DIRECTEUR PROF. POMPE-KIINIEK „Slechts enkele psychopaten vallen terug in oude stiel" Engeland en Duitsland „leveren slag" om Nederlandse order voor 600 tanks DAVIN0X IJSTAARTEN Herkomst injectienaald kan bewijs leveren van poging tot moord Vlucht was gemakkelijk Van elke 10 automobilisten heeft er één „glaasje op" W eerrapporten uit Europa V oortvluchtige brandkastkraker gegrepen Comité bracht zesduizend briefkaarten over Kruisberg naar Den Haag Aan beroving ontkomen Uit inrichting ontsnapte jongens stalen wapens Herstel fabriek van azijnzuur na brand duurt vier maanden Over de mensen die beter zijn geworden hoor of lees je niets GEWURGD VOORSCHRIFT GEEIS TRALIES Amsterdams nieuwe burgemeester houdt receptie VERLAGING RAPPORT ALCOHOL EJS VERKEERSVEILIGHEID99 EXPERTS HAAGSE POLITIE BESPRAK INTERjV „CORRUPTIE" „Nieuw Amsterdam" blijft varen Kampeerder stak vriend met dolk DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1967 99 NIJMEGEN Tien uur lang is de twintigjarige psychopaat J. B. uit Huizen op vrije voeten geweest voordat de Nijmeegse politie hem gistermorgen in de kraag greep. Samen met de twintigjarige An- dries S. ontsnapte B. dinsdagavond om half negen uit de Prof. dr. W. P. Pompekliniek, een moderne particu liere inrichting voor psychopaten, die enkele weken geleden in het Nij meegse Jonkerbos werd geopend. Jan B. werd daar verpleegd, om dat hij zes jaar geleden in Huizen samen met een broertje zijn zeven jarig nichtje had vermoord. De jon geman, toen veertien jaar, bracht het niet helemaal normale meisje door wurging om het leven, omdat zij op de hoogte was van diefstalle tjes, die B. samen met zijn broertje had gepleegd. Het Amsterdamse ge rechtshof stelde hem daartor.r ter beschikking van de regering. Sinds dien is hij verpleegd in psychiatri sche inrichtingen. Zes weken gele den verhuisde de als zeer gevaarlijk bekend staande jongeman naar de Prof. dr. W. P. Pompekliniek, een inrichting, die zowel een gesloten als een open afdeling heeft. De kliniek, gelegen in een der mooiste stukjes natuurschoon, niet ver van het Nijmeegse Goffertstadi- on, is allereerst een verpleeginrich ting, niet voorzien van tralies en ge sloten door normale deuren. Het is voor Jan B. en Andries S. een een voudige zaak geweest om de inrich ting te verlaten. Beiden behoefden daarvoor maar te wachten, totdat een deur uit vergeetachtigheid werd opengelaten. In het vrij afgelegen park achter de inrichting zijn zij over een onge veer twee meter hoog hek van kip pegaas geklommen. Dit hek is aan de bovenzijde afgezet met prikkel draad; geen onoverkomelijke hin dernis voor mensen, die de vrijheid willen opzoeken. Beide delinquenten zijn direct na hun ontsnapping de bossen ingerend. Personeel van de inrichting ontdekte hun verdwijning reeds na enkele minuten. Hoewel de politie met honden de bossen uitkamde, werd het tweetal niet gevonden. Andries S. had na een uur genoeg van zijn vrijheid en wandelde terug naar de kliniek, waar hij zich aan de voordeur rfteld- de. Jan B. trok echter in de richting van Hapert. Aan de Maldenseweg, een provinciale weg tussen Hapert en Malden, zocht hij vroeg in de morgen beschutting bij een schuur omdat het regende. Een landbouwer die van de ontsnapping op de hoog te was, zag de jongen staan en waarschuwde de politie, die B. om zeven uur in de kraag greep. Hij verzette zich niet en is opgesloten in het Huis van bewaring in Arn hem. Dat is volgens het algemeen voor schrift dat