de appele bloeien Actie van Duits krantenconcern om eigen TV-omroep te krijgen Spionnen zochten flaters Noel Coward speelt mannelijke „heks" HOGER VANAVOND MORGEN H.B.U. ontkent fusie Kustvaart voer met verlies WISSELMARKT RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S Onverkwikkelijk PILOOT STORM Verklikkers RECHTER TIE Initiatiefnemer Onbetrouwbaar TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG 6ERM Johnny Hart Shell chartert goedkopere tankers Grote voorraad bij Udenhout Pagina 2 DINSDAG 8 AUGUSTUS 1967 /zécrtrZt welke de Lange anders ongeduldig kon maken. Zij hadden nog nooit op z deze wijze tegenover mekaar ge- E staan; Coen kon zich niet herinne-5 ren, de Lange ooit zo stuntelig gezien S te hebben. „Ik kan het toch proberen", zei hij, s niet zonder humor. „En het is toch niet verboden, Lange?..." „Nou, alia", gaf de Lange toe, met een grinnik. En dan, in een redeloos 5 berouw: „Ik kom heus gauw bij je, 5 Coen!" 5 „Goed", zei Coen, die daar niets 5 van geloofde. „Saluut, Lange!." Hij wendde zich af en liep het wei- S land in. Er was een hevige teleurstelling in S die zijn hun waar „Slecht", antwoordde Coen, zich geen illusies maakte over studie-capaciteiten. Daarna werkten zij samen gymnastiek-programma door, de Lange ook niet tevreden over was. ,,'t Goat te langzoam", zei hij. „Ik ken toch nie eeuwig met je blijve oefene!" „Stop er dan mee", stelde Coen hem voor, onwillekeurig vervallend in de afwijzende houding van school. En als de Lange nu maar net als vroeger was geweest, zou hij dit ze ker op een kernachtige wijze recht gezet hebben. Maar ach, die ongedul dige woorden van hem waren de som van een menselijk rekeningetje, waaraan Coen niet gedacht had. Zij gaven slechts een onaangenaam ge voel het herinnerde hem aan een winter-middag, dat hij met de Lange voor het eerst was gaan schaatsen rijden tussen de andere jongens van het dorp: toen zijn vriend onver wachts een jongen met een hele aan hang van onbekenden was gebleken te zijn. De derde zaterdagmiddag van Coen's schooltijd was de Lange te laat. Coen wachtte een half uur, voor dat de Lange eindelijk zichtbaar werd, en deze scheen geen haast te hebben. Ze begroetten elkander. Doch wat ligt er toch in een begroeting, dat de ze telkens anders kan zijn? De Lange was kortaf; hij had zijn gedachten niet bij het gesprek, dat erg langzaam tot enige gestalte kwam. Hij beende maar zo'n beetje naast Coen, schoppend in het gras van de weide, en soms niet eens we tend, waarover Coen sprak. Er stond een onbehaaglijke leegte tussen hen. Tot Coen zijn schreden inhield, en de vriend aankeek. „Wat is er, Lan ge?" vroeg hij. „Ik?" zei de Lange onnozel, „niks" „Wat is er, vroeg ik", herhaalde Coen. Hij maakte zich eensklaps zor gen: konden er problemen rijzen voor deze zeldzaam veerkrachtige, opge wekte bóerenjongen naast hem? Was het mogelijk, dat het leven hem „Hoor es, Coen", zei de Lange toen haastig. „Nou?" vroeg Coen. „Ik ken nie elleke weekja, jong, ik eh... je mot eigelek nie meer te veel op me rekene... iedere week, zoaterdagmiddag..." „Heb je dan werk te don?" ver baasde Coen zich. „Je hebt toch recht op een beetje vrije tijd, Lange?" „Joa", zei de Lange verlegen. „Mar... zo veel vrije tijd hê'k nie... Ik eh... nou joa, 'n mens mot 't wel es wat verdele..." Toen stond er een gedachte op in Coen's begrip, een gedachte, die er nooit gpweest was, en die zo snel groeide, dat Coen er de adem bijna van verloor. Per slot was hij nu op de HBS, en dat had hem reeds vele dingen be grijpelijk gemaakt, waaraan hij eer der niet zo gauw gedacht had, al was hij zelf geen stuk steen. „Heb je een meisje?" vroeg Coen. „Hm? zei de Lange. Hij wou antwoorden, maar wist niet, wat. Het bleek ook zo moeilijk 't was zijn eerste vrijage, en had hij nou echt dat meisje...? En zelfs al zou dat zo zijn... dan was