Veenendaals dagblad Overeenkomst op Allenby brug Vluchtelingen terug naar W-Jordanië Mao moet partijcongres bijeen laten komen Buiten Bejaarde nodigde z'n uit voor borrel Auto tegen trein: 2 doden Max Tak overleden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Nederlandse missie inzake gijzelaars mislukt Verwoede strijd bij Saigon inde Compromis gezocht in China Meisje in brand omgekomen Mr. Pieter van Vollenhoven botste tegen autobus? e Overwegend zonnig Macht van 't kleine VIJAND PROTEST STAKING EBAN DRS. JONKER TERUG PROEF IN ASSEN Slechts helft van militairen droeg tijdens 't weekeind burgerpak Geen combinaties ZEEMAN VERDWEEN NA MISDAAD OP GESTOLEN FIETS ONTMOETING „ZIELIG" In pastorie Geen proces-verbaal Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. DINSDAG 8 AUGUSTUS I967 VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. 4le JAARGANG New York bestaat niet alleen uit wolkenkrabbers, torenflats of zeer hoge, nieuwe huizen. Er is ook nog wel eens een oud bouwwerk. Een daarvan is de St.-Patrickskathedraal op 5th Avenue, een van de befaamdste straten, waar onder meer de Easter Parade, de mode-show van Pasen wordt gehouden. Er tegenover staat het hypermoderne Rockefeller Center. LONDEN De machtsstrijd in Chi na is op verrassende wijze in een nieu we fase gekomen. Mao Tse-toeng heeft nameljjk opgeroepen tot een nationaal f\p zichzelf is het al een wonder, dat het wijfje van de planteluis, de levend-barende s'r"-<moeder, zonder paring of bevruchting haar veelhoof dige kroost reeds in het lichaam doet ontstaan. Ze worden als kleine, doch complete miniatuurluisjes geboren en brengen na een paar dagen zelf al weer nakomelingschap voort, dus dit is een geweldig voortplantingstempo. Niemand heeft die onooglijke bladlui zen nauwkeuriger bestudeerd dan ir. Hille Ris Lambers; hij werkte er een mensenleven aan en mocht tal van geheimen ontraadselen, doch zit er zo te zeggen nog altoos middenin. He lemaal uitgekeken raakt hij nooit. We hebben in ons vorige dagboekblaadje gezien, hoe machtig de grote aantal len van deze belagers van land- en tuinbouw zijn. Het daarin genoemde onvoorstelbaar grote getal van 17 quintitlioen (de theoretische nakome lingschap van één stammoeder in 300 dagen) zou volgens prof. Raignier de oppervlakte der ganse aarde met een laag van 1 km dik bedekken! Depo neert ge er 100 per cm2 en legt ge die in een band van 170 km breed, dan zou deze band voortrollend met een snelheid van 170 km per uur u anderhalf jaar kunnen voorbijsnel len, vóór de laatste luis gepasseerd wasTeer en weerloos als deze ge ringe schepselen zijn, stellen ze de mens door hun massaal optreden niet temin voor grote primair-economische belangen, die in sommige jaren door ir. Hille Ris Lambers wel een astrono mische schade wordt genoemd. 8-8-'67 A. B. WIGMAN VWWWVW^W^^^^^^AAAAAAAA'SAAAAAA^ stel van de eenheid in de Chinese com munistische partij. Dit kan volgens goed ingelichte Wes terse diplomaten alleen maar beteke nen dat Mao's culturele revolutie is mislukt; dat Mao zijn gezicht probeert te redden door een compromis met zijn politieke tegenstanders. Het laatste partijcongres werd ge houden in 1956. Sinds die tijd hield Mao zich ver van elk voorstel voor een nieu we vergadering. De reden daarvoor was blijkbaar dat hij er niet zeker van was dat hij genoeg leden achter zich zou krijgen om het Chinese staatshoofd, Lioe Sjao-Tsji, aan de kant te zetten. Lioe kan alleen worden afgezet door een meerderheidsbesluit van het volle dige