ontsnapte terbeschikking- gestelden in eerste instantie in het huis van bewaring van het arrondis sement, waar ze zijn opgepakt wor den opgesloten. De centrale dienst van de rijksrecherche gaat dan uit zoeken wat ze tijdens hun vluchtpe- riode eventueel aan strafbaars heb ben uitgespookt. Het ministerie be kijkt dan of ze naar dezelfde dan wel naar een andere inrichting (te rug) moeten. MOSKOU De handel tussen de Sovjet-Unie en communistisch China is het afgelopen jaar belangrijk terugge lopen. In totaal werd voor 283 miljoen roebel (1132 miljoen gulden) verhan deld, een teruggang van ruim 100 mil joen roebel (400 miljoen gulden) ver geleken met vorig jaar. c O a w half bew. licht bew. half bew. mist zw. bew. zw. bew. half bew. Den Helden Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburg half bew. Helsinki geh. bew. Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon zw. bew. geh. bew. zw. bew. regen zw. bew. regenbui geh. bew. zw. bew regenbui onweer regen half bew. zw. bew. regenbui geh. bew. onweer geh. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. licht bew. licht bew. onbew. half bew. onbew. Wind Max. temp. Neerslag z 21 1 zzw 22 0 z 21 1 wnw 22 1 wnw 22 1 zw 23 10 zzw 22 4 zzw 23 3 zzw 22 0 zo 18 0 windst 23 0 zo 22 0.1 w 15 3 zzo 23 0 z 23 4 zzw 21 1 z 14 3 zzw 23 2 windst 35 13 n 28 1 zzo 28 0 zzw 25 7 wzw 30 0.1 z 26 4 windst. 21 34 windst. 26 5 zo 27 0 O 28 0 nnw 35 0 O 32 0 windst. 29 0 windst. 24 0 wzw 29 6 verand. 24 0 Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN «Jaarlijks gaan in Nederland zo'n 100 tot 150 psychopaten met proefverlof. Voor een deel van hen blijkt, dat proefverlof niet nodig, zij geven er blijk van zich weer in de maatschappij te kunnen aanpassen. Slechts enkelen vallen terug in hun oude stiel. Zij plegen delicten en komen in de krant." „Het is een klein percentage, maaT toch zorgt deze groep ervoor, dat het woord psychopaat een besmette klank krijgt; psychopaat is ten onrechte een scheldwoord geworden." De Nijmeegse zenuwarts J. R. Maas, 40 jaar, sportieve trui en pijp, wat kalend neemt fel stelling. Hij is direc teur van de Professor mr. W. P. J. Pompe-kliniek in Nijmegen, een psy chiatrische inrichting, waaruit dinsdag avond twee jongelui wegliepen. Nederland was opnieuw geschokt, want onder het tweetal bevond zich een twintigjarige jongeman uit Huizen, die zes jaar geleden als kind zijn nichtje vermoordde. „Ik begrijp", zei dokter Maas, „dat zo'n jongen gepakt moet worden; dat hij terug moet naar de inrichting die hij heeft verlaten om verder te worden aangepast aan de maatschappij. Maar laat men zo'n jongen niet direct af schilderen als een potentiële moorde naar, die gevaarlijk is voor zijn omge ving. Wie eenmaal een dief is, is dat nog niet voor altijd". ,De jongeman is gestraft voor het de lict dat hij destijds heeft begaan. Hij heeft zes jaar gezeten. Sinds kort was hij bij ons. Mogelijk mag hij, als over twee jaar zijn terbeschikkingstelling op houdt, terugkeren in de maatschappij. Moet zo'n jongen dan terugkeren, gete kend door publiciteit. Men moet weten es het voetbalclubje waarin -epinij in het voetbalclubje waarin hij speelt dat hij, die nu is weggelopen, destijds zijn nichtje heeft vermoord". „Ik geloof", zegt dokter Maas, „dat onder de mensen die wij behandelen heel goede mensen schuilen, mensen die het waard zijn dat zorg aan hen wordt besteed". Dan vertelt hij hoe de Prof. mr. Pom pekliniek de mensen behandelt. „Ze