SURINAME 300 JAAR MET NEDERLAND VERBONDEN HET ALLERNIEUWSTE: EEN „DOOSJE JURK" DE POOLZEE DOOR Verkeersvlieger weer in trek Woede helpt niet tegen verslaving T.V.-journaal kampt met ruimte en tijd Courrèges het met een ballet Noodlijdend, maar op eigen benen MUUR VAST DE HERFST MARCHEERT ALWEER Aanvulling Gelijkwaardig Vrijbuiters Koloniseren Noodlijdend E' Politie-agenten vermomd als taxi-chauffeur Radar voor de kleine boot By Miljonairs weg uit Hongkong Onder de pannen Mode voor blinden Minimolen Anti-vlek Automatisch Vervorming Meredith A Het Parijse modehuis Real heeft deze creatie „Nitsjevo" (laat maar lopen) genoemd. Het is een bruin woUen japon met brede groene strepen. De zakken zitten onderaan de japon. De voor het komende seizoen verplichtelaarzen ontbreken nieti ^en Duitse fabrikant wil de vrou wen er toe brengen, dat zij tij dens het winkelen in zelfbedienings zaken ook een doosje „jurk" mee nemen. Het model van de japon in de kant-en-klaar-verpakking staat op de doos afgebeeld. Het materiaal is van no-iron. Met deze snelle kleding- koop zal het railsysteem wel hoogtij vieren. Een uitspringertje onder de pannen is het exemplaar met de vloeiende naam lancastrian armoureote. De eigenschappen komen overeen met do reeds ingeburgerde tefal-pan: zij bakt niet aan en kan heel gemakkelijk worden gereinigd. Het probleem van tefal is echter, aldus vele huisvrouwen, dat het al leen met houten spatels te lijf mag worden gegaan. Een groot aantal van deze pannen zijn dan ook reeds als pannetje speciaal verloren gegaan, omdat het verbod van metalen ieini gingsmiddelen werd vergeten. De nieuwe pan met de armoureote garandeert de houdbaarheid van de speciale werking. Verkrijgbaar als koekepan, melkpan, frituurpan, ome- letpan, stoofpan, steelpan, dubbele pan en bain-marie-pan. Ook blinden kunnen een modeshow bezoeken. Na een enquête, waarin de blinden te kennen gaven dolgraag eens een show te willen „zien", heeft men in Düsseldorf een speciale presentatie van kleding gehouden. Tijdens deze show mocht het publiek de modellen, accessoires en hoeden om de beurt betasten waarbij het op het reeds ge sproken commentaar nadere toelich ting kreeg. Behalve op de beeldbuis is „De mi nimolen" thans ook op het gordijn te zien. Een fabrikant in gordijnstoffen werd zo door de „de minimolen" ge ïnspireerd, dat hij de speelfiguren Flo- ris de hond, Margootje, Cebulijn de springrups en vele andere uit de bijt, op stoffen in beeld liet brengen. De gordijntjes zijn natuurlijk exclusief voor kinderkamers. Ideaal voor het efficiënte huishou den is het vlekkenwerend tafellaken. Het stofje-speciaal is immuun voor het intrekken en verspreiden van gemorste vloeistoffen. Wel is het zaak het „mor- sertje" niet al te lang op het kleed te laten liggen. Neem het op met een vloeistofopzuigend papier of een doek je. De vlekkenwerende eigenschap blijft behouden, ook na veelvuldig wassen. Regels: de stof mag niet worden ge kookt. Wassen met lauw water is vol doende. Vochtig en heet strijken ver strekt de vlekkenwerende werking. Een nieuw idee om het lege-flessen- probleem op te lossen is de flessente- rugneem-automaat. Het apparaat neemt de lege flessen terug, bepaalt de waarde ervan en geeft dan statie geld in ruil. De automaat heeft een ca paciteit van maximum vierhonderd le ge flessen en is afgestemd op vier ver schillende maten. HAMBURG Het 3724 ton metende Russische vrachtschip Novovoronesj is uit Hamburg vertrokken voor een ex perimentele handelsreis naar Japan via de Poolzee. Het schip heeft post aan boord en een gemengde lading die aan boord is genomen in Londen, Le Havre, Antwerpen, Rotterdam en Hamburg. Verwacht wordt Jokohama in 28 dagen te bereiken. Het Sovjet-experiment heeft speciale aandacht gekregen door het feit, dat het Suez-kanaal thans gesloten is. De Pool- route van Hamburg naar Japan is 4000 zeemijlen korter dan via Kaap de Goede Hoop, de route die de schepen nu ge dwongen zijn te volgen. Het