen heeft zaterdagmiddag in Glasgow gelijkgespeeld met 3-3 tegen Tottenham Hotspur, de Engelse beker winnaar. Voor deze vriendschappelijke wed strijd, de eerste die Celtic in Schotland speelde na het veroveren van de Euro pese beker in Lissabon, waren 91.708 toeschouwers naar Hampden Park in Glasgow gekomen. De uitslagen van andere ontmoetingen die zaterdag tussen Schotse en Engelse clubs uit de eerste divisie werden gespeeld, luidden: Arse nal (E)Glasgow Rangers (S) 3-0, Blackpool(E)Partick Thistle (S) 1-1, Dundee United (S)—Sheffield United (E) 0-1, Hearts (S)Preston North End (E) 2-0, Raith Rovers (S)Nott ingham Forest (E) 1-5. VERVIERS De Grote Prijs van België een tijdrit voor beroepsrenners over een afstand van 84 kilometer is in een overwinning geëindigd van de Ne derlander Eddy Beugels. De Limburger, die deel uitmaakte van de Franse extra- sportieve Mercier-BP-ploeg, reed de 84 kilometer in twee uur precies. Hij bleef daarmede zijn grootste concurrent, de Zwitser Robert Hagmann 43 seconden voor. De Deen Ole Ritter werd met een achterstand van 1 minuut en 20 secon den derde. De uitslag luidde: 1. Eddy Beugels (Ned) 2.00.0; 2. Robert Hagmann (Zwi) 2.00.43; 3. Ole Ritter (Den) 2.01.20; 4. Antoine Houbrechts (Belg) 2.02.06; 5. Sigfried Adler (Did) 2.03.23. Onze landgenoot Tom Okker, die AMSTERDAM In een aantrekke lijke wedstryd heeft Ajax met 31 (rust 11) op Anderlecht revanche ge nomen voor de 41 nederlaag, die de Amsterdammers het vorige seizoen te Brussel leden. Ajax, dat de geblesseer de Piet Keiser miste, was over het al gemeen gevaarlijker dan de Belgen, bij wie aanvalsleider Jan Mulder vak kundig door de roodwitte verdediging werd uitgeschakeld. Toch scoorde Mul der het enige Anderlechtdoelpunt na een dekkingsfoutje «van Bennie Muller. Daarvoor echter had Henk Groot al de thuisclub uit een strafschop (Cruyff was door Plakie ten val gebracht) de leiding gegeven. „Cruyffie" opereerde na de rust veel vuldig op de linksbuitenplaats en gaf vandaar afgemeten voorzetten. Uit 2 daarvan bracht Swart de stand op 31. Doelman Trappeniers, die in de twee de helft de Zuidslaaf Vukasovic had vervangen („Pummy" Bergholtz moest toen plaats maken voor Devrindt) was bij deze doelpunten volkomen kansloos. Hij toonde echter zijn klasse bij scho ten van Swart, Groot en de veelvuldig aanvallend opererende Barry Hulshof. Voor de wedstrijd, die door bondscoach Kessler werd bijgewoond, werd scheids rechter P. P. Roomer 25 jaar „in het vak" door Ajax en twintigduizend toeschouwers gehuldigd. Voor ongeveer 2000 toeschouwers heeft de nieuwe eredivisievereniging Volendam zaterdagavond een 21 over winning op het Westduitse MSV Duis burg behaald. Bij de rust van deze ont moeting, waarin Volendam een grote veldmeerderheid had, hadden de Duit sers een 01 voorsprong. Johan Pelk en Gerrit Mühren scoorden in de twee de helft de twee Volendamse treffers. 9 De Haagse eerste divisieclub Hol- I6nd Sport heeft zaterdagavond met 40 gewonnen van het Utrechtse DOS. Bij de rust van deze ontmoeting, bij gewoond door 8000 toeschouwers, leid de Holland Sport met 30 door doel punten van Piet de Vries en Sjaak Rog geveen (2). In de tweede helft scoorde de Zuidslaviër Aleksic het vierde doel punt. if Voor 5000 toeschouwers versloeg DWS in „De Vliert" FC Den Bosch met 31. Bij de rust hadden de Am sterdammers met 10 de leiding. Van den Berg scoorde het doelpunt. Na de hervatting zorgde Tinus voor de gelijk maker, waarna Simocovic en Van den Berg DWS de overwinning brachten. 