TV-af faire in 't Anker wekt reactie bij bevolking Ook opbellen op zondag taboe Eerste promotieduel van VZC tegen MZ PC Veiling Septer Tiel Brandweer moest toezien hoe vee en oogst in vlammen opging Improvisatie nummer een T rekkersronde KRO maakt opnamen weer groots festijn Ruim twee ton schade GVVV vanavond tegen Wageningen-B Orgelconcert Feike Asma Spaar de lantaarns J. HolierookProgramma krijgt meer de aandacht Waterpolo Gevarieerd Hot-dogs VERLOREN EN GEVONDEN Bouw verordening Modelbouwers demonstreren Expositie nog slecht bezocht ELST Van vrijdag 11 tot en met zondag 13 augustus wordt in de jeugdherberg „De Eikelkamp te Eist voor de zeventiende achtereenvolgende maal de Nationale Trekkers Ronde gehoudenNaar schat ting zullen vrijdag ongeveer 400 trekkers uit alle delen van Nederland naar de jeugdherberg komen om daar het komende weekend in feeststemming door te brengepNaast de gebruikelijke evenementen zal het feest zaterdagavond een hoogtepunt bereiken (ds de K.R.O.-radio een bezoek aan de jeugdherberg brengt om opnamen te maken voor het programma Every body happy?" De K.R.O. zal een eigen artiest mee brengen, Wie dat zal zijn9 is een verrassing, WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1967 KESTEREN Onder de bevolking van de gemeente Kesteren is grote beroering ontstaan, na het bekend worden van het televisie-verbod in de recreatiezaal van het nieuwe bejaardencentrum „Het Anker". Bijna alle Nederlandse dagbladen, alsmede radio en televisie, hebben de laatste dagen melding gemaakt van deze onverkwikkelijke affaire. Een groot deel van de bevolking toont zich diep verontwaardigd over het optreden van het dagelijks bestuur van het bejaardencentrum. Men is van mening, dat de naam van de gemeente Kesteren op deze wijze wordt besmeurd. Velen noemen het verbod om in de recreatiezaal televisie te kijken waanzinnig en zelfs prehistorisch. „Die mensen, die de leiding van het bejaardencentrum in handen hebben, zijn niet met hun tijd meegegroeid. Het is een schande om bejaarde mensen op hun levensavond gezelligheid te onthouden," luidt de mening van een groot aantal dorpelingen. Een boze directrice mej. M. v.d. Wardt vertelde telefonisch: „Wat er hier in het bejaardencentrum gebeurt, heeft de buitenwereld niets mee te maken. Wij hebben het gebouw ge huurd van de gemeente en zijn als zodanig de baas in eigen huis''. Ook de gemeente schijnt, volgens de direc trice, niets meer te vertellen te heb ben. „De contracten zijn getekend, dus begrijp ik niet waar men zich nog druk over maakt", merkte zij op. Gisterochtend meldde Het Vrije Volk, dat opbellen op zondag in het bejaardencentrum eveneens verbo den is. „Waarom moet er op zondag opgebeld worden. Dat kan zes dagen in de week gn op zondag wil ik rust hebben", aldus het commentaar van de directrice. Tegen een verslaggever van het Gel ders Dagblad heeft de voorzitter van het dagelijks bestuur, drs. E. S. de Lint gezegd: „Voor zover ik weet staat er geen bepaling in de regle menten, die televisie in de recreatie zaal uitsluit. Er is ook nog niet over gesproken, maar dat zal zeker gedaan worden. Die televisie zal er ongetwij feld komen. Daar ben ik helemaal niet bang voor", aldus ds. De Lint. Zijn collega-bestuurslid, ds. C. Mul der, de secretaris van het dagelijks bestuur deelde desgevraagd telefo nisch mee: „Ik kan uiteraard niet we ten wat ds. De Lint zegt, maar het lijkt me niet aannemelijk, dat hij de ze uitspraak heeft gedaan. Ik kan het gewoon niet begrijpen. Bovendien heeft ds. De Lint nog nooit een suggestie in die richting