Nordost Transport Kontor G.m.b.H. zei dat de reis van de Novovo ronesj de eerste handelsreis uit een Europese haven door de Poolzee naar Japan is. Het schip heeft een bemanning van 30 koppen en zijn boeg is voorzien van speciale platen waarmee het zich een weg door drijfijs kan banen. Kapitein Alexander Dedjoerin verwacht dat het sctiip ook zijn weg door vast ijs zal vin den, mits het niet te dik is. Onderweg legt het maar een keer aan, in de Rus sische haven Moermansk. In Duitse scheepvaartkringen ver wacht men niet, dat de Poolroute in gang zal vinden. Men merkt op, dat de route op zijn best slechts drie maanden per jaar open is en dan is drijfijs zelfs nog L.en groot gevaar. Eén van de merkwaardigste rep tielen op de expositie in Leiden is de rotsschildpad. Als er gevaar dreigt, kruipt het dier zo snel het maar kan naar een spleet in de rots, waar het zich opblaast met lucht. Het zit dan klem en Muurvast in de rots: on grijpbaar woor zijn achtervolger. Niet de verovering van Suriname, maar de tocht naar Chatham had de Britten tot het inzicht gebracht dat de Nederlanders op de zee felle tegen standers waren en dat de Engelse kooplieden de wereldmarkt voorlopig maar met de Nederlanders moesten delen. Surfeiame werd bij het sluiten van de vrede min of meer als „snoep je van de week" aan het pakket van voorwaarden toegevoegd. Men ging uit van de status quo en daardoor ver loren de Nederlanders ook een paar kolonies. (Van een onzer redacteuren) Officieel is het driehonderd jaar geleden, dat Suriname een ^Nederlandse kolonie werd, maar dit feit zou even goed vijf maanden eerder kunnen zijn herdacht. Op 28 februari 1667 voer de Zeeuwse vlootvoogd Crijnssen met een klein esfeader de Suriname-rivier op en veroverde de hoofdstad van het gebied, Paramaribo, op de Engelsen. Deze verovering werd vijf maanden later, op 31 juli 1667 officieel erkend bij de- Vrede van Breda, waar een einde werd gemaakt aan de Tweede Engelse Oorloge, die in 1665 was uitgebroken. Nieuwe Stijl", geregeld in het Statuut voor 't Koninkrijk, 'n nevenschikkende aanvulling op de Nederlandse Grond wet, die op 15 december 1954 door koningin Juliana werd bevestigd en veertien dagen later officieel werd afgekondigd. In het Statuut worden Nederland, Su riname en de Nederlandse Antillen als drie gelijkwaardige delen van het Ko ninkrijk Nederland erkend. De Konin gin is van alle drie de delen en van het hele koninkrijk het bestuurlijke hoofd. Alle afzonderlijke delen hebben hun eigen volksvertegenwoordiging en hun eigen bestuursapparaat. Zaken die het hele koninkrijk raken worden in geza menlijk overleg geregeld de Neder landse regering wordt dan uitgebreid met de gevolmachtigd ministers uit de West, die het standpunt van hun rege ringen duidelijk maken en zo nodig verdedigen. Hoewel Suriname na 1954 volledig zelfbestuur heeft en hoewel de Suri naamse economie onder andere drijft op de steun uit Nederland, willen som mige Surinaamse politici ook nog za ken, die in Koninkrijksverband wor den geregeld in eigen beheer hebben. Enkele dagen geleden nog heeft de gouverneur van Suriname publiekelijk gepleit voor het inrichten van een eigen Surinaamse buitenlandse dienst. NEW YORK Bandieten die met plannen rondlopen om taxi-chauffeurs in New York te overvallen doen er in het vervolg beter aan zich nog eens te bedenken alvorens hun plannen in da den om te zetten. Zij lopen namelijk de kans in de loop van een politie-revolver te kijken, want hoofdcommissaris Ho ward Leary heeft zijn 8.000 mannen toestemming verleend een bijbaantje als taxi-chauffeur aan te nemen en ook buiten dienst hun wapen te dragen. De commissaris hoopt dat nu een ein de zal komen aan het stijgende aantal overvallen. De eerste vier maanden van dit jaar werden 235 taxichauffeurs overvallen en beroofd. Suriname vormde voor de vaderlan ders van de zeventiende eeuw een aar dige aanvulling voor de bezittingen in de West, waar in 1638 al Curasao door de Nederlanders was bezet. De Neder landers waren op het stukje vaste land van het Amerikaanse continent niet helemaal onbekend, want al in 1613 hadden enkele Amsterdamse kooplie den langs de Suriname-rivier enkele factorijen gevestigd. Het was geen succes geworden. Wel was er in Nederland in 1621 een West Indische Compagnie gesticht in na volging van de zeer machtige en winst gevende Oost Indische Compagnie maar uit de West kwamen niet de gro te winsten die men uit de Oost kreeg. Tot 1648, in de laatste jaren van de Tachtigjarige Oorlog, had de kaap vaart op Spaanse schepen de W.