Veenendaals dagblad MINISTERIE VRAAGT BETAALD VOETBAL: VERTEGENWOORDIGER OE THANT NAAR WEST-IRIAN Buiten Engeland wil tanks goedkoper leveren Uit kliniek ontsnapte moordenaar snel gepakt hi Kanton en Sjanghai bloedige gevechten Man steekt eega neer Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Achterkant van de maan ASTRONAUT WANTROUWDE NEDERLANDSE .VOUWFIETS NOODWEER IN ENGELAND EN FINLAND 200 Londenaren tijdelijk geëvacueerd Rijksaccountants moeten eerst kostenstijging onderzoeken Veranderlijk K.lV.F.B. VERZUIMDE MELDING AAN ECONOMISCHE ZAKEN Fameus camerajager Man die onder auto vandaan kroop overreden Volgens Italiaans blad Geheim akkoord V.S.—Rusland Nog 2300 man in Griekenland gevangen Gedrukt Niet bekend NEDERLANDSE TOERISTE OP HUWELIJKSREIS VERONGELUKT „ZOEMENDE VLIEGEN IN DJAKARTA99 Verdachte agenten op borgtocht vrij V ij f tigduizenste passagier op binnenlands luchtnet Weer schietpartij op Cyprus Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden *1,50, Ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 9 AUGUSTUS I967 4le JAARGANG „VERHOOG ENTREEPRIJS NIET" NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties zal volgend jaar een vertegenwoordiger naar West-Irian zenden, om van de be volking aan de weet te komen of zij bij Indonesië wenst te blijven, dan wel de banden met dit land wil verbreken, al dus heeft een woordvoerder voor de vol kerenorganisatie verklaard. Hij deelde verslaggevers mede, dat dit het resultaat is van een reis naar Djakarta, vanwaar de V.N.-ondersecre- taris José Rolz-Bennett van Guatemala dit weekeinde is teruggekeerd. Zijn ver klaring vormde een bevestiging van een mededeling die eerder te Djakarta was gedaan. Krachtens een in 1952 gesloten over eenkomst, waarmede West-Irian door Nederland aan Indonesië werd overge dragen, moeten de Westirianezen voor het einde van 1959 een keuze maken. Volgens de woordvoerder zijn de be sprekingen! te Djakarta gunstig verlo pen De Verenigde Naties zullen zich kwijten van de resterende verantwoor delijkheden uit hoofde van de overeen komst van 15 augustus 1962 en de Indo nesische regering heeft opnieuw ver klaard, zich te zullen houden aan de voorwaarden van die overeenkomst. Volgens de woordvoerder bepaalt de overeenkomst, dat de V.N.-vertegen- woordiger zijn taak in het gebied één jaar voor de datum van de volksstem ming in het gebied zal aanvaarden. Dat betekent dus dat de vertegenwoordiger in 1958 naar het gebied dient te gaan. LONDEN Bij overstromingen als gevolg van hevige wolkbreuken in het noorden van Engeland zijn gisteravond zeven huisjes weggeslagen. In de Lune Vallei bij Lancaster moes ten gezinnen geëvacueerd worden toen een rivier buiten zijn oevers trad en de huizen onderliepen. Twee bruggen wer den weggeslagen, maar niemand raakte gewond. In Lathley, (Yorkshire), werd de vis ser Neville Turner (39) door de blik sem dodelijk getroffen. In Burnley, (Lancashire) en in de buitenwijken van Glasgow, (Schotland), liepen eveneens huizen onder. Drie personen zijn om het leven ge komen en vele worden nog vermist na dat er twee dagen een hevige storm heeft gewoed over Finland. De materië le schade is groot. In een overstroomd gebied zijn 40.000 nertsen verdronken. De storm bereikte in vlagen meer dan 30 meter per seconde (110 km p. uur). Vandaag is de wind veel minder. Twee personen kwamen om toen het amfibie vliegtuig waarin ze zaten bij Puumala In Midden-Finland in een windhoos te rechtkwam. Het derde slachtoffer was een bejaarde man die door een vallen de boom werd getroffen. Op de Skerries, de eilanden voor de Finse kust in de Botnische Golf zitten zeker nog honderd geïsoleerde water sporters, die wachten tot ze gered kun nen worden. \l was het maar een berichtje van vijf regels in deze krant, toch zal het bij velen bijzondere herinneringen en gevoelens hebben wakker ge roepen. Ik bedoel de ultra korte ne crologie van de baanbreker der foto grafie van grote, wilde dieren. Bengt Berg, de vermaarde Zweedse camera jager, die eind juli 82 jaar oud in Stockholm overleed. Hij stond bekend om zijn weergaloos-meesterlijke na