dat toch nog heel moeilijk hardop te zeggen. Hij hoefde dat niet te doen. Coen had het in zijn ogen al gezien. Hij stond stil met een glimlach, terwijl er een ontzettende leegte in hem zonk. „Ga maar, kerel", zei Coen. „Je kunt onmogelijk met mij... terwijl je natuurlijk Ze stonden tegenover elkaar met allebei een rood hoofd. „Ik ken d'r niks oan doen", zei de Lange slungelig. „Ik begrijp het wel", antwoordde Coen. Hij begreep er weinig van, en wist eigenlijk alleen maar, dat hij misschien zelf ook niet over zoiets zou kunnen praten. Het deed hem trouwens pijn. „Ga nou maar". Hij hief zijn hand, en wendde zich af, „Mar je ken toch nie alléén goan wandele enne enne spar telde zijn vriend onbeholpen tegen. Coen bezag hem met die glimlach, BONN Het Westduitse weekblad Der Spiegel hangt in zijn nieuwste nummer, niet zonder welbehagen, de vuile was uit van het krantenconcern Springer. De liberale Spiegel is sinds jaar en dag gezworen vijand van de rechtse uitgever Axel Springer, die met zijn kranten en tijdschriften (gezamen- hem, die hij korzelig trachtte weg te I üjke oplage achtten miljoen exemplaren) een groot deel van de Westduitse drukken uit zijn gedachten. „Ik moets pers beheerst, niet stom doen", peinsde hij. „Ik jj moet het begrijpen... Het leven gaat 5 door, wij worden ouder..." 5 Maar dat dit gebeuren moest, nu 5 hij zich zo vervreemd van de wereld jj voelde, daar op die school!... Dat hij er niet eens met de Lange over zou kunnen praten, als het 5 hem te zwaar werd... Want het was zwaar..., en tante Lientje trachtte nog wel eens vertrouwelijk te zijn..., maar hij was uit haar koers gedreven, er was een soort vacuüm tussen haar en E Coen... S Dat hij nu alles alleen moest door- E maken... Hij wist niet, dat de Lange, nu de E beslissing zo voorspoedig en snel ge- s I nzeven rijk geïllustreerde pagina's schildert Der Spiegel hoe journalistieke spionnen van Springer hebben gevist naar onregelmatigheden bij de West duitse televisie om aldus Der Spie gel daardoor Springers kansen op 'n eigen tv-omroep te vergroten. Axel Springel ijvert al jaren voor een televisie-omroep, die in handen van de krantenuitgevers zou zijn en met de be staande semi-overheidstelevisie zou moe- vallen was naar zijn eigen wens, be- ten concurreren. Springers bladen ple- tiroomalAAC r\r~* Ha rvlAlr ttfOP oahfat*rrA wegingloos op de plek was achterge- s bleven in een jeugdige twijfel. Hij 5 bleef daar maar zijn vriend nakij- 5 ken, woordeloos, met zijn handen in S de zakken. Er was iets veranderd. Een stuk jeugd viel van hem af E en de Lange moest daar even van 5 stilstaan. Er was iets gebroken. Coen was al een klein mannetje in S het verre groen, voordat Gaalders E junior zich zuchtend afwendde en f met gebogen hoofd de terugweg aan- jj vaardde naar de liefde. Hij had het toch nog wat willen ver- S délen!... Het had misschien niet zo S definitief hoeven zijn... S Maar in zijn hart wist hij met ver- S bazing, dat Coen veel kernachtiger gehandeld had. Coen zelf liep maar, en keek met E vreemde ogen om zich heen. Hij E vroeg zich af, of hij nu jaloers was, Franke-Gricksc°h dat de Lange eensklaps verdween, s Dat leek bijna niet te loochenen. De s Lange was zo'n onderdeel van het le- ven, waarvan Coen hield. Zijn gedachten waren in triestheid 5 verstild; hij peinsde en peinsde... Des slotsom van zijn denken was, dat hij E gen dit streven te ondersteunen met pittige kritiek op de bestaande televisie. Uit Springers Bildzeitung noteert Der Spiegel hatelijke koppen, zoals „Beledi ging van de kijkers", „TV-terreur", „TV-kijkers koken van woede" en „Zon de van de elektrische stroom!" Tot nu toe echter was er te veel verzet tegen commerciële televisie en kreeg Sprin ger met zijn plannen geen voet aan de grond. Volgens het relaas in Der Spiegel be gon vorig najaar bij de uitgeverij Sprin ger