-Indi sche Comp. wat voordelen gebracht, maar zelfs deze legale zeeroverij op de Spaanse vloot, die naar de Spaanse be zittingen in Zuid-Amerika voer, had Suriname niet interessant gemaakt en in 1639 waren de Nederlanders maar vertrokken. Enkele Engelse avonturiers gingen toen enkele jaren in Suriname vrijbuite- ren. In 1650 had de Britse regering een gouverneur naar de West gezonden om orde op zaken te stellen. Juist begon de kolonie na vijftien jaar hard werken en weinig winst tot een geordende sa menleving uit te groeien, toen de Ne derlanders in 1667 de Engelsen weer uit Suriname verdreven. Ook na de nu driehonderd jaar oude Vrede van Breda bleven de grote winsten uit. De kolonie, die aanvanke lijk eigendom was van de staat Zee land, werd in 1682 overgedragen aan de West-Indische Compagnie, maar ook met deze aanwinst kwam deze onder- ming niet tot bloei; de aandelen zakten tot dertig procent van hun oorspronke lijke waarde. De slavenhandel bracht de onderne ming enige winst op, maar toen aan 't begin van de achttiende eeuw de sla venhandel en 't transport van slaven werden beperkt, zagen de particuliere geldschieters in Nederland er geen brood meer in: op 1 januari 1791 nam de staat officieel alle bezittingen en schulden van de compagnie over. Suri name was staatsbezit geworden. Inmiddels waren de Nederlanders op Suriname aan het koloniseren gegaan. Jarenlang werd er fel gevochten tegen de bosnegers, afstammelingen van ge vluchte slaven die zich in de dichte oerwouden van Suriname een eigen sa menleving hadden opgebouwd en die leefden van plundertochten naar de Nederlandse plantages. De Nederlan ders hadden evenals op Java op Suriname cultures gevestigd: koffie en suiker. Tevens kwamen zendelingen en mis sionarissen naar Suriname om aan de Surinamers de geloven der vaderen te brengen vooral de Duitse Hernhut ters hebben met veel succes op Surina me zendingswerk verricht. Hun ge meente is ook thans nog, na de moham medaanse en de hindoestaanse groepen de grootste godsdienstige sekte in Suriname. In de negentiende eeuw kwam Suri name na een eeuw hard werken tot enige welvaart, maar de basis van deze vaart was de slavernij. Toen in 1863 de slaven werden bevrijd, zakte de Su rinaamse economie in elkaar. Men heeft nog gepoogd het gebrek aan ar beidskracht op de plantages te vermin deren door van Java en Sumatra de zogeheten contractkoelies naar Surina me te brengen, maar deze verkapte vorm van slavernij heeft de Suri naamse economie niet kunnen redden. Hoewel de bodem en het klimaat van Suriname tropische landbouw mogelijk maken en hoewel er bauxiet in de grond zit, is Suriname nog steeds een noodlijdend land. Er wordt door de meesten van de ruim één kwart mil joen inwoners grote armoede geleden. Met hulp uit Nederland wordt met pover succes gepoogd de landbouw te moderniseren en industrieën te ves tigen. In tegenstelling tot Indonesië dat voor bijna alle Nederlanders tot 1945 „de gordel van smaragd" was, 'n beto verende wereld met ongekende moge lijkheden, heeft Suriname slechts een klein deel van het Nederlandse volk aangesproken. Wel verbaasde het de meeste Nederlanders, toen na 1945 bleek dat ook de West niet langer ge lukkig was met het aloude vaderlandse bewind. De toestand was in de West minder Stijl", geregeld in het Statuur voor men in 1954 tot 't „Koninkrijk Nieuwe explosief dan in de Oost. Na ingewik keld^ staatsrechtelijke manipulaties kwam men in 1954 tot 't „Koninkrijk Voor wie misschien nu nog plannen maakt voor de vakantie, en er dan per boot op uit wil is er de ge- transistoriseerde radar 101. Door zijn lage prijs komt dit navigatie middel, dat voor het eerst getoond werd op de Int. Boat Show in Lon den ook binnen het bereik van de eigenaars van kleine boten. EELDE De jongelui krijgen weer belangstelling voor het beroep van verkeersvlieger. Dit blijkt ook uit de behoefte aan meer vlieginstructeurs bij de Rijksluchtvaartschool (R.L.S.) te Eelde. Deze groep leerkrachten zal met vijf tot zeventien worden uitge breid. De R.L.S. heeft dit jaar dertig jon ge verkeersvliegers afgeleverd. In de komende jaren zullen het er veertig en wellicht nog meer worden. De school begint in september met een nieuwe klas van twintig leerlingen en in maart van het volgend jaar worden er nog eens twintig aangenomen. De nieuwe leerlingen zijn dit jaar geselecteerd uit ongeveer 150 kandida ten. Het gehalte van hen was ruim voldoende om er twee volle klassen uit te halen. Voor de moeilijkheden van de K.L.M. aan het licht kwamen, waren er wel driehonderd aanmeldin gen. De R.L.S. heeft een ernstig diepte punt achter de rug. In 1963 werkte de malaise bij de K.L.M. zo sterk door dat deze unieke school toen maar 26 aanmeldingen kreeg. Over de gehele wereld is behoefte aan jonge verkeersvliegers. In verschei dene landen kampen de luchtvaart maatschappijen met een dreigend tekort Ten aanzien van de K.L.M. mag worden verwacht dat omstreeks 1970 een flink aantal vliegers zal afvloeien. Zij beho ren tot de grote groep vliegers die direct na de oorlog werd aangetrokken bij het weer opbouwen van het bedrijf. T^ngeland verlustigt zich van tijd tot tijd in felle openbare debat ten over allerlei verschijnselen die „in" zijn en waar velen zich zorgen over maken terecht, ten onrechte of om redenen die hier tussenin lig gen. Zo hebben we de teddy-boys ge had, de mods en rockers, en nu zijn het de „drugs", de verdovende, sti mulerende, bewustzijnsverruimende en andere middelen die vooral door de Britse jeugd in steeds toenemende mate worden gebruikt. Er zijn angstwekkende cijfers over bekend, boven elke twijfel verheven: in 1966 steeg het aantal geregis treerde verslaafden aan middelen als cocaïne en marihuana tot 1349. Dit zijn dus mensen, waarvan zeer veel jongeren, die van hun dokter recep ten krijgen voor de middelen waar ze niet meer buiten kunnen. Nog voor het einde van dit jaar wordt deze le gale weg naar de drugs afgesneden: dan is het huisartsen niet langer toe gestaan om marihuana en cocaïne voor te schrijven. Zij die eraan ver slaafd zijn zullen zich moeten laten behandelen in speciale klinieken van grote ziekenhuizen. Tedereen weet, dat er behalve de- ze erkende gebruikers van de zg. harde en minder harde middelen nog veel en veel meer zijn die op de zwarte markt krijgen waar zij be hoefte aan hebben of zeggen te heb ben. De prijzen liggen vaak zo laag dat de vlucht in het genot hierdoor verkregen, goedkoper is dan het ge bruik van sterke drank of het roken van gewone sigaretten. Er gaat geen dag voorbij of er ko men in Engeland gevallen aan het licht van mensen, meestal jonge, wier leven wordt bedreigd door ver slaving aan de gewraakte middelen. In kranten, radio en televisie put men zich uit om het verschijnsel „drugs" zo opvallend mogelijk te pre senteren. De zaak bereikte onlangs een hoogtepunt met het proces tegen twee leden van de popgroep The Rool- ling Stones, Mick Jagger en Keith Richard, allebei 23 jaar. Jagger kreeg drie maanden we gens onwettig bezit van vier peppil len die hij in Italië zegt te hebben ge kocht als middel tegen zeeziekte en Richard een jaar. Die heeft in zijn huis op een feest waar onder meer Jagger bij aanwezig was marihuana laten roken en andere middelen. T)e harde uitspraak tegen de twee Stones heeft heel wat losge maakt in Engeland. Velen zien deze jongeren als martelaren van de