0 FC Twente heeft zaterdagmiddag een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Duitse regionalligaclub VFL Bochum met 32 gewonnen. De rust stand van deze in Bochum gespeelde wedstrijd was 11. 0 In Den Haag speelde ADO met OO gelijk tegen Dukla Praag, dat vorig seizoen Ajax de weg naar de hal ve finales van de Europa Cup voor landskampioenen afsneed. Het eerste half uur speelden beide formaties aan trekkelijk voetbal. Daarna zakte het spelpeil echter. Doordat zowel ADO als de Tsjechen in hun ver doorgevoerde samenspel volhardden, bleven doelpun ten uit. Wel werden Viktor, de keeper van het Tsjechische nationale elftal, en als achtste was geplaatst, verloor in de kwartfinales van de Westduitse Wimbledon-finalist Wilhelm Bungert. De setstanden: 64, 63, 36, 75. Meer dan eens hielden de tiendui zend toeschouwers, die het Centre- finalist Wilhelm Bungert. „IJzeren court van de Hamburgse Rothenbaum cour van de Hamburgse Rohtenbaum omzoomden, de adem in bij de gewaag de crosses van hun idool, Wimbledon- Wilhelm kwam weliswaar zegevierend te voorschijn uit de kwartfinalestrijd tegen de Nederlandse kampioen Tom Okker, maar overtuigen kon hij het pu bliek niet. In de vierde set de Dussel- dorper had de leiding met 64, 63, 36 slaagde Tom Okker erin twee matchpunten ongedaan te maken. Bij de stand 54 en 4015 in het voordeel van Bungert kon deze niet doordrukken en zag zijn twee 'matchpunten tegen de zich tot het uiterste verdedigende Haar lemmer verloren gaan. Bij de stand 65 en 4030 slaagde de Duitser er echter wel in zijn matchpunt te benut ten. Met een daverende klap sloeg Bun gert zich in de halve finales. Het was de tweede maal dat Okker tegen Bungert speelde. In een landen- wedstrijd twee jaar geleden stonden Okker en Bungert voor de eerste maal tegenover elkaar. Okker verloor toen eveneens. Ex-Wimbledonkampioen Manuel San- tana heeft zich na een enerverend twee- eneenhalf uur durend duel met de Aus traliër Bob Hewitt verzekerd van een finaleplaats in het enkelspel. Beide spe lers verkeerden in topconditie, maar de Spanjaard won tenslotte in vier sets de tweede set alleen al duurde een uur met 6—3, 11—9, 1—6, 6—4. In de eind strijd komt Santana uit tegen de Aus- aliër Roy Emerson, die korte metten aakte met Wilhelm Bungert: 61, 6—1, 6—3. Roy Emerson nam in zijn partij tegen Nicola Pilic revanche voor zijn tijdens Wimbledon tegen de Zuidslaviër gele den nederlaag. In een ruim drie uur durend duel ze gevierde de Australiër met 16, 68, 6—4, 11—9, 6—2. Lesley Turner en de Frangaise Fran- goise Durr hebben de finale dames en kelspel bereikt. De als eerste geplaat ste Australische versloeg in de halve eindstrijden de Zuidafrikaanse Annette van Zyl met 64, 61 en Frangoise Durr had aan vijfendertig minuten vol- Ton Thie enkele malen voor grote pro blemen gesteld. 0 Feyenoord heeft zondag voor ruim 30.000 toeschouwers met 11 gelijk gespeeld tegen de Engelse tweede di visieclub Chrystal Palace. Bij rust leid den de Engelsen met 10, dank zij een treffer in de 44e minuut van Wait, die een terugspringende bal hard langs Pie- ters Graafland schoot. Een kwartier na rust scoorde Israël uit een strafschop de gelijkmaker: 11. 