rn raad Rhenen Burgemeestersnota over verbod speelautomaten Als school opengaat zijn muren dicht Concours elegance voor auto's In Gelderland behoefte aan 21 nieuwe bruggen Grondaankopen in Eist Bioscopen in Arnhem In Joh. Calvijnschool d'i as Abri's Onteigening Voorlichting over woningen COMMISSIE IN RAPPORT Veren Behoefte VEILIG DE AUTOSNELWEG OP GENK OVERAL EN ALTIJD WEER AAN HET KIND IN HET VERKEER Pagina 5 rtil.iaiiftKtH'1 lil lillÉÏlliliI mHaaMÉfcn RHENEN De gemeenteraad komt dinsdagavond 15 augustus ten ge meentehuize in openbare zitting bijeen. De agenda omvat twaalf punten. Bij begrotingswijziging wordt een krediet gevraagd van 3500,— om het WV- informatiekantoor te kunnen voorzien van een toilet. De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer acht het niet langer verantwoord het van de gemeente Rhenen gehuurde kantoor nog langer zonder deze onmisbare accommodatie voor 1000,per jaar te huren. Het zal er wel af kunnen, want uit draelfde begrotingswijziging blijkt, dat de gemeente Rhenen voorlopig 23.340,krijgt op grond van de wet uitkering wegen en dat de verhoogde uitkering uit het gemeentefonds 247.030,bedraagt. Een belangrijk voorstel is verder nog het verstrekken van f 5223,50 extra sub sidie aan de stichting Jeugdzorgwerk. In de primitieve begroting voor 1967 werd eenzelfde bedrag geraamd met de mededeling, dat de stichting „Gast- en Weeshuis" eenzelfde bedrag voor haar rekening zou nemen. Daar deze stich ting is overgegaan tot woningbouw kan er geen subsidie meer af voor de stich ting Jeugdzorgwerk, de instuif in „Bel la Vista", waarom B. en W. de raad voorstellen nu ook maar de andere helft te betalen. Dit betekent een subsidie van f 10.447,-. Er komen bij begrotingswijziging nog meer punten aan de orde van enige be tekenis. Eén voorbeeld is het extra kre diet van f 800,- voor de openbare streek school voor de middenstand, waar men voor aanschaffing van leermiddelen voor de nieuw ingevoerde vakken etale ren, warenkennis en Duits gelden te kort komt. Voor de openbare Halschool is f 1339,- nodig voor de aanschaffing van een nieuwe leesmethode. Hierin is begre pen een krediet voor wandversiering in de Rijn-, Vallei- en Bantuinschool. Voor invoering van het vak handenarbeid op de openbare ulo aan de Wilhelmina- straat is een extra krediet nodig van f 1200,-. In verband met de gestegen verpleeg- prijzen en een wijziging van het aantal verpleegde personen voor rekening van de gemeente Rhenen komen B. en W. op een totaal aan hogere uitgaven over 1967 van f 214.500,-. Ook voor dit bedrag wordt een extra krediet gevraagd. Aan de Grebbesluis zullen door de NBM twee abri's worden geplaatst voor wachtende busreizigers. Hiervoor wordt een krediet gevraagd van f 1750,- als bijdrage in de door de NBM te maken kosten. In verband met de verwezenlijking van het bestemmingsplan voor Eist wordt de raad voorgesteld in Eist grond aan te kopen van de N.V. Financiële en Handelmaatschappij „Columba" te Noordwijkerhout, gelegen Jen oosten van de Woudweg'groot 8928 m2 voor de prijs van f20.088,-. Een tweede gelijk soortige transactie betreft het voorstel tot aankoop van 3150 m2 van mej. P. Wildeman te Eist voor de prijs van f 13.050,-. Daar geen bezwaren zijn ingekomen WINKELCENTRUM VEENENDAAL 0 Winkels zt)n tot 6 uur 's avonds open. Vrijdagsavonds KOOPAVOND tot 9 uur. 's Woensdagsmiddags zijn de win kels na 1 uur gesloten. (De Hema l aart de Markt is deze middag wel geopend en is 's maandagsmorgens gesloten). Kappers zijn 's maandags de gehele dag gesloten. Markt: dinsdagsmorgens tot 1 uur, 's zaterdags de gehele dag. WV-Inlichtingenkantoor: Hoofdstr. 