President kolenraad biedt on tslag aan Sibe AGENTEN IN ARREST WEGENS MOORD BIJ RASSENRELLEN Verbod aan Stern memoires te publiceren PRINS PHILIP GA A T ONDER UIT Onenig Wat doe ie met trek In wat anders? Dan pak je zo'n lekker blikje vlees! ALLEMAAL IJS? Over de [reuzen NA DE RAMP VAN ABERFAN Sastroamidjojo in arrest W eerrapporten uit Europa Japan vernieuwt handelsvloot Foto's Orbiter uitstekend Lemnitzer wil eindelijk uitsluitsel GEKAAPT VLIEGTUIG WEER TERUG Frangoise Jordan wilde synagoge opblazen Komplot voor Soekarno IPHILIPS BATTERIJENI I g=i die móéten ivel j I Cf goed zijn I Gedood door vissen met dynamiet Zo fijn... zo lekker Biafra houdt nog steeds stand Spiegel Vervalsing Dikke portefeuille redde leven W ittebrood Geen arrestaties in West-Duitsland DINSDAG 8 AUGUSTUS 1967 DJAKARTA De Indonesische oud- Ïremier dr. Ali Sastroamidjojo is be rokken geweest by een komplot om de afgezette president Soekarno weer aan de macht te brengen. Wij meldden dit gisteren reeds in een deel van onze edities. Volgens het legerdagblad Ampera is de 64-jarige Sastroamidjojo, die van 1959 tot 1965 voorzitter is geweest van de nationalistische partij (PNI), samen met twee andere vooraanstaande leden van deze partij aangehouden. Zij zou den van plan zijn geweest om op 17 augustus, de Indonesische onafhanke lijkheidsdag, een groots opgezette poli tieke bijeenkomst te houden, waarop Soekarno en de oud-vice-president dr. Mohammed Hatta zouden spreken. Zoals bekend verklaarde de Indone sische regering op 19 juli dat er een komplot om Soekarno via een gewa pende revolte weer in het zadel te zet ten, was opgerold. Tientallen officieren zijn sindsdien gearresteerd. Communistisch China heeft gisteren opnieuw formeel geprotesteerd tegen de bestorming van de Chinese ambassade in Djakarta door ëen groep demonstran ten. Daarbij werden volgens de Chine se lezing vier leden van de ambassade gewond. Volgens de politie in Djakarta raakten vier Indonesiërs, drie burgers en een korporaal, gewond doordat de Chinezen uit de ambassade op de de monstranten schoten. De Djakatase po litie heeft twaalf mensen aangehouden, die zouden hebben deelgenomen aan de bestorming van de ambassade waarbij twee bijgebouwen in brand werden ge stoken. De ambassade werd gisteren door veertig Indonesische soldaten bewaakt. ADVERTENTIE Overstromingen. In verscheidene delen van Venezuela zijn tengevolge van zware regenval overstromingen ontstaan, die tot dusver aan niemand het leven heb ben gekost. President Raul Leoni en de minister van Openbare Werken hebben een vlucht gemaakt boven de getroffen gebieden om een beeld te krijgen van de omvang der overstromingen. c O 2 co Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon V. TJ tl S Z licht bew. half bew. half bew. onbew. licht bew. onbew. half bew. licht bew. geh. bew. licht bew. onbew. onbew. zw bew. zw. bew. licht bew. licht bew. zw. bew. half bew. half bew. zw. bew. licht bew. licht bew. licht bew. zw. bew. half bew. half bew. mist geh. bew. onbew. onbew. half bew. onbew. onbew. mist o o zo o ozo ozo zo ozo wnw nnw n w windst. zzo nno no windst. windst. windst. nno o no windst. wnw windst. windst. verand. windst. n ono zzw zzw windst. zw O. OU 2 CO X 2 co tl 2 Z 22 0 23 0 22 0 22 0 23 0 24 0 24 0 24 0 12 5 21 0 23 0 21 0 19 0 24 0 25 0 22 0 26 0.4 32 0 28 0 26 0 21 0 23 0 22 23 0 25 0 24 0 19 1 26 0 35 0 28 0 27 0 32 0 28 0 26 0 LONDEN Lord Robens, de voorzitter van de nationale kolenraad, heeft