BOUMEDIËNNE HEEFT NOG Egypte poogt ook POLITIEKE AARZELINGEN doen GEEN HAAST MET TSJOMBE terug in Hollywood V.W. moderniseert zijn bus j e-bestelwagen Tito (met vredesplan) op weg naar Cairo Felle strijd in Kongo met huurlingentroep Zuidvietnamese kandidaten presidentschap zijn ontevreden AU SASTROAMIDJOJO ONTKENT ARRESTATIE Hanns Kroll overleden Aanslag beraamd op Brandt Rovers-uitkijk was blind Israël pakt terroristen in de kraag ZESTIG DODEN DOOR DRANK BELGIë TEGEN HUURLINGEN Kennedy bezorgd over lot van Tsjombe ISRAëL SLUIT STAKENDE WINKELS Klachten over Israëlische toeristen Noorse justitie in actie tegen pornografie VEEL MEER GLAS Tsjechen en Vaticaan niet tot een akkoord Stakende journalisten maken eigen krant ACHTERGESTELD BIJ MILITAIRETS Anti-semitisme uit schoolboeken in Spanje HOF DRUK Fransen leggen doorbreken van geluidsmuur aan banden CHITS A Waarborgen Aanslag beraamd op burgemeester van New York Ontdekkingsreizigers k in moeilijkheden Arenden verloren van ooievaars WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1967 BONN De Duitse minister van bui tenlandse zaken, Willy Brandt, is waar schijnlijk na zijn recente bezoek aan Roemenië op het nippertje ontsnapt aan een moordaanslag. Zijn ministerie deelde gisteren mee dat tijdens de reis van Brandt een waarschuwing voor een aanslag was ontvangen. Onmiddellijk was de Roe meense regering daarvan in kennis ge steld. Tegelijkertijd was in Roemenië ontdekt dat onbekenden in de nacht van zondag op maandag waren binnenge drongen in het Duitse vliegtuig, waar mee Brandt naar zijn land zou terug keren. De minister was daarom met een Roemeens toestel vertrokken. De drie Roemeense soldaten, die het Duitse toestel bewaakten, worden on dervraagd. VATICAANSTAD Onderhandelin gen tussen het Vaticaan en de Tsjechi sche regering over de normalisering van de betrekkingen tussen de rooms- katholieke kerk en de regering van Tsjechoslowakije zijn mislukt. Het Vaticaan wijt dit aan de starre houding van de Tsjechische regering in enkele fundamentele zaken, 't Voor naamste struikelblok zou de benoeming van nieuwe bisschoppen zijn, die de Tsjechen niet willen overlaten aan het Vaticaan. ROME Het Italiaanse Hoogge rechtshof heeft gisteren een nieuwe berechting gelast van een 32-jarige Si- ciliaan, die achttien jaar gevangenis straf uitzit omdat hij op de uitkijk zou hebben gestaan voor een bende roof moordenaars, hoewel hij blind is. Artsen hadden geconstateerd dat de man, Atanasio Pedone, slechts enkele centimeters voor zich uit kan zien sinds hij op vijftienjarige leeftijd een bijten de vloeistof in de ogen had gekregen. SYDNEY (Australië). De stakende journalisten van Sydney zijn begonnen met de publikatie van een eigen dag blad, „The Clarion". Het 12 pagina's tellende blad bevat plaatselijk nieuws, sport en andere artikelenen van de hand van Sydney's bekendste journalisten, en een hoofdartikel dat de argumenten van de op 1 augustus begonnen staking uiteen zet. Achthonderd journalisten, verbonden aan vier plaatselijke kranten en de editieredactie van „The Australian", gingen in staking uit protest tegen de overplaatsing van enige collega's naar een lagere categorie in de CAO. Typo grafen en ander personeel staakt uit solidariteit ook. „The Australian" heeft de publikatie gestaakt, maar de andere kranten wor den uitgebracht door stafleden en ande re ongeorganiseerde werknemers. De vijftienjarige W. Mol uit Amers foort is gisteren bij het aanhaken van een aanhangwagen aan een vrachtauto doodgedrukt. De vrachtauto was door LEUSDEN Volkswagen heeft een nieuwe uitvoering uitgebracht van het busje/bestelwagen. Deze nieuwe VW heeft een moderner uiterlijk