84, tel. 08385-4607 en 4602. Heden, donderdag VEENENDAAL Plan Salamander (ingang Bergweg) 19.30 uur: Wielerwedstrijden. Kon. Julianaschool, 18 uur: Begroeting Sparta-meisjes. BIOSCOOP Luxor-theater Veenendaal, 19.30 uur: „De grote goudroof". Morgen, vrijdag ELST Jeugdherberg „De Eikelkamp": Natio nale trekkersronde. BIOSCOOP Luxor-theater Veenendaal, 19.30 uur: „De grote goudroof". TENTOONSTELLING Gemeentehuis Amerongen: tot 18 augus tus dagelijks, behalve zaterdagavond en zondag 1012, 1417 en 1821 uur: zomertentoonstelling „Delta, dij ken en sluizen, techniek en schoon heid". Rembrandt Theater, Velperplein: Dok ter Zjivago, 14 jaar. Dagelijks 2.30 en 7.30 uur. Luxor Theater, Willemsplein: Samen uit samen thuis, a.l. Zaterdagnacht 12 augustus, 11.30 uur: Oh, wat een belofte 18 jaar. Zondagochtend 13 augustus, 12 uur: Wonderland der Zuidzee, a.l. middag, 2.30 uur: Beat! Beat! Beat! Palace Theater, Bakkerstraat: Iedere a.l. Iedere avond, 6.45 en 9 uur: Vernie lende vuisten, 14 jaar. Saskia Theater, Looierstraat: Arabes que, 14 jaar. Dagelijks 2.306.45 en 9 uur. Studio A. Lange Wal, Winkelcentrum Presikhaaf: The sound of music, a.l. Dagelijks 2.30 en 7.30 uur. tegen de voorgenomen onteigening van een gedeelte industrieterrein op „Rem merden" wordt de raad voorgesteld thans tot definitieve onteigening over gaan. Het gaat om 36.53.03 ha bouwland voetbalveld, erf en weg, waarvan plm. 10 ha moet worden onteigend en om 00.08.25 ha bouwland, alles eigendom van de N.V. Beheer en Exploitatie Mij „Addenshoeve" te Rhenen. Een derde grondtransactie in het ka der van verwezenlijking van het uit breidingsplan Eist is het voorstel tot aankoop van 1935 m2 van mevrouw C. Hensen- van de Vendel voor de prijs van f 8750,-. De raad wordt voorts voorgesteld me dewerking te verlenen bij de vervanging van gordijnen in zeven leslokalen en 'n bergkamer van de school met de bijbel aan de Achterbergsestraatweg en voor de aanschaffing van leer- en hulpmid delen voor de vakken verkeersonderwijs en rekenen ten behoeve van deze school. Ten behoeve van de christelijke kleu terschool Eist wordt voorgesteld mede werking te verlenen voor het maken van een afgeschoten bergruimte, het aanschaffen van een huisje voor ber ging van buitenspelmateriaal en 't ver vangen van een gootsteen met kraan door twee lange bakken, elk vier fontei nen. Teneinde de tijdelijke liquiditeitsmoei lijkheden van de stichting „Gast en Weeshuis" uit de weg te ruimen, ont staan door de bouw van 34 woningen, stellen B. en W. de raad voor een re kening-courantovereenkomst met ge noemde stichting te openen tot maxi maal f 100.000,-. Onder de ingekomen stukken en me dedelingen komt een voorlichtingsnota voor van de burgemeester over speelau tomaten die zullen worden verboden, alsmede een exemplaar van het inge zonden beroepschrift tegen de plaatsing van het oude stadhuis op de monumen tenlijst. RESTEREN Voor de overdracht van woningwetwoningen aan hun bewo ners bestaat in de gemeente Kesterfn grote belangstelling. Een en ander bleek tijdens een tweetal voorlichtings avonden op het gemeentehuis, die wer den verzorgd door het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten. Belangstellenden werden uitvoerig ingelicht over de mogelijkheden en de financiële conse quenties van de koop van een woning. In een brief aan alle bewoners van een woningwetwoning had de gemeente Resteren reeds een korte uiteenzetting gegeven omtrent de nieuwe mogelijk heden. Tevens werd men in de brief uitgenodigd een der voorlichtingsavon den te bezoeken. - VEENENDAAL „Zo groot waren de scheuren vorig jaar in deze muur," wijst de heer C. G. Mijnders, hoofd van de Johannes Calvijnschool aan de Geerseweg. „Niet alleen hier, maar overal in de school deed zich scheurvorming voor en dat terwijl de school nog geen tien jaar oud was. Veel deskundigen hebben de zaak bekeken en nu schijnt men het voor elkaar te hebben. In ieder geval is de vakantie