tuur documenten, in vele delen van de wereld dank zij een ongeëvenaard doorzettingsvermogen verkregen, doch tevens om zijn vlotte, plezierige trant van causeren over zijn boeiende be levenissen, de biologische bijzonder heden van de objecten en tal van eis- ervaringen, geestig verteld. Men maakte in ons land kennis met dit oeuvre, toen jaar en dag geleden Rinke Tolman het boek over de kraan vogels in tropisch Afrika vertaalde, een prachtige natuurhistorische mono grafie, die allerwegen geweldig aan sloeg. Zij is met het hart in een leven dige stijl geschreven en met gezonde humor gekruid. Nooit koketteerde Bengt Berg in dit en zijn vele andere schrifturen met gevaarlijke situaties (tijger, krokodil, neushoorn, lammer gier) noch krijgen we ergens de in druk, dat hij er op uit was, weten schappelijk te willen schrijven. Hij hield er een eigen journalistiek en foto-visie op na, die zijn lezerskring machtig bekoorden. Bij menigeen staan zijn boeken vóóraan op de plank en ze zijn het stuk voor stuk waard, er morgen nog wat over te zeggen. 9 augustus '67 A. B. WIGMAN OE THANT toezicht houden LONDEN Hedenmorgen vroeg zijn circa 200 personen uit hun woningen in Londen-Oost geëvacueerd, omdat een tankauto met 15 tor petroleumgas ge kanteld was. Bij wijze van voorzorg werden gas- en stroomlevering gestaakt. Tientallen nieuwsgierigen keken naar de pogingen om het gevaarte weer op de wielen te krijgen, terwijl anderen 'n wandeling in de omliggende straten maakten. Sommigen duwden kinderwa gens voort. Na twee uur kon de tank wagen weggesleept worden. VINKEVEEN De btfna 20-Jarige chauffeur T. Klop uit Haaften is gister middag om het leven gekomen op de Rijksweg van Amsterdam naar Utrecht. Onder Vinkeveen had hij zijn vracht auto op de vluchtstrook gezet om een wiel te controleren dat warm was gelo pen. Zijn auto stond dicht bij de rij strook, zodat hij, toen hij onder de wa gen uitkroop, werd overreden door een vrachtauto met aanhanger. Hij overleed ter plaatse. ROME. De journalist Lucio Ma- nisco schrijft in het Italiaanse blad „Messaggero", dat de Zuidslavische president Tito en hoge Zuidslavische functionarissen, vertegenwoordigers van de Westerse pers op de hoogte hebben gesteld van het bestaan van een „geheime overeenkomst" tussen Rusland en de Verenigde Staten over de crisis in het Midden-Oosten. Deze overeenkomst zou gesloten zijn tussen premier Kosygin en president John son na de conferentie in Glassboro. President Tito zou van het bestaan van deze geheime overeenkomst in kennis gesteld zijn door de Russische partijleider Breznjef tijdens de con ferentie van communistische leiders die vorige maand in Boedapest is ge houden. Manisco zegt, dat op grond van zijn inlichtingen Moskou en Washington zijn overeengekomen dat zij druk zul len uitoefenen op de betrokken par tijen opdat zij akkoord zullen gaan met rechtstreekse onderhandelingen en, mocht dit niet te verwezenlijken zijn, dat zij voorbereidende diploma tieke besprekingen bevorderen om te pogen fundamentele vraagstukken op te lossen, zoals dat van de uit de strook van Gaza en de westelijke oever van de Jordaan uitgewezen vluchtelingen. ATHENE Van de ruim 6100 gear resteerde „Griekse communisten" heb ben tot dusver ongeveer 4300 een loyali teitsverklaring getekend om daarna in vrijheid gesteld te zijn, aldus de Griekse minister van Openbare Orde, Totomis. De verklaring verplicht de onderteke naar de wet te eerbiedigen en zich te onthouden van „anti-nationale activi teit". Volgens minister Totomis, bevinden zich op de eilanden Jaros en Leros nog ongeveer 2300 politieke gevangenen. Het aantal ondertekeningen van de verkla ring zou volgens hem nog steeds stij gen. DEN HAAG Het ministerie van Economische Zaken is volkomen verrast door de verhoging van de entreeprijzen in het betaalde voetbal. Het heeft de clubs in de eredivisie gevraagd de verhogingen zo spoedig mogelijk ongedaan te maken. Eerst zullen de rijksaccountants moeten nagaan hoe groot de kostenstijging is van het Nederlandse voetbal, dat per seizoen zo'n twaalf miljoen gulden aan toegangskaarten verkoopt. Kortgeleden