gekregen, een zwaardere motor, een nieuwe ach terasconstructie en een beter luchtver versingssysteem. De nieuwe VW bus/bestel ziet er door veel meer glas aanzienlijk moderner uit. Vooral de voorruit is 'n stuk groter ge worden. Van binnen is hij verfraaid. Met name het dashboard is een stuk mooier geworden. De auto heeft een luchtverversingsinstallatie gekregen die ook koude lucht kan aanvoeren. Die lucht wordt opgevangen met een grote luchtinlaat op de neus. De auto heeft verder in alle gesloten uitvoeringen een schuifdeur aan de rechterkant gekregen. De auto is voorzien van een nieuwe (1,6 liter 57 SAE-pk's) versie van de welbekende viercilinder luchtgekoelde boxer van VW. Nogal bijzonder is dat de achteras is voorzien van homokineti- sche koppelingen, die wegligging en comfort zeer ten goede komen. Als voorheen wordt deze bedrijfsauto in vele uitvoeringen geleverd. Het prijs- lijstje begint met 6240 gulden voor de eenvoudigste bestelwagen en eindigt met 8950 gulden voor het luxueuze busje, Clipper genaamd. Voor het eerst sinds haar huwelijk in 1956 brengt prinses Gracia (Grace Kelly) weer een bezoek aan Holly wood. Hier is zij met prins Rainier en de kinderen Stephanie, Albert, en Caroline gefotografeerd tijdens de persconferentie, welke zij gaf na haar aankomst op het vliegveld van Los Angeles. TEL AVIV Israëlische politie en militairen hebben in de afgelopen drie dagen in het bezette gebied op de wes telijke oever van de Jordaan „verschei dene tientallen" El Fattah terroristen gearresteerd. In een officiële verklaring wordt ge zegd dat als gevolg van de ondervra ging van de arrestanten en op grond van buitgemaakte Jordaanse documen ten nog meer arrestaties kunnen wor den verwacht. De arrestanten zouden hebben toege geven dat zij van plan zijn de guerilla- oorlogvoering voor El Fattah te hervat ten en de Arabische bevolking tegen de Israëlische autoriteiten op te zetten. Zij hadden Israëlische militairen ge bracht naar een wapenopslagplaats in het vluchtelingenkamp El Aroev, waar uit China afkomstige automatische wa pens, munitie, TNT en handgranaten werden ontdekt, aldus de bekendma king. De El Fattah organisatie, welke hoofd zakelijke vroegere Palestijnse Arabie ren telt, werd in Syrië opgericht. Maar zij heeft na de zesdaagse oorlog in Jor danië clandestiene afdelingen in Jorda nië. De arrestaties werden verricht in en om Hebron en Jericho. MADRAS Het drinken van een zwaar vergiftige alcoholische drank is ten minste zestig mensen uit Madras in India noodlottig geworden. Zesen twintig van hen zijn al overleden; 33 mensen lagen gisteren in kritieke toe stand in een ziekenhuis. Er werden nog steeds nieuwe slachtoffers binnen gebracht. De drank werd zondag gedronken bij de feestelijkheden ter gelegenheid van nieuwe maan. Niemand weet pre cies hoeveel mensen een slokje heb ben genomen. De verkoper van de drank is garresteerd. De geneesheer-directeur van het zie kenhuis vertelde dat veertig extra had aangetast. artsen en extra apparatuur waren in geschakeld, maar dat het onmogelijk was de slachtoffers te redden, omdat het vergif hun centrale zenuwstelsel had aangetast. MADRID Spanje heeft alle anti- joodse uitdrukkingen in zijn schoolboe ken geschrapt. Dit is gebeurd op aan drang van de Vereniging ter Bevorde ring van de Vriendschap tussen Joden en Christenen, die in 1962 in de Spaanse hoofdstad Madrid werd opge richt. Uit 159 soorten schoolboeken wer den woorden als „Godsmoordenaar, ri tuele misdaad, ondankbaar volk en SAIGON De tien burgerkandida- schap hebben een protestbrief aan de regering gestuurd. Zij voelen zich ach tergesteld bij de militaire kandidaten en ze vinden dat de regering hen