een „speciale actie" om allerlei on verkwikkelijks over de bestaande tv- stations te verzamelen. Twee man wer den in het bijzonder met deze spionage- activiteit belast: Josef Hyzdal von Mi- serony (42), een^redacteur van Sprin gers televisieblad Hör Zu; en Ekkehard (33), een Berlijnse schrijver en journalist. Deze spionnen moesten materiaal ver zamelen over politieke en zakelijke fla ters bij de huidige televisiestations en smetten opsporen in het privéleven van leidende televisiemensen. Daarbij ging alleen maar een hekel aan de school E het vooral om verspilling^ van kijkgel- had. Het instituut, waar hij zich een J"~ volslagen vreemde voelde, zonder eni- ge houvast. (Wordt vervolgd) jj iiiiiiiiimiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui den, benoeming van overbodige functio narissen om politieke redenen, en om koperij tussen de omroepen en de par ticuliere produktiemaatschappijen die tv-programma's leveren. Door de publikatie van dit materiaal zou de openbare mening tegen de "be- faamse tv-netten worden gemobiliseerd en zouden binnenskamers belangrijke politici onder druk worden gezet. 3576 „Ja, ik geloof dat onze speurtocht hier ten einde loopt" meende piloot Storm terwijl hij de geheimzin nige halter uit zijn container lichtte en hem ophief, als wilde hij er zijn drie reisgenoten nog eens goed naar laten kijken, ,,'t Is warempel alsof het ding nog feller licht uitstraalt dan anders. Misschien het gevolg van een terugkeer naar vertrouwde bodem? Ik voel hem gewoonweg vibreren in mijn hand! Zal ik hem meteen meenemen naar buiten?" Professor Dubois hief bezwe rend de hand op „Ben je mal, kerel. Ga nu eerst maar eens kijken, wat er te beleven valt", adviseerde hij en zich tot Sandra wendend, vroeg hij: „Ik weet dat 't jouw beurt is, maar zal ik niet liever in je plaats met Arend meegaan?" Het meisje lachte hem uit. „Jaze ker, dacht u nu heus, dat ik mij deze kans laat ontne men om eens met mijn verloofde een gezellig ommetje te maken?" Het tweetal begaf zich naar de luchtsluis, om even later de ski's onder te binden. „Ziezo, wij gaan even een frisse neus halen" lachte Arend. De beide speurders werden uitgerust met bandrecorders en met miniatuur camera's om vertrouwelijke documen ten te fotograferen. Ook moesten zij een net van vaste verklikkers in de om- roepbureaus opbouwen en getuigen vin den die eventueel onder ede verklarin gen zouden willen afleggen over schan dalen. Na een jaar van «néurWërk wa ren de twfifc^pionnen over hot tweede Duitse tv-net' onder meer het volgende aan de weet gekomen: Voor miljoenenbedragen zouden on gezien films zijn aangekocht, -die nader hand onbruikbaar bleken. Een tv-regisseur zou van een pro- duktiemaatschappij een motorjacht ca deau hebben gekregen. Een tv-functionaris zou door een produktiemaatschappij zijn getrakteerd op een verblijf in een Schevenings hotel, waarbij een charmante kamergenote werd bijgeleverd. Een tv-commentator zou verboden bijverdiensten hebben gehad, door eigen muziekarrangementen aan zijn programma te verkopen. Voor een show met Peter Franken- feld zou veel te veel aan een produktie maatschappij zijn betaald. 42 Rechter Tie neemt de kortste weg naar het huis van mevrouw Meng die de apotheker Yuan Kai hem 's ochtends gewezen heeft. Hij heeft weinig mensen ontmoet en is door niemand herkend. Nu nadert hij het landhuis van de dichter. De huisjongen Hoe zal al vertrokken zijn en dus is mevrouw Meng alleen thuis. Behoedzaam loopt Rechter Tie naar de lotusvijver, want voor hij de vrouw van de vermoorde dichter zal ondervragen, wil hij eerst een kleine proef nemen. Mevrouw Meng had verteld dat haar tijdens de nacht van de moord niets opgevallen was, behalve een he vig gekwaak van de kikkers; waardoor ze wakker was geworden. Waarom waren de kikkers plotseling zo eensgezind gaan kwaken? Had de