gebruikt om de scheuren dicht te maken." Men dacht vorig jaar, dat een fout in de fundering de oorzaak van de scheurvorming zou zijn. Later heb ben deskundigen uitgemaakt, dat niet een fout in de fundering de oorzaak was, maar dat er andere oorzaken moesten zijn. Zodra de school voor de kinderen dicht ging, zijn de vak lieden aan de slag gegaan. Alle slech te plekken zijn uitgehakt op opnieuw aangesmeerd, waarbij men gaas ge bruikt heeft voor versteviging. Eerst heeft men trouwens geprobeerd om wiggen van zeer droog hout in de scheuren te slaan. Men hoopte dan dat door het verschil in vochtigheids graad de muur weer geheel dicht zou zijn. „Of dit niet gelukt is, of dat er een andere reden was, weet ik niet, maar men is van dat systeem terug gekomen," vertelt de heer Mijnders. Voorlopig kan de Johannes Calvijn school er weer tegen. Niet alleen de muren zijn opgeknapt, met een nieuw verfje en nieuwe beton-emaille als lambrisering, ook het andere verf- werk is bijgewerkt, voor zover dat nodig was. „Voorlopig kunnen we er weer tegen, en dan zien we wel weer, mochten er weer scheuren in de mu ren komen," meent de heer Mijnders. EDE In het kader van de toeris tische feestweek zullen de gezamenlijke garagehouders in Ede zaterdag in het openluchttheater een concours d'élégan- ce d'automobiles organiseren. Hoewel de inschrijving nog niet gesloten is kan reeds gezegd worden dat een groot aantal deelnemers aan deze show zal meedoen. Het mooiste wat er op automobielge- bied te zien is zal zaterdag op het gras tapijt voorrijden. Niet alleen de popu laire prijsklassen zullen vertegenwoor digd zijn maar ook de „dure" klasse boven f 15.000,- is goed bezet. De netto opbrengst van dit concours zal ten goede komen van de WV en in tegenstelling met de WV-biljetten be gint het concours om 14.30 uur. De pij perkorpsen „Jong Beatrix" uit Hilver sum en „Irene" uit Ede zullen de mu zikale bijdrage leveren. O DEN HAAG Prins Bernhard heeft zijn vakantie in Porto Ercole onderbro ken voor een driedaags bezoek aan Du blin, waar hij de daar te houden paar- dententoonstelling zal bijwonen. De prins is gistermiddag in Dublin aange komen, BENNEROM De Gereformeerde Rerk die onlangs ds H. Groeneveld naar Vlissingen zag vertrekken, heeft thans in ds J. Melse een opvolger ge kregen, waarmee het uit twee man be staande predikanten team weer com pleet is. Eigenlijk is dat te weinig, zo vindt men, het ligt in de bedoeling spoe dig tot het beroepen van een derde pas torale kracht over te gaan. Ds Melse werd in 1920 geboren, eerst predikant te Mariënberg (Ov.) en dienst sinds 5 oktober 1958 de gereformeerde kerk te Oenkerk in Friesland. Benut altijd de hele invoegstrook om snel heid te maken kan men dan nóg niet invoegen, rijdt dan verder door over de vluchtstrook, tot het wel kan ZWARTE 2ESI Is de invoegstrook te kort Jen ontbreekt de vluchtstrook dan moet u tijdig stoppen om met zoveel mogelijk snelheid te kunnen invoegen. RESTEREN. In Gelderland blijkt een aanzienlijke achterstand te bestaan op het gebied van bruggenbouw. Om de verkeersontwikkeling in goede banen te kunnen leiden zijn 21 nieuwe bruggen nodig. Hiervan zullen er volgens het rijkswegenbouwprogramma vier voor 1972 gerealiseerd worden. Het betreft de bruggen bij Katerveer, Deventer-Zuid, Noordberg en Empel. Voor de overige 17 is een prioriteitsschema opgesteld, waarin een tweede brug bij Arnhem als eerste staat genoteerd. Een brug tussen Tiel en Ochten staat op de tweede plaats, terwijl een brug over de Rijn bij Wageningen als twaalfde op de ranglijst staat. Het prioriteitsschema voor in de provincie Gelderland te bouwen bruggen hangt in belangrijke mate af van de volgorde en het tempo, waarin de bruggen van het rijkswegenplan tot stand zullen komen. Zolang er daaromtrent