vandaag de verantwoordelijkheid op zich genomen voor de ramp in Aberfan, die 144 mensen het leven kostte en zijn ontslag aangeboden. De regering heeft hem echter verzocht aan te blijven tot de raad het onderzoek voltooid heeft, naar middelen om dergelijke ongelukken in de toekomst te voorkomen. In een brief aan minister van Ener gievoorziening Richard Marsh, ver klaarde Robens: „De tragedie van Aberfan is voortdurend in mijn gedach ten geweest sinds die aangrijpende 21e oktober." Hij aanvaardde de conclusie van een onderzoekcommissie, dat de ramp voorkomen had kunnen en moe ten worden. „Ik ben mij er ten volle van bewust dat de onvolkomenheden die aan het licht zijn gekomen, onder mijn leiding zijn opgetreden. De ministeriële ver antwoordelijkheid mag misschien niet volkomen van toepassing zijn op mij als voorzitter van de Nationale Kolen raad, maar ik heb mijn gehele leven in overheidsdienst doorgebracht en ik acht me gebonden aan de regels. Daar om ben ik tot de slotsom gekomen mijn ontslag te moeten aanbieden." Marsh antwoordde in een brief met de aanhef „Beste All" dat hij het groot ste respect had voor de beweegrede nen van Robens' aftreden. Hij vervolg de: „Nietteminzal je me ongetwijfeld begrijpen als ik zeg dat het er nu in de eerste plaats om gaat te garanderen, dat zo spoedig mogelijk maatregelen worden getroffen om alle door het tri bunaal blootgelegde fouten te verbete ren, en te zorgen dat een dergelijke ramp nooit meer kan voorkomen. Naar mijn mening zal het dringende onder zoek dat de raad op mijn verzoek in stelt, veel van zijn stuwkracht verlie zen als jouw leiding wegvalt. Dit is van het allergrootste belang. Bij ons onder houd van afgelopen donderdag verzocht ik de raad het onderzoek voor het eind van de maand af te sluiten. Laten we de persoonlijke overwegingen die je in je brief naar voren brengt, terzijde schuiven tot deze taak volbracht is." Robens (56) was een van de „grote drie" van de Labourparty samen met wijlen Hugh Gaitskell en de huidi ge premier Harold Wilson toen de conservatieve regering hem in 1961 be noemde tot hoofd van de genationali seerde mijnbouw in Engeland. Hij kreeg de leiding over de grootste industrie van het land. Hij is verant woordelijk voor het delven en de ver koop van alle steenkool en de veilig heid in en om de mijnen. Het Aberfan-tribunaal, dat 76 dagen lang getuigenverklaringen heeft onder zocht, heeft negen mensen van de Ko lenraad beticht van nalatigheid, die leidde tot de ramp waarbij een sintel- berg het mijndorp Aberfan in Wales bedolf. Het rapport oefende kritiek uit op Robens, maar stelde hem niet per soonlijk verantwoordelijk. Robens doelde met „ministeriële ver antwoordelijkheid" op het gebruik in de Britse politiek dat het hoofd van een departement de persoonlijke verant woordelijkheid op zich neemt voor het werk van zijn personeel, en aftreedt als dit werk slechte gevolgen heeft. In de praktijk is dit slechts van toe passing op leden van het kabinet, maar wellicht scheptRobens' opvatting een precedent voor de hoofden van de staatsondernemingen, die in feite onaf- TOKIO. Japanse reders en han delsondernemingen bereiden zich voor op onderhandelingen met vyf landen in Zuidoost-Azië over de verkoop van twtiede-handsschepen. De Philippynen, Thailand, Maleisië, Indonesië en Birma hebben belangstelling voor ongeveer dertig van zulke schepen beneden 3500 ton. Deze landen krijgen een tekort aan schepen door toeneming van de kust vaart. Het