partijcongres. Maar de tegenstand binnen de partij was zo groot dat Mao Tse-toeng er tot nu toe niet in slaagde zijn belangrijkste politieke rivaal weg te werken. Een harde, maar bekwame man die van vriend vijand van de groep van Mao Tse-toeng is geworden, verkeert nu misschien in een positie om een groot gedeelte van het land los te ma ken van de invloed van Peking. Uit de in Sjanghai verschijnende kran ten blykt dat Tao-Tsjoe die eens no. 4 op de lijst stond na Mao, Lin Piao en Ts.ioe En-lai, zich verschanst heeft in het gebied in het zuiden van Midden- China. „De vergiftige en kwade invloed van Tao-Tsjoe is diep geworteld en wijd verspreid in dat gebied", schreef enige dagen geleden het in Sjanghai verschij nende blad Wan Hoei Pao in een artikel dat door radio-Peking werd uitgezonden. Tao-Tsjoe is 60 jaar. Maanden gele den werd aangenomen dat hij aan de kant was gezet. In de muurkranten van de rode gardisten werd beweerd dat hij zijn „misdaden" tegen de leer van Mao-Tse-toeng had bekend. Uit het artikel blijkt dat Tao-Tsjoe wel eens belangrijke steun kan hebben van de officieren en dat hij de* hand heeft gehad in de recente opstand in Woehan, het economische hart van de provinèie Hoepeh. Het artikel bracht de naam van Tao in verband met „slechte leiders" van de organisatie ge- naajpd de miljoen d appere soldaten welke president Lioe Sjao-tsji steunt. AMMAN Duizenden Jordaanse vluchtelingen die voor de Israëlische troepen gevlucht zijn naar de ooste lijke oever van de Jordaan, zullen in de komende weken weer naar hun woonsteden moeten terugkeren, aldus heeft maandag de Jordaanse Rode Halve Maan (Rode Kruis) bekendge maakt. Israël heeft geen datum gesteld, waarop de repatriëring moet begin nen, maar de repatriëringsactie moet wel voor het einde van deze maand voltooid zijn. Zondagavond is hiertoe op de Allenbybrug een overeenkomst gete kend tussen Israël en Jordanië, na tus senkomst van het internationale Rode Kruis. Roland Troyon van het internationa le rode kruis heeft verklaard, dat de Knesseth 31 augustus weliswaar gesteld heeft als uiterste datum waarop de re patriëring voltooid moet zijn, maar dat *.ijns inziens deze datum indien noodza kelijk wel iets verschoven zal kunnen worden. Jordanië begint maandag met het in richten van 30 registratiecentra in de verschillende kampen en steden. De centra zullen zaterdag met hun werk zaamheden beginnen. „Bijna alle, zo niet alle. vluchtelingen willen terug", aldus Ahmed Aboe Qurrah, voorzitter van de Jordaanse Halve Maan. Volgens hem verblijven ongeveer 260.000 vluch telingen in Oost-Jordanië. Volgens journalisten die met vluchte lingen in de kampen gesproken hebben, zouden velen van her. echter weigeren naar de bezette gebieden terug te ke ren. De vluchtelingencommissie van de Jordaanse regering maakte bekend dat de hulp stopgezet zal worden aan vluch telingen die toestemming krijgen om naar hun woningen terug te keren, maar die dit weigeren. regering"Is v&n Jilari_iedere vluch teling die terugkeert leeftocht voor drie maanden en een bedrag van 15 dinar (150 gulden) mee te geven. Verder zal de regering een bijdrage verlenen voor het herstel van door de oorlog bescha digde huizen op de westelijke oever van de Jordaan. Aan vluchtelingen die hun huizen verloren hebben zullen tenten beschikbaar worden gesteld. De regering zal ook hulp verlenen aan vluchtelingen die naar de Gaza-strook terug willen. De Jordaanse minister van Financiën, tevens voorzitter van de commissie voor de vluchtelingen, heeft