le ven niet achter tralies, ze leven in een huiselijke omgeving, waar ze worden geobserveerd door een jonge enthousias te staf die mensen die nooit een huise lijke omgeving hebben gekend, wil hel pen". Van de acht- tot negenhonderd psy chopaten die in Nederland worden ver pleegd, zal een deel niet kunnen terug keren in de maatschappij omdat deze mensen mogelijk gevaarlijk kunnen zijn. Hoe enthousiast je ook bent, geheel doorgronden kan geen mens een ander mens. Er blijven dus risico's, maar die zijn niet zo groot als vaak wordt be- zegd. Eigenlijk zijn de gevallen die fa taal zijn afgelopen met psychopaten op proefverlof, op de vingers van één hand te tellen. Eindhoven, Den Haag en nog een ge val van jaren geleden bij Venlo", re kent hij voor. „Maar over de mensen die het haalden, die beter zijn gewor den, hoor of lees je niets". .Doetinchem, de moord op de Kruis berg", zegt hij, „was duidelijk een an dere zaak. Dat was een man die was weggelopen, die nog verpleegd werd. Uit de best bewaakte gevangenis ont snappen misdadigers. Scheveningen heeft dat pas nog bewezen". Heel rustig gaat hij verder over de staf van 150 man uit zijn kliniek, die straks in gesloten en minder gesloten afdelingen 107 patiënten zal behan- len. Nu zijn het er nog veertig; jaar lijks komen er over geheel Nederland zo'n 100 tot 150 nieuwe gevallen bij. Mensen die door de regering ter beschik king zijn gesteld, mensen die psyycho- paat worden genoemd. .Mensen die soms vluchten", zegt dokter Maas, „maar ook dat weglopen valt te verklaren. Je kunt dat duidelijk onderscheiden; het zijn of mensen die om onderlinge verhoudingen aan de haal gaan; die eruit gepest werden door een ander; of die het om welke reden ook, met de staf niet kunnen vinden". ,Toch", beslui4 hij beslist, „zal Ne derland ook met deze mensen moeten leren omgaan. Ze zijn het waard". MAASTRICHT De beruchte brand- kastenkraker Maarten de J. (35) uit Rotterdam is door de Groningse politie aangehouden, overgebracht naar Maas tricht en daar opgesloten in het huis van bewaring. Vijf maanden geleden wist de man te ontkomen aan een douanepatrouille die hem samen met zijn vriendin Sido- nia J. uit Hasselt bij Smeermaas aan de Belgische grens aanhield. In zijn auto vond de douane toen een deel van de buit van een brand kastroof, die op 11 maart van dit jaar in Kessel-Lo bij Leu ven werd gepleegd. Maarten de J. ont vluchtte vlak voor hij het Maastrichtse politiebureau aan het Vrijthof werd bin nengeleid. Sindsdien was hij spoorloos. Hij liep in Groningen min of meer toe vallig in handen van de politie. Behal ve van de inbraak in Kessel-Lo ver denkt de Belg. politie de Rotterdammer van medeplichtigheid aan 'n hele reeks brutale brandkastkraken. In de vijf maanden dat hij na zijn ont vluchting op vrije voeten heeft rondge lopen zijn ook in Nederland een aantal brandkasten beroofd o.a. in Gronin gen waarin de politie duidelijk de hand van Maarten de J. herkent. De Rotterdammer is inmiddels voor geleid aan de Maastrichtse officier van justitie mr. J. Ek. Hij ontkent hardnek kig zijn aandeel in de inbraak in Kes sel-Lo en wimpelt ook alle andere be schuldigingen af. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het comité Kruis berg veilig voor Doetinchem heeft gis termorgen zesduizend briefkaarten met adhesiebetuigingen afgegeven op het ministerie van Justitie in Den Haag. Met deze kleine demonstratie wilde het comité aandacht vragen voor een be tere beveiliging van het psychopaten- asiel „De Kruisberg". Mr. E. J. Hoogenraad, de waarne mend voorzitter van het ministerie, was bereid de briefkaarten in ontvangst te nemen „ter wille van een snelle af doening". Hij bedoelde daarmee, dat minister Polak de kaarten meteen kan lezen zodra hij van vakantie terug is. Dat zal pas eind volgende week zijn. AMSTERDAM Na zijn officiële in stallatie op 21 augustus zal burgemees ter dr. I. Samkalden 's avonds in het Stedelijk Museum een receptie houden, waarop iedere Amsterdammer, zoals de traditie wil, kennis kan komen ma ken met 't nieuwe burgemeesterspaar. Er behoeven geen toegangskaarten te worden aangevraagd, zoals bij de af scheidsreceptie van mr. Van Hall. Na de officiële installatie door loco burgemeester dr. P. Koets is er een korte ontvangst voor genodigde autori teiten. UTRECHT „Zelfs als ik geld bij mij had gehad, zou ik hun geen cent hebben gegeven", zei gisternacht de 25-jarige Hagenaar Harm Hartsema, toen de Utrechtse politie de twee man nen had ingerekend die geprobeerd had den hem te beroven. De aanvallers, de achttienjarige rij wielbewaker R. R. en de 23-jarige taxi chauffeur P. E. U. beiden uit Utrecht, hadden hem bedreigd met een pistool en een mes. De Hagenaar had de be nen genomen. Toen hij de mannen van zich had afgeschud zag hij hen in een taxi stappen. De politie hield het tweetal in het centrum van Utrecht aan. Beiden heb ben bekend en zijn opgesloten. DEN HAAG Tussen Engeland en West-Duitsland woedt een commer ciële tankslag over een eventuele order van zeshonderd miljoen gulden. Met goed uitgeruste campagnes proberen de twee landen de Nederlandse regering zeshonderd legertanks aan te praten. Tegelijk proberen ze daarbij de kansen van de concurrent omver te schieten. Het ministerie van Defensie in Den Haag volgt alle activiteiten met meer dan gewone belangstelling. De regering-De Jong heeft echter nog allerminst laten blaken in welke richting de gedachten gaan. Wordt de Duitse Leopard de vervanger van de Centurion? Of kiest het kabinet voor de Engelse Chieftain? Daarmee z\jn de mogelijkheden nog niet uitgeput, want ook de Zweden, Fransen en Amerikanen dingen naar de Nederlandse duiten. De Britten lopen de laatste dagen hard van stapel. In Den Haag nodigde de ambassade de Nederlandse pers uit voor een filmvoorstelling (met koud buffet) in het deftige Hotel Des Indes. In Engeland kon onze Londense corres pondent de Chieftain aan alle kanten bekijken, onze correspondent in Bonn mocht datzelfde bij de Leopard. België heeft voor de Duitse tank ge kozen. Nederland, dat tot 1970 met de Centurions uit de voeten kan, wikt en weegt nog. De financiën vormen een be langrijk punt. Tot nu toe stond de Brit se Chieftain in Den Haag duurder te boek dan de Duitse concurrent. Inmid dels is gebleken dat de Engelsen bereid zijn hun produkt in prijs te verlagen. Het ministerie van Defensie zal, voor dat het de schaakstukken eventueel ver zet, eerst het fijne willen weten. Londen heeft niet gezegd hoe groot die verla ging zal zijn. Tot dusver kostte een Chieftain een miljoen gulden. Aangeno men wordt nu dat de prijs enkele ton nen zal dalen. Het ministerie van Defensie laat niet het achterste van zijn tong zien als het over de aanschaf van nieuwe tanks spreekt. Het beschouwt het als een koopmanstechnische zaak om te zwijgen over de stand van de onderhandelingen, met welke partner ook. Wel bekend zijn de militair-techni sche kenmerken van de verschillende tanks. Zo heeft de Chieftain een zwaar der geschut (120 mm) dan de Leopard (105 mm), maar daar staat tegenover dat de Britse tank over een lagere vuursnelheid beschikt. In Den Haag houdt men ook nog rekening met de MM DEN HAAG Het jongste rapport van de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid „Alcohol en verkeersveiligheid" komt tot enkele keiharde en schrikbarende conclusies: L Van elke tien automobilisten heeft er één of meer alcohol in zijn lichaam. 