dwarsboomt en hun verkiezingscam pagne belachelijk maakt. De burgerkandidaten hebben zich bijzonder opgewonden over wat zij be schouwen als sabotage door de rege ring van hun verkiezingstournee door de provincie. Voor de derde achtereen volgende dag werd de tournee gisteren uitgesteld. Zondag reisden de burgers per vlieg tuig naar de noordelijke provincie Quang Tri, waar ze hun tournee langs tweeëntwintig plaatsen wilden begin nen. Het vliegtuig werd echter verwe zen naar een naburig vliegveld en daar was niemand om hen te begroeten. De kandidaten keerden daarop terug naar Saigon. Inmiddels werd gisteren in Washing ton bekend dat het Amerikaanse in ternationale bureau voor ontwikke lingshulp (AID) niet langer financiële bemiddeling zal verlenen bij de aan koop van medicamenten door Zuid- Vietnam. De maatregel werd genomen nadat was gebleken dat vele Zuidvietnamese zakenlieden onrechtmatige winsten maakten op de transacties. Zo zou een voormalige onderminister van indus trie, Thanh Nghe, alleen al 32 miljoen gulden op frauduleuze wijze hebben verdiend. Hij was opgetreden als be middelaar voor verscheidene Ameri kaanse firma's. AMERSFOORT Een bedrijfsonge val op het terrein van de Amersfoortse Vervoercentrale heeft gisteren het leven gekost aan de vijftienjarige Wiliibror- dus Mol uit Amersfoort. Hij was bekneld geraakt tussen een trekker en een op- PARIJS Algerije haast zich niet met het uitleveren van Moïse Tsjombe en het ziet er niet naar uit, dat de Algerijnse president Boume- dienne op het punt staat het decreet te ondertekenen, dat definitief over het lot van de voormalige Kongolese leider zal beslissen. Men meent in Algiers, dat de tijd nog lang niet rijp is voor een dergelijke ernstige be slissing. Dit wil echter bepaald niet zeggen dat de Algerijnse politieke leiders de uitspraak van het hoogste rechtscolle ge naast zich neerleggen. De laatste tijd zijn er echter politieke redenen bekend geworden (o.m. de weigering van Kongo om met Israël te breken), die er de oorzaak van geweest kun nen zijn dat Algerije zich niet haast met het uitleveren van Tsjombe aan zijn beulen. Daarom kan men aanne men dat de huidige situatie nog gerui me tijd zal voortduren. Te meer omdat noch Algerije noch Kongo zelf de kwestie-Tsjombe zul len voorleggen aan de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, die in septem ber juist in Kinsjasa (het voormalige Leopoldstad) bijeenkomt. Volgens Al giers is het meest essentiële immers MOïSE TSJOMBE aan zijden draadje al geschied, namelijk „dat Tsjombe definitief onschadelijk is gemaakt nu hij in de handen bevindt van de Al gerijnse revolutie" en dat al het an dere maar bijzaak is, dat ooit wel eens geregeld zal worden. Uiteraard stemt Algerije geheel in met het idee van een Afrikaans ge rechtshof, competent om de vroegere Katangese leider Tsjombe en „alle andere verraders aan de Afrikaanse zaak" te berechten, maar het wenst, juist nu het Tsjombe in handen heeft, de andere Afrikaanse landen geen for mule op te dringen die zij uiteindelijk zelf moeten kiezen. Indien de Afrikaanse organisatie niet besluit tot het oprichten van een Afrikaans gerechtshof, blijven kolo nel Boumedienne nog drie mogelijk heden over: 1) Tsjombe vrijlaten en hem laten vertrekken of overdragen aan Span je, zoals dit land heeft gevraagd. De ze oplossing is echter in Algerijnse ogen onaanvaardbaar. 2) De vroegere Kongolese premier opgesloten houden. Deze oplossing zal de Algerijnse president op den duur echter voor onoplosbare juridische problemen stellen. 