Bij bouwvakkers is de daling 't grootst, maar voor jongelui is toekomstbeeld nog somber Werkloosheid loopt terug Man bekent dodelijke messteken „KLAVERBLAD" BIJ BADHOEVEDORP VANDAAG OPEN is jongen" j J)uitse zeeman V ingeraf drukken verraadden SI RAIFFEISENBANK Het nog maar zon VOOR 'T EERST SINDS 1 JAAR GEEN VERDERE STIJGING Den Haag houdt enquête onder woningzoekenden BOZE UITVOERDER BELAAGDE AUTOMOBILIST INBREKERS GEPAKT Kinderen dreven weg bij spelevaren Meisje gestoken: eis half jaar OP TWEE NIVEAUS GEBOUWD A Het spoor in de moordzaak leidde naar haven Verdwenen chauffeur had geen rijbewijs spaarbank en alle bankzaken Geef Enschedese agenten geen smartegeld op een nieuwe fiets Man ontvoerde z'n weggelopen vrouw: eis 8 maanden ALGEMEEN Gezelschap Velsertunnel Noordxekanddl Groningen Emmeloord 'SchipholKltjve,hbd Badhoevendorp DenHdag botterdam Utrecht Nieuwe stukken autosnelweg Al bestaande autosnelweg toekomstige autosnelweg HOOFDINSPECTEUR OP BUREAU GEVOELIG waar ratm f. 5 miljard wordt gespaard ZEEMAN MON STERKARW El LANDSADVOCAAT: TRAANGAS GEBETEN BLANCO DINSDAG 8 AUGUSTUS 1967 De lijn op de werkloosheidsgrafiek, die sinds vorig jaar steeds maar omhoog sprong, maakte in juli een duikeling. Als van het aantal werklozen, dat er in juli was, de normale portie seizoen werklozen wordt afgetrokken, blijkt het aantal mannen zonder werk te zijn gedaald van 89.200 tot 85.500. In de tekening staat de op seizoeninvloeden gecorrigeerde lijn. Als rekening wordt gehouden met de seizoensinvloeden, blijkt het aantal werkloze mannen in juli gedaald te zijn van 89.200 tot 85.500. In alle beroeps groepen liep de werkloosheid terug. Het grootst was de daling bij de bouw vakkers. De werkloosheid onder de jonge mensen vertoonde echter een sterke stijging. Het percentage werkloze jongens en meisjes onder de negentien jaar was in juli veel groter dan in andere jaren. De werkloosheid onder de mannen liep in juli op van 60.700 naar 69.800. Maar de werklozen die er in deze maand bij kwamen, verloren hun werk door het seizoen, deelt het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid mee. Na de betrekkelijk grote daling van het op sei zoen gecorrigeerde cijfer met 3.700 blijft ook in de komende maanden het verloop van de werkloosheid nog onzeker. De gunstige ontwikkeling van de werk loosheid wordt ook niet weerspiegeld in het verloop van de vraag naar perso neel. Het aantal openstaande aanvragen voor mannen liep terug van 51.800 tot 51.400. Het sterk oplopen van het aantal jeug dige werklozen blijkt uit deze cijfers: Eind juni waren er 6.100 jongens en meisjes onder de 19 jaar als werkloos ingeschreven, eind juli was dit aantal 13.000. Een zo sterke groei is voor juli niet ongewoon. Maar het is wel buiten sporig dat op het eind van deze maand zeventien procent van de werklozen be stond uit meisjes en jongens onder de negentien jaar. In 1953 en 1958, toen de werkloosheid vrijwel even groot was als nu, bedroeg het percentage jeugdige werklozen acht en tien. Ook in de provincies had de daling van het voor het seizoen gecorrigeerde cijfer een algemeen karakter. DEN HAAG De ruim 16.000 woning zoekenden van Den Haag krijgen bin nenkort een enquêteformulier van het gemeentebestuur toegezonden met meer dan 20 vragen. Den Haag hoopt met de antwoorden in ongeveer vier maanden te weten te ko men welk bedrag de Haagse woningzoe kende bereid is te betalen in samenhang met