moordenaar soms iets in het water gegooid? Rechter Tie raapt een kei op en gooit die met een boog in de vijver. Onmiddel lijk gebeurt wat hij verwacht had. Een oorverdovend kikkerconceVt barst los. De vraag is nu wat heeft de moordenaar in het water gegooid, een onschuldig voor werp of soms Meng's kopje, dat nog sporen bevatte van het verdovend middel? In dat :val zou het mis schien de moeite lonen om de vijver uit te dreggen. Maar hopelijk zal dat niet nodig zijn. „Met een beetje medewerking van mevrouw Meng zal ik genoeg be wijzen kunnen verzamelen, want langzamerhand staat het voor mij wel vast wie de voornaamste verdacht is in deze zaak", meent de Rechter. Uit het relaas van Der Spiegel blijkt nergens, dat de uitgever Axel Springer persoonlijk al dit speurwerk zou hebben geïnspireerd. Als initiatiefnemer rwodt Springers juridische adviseur Arning ten tonele gevoerd. Ten huize van Sprin ger verzette de hoofdredacteur van Hör Zu, Bluhm, zich tegen de onderneming, die hij rijkelijk naïef vond. Arning was over het werk van zijn spionnen niet tevreden en zette ze aan de dijk. Bluhm ontsloeg von Misernoy bovendien als redacteur van Hör Zu. Deze was plotseling werkloos en kreeg een hartaanval, waarvan hij nu weer enigszins is hersteld. Tot zover het re laas van Der Spiegel. Axel Springer heeft meteen met een korte verklaring gereageerd. Daarin LONDEN Noel Coward, de 67-ja- rige „Grand Old Man" van het Engel se theater heeft erin toegestemd de rol van heks te spelen in een nieuwe film van Richard Burton en Elizabeth Tay lor „Boom". De rol, die oorspronkelijk geschre ven was voor een actrice, is volledig herschreven door Tennessee Williams, nu hij door Noel Coward gespeeld gaat worden. „Ik ben blij, dat Tennessee die rol herschreven heeft," verklaarde de maestro, want ik speel veel liever een mannelijke heks dan een vrouwelijke. ■niimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuuiiiiiiiiiiii zegt hij, dat de verzamelde gegevens niet voldoende betrouwbaar waren en daarom niet in aanmerking kwamen voor publikatie. Springer streeft in het geheel niet naar een eigen televisie-om roep, maar naar een tv-programma, dat wordt verzorgd door de gezamenlijke Westduitse pers. De kranten zouden uit de inkomsten der tv-reclame eindelijk hun verouderde drukkerijen kunnen mo derniseren, aldus de uitgever. Pikante noot: de aanval van Der Spiegel is gedrukt op Springers eigen persen. Sinds begin april wordt Der Spiegel (oplage bijna een miljoen exem plaren) gedrukt in de ultra-moderne drukkerij, die Springers voor honderd miljoen mark heeft laten zetten in Ah- rensburg bij Hamburg. Toen dit drukcontract werd afgeslo ten, schreef de hoofdredacteur van Der Spiegel, Rudolf Augstein: .deson danks zullen de wederzijdse redacties en uitgeverijen niet vriendelijkèr over el kaar spreken". MAINZ De Zwitserse show-leider Vico Torriani (m.) in gesprek met directeur Viehöfer van het Tweede Duitse TV- net en producer Werner Schmid (r.) gedurende een persconferentie, waar Torriani werd geïntroduceerd als de nieuwe show-leider van „Het Gouden Schot". Torriani zal Lou van Burg op volgen, die onlangs zijn ontslag kreeg. HILVERSUM I 18.00 Licht gevar. muziekprogr. 18.40 Stereo: Musicerende dilettanten: Fan fare-orkest. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Gevar. muziekprogr. 20.00 Radio Ka merorkest en zangsoliste: klassieke mu ziek. 20.45 Voordracht. 21.00 Trombone en piano: mod. muz. 21.25. Nederlands Strijkkwartet: klass. muz. 22.00 Geeste lijke liederen. 22.30 Nws. 22.40 Over weging. 22.45 Dag, land. Muziek uit Griekenland en Turkije. 23.15 Stereo: Gevar. platenprogramma. 23.55-24.00 Nws. HU VK1WUM 11 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Stereo: Prom. orkest: amusementsmuz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Muziek Mozaïek. 