3) Het uitleveringsdecreet onderte kenen. In dat geval moeten de Kon golezen zelf zorgen voor het transport van de gevangene, iets waarvoor zij nog altijd geen oplossing hebben kun nen vinden. Omdat hij geconstateerd heeft dat Algerije deze derde mogelijk op het ogenblik zo ver mogelijk van zich af werpt, vooral omdat het hierdoor in het buitenland gecompromitteerd zou kunnen worden, is Mulgul Diaka, het hoofd van de Kongolese missie, die sedert het begin van het proces nog altijd in Algerije is, naar Cairo ver trokken. Hij hoopt daar de hulp van de Egyp tische president Nasser te krijgen om de Algerijnse houding te wijzigen en tegelijkertijd om een tussenlandings plaats te vragen voor 't vliegtuig dat Tsjombe uiteindelijk naar Kongo moet brengen. Deze ijver en de poging om via Egypte druk op hen uit te oefenen heeft de Algerijnen danig geïrriteerd. Zij verwijten de Kongolezen dat zij meer doen om de uitwijzing van Tsjombe te verkrijgen dan om in Al giers een ambassade op te richten, via welke dit alles gemakkelijk gere geld had kunnen worden. PARIJS Het doorbreken van de geluidsmuur in duikvlucht is voortaan boven 't gehele Franse grondgebied verboden. Boven zee is het slechts toegestaan op meer dan dertig kilometer buiten de kust. Dit besluit heeft de Franse minis ter van oorlog, Pierre Messmer, gisteren afgekondigd in de staats courant, nadat er de vorige week te Mauron in Bretagne drie men sen waren omgekomen bij het in storten van een boerderij, kort na het doorbreken van de geluidsmuur door een straaljager. Boven land mag de geluidsmuur slechts doorbroken worden in hori zontale of in stijgende vluchten, maar dan op een hoogte van meer dan tienduizend meter en dan nog slechts tussen 7 en 22 uur. Verder is het vliegtuigen verbo den om tussen 15 juni en 15 sep tember supersonische vluchten uit te voeren boven de stranden van de Middellandse Zee, de Atlantische Oceaan en het Kanaal. Deze vluch ten zijn eveneens verboden boven de Alpen en boven de Pyreneeën tussen 1 november en 1 april we gens het gevaar van lawines. De minister meent niet verder te kunnen gaan in zijn beperkingen, omdat anders het opleidingspro gramma van nieuwe piloten ernstig in gevaar gebracht wordt. DJAKARTA Dr. AH Sastroamidjojo, de oud-premier van Indonesië, heeft gisteren ontkend, dat hij is gearresteerd, omdat hij zou zijn betrokken bij een komplot om Soekarno weer aan de macht te brengen in Indonesië. Hij noemde de berichten van het legerblad Ampera „laster". Het hoofd van de politieeke afdeling van het garnizoen in Djakarta, luitenant-kolonel Urip Widodj, heeft verklaard van de arrestatie „niets te weten". De Indonesische legerleiding pro beert van Soekarno de sleutel los te krijgen van de kist waarin de „heili ge vlag" is opgeborgen. Deze rood-wit- te vlag is destijds, 17 augustus 1945, ge hesen bij de onafhankelijkheidsverkla ring van Indonesië. Volgens de tradi tie wordt deze vlag elk jaar op 17 au gustus voor het paleis in Djakarta ge hesen. Dat vormt dan het begin van de herdenking van Onafhankelijkheidsdag. In Djakarta is gisteren bekendge maakt dat de politie tienduizenden pamfletten en tijdschriften met tegen de staat gerichte propaganda in be slag heeft genomen. Het materiaal was afkomstig uit China en Albanië. De In donesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, heeft al eerder verklaard dat beide landen centra zijn van een campagne om de huidige Indo nesische regering te ondermijnen. In de Indonesische hoofdstad zijn zes tig Chinezen aangehouden wegens on dermijnende activiteiten. De Djakarta- se garnizoenscommandant, Amit Mach- mud, heeft gisteren bekendgemaakt dat ongeveer tweeduizend Indonesische communisten, gearresteerd na de staatsgreep in 1965, binnenkort zullen worden vrijgelaten. WASHINGTON Het bezoek van de Zuidslavische