2. Vorig jaar kwamen driehonderd Nederlanders om bij ongelukken, waarbij alcohol in het geding was en gebeurden er vijftienduizend ongelukken, waarbij dat het geval was. 3. Ongeveer de helft van die driehonderd doden en vijftienduizend ongelukken kwamen voor rekening van regelrechte alcoholisten. In het rapport wordt naar voren ge bracht dat alcoholgebruik dat niet tot meer dan 0,8 promille alcohol in het bloed leidt, geen statistisch aanwijsbare oorzaak van ongelukken is. Zelfs wordt in het rapport van de Stichting een conclusie van een Ameri kaans onderzoek naar voren gebracht, die lijkt te pleiten voor een enkel glaas je. Bij dit onderzoek kwam naar voren dat chauffeurs met een bloed-alcohol- gehalte van 0,1 tot 0,4 promille minder ongelukken maakten dan chaffeurs met een bloed-alcoholgehalte tot 0,1 promil le. Het rapport „Alcohol en verkeersvei ligheid" geeft een kritisch overzicht van de internationale literatuur en de internationale onderzoeken over dit on derwerp en van de ter zake genomen maatregelen. Het rapport werd samen gesteld door twee medewerkenden van de Stichting, mevrouw ir. M. Koops- Boers en drs. D. J. Griep. Natuurlijk wordt gezocht naar een sa menhang tussen leeftijd en ervaring in het autorijden en „alcoholongelukken". Een Amerikaans onderzoek leerde dat automobilisten die jonger dan 25 of ouder dan zeventig jaar zijn en auto mobilisten met minder rijervaring dan tweeduizend kilometers, het meest bij verkeersongelukken met alcohol be trokken waren. De minst gevaarlijke groep wordt gevormd door de dertig tot vijftigjarigen. De factor ervaring, waar zoveel rij ders zich op beroemen, blijkt dus slech t in een extreem geval van invloed. Heel reëel stelt de Stichting dat een volkomen alcoholvrij verkeer geen haalbare kaart is. Zij verwacht echter al een hele verbetering van het uit het verkeer nemen van alcoholisten en de genen die een tweede keer worden ver oordeeld wegens dronken rijden, van het vaststellen van een grens van het bloed-alcholgehalte waarboven men als onbekwaam en waaronder men als be kwaam zou moeten worden beschouwd en van een doeltreffende en meer ge richte controle van de politie. Voor die controle ziet de Stichting de bloedproef als onmisbaar en acht zij een eenvou dige ademproef gewenst om snel uit te maken of het zin heeft de automobilist in kwestie mee te nemen voor een een bloedproef. MINI. Minirokken zijn gisteren door het ministerie van Binnenlandse Zaken van Madagascar verboden. Het ministerie noemde minirokken en shorts in strijd met de openbare zedelijkheid en met de landsgebruiken. Overtreders van het verbod kunnen een boete en tien dagen gevangenisstraf krijgen. De delegatie, bestaande uit v.l.n.r. de heren Holtslag, Groenewegen en Wlg- gers werden ontvangen door de wnd. secretaris-generaal, mr. E. J. Hoogen raad. HAAKSBERGEN De politie te Haaksbergen heeft in een bos drie ka rabijnen, een doosje met patronen en een dolk opgegraven op aanwijzing van de negentienjarige Chinees