20.00 Nws. 20.05 Stereo: Weens Staats- Volksopera-ork. (opn.). 20.35 Op de zo- mertoer: gev. pro gr. 21.50 Jazz Spec trum. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Uit AVRO'S historisch archief: mod. en kl. muz. (opn.). 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Jour naal. STER: 18.55 Reel. AVRO: 19.00 De onbekende wereld, filmreportage over Tasmanië. 19.20 Sportpanorama. 19.30 Kolonel Hogan's Helden, TV-film. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Jour naal. STER: 20.16 Reclame. AVRO: 20.20 AVRO's Televizier. 20.50 Muzikaal showprogramma. 21.40 De twee aspec ten van radiatie, filmreportage (BBC- TV-produktie). NTS: 22.40 - 22.45 Jour naal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws in het kort. STER: 20.01 Reclame. NTS: 20.05 Muzikaal in termezzo. 20.15 De ijzeren slang,film reportage over de beroemdste spoorlijn ter wereld (Prod.: Zweites Deutsches Fernsehen). 21.00 Stromboli, speel film (beide keuringen 18 jaar). STER: 22.15 Reclame. NTS: 22.20-22.35 Jour naal. HILVERSUM L NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Pianorecital (gr.): klassieke mu ziek. 7.30 Nieuws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Stereo: Licht instrumentaal ensemble (gr.). 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muziek, (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Touringclub: va- kantietips. 8.45 Stereo: Licht strijkor kest (gr.). 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Lichte grammo- foonmuziek. 10.10 Radio Kamerorkest en solist: klassieke muziek. 10.30 Her vormde morgendienst. 11.00 Lichte grammofoonmuz. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteiten, eventueel grammo foonmuz. 12.50 Operafragmenten (gr.). 14.00 Lichte grammofoonmuz. 14.20 Lichte grammofoonmuz. 15.05 Viool en piano: klassieke muziek. 15.30' Oude muziek voor kabinetorgel en klavecim bel (opn.). 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Stereo: Lichte grammofoonmuz. 17.50 Overheidsvoorlichting: Kamp en Klaar, een uitzending van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Een reportage van Claude Belloni over hy giëne in de vakantie. HILVERSUM II. VARA: 7.00 Nws. Aansluitend: och tendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Uitgeslapen: lichte grammo- foonmuziek en reportages. (7.30 Van de voorpagina, persoverzicht). VPRO: 7.55 Deze dag.) VARA: 8.00 Nws. 8.10 Uitgeslapen: lichte grammofoonmuz. en reportages. (8.30-8.35 Van alle mark ten thuis, praatje). 9.00 Stereo: Klassie ke grammofoonmuz. 9.30 Stereo: Kerk orgelconcert: klassieke muziek. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Vocaal dubbelkwartet: mo derne en klassieke liederen. 11.55 Lich te grammofoonmuziek. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Mededelingen t.b.v. iana«en tuinbouw. iaöü-Stereor Tango- rumba-orkest en -zangsolisten. 13.00' Nieuws. 13.10 Actualiteiten en kalender. 13.25 Vrij entree: cabaretprogramma. 13.50 Gesproken portret. 14.05 Omroep orkest: klassieke en moderne muziek. 14.35 Vierhandig pianospel: moderne muziek. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Nieuws. 16.02 De microfoon is voor U: amateursprogramma. 16.30 Voor de zie ken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 VARA- dansorkest en solisten. 18.00 Nieuws. HILVERSUM III. AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Actualitei ten. 9.05 Kaleidoscoop: AVRO-solisten en -orkesten, (opn.). 10.00 Nieuws. 10.02 Arbeidsvitaminen: populair verzoekpla- tenprogramma. (11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.0 Der Bettelstudent, operet te van Millöcker (verkorte vorm). 13.00 Nieuws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Zet 'm op: plaatjes en praatjes. (14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. 15.02 Lichte mu ziek voor een hollands publiek. 16.00 Nieuws. 