gedaan". LEERSUM. Gevonden: zwarte herenportem. met inhoud; blauwe bla zer; padvindersmes; bril met donker montuur en een gouden tientje. Inlich tingen Politiepost Bentincklaan, telefoon 2438. VEENENDAAL Morgenavond komt de herenploeg van VZC voor de eerste maal in een serie van drie wed strijden tussen de kurkljjnen in de pro motiecompetitie met als inzet een plaats in de 2e klas van de bond. De loting is voor VZC bijzonder gunstig ge weest, want juist de meest verre oppo nent, MZ&PC uit Maastricht, komt bij VZC op bezoek. Overigens, deze hele promotiecompe titie is voor VZC in een tijdsbestek van zeven dagen bekeken, want maandag avond a.s. komt VZC in neutraal bad te Woerden in het water tegen ZPB uit Ba- rendrecht en twee dagen later, op woensdagavond te Amsterdam, tegen de oudste vereniging van Nederland, de AZ'70. Twee van deze vier kemphanen promoveren naar de 2e klas van de bond. Morgenavond dus eerst het duel VZC MZ&PC. Er is hoegenaamd in VZC- kringen niets bekend van deze ploeg. Het is echter uiterst gevaarlijk een zgn. outsider te onderschatten en zeker in een strijd als deze. De andere twee ploegen zijn puur westelijke formaties, die een geweldig goed spel demonstre ren. Deze enige thuiswedstrijd in deze promotiecompetitie voor VZC moet der halve in een zege eindigen voor de Vee- nendalers. Al met al verwachten we, dat VZC deze zuidelijke opponent met lege handen de verre reis naar Maas tricht weer laat ondernemen. Opgave na klasse mm maat. Appelen x Eerly Victoria k.2 Mantet k.l x Stark Early k.l x Stark Early k.2 x Yellow Transparant k, x Yellow Transparant k. James Grieve k.l James Grieve k.2 Fabrieksfruit per 100 75/opw 70/75 65/70 60/65 28—31 55/60 23—25 40—42 37—39 80—82 75—77 52—76 50—73 39—05 23—40 51—66 43—62 32—30 21—38 ,1 50—55 41—47 29—41 16—28 2 47—54 24—44 21—34 14—22 60—66 56—65 60—63 59—61 kg f 10,45; zuurkroet per 100 kg f 8,10. Peren: Kruideniersperen Suikerperen Precose de Trevoux k.l Claps Favourite 50—76 32—45 35—47 18—39 60—66 53—59 27—42 58—61 37—40 Pruimen: x Szarpruimen 175261, 70161. x Eldikse Blauwen 131170, 100111. Ontario 161—210. Aardbeien per doosje van 250 gram 4273, 2848. Frambozen per doosje van 250 gram 69125, 6167. x Bramen per doosje van 250 gram 3051, bloc 68. Rode bessen per doosje van 250 gram 6174. Rode bessen per kg 154190. Meloenen per stuk 87137; morellen 102107. Groenten: augurken a 129131, b 8891, c 4952; bloemkool per stuk 4348, 1924; komkommers witte per stuk 1931; x prlnsessenbonen 1855; x pronk- bonen 3153; x snijbonen 3168, 835; x stamprinsessen 5193; savooiekool 2225; spinazie 3234; rabarber 914; rode kool 5100; tomaten per kistje van 6 kg 370500, 220380; uien 1724; aardappelen middel 1721. x Is hoof daan voer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. Het bejaardencentrum ,,'t Anker", dat de aandacht op zich gevestigd kreeg door een zogenaamd televisieverbod. Op de televisie heeft men gister avond aandacht aan de TV-af faire ge schonken in het programma AVRO's Televizier. Tot slot van dit program ma merkte de presentator op: „Wij hebben het vanavond fijntjes gehou den. Misschien mogen de bewoners van bejaardencentrum „Het Anker" in Kesteren dan ook weer kijken" De meeste bewoners van Kesteren vinden het walgelijk, dat hun gemeen te op deze wijze in het nieuws is ge komen. Het is niet de eerste maal, dat een kerkelijke groepering in Kes teren de aandacht van de Nederland se pers op zich vestigt. De polio-affai re ligt nog vers in het geheugen van de bevolking. Langzamerhand gaat men wrevel koesteren tegen de per sonen, die de aanleiding