zijn inkomen. Tevens zal de afdeling huisvesting van de gemeente 's-Gravenhage een wens- register instellen om de mogelijkheden voor huisvesting van financieel minder draagkrachtigen verder uit te breiden. Hierbij denkt de wethouder van huis vestingszaken, de heer L. van der Weide, onder meer aan de doorstromingsrege ling en aan de mogelijkheden op grond van de Bijstandswet. De bemiddelende taak van het bureau voor de huisvesting zal zich echter be perken tot degenen die een woning zoe ken met een zogenaamde kale huurprijs van minder dan 225 gulden per maand. Een vergunning tot ingebruikneming van een woning met een huurprijs boven dat bedrag wordt doorgaans zonder meer verleend. In Den Haag zijn thans meer dan 16.000 woningzoekenden, van wie er bij na twaalfduizend niet meer huur kun nen betalen dan 125 gulden per maand. Dit is echter nauwelijks de huurprijs van een woningwetwoning. EMMEN -- Een uitvoerder heeft in 't Drentse Nieuw-Weerdinge 'n automobi list een schade van 600 gulden toege bracht. De automobilist was een voor verkeer afgesloten weggedeelte ingere den tot grote ergernis van de uitvoer der die met zijn personel aan de weg werkte. Toen de auto bovendien enkele pas geplaatste bermpaaltjes omver reed, verloor de uitvoerder alle zelfbeheer sing. Hij pakte twee forse stenen en gooide die naar de auto. Een deuk in de motorkap en een verbrijzelde voorruit waren het gevolg. GIETHOORN De rijkspolitie in Giethoorn heeft gistermorgen na een korte jacht de 19-jarige T. Y. C. aange houden, die bij een inbraak in een bun galow met twee andere jongens op he terdaad werd betrapt. De beide ande ren wisten te ontkomen. De politie heeft echter hun namen. Het drietal was zondagmiddag met 4 andere jongens niet teruggekeerd naar de Rekkense Inrichtingen, waar zij als zeer moeilijk opvoedbare jongens waren ondergebracht. Twee van de zeven kna pen werden zondagmiddag nog gegre pen. De drie jongens, die in Giethoorn inbraken, hadden die middag enkele bromfietsen gestolen. KERKRADE De dertigjarige Ita liaan Tonio C. heeft gisteravond bekend zijn 26-jarige landgenoot Marflo Sans- zoni zaterdagnacht te hebben neergesto ken. De man overleed gistermorgen in het ziekenhuis. Het slachtoffer werd zater dagnacht op een straat in Spekholzer- heide door voorbijgangers gevonden. De man bloedde uit diepe messteken in hoofd, armen en schouders. Tonio C. werd zondagmorgen aangehouden. Tot gisteravond ontkende hjj hardnekkig iets met de steekpartij te maken gehad te hebben. Toen zei hij plotseling: „We kre gen weer ruzie over een oude vete. Toen stak ik hem neer". BERGEN OP ZOOM Op de Ooster- schelde tussen Bergen op Zoom en We- meldinge kwam gisteravond laat een speuractie op gang naar een kleine roei boot waarin zich twee kinderen van het gezin Krijntjes uit de Paulus Buijslaan en een volwassene bovendien. Het tweetal was gisteravond om zes uur met nog een ander kind uit het ge zin Krijntjes gaan spelevaren op de Kijk in de Pot achter Bergen op Zoom. Toen het drietal omstreeks negen uur nog niet terecht was besloten twee zeilers te gaan zoeken. Tegen half elf vonden zij de drie kin deren. Een van de drie kinderen is over gestapt in het zeilbootje en door de heer Hartel uit Bergen op Zoom aan land gebracht. Zijn broer is bij de 12-jarige Johannus Krijntjes en diens tienjarige zusje Ma ria in het roeibootje achtergebleven. Door de oostenwind dreef het drietal gisteravond