„Metaal" in Amsterdam heeft 1600 lts'ers nodig Voor werkloze jongelui volop plaats in randstad Holland Daverende explosie en enorme hitte ruïneren fabriek „Burgemeester behoort niet te worden gekozen'* AFREKENEN IN HET ZONNETJE Haags echtpaar stal voor tienduizenden bijeen NEDERLANDSE Italiaan nam wraak voor „blauwtje" VAN ONZE LEESTAFEL Profiteurs Moeizaam beleid Dit jaar vroege heidebloei ONDERNEMERS WILLEN JONGEREN VIT PROBLEEMGEBIEDEN LATEN OVERKOMEN 1WJgJlf GROTE RAVAGE BIJ BEDRIJF IN EUROPOORT VERWOEST BEROEPSWERKLOZEN VAKANTIEWERK Albatros-fabriek in Kenia BEER1SUSK NEEMT DEEL VAN DE GEMEENTEWET ONDER DE LOEP Rechtspositie Carrière Jongens stalen uit kampwinkel f 13.000 MAN REED EXPRES EENDEN DOOD Inentingen tegen mond- en klauwzeer ledereen, altijd, overall WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1967 t NOORDWIJK Dit is de ESRO 1 satelliet, die in de komende maanden op het Estec het Europese Ruimtetechnisch Centrum aan vele proeven zal worden onderworpen als laatste fase voor de lancering, welke in december zal plaats vinden. De Esro 1 (90 kg, 1 m hoog, diameter 76 cm) heeft tot doel opmetingen te verrichten over het noorderlicht en daarmee samenhangende ionosferische verschijnselen. Als alles goed gaat zal de met vier antennes uitgeruste Esro 1 in een ellipsvormige baan rond de aarde gaan cirkelen met als grootste afstand 1500 en kleinste 275 km. Op de foto neemt een technicus een van de panelen met zonnecellen, die de buitenkant van de satelliet vormen, af. ROTTERDAM Met een enorme klap vloog gisteren een deel van de azijnzuurfabriek van de petrochemische industrie Konam N.V. aan de Mer- wedeweg in Europoort in de lucht. Het duurde een uur voordat kon worden gezegd, dat er geen doden en gewonden waren gevallen. Het ongeluk gebeurde, toen een reactor in de azijnzuurfabriek van het nog in aanbouw zijnde bedrijf explodeerde. Het ontploffingsgevaar duurde de hele avond voort, doordat in de buurt van de azijnzuurfabriek, waarin op het ogenblik van het ongeluk zes man in controlekamers zaten, twee grote tanks met propaangas stonden. De ontploffing gebeurde om half acht. Brandweren van Rozenburg, Rotter dam, Oostvoome en bedrijfsbrandwe- AMSTERDAM Met een pistool en een mes oiidernam gistermiddag in Amsterdam een 26-jarige Italiaan een aanval op de twintigjarige Truus Sna- biüe, omdat het meisje haAr verkering met hem had uitgemaakt. Zowel de Italiaan als het meisje, alsmede een andere vrouw liepen verwondingen op. Truus Snabilie die op het kantoor van een textielfabriek aan de Propel- lerweg in Amsterdam-west werkt, zat bij de 25-jarige telefoniste Betty Wan ders wat te praten, toen de Italiaan met wie zij tot voor kort had verkeerd, binnen kwam lopen. In zijn rechter hand hield hij een pistool. Personeel van de textielfabriek snelde toe om de Italiaan te ontwapenen en te overmees teren. In de vechtpartij ging het pi stool af. De kogel doorboorde de lin kerhand van de vreemdeling. De man haalde echter opnieuw een wapen te voorschijn: een vlijmscherp mes. Met een paar snelle steken ver wondde hij Truus Snabilie en de telefo niste. Toen was de Italiaan, de 26-ja- rige monteur C. S. overmeesterd. Na dat hij in een ziekenhuis aan zijn hand was verbonden, werd hij opgesloten in het politiebureau aan de Lodewijk van Deysselstraat. Truus Snabilie, die een steekwond in de zij had opgelopen kon na behande ling in een ziekenhuis, naar huis. Bet ty Wanders die in haar rug was ge troffen. werd opgenomen. ren van omliggende industrieën werden onmiddellijk gealarmeerd. De Rijkspo litie van Rozenburg en de politie van Rotterdam snelden naar de plek van het ongeluk. Vijf ambulances uit Rotterdam hiel den zich voor alle zekerheid beschik baar. De bedrijfsarts van Konam N.V., dokter