Schapenmarkt hoogtepunt op tweede Edese feestdag Meer kijkspel dan markt Groot aantal prijzen ging naar Lunteren Zelfs ,'t manneke' had watergebrek r W spreigroep n.v Bij uw melkman hoeft koffiemelk niet meer te kosten dan f. 1.68* en dan krijgt u meteen de allerbeste: ^pTE'c> sAu j IL Avondmarkt aan Hoflaan Zoekt u prettig huishoudelijk werk? BONT BEDRIJF ROND TRADITIONEEL GEBEUREN Allerhande Ouwehand: Oni tuinbouwhoeb Weerrapporten uit Europa stot Zislmkil „Haü^Uum1' Gelderse Staten 6 september bijeen U KUNT NATUURLIJK OOK GEWOON WACHTEN TOT IEDEREEN BIJ U KOMT. r een beter woord voor koffiemelk AANVOER NIET ZO GROOT VRAGEN I heerlijk romige en voordelige kl Uk Santomel-koffiemelk is een exclusief kwaliteitsprodukt van de melkhandel Alleen uw melkman verkoopt die Santomei. Dat heeft voordelen: de y I 1^p A. dagelijkse bezorging aan huis en een ^Af aA* LU altijd betrouwbare kwaliteit. Up h/l r i l/lA Pagina 4 WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1967 EDE „We streven er bij de fok kerij naar om het heideschaap sober te houden. Als dat niet lukt, dan ver dwijnt dit schapenras van onze heide velden en dan is er voor veel natuur liefhebbers de aardigheid wel af." Dat verklaarde keurmeester E. J. Bats tij dens een populaire uiteenzetting over de verschillende schapenrassen aan het vèeltallige publiek, dat dinsdag morgen in het kader van de Edese feestweek een bezoek bracht aan de traditionele Edese schapenmarkt. Een echt toeristisch festijn dat, met de eni ge weken geleden gehouden schaap scheerdersdag, gerekend kan worden tot een hoogtepunt van de evenemen ten die jaarlijks op en rond de grote heidevelden rond Ede plaats plegen te vinden. De schapenmarkt in Ede, ook al is die al lang niet meer van zo grote be tekens als die vroeger was en eerlijk gezegd alleen nog maar een kijkspel geworden, is nog steeds een belangrijk stuk traditie dat wonderwel goed past in het raam van activiteiten van de V.V.V. en andere instellingen die ten doel hebben Ede in het middelpunt van de belangstelling van toerist en na tuurliefhebber te plaatsen. Daar is men dan dit jaar weer bijzonder goed in geslaagd. Misschien mede dank zij de vele attracties rond de markt, mis schien ook door de kermis, die ook al weer een evenement op zich bleek op deze zomerse dag. De aanvoer op de schapenmarkt was dus dinsdagmorgen niet bijzonder hoog. Met zo'n honderd en zestig schapen was het wel bekeken. Maar de wijze, waarop deze schapenmarkt „gebracht" werd was bijzonder aardig. Op de eer ste plaats was er ruimte voldoende rond de hekken om de dieren, die hier In het centrum van de stad nog meer bekijks hadden dan olifanten of giraf fen in de dierentuin, van nabij te be kijken of, wat door kinderen natuurlijk graag gedaan werd, te strelen. Daar naast, en dat was juist het aantrek kelijke van deze markt, werden de schapenrassen, Texelaars, heidescha- pen en een kruising van Texels en Gel ders ras, door de keurmeester Bats op een begrijpelijke en aantrekkelijke wij ze tijdens de keuringen, die de markt volgden, beschreven. De heer Bats gaf van de voorgeleide schapen een aan tal karakteristieken op en vertelde zijn aandachtig gehoor hoe de verschillen de schapen hier in Nederland leven. Dat viel er, gezien de enorme belang stelling van het publiek, wel in. Er was zoveel tekst en uitleg bij deze markt, dat zelfs de dorpsomroeper Ernst Johan van Schagen, die met gong en zijden petje present was, een man die beslist niet op zijn mondje ge vallen is, het zwijgen er toe deed. De grootste groep schapen kwam van de Edese schaapskudde. De lei ding daarvan wilde kennelijk wel zo'n honderd dieren van rond de negen maanden kwijt. Maar de kopers liepen niet zo hard. De beestjes gingen bij hele kleine groepjes weg. Schaapher der M. Sinnema, die met een echte schaapsherdersstaf en in traditioneel uniform gekleed zijn beestjes „uitge leide" deed, was over die geringe koop lust heel niet te spreken. Veel bekijks trok een groep van veer tien