jon ge generatie die zich ontworstelt aan de verouderde en knellende voor schriften van wie er nu nog de wet voorschrijven (in de meest uitgebrei de zin). Als exponenten van hen die zich dankzij de drugs uit de poel van ellende en schijnheiligheid der oude ren laten voeren tot bijna mystiekre ligieuze verten. Een onderdeel dus van het steeds terugkerende proces van het verwer- Elke avond kijken miljoenen men sen naar het televisienieuws, dat over al ter wereld in de huiskamers wordt gebracht. Krijgt men de waarheid te zien? Men ziet het toch met eigen ogen, nietwaar? Het antwoord op deze vraag luidt ontkennend. Wat men ziet is een keuze, die cameraman en regisseur met de camera van een bepaalde ge beurtenis hebben gemaakt. Henry Fairlie, correspondent in Wash ington van de Engelse Sunday Ex press, schrijft een interessant artikel over dit onderwerp in het augustus nummer van Het Beste. Hij put daar bij uit eigen ervaringen. Televisie schept niet alleen nieuws, zoals kranten dat sinds generaties doen. Televisie schept haar eigen ge beurtenissen. Er bestaat een belangrijk verschil tussen de vraag: „Heb je het verslag van de moordpartijen in Kongo in de New York Times gelezen?" en de vraag: „Heb je de moordpartijen in Kongo gisterenavond op de televisie gezien?". De eerste opmerking houdt slechts in dat men een verslag heeft gelezen, dat van elk ander kan afwij ken. De tweede opmerking houdt in dat men de gebeurtenis zelf heeft ge zien. Hoe voorzichtig men ook met het medium televisie omspringt, men kan deze (ongewilde vorm van) misleiding niet voorkomen. De televisie kan incidenten weerge ven. Maar de televisie kan slechts zel den een gebeurtenis weergeven. De ware betekenis van een gebeurtenis hangt af van het geheel harer bekende en onbekende oorzaken, van het geheel der bekende en onbekende incidenten die ertoe bijdragen, en van alle reper cussies die eruit voortkomen. De tota liteit van een incident kan gemakkelijk worden beschreven; de totaliteit van een gebeurtenis kan zelfs de histori cus ontgaan. Deze moeilijkheid, waaraan de dag bladverslaggever van dag tot dag het hoofd moet bieden, kan de televisie verslaggever maar zelden overwinnen. Immers, de dagbladverslaggever be zit flexibiliteit. Hij kan doordringen waar de camera dat niet kan. Hij kan temperen, relativeren. De televisie- verslaggever, daarentegen, kan zijn woorden nog zo zorgvuldig kiezen, hij kan nooit een opzienbarend schouw spel in het juiste perspectief plaatsen. Niet alleen vormt het openbare en het opzienbarende element de kern van televisie, in een belangrijk op zicht heeft televisie een wezenlijk be lang bij rampspoedige gebeurtenissen. Aangezien zowel kranten als televisie uit zijn op een pakkend relaas, ver slaan ze liever een grote staking, dan onderhandelingen om een staking te voorkomen. Toch kan de krantenman onderhandelingen bijna even boeiend maken als een staking. Maar wat kan de televisie met onderhandelingen be ginnen? Ze kan alleen beelden geven van mensen die bij een gebouw aan komen en van mensen die het verla ten. Beweging is het materiaal van de te levisie, en deze kan niet nalaten hier op de nadruk te leggen. Televisie be zit drie duidelijke kenmerken die de bijzondere verleiding waaraan ze is blootgesteld, versterken. Daar is in de eerste plaats de tijds beperking. Het lezen van een belang rijk verslag in een krant kan tien mi nuten kosten. De televisie beschikt bij het presenteren van nieuws eenvoudig niet over zoveel tijd. Dit leidt tot een mate van concentratie die vervorming meebrengt; en bij het verslaan van gewelddaden concentreert men zich zozeer op het gewelddadige incident, dat de complete gebeurtenis wordt bui tengesloten. Een voorbeeld van zo'n vervorming was de charge van de politie tegen de demonstranten voor burgerrechten bij de brug te Selma in Alabama, in maart 1965. Ierere betrouwbare ver slaggever die ik ken en die erbij is ge weest, zo schrijft Fairlie, wijst erop dat