maandag de Palestijnse vluchtelingen in Jorda nië aangespoord, naar door Israël bezet gebied terug te kéren „om hun broe ders te helpen bij het voortzzetten van hun politieke actie en om een doorn in het vlees van de agressor te blijven tot dat de crisis is opgelost". Israël heeft maandag bij de speciale vertegenwoordiger van Oe Thant, Nils- Goran Gussing, geklaagd over de be handeling van Israëlische krijgsgevan genen in Syrië en over het vasthouden van Joden in concentratiekampen in Egypte en de behandeling van Joden in Irak. Gussing zal vandaag de kibboets- zim aan de Israëlisch-Syrische grens bezoeken, om de schade op te nemen die de Syrische beschietingen tjdens de oorlog hebben aangericht. Jordanië heeft maandag Israël ervan beschuldigd, in de loop van de dag drie maal met machinegeweren op zijn mi litairen te hebben geschoten. Dat zou acht km ten noorden van de Koning Hoesseinbrug gebeurd zijn. De brug ligt 60 km ten zuidwesten van Amman. De oproep tot een anti-Israëlische de monstratie bij de Damascuspoort is zonder gevolg gebleven, maar de Ar- bische winkeliers hebben wel de gehele dag hun winkels gesloten gehouden. De demonstratie was bedoeld als pro test tegen de annexatie van Oost-Jeru- zalem door Israël en tegen samenwer king met de Israëlische autoriteiten. Op de vastgestelde tijd waren echter slechts een handjevol Arabieren en wat jongelui bij de poort aanwezig. De jour nalisten, fotografen, toeristen en de en kele politieagenten overtroffen de Ara bieren in aantal. De sluiting van de winkels in de smal le donkere straatjes van de oude stad, en van de moderne zaken in het Arabi sche deel van Jeruzalem is zonder moei lijkheden verlopen. Israël zal alle halve maatregelen van de hand wijzen en alleen genoegen ne men met een volledige en permanente vrede. Dit heeft minister van Buiten landse Zaken Abba Eban zondag ge zegd in een rede te Jeruzalem. „Ze zul len ons waarschijnlijk allerlei soorten aas laten proeven en ruiken als ver vangingsmiddelen voor een permanente vrede, maar wij zullen dit niet slikken", zei hij. Regelingen tussen de grote mo gendheden kunnen niet aan de bevol king van het Midden-Oosten worden op gelegd, zei Eban, maar alleen recht streekse besprekingen tussen de betrok ken partijen kunnen een oplossing bren gen. MEGEN In de Gelderse gemeente Megen is gisteravond omstreeks kwart voor zeven de 60-jarige bouwvakarbei der H. Brands op slag gedood, toen hij op een kruispunt met zijn bromfiéts geen voorrang verleende aan een van links komende auto. DEN HAAG. Drs. II. Jonker, spe ciaal afgezant der .Nederlandse rege ring naar Liberia, is van een vruchte loze missie teruggekeerd. Het is hem niet gelukt contact te krijgen met de Guinese regering en te onderhandelen over de vrijlating van de vijftig Neder landse gijzelaars. Drs. Jonker', vroeger ambassadeur in Liberia, werd drie weken geleden uitgestuurd. Guinee had toen de indruk gewekt rechtstreeks met Nederland over de gijzelaars te willen onderhan delen. Drs. Jonker kreeg uit Den Haag de opdracht mee niet zelf naar Guinee te reizen om te voorkomen dat ook hij wellicht vastgehouden zou worden. Hij heeft geprobeerd van zijn vroegere standplaats Monrovia in Liberia uit, contacten te leggen. De Guinese regering heeft de vijftig Nederlanders gegijzeld omdat de Gui nese delegatie naar de Uno werd ge arresteerd toen zij met een toestel van de KLM landde in Ivoorkust. Guinee en Ivoorkust zijn gewikkeld in 'n hef tig conflict. Nederland werd daar door Guinee bij