schapen van de fokker A. de Ja ger uit Lunteren die met een kruising Texels-Gellers schapenras, donkere dieren met een bles op de kop, naar Ede was gekomen. „Nee verkopen doe ik niet. Ik heb ze hier alleen maar voor de show neergezet", aldus de heer De Jager. Jammer dat hij niet in de prijzen viel. Dat overkwam wel de heer Hartevelt uit Lunteren, die zich tijdens de onder grote belangstelling gehouden keuringen de ene prijs na de andere zag toegewezen. Dat de markt meer dan gewone be langstelling trok bleek uit de vele vra gen, die de keurmeesters, J. Versteeg sr. en E. J. Bats, tussen de bedrijven door te beantwoorden kregen. Dat ve le marktbezoekers een herinnering wil den bewaren aan dit traditievol feest bleek uit de verkoop van foto-kaarten van de schaapskudde, die grif van de hand gingen. VVV-directeur Van der Meer, die overigens tijdens deze mooie zomerdagen alleen maar een goed hu meur kan hebben, was over de tweede dag van het Edese festijn best te spre ken. „We hebben dit jaar geen heide- feest. Maar deze feestweek klinkt als een klok" is zijn visie. De uitslag van de schapenkeuring, waarvoor door de Stichting Edese Schaapskudde prijzen van 10 en van ƒ5,- beschikbaar waren gesteld, was: Afdeling Heideschapen. Drie eerste prijzen in de categoriën oude ram, ou de ooien en germlammeren gingen naar de Edese schaapskudde. TIEL De 37-jarige Tielenaar J. H. van Oorsouw die in zijn woning met 'n boor werkzaamheden verrichte kwam op een gegeven moment met de elektri sche stroom in aanraking. De man is aan de schok overleden. Afdeling Texelseschapen: Oude ram men I; A. Harteveld, Lunteren. Deze fokker behaalde voorts de eerste en tweede prijzen in de categoriën jonge rammen, oude ooien en germlammeren. De grootste aanvoer op de schapen markt en- keuring was uiteraard af komstig van de Edese schaapskudde. LEERSUM Woensdagavond orga niseert de buurtvereniging „De Mid delhof" een marktavond aan de Hof- laan. Enige weken geleden werd deze avond uitgesteld omdat er van de zijde der Leersumse winkeliers geen animo was. Nu wordt het een vrije markt, dat wil zeggen, dat er ook standhouders van buiten Leersum hun kraam mogen op slaan. Het actieve bestuur van deze buurtvereniging houdt een grote verlo ting aan het rad van avontuur. Hieraan zijn enkele fraaie prijzen verbonden. In Ouwehands Dierenpark gaat de grote droogte van de laatste weken een woordje meespreken. Het park ligt bovenop de Grebbeberg, een punt waar zich het gebrek aan water het eerst doed gevoelen. Verschillende boomsooren zoals beuk, berk en lin de krijgen gele bladeren en de blad- afval neemt nu al schrikbarende vor men aan. Het park heeft een eigen waterbron. Deze begint zo af en toe ook al nukken te krijgen. De mon teurs moeten alle zeilen bijzetten om de druk op peil te houden. Zelfs 't manneke dat in de speeltuin staat en een fantastische straal weg spuit wanneer je een dubbeltje in de gleuf stopt, begint te tobben. Een Am sterdams jochie kwam met een be zorgd gezicht bij de heer Ouwehand met de mededeling: „U mag wel eens met het manneke naar de dokter, want hij is uitgedroogd". Het manne ke had al evenmin druk genoeg om de dubbeltjes te honoreren. Het Amster- dammetje kreeg z'n duppie terug en de dokter (monteur) deed de rest. Wat méér druk en ook het manneke was weer in zijn sas... In Ouwehands Dierenpark is een zeeleeuw gestorven. Het nog vrij jon ge dier (2) heeft nu eens niet scherp binnen gekregen, maar een simpel blad van een Amerikaanse eik en dat terwijl iedere avond het bassin gron dig wordt gereinigd en van vers fris water wordt voorzien. Zeeleeuwen eten dierlijk voedsel. Zij kunnen niet tegen plantaardige kost. Dr. Gouda Quint, parkarts van de heer Ouwehand, heeft er nog wel van alles aan gedaan om de zeeleeuw in leven te houden, maar het heeft niet zo mogen zijn. Na een week ziek te zijn geweest gaf het dier na een klein opkikkertje de geest. Afgezien van het feit, dat de zeeleeuw in trai ning was voor enkele shownummers, waarin