aanschaffen van nieuwe sche pen wordt bemoeilijkt, omdat er geen deviezen voor zijn. Japan profiteert van deze omstandigheid om van zijn oude schepen af te komen. J PALERMO (Sicilië) In verband met de dood van een Belgische man en zijn verloofde, zijn zondag te Palermo twee broeders gearresteerd. De Belgen, de 22 jaar oude Jean Paul Brosteaux uit Ixelles en de even oude Christine Georgette Coenen uit Brussel kwamen om het leven, door een onderzeese explosie toen zij naar vis doken. Volgens de politie was het ex plosief door vissers in het water ge worpen in een poging de vis naar de pervlakte te brengen. De beide mannen vluchtten later. Zondag zijn gearresteerd de 46 jaar oude Serafino Craziolo en zijn zes jaar jongere broeder Giuseppe, twee vissers. In het arrestatiebevel werd verklaard, dat zij vermoedelijk schuldig zijn aan de dood van de beide Belgen. De twee broeders zijn in het huis van bewaring ingesloten. PASADENA De eerste foto's die de „Lunar Orbiter V" van de voor ons onzichtbare kant van de maan heeft genomen blyken van uitstekende kwa liteit te zyn. Er is een zeer geacciden teerd terrein op te zien, zei een woord voerder van het Amerikaanse ruimte vaartcentrum m Pasadena maandag. De opnamen waren aan boord van het ruimteschip ontwikkeld voordat zij door het station te Goldstone werden ontvangen. Zij zijn van een hoogte van bijna 270C km met een telelens ge maakt en tonen een oppervlakte van 14 bij 20 kilometer. Er zijn bergketens, kraters en enige vlakke stukken ter rein op te zien. HANK Gistermiddag is door nog onbekende oorzaak het driejarig zoontje van de familie Snijders te Hank (N.-B.) te water geraakt en verdronken. Na enige uren dreggen is het lijkje gevon den. hankelijk zijn. Een groep ouders uit Aberfan heeft de gemeenteraad van het dorp intussen een proces aangedaan in verband met 17,5 miljoen gulden in het rampfonds. De ouders, die allen kinderen hebben verloren bij de ramp, stellen dat dit geld van de gemeentekas moet worden overgebracht naar een onafhankelijke bank in afwachting van de verdeling van het fonds. Fred Grey, een woordvoerder voor de groep, die zelf een zoon heeft verlo ren, verklaarde dat het parlement ver zocht zou worden de liefdadigheidswet geving zodanig te herzien dat het geld terecht kan komen bij hen die het zwaarst getroffen zijn. Een functionaris der gemeente ont hield zich van commentaar op het pro ces, maar zei dat het fonds toch niet bij de gemeente zou blijven berusten. ADVERTENTIE SIBEMA-VERKOOP, bel 04490-5055 DETROIT De politie van Detroit heeft maandag bekendgemaakt, dat twee van haar agenten op beschuldi ging van moord op drie jonge negers in een motel gedurende de recente on lusten, zijn gearresteerd. Ook een lid van de Nationale Garde is van moord beschuldigd. Officier van justitie William Cahalan heeft verklaard, dat agent Ronald Au gust beschuldigd wordt van moord op Aubrey Pollard, agent Robert Paille van moord op Fred Temple. ENOEGOE Nigeria is de tweede maand ingegaan van zijn militaire ac tie tegen het onder de naam Biafra afgescheiden oostelijk deel van het land, maar zijn troepen zijn nog steeds niet verder dan tot grensplaatsen ge vorderd, zo verklaarden maandag mili taire kringen in Enoegoe, de hoofdstad van Biafra. Ongeveer zesduizend man Nigeriaanse troepen, die in het gebied van N'Soekka, 64 km ten zuidoosten van Enoegoe waren samengetrokken, hoop ten naar de hoofdstad te kunnen door stoten om de strijd binnen enkeie dagen te kunnen