laat in de richting van Tho- 18, een snelle patrouilleboot van de Om elf uur viel het tij stil en tegen twaalf uur werd de vloed verwacht. Aangenomen werd dat het bootje hier door weer in de richting van Bergen op Zoom zou drijven. Inmiddels zocht een tiental schepen tegen middernacht koortsachtig naar het roeibootje. Onder de schepen is de RP 18, een snelle patrouilleboot van de Rijkspolitie te water uit Wemeldinge. Getracht is nog vliegtuigen bij het zoe ken in te zetten. Gezien de duisternis was dit echter niet mogelijk. Honderden mensen in Bergen op Zoom wachten het zoeken in angstige spanning af. AMSTERDAM Omdat hij met een mes zwaar lichamelijk letsel had toe gebracht aan de 22-jarige Minke van Hoek, hoorde de 27-jarige Turk Y. S. uit Amsterdam gisteren zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest tegen zich eisen. Y. S., die kleer maker is, zou in de nacht van 4 op 5 juni hebben geprobeerd het meisje aan te randen. Ook gisteren ontkende de man dit. Op de bewuste avond had de Turk een bezoek gebracht aan een bar, waar ook Minke en haar vriendin waren. Na slui ting was de man op de meisjes toege komen en had hij gepoogd een van hen aan te randen. riet meisje gaf hem een klap in het gezicht. De Turk, die zich beledigd had gevoeld, was de meisjes nagelopen tot aan het woonhuis van het slachtoffer. Toen Minke van Hoek hem daar nog eens vertelde voortaan zijn handen thuis te houden, had S. haar een steek in haar onderlichaam toegebracht. Zij moest worden opgenomen. S., wiens voortdurend ontkennen hem niets heeft geholpen tegen de ijzersterke getuigenverklaringen, is getrouwd en heeft een kind, dat met zijn moeder in Turkije woont. Hij werkt al twee en een half jaar in Nederland. BADHOEVEDORP Vandaag worden twee stukjes autosnelweg In gebruik genomen, die voor een snelle en gemakkelijke verbinding tussen Haarlem en Schiphol zullen zorgen. Aan de kant van Schiphol sluit het nieuwe wegge deelte met een klaverblad aan op de autosnelweg Amsterdam - Den Haag - Rotterdam. Dit klaverblad wordt eveneens vandaag voor het verkeer opengesteld. Het nieuwe klaverblad Badhoeve dorp is op twee niveaus gebouwd. De weg Amsterdam - Den Haag - Rotter dam gaat over de andere weg heen. Krullen en zijwegen zorgen voor de aansluitingen van de twee autosnelwe gen op elkaar. Het nieuwe klaverblad is het eerste van dit soort in Neder land. Het nu in aanbouw zijnde klaver blad Oudenrijn zal er precies zo uit zien. Het belangrijkste stuk autosnelweg dat vandaag in gebruik wordt geno men, is tien kilometer lang. Het loopt van het klaverblad Badhoevedorp on geveer in noordwestelijke richting kaarsrecht door de Haarlemmermeer polder. Het houdt in de buurt van Haarlem op, even ten zuiden van de weg Haarlem - Amsterdam. Vandaar af moet dit stuk autosnelweg in de ko mende jaren worden doorgetrokken tot de Velsertunel. Van het punt waar dit gedeelte autosnelweg nu nog ophoudt, is een stuk van twee kilometer auto snelweg aangelegd naar Haarlem. Het tien kilometer lange stuk auto snelweg maakt deel uit van de toe komstige Rijksweg 6, die van de Vel- sertunnel in een bocht om de zuidkant van Amsterdam naar Muiderberg moet, om vandaar via de IJsselmeer- polders en Friesland naar Groningen te gaan. Hoe lang de verwezenlijking van dat project zal duren, durft niemand te zeggen. Wél verwachten de mensen van Rijkswaterstaat, dat het stuk Rijksweg 6 van de Velser tunnel tot de