Zonder Inter en zonder Betancourt mèt Benfica en mèt Manchester United Gouden ster en twee Oscars voor St. Etienne Voor het eerst geplaatsten DE EERSTE RONDE De spelers en trailers van wie het moet komen UIT-GOALS TELLEN DUBBEL VOORTAAN VASTE SPEELDATA Jïi Ajax weet het Geen Hereira De „naamlozen" aan werpoo 2)en/? GO AHEAD (Deventer) GVAV (Groningen) MVV (Maastricht) NAC (Breda) NEC (Nijmegen) PSV (Eindhoven) Het UEFA-bestuur heeft besloten dat, ingaande dit jaar, pas vanaf de kwartfinales in het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen beslissingswedstrijden worden gespeeld. Wanneer in de eerste en tweede ronde de clubs na twee wedstrijden met een gelijk aantal punten en met hetzelfde doelgemiddelde eindigen, worden de doelpunten gescoord in een uitwedstrijd dubbel geteld. Eindigen twee clubs dan nog gelijk, dan wordt er een half uur verlengd. Brengt ook die verlenging geen beslis sing, dan zal het lot uitkomst moeten brengen. Het flubbel tellen van doelpunten in uitwedstrijden werd het afgelopen seizoen ingevoerd als proef in het toernooi voor de Europa Cup voor bekerwinnaars. De UEFA heeft voor dit jaar dringend in overweging ge geven de uit- en thuiswedstrijden in de eerste ronde voor de Europa Cup voor landskampioenen te spelen tussen 20 sep tember en 5 oktober, met dien verstande dat alle wedstrijden vóór 15 oktober moeten zyn gespeeld. Voor 1968 en 1969 zijn