16.02 Toerbeurt: platenpro gramma van AVRO's jeugdafdeling. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Rhythm and blues: oude en nieuwe op namen. 17.35 - 18.00 Hillbilly Time: Country and Western muziek. DINSDAG 8 AUGUSTUS 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herhaling van gisteravond) 10.20 Tv-film. 11.00 cumentaire. 11.45 Berliner Portrats. 12.00 - 13.30 Actuele kroniek. 13.55 Nws. 14.00 Intern. Tenniskampioen schappen van Duitsland. 18.00 Nieuws. (Regionaal programma: NDR: 18.05 Act. 18.19 Act. 18.53 Zandmannetje Act. 19.26 Filmreportage, 19.59 Progr. overzicht. WDR: 18.05 Regionaal nieuws. 18.10 TV-film. 18.25 Hier und Heute. 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heu te 19.10 Privatdetektive Honey West TV-film. 19.40 Poppentheater). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Show programma. 21.00 Der Mann aus Mel bourne, TV-spel. 22.30 Journ., weerber. en commentaar. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muz. 18.55 Kein Fall für FBI, detec tivefilm. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Sportspiegel. 20.45 Filmrepor tage: Aansluitend Nws. 21.15 Mit Schirm Charme und Melone, TV-serie (Niet voor jeugdig kijkers). 22.05 Culturele rubriek. 22.35 Nws., weerber. en act. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiimiiiiiiiimiiiiiimiiii 46. „We moesten dan maar meteen op stap gaan!" vond Tekko. „Die professor is namelijk heel belangrijk voor mij zie je. Hij moet iets voor me uitvinden waar door„Let op! Kijk, daar moet je ook voor oppas sen!" onderbrak Bombus onze vriend. Tekko keek langs de uitgestrekte wijsvinger van zijn kameraadje en zag hoe een venijnige wesp een grote dikke rups aanviel. Het gevleugelde monster dat zich op de rug van zijn slachtoffer vastgezet had werd hevig heen en weer geslingerd door de wanhopige rups die zich in al lerlei bochten kronkelde en heftig met zijn hele lichaam zwiepte en sloeg. „Dat is een graaf wesp!" legde Bom bus uit. „Denk maar niet dat het de rups lukken zal om die aanrander af te schudden. Kijk, daar wordt hij al gestoken! Hij verlamt!" „Maar dat is verschrikke lijk! Dat is gemeen!" riep Tekko uit. „Voor&it kom mee! Wij moeten die rups bevrijden Niet bang zijn Bombus. Ik heb al eens eerder veen gevecht met zo'n wesp geleverd! Schiet op! We zullen hem zijn angel afslaan!" „Kalm, kalm!" vermaande Bombus. „Er valt nu toch niets meer te helpen. Kijk maar, de rups is helemaal verlamd. Het is zo gebeurd want nu gaat de wesp zijii ei leggen!" En Tekko die zich uitermate verbaasde over de lakonieke houding van Bombus, zag hoe de wesp zijn scherpe legboor in 't weke lichaam van de verlamde rups drukte. AMSTERDAM» 7 aug. Beurs plein 5 heeft vandaag de nieuwe beursweek kunnen inzetten met een lichtverdeelde stemming bij de ope ning voor de internationale waarden. Alleen AKU lag aanvankelijk zwak in de markt met een eerste verhande ling op 54, tegen vrijdag als slotprijs 55.20. Later trok de prijs in deze hoek aan tot 54.70. Morgen, dinsdag, maakt AKU in de morgenuren de 2e kwar taalcijfers 1967 bekend. De beurs is ten aanzien van deze cijfers niet op timistisch, doch ziet er met grote be langstelling naar uit. Philips was goed prijshoudend op 98. Unilever ver beterde een gulden tot 92.20 om later verder uit te lopen tot 92.40. Dit on danks het feit, dat de grootste verko per van de laatste dagen in Unilever wederom met aanbod in de markt was. Kon. Olie was vast op 132.70. De handel in alle hoeken was gering. De vraag kwam grotendeels van 't publiek. Hoogovens werd 2 gulden lager geadviseerd op 88. KLM moest een groot gedeelte van het forse koers- herstel van vrijdag weer prijsgeven, omdat dit fonds in Wall Street ruim 2 dollar lager sloot. Wall Street had vrijdag geen nade lige gevolgen van de aangekondigde belangstingverhoging met 10 pet. De markt