weg Amsterdam - Utrecht uiterlijk in 1971 in gebruik zal worden genomen. Dat stuk is uiterst belangrijk voor het verkeer dat van Utrecht en het Gooi naar Haarlem wil en dat nu maar wat aanmoddert op veel te smalle provin ciale wegen. Het stuk Rijksweg 6, dat nu in ge bruik is genomen, heeft twee geschei den rijbanen van elk twee stroken. Het stuk dat tussen het klaverblad Badhoe vedorp en de weg Amsterdam-Utrecht moet komen, zal twee bane nvan elk drie rijstroken krijgen. Voor het grondwerk was ongeloof lijk veel zand nodig. In het zand uit de eerste winplaats aan de nieuwe buiten haven van de Hoogovens bleek nogal wat munitie uit de Tweede Wereldoor log te zitten, hetgeen na enkele explo sies tot stillegging van het werk leid- WIN SCHOTEN Maandagmiddag vond een dodelijk verkeersongeluk plaats in Winschoten. De 75-jarige R. P. Ploeger stak plotseling de weg over en werd door een vrachtauto gegrepen. De heer Ploeger kwam door de kracht van de botsing in het Omleidingskanaal te recht. Zeer ernstig gewond werd hij naar het Sint Lucasziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. de. Tenslotte werden toen vlak langs het tracé van de weg enkele enorme zandputten gegraven. Ook Schiphol profiteerde daarvan, want dit zand werd ook gebruikt voor de aanleg van startbanen van de nieu we luchthaven. Op het ogenblik worden deze putten weer gedempt met bagger, waaraver een laag cultuurgrond komt. Deze naburige zandputten betekenden zowel voor Rijkswaterstaat als voor Schiphol een fikse besparing. Rijkswaterstaat kon die meevaller goed gebruiken, want de tien kilometer nieuwe autosnelweg kost, inclusief het klaverblad en diverse viaducten, zestig miljoen gulden. XXVYXYVXVXXXYYWXXXXYXXXXXXWYWXXXXXXXXXXXXXXXXXXJ VLAARDINGEN Hoofdin specteur J. W. F. Dorleijn van de Vlaardingse recherche, aan wie een uiterst nerveuze Karl Heinz F. gistermiddag om kwart over drie zijn betekenis deed, heeft staalgrijze ogen. Hij is 48 jaar „over veertien dagen ben ik er 49" en hij is vader van zes kinderen; vier zonen waar van de oudste 25 en de jongste twaalf is en twee dochters. Hij is niet het prototype van de keiharde boevenvanger, maar eerder, met zijn ietwat verlegen houding, grijze lokken en bemin nelijke manier van spreken een man aan wie men alles zou dur ven overlaten. Nauwelijks terug van vakantie leidde hij het zeer omvangrijke onderzoek naar de moordenaar van Willem Adria- nus van der Plaat. Als hoofdinspecteur Dorleijn, op een Ijlings geïmproviseerde persconferentie spreekt, is er geen trots over het resultaat. Er is een zeer menselijke benade ring van een trieste affaire die een bejaarde het leven kostte en een jong leven volkomen heeft vernield. „Vergeet niet", zegt Dorleijn vaderlijk, „dat de dader nog maar een kind is eigenlijk. In derdaad, die jongen was sum mier in zijn verklaringen, maar denk je eens in wat het is om te moeten zeggen: ja C- inderdaad, ik heb iemand vermoord; ik heb die man de hersens ingeslagen". „Het gesprek dat ik met die jongen heb gehad is kort ge weest. Hij is down, doodzenuw achtig en eigenlijk een zeer zieli ge figuur die nog maar kort aan boord van dat schip was". J. W. F. Dorlljn, die een moeilijke zaak oploste, steelt niet de show, maar wel de har ten van de mensen die naar hem luisteren. „Geen reconstructie", zegt hij beslist. „Althans geen recon structie waar iedereen zijn neus in kan steken. Zoiets is geen pu blieke