besloten zestien van de achttien clubs uit de eredivisie (Feyenoord en Sparta deden niet mee) hun prijzen stevig aan te passen ter compensatie van de stijgende kosten. Driekwart van de clubs zou noodlijdend zijn. Vooral de sociale lesten voor de tot „werknemers" geworden voetballers nemen een flinke hap uit de inkomsten van de verenigingen. Zo ging de prijs van een overdekte zitplaats bij Ajax van zes naar 7,50 gulden. De clubs spraken af de prijs van deze plaats binnen drie jaar op tien gulden te bren gen. In afwijking tot de vorig jaar met de KNVB gemaakte afspraak wer den de prijsverhogingen niet gemeld bij het ministerie van economische za ken. Het gevolg was dat Ajax en ADO als vertegenwoordigers van het be taalde voetbal op het departement wer den ontboden om tekst en uitleg te ge ven. Het is niet waarschijnlijk, zo bleek gisteren na afloop van de besprekin gen, dat de clubs onmiddellijk gehoor zullen geven aan het verzoek van het ministerie de prijsverhogingen onge daan te maken. De kaarten voor de eerste competitiewedstrijden, komende zondag, zijn al de deur uit, zo hebben verscheidene verenigingen al meege deeld. Bij sommige zouden de kaarten voor de gehele competitie al gedrukt zijj. Wijziging van de prijzen zou een enorme schadepost betekenen. Evenmin is het waarschijnlijk dat het ministerie hangende het onder zoek het verzoek in een beschikking zal veranderen. Eerder zal worden af gewacht hoe de bevindingen van de ac countants luiden. Daarop zullen de toe gestane verhogingen worden afge stemd. De K.N.V.B. heeft gisteravond ge zegd dat de financiële belangen van de clubs worden geschaad als het mini sterie niet akkoord zou gaan met de aanpassingen van tarieven. In verge lijking tot andere landen zijn de toe gangsprijzen hier toch al laag. „Wij zullen niettemin de clubs met klem ad viseren aan het verzoek van het mini sterie te voldoen". De heer J. van Praag van Ajax zei over het niet-melden van de verhogin gen: „Het nieuwe bestuur van onze club was van de afspraak tussen de K.N.V.B. en het ministerie niet op de hoogte". De heer N. Doelder, voorzit ter van ADO, was dat evenmin: „De K.N.V.B. heeft ons hiervan nooit in kennis gesteld". DEN HAAG Het Britse ministe rie van Defensie heeft gisteren via de Britse ambassade in Den Haag laten weten, dat het bereid is zogenaamde Chieftain-tanks aan Nederland te le veren tegen een lagere prijs. Het Nederlandse leger staat voor de noodzaak de zeshonderd Centurion- tanks te vervangen door moderner materieel. In aanmerking komen be halve de Chieftain, de Westduitse Leo pard, en de door West-Duitsland en de Verenigde Staten gezamenlijk ontwor pen en gefabriceerde Post-70. De prijs voor de Chieftain-tank, die een gewicht van vijftig ton heeft, was op een miljoen gesteld. Blijkbaar on der de druk van de miitefilandse con currenten is de Britse fabrikant, de Royal Ordnancy Factory in Leeds be reid deze prijs te verlagen. PALMA de MALLORCA Een Ne derlandse toeriste is om het leven ge komen en haar echtgenoot werd licht gewond bij een botsing tussen hun mo torfiets en een vrachtauto in Palma. De verkeerspolitie gaf de namen van het echtpaar als Leonardus Adrianus Bellecom (30) en Anna Cornelia Belle- com-Bom (28). Zij waren op huwelijks reis. A Amerika's laatste maanverkenner, de Lunar V, heeft deze foto van de achter zijde van de maan naar de aarde gezonden. De achterkant van de maan, die bezaaid is met kraters, is vanaf de aarde nimmer te zien. De Lunar V werd vorige week gelanceerd. NIJMEGEN Twee gedetineerden, die gisteravond uit de Professor Pompekliniek in Nijmegen waren ontsnapt, zijn weer terug. Eén van hen, de 20-jarige A. S. meldde zich gisteravond nog bij de kliniek. De tweede ontsnapte, de 20-jarige J. B. werd vannacht aangehouden door politiepatrouilles uit Nijmegen, die met hulp van een speurhonden brigade de omgeving van de kliniek afzochten. De twee mannen ontsnapten gister avond omstreeks half negen uit de Professor Pompekliniek, waar gees telijk gestoorde delinquenten worden verpleegd. Beiden waren door de rechter ter beschikking van de rege ring gesteld wegens