beslissen. Gevechten hebben nog steeds plaats om de universiteits stad N'Soekka. In het oosten van Biafra hebben de federale troepen de grensplaatsen Ogoja en Oboedoe in be zit en in het zuiden de oliehaven Bon ny. Een poging om federale troepen aan land te zetten op Okrika, een stra tegisch belangrijk eiland bij het Bia- fraanse oliecentrum Port Harcourt, was vorige week verijdeld, aldus genoemde kringen. Zij schatten de sterkte van de Nigeriaanse krijgsmacht op twaalf duizend man en die van Biafra op ze venduizend man. Voor de kust van het eiland Bonny zijn acht boten die federale troepen ver voerden door Nigeriaanse strijdkrachten tot zinken gebracht, aldus mededelin gen in Enoegoe. De meeste federale militairen zou den om het leven zijn gekomen. Treinbotsing. Op een spoorwegknoop punt te Tokio zijn vanmorgen twee goe derentreinen met elkaar in botsing ge komen kort nadat een der treinen een lading vliegtuigbrandstof voor een Ame rikaanse luchtmachtbasis gelost had. Twee tankwagons vlogen in brend en een derde ontspoorde. Er is geen mel ding gemaakt van slachtoffers. ochtend van 6 juli dood aangetroffen in een motel aan Woodward Avenue, de hoofdstraat van Detroit. Aanvankelijk dacht men dat zij bij een vuurgevecht met de politie waren neergeschoten. Maar later hebben getuigen verklaard dat Aubrey Pollard, 19, Carl Cooper, 17 en Fred Temple 18, in het motel waren neergeschoten in aanwezigheid van po- litie-agenten door een blanke van de nationale garde. Ondertussen heeft de nationale garde een verklaring uitgegeven waarin ge zegd wordt dat Tanya Lynn Blanding (4) omgekomen was door een salvo dat gelost werd nadat sluipschutters twee maal geschoten hadden uit het venster van de woning waarin zij woonde. In de verklaring wordt gezegd dat sgt. Mortimer Lebralnc (41) van de nationale garde van Michigan, op 25 juli met een automatisch pistool op het flatgebouw had geschoten. De sergeant heeft verklaard dat hij geschoten had, nadat hij licht had zien opvlammen in de donkere woning. Volgens de inwo ners was dat een sigarettenaansteker geweest. Het parket van het openbaar ministe rie te Detroit heeft later meegedeeld dat twee negers wegens moord op de politie agent Jerome Olshove zijn aangeklaagd De agent is omgekomen toen hij pro beerde twee mannen te arresteren die verdacht werden van plundering. In to taal zijn nu vijf mensen wegens moord sinds de rassenonlusten aangeklaagd. BRUSSEL. De opperbevelhebber van de strydkrachten van de NAVO, de Amerikaanse generaal Lyman Lem nitzer, wil precies weten hoeveel men sen hem voortaan ter beschikking staan. Hy zou de militaire beperkingen in som mige NAVO-landen beu zyn. Vóór de eerstvolgende bijeenkomst van de NAVO-raad, in december in Brussel, wil Lemnitzer hierover van de regeringen van alle bondgenoten duide lijke inlichtingen. In het hoofdkwartier van de NAVO is grote bezorgdheid ontstaan omdat mili taire deskundigen de door Bonn ge wenste vermindering van de Duitse troepensterkte met zestigduizend man voor de NAVO „onmogelijk" noemen. Begin volgend jaar zullen ook al En gelse en Amerikaanse troepen worden teruggetrokken. Ook België zou troepen uit West-Duitsland terugtrekken. HAMBURG Der Stern, het Duitse weekblad, dat een rechterlijk verbod heeft gekregen de niet-geautoriseerde memoires van Svetlana Stalin te publi ceren, heeft maandag bekendgemaakt, daartoe in het geheel geen neiging te gevoelen, aangezien deze memoires te vervelend en saai zouden