betrokken omdat de KLM gedeeltelijk staatseigendom is. DEN HAAG De woef met de burgerkleding bij l garni zoen Assen blijkt nog ^e'en on verdeeld succes te zijn. Een flink aantal militairen gaf er in net afgelopen weekeinde de voorkeur aan in uniform te blij ven lopen. Zoals gemeld neemt het mini sterie van defensie sinds 1 au gustus bij enkele onderdelen van de krijgsmacht een proef met het dragen van burgerkleding na de diensturen. De proef geldt voor dienstplichtigen van het garnizoen Assen en van de L/uchtmacht Elekttronische en Technische School in Deelen die twee maanden diensttijd of de eerste fase van de opleiding ach ter de rug hebben. Het garnizoen Assen telt twaalfhonderd militairen Daar van hadden er de afgelopen week zeshonderd burgerkleding bij zich. Met het oog op de paraat heidswisseling mochten vrijdag slechts tweehonderd militairen met verlof naar huis. Van die tweehonderd deed de helft het burgerpakje aan. De militairen van de lucht macht in Deelen waren enthou siaster over de proef. „De mees ten vonden het prachtig om weei als gewoor mens gekleed over straat te kunnen gaan", zo deel de de Luchtmachtvoorlichtings dienst mee. Voor het dragen van burger kleding bestaat geen vaste en duidelijke omschrijving. In een circulaire van het ministerie staat het ongeveer zo: „De bur gerkleding moet zijn afgestemd op de algemeen geldende nor men en het algemeen modebeeld, zij moet ook passen bij de plaat selijke, tijdelijke en klimatologi sche omstandigheden. Combina ties van militaire en burgerkle ding zijn niet toegestaan". Over het algemeen bestaat er vrijheid in de keuze van het bur gerpakje. In geval van al te op zichtige of afwijkende kleding kan de commandant van een on derdeel de militairen vragen een ander klofje aan te trekken. Om een voorbeeld te noemen: zonder stropdas mag, maar het dragen van een spijkerbroek gaat net weer te ver, aldus de Legervoorlichtingsdienst. De fiets waarop de dader van de moord op Willem van der Plaat naar Schiedam reed. De eigenaar had zijn karretje goed ingevet; daardoor liet de Duitse zeeman geen vingerafdrukken achter. De fiets vormde voor de Vlaardingse politie het spoor naar de dader. VLAARDINGEN Nauwelijks drie dagen nadat in Vlaardingen de 76-jarige Willem van der Plaat werd vermoord, heeft de Vlaardingse recherche gistermiddag de dader gearresteerd. Het is de negentienjarige Duitse zeeman Karl Heinz F. uit Östersander, opvarende van de ruim 26.000 ton metende ertstanker Frigga. Drie kwartier na zyn arrestatie bekende F., dat hy opa Van der Plaat na een ruzie de schedel had ingeslagen. Hy had daarvoor een hamer gebruikt, waarmee de bejaarde timmerman-metselaar 's middags een stoel had gerepa reerd en die hy in de woonkamer op de grond had laten liggen. „Toen ik weg ging heb ik nog een horloge uit het huisje meegenomen", bekende F. Hy keerde op een gestolen fiets naar zijn schip terug. Opa Van der Plaat zat in zijn stoel in de woonkamer van zijn eenvoudige huisje, toen F. met de hamer toesloeg. Hij moet zelf nog naar het toilet zijn gestrompeld, waar hij is overleden. De Duitse varensgezel heeft verteld, dat hij opa Van der Plaat voor diens huisje had ontmoet. De bejaarde man had de Duitser gevraagd binnen te ko men om nog iets te drinken. Dat werd de laatste invitatie uit het leven van een genieter een man die driemaal getrouwd is geweest en die graag een borreltje dronk. Karl Heinz F. werd gistermiddag om twee uur in Rotterdam gearresteerd. Vlaardingse rechercheurs grepen de jon geman