nu stagnatie ontstaat, bete kent het verlies van het dier een scha de van plm. f 2000,- tot f 2500,-. Het bezoek aan Ouwehands Dieren park op de Grebbeberg in Rhenen beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Daarbij is het goed merkbaar, dat er tekening komt in de vakantie spreiding. De drukte is weliswaar groter dan voorgaande jaren, maar van de hinderlijke pieken, zoals die vorige zomers voorkwamen, is geen sprake. Dat het bezoek over de hele linie geleidelijk verloopt blijkt ook uit de feiten, dat er dit seizoen nog geen ongelukken zijn gebeurd in de speel tuin en dat er veel minder zoekge raakte kinderen worden gemeld. In onze samenleving is voor zeer brede kringen een vaas met snijbloe men iets vanzelfsprekendsgewor den. Een vaas met „flora's kinderen" is in de huiselijke kring een onmisba re levensbehoefte geworden. In onze woning hebben boemen zich ingebur gerd als een soort culturele behoefte in de mooiste zin des woords. Wat is er aan de hoedanigheid van de diverse bloemen, geschikt om op de vaas te worden gezet, in de loop der jaren niet enorm verbeterd. Niet al leen ten opzichte van de lengte en stevigheid van de steel en de houd baarheid van de bloemen doch ook ten opzichte van de stand der bloemen. In dit verband kan ik o.m. de Dahlia noemen, waarmee zeer vele verbete ringen zijn verkregen. Op de wekelijkse markten worden veel, zeer veel snijbloemen aan de man, of liever gezegd aan de vrouw gebracht. Er zijn weinig dames die zonder een of meer boeketten van de markt huiswaarts keren. Daarnaast worden ook in de bloemenzaken veel snijbloemen en potplanten verkocht. Al met al een bewijs dat bloemen een levensbehoefte zijn geworden. Om zo lang mogelijk van een vaas met bloemen te genieten is het zeer wenselijk om daartoe maatregelen in acht te nemen. Zet de boemen, nadat n een stukje van de steel heeft gesne den een paar uur diep in een emmer water. Ze gaan dan water absorberen, wat hun levensduur ten goede komt. Zonbestraling versnelt het bleoi- proces en maakt dat de bloemenglo- rie spoediger eindigt. Houd de snij bloemen uit de zon! Ververs het wa ter geregeld en snijd daarbij dan een klein stukje van de steel af. Als ge volg van het hierdoor ontstane frisse open snijvlak wordt het water ge makkelijker opgenomen. Thans stappen we de tuin in en zien het stukje braakliggende grond. We gaan dit stukje omspitten en strooien op de bovengrond Asefkor- rels. De bovengrond wordt nu netjes gelijk geharkt en we gaan tot zaaien over. Wat zaaien wet Ik zou zeggen: Veldsla. Vanaf heden tot midden sep tember kan men met succes veldsla zaaien. Het loont de moeite om hier mee eens een proef te nemen. Tot de meest geschikte behoren „Italiaanse", „Hollandse groene vol hart" en „grote Noord-Hollandse". Deze veldsla is winterhard en kan ge durende de gehele winter googst wor den. Zaaien we nu vroegtijdig dan kan dicht gezaaid worden om straks gere geld de flinkst ontwikkelde blaadjes af te plukken zonder de plantjes weg te nemen. Het zaaien kan ook op rij tjes gedaan worden om later de plant jes uit te dunnen. De flink ontwikkel de planten worden straks in hun ge heel uitgestoken. Op het bouwland. Beste lezers en lezeressen, het is weer zover! De akkers, worden af ge oogst, op veel plaatsen is de rogge ge maaid. De gerst en de tarwe zag ik rijp op de akkers staan. Het vroege aardappelgewas begint tekenen van rijpheid te vertonen en zo hier en daar ligt het van de knollen ontdane loof op de omgewoelde grond te verdor ren. Ik zag dat de kool zich reeds tot ronde vaste kogels vormt, terwijl tus sen de met een blauw waas overtrok ken koppen de zachte bladeren van de suikerbieten fris en krachtig tevoor schijn komen. Ik mocht dit alles in de polders in het noorden aandachtig be schouwen en meende toen 't was natuurlijk verbeelding dat de sui kerbieten bloosden om hun mededin ging en jaloers naar de tarwe staar den, omdat ze in plaats van brood, 't „dagelijks brood", slechts suiker kon den