een misdrijf. De 20-jarige S. kwam een uur na zijn ontsnapping uit eigen beweging terug in de kliniek via een omheining, waar over hij ook was gevlucht. De tweede vluchteling, de 20-jarige J. B. uit Huizen (N.H.) was in 1964 veroordeeld en ter beschikking van de regering gesteld wegen een moord, die hij samen met een jonger broer tje pleegde op een nichtje van hen. B. was na zijn ontvluchting niet ver van de kliniek kunnen komen. Hij werd vannacht dicht bij de kliniek aangehouden. De Amerikaanse astronaut Scott Carpenter, heeft een bezoek gebracht aan het Nederlandse padvinderscontingent op de 12e Wereld Jamboree in Idaho (U.S.A.) Hier toonde de ruimtevaarder grote belangstelling voor de door de padvinders uit Nederland meegenomen vouwfiets. Scott Carpenter, zélf een oud-padvinder, was echter niet te bewegen tot een ritje.' HONGKONG Zware gevechten tus sen voor- en tegenstanders van Mao Tse-toeng zijn volgens bezoekers uit China in Sjanghai en Kanton uitgebro ken. De bloedigste gevechten hebben naar hun zeggen plaats in Kanton, waar het spoorwegverkeer voortdurend wordt gesaboteerd. De bezoekers dach ten dat in Kanton honderden doden en gewonden moeten zijn gevallen. Over de strijd in Sjanghai zijn geen verdere bijzonderheden bekend. De gouverneur van de Chinese pro vincie Kwantoeng, Lin Li-ming, is door de rode garde gearresteerd en gevan gen gezet, zo melden rechtse bladen in Hongkong. Reizigers hadden gezegd dat Lin ervan wordt beschuldigd te behoren tot de „revisionistische tegenrevolutio- nairen". Een Hongkongs blad meldt dat Chinese versterkingen aan de grens met Hongkong zijn aangekomen om een uit tocht van Chinese vluchtelingen te voor komen. Contra-revolutionairen in China heb ben de afgelopen veertien maanden tot tweemaal toe getracht zich meester te maken van de macht bij de luchtmacht en hun invloed is nog niet geheel ver dwenen. Dit heeft radio-Peking vandaag meegedeeld. De pogingen van anti-Mao- isten hadden vorig jaar juni/juli en dit jaar januari plaats gehad. In Hongkong zijn dinsdag tenminste tien mensen gewond toen de politie het vuur opende op een woedende menigte Peking-gezinde demonstranten. Het juis te aantal gewonden is niet bekend, om dat mede-demonstranten de gewonden snel wegvoerden. De politie opende het vuur toen traangas niet het verwachte resultaat had en de met stenen gooien de menigte steeds weer opdrong. Er werden tien arrestaties verricht en een uur nadat de relletjes uitbraken, was het weer rustig. DETROIT Twee blanke politie agenten die ervan worden beschuldigd tijdens het oproer in Detroit twee ne gers te hebben vermoord, zijn op borg- storting van 5.000 dollar elk in voorlopi ge vrijheid gesteld. De agenten worden ervan beschuldigd bij een inval in een motel in Detroit twee jonge negers mishandeld, be schimpt en tenslotte doodgeschoten te hebben. In het motel werd ook het lijk van een derde jonge neger gevonden, maar in verband met diens dood zijn geen aanklachten ingediend. De invrijheidstelling van de agenten geschiedde onder protest van de open bare aanklager, die erop wees dat krachtens de wetten van de staat Michi gan, geen vrijheid op borgsom kan worden toegestaan in gevallen van moord of verraad als het bewijsmate riaal belastend is en een sterk vermoe den van schuld bestaat. Dit is volgens officier van justitie James Garber het geval. Twee jonge negers, die ervan worden beschuldigd tijdens het oproer een poli tieman te hebben gedood, zijn eveneens op borgstorting van 5.000 dollar voor elk, ki vrijheid gesteld. Het persbureau Nieuw China meldt dat in de afgelopen drie dagen meer dan 600.000 mensen deelgenomen heb ben aan de demonstraties tegen de In donesische ambassade in Peking. Zij hebben, aldus het bericht, op het ge bouw grote biljetten, leuzen en karika turen geplakt waarin de Indonesische „reactionaire regering" wordt veroor deeld .Bij de ambassade werden pro testbrieven ingediend waarin stond, dat „de Indonesische reactionairen slechts een paar vliegen zijn die onophoudelijk zoemen en dat de 700 miljoen Chinezen vast van plan waren hen te verdelgen", aldus Nieuw