zyn. Maar het blad publiceert in zyn laatste nummer wel een reeks informele familiefoto's, die afkomstig zouden zyn uit een album, dat Stalin's dochter heeft achtergelaten, toen zy naar het Westen uitweek. Op de foto's ziet men Stalin in de huiselyke kring. Stern-redacteur Henri Nannen heeft bekendgemaakt, dat de foto's en een manuscript van de hand van Svetlana „mijn leven met mijn vader twintig brieven aan een vriend" met toestem ming van de Sovjet-autoriteiten naar het Westen zijn gekomen. „Wat eerst groot wild leek, bleek niet meer dan een tam konijn", aldus Nannen. „Naarmate ik verder las, vroeg ik mij verbaasd af waarom zoveel werk gemaakt was van dit magere en zoete lijke familieromannetje (was het dat nog maar, maar zelfs daarvoor is het te droog geschreven"). Nannen vervolgt dan, dat Der Stern het manuscript niet zal publiceren. „De copyrights vormen niet het voor naamste bezwaar. Het is uit considera tie met u, lezers van Der Stern, die ongetwijfeld niet verveeld willen worden met oom Alhoscha en tante Maria Amisimovna". In Der Stem is wel een artikel gepu bliceerd, dat gedeeltelijk berust op de gegevens uit het manuscript, en waar in een reconstructie wordt gegeven van Stalin's dood. Voor het volgende nummer belooft Der Stern een artikel over de zelfmoord van Stalin's vrouw. De Duitse rechten voor publikatie van de geautoriseerde versie van Svet- lana's memoires, zijn nu aangekocht door het weekblad Der Spiegel, dat vrijdag het rechterlijk verbod tegen publikatie van de niet-geautoriseerde versie door Der Stem verkreeg. Volgens Nannen zijn de Russische autoriteiten aanvankelijk bezorgd ge weest, dat Svetlana wellicht op de hoogte was van staatsgeheimen en hebben zij druk uitgeoefend op Ameri kaanse autoriteiten erop toe te zien dat het boek niet zoals oorspronkelijk bedoeld, in. oktober zou verschijnen waardoor het afbreuk zou kunnen doen aan de feestelijkheden ter herdenking van de Oktoberrevolutie, die 50 jaar geleden uitbrak. Maar toen de officiële Russische au toriteiten het originele manuscript in handen kregen bleek hun alras, dat er geen dingen in stonden die de Sovjet- Unie zouden kunnen schaden en heb ben zij daarom besloten het zo spoedig mogelijk te laten verspreiden om aan speculaties over de inhoud een einde te maken. Misschien hebben zij ook willen voorkomen dat de CIA het ma nuscript zou gaan „bewerken". De mogelijkheid dat de Russische versie een vervalsing is of slechts de onvolledige tekst geeft wordt door Nan nen gering geacht, aangezien alle ma nipulaties met het manuscript aan het licht komen wanneer de geautoriseer de versie verschijnt. Nannen wijdt de hoge prijs die het STOCKHOLM Een portefeuille met een dik chequeboek erin heeft gis teren by een bankoverval in de Zweed se hoofdstad Stockholm het leven ge red van een bankbediende. De rover ontkwam met ruim eeh half miljoen gulden, maar werd later gearresteerd. De bankbediende had aanvankeiyk gedacht dat de overval een grap was, en had geweigerd geld te geven. De man had toen geschoten, maar de kogel kwam niet verder dan het chequeboek in de borstzak van het slachtoffer. Het andere personeel werd toen gedwongen het geld te overhandigen. De overvaller werd na de roof ach tervolgd naar een park. Daar schoot hy nog twee keer en hield een jong meisje voor zich als schild. Hij dreigde haar dood te schieten als men hem naderde. De man werd echter van ach teren overmeesterd. Hij zei geld nodig te hebben om de alimentatie voor