Willigen, kwam echter om half negen de wachtenden voor de hekken vertellen, dat de ravage groot was, maar dat niemand was gewond. Gisteravond laat vertelde de direc teur van Koman N.V., dr. ir. W. A. Dekker, dat het hele bedrijf enkele da gen lang zal moeten worden gesloten. De azijnzuurfabriek zelf is nagenoeg helemaal verwoest. Het zal zeker enke le maanden duren voor dit deel van het bedrijf weer in werking kan worden gesteld. De apparatuur in de rest van het be drijf heeft zodanig bloot gestaan aan hitte en straling dat het volgens de heer Dekker onverantwoord is er on middellijk meer mee te gaan werken. Het hele instrumentarium zal moeten worden gecontroleerd. Dat zal enkele dagen duren. Volgens de heer Dekker moet de totale schade worden geschat op vele miljoenen guldens. De reactor van de azijnzuurfabriek waarin de ontploffing, gevolgd door een felle brand, plaats vond, staat in de open lucht. De fabriek was pas sinds vorig jaar december in gebruik. De reactor was gevuld met uiterst brandbare kool waterstoffen en met butaangas. De explosie ging gepaard met een harde knal. Toeristen in de enkele kilo meters verderop gelegen kampeerplaats Kruingergors op Oostvoome renden verschrikt naar het strand waar zij in de verte een enorme vuurzee zagen. De gloed was zelfs in Den Haag te zien. In het bedrijf zelf duurde het blus- singswerk tot diep in de nacht. De hit te die het brandende gas verspreidde was zo groot dat zelfs de telefoontoe stellen in controlekamers op andere de len van het fabrieksterrein smolten als pakjes boter. UTRECHT Voor jeugdige werklozen is er in de Randstad Holland nog volop plaats. De vraag naar hen is zo groot, dat Rotterdamse en Amsterdamse ondernemers plannen hebben om jongeren uit de probleemgebieden te laten overkomen. Alleen al in de Amsterdamse „metaal" kunnen ruim 1600 jonge l.t.s.-ers worden geplaatst, zo blijkt uit cijfers van het gewestelijk arbeids bureau in de hoofdstad. De Amsterdamse arbeidsmarkt geeft volgens de directie van het bureau geen enkele aanleiding tot pessimisme. De toestand in de bouw- en metaal nijverheid is zelfs gunstig. Eind juli waren 4000 mannen werkloos of dui zend meer dan een maand eerder. Maar sindsdien is dit aantal weer sterk geslonken. Alleen de confectie-in- dustrie blijft een zorgenkind. Voor werkloze jongelui Rotterdam kent wat de arbeidsmarkt betreft al evenmin een jeugdprobleem. Van de bijna 2000 werklozen per eind juli waren er slechts honderd jonger dan negentien jaar. Dat ook deze niet zijn geplaatst wijdt het arbeidsbureau aan de kieskeurigheid van de werkloze („dierverzorging is gevraagd, maar er is slechts één diergaarde") en het struikelblok: militaire dienst. Opvallend is het groeiend aantal be roepswerklozen: Mensen die op alle mogelijke manieren onder het aange boden werk proberen uit te komen. In sommige gevallen wordt de verwijs- brief voor een nieuwe werkgever nog voordat men het arbeidsbureau uit is verscheurd. Waar de kaarten zo duide lijk liggen wordt geprobeerd via de be drijfsvereniging de sociale uitkeringen aan deze werklozen te staken. Sinds januari is dit al in bijna 150 gevallen gelukt. Probleemfiguur nummer één in Rot terdam: Een 35-jarige man, gehuwd, die in 3Vt jaar tijd negentig werkge vers heeft gehad. Hij krijgt binnenkort een permanent bewijs van inschrijving (het tweede in Rotterdam). „Want", al dus directeur A. J. de Wildt, „zo'n man kunnen we geen ondernemer meer aandoen." Dr. De Wildt vraagt zich ook af waarom het nodig is dat elk jaar op nieuw zo'n 150.000 ex-scholieren tege lijk op de arbeidsmarkt verschijnen. Nagegaan moet worden of ook hier spreiding mogelijk is, door wijziging van de cursusjaren. Dat de bedrijvigheid in de Maasstad deze zomer toch duidelijk achterblijft