0 NAC heeft zaterdagavond op eigen veld gewonnen met 81 van de Bel gische club Racing White. Na de snel le openingstreffer voor het vinnige NAC door Pintarec zagen de 4000 toe schouwers in de zesde minuut de gelijk maker van Vercammen. Daarna heeft alleen NAC nog gescoord, voor rust door Bouwmeester jr, Visschers en Rijn- ders en in de tweede helft door Vis schers (drie keer) en Vermeulen. 0 In Venlo hebben VW en MW ge lijk gespeeld met 11. VW nam voor rust door Horssels uit een straf schop een voorsprong, Willems maak te in de tweede helft gelijk. Er waren 2000 bezoekers. 0 Cambuur heeft in Leeuwarden met O1 verloren van Xerxes/DHC. vrij kort na de rust maakte Reijers 't enige doelpunt. Er waren 4000 toeschou wers. 0 Zaterdag won Sparta in Kerkrade met 50 van Roda JC. Een uitzon derlijk produktief laatste kwartier heeft de Rotterdammers de zege ;ebracht. Voor de doelpunten zorgden: Vermolen (75), Heyerman (76), Vermolen (78), Kemper (85) en Bosveld (89), er wa ren 2.000 toeschouwers. 0 Zondag speelde Sittardia voor veer tienduizend toeschouwers gelijk te gen Borussia Dortmund. Er werd niet gescoord. 0 PSV heeft zondagmiddag in Berin gen tegen de club van die naam ge lijk gespeeld met 22. Met rust had PSV een achterstand van 12. De Eind- hovense doelpunten werden gemaakt door Senders en Soerensen. Er waren 3.000 toeschouwers. 0 Te Almelo behaalde de Utrechtse ere-divisieclub DOS een overwin ning met 43 op de eerste divisieclub Heracles, nadat de Almeloërs bij de rust nog een voorsprong hadden van 20. Voor Heracles maakte Veen al le drie doelpunten. Bij DOS scoorden Wery en Hardeman elk tweemaal. Er waren 3000 toeschouwers. 0 In Velsen won Telstar zondag met niet minder dan 50 van DFC. Voor rust viel slechts één doelpunt, uit een strafschop van Bond, waarna Boe- kestein (2), en Geestman (2) in de tweede helft de eindstand op 50 brach ten. 0 De eredivisieclub Fortuna '54 heeft zondag in Alkmaar met 10 van Alkmaar/Zaanstreek verloren. Het eni ge doelpunt werd in de eerste helft door Van Egdom gescoord. Er waren 5.000 toeschouwers. 0 De uitslagen van andere vriend schappelijke wedstrijden luidden: Baronie - Willem II 20 (ruststand 10); Vitesse - Allemania Aken 03 (01); Heerenveen - Blauw Wit 23 (0—1); NOAD - Elinkwijk 2—1 (1—1). doende om de Australische Judy Tegart met 60, 62 uit te schakelen. De eind strijd wordt morgen gespeeld. In het gemengd dubbelspel plaatsten Gail Sherrif en Tom Okker zich voor de halve eindstrijden. De Australisch-Ne- derlandse combinatie won met 62, 64 van het Duits-Spaanse duo Helga Schultze/Juan Gisbert. In de halve fi nales komen Tom Okker en zijn part ner uit tegen de Zuidafrikanen Annette van Zyl en Frew McMillan. AMSTERDAM. Niet minder dan vqf renners hebben positief gereageerd op de dopingcontrole, die vorige week donderdag op de eerste avond van de baankampioenschappen in Amsterdam en in het weekeinde tijdens de weg- kampioenschappen in Beek werd uitge oefend, hetgeen wil zeggen, dat in hun urine verboden stimulerende stoffen zjjn aangetroffen. De betreffende renners zijn de nationale wegkampioen bij de profs Evert Dolman (Rotterdam), de na tionale sprintkampioen bij de amateurs Wim Koopman (Rotterdam), de Amster damse profstayer Hennie Marinus (twee de achter