zijn kinderen te kunnen betalen. Tot groot vermaak van de aanwezigen onder wie koningin Elizabeth, prins Charles en prinses Anne werd prins Philip zandruiter, toen hij deelnam aan een fiets- polowedstrijd, waarbij de paarden vervangen waren door stalen rossen. Ondanks .alle moeite van prins Philip, om zijn fiets volledig te beheersen, ging hij enkele malen „onderuit". manuscript in het Westen heeft opge bracht, aan concurrentie tussen de verschillende uitgevers, die al niet wisten hoe hoog te moeten bieden zelfs voor zij het manuscript gelezen had den. Der Spiegel heeft 480.000 mark be taald voor de rechten HAVANA Het Columbiaanse vliegtuig, dat zondag door kapers werd gedwongen op Cuba te landen heeft gisteren zijn onderbroken reis voortgezet. Het vertrok uit Havana naar zijn oorspronkelijke reisdoel, San Sandres eiland voor de kust van Co lumbia. De vijf gemaskerde mannen die de piloot van het vliegtuig, een DC-4 van de Colombiaanse luchtvaartmaatschap pij Aerocondor, boven de Caraïbische Zee hadden gedwongen naar Cuba te vliegen, bleven achter. Men nam aan dat ze gevluchte com munistische revolutionairen waren. Maar het werd evenmin uitgesloten ge acht dat ze alleen een publiciteitsstunt wilden uithalen met het oog op de con ferentie voor Latijns-Amerikaanse so lidariteit die in Havanna wordt gehou den. Passagiers en bemanning van het vliegtuig werden in Havanna goed be handeld. Zo genoten ze onder andere op kosten van de Cubaanse regering een welverzorgd diner in een van de beste hotels van Havanna. Onder de passagiers bevonden zich drie Amerikanen, een Engelse vrouw, een Italiaan, vier Duitsers en vier Oos tenrijkers. Een van de Amerikanen, Harris Whee ler, was eèn dag tevoren getrouwd met een Duits meisje, Helga Beek. Wheeler behoort tot het Amerikaanse leger in West-Duitsland. „Wat een manier om je wittebroods weken te beginnen", zuchtte Wheeler, die verder vertelde dat de kapers van het vliegtuig lange valse baarden had den gedragen. Bij aankomst in Havanna waren ze glimlachend met de Cubaan se veiligheidspolitie meegegaan. LONDEN Frangoise Jordan, de 35-jarige vrouw van de Britse nazileider Colin Jordan en nicht van wijlen de Franse mode-ontwerper Christian Dior, is in Londen in voorlopige hechtenis ge nomen. Er staat haar een proces te wachten omdat zij in 1965 opgeroepen zou heb ben tot het platbranden van synagoges in Engeland. Met enkele leden van de nazibeweging zou zy plannen hebben beraamd om de synagoge van Stanmore in Middlesex in brand te steken. Vrij stelling op borgtocht is haar geweigerd omdat enkele getuigen in het proces van haar man zijn bedreigd. Colin Jordan, met wie zy in oktober 1963 trouwde, zit sinds januari een ge vangenisstraf van anderhalf jaar uit wegens het voeren van propaganda voor rassenscheiding. BONN De Westduitse openbare aanklager te Karlsruhe heeft berichten tegengesproken, als zouden in het ge bied van Dortmund drie mensen zijn aangehouden in verband met de ont dekking van een Russisch spionagekom- plot. De aanklager ontkende niet dat er een onderzoek gaande is naar spiona- ge-activiteit, maar hij weigerde bijzon derheden te geven. Ook de Veiligheids dienst wilde niets zeggen. Het blad Bild Zeitung had zondag ge meld, dat de Sovjet-Unie agenten had gesmokkeld in NAVO-landen. Deze agen ten zouden tot taak hebben Westduitse officieren door middel van chantage tot spionage aan te zétten. In een zeer voorzichtig gesteld bericht van het persbureau DPA was