in de kraag toen hij een dokter wilde bezoeken. De jonge Duitser xon. worden opge spoord doordat hij op een deur in de woning van opa Van der Plaat vinger afdrukken en een afdruk van de rechter handpalm had achtergelaten. Toen hem dat gistermiddag werd verteld bekende hij, zeer terneergeslagen. „Zeer zielig", vertelde hoofdinspecteur Dorieijn gis termiddag. „De jongen is een zielige figuur". Zie elders in dit blad: „Vingerafdruk ken verraadden Duitse zeeman'' en „Het is nog maar zo'n jongen". SAIGON Amerikaanse en Zuidviëtnamese manschappen, die in het gebied van Saigon opereren, hebben maandag de stryd aangebonden met een Vietcong- strydmacht. By dit gevecht werden v(jf helikopters neergehaald en een Amerikaanse brigade-generaal gewond. Elders had de strijdvaan de fronten weinig te betekenen. Bij de luchtaanvallen op Noord-Viëtnam werden slechts doelen ten zuiden van Hano? aangevallen. Het Amerikaanse opperbevel heeft bekendgemaakt, dat bij de verwoede strijd ten noordwesten van de Zuidviëtnamese hoofdstad zeven vijandelijke en drie Amerikaanse soldaten sneuvelden. Tweeëntwintig Amerikaanse soldaten werden gewond. De Zuidviëtnamese ver liezen werden licht genoemd. De actie begon toen eenheden van de Amerikaanse 199ste lichte infanterie brigade en Zuidviëtnamese infanteristen met helikopters een aanvalslanding uitvoerden in een gebied, waar vijandelijke activiteit werd vermoed. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Bij een zeer korte brand die gistermorgen vroeg in de Vierde Nijverheidsstraat in Arnhem woedde is de zevenjarige Doortje Spijker omgeko men. Zes van het uit acht leden tellende ge zin wisten zich in veiligheid te stellen. Doortje kon niet worden gered, doordat voorbijgangers de brandweer een ver keerde kamer hadden aangewezen, waar het meisje zou slapen. De brandweer denkt dat het omgeko men meisje bij het uitbreken van de brand in paniek de dekens over zich heeft getrokken in plaats van te vluch ten. Zes Unitas-leden die zitting hadden in de Ondernemingsraad van de Hol- landia Tricotagefa'.;. "k te Veenendaal hebben er de brui aan geö_. en. „Er is niet te werken met de voorzitter" zeggen zij, „omdat deze geen enkele beslissing kan nemen zonder eerst ruggespraak te hou den met zijn directie". De bedrijfsdirectie schrijft de crisis echter toe aan de aan wezigheid van een lid, die men niet als lid van de Ondernemingsraad accepteert. De Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht is gisteren in Rhenen op bezoek geweest. Hij bekeek verschillende objecten in de Grebbestad, niet alleen vanaf de begane grond maar ook vanaf de dertiende verdieping van de torenflat aan de Ribeslaan. Velen mogen door het minder fraaie weer van vorige week de indruk heb ben gekregen dat het al gedaan was met de zomer, voor de verschillende V.V.V.'s in ons verschijningsgebied is het nog hoogseizoen. Een greep uit de program ma's: avondwandeling in Amerongen, excursies naar de Marschpolder vanuit Rhenen en een avondmarkt te Leersum. OLST Op een onbeveiligde spoorwegovergang bij Olst is gister avond om kwart voor elf een perso nenauto tegen een goederentrein ge reden. De twee inzittenden kwamen hierbij om het leven. Een hond die zich in de auto bevond overleefde het ongeluk. De goederentrein was op weg van Deventer naar Zwolle. De slachtoffers zijn de 53-jarige heer J. G. Egbrink en mej. G. Hartman, beiden uit Deventer. AMSTERDAM In zijn woning na bij New York is maandagmiddag Max Tak overleden Hy is 76 jaar oud ge worden. Max