Tr. Y. C., een van de zeven pupillen van de Rek- kense Inrichtingen bij Eibergen, die het afgelopen weekeinde zijn ontsnapt. De Chinees werd in Giethoorn op he- teraad betrapt toen hij met twee ande re ontsnapte jongens probeerde in te breken in een bungalow. De beide ande ren zijn nog voortvluchtig. De Chinees had samen met deze twee jongens de wapens gestolen in een bui tenverblijf en een jachthuis in Haaks bergen. Eerst stalen zij twee karabij nen uit het buitenverblijf, en een week later toen zij weer een vrije wandeling mochten maken, braken zij in het jachthuis, waar zij een karabijn, oen dolk en patronen weghaalden. De wapens werden alle op dezelfde plaats begraven. Toen dat was gebeurd, liften de jongens naar Goor, stalen daar drie bromfietsen en pleegden vol gens de politie een inbraak in een vlees- warenfabriek. Daarna gingen zij naar Giethoorn. waar de Chinese jongen werd gepakt. Hij zei tegen de politie dat de wa pens zouden worden gebruikt bij roof overvallen die het drietal in de toe komst wilden plegen. Van de zeven jongens die in het af gelopen weekeinde uit de Rekkense in richtingen ontsnapten, zijn er nu drie gepakt. ADVERTENTIE mogelijkheid dat de regering toch nog voor een MBT-70, een type dat in de Verenigde Staten wordt geconstrueerd, zal kiezen. Van dit type weet Defensie maar zeer weinig, zelfs 't kaliber is in Neder land niet bekend. Bovendien laten de meer uitgebreide Amerikaanse gege vens waar minister Den Toom om ge vraagd heeft op zich wachten. De MBT- 70 heeft het voordeel dat hij aan het eind van de jaren zeventig minder snel is verouderd dan de andere twee typen. Het nadeel van de Amerikaanse tank is dat hij pas over een vijftal jaren kan worden geleverd. Zolang zal de Centu rion (van Brits fabrikaat) niet in het Nederlandse wagenpark mogen staan. Kortgeleden zijn experts van de Daf in Engeland geweest om de Chieftain te bekijken. De persdienst van de Daf zei daarover: „Dat bezoek paste in het ka der van het onderzoek om te zien of de Nederlandse industrie een tank in licen tie zou kunnen bouwen. Die visites wor den in verscheidene landen afgestoken. Aan het uitstapje moet geen bijzondere betekenis worden gehecht". De Daf mag aan het bezoek geen bij zondere betekenis toekennen, Engeland doet dat wel. Op verscheidene fronten, zo bericht onze Londense correspondent zijn de Britten eer. krachtig offensief begonnen om de ruim vijftig ton wegen de Chieftain aan de wereld te verko pen. De meeste aandacht wordt besteed aan Nederland, dat immers voor de vraag staat welke tank de Britse Cen turion moet opvolgen. Mocht het Nederlandse leger tot aan koop van zeshonderd Chieftains beslui ten, dan wordt het zeer aanlokkelijk Nederlandse bedrijven bij de fabricage en assemblering te betrekken. Van zijn kant wil Nederland dan een tegenpres tatie van Engeland hebben in de vorm van Britse aankopen in Nederland om de handelsbalans tussen de twee landen niet te veel te verstoren. De plaatsvervangend directeur van de afdeling verkoop van het Britse minis terie van Defensie, T. E. Nissen, ver telde ons: „We kunnen bij bestelling van een bepaald aantal tanks aanzien lijk lager gaan dan 'n miljoen gulden". Een andere klant op wie de Britten hopen, al heeft dat veel politieke haken en ogen, is Israël dat de laatste maan den twee Chieftains op proef heeft ge had. Die zijn vooral in de woestijn ui terst grondig getest, wat op zichzelf al belangrijk is voor het Engelse leger, dat deze