onzekerheden bestaan, zal het provinciaal bestuur moeten trachten deze op te heffen door een aandringen op beslissingen bij de centrale overheid. Voor de realisering van de noodzakelijk geachte bruggen in Gelderland zijn vele miljoenen nodig. Met de bouw van slechts 11 bruggen zal volgens een raming reeds 254.000.000,gemoeid zijn. Het systeem van tolheffing heeft in het algemeen gesproken zeker bezwaren en toe passing van dit systeem zal uitzondering moeten blijven. Of een tolbrug bij Tiel een zodanige uitzondering zou kunnen zijn, verdient in overleg met de stichting „Waal brug Tiel" ernstig te worden overwogen. Een en ander blijkt uit het rapport van de provinciale commissie Gelderse Oeververbindingen. Van de 30 pontveren in Gelderland, welke geschikt zijn voor het overzet ten van auto's, zullen er 15 geen di recte invloed van de 21 bedoelde nieu we bruggen ondergaan. De overige 15 veren zullen deze invloed wel kun nen merken. Hierbij horen onder an dere: Het Opheusdense veer, het Lex- kesveer, het veer bij Ochten, het Rennkumse veer en het Tielse veer. De commissie zegt hierover: „Mocht bij de bouw van enigo brug in strijd worden gehandeld met een veer- recht, dan zal overneming van dat recht, dan wel opheffing niet zijn te ontgaan. In beide gevallen uiteraard met financiële consequenties. Een aantal veren zijn echter zoge naamde „vrije veren" behoort on- bouw van een brug in de nabijheid hiervan geen subjectief recht kan worden geschonden. Tot de zoge naamde „vrije veren" behoord on der andere het Opheusdense veer en het Ochtense veer. Naar de mening van de commissie dienen thans zo spoedig mogelijk beslissingen op be stuurlijk niveau te worden genomen. Over het Opheusdense veermerkt de commissie nog op dat dit wellicht door de brug btf Wageningen kan worden vervangen, mits deze voor langzaam verkeer wordt ingericht. De wenselijkheid van de brug bij Wa geningen is afhankelijk van de door trekking van de West-Veluwe route en de ontwikkeling van Wageningen. Bovendien kan deze brug een functie vervullen wanneer de brug bij Rhe- nen-Kesteren overbelast raakt. Voor het Lexkesveer geldt volgens het on derzoek hetzelfde als voor het veer bij Opheusden. De laatste jaren viel in Gelderland een toenemende behoefte aan de be studering van vraagstukken van oe ververbindingen te bespeuren. Voor zover het daarbij ging om onderde len van rijkswegen, kregen de oever verbindingen reeds een plaats in het rijkswegenplan. Daarnaast ging ech ter ook de behoefte aan oeververbin dingen met een lokale en regionale functie een rol spelen. Een en ander getuigt de instelling van lokale en regionale commissies, die zich voor een bepaalde brug gingen beijveren. In dit veld van activiteiten ont stond de vraag naar een provinciale commissie, die het totaal van de pro blematiek zou overzien en bestude ren. Dit was voor Gedeputeerde Sta ten aanleiding om over te gaan tot de instelling van Provinciale Com- sie Gelderse Oeververbindingen. Zij gemeen onderzoek te verrichten be- kreeg samenvattend tot taak een al- treffende de mogelijke en wenselijke rivierovergangen in Gelderland. De indrukken en adviezen van de commissie werden weergegeven in een uitvoerig rapport, dat dezer da gen werd behapdeld door de wegen commissie van de Provinciale Staten in een besloten zitting. De mogelijkheid tot een snelle bouw van onder andere de brug bij Tiel dient nader te worden bestudeerd in verband met de aanpassing en, die nodig zijn tengevolge van het ver schijnen van het structuurschema Hoofdwegennet 1966. Het is van groot belang, aldus de commissie in het rapport, dat voor zover nodig ten spoedigste wordt vastgesteld, welk karakter aan de bruggen moet worden toegekend in verband met plaatsing op de wegenplannen.

De Vallei | 1967 | | pagina 5