tot dit soort affaires geven. Een snel groeiende ge meente als Kesteren heeft niet in het minst behoefte aan dit soort verwik kelingen. Het drukt slechts de leef baarheid in de gemeente, terwijl van gemeentezijde alle mogelijke moeite wordt gedaan een en ander zo hoog mogelijk op te voeren, zo is de me ning. Hopelijk zal in verstandig overleg zo spoedig mogelijk naar een oplossing worden gezocht. EDE In de reeks van vier orgel avonden in dit seizoen bespeelt Feike Asma woensdagavond acht uur weer 't mooie orgel van de nieuwe Hervormde Kerk aan de Verlengde Maanderweg te Ede. Ook voor de komende orgelbespe ling zal wel grote belangstelling van de zijde van de inwoners van Ede en om geving en de pensiongasten bestaan om deze organist op één der mooiste or gels van de Veluwe te horen spelen. Sinds het eerste concert in 1955 heeft Feike Asma al meer dan tachtig bespe lingen in Ede verzorgd en steeds weer weet hij zijn toehoorders te boeien door zijn uitzonderlijk virtuoos spel. Hij be zit in opvallend hoge mate het talent om stemming in zijn voordracht te leg gen. In de komende week is er geen orgel concert want op zaterdag 19 augustus is een kerkconcert georganiseerd waar aan medewerken het Christelijk Urker Visserskoor „Crescendo" onder leiding van Meindert Kramer met solozang van de heer Teun iSchenk en Jan Bonefaas (Gorinchem) aan het orgel. Voor 't laatste orgelconcert op woens dag 30 augustus is er weer gelegenheid om verzoeknummers in te zenden of af te geven voor of na een concert in de kerk. Het adres voor inzending is: Co mité Orgelconcerten Ede, Arnhemse- weg 5, Ede. Uit de ingekomen verzoe ken zal Feike Asma een keuze doen en een verantwoord programma samenstel len. Het programma voor woensdag a.s, luidt als volgt: 1. Inleidend koraalspel (Psalm 43), Feike Asma 2, Adagio-Al legro in F-dur, G. F. Handel 3. Cho- ralvorspiele a. „Ach bleib'bei uns.Herr Jesu Christ", b. „An Wasserflüssen Ba byion", Joh. Seb. Bach 4. Choral I in e majeur, César Franck 5. Drie delen uit symphonie 5, a. Allegro vivace, b. Allegro cantabile, c. Toccata, Charles Marie Widor 6a. Meditatie en koraal, „Rust mijn ziel, uw God is Koning" b. Finale en koraal „Alle roem is in gesloten", Jan Zwart. Toegangsbewijzen zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij Muziekhandel Robbers, Maandereind 18 te Ede, verder des avonds aan de kerk. Militairen en kin deren alleen des avonds aan de kerk voor „half geld" f0,50. Het concert be gint om acht uur, de kerk is open om half acht. Kapitale boerderij afgebrand LEERSUM Het komt nogal eens voor, dat de lampen en de plastic be- schermkappen van straatlantaarns wor den stuk gegooid. Daardoor functione ren de kapotte lantaarns niet meer met alle mogelijke gevolgen van dien. Burgemeester en wethouders wijzen er op, dat bij het bekend zijn van de dader(s), deze dan wel de ouders, voor de schade aansprakelijk zullen worden gesteld. RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis, dat de door de raad der gemeente Rhenen in zijn vergadering van 25 april 1967 vastgestelde bouw verordening en de eerste -wijziging daarvan bij besluit van gedeputeerde staten van Utrecht dd. 26 juli 1967, afd. 5. nr. 737 U/1355 is goedgekeurd en gedurende drie maanden na dagteke ning van deze bekendmaking voor een ieder ter gemeentesecretarie, afdeling financiën ter lezing is nedergelegd. De afgekondigde verordeningen zijn In druk tegen betaling der kosten al gemeen verkrijgbaar gesteld. Rhenen, 11 aug. 1967. B. en W. voornoemd, De secr. W. C. Pieters. De burgem. L. Bosch v. Rosenthal. 