er eerst een periode was waarin politie en demonstranten elkaar zon der geweldpleging opnamen, in een at mosfeer van ondraaglijke spanning. De uitzendingen van de televisie nieuwsdienst toonden deze inleidende confrontatie niet, en konden ze ook niet tonen; drie minuten film betekent in een nieuwsuitzending een lang on derdeel. Maar zonder kennis van de voorgeschiedenis die de gewelddaden in perspectief zouden plaatsen, gaat men denken dat een bruut optreden van de politie een automatisch ver schijnsel is, dat de politie zich altijd zo gedraagt. De televisie kan uit incidenten niet slechts gebeurtenissen, maar hele be wegingen scheppen. Gedurende de tijd dat ik de onder leiding van Meredith gehouden tocht door Mississippi volg de, werd ik voortdurend verbijsterd door het verslag dat de televisie hier van gaf. De onsamenhangende colon ne maakte op het scherm de indruk van een leger. Wanneer de camera's draaiden, vermanden zich de demon stranten gering in aantal en alles behalve indrukwekkend van voorko men en speelden de rol die van hen werd verwacht. De leiders schreden naast elkaar voort, aan het hoofd van hun geestdriftige volgelingen. De werkelijke betekenis van de tocht door Mississippi lag in het geheel niet in een dergelijke eendrachtige demon stratie, maar in het feit dat hij de diepgaande tegenstellingen tussen ver schillende groeperingen van de bewe ging voor burgerrechten inzake „black power" aan het licht bracht. Een van de voornaamste moeilijkhe den waarmee het televisienieuws (en ook het filmjournaal) te kampen heb ben is gebrek aan tijd en ruimte. Het ligt zeker niet aan de bekwaamheid van de samenstellers, dat van veel ge beurtenissen een vertekend beeld wordt geschapen. Het medium en de gebeurtenissen zelf zijn er dikwijls aanleiding toe. Vandaar dat een kriti sche instelling van de zijde van de te levisiekijker in hoge mate wenselijk is. pen van gevestigde normen en tra ties, alleen is datgene wat nu ge beurt een stroomversnelling waar de ouderen volgens de jonge gebruikers van de middelen vanzelfsprekend weer niets van begrijpen. Alles wat er in Engeland geschiedt op de zo beklemmend vreemde en vaak verontrustende gebieden van de middelen wordt begeleid door het ex hibitionistische gedoe van de „Flower children", de bloemenkinderen. De tieners en halve en hele volwassenen die zich met bloemen tooien, zich toetakelen met verf, uitdossen in de meest bizarre kledij en die op alle mogelijke manieren lief zijn voor el kaar en hun medemensen. hoog en bij laag wordt de Brit ten nu door allerlei bekende en in vele gevallen zeer ontwikkelde lie den voorgehouden dat de zg. zachte middelen als marihuana (cannabis) niet schadelijker zijn dan alcohol en nicotine. Dat marihuana niet tot ver slaving leidt, dat juist de strenge straffen tegen gebruikers en bezitters ervan uit den boze zijn en tot een vlucht leiden van velen naar de zwar te markt. Dit offensief heeft onmiddellijk een tegenaanval uitgelokt van niet min der integere Britten die gewapend met indrukwekkend bewijsmateriaal aantonen dat cannabis wel degelijk gevaarlijk is en vaak leidt tot het ge bruik van de hardere middelen. Diepe indruk maakte deze week op ons een interview op de televisie met een meisje van achttien jaar, dat in en inrichting wordt verpleegd om dat zij aan marihuana verslaafd is. Ze vertelde dat ze twee jaar gele den is begonnen met marihuana en dat ze hierdoor vanzelf is afgegleden naar sterkere middelen. Ook het ge val van een meisje van negentien jaar dat onlangs in Engeland is over leden aan het gebruik van peppillen die zij op een feestje met een vrien din en twee jongens als „snoepjes" met handenvol heeft opgegeten. "Degrip kweken voor gerechtvaar- digde verlangens en verwijten van zich onrustig en beangst voelen de jonge mensen is goed en noodza kelijk. Luchtig redeneren en oordelen over het gebruik van de zg. zachte middelen als marihuana en peppillen is iets anders en zeker niet van ge