bij vorig jaar blijkt ook uit het vakan tiewerk: Tot nu toe werd bemiddeld voor ruim 1100 jongens en meisjes, vo rige zomer waren het er 1865. Groot blijft de vraag naar goede me taalbewerkers. Het bedrijfsleven heeft er ruim 4000 nodig. Het arbeidsbureau ziet in deze sector anders dan de vakbeweging geen ontslagen van be tekenis in het verschiet. Het gewestelijk arbeidsbureau in Den Haag meldt een groter aantal werkloze bouwvakarbeiders, onder wie ongeveer zestig stukadoors en honderd metse laars. Het is de arbeidsbemiddelaars meegevallen dat de lts-ers in Zuid-Hol land vrijwel allen konden of zullen kunnen worden geplaatst. Opmerkelijk is ook de stijging van de werkloosheid onder hotelpersoneel t iet 54, tegenover een daling van de vraag met 140. Dit wijst volgens het Haagse bureau op een geringere be drijvigheid in de horeca aan de kust. Hoewel de werkloosheid in de pro vincie Utrecht steeg, is het percentage er (1,4) vergeleken met het landelijke gemiddelde (2,4) gunstig. In de bouw nijverheid bestond zo'n vraag naar stu kadoors en timmerlieden dat een be roep op de oostelijke en noordelijke provincies moest worden gedaan. De vraag naar buitenlanders in Utrecht moest eveneens met hulp van andere provincies worden bevredigd. Het is mogelijk dat binnenkort weer moet worden begonnen met wervings acties in het buitenland. Vooral Turken zijn gevraagd. URECHT Op uitnodiging van de regering van Kenia hebben Albatros Superfosfaatfabrieken een van de werk maatschappijen van de Verenigde Kunstmestfabrieken Mekog-Albatros en Covenant Industries Ltd. (Covil) in Londen een met Imperial Chemi cal Industries gelieerde maatschappij met de Development Finance Com pany of Kenya een consortium ge vormd voor de vervaardiging en de ver koop van stikstof meststoffen. Voor dit doel wordt binnenkort in Kenia Triangle Fertilisers opgericht, waarin Albatros en Covil voor 40 en de Keniase oprich ter voor 20 pet. deelneemt. Triangle zal een fabriek van f 50 mil joen bouwen in Mombasa, die begin 1970 klaar is en een capaciteit zal heb ben van 113.000 ton kalkammonsalpeter per jaar. Dit produkt zal worden ver vaardigd op basis van ingevoerde am moniak. De fabriek, die Thyssenrohr in Diisseldorf levert, zal in staat zijn de hele behoefte van Kenia aan stikstof te dekken. In de eerste jaren kan ook worden geëxporteerd. In Mekof-Albatros nemen de Konink- Staalfabrieken voor 20 en de Konink lijke Staalfabrieken voor 20 en de Ko ninklijke Zout-Organon voor 40 pet. deel. URECHT De groei van het aan tal ziekenfondsleden blijft achter bij die van de bevolking. In 1955 was 75,4 pro cent van de Nederlanders bij het zie kenfonds verzekerd, op 1 januari 1967 nog maar 70,2 procent, zo blijkt uit ge gevens van het secretariaat van de Zie kenfondsraad. Van de 12,5 miljoen Nederlanders wa ren er op 1 januari bijna 8,8 miljoen aan gesloten bij een ziekenfonds. DEN HAAG In ons land be hoort een burgemeester niet te wor den gekozen, noch door de burgerij, noch door de gemeenteraad. Deze opvatting is neergelegd in een voor- onwerp voor de herziening van een deel van de Gemeentewet, dat mi nister mr. H. K. J. Beemink open baar heeft gemaakt met de bedoe ling hierover de publieke mening te vernemen. Zelfs de inspraak van de raad bij de benoeming van een burgemees ter zou moeten worden afgewezen, maar de minister gaf gisteren ter toelichting wel toe, dat de praktijk deze opvatting heeft achterhaald. Mr. Beernink zei zelfs te hopen, dat er een verstandig gebruik van wordt gemaakt. De praktijk is zich aan het vor men, aldus de minister. De commis saris van de Koningin heeft volledi ge vrijheid om de mening van de raad te horen. Dat staat echter niet in het ontwerp, dat er blijkbaar van uitgaat dat in ons land is toegestaan wat niet