Oudkerk), de Westzaanse ama teursprinter Jan Jansen (tweede achter Koopman) en de Andijker Gerrie Bruin (derde in het amateurkampioenschap over vijftig kilometer zonder gangma- king). Verwacht mag worden, dat volgens reglement aan Dolman en Koopman de nationale titel zal worden ontnomen. Voorts kunnen de profs Dolman en Ma rinus rekenen op een geldboete van 750 gulden voor de eerste overtreding, ter wijl de amateurs Koopman, Jansen en Bruin een maand schorsing (in deze ca tegorie de straf voor de eerste overtre ding) te wachten staat. Voordat de straffen definitief worden, zullen de betrokken renners eerst door de sportcommissie van de K.N.W.U. wor den gehoord en zij hebben bovendien het recht het tweede flesje met urine in bewaring bij een door de medische commissie van de K.N.W.U. aangewezen instituut te laten onderzoeken. Zij mogen daarmee eventueel te rade gaan bij het instituut van de universiteit van Gent, onder leiding van prof. dr. G. R. de Vleeschhouwer, dat de eerste flesjes heeft onderzocht. De mogelijkheid is nu zeer groot, dat Wim Koopman en Jan Jansen zekere deelnemers niet zullen mogen uitko men in de wereldkampioenschappen op de baan, die op 23 augustus in Amster dam beginnen. Koopman en Jansen zouden daar star ten in de individuele springt en het tandemnummer, waarop zij gezamenlijk het kampioenschap van Nederland heb ben veroverd. Deze laatste titel zal hun echter niet ontnomen kunnen worden, omdat toen geen dopingcontrole werd gehouden. De eerste gecontroleerde groep be stond in totaal uit twintig renners, van wie er dus vijftien negatief hebben ge reageerd. MOSKOU Het Nederlandse damtiental heeft zondag in Moskou de eerste ontmoeting van de landenwed- strijd tegen Rusland met 128 ver loren. Zaterdag werd in Moskou be sloten, dat de wedstrijd, die voor het eerst wordt gehouden eq volgend jaar in Nederland zal plaatsvinden, uit drie ontmoetingen bestaat, waarin elke speler dezelfde tegenstander treft. De tweede ontmoeting wordt morgen ge speeld. De meest interessante partijen beloven die tussen wereldkampioen Iser Koe- perman en de 17-jarige Nederlandse grootmeester Ton Sij brands te worden. Piet Roozenburg, viermaal wereld- en achtmaal Nederlands kampioen, speelt tegen Andris Andreiko, volgende maand tegenstander van Koeperman in de tweestrijd om de wereldtitel. Deze top- partijen eindigden zondag beide in re mise. De eerste partij die zondag eindigde was die tussen de jeugdige Hagenaar Jan Weerheijm en oud-wereldkam pioen Tsjegolev, die een fout van de Nederlander goed afstrafte. Weerheijm gaf na 38 zetten op. De tweede Russische overwining kwam op naam van Kor- khov, die na 48 zetten de 51-jarige Jan Bom, de oudste deelnemer, versloeg. De derde nederlaag leed Dannis van der Staaij, die van de 19-jarige Anatoli Gantvarg, een student uit Minsk, ver loor. De enige Nederlandse overwinning behaalde zondag Cees Varkevisser, die Shavel versloeg. De overige partijen, waarvan die tus sen de 14-jarige Harm Wiersma en de jonge Rus Kaplan veel belangstelling trok, eindigden in remise. DEN HAAG Het Keulse Rot Weisa heeft zondag het traditionele internatio nale clubtoernooi van Leimonias ge wonnen. Bij de dames ging de overwin ning naar de All England Club uit Wim bledon. De 80 meter horden, het nummer waarop de Fransen op een dubbele overwinning