1967 Op het ogenblik zijn tientallen jon geren in de jeugdherberg al bezig met de vele voorbereidende werk zaamheden. Bij de ingang wordt een speciale poort gebouwd in kubische stijl, er worden stands opgetrokken voor een soort markt en er wordt een speciaal soort podium gebouwd voor de orkesten die zullen optreden. Ook worden weer originele versieringen aangebracht, al zijn die minder spec taculair dan voorgaande jaren. De heer J. Holierook, sinds achttien jaar kampvader van de jeugdherberg, zegt: „Er wordt dit jaar meer aan dacht aan het programma besteed dan vorige jaren, daarom doen we minder aan de versieringen". De heer Holie rook is bijzonder tevreden over de ac tiviteit van de werkgroep, die bestaat uit ongeveer dertig jongelui. „Ze kwa men al geruime tijd elke maand een weekend hier om bepaalde dingen te bespreken en in orde te brengen. Zaterdag zijn ze begonnen met alles hier op te bouwen." Martin van Wissen is de voorzitter van de werkgroep, die elk jaar uit een aantal trekkers wordt samengesteld. Hij vertelt van de bedoeling van de Nationale Trekkers Ronde: „Meestal ontmoet je in de vakantie iemand, die je normaal nooit meer zou zien. Maar nu komen alle trekkers aan het eind van de vakantie hier samen, zodat de kans groot" is elkaar nog eens te ont moeten". Het spijt de heer Holierook, dat de Trekkersronde dit jaar zo vroeg ge houden wordt; meestal vindt het evenement eind augustus plaats. „Maar ja, de scholen beginnen vroeg, dus moesten wij ook eerder het week end organiseren, 't Is jammer dat er nog zoveel met vakantie zijn." Bob Kassenaar heeft de zorg over het terrein. Volgens hem is het ver schil van deze trekkersronde met die van andere jaren dat er dit jaar veel meer vrijheid in de organisatie is dan voorheen. „Vroeger stond de Trek kersronde altijd in het teken van iets; bijvoorbeeld „cowboys". Dit jaar kan echter iedereen met een idee komen. De creativiteit speelt een veel grote re rol. Dat is ook zo met de program ma's." Het programma is bijzonder geva rieerd Vrijdagmiddag om vijf uur wordt de Nationale Trekkers Ronde '67 geopend. Hoe dat zal gaan is nog niet bekend. Na de opening gaat het feest in ieder geval zonder oponthoud door tot en met zondagavond. Er treden verschillende orkesten op te weten beatbands uit de omgeving, een dixie- landorkest en 'n modern jazz-combo samengesteld uit trekkers. De vier jon gens spelen maar een keer per jaar sa men: altijd tijdens de trekkersronde" zegt Martin van Wissen. Zaterdagavond brengt de KRO-ra- dio een bezoek aan de jeugdherberg. Er wordt dan een opname gemaakt voor het tienerprogramma „Everybo dy happy", dat gepresenteerd wordt door Theo Stokkink. Men moet dat niet zien als een hoogtepunt, aldus de heer Holierook, „De KRO heeft ge vraagd of hij van de gelegenheid ge bruik mocht maken om zijn program ma hier te maken. Wij vonden dat na tuurlijk wel leuk." De KRO heeft voor zijn aandeel in de Trekkersronde '67 een uur uitgetrokken. Hij heeft «be loofd een artiest mee te brengen. Wie dat zal zijn is nog niet bekend. Naast het luisteren naar en het dan sen op de muziek van de verschillen de bands vinden nog vele interessante gebeurtenissen plaats. Zo zal 'n soort „love-in" worden gehouden, zij het op een wat gekuiste manier: „We moeten rekening houden met de ge middelde leeftijd van de deelnemers", vindt Martin van Wissen: „De mees ten zijn zeventien of achttien jaar. Er komt natuurlijk geen sterke drank of zo bij te pas." Grote borden op de marktplaats kondigen de love-in al aan: „Wees lief voor iedereen" en „Love is in here" zijn