sloot er goed prijshoudend en voor de Nederlandse fondsen goed ge disponeerd, behalve dan voor KLM. De scheepvaartsector was gemakke lijker met weinig zaken. Voor de cul tures werden hogere koersen bedon gen. De Staatsfondsenmarkt stond we derom onder druk. Dit door de 6 pet. rentespaarbriefleningen van de BNG plus de 61/* pet. lening van de Staats mijnen groot f 100 min. tegen 98Vt pet. De hardnekkige geruchten ter beurze over een bod op de aandelen en certi ficaten van de Hollandschfe Bank-Unie door een andere grote bankinstelling, zijn door de HBU pertinent tegenge sproken. Van besprekjngen te dien aan zien is geen sprake, aldus de HBU Vrijdag werd in dit fonds voor nomi naal f 366.400 omgezet met een koers stijging van vier punten tot 198. Op de incourante markt werd ge tracht voor de eerste maal te hande len in aandelen Vrumona (frisdran ken). Het aanbod was echter te ge ring tegenover de vraag. Volstaan werd met een biedkoers van 200. KLM gaf tien gulden prijs tot 324. Aanhoudende lokale vraag in een dun ne markt deed de koers voor Philips oplopen tot 99.60, die voor Kon Olie tot 133.60. In de le periode boekten 6 tot 10 punten winst: Bührmann, Ned. Gist, Meelfabrieken, Carp's garen, Hero, Hoogenstraten, en Fokker. Rommen- höller was tien punten hoger niet aan te komen. Billiton 2 verbeterde f 2,40. Aan de verlieszijde met vijf tot acht punten noteerden wij: Kon. Papier, Lijm-Gelatine, Utrechtse Asfalt, Lro- cades, Bensdorp en Ver. Touw. Uden- hout was vijf punten lager niet af te komen, door de drastische dividend verlaging. LONDEN. De hoge tarieven op de chartermarkt voor tankers zijn in de afgelopen week over het algemeen on veranderd gebleven, maar de Shell Is er in geslaagd de hand te leggen op een aantal aanzienlijk goedkopere schepen, aldus de Financial Times. Het zijn tamelijk kleine boten, die worden ingezet tussen de Perzische Golf en het Verre Oosten. Angst bij een deel van de eigenaars van schepen voor oplegging heeft de lagere tarieven mogelijk in de hand gewerkt. Andere grote oliemaatschap pijen moesten echter tegelijkertijd de hoge prijzen blijven betalen. AMSTERDAM. Op de Amster damse effectenbeurs hebben hardnek kige geruchten de ronde gedaan dat de Hollandsche Bank-Unie onderhan delt met een andere grote bankinstel ling over een overneming. Daarbij is genoemd de Algemene Bank Neder land, die van plan zou zijn een bod uit te brengen op de certificaten van de H.B.U. Zowel de H.B.U. als de Algemene Bank Nederland hebben ontkend dat een bod op de certificaten zal worden uitgebracht. Evenmin, zo is meege deeld, worden besprekingen hierover gevoerd. De laatste dagen zijn de certificaten H.B.U. aan de vaste kant. Er worden grote omzetten geboekt. GRONINGEN Wanneer wordt rekening gehouden met een normale rentevergoeding van zes procent op het in een schip gestoken kapitaal, dan blijkt dat de Nederlandse kust vaart in 1965 met verlies heeft ge varen en dat de positie in 1966 nog slechter is geworden. Dit komt naar voren in een accountantsrapport, dat is samengesteld op verzoek van Neder landse kustvaartrederijen. Er is een groot aantal steekproeven genomen. UDENHOUT De Steenfabriek Udenhout zit met een belangrijke voor raad stenen. In 1966 is nog op volle capaciteit gewerkt en kon de produk- tie nagenoeg geheel worden afgezet. In de loop van het jaar is echter de landelijke voorraad metselbakstenen aanzienlijk toegenomen. Daardoor is zowel de liquiditeits- als de rende mentspositie van het bedrijf verzwakt. AMSTERDAM, 7 aug. Londen 10.01 10.02%; New York 3.59fJ— 3.59H; Montreal 3.34A—3.34A; Parijs 73.37—73.42; Brussel 7.24 Ti—7.25% Frankfort 89.82%89.87%; Stockholm 69.82%—69.87%; Zürich 83.02%— 83.07%; Milaan 57.69%—57.74%Ko penhagen 51.80%51.85%; Oslo 50.29% 50.34%; Wenen 13.94%—13.95%Lis sabon 12.49%12.51%.

De Vallei | 1967 | | pagina 2