president, Tito, aan Egypte zal in de Verenigde Sta ten met meer dan gewone aandacht worden gevolgd. Tito, die morgen vertrekt, zal met de Egyptische pre sident, Nasser, de toestand in het Midden-Oosten bespreken. Washing ton acht het niet uitgesloten, dat zich hierbij mogelijkheden zullen voor doen voor een regeling van het Is- raëlisch-Arabische geschil. Het is bekend dat president Tito zijn Egyptische ambtgenoot zal pro beren over te halen om een Zuidsla- visch vredesplan aan te nemen. Dat voorziet onder andere in de terugtrek king van Israëlische troepen uit de bezette gebieden. Daarnaast behelst het een voorstel voor internationale waarborgen voor Israëls grenzen, zoals die liepen voor het uitbreken van de jongste oorlog. Die waarborgen zouden kunnen wor den geschapen door de Veiligheids raad van de VN of door de vier grote mogendheden (Amerika, Rusland, En geland en Frankrijk). Volgens onbevestigde berichten zou Egypte thans streven naar een meer gematigd standpunt inzake de erken ning van de staat Israël. Het zou zelfs bereid zijn ook andere Arabische staten tot dit standpunt over te ha len. In Washington was men overi gens nog niet al te optimistisch over de mogelijkheid van zo'n ommezwaai. Het Zuidslavische vredesplan komt in grote trekken overeen met de re solutie die de Sovjet-Unie vorige maand tijdens de vergadering van de Assemblee van de VN indiende. Ter wijl de Verenigde Staten zich toen bij de Russische voorstellen aansloten weigerden de Arabische landen ze te steunen. Het gevolg daarvan was dat de Assemblee van de VN geen overeen stemming kon bereiken over vredes voorstellen inzake het Midden-Oosten. De zaak werd daarom terug gewezen naar de Veiligheidsraad van de VN. President Tito wordt op zijn reis naar Cairo, waar hij waarschijnlijk drie dagen zal blijven, vergezeld, door een sterke delegatie. Daartoe beho- NEW YORK. België heeft formeel de VN laten weten, dat het direct of in direct niets te maken heeft met het werven van huurlingen voor de strjjd tegen de Kongolese regering. In een brief aan secretaris-generaal Oe Thant herhaalde de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, Pierre Harmei, dat het beleid van zijn rege ring is zich niet te mengen in de bin nenlandse aangelegenheden van Kon go. De brief, welke dinsdag werd bekend gemaakt, was het antwoord op de be schuldiging van de Kongolese regering, dat de werving van huurlingen in Bel gië voortgaat, ondanks de resolutie der VN van 10 juli waarin een beroep op alle regeringen werd gedaan de wer ving tegen te werken. De Kongolese klacht van 28 juli was ondertekend door de minister van Buitenlandse Za ken Justin Bomboko. KINSJASA. Blanke huurlingen en het Kongolese nationale leger hebben gisteren verbitterd gevochten om het bezit van de stad Boekavoe, op drie ki lometer van de grens met Roeanda. De stad bleef echter in handen van het ge regelde leger. Het was niet helemaal duidelijk of de huurlingen, die worden geholpen door enkele honderden manschappen van rebellerende Katangese gendar mes, van plan waren de grens met Roeanda over te steken. Geruchten daarover doen de ronde sinds de huur lingen door het Kongolese leger worden opgejaagd. Onze correspondent In Parijs telefo neerde ons hierover gisteravond: Roe anda zal geen politiek asiel verlenen --- VimirHniran er,A er- van de Belgische majoor Jean Schram- me. Dit werd gisteren te Parijs ver klaard door Gregoire Kayibanda, de president van Roeanda. Hij legde zijn verklaring af op het vliegveld Orly, waar hij een tussenlanding maakte op doorreis van zijn land naar Canada. President Kayibanda zei dat zijn land wel bereid was de Kongolese en Belgische vluchtelingen