China. SCHIPHOL Drie weken voordat de Nederlandse Luchtvaart Maatschappij (NLM) het eerste proefjaar afsluit heeft zij gisteren haar 50.000e passa gier op het binnenlandse luchtnet ver voerd. Het was de 35-jarige verpleegster Mirjam Spitz uit Maastricht die met haar even oude verloofde Ton Hermans een dagje vrij had genomen om het nieuwe Schiphol te bezichtigen. Zij kwam gistermiddag met het Friend- ship-toestel op Schiphol aan, waar NLM- directeur J. J. Abspoel ha" met een mooie bos bloemen verwelkomde en haar als vijftigduizendste een retour vlucht naar Parijs aanbood. Directeur Abspoel verklaarde dat het eerste proefjaar „beslist niet onbevredi gend" verliep. In het bijzonder de vroe ge vluchten uit Groningen, Twente en Maastricht, waartegen bij de aanvang het sterkst bezwaar bestond, hebben een veel hogere bezettingsgraad (van 80 tot 100 pet.) dan verwacht werd. Op de zuidelijke route hadden de vliegtui gen over de eerste 10 maanden gemid deld een bezettingsgraad van 40,6, op de noordelijke route 49,3. De heer Ab spoel was van mening dat indien de NLM de twee proefjaren op deze wijze volmaakt, er zeker een toekomst zal zijn voor het binnenlandse luchtverkeer, al is er zoals de zaken thans staan zelfs met volle vliegtuigen nog geen winst te maken. NICOSIA. Dinsdagavondd hebben Turkse Cyprioten en Grieken op Cyprus te Larnaca op elkaar geschoten, zo is van VN-zijde meegedeeld. Het incident duurde twee uur, er zijn geen slachtof fers. Zweedse leden van het VN-leger op Cyprus hebben zich naar het be- troken gebied begeven, om verdere incidenten te voorkomen. De Griekse minister kolonel Papado- poeles gaat heden naar Nicosia voor een officieel bezoek. Hij zal president Makarios en generaal Grivas ontmoe ten. Papadopoeles is enige tijd geleden hoofd van de inlichtingendienst van het Griekse leger op Cyprus geweest. AMERSFOORT. De 34-jarige ha venarbeider A. S. uit Amersfoort heeft dinsdagmiddag getracht zijn 36- jarige vrouw, van wie hij al geruime tijd gescheiden leefde, met messteken om het leven te brengen. De man was al enkele dagen op zoek naar zijn vrouw. Dinsdagmid dag omstreeks half vijf trof hij haar aan op de drukke Arnhemsestraat, waar hij ten aanschouwe van tiental len voorbijgangers zijn vrouw een aantal messteken in de borst toe bracht. De man wist in de consternatie te ontkomen maar meldde zich kort na dien op het politiebureau met de me dedeling dat hij zijn vrouw van hel leven had beroofd. Het slachtoffer is met veel bloed verlies naar een ziekenhuis overge bracht. Haar toestand leek in eerste instantie niet levensgevaarlijk. ,J3luit de Veenendaalse Hoofdstraat voor alle verkeer en maak er een soort Rotterdamse Lijnbaan van, dan behoudt Veenendaal in de toekomst zijn streek functie voor het kopend publiek". Dat zegt de kunst- en antiekhandelaar de heer Van de Poll, die er heilig van over tuigd is, dat er hoognodig iets gedaan moet worden, wil Veenendaal zijn aan trekkelijkheid als koopcentrum behou den. cid De televisie-affaire in het bejaarden centrum „Het Anker" te Resteren heeft de aandacht getrokken van vrijwel alle Nederlandse publiciteitsmedia. In Reste ren is men hier niet gelukkig mee, want, zo zegt een groot deel van de bevol king, nu worden we in het land voor een stel achterlijken versleten. Een depressie, die vanochtend ten Zuiden van Ierland lag, trekt lang zaam naar het oosten. Een bij deze depressie behorend koufront drong in de afgelopen avond en nacht ons land binnen met wat regen en hier en daar met onweer gepaard ging. Ach ter het front ruimde wind van ooste lijke naar zuidelijke richtingen en werd iets koelere lucht aangevoerd. In deze lucht komt een veranderlijke bewolking voor, waaruit plaatselijk enkele buien kunnen vallen. Het front, dat vanmorgen boven 't noor den en oosten van het land lag trekt naar het noordoosten weg, maar kleine storingen kunnen deze beweging vertragen en de neerslag activiteit weer tijdelijk doen toene men. Verder wordt morgen een overwe gend zuidelijke wind verwacht, ter wijl er weinig verandering komt in de temperatuur. 4

De Vallei | 1967 | | pagina 1