Tak genoot voor de Tweede We reldoorlog grote bekendheid door de lei ding die hij in Amsterdam gaf aan het Tuschinski-showorkest, dat een vaste traditie in het gelijknamige theater op bouwde, die inhield dat iedere film voorstelling zowel 's middags als des avonds gepaard ging met een Europees Variétéprogramma. Bekenden uit de Nederlandse cabaretwereld zoals Coos Speenhof traden in het Tuschinski- theater op. Het theater werd na 1933 een toe vluchtsoord voor uit Duitsland uitgewe ken Joodse cabaretiers. (Van een onzer verslaggevers) LEXMOND. Mr. P. van Vollenho ven is gistermorgen om half negen In Lexmond, bij Vianen, met zijn zwarte sportwagen tegen een busje met Israë liërs gebotst. De schade aan het busje viel mee. 'Je Triumph Spitfire van de heer Van Vollenhoven werd aan de voorzijde zo ernstig beschadigd dat van verder rij den geen sprake kon zijn. De heer Van Vollenhoven heeft, zo- wei «uil de politie als aan de chauffeur van de auto die hij Tmnnnmi kiaard dat het ongeluk aan zijn schuld te wij- ten was. Hij was op weg van Apeldoorn naar Gilze Rijen om er te vliegen en reed aan de staart van een file. „Die auto's", aldus de Rijkspolitie in Lexmond, „werden opgehouden door een landbouwtrekker, net in de flesse- hals van Lexmond. De heer Van Vol lenhoven moet toen even niet hebben opgelet. Hij botste tegen de achterzij de van het voor hem rijdende busje, eigendom van een al geruime tijd in Nederland wonende Israëli. Als passa giers vervoerde de chauffeur een groep meisjes en jongens uit Israël die hier met vakantie zijn." De bestuurder van het busje herken de de heer Van Vollenhoven onmiddel lijk. Toen hij zijn mede-inzittenden ver telde met wie men de eer had, ontstond er een geanimeerd gesprek, waarbij bleek dat de heer Van Vollenhoven wel, maar niet erg was geschrokken. Zelf belde hij de Rijkspolitie om het onge luk te melden. Toen er echter nogal wat publieke belangstelling kwam, werd de heer Van Vollenhoven tijdelijk ondergebracht in de gereformeerde pastorie van Lexmond, waar hij de gast was van dominee Tjedde Ausma. Uit de pastorie heeft mr. Van Vollen hoven Het Loo gebeld. Geruime tijd daarna werd hij door een hofauto af gehaald. Zijn sportwagen bleef zon der het kenteken AA 27 in Lexmond achter. Mr. Van Vollenhoven beloofde dat hij alle schade zou vergoeden. Daar is de Rijkspolitie in Lexmond zo van overtuigd dat geen proces-ver baal is opgemaakt. „Hij is all-risk ver zekerd en bovendien bedraagt de scha de aan de tegenpartij aangericht, lang geen duizend gulden. Dan hoeven we bij niemand verbaal op te maken, dus ook bij meneer Van Vollenhoven niet", aldus het commentaar. O ROTTERDAM NV Eurostaai, een be drijf van staal- en walserijprodukten in Rotterdam gaat twaalf mensen ontslaan. Bij het gewestelijk arbeidsbureau ii daarvoor een verzoek ingediend. Het bedrijf ging dit jaar een fusie aan met de metaalhandei Struyken. Fen lagedrukgebied ten zuiden van Ierland verandert weinig van plaats, terwijl boven Midden-Europa de luchtdruk relatief hoog blijft. Hier door wordt in ons land een oostelijke tot zuidoostelijke stroming in stand gehouden, waarmee tamelijk droge lucht wordt aangevoerd, zodat het overwegend zonnig weer blijft. Daar in Zuid- en West-Frankrijk de lucht geleidelijk vochtiger is gewor den, konden daar in het afgelopen etmaal enige onweersbuien tot ont wikkeling komen. De kans, dat deze onweersstoringen tot in onze om geving zullen doordringen, is echter kleifl. Het blijft warm weer.

De Vallei | 1967 | | pagina 1