op te nemen en te verzorgen, maar zeker niet de huur lingen en de Katangese gendarmes. De zen zouden volgens hem een element van onrust gaan vormen in zijn land. De Kongolese regering heeft de afge lopen dagen versterkingen naar Boeka voe gestuurd ter bestrijding van de op standelingen, die de beschikking heb ben over een vliegtuig, waarmee ze 1i-l ren onder anderen Kiro Gligorof, vi ce-premier, die is gespecialiseerd in economische zaken en Misco Pavice- vic plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken. Inmiddels wist het Libanese dag blad Al Anwar gisteren te melden, dat koning Hoessein van Jordanië binen twee dagen naar Moskou zal reizen voor besprekingen met de Rus sische leiders. In Amman werd vorige maand mee gedeeld dat de Sowjet-Unie Jordanië wapens had aangeboden ter vervan ging van de wapens die in de jongste oorlog verloren gingen. Jordanië heeft voor zover bekend nog niet op dat voorstel gereageerd. JOSSIP BROZ (TITO) plan STARNBERG. (West-Dultsland). Hans Kroll, voormalig Duits ambassa deur in Japan en de Sovjet-Unie, is in een ziekenhuis te Starnberg overleden. Hij is 69 jaar geworden. Kort geleden had hij een hartaanval gehad. Kroll is in 1920 bij de Duitse diplo matieke dienst gekomen en bekleedde tot het einde van de tweede wereldoor log diverse diplomatieke posten. In 1953 keerde hij terug in de diplomatie. Hij werd toen ambassadeur in Joego slavië. In 1955 werd hij de eerste Duit se ambassadeur in Japan. Drie jaar la ter werd hij in Moskou benoemd. Hij bleef daar tot hij in 1962 werd teruggeroepen. Hij zou onvoldoende steun hebben verleend aan de Duitse regeringspolitiek. Een jaar later trok hij zich uit de diplomatieke dienst te rug. NEW YORK Mevr. Penka Koneva, en reeds drie jaar in New York wo nende Bulgaarse, heeft tegenover de poitie verklaad, dat een onbekende haar 20.000 dollar had aangeboden voor het vermoorden van burgemeester John Lindsay van New York. Negen dagen geleden had de onbe kende haar in Harlem een revolver, een doosmet koges en 100 dollar voor schot verstrekt. Op aanraden van een kennis, had mevr. Koneva de politie op de hoogte gebracht, die haar in hechtenis nam weens het verborgen houden van wa pens. zhet is niet bekend of de op drachtgever van de Bulgaarse, een bla ke of een neger was. Op aanwijzingen van mevr. Koneva ,.de onbekende" later aangehouden: de 38-jarige neger Robert Lacey. Na diens arrestatie verklaarde mevr. Koneva, dat Lacey haar eerst het pistool verkocht had en vervolgens geld had aangeboden om Lindsay te doden. MOSKOU Russische reddingsheli kopters zijn gisteren twee Russische amateur-ontdekkingsreizigers te hulp gekomen die met hun boot waren ge strand op een eiland in de Noordelijke IJszee. De mannen, van wie al twee weken niet» was vernomen, werden voorzien van brandstof en voedsel. Het tweetal wil de routes volgen, die vroe gere Poolvorsers langs de Noordkuat WASHINGTON Robert F. Kenne dy, de Amerikaanse democratische se nator, Is bezorgd over het lot van de in Algerije gevangen gezette Moïse Tsjombe. In een verklaring in Washington heeft hij gisteren aangedrongen op zelfbe heersing bij alle partijen die zijn be trokken bij de ontvoering van de voor malige Kongolese premier. „Wat men ook denkt van de politie ke activiteiten of het politieke verleden van de heer Tsjombe" aldus Kennedy „wij behoren allen afwijzend te staan tegenover enig optreden dat de aan vaarde rechtsbeginselen aantast." De senator was verder van mening dat „ontvoering, banditisme, uitleve ring voor politieke misdrijven en te rechtstelling zonder vorm van proces niemands belangen dienen. Ze kunnen geen enkel land tot voordeel strekken." JERUZALEM De