aanbieden. Zij, die de gewone korensoorten kennen en deze weten te onderschei den, stellen zich tevreden met als onderscheidingskentekenen op te ge ven, dat de Gerst tweerijig, de Rog ge vierrijig en de Tarwe zesrijig is. Omreden ik deze gewassen als zeer bijzonder beschouw voor de voedsel voorziening van ons allen, zeg ik er ,u' tegen en durf deze met een hoofdlet ter te schrijven. ARNHEM Provinciale Staten van Gelderland komen op woensdag 6 sep tember 1967, om 10.30 uur, in openbare vergadering bijeen in het Huis der Pro vincie, Markt 11, Arnhem. Mijn bescheiden mening is, dat voornoemde gewassen mede berusten op de bloei en voorspoed van ons allen. Na dit praatje over de granen wil ik de onkruiden, die deze granen steeds trouw blijven vergezéllen, eens nader bezien. Zij toch maken, om het nu eens zo te noemen, een afzonderlij ke gilde in de plantenwereld uit. Zij leven en teren met deze en hun roe ping schijnt wel te zijn om met hen uit de zak op het land en van het land weer in de zak te gaan. De kruid- en plantkundige gaf ze dan ook lang ge leden een eigen benaming, door het aldus te zeggen: Ze groeien in „Cul tuur" (op het bouwland)of „inter se- getes(onder het zaadgewas) Sierlijke vormen en fraaie kleuren worden onder de onkruiden aangetrof fen, Ik noem o.m. de Aardaker (Lathy rus tuberosa) en het Akkerzwart koor n Melampyzum arvensél). Schoonheden die waard zijn om de ze aandachtig te bekijken. Zij geven een mooi kleurenspelletje. Het is jammer dat de fraaie onkruiden on mogelijk geduld kunnen worden. Ik wijs nog op de kleine brandnetel (TJr- tica Urens), waarvan de diep gezaag de en fris groene bladeren zeker sier lijk mogen genoemd worden Maar blijf er af, raak ze niet aan, want ze branden nog heviger dan hun grotere zuster Brandnetel (Urtica disica). E. J. GRIJSEN-RHENEN. c c CC k. a> &0 ctl 2 I C/J Z z Den Held regen zzo 2 Ypenburg r;eh. bew. veranu. 26 3 Vlissingen regen wzw 25 4 Eelde regen o 24 0. De Bilt regen verand. 26 4 Twente regen ozo 26 0. Eindhoven regen zzw 28 3 Zuid-Limburg regen zw 28 1 Helsinki mist nw 18 0 Stockholm zw. bew. nw 14 8 Oslo onbew. windst. 24 0 Kopenhagen onbew. zo 22 0 Aberdeen zw. bew. ono 19 0 Londen half bew. z 23 1 Brussel geh. bew. zzw 28 2 Luxemburg regen zzw 27 0. Parijs zw. bew. zw 20 6 Bordeaux mist windst. 23 12 Grenoble half bew. windst. 32 0 Nice onbew. n 27 0 Berlijn licht bew. o 24 0 Frankfort zw. bew. windst. 27 0 München onbew. windst. 27 0 Zurich zw. bew. windst. 27 0 Genève zw. bew. nnw 27 0 Locarno zw. bew. o 26 0 Wenen onbew. zo 24 0 Innsbruck onbew. w 27 0 Athene onbew. windst. 36 0 Rome onbew. windst. 29 0 Barcelona half bew. windst. i 0 Madrid zw. bew. zzw 29 0 Mallorca licht bew. windst. 28 0 Lissabon zw. bew. nw 25 4 U bereikt er alleen niet zo erg veel mee, als u verder niets doet. Uw reklamemateriaal zoals folders, brochures, maar ook kranten etc. moet op de eerste plaats bij iedereen onder de ogen komen. Daarvoor kan SPREIGROEP N.V. zorgen, door een ge controleerde huis-aan-huis-verspreiding. Vraagt u eens schriftelijk of telefonisch om nadere gegevens. POSTBUS 261 - TELEFOON 08780-21095 - APELDOORN co V) a> v. L Q.I 3 O In ons ziekenhuis, gelegen in de prachtige Gooise natuur, met goede verbindingen naar alle windstreken, kunnen ASSISTENTES IN DE HUISHOUDING worden geplaatst voor: het schoonhouden van het ziekenhuis het assisteren in keuken en eetzaal Jonge vrouwen en meisjes vanaf 16 jaar die veel voor de verple ging voelen, maar onvoldoende vooropleiding hebben genoten, kunnen in deze funktie toch haar steentje bijdragen aan de gene zing van de patiënten. Zij ontvangen een prima salaris, ruime vakantie en vakantietoeslag, dienstkleding en 2 x per maand reiskostenvergoeding naar huis. Hebt u interesse en wilt u er meer van weten? Wij geven u geheel vrijblijvend alle gewenste inlichtingen. BLARICUM - POST LAREN (N.H.) TELEFOON (02953) 3341 Santomei Spaar de S-zegets voor verrassend voordelige geschenken

De Vallei | 1967 | | pagina 4