is verboden. De bestaande toestand, waarbij een burgemeester wordt benoemd, dient echter gehandhaafd te blij ven: „Ook wanneer men de situatie in het buitenland in de beoordeling betrekt, blijkt het in Nederland gel dende systeem onmiskenbaar voor delen te bezitten". De verantwoordingsplicht van de burgemeester tegenover de raad over het politiebeleid zal afzonder lijk worden geregeld. Naar verwach ting, zal minister Beemink daar voor nog dit jaar een voorstel bij de Tweede Kamer indienen. Andere wijzigingen in deze voor lopige opzet zijn: 1. De burgemeester wordt voor on bepaalde tijd benoemd; de ambtstermijn van zes jaar ver valt. 2. Meer openbaarheid van de raadsvergaderingen; in het ge heim mag niet meer worden ge praat over o.a. de begroting, ge meentebelastingen en tarieven. 3. Betere regeling voor het ontslag van wethouders. 4. De mogelijkheid tot tijdelijke aanstelling van een wethouder die niet lid van de raad is. 5. De mogelijkheid tot uitbreiding van het aantal raadsleden (o.a. bij grenswijziging) en van het aantal wethouders. De grootste gemeenten zouden ten hoogste negen wethouders mogen aanstel len. Volgens het voorontwerp tot ver nieuwing van een deel van de Ge meentewet is het ook mogelijk de rechtspositie van de burgemeester beter te regelen. „Er wordt toch al geklaagd, dat deze niet al te stevig Buitenland is"> zei mr- Beernink gisteren. De ze zaak zal uit de Ambtenarenwet moeten worden gelicht en het be sluit Rechtspositie Burgemeesters kan dan onder de Gemeentewet ko men. Er ligt een tendens tot verder gaande centralisatie in het vooront werp, hoewel minister Beemink dit betitelde als het brengen van meer eenheid in het beleid. Het stelt voor om bij algemene maatregel van be stuur te regelen: de rechtspositie van de burgemeester, de bezoldi ging van de wethouders, en de sala rissen van de gemeentesecretaris sen. Verder zou de schorsing van de burgemeester uit handen van Ge deputeerde Staten moeten worden genomen en kan de minister van Binnenlandse Zaken bepalen, dat een burgemeester zijn functie iet meer uitoefent. Ten slotte zou iede re burgemeester tot nu toe al leen degenen, die meer dan één ge meente onder zich hebben aan de minister verlof moeten vragen om langer dan een maand afwezig te zijn. In deze opzet komt ook sterk het streven naar de vakburgemeester tot uiting. Het burgemeesterschap moet meer een kwestie van carriè re worden, zo staat het in de toelich ting. De minister van Onderwijs heeft be zwaar tegen „profiteurs" aan de universiteiten en hogescholen in Neder land. Hij meent dat hij effectief tegen hen kan optreden door het inschrijf geld voor de studenten drastisch te verhogen: van f 10,- per jaar tot f 50,- of f 100,-. De minister vergist zich. De minister heeft, aldus „Het Vrije Volk" (PvdA) gelijk, als hij ervan uitgaat dat mensen die zich voor f 10,- als stu dent laten inschrijven en zo gebruik maken van allerlei goedkope voorzie ningen voor studenten, zonder dat zij in feite studeren, klaplopers zijn. Dat hij naar wegen zoekt dergelijke beun hazerij tegen te gaan, juicht het blad toe. De door hem aangekondigde maat regel treft echter en dat is nauwe lijks meer een nare bijkomstigheid te noemen de overgrote meerderheid van studenten, die wél willen studeren. „Hoeveel „schertsstudenten" er in de academische wereld rondlo pen is niet bekend. Het percentage 5 is genoemd, maar ook dit is aan gevochten als te hoog. Het gaat om een zeer kleine minderheid dus. Hierbij signaleren wij nog een ge- dachtenfout bij de minister. Men kan zich in Nederland namelijk pas voor f 10,- als student laten in schrijven, als men vier jaar lang ieder jaar collegegeld heeft betaald. Pas nadat men vier maal f 200,- heeft betaald kan men de „beun haas" spelen. Wij