tank onder dergelijke omstan digheden nog niet heeft kunnen gebrui ken. „Maar", aldus de heer Nissen, „de Chieftain is in de eerste plaats een tank voor de NAVO. We hebben ons met het ontwerp en de bouw ervan la ten leiden door de eisen die de NAVO stelt aan dit soort wapens". De belangrijkste hoedanigheden van de Chieftain zijn een zeer grote vuur kracht door middel van een nieuw be weegbaar kanon van 120 mm, een zeer grote mobiliteit en een pantserlaag die de bemanning van vier man een hoge mate van bescherming biedt. De Brit ten zeggen dat het kanon van de Chief tain veel beter is dan de bewapening van elke andere tank. De Chieftain is dertig cm lager dan zijn voorganger de Centurion, waarvan Engeland er veel aan het buitenland heeft verkocht. Bovendien is de Chief tain sneller dan de Centurion. De afle vering van de Chieftain voor het buiten land kan in 1969 beginnen, deelde de heer Nissen ons nog mee. DeBritse belastingbetalers hebben juist vorige week te horen gekregen dat de produktie van de Chieftain waar schijnlijk twintig miljoen gulder goed koper had kunnen zijn wanneer die niet zoals tot nu toe, was gesplitst tussen een fabriek in Leeds van het ministerie van Defensie en een van de bedrijven van het Vickersconcern. De Chieftains die Vickers maakte bleken 24 pet duur der dan die uit het staatsbedrijf. Hier door kwamen de Chieftains voor het Britse leger op ongeveer 1,2 miljoen gulden per stuk. Intussen ziet het er naar uit dat de Nederlandse regering omdat er geen onmiddellijke haast bij is op zijn vroegst aan het eind van het jaar of in de eerste maanden van 1968 een keus zal maken. ROZENBURG De felle brand die gisteravond de azijnzuurfabriek van de petrochemische industrie Konam op Rozenburg teisterde, blijkt te zijn ont staan bovenop de lekgeraakte vier me ter hoge reactor. „Het moet een hete plek zijn geweest waar de butaan- damp naar buiten kwam en vlam vat te", zo vernamen wij gisteren van de directie. Naar het ontstaan van het lek wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld. De Arbeidsinspectie te Rotterdam stel de zich gisteren eveneens intensief op de hoogte van de situatie. In het reac torsysteem wordt butaan met behulp van lucht tot azijnzuur geoxydeerd. De directie verwerpt een veronder stelling dat roken door personeel oor zaak van de brand kan zijn geweest. Zij zegt„Roken is nadrukkelijk verboden en niemand mag een aanste ker bij zich hebben. Bovendien was er niemand in de buurt, want men kan ook niet komen op de plaats waar de brand is ontstaan." Zij verwacht dat het herstel van het bedrijf ten hoogste vier maanden zal duren. De meeste onderdelen kunnen uit Nederland worden betrokken. Som mige instrumenten moeten uit het bui tenland komen. Uit veiligheidsoverwegingen werden tijdig zwaar brandbare produkten uit kleine tanks in de andere fabrieken verpompt naar opslagtanks op het ter rein. Dat betrof gezamenlijk twintig ton butylacetqat (oplosmiddel in de verfindustrie), vinylacetaat (grondstof voor verf), ureumformaldehyde (lijm voor triplex) en methanol (grondstof voor lijm). De fabrieken die deze pro dukten vervaardigen, zijn inmiddel- weer in bedrijf. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De uitlating van de Haagse officier van justitie, dat be paalde praktijken van de politie in die stad een ontoelaatbare vorm van cor ruptie aannemen, heeft binnenskamers bij de Haagse politie nogal wat stof doen opwaaien. De officier had vorige week tijdens een zitting van de Haagse rechtbank een boete van vijfhonderd gulden ge- eist tegen een hoofdagent, die parkeer- overtredingen niet had omgezet in be keuringen. In „ruil" daarvoor had hij flinke kortingen genoten op de aan koop van goederen uit een tv-zaak. De waarschuwende woorden van de officier hebben de korpsleiding alleen via de dagbladen bereikt. Ook is intern de kwestie van het lenen van tv-toe- stellen terdege besproken. In het verleden hebben verscheidene afdelingen van de Haagse politie voor bijzondere evenementen een televisie gehuurd tegen normale prijs. Maar men ontkent niet, dat één bureau enke le malen een toestel gratis te leen heeft gekregen. ROTTERDAM De Nieuw Amster dam blijft in de vaart. De ketels van het 29 jaar oude passagiersschip van de Holland-Amerika Lijn, die groten deels onbruikbaar waren geworden, zullen worden vervangen. Deze ingrijpende reparatie, waarmee vele miljoenen guldens gemoeid zijn, zal worden uitgevoerd door de Rotter damse Droogdok Maatschappij. Het streven is dat het herstelwerk voor het eind van het jaar gereed zal zijn. Men overweegt nog of het schip gelijktijdig zal worden verbouwd om te voldoen aan de strengere eisen van brandbeveiliging, OSTENDE Een ruzie tussen twee Nederlandse kampeerders op een kam peerterrein in Middelkerke bij Ostende in België is gisteren uitgelopen op een dolksteek, waardoor één van hen zwaar is gewond. Bij het drama waren betrokken de 21- jarige Freerk Nieuwenhuysen en zijn 18-jarige vriend E. Kram, beiden uit Groningen. Tussen beide kampeerders was ruzie ontstaan naar aanleiding van het feit dat ze vandaag naar huis moesten te rugkeren. Kram werd in de gevangenis van Veurne opgesloten. Freerk Nieu wenhuysen verloor veel bloed. In het burgerlijk hospitaal te Ostende werd zijn toestand ernstig genoemd. DEN BOSCH Het openbaar ministerie bü de rechtbank in Den Bosch speurt naar de herkomst van een injectienaald om een poging tot moord juridisch rond te krijgen. Daartoe bezoeken rechercheurs van de Rijkspolitie alle apothekers en een groot aantal artsen, ziekenhuizen en dierenartsen in de provincies Limburg, Noord- Brabant en Zeeland en gedeelten van de provincies Gelderland en Utrecht tot en met de steden Utrecht en Nijmegen. „Het inderdaad nogal uitgebreide, tijdrovende werk is nodig om een be wijs te verschaffen in een voor Neder land unieke poging tot moord", aldus mr. J. Booster, officier van Justitie in Den Bosch. De rechercheurs hopen in de voor raad- en verkoopadministraties van de apothekers, artsen en ziekenhuizen de naam van de 51-jarige nertsfokker H. uit het gehucht Handel, onder de ge meente Gemert, tegen te komen. In het huis van H. vond de Rijkspolitie van Gemert midden-juni injectie-apparatuur die de sporen van het gevaarlijke land- bouwvergif parathion droeg. Tien dagen eerder was ook parathion gevonden in een paar sinaasappelen, die H. had meegebracht voor zijn 54- jarige vrouw, die in een ziekenhuis in Veghel werd verpleegd. Een attente verpleegster ontdekte tijdig dat er iets met de vruchten aan de hand was. H. werd aangehouden en in het huis van bewaring opgesloten. Tot nu toe ontkent hij iets van de poging om zijn vrouw te vergiftigen af te weten. Wel heeft hij toegegeven af te weten van de in zijn huis gevonden injectienaalden. H. zegt die al vele jaren geleden te hebben gekocht om er zijn nertsen mee te behandelen. Het bestaan ervan was hij al bijna vergeten.

De Vallei | 1967 | | pagina 7