enkele leuzen. De markt bestaat echter niet alleen uit borden met leuzen. Zo'n twintig meisjes en jongens zijn hard aan het werk met het bouwen van stands. Op de markt zal men fruit kunnen kopen, hot-dogs, worst, pannekoeken en nog vele soorten versnaperingen. Ook zul len andere werkgroepen aanwezig zijn die bij het publiek interesse wil len wekken voor hun activiteiten. Mid den op het marktterrein staat een vreemde, grote zuil waaraan netten zullen worden bevestigd, die het marktterrein zullen overspannen. Een ander deel van de werkgroep draagt de zorg voor 'n bromfietshan dicap-race. Bezitters van een oude bromfiets kunnen hieraan deëlnemen. Op een wat meer cultureel niveau ligt een experimenteel toneelstuk dat door een van de trekkers is geschre ven en zondagmiddag door een groep trekkers zal worden opgevoerd. Bij dit stuk ligt het accent, evenals bij de gehele organisatie van de Trekkers Ronde '67 op de improvisatie Een ti tel is er niet en van de inhoud weten de jongens alleen te vertellen dat het met vrijetijdsbesteding te maken heeft en dat hier en daar ook 't anar chisme aan de orde komt. De afdeling „Kleinkunst" komt van de hand van de dochter van de heer Holierook. Verleden jaar schreef zij een complete musical, die veel succes oogstte. Dit jaar komt ze met een ca baret, dat echter voor het grootste deel door ingewijden in de trekkers- wereld begrepen zal kunnen worden. De organisatie brengt nogal wat moeilijkheden met zich mee, ook al, of misschien beter juist door de vrij heid van handelen. Van die vrijheid van handelen maakte de leverancier van de sinaasappelkistjes ook gebruik. In plaats van met kistjes kwam hij met sinaasappeldozen aandragen. Tijdens het weekeind beschikt de jeugdherberg over een eigen radio- omroep, inclusief discotheek en disc- jockey. Deze omroep zal doorlopend in de ether zijn. Verder verschijnt er drie maal daags een krant met het laatste nieuws. Een aantal jongelui kwam op het idee om ook nog een oppositie-krant uit te gaan geven zo dat men ook op het gebied van de journalistiek de nodige activiteiten kan verwachten. Deze zeventiende Trekkersronde heeft veel te bieden: happening - lo ve-in - beatbands - beatgirls - cabaret enz... De jeugd uit de omgeving van Eist zal watertandend uitkijken naar de festiviteiten! Martin van Wissen zegt hierover. „De beatjeugd is van harte welkom. Ais er maar geen ver keerde elementen tussen zitten. De boel mag niet uit de hand lopen." Zonder twijfel zal daar wel voor ge zorgd worden. O A Een groep jongens en meisjes is al druk bezig met de voorbereidingen voor het trekkersfestijn. Wat gisterenmorgen nog een statige boerderij was, gaf 's avonds de aan blik van <*en troosteloze ruïne. LIENDEN De kapitale boerderij „Jufferhofstad", midden in het dorp Ingen is gisteren in een kort ogenblik tot de grond toe afgebrand. Een tiental varkens en de gehele oogst gingen in de enorme vlammenzee ver loren. De schade wordt voorlopig geschat op ruim twee ton. De boerderij werd bewoond door de landbouwer D. Verkerk. Het gezin, dat 9 kinderen telt, is na de brand dakloos. De brand ontstond in een van de schuren. Mensen, die in de achterlig gende boomgarden fruit aan het pluk ken waren, zagen op een gegeven moment vlammen uit het rieten dak van een der schuren slaan. In verband met de grote droogte van de laatste tijd greep het vuur razendsnel om zich heen. De aangrenzen schuren, het achterhuis en het woongedeelte ston den weldra in lichterlaaie. De brandweer, die snel ter plaatse LEERSUM Vrijdagavond om 7 uur organiseert De Leersumse VW „Leersums