vermakelijkheid. Als er iets te reconstrueren valt, dan doen we dat hier, hier op het bureau". „Bovendien", zegt hij, meer tot zichzelf dan tot zijn gehoor, „wat valt er eigenlijk te recon strueren. Een reconstructie is een moeilijke zaak. Deze jongen heeft bekend, de vingerafdruk ken kloppen en eigenlijk is de zaak rond. Een trieste zaak, ook voor de dader". Over het onderzoek zegt hoofd inspecteur Dorleijn: „We heb ben als team gewerkt. Niemand heeft zich persoonlijk onderschei den. We hebben deze zaak met zijn allen opgelost, als ervaren politiemensen". Hoofdinspecteur Dorleijn ver laat de zaal. Niet als de trotse triomfator, maar als een zeer gevoelig mens, vol medelijden met de man die hem in handen viel. kXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX' BUCHTEN De bestuurder van de zaterdagavond bij Born verongelukte personenauto heeft zich gisteravond bij de rijkspolitie in Buchten gemeld. In de wagen, die uit een bocht vloog en kan telde, zaten vier mensen. Deze maakten zich ijlings uit de voeten, de politie kon hen niet meer terugvinden. Later bleek dat de oud-ijzerhandelaar L. P. uit Sit- tard de auto had geleend van 'n vriend. Hij had geen rijbewijs. ADVERTENTIE HOLLAND SM EEN HUIS Ruim 5 miljard gulden, gespaard bij de Raiffeisenbank door meer dan 2 miljoen spaarders. (Vervolg van pag. 1) Karl Heinz F. is gearresteerd na een onderzoek van zes Vlaardingse recher cheurs, inspecteur Goedendorp en hoofdinspecteur J. W. F. Dorleijn. Twee deskundigen van het Bureau van de dactyloscopische dienst van het ministerie van justitie en een politieman van de Rotterdamse vingerafdrukkendienst assisteerden. Al vrijdagmorgen, enkele uren na de moord op opa Van der Plaat, kreeg de Vlaardingse recherche het vermoeden dat de dader zich op 'n tot tourfiets ge transformeerde racefiets uit de voeten had gemaakt. Een van de bewoners van de Van Kinsbergenplaats, waar opa Van der Plaat het leven liet, miste die fiets. De man had geen aangifte gedaan, maar vertelde een van de rechercheurs die bij 180 woningen een buurtonderzoek verrichtten, dat hij zijn karretje miste. Dat was rechercheur-brigadier M. M. Keizerweerd, die aan het verdwijnen van de fiets de veronderstelling vast knoopte, dat de dader wel eens een zee man kon zijn. In V-laardingen worden namelijk regelmatig 's nachts rijwielen ontvreemd door zeelieden die er mee naar hun schip rijden. Vlaardingen en Schiedam beschikken daarbij over de gelukkige omstandig heid dat op een na alle havens niet voor het publiek toegankelijk zijn. Iedere zee man moet dus een portier passeren voor hij zijn schip wil bereiken. Zaterdag morgen bleek al, dat de vermiste race fiets voor de portiersloge van Wilton- Fijenoord in Schiedam stond. Het oog van de recherche richtte zich bij het onderzoek dat toen volgde vooral op de bemanning van de Frigga. Het schip heeft een bemanning van 41 kop pen, maar een deel van hen was met verlof, omdat het schip in dok ligt. De overgeblevenen moesten zich on derwerpen aan het afnemen van vinger afdrukken. Een Rotterdamse politieman kwam de Vlaardingers bij dit monster- karwei te hulp. Het duurde uren. Een van de opvarenden gedroeg zich bijzonder zenuwachtig, met bevende hand schreef hij op de slip waarop hij zijn vingerafdrukken had geplaatst zijn naam: Karl Heinz F., Ostersand. De teruggevonden tourfiets bleek vrij te zijn van vingerafdrukken. De eigenaar zuinig op zijn karretje had het