hadden gerekend, vormde een markant punt in het treffen tussen de twee op papier gelijkwaardige ploe gen. De Frangaises, die daarvoor de 100 meter ook dubbel verloren, hadden tegen het duo Hennipman-Van der Berg keken toen plotseling tegen 'n 166 ach terstand aan en dat was teveel voor het Franse chauvinisme. Rita van Slooten en Mieke Sterk van wie de eer ste dit jaar nog niet sneller was ge weest dan 11.4 seconden, vochten zich op de laatste twee horden definitief langs de Frangaises Gueneau en Con- guio en dreven elkaar tot een tijd van niveau. Hetzelfde gebeurde op de 100 en 200 meter, waar het blonde Franse duo Meyer-Telliez, dat vorige week tijdens de Franse kampioenschappen grote in druk maakte, kansloos was tegen de explosie van hun tegenstandsters. Op de korte, sprint zegevierde Wilma van der Berg, die haar persoonlijk record (11.6) evenaarde, terwijl de Brabantse op de 200 meter achter Truus Hennip man met 24.0 seconden eveneens tot 'n beste persoonlijke prestatie kwam. Op de 800 meter grepen Mia Gom mers en debutante Tineke van Wonde ren de kans die Maryvonne Dupureur het tweetal door een snelle tijd bood, met beide handen aan. De Frangaise, die tijdens de Olympische Spelen van Tokio de zilveren medaille veroverde en toen bijna twee jaar van het toneel verdween, was weliswaar te sterk voor haar Nederlandse tegenstandsters, maar met een tussentijd van 62.7 se conden voor de eerst 400 meter zorg de zij voor een ideaaltempo. Mia Gom mers die enkele weken geleden tijdens de halve finales van de strijd om de Europa Cup indruk maakte, liet tot ruim 100 meter voor de finish haar ploeggenote in het spoor van Dupureur lopen. Vlak voor de laatste bocht ging zij Tineke van Wonderen voorbij en deed toen tevergeefs een aanval op Du pureur. Daardoor verloor Tineke de aansluiting wat niet meer van belang was, omdat de tweede Franse loopster allang in geslagen positie lag. ZANDVOORT Zondag zijn op het circuit van Zandvoort onder grote belangstelling nationale motorraces ge houden. Vooral de strijd in de natio nale 500-cc-klasse was bijzonder span nend en het was lange tijd onzeker, wie als winnaar uit de bus zou komen. Jan Keessen, die voortdurend met Rob Noorlander stuivertje had gewisseld, beschikte tenslotte over de snelste ma chine. Door zijn drie achtereenvolgen de overwinningen werd hij kampioen van Nederland in deze klasse. Jan Kostwinder voerde bij de kwart- liters een felle strijd met Rudi Breedt, die pas in de laatste meter werd be slist ten gunste van de Rotterdammer, die zich met dit resultaat eveneens kampioen van Nederland mag noemen. De uitslagen luidden: 50 cc nationaal, 8 ronden, 33,544 kilo meter: 1. Henk van Been (Halle) met Mijbeek 18.10.4 ST. ANTHONIS Frans Sigmans uit Bakel is zondag in St. Anthonis win naar geworden van een motorwedstrijd in de 250 cc klasse, die meetelt voor het kampioenschap van Nederland. Sigmans moest deze wedstrijd wel winnen om nog een kans te maken op de nationale titel. In de tweede manche vertrok hij uit tiende positie. Zijn groot ste concurrent, Gerrit Wolsink, kreeg echter motorpech en raakte ver achter, maar wist zich toch nog naar een vier de plaats te werken. Het pleit was toen beslecht voor Sigmans, die in de vierde ronde de leiding nam en deze niet meer af stond.

De Vallei | 1967 | | pagina 6