Bloei" weer een bijzonder evenement voor de gasten en voor de inwomers van Leersum. Op het HDS-terrein (dat naast voet balwedstrijden ook voor andere ont spanning gebruikt wordt) geeft de Ec- ster Modelbouwclub een demonstratie met modelvliegtuigen. Een groep enthousiaste jongelui uit Eist en omgeving bedrijven deze leuke hobby en dat hiervan veel te maken is, laten ze vrijdagavond zien. Enkele van deze modelvliegtuigjes kunnen een snel heid van 140 km per uur bereiken. Het is te hopen dat hiervoor net zo veel belangstelling van het publiek zal zijn als tijdens de hondendemonstratie. In Leersum wordt wel geklaagd over weinig activiteiten voor de vakantiegan gers. De VVV is deze zomer echter al met enkèle leuke programma's geko men, maar niet altijd is de publieke belangstelling voor de organisatoren sti mulerend om er mee door te gaan. Een grote belangstelling voor vrijdagavond kan er dan ook toe leiden dat de VW voor het volgend seizoen nog veel meer verrassingen in petto heeft. was werd in haar werkzaamheden ernstig belemmerd, doordat de brand- kranen vastzaten. Een en ander wordt verweten aan de waterleiding-maat schappij, die deze apparatuur regel matig verplicht is te controleren. Al gauw had de vuurzee zo'n omvang aangenomen, dat er niets meer te redden viel. De brandweer beperkte zich dan ook tot het nat houden van de belendende percelen. Nutteloos moet men verder toezien hoe de boerderij, de oogst en een gedeelte van 't vee door de vlammen werden verzwolgen. Naar wij vernemen, waren gebou wen en inventaris niet voldoende te gen brand verzekerd. Over de oor zaak van de brand tast men volledig in het duister. Hooibroei wordt uitge sloten, zo deelde de politie mee. Moge lijk is kortsluiting de oorzaak, doch ook dit valt moeilijk aan te nemen. Het aantal branden in Lienden en om geving is de laatste tijd sterk toege nomen. AMERONGEN De tentoonstelling over de Deltawerken, welke momenteel in de raadszaal van het gemeentehuis wordt geëxposeerd, is tot dusver nog maar matig bezocht. Hoewel de ten toonstelling voor de mensen van de zandgronden interessant is hebben tot nu toe enkele tientallen personen van de gelegenheid gebruik gemaakt. De tentoonstelling duurt nog tot 18 augustus. Burg.stand Amerongen Geboren: Paulina, d. v. D. Vis en J. Moolenaar. Ondertrouwd: Floris Zaaijer, 20 jaar (Rhenen) en Margaretha T. Verhagen, Ingekomen personen: M. H. Lit van Rhenen; A. Henzen van Rhenen; A. BosVondel, van Dodewaard; J. W. van Raamsdonk, van Zeist; E. E. D. Verseveld-Marchal, van Langbroek; J. C Kuyer, van Curacao; C. Freds, van Heemstede. Vertrokken personen: G. N. Spaink, naar Marknesse; H. A. Scheepmaker, naar Doorn; P. C. Legemaat, naar Woudenberg; A. Hooimeijer, naar Lei den. VEENENDAAL Vanavond om half zeven speelt GVVV de zesde wed strijd in het jubileum-nederlaagtoernooi tegen het 2de semi-profelftal van Wageningen, nu het B-elftal geheten. In eerste instantie was het betaalde jeugdelftal uitgenodigd in mei, maar aangezien dit team is opgeheven, komt Wageningen nu met zijn B-elftal. Dat men dit elftal niet moet onderschatten bleek enige weken geleden, toen het in een oefenwedstrijd tegen het volledige Wageningen-1 -elftal een 54 overwinning behaalde. In het elftal van vanavond staat de Veenendaler Louis Drost linksbuiten. De opstelling van GVW luidt: doel: Wim van Dijk; achter: H. Beijer, G. v. d. Bovenkamp, G. Hoedeman en J. v. d. Bovenkamp; midden: T. v. d. Bovenkamp en R. Schinkel; voor: D. v. Manen, J. v. Manen, A. v. d. Boven kamp en P. v. d. Bovenkamp.

De Vallei | 1967 | | pagina 5