stuur goed in het vet gezet; de plastic handvatten hadden geen vingerafdruk ken opgenomen. Vlaardingse rechercheurs reisden met de vingerafdrukken van de Frigga naar Den Haag om ze te vergelijken met de afdrukken, die in de woning van Opa Van der Plaat waren gevonden. Slechts twee correspondeerden: die van Karl Heinz F. de zenuwachtige jongen uit Ostersand. Bij onderzoek aan boord bleek hij naar een dokter in Rotterdam te zijn; daar aangekomen vernamen de recher cheurs dat hij om twee uur zou terug komen. De arrestatie werd toen een kwestie van wachten. Karl Heinz F. verzette zich niet toen hij op de stoep werd aangehouden met het verzoek even mee naar Vlaardingen te gaan. Omwonenden hadden de Duitser in de nacht van de moord in de kamer van opa Van der Plaat zien zitten. Zij had den zijn signalement aan de politie door gegeven. Slechts een van hen was het daarbij opgevallen dat de jongeman wel eens een Duitser zou kunnen zijn. DEN HAAG De Staat voelt er niets voor om 22 (voor een deel vroegere) En schedese politiemensen smartegeld we gens vervolging door de nazi's uit te ke ren. Landsadvocaat mr. D. J. Veegens uit Den Haag heeft dat gisteren voor de Raad van State nog eens laten weten. De politiemannen waren op 6 juli 1943, tezamen met een later overleden collega, door de Duitsers gearresteerd omdat zij geen moeite hadden gedaan om uit de illegaliteit de daders te vinden die de pro-nazi politie-inspecteur J. Kaay hadden neergeschoten. De Raad van State behandelde giste ren het beroep tegen de afwijzing van de minister van Financiën om de politie mensen alsnog voor smartegeld in aan merking te doen komen. Bijna twee jaar geleden was het beroep van de En- schedeërs bij het college van scheids lieden al afgewezen omdat dit de poli tiemensen als krijgsgevangenen be schouwde. De belangen van de indertijd gear resteerden werden voor de Raad van State behartigd door de Enschedese ad vocate mej. mr. B. Bicknese. Zij voerde aan dat deze mensen indertijd zonder rechtskundige bijstand waren en ook niet alle bescheiden hadden overgelegd. Dank zij het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie zijn later nieuwe feiten aan het licht gekomen. Mej. mr. Bick nese zag, nu het te verdelen bedrag in middels op is, graag een uitkering uit de schatkist. De landsadvocaat dacht daar anders over. De Nederlandse staat was volgens hem slechts een soort curator. Hij draagt geen eigen aansprakelijkheid. Wanneer de Kroon gunstig op het be roep van de politiemensen zou reageren voorzag hij „een doorbraak van een zorgvuldig afgewogen regeling". Alle grensgevallen zullen dan opnieuw een kans gaan wagen, meende hij. De Raad van State zal later aan de Kroon advies uitbrengen. BEEK EN DONK Het 6-jarig jongetje H. A. G. M. van Acht is gister avond te Beek en Donk onder een auto geraakt en op slag gedood. Het jongetje kwam achter een karretje waarop men melkbussen vervoert vandaan lopen en kreeg de auto te laat in de gaten. ADVERTENTIE AMSTERDAM „Als u vindt dat dit ontvoeren is, heb ik niets te zeggen, maar dan ga ik ln hoger beroep". Car los A. G. B. (32) probeerde zijn woor den zo waardig mogelijk te laten klin ken, maar de Amsterdamse rechtbank kwam er gistermiddag weinig van on der de indruk. De rechters hadden immers uit de monden van verschillende buitenstaan ders opgetekende verklaringen voor zich liggen, waaruit bleek dat Carlos 16 mei vorig jaar op weinig waardige