vragen ons af of iemand er zoveel voor over heeft om op goedkope manier gebruik te kunnen maken van voorzieningen voor studenten, die niet uitgespro ken voordelig zijn. Het bestuur van de Ned. Studentenraad heeft erop gewezen, dat uit een recente huis vestingsenquête is gebleken dat de kamerhuren bij stichtingen voor studentenhuisvesting niet lager zijn dan bij particulieren en dat ook de door de universiteiten getroffen voorzieningen voor de gezondheids zorg in de regel slecht ontwikkeld zijn. Wij kunnen ons daarom moei lijk voorstellen, dat iemand vier jaar lang f 200,- betaalt om daarna nog een paar jaar zich voor half geld op een aantal kranten en tijd schriften te abonneren. De verhoging van de inschrijfgel den zou het ministerie van Onder wijs op 75.000 studenten ongeveer drie tot zes miljoen in het laatje brengen. Dat is geen bedrag dat het treffen van een maatregel rechtvaardigt, die zo'n groot gat slaat in de toch al kleine studenten budgets. Het kwaad van de beunha zerij moet bestreden worden, maar niet met een groter kwaad". Er mogen zeshonderd woningwetwo ningen meer worden gebouwd. Aan dat type woningen bestaat nog al tijd de grootste behoefte, vooral in de Randstad Holland. Toch is het extra contingent niet voor dat deel van Ne derland bestemd. De zeshonderd wo ningwetwoningen méér zi jn voor het grootste part aan de noordelijke en zui delijke provincies toegewezen. Onlangs is juist voor die provincies een liberali satie van de huren aangekondigd, dat daar de woningmarkt weer zo ongeveer in evenwicht is. De extra woningwet woningen zullen er desondanks toch nog wel van pas komen, aldus „De Volks krant" (R.-K.). „Dat geldt zeker voor zover het extra contingent op de eerste plaats bedoeld is als een bijdrage aan de bestrijding van de werkloosheid die buiten de Randstad al geruime tijd een onrustbarende omvang heeft. Tegen die achtergrond bekeken is de maatregel echter maar van zeer bescheiden aard. Er zal een bedrag van ongeveer achttien miljoen mee gemoeid zijn en zeshonderd wonin gen meer betekent slechts werk voor driehonderd bouwvakarbei ders. Volgens de laatste cijfers heeft Nederland in totaal al bijna negentigduizend werklozen. De maatregel is weer typerend voor de bestrijding van de werk loosheid sinds het vorige kabinet- Zijlstra. Er gebeurt wel wat. Drie maal is honderd miljoen bij elkaar geharkt om extra werkgelegenheid mogelijk te maken. Kortgeleden kondigde de regering aan, dat zij nu ook de nog achter de hand ge houden vierde honderd miljoenzal gaan besteden. Maar we wachten nog steeds op mededelingen over de wijze waarop dat zal gebeuren. Het gaat allemaal te moeizaam, te brokkelig, te karig; het ademt alle maal de geest van: eigenlijk is er geen geld om iets te doen. Wij blij ven in dit beleid de van visie ge tuigende, grootscheepse aanpk missen". DEN HAAG Na vier dagen intensief verhoor hebben de 22-jarige zich auteur noemende Hagenaar J. A. G. en zijn 20-jarige vrouw J. C. J. G.-S. bekend, dat zij in enkele maanden tijds voor tienduizenden guldens aan antieke voorwerpen hebben buitgemaakt. Gisteren zijn zij aan de Haagse officier van justitie voorgeleid. Uit een onderzoek bleek dat de jonge vrouw doorgaans de buit verkocht, waarbij zij zich met een paspoort legi timeerde. Deze pas was gestolen uit een huis aan de Haagse Van Soutelan- delaan. Daaruit was tegelijk zilver en antiek ter waarde van 15.000 gulden ontvreemd. De bewoners werden door de politie op de diefstal attent gemaakt toen zij van vakantie terugkwamen. Verscheide ne juweliers en antiquairs konden de politie een signalement van de vrouw geven. Bij haar aanhouding had de vrouw de pas nog in haar bezit. Haar man kon niet verklaren hoe h(j aan de sleutel van het huis aan de Van Soutelande- laan