vaar ontbloot. In Engeland is zojuist dank zij een zeer wijs oordelende staatscommis sie een rapport gepubliceerd waarin wordt gepleit voor invoering van de meerderjarigheid op achttienjarige leeftijd. Misschien dat dit voor' heel wat jonge mensen niet meer is dan een formele paskwil. Dat kan best zijn, maar uit deze aanbeveling die zeker zal worden ge volgd door de regering, spreekt toch wat meer begrip voor en inzicht in wat er leeft in de wereld van de jeugd dan men zou vermoeden uit de woedende veroordelingen van het ge bruik of zo men wil misbruik van de chemische middelen die de Britse jeugd zo bezighouden. Al die woede brengt geen oplossing. VANCOUVER Een aantal Chinese miljonairs uit het door onlusten geteis terde Hongkong, gaat naar Vancouver in Canada verhuizen, waar ztf hun ge luk in de industrie willen beproeven. De autoriteiten in Brits Columbia krijgen maandelijks circa 1500 aanvra gen voor immigratie-visa van kooplie den, fabrikanten en technici uit Hongkong. Zij kunnen de hieraan ver bonden hoeveelheid werk niet aan, wat tot gevolg heeft, dat alleen de mensen met de beste antecedenten en dan nog pas na een grondige medische keuring en een onderzoek naar hun politieke achtergrond een visum krijgen. De gespannen toestand in Hongkong en de kans op een wijziging in de po litieke toestand aldaar vormen de voor naamste reden voor de emigratie uit de Britse kroonkolonie. De meerderheid van de rijke Chinezen wil naar Van couver, maar er zijn er ook die naar Thailand, Afrika en de V.S. gaan. Ca nada heeft de voorkeur, omdat de po litieke instellingen in Brits Columbia veel gelijkenis vertonen met die in Hongkong en de kans op investeringen in het aan hulpbronnen rijke westelijke deel van Canada groot is. Daarbij Komt nog het feit, dat er in dit gebied geen discriminatie bestaat ten opzichte van Chinezen. In Vancouver zijn al bijna honderd jaar Chinezen gevestigd. De show van Courrèges mode overtuigend een PARIJS geeft aan de nieuw beeld. De attributen, waarmee men in de meeste Parijse modelhuizen een elegan te sfeer probeert te scheppen, zijn bij de meester van de mini-mode niet te vinden. Zyn showroom is een kleine, witte zaal. Daar is slechts plaats voor veertig bezoekers. Honderden journa listen, die uit alle delen van de wereld naar Parijs zijn gekomen, moest daar om de deur worden gewezen. De show was een modeballet, geheel gedanst op jazzmuziek naar een choreo grafie van Jerome Robbins. Levenslustig dansend lieten de man nequins de ontwerpen zien. Zij toonden heel jonge, ongecompliceerde kleding. De mannequins van Courrèges zijn, in tegenstelling tot die van de overige modehuizen gezonde, welgevormde meisjes met stevige armen en benen; met nauwelijks enige make-up. De hele show had de sfeer van de Primavera van Botticelli, maar dan ge plaatst in onze tijd. Als kleuren koos Courrèges wit, gecombineerd met boter- bloemgeel, zachtgroen als van een jong grasveld, oranje, hier en daar een toet donkerbruin en het blauw van een voor jaarslucht Hij combineert die kleuren met elkaar in lijnruiten en door in crustaties. Mantels, pakjes en jurken versiert hij met grote bloemen van dun vilt. Bijna al zijn modellen zijn in jersey uitgevoerd. Voor de korte, jeugdi ge uitgaansjurkjes gebruikt hij als ma teriaal plastic en organza. Maxi-nu brengt Courrèges bij de meer „geklede" mode. Wat hij onbe dekt toont is echter niet sexy in de algemene betekenis van het woord. Het is niet provocerend, maar volkomen on bevangen. Over een vleeskleurig be- haatje en broekje heen droegen zijn mannequins net jurken van een soort vitrage met grote mazen. Jurken met korte minirokjes en kleine mouwtjes. Ook short-pakjes van doorzichtig organ za. Sommige „maxi-nu" jurkjes van or ganza hebben een middenstuk van nog meer doorschijnende witte, zeer dunne mousseline. Bij andere variaties is de boezem alleen door zo'n dun vlies je mousseline bedekt. De beha ontbreekt helemaal!

De Vallei | 1967 | | pagina 8