wij ze zijn wettige, maar bij hem weggelo pen vrouw had teruggehaald. Carlos had haar zien lopen toen hij bij zijn vriend Nino B. A. (27) in de au to zat. Voordat Nino had kunnen stop pen was hij uit de wagen gesprongen en had hij haar de pas afgesneden. Na een korte achtervolging rondom een te lefooncel had hij haar te pakken en hij sleurde haar naar de auto. ondanks haar gegil en verzet. Terwijl haar be nen nog over de straat sleepten reed de auto weg, op weg naar Carlos' woning in het hart van Amsterdams rosse buurt. Een voorbijganger die alles had zien gebeuren, zette de achtervolging in. 'n Politiewagen reed de- auto klem. De agenten vonden de vrouw op de bodem van de auto, met bovenop haar Carlos. De vrouw, de slanke en hooggehakte Irene Z. (28) gaf gisteren in zuiver Amsterdams, ondanks haar oorspronke lijk Griekse nationaliteit, nog enkele kleurrijke aanvullingen. Ze vertelde dat ze Carlos nog met een dolkmes had ge stoken voordat hij haar in de auto had gekregen. Hij riep: „Ik zal je leren de benen te nemen en hij had al eerder gedreigd mij kapot te maken, dus haal de ik toen we om die telefooncel renden mijn mes uit mijn tasje. Dat had ik al tijd bij me omdat ik me door hem be dreigd voelde". Haar steken hadden Carlos niet tot andere gedachten gebracht, maar wel twee wonden van negenentwintig centi meter in zijn buik veroorzaakt. Hij had zelf het mes uit zijn buik getrokken en haar daar vervolgens mee bedreigd, vertelde ze en een getuige had dat ge zien. Ook zou hij tegen haar nog een flesje traangas hebben gebruikt dat hij altijd bij zich had. „Dat had ik nodig in mijn werk", legde Carlos uit, want behalve als automonteur ook het be roep van Nino werkte hij ook nog als uitsmijter in een café. Irene vertelde gisteren verbeten dat zij al vaker bij hem weg was geweest, maar dat ze dan altijd voor zijn bedrei gingen was g'ezwicht en weer was terug gekomen. „Maar nu heb ik doorgezet Ik woon nu bij mijn ouders". Carlos kwam daar fel tegenop. „Ze valt mij steeds lastig, edelachtbare. Ze belt me steeds op omdat ze wil terug komen". Inderdaad bleken de echtgenoten el kaar inmiddels wel eens te hebben ont moet maar niet altijd met beider in stemming. „Deze heer", zei Irene met een stem waar de ironie afdroop, „nam me in december ook mee in de auto en tijdens de ruzie die toen volgde beet hij me zo in mijn been dat ik twee weken de ziektewet in moest". Voor de officier van Justitie, mr. H. W. P. de Vries, stond vast: „Hij is vijf tien jaar geleden al uit Curagao naar Nederland gekomen, maar hij heeft nog niet geleerd dat de rechtsorde en ethiek zich er hier tegen verzetten je vrouw zo mee te nemen. BQ het huwelijk heeft hij beloofd zijn vrouw hulp en steun t« geven, geen pakken slaag en verkrach tingen. „Hij begrijpt nog niet hoe hij zich hier als burger moet gedragen. Het zal hem met harde hand moeten worden geleerd". Daarom eiste mr. De Vries te gen Carlos acht maanden gevangenis straf. Voor het aandeel van Nino, die in tegenstelling tot zijn vriend een blan co strafblad had, was volgens de offi cier vier maanden genoeg. Nadat de president de uitspraak op 16 augustus had bepaald, verlieten de betrokkenen achter elkaar de rechts zaal. Omdat Carlos en Nino hangende de uitspraak op vrije voeten bleven, koos Irene de vellgste weg: ze verliet het gerechtsgebouw door een andere uitgang dan haar echtgenoot en zijn vriend.

De Vallei | 1967 | | pagina 4