was gekomen. Voorlopig is de Haagse recherche nog niet klaar met het onderzoek omdat het tweetal in Den Haag en omstreken eni ge tientallen inbraken heeft gepleegd. Vierduizend gulden en een pistool met scherpe patronen die in de woning van het echtpaar samen met een grote hoe veelheid gestolen goederen, zijn aange troffen, zijn voorlopig in beslag geno men. Het geld zou afkomstig zijn van literaire arbeid van J. A. G. CASTRICUM Twee Amsterdamse jongens, van twaalf en dertien jaar, heb ben dertienduizend gulden buitgemaakt in een afgesloten dagwinkel op het kam peerterrein van Bakkum. De ene jon gen, wiens moeder beheerster van de winkel is, wist dat de winkel tussen de middag altijd was gesloten. Met een vaste sleutel brak hij met zijn vriendje in. Een deel van het geld verstopten de jongens in konijneholen in de bossen bij het kampeerterrein. In Amsterdam kochten zij twee racefietsen, elk ter waarde van driehonderd gulden. Het was hun bedoeling het geld uit de ko nijneholen te halen en naar België te fietsen. Intensief speurwerk van de Castri- cumse politie zette de politie van Am sterdam echter op het spoor van de jon gens, die in de buurt van hun woonhuis werden aangehouden. Gisternacht is het verstopte geld teruggevonden. AMSTERDAM Om ook zelf te kun nen profiteren van het prachtige zo merweer had de caissière van een openluchtterrasje bij de Prins Hendrik kade gisteren haar kassa naar buiten gebracht. En waarom ook niet even afrekenen in het zonnetje? ARNHEM De uitgestrekte Veluwse heidevelden beginnen, enkele weken vroeger dan normaal, een paarse tint te vertonen. Op het ogenblik z(jn het nog slechts de wegbermen en de windbe- schutte plekjes, waar de hei begint te bloeien, maar omstreeks half augustus zal de heide, naar de verwachting van de Provinciale Gelderse WV, volop in bloei staan. De vroege bloei van dit jaar is te danken aan het gunstige, warme zomerweer. De ANWB heeft enkele „bloeiende heideroutes" uitgezet: de Zuid-, Mid den- en Noord-Veluweroutes. Op de Ginkelse heide bij Ede zal men ook de Edese schaapskudde zien rondtrekken over de heide. De kudde is dit jaar weer enkele honderden schapen sterk. ROTTERDAM Het feestelijke vlagvertoon op alle gemeentelijke ge bouwen op de verjaardag van prinses Irene heeft het Rotterdamse socialisti sche raadslid G. Spruijt aangezet B. en W. van zijn stad te vragen of dit wel door de burgerij op prijs is ge steld. Hij wil ook weten of ook volgend jaar op 5 augustus weer de vlaggen met oranje wimpels zullen worden uit gestoken. staaltje van dierenmishandeling heeft de Murmerwouder automobilist H. in aanraking gebracht met de Rijkspolitie. De man had gisternacht zeven tamme eenden aangereden. Daartoe had hij tweemaal zijn wagen moeten keren. De eerste maal doodde hij twee, de tweede maal drie en de derde maal de twee laatste eenden. H, die daarna de eenden opraapte en in de kofferbak van zijn auto smeet, had de pech dat een boer alles had ge zien.. Deze had het nummer van de auto genoteerd en aan de Rijkspolitie doorge geven. Die hield H. gisteren op zijn werk aan. DEN HAAG (ANP). Om het ge vaar van het opsteken van het mond en klauwzeer tegen te gaan, wordt op 1 september begonnen met voorbehoe dende inenting van jong vee tegen deze ziekte. Het gaat om runderen geboren na 30 september 1966 en ouder dan vier maanden. De maatregel is het eerste resultaat van het door de minister van landbouw en visserij met het Landbouwschap ge voerde overleg, aangaande voorzorgen die genomen moeten worden om de ziekte zoveel mogelijk te voorkomen. De najaarsenting Is bijzonder belang rijk, omdat de laatste jaren is gebleken dat de eerste gevallen van mond- en klauwzeer in de herfst voorkomen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 7