Israëlische mili taire autoriteiten hebben de vergunnin gen ingetrokken van vijf vooraanstaan de Arabische kooplieden in Oost-Jeruza- lem, in verband met de staking die maandag gehouden werd uit protest te gen de Israëlische vereniging van dc heilige stad. De Israëlische autoriteiten verklaar den dat de vijf zakenlieden tot de orga nisatoren van de staking behoorden. Een plaatselijke Arabische busmaat schappij raakte eveneens zijn vergun ning kwijt, wegens deelneming aan de staking, die was uitgeroepen door een illegale organisatie die zich „het verde- deligingscomité van Arabisch Jeruza lem" noemt. Van arrestaties werd geen melding gemaakt, maar uit betrouwbare' bron wordt vernomen, dat Israël streng zal optreden als zich nieuwe ongeregeldhe den voordoen in Jeruzalem of op de wes telijke oever van de Jordaan. Radio-Amman riep op tot nieuwe sta kingen in de steden Nabloes, Hebron, Ramallah en Bethlehem. Journalisten en toeristen die dinsdag uit deze streek kwamen, vertelden ech ter, dat alle winkels open waren en de drukte van Israëlische en andere toeris ten nauwelijks aankonden. Alle openba re nutsbedrijven werkten normaal. In het gewezen Jordaanse deel van Jeruzalem keerde de normale toestand terug. De staking, die als „100 procent geslaagd" werd beschouwd, viel maan dag samen met de aankomst van Nils Gussing, de vertegenwoordiger van Oe Thant die de toestand in het Midden- Oosten opneemt. JERUZALEM. - De Latijnse pa triarch van Jeruzalem, aartsbisschop Alberto Gori, heeft tegengesproken dat hij opdracht gegeven had alle R.-K. kerken in de H. Stad te sluiten wegens beweerd „ongodsdienstig gedrag" van de Israëli. Het Jordaanse persbureau had eerder gemeld dat mgr. Gori tot de sluiting opdracht gegeven had om dat Israëli in mini-rokjes of shorts, met honden of rokend de kerken waren bin nengekomen. De Israëlische minister voor Ere dienst heeft er wel bij de Israëlische toeristen op aangedrongen, zich fat soenlijk te gedragen in de christelijke heilige plaatsen. Buiten alle christelijke kerken in de H. Stad en in het bezette gebied op de westelijke oever van de Jordaan, zullen oproepen worden aan geplakt waarin de vrouwelijke toeristen gevraagd wordt niet in mimi-rokjes of shorts H. Plaatsen binnen te gaan. Verder wordt de toeristen gevraagd niet tijdens godsdienstoefeningen de kerken te bezoeken. Gori zei de oproep te verwelkomen, welke volgt op verscheidene protesten van geestelijken in de H. Stad over het gedrag van de Israëlische toeristen. OSLO De Noorse politie is een uit gebreide drijfjacht tegen pornografie begonnen, maar velen zijn van mening dat de actie niet veel resultaat zal heb ben daar de buurlanden Zweden en De nemarken een minder onbuigzame hou ding tegenover pornografisch materiaal innemen en de invoer in Noorwegen groot is. Een justitie-functionaris zei dat de hoeveelheid te koop aangeboden porno grafische literatuur, films en foto's in Noorwegen enorm is en dat op grote schaal zal worden opgetreden tegen de handelaren, importeurs en producenten. De actie is gestart in Trondheim, waar de politie uit Zweden ingevoerd materiaal in beslag nam. Uit Kristian- sand, in het zuiden van het land, is ver nomen dat daar 56 vrouwen tussen 16 en 29 jaar hun diensten hebben aange boden als model. Een plaatselijk blad meldt dat de modellen tot 130 kronen (70 gulden) per uur krijgen. ISTANBOEL Honderden arenden hebben boven een vallei bij Tarsus (Klein-Azië) een verwoede veldslag van twee dagen tegen ooievaars verloren. De arenden zijn naar Cyprus gevlucht met achterlating van 50 doden op de grond. Vissers hebben zeventien dode arenden en vijl dode ooievaars in zee

De Vallei | 1967 | | pagina 6