gezegd, dat het om militaire en industriële spionage in het Ruhrgebied ging. i i Qp bevel van premier John Vorster is vorige week voorlopig een eind gekomen aan de reeds maanden du rende ideologische strijd in de eens zo hechte Nationale Partij. De strijd, die gevoerd wordt tussen rebellerende ultra-conservatieve Zuid- Afrikanen, bijgenaamd de „verkramp- tes" en aanhangers van de meer gema tigde politiek van yorster, de „ver- ligtes", kan elk moment weer op laaien. Zij is gevoerd op bijna elk belang rijk front de politiek, de pers, de literatuur en, -zijdelings, het gods dienstig leven. De kleine, maar invloedrijke groep voorstanders van het oude isolationis me, is het oneens met de meer „in ternationale" politiek van Vorster en aanhang, gericht op het winnen van vrienden in zwart Afrika, het trach ten te vernauwen van de banden tus sen de Afrikaans- en Engelspsrekende gemeenschappen in het land en het voorzichtig herzien van de apart heidswetgeving in de sport, teneinde internationaal contact te vergemak kelijken. Tot nu toe is de strijd niet tussen politici maar bekende figuren uit de BALTHAZAR VORSTER geen ruzie jongens perswereld en intellectuele kringen uitgevochten. De politici kunnen vol gens waarnemers aan de beurt ko men als deze maand de Nationale Partij haar provinciale congressen houdt en de „verkramptes", de „ver- ligtes" zouden uitdagen. yyaarnemers hebben het geschil ver geleken met het ideologisch dis puut tussen de communistische par tijen van Rusland en China. Niemand zal het in zijn hoofd halen een van beide twistgroepen in Zuid- Afrika voor communist uit te maken, maar toch zijn er overeenkomsten. Zo vervullen de „verkramptes" de rol van „Stalinisten", die waken over de „zuiverheid" van de grond slagen der Afrikaander cultuur en le venswijze, terwijl de „verligtes" als „revisionisten" naar een herziening van de oude waarden streven. Naar verluidt zouden 19 nationalis tische parlementsleden de zaak der „verkramptes" toegedaan zijn, maar in het geheim. Het woord is voor hen gevoerd door Afrikaander „Cul turele" groepen, die zich inspannen voor zaken als de handhaving van de Afrikaanse taal tegenover het Engels en het bestrijden van liberale en communistische ideeën. Het verwijt dat de regering op dit gebied te weinig doet, is bij de nationalistische partijleiding niet voor dovemansoren gezegd en som mige van de „culturele" organisaties zijn ervan beschuldigd het gezag en de macht van de regering te betwis ten. Hoewel hij het niet openlijk toe geeft is de minister van Posterijen en Telegrafie, dr. Albert Herzog, de algemeen erkende leider van de „verkramptes". Dr. Herzog, de man die erin is geslaagd de televisie uit Zuid-Afrika te weren, heeft als in vloedrijk bondgenoot dr. Piet Meyer, directeur van de Zuid-Afrikaanse ra- radio-omroep. I^ot hun tegenstanders worden gere kend de nieuwe generatie dich ters, schrijvers, academici en cineas ten, onder leiding van de hoofdredac teur van het Kaapse blad „Die Bur ger", Piet Cillé. Het grootste gevaar in het geschil is dat het een splitsing in de Natio nale Partij zou kunnen veroorzaken, maar aangenomen mag worden dat als de „verkramptes" opnieuw de strijd openen, premier Vorster l^ard zal toeslaan, omdat enkele van de meest ambitieuze facetten van zijn beleid tegenover de buitenwereld op het spel staan. ADVERTENTIE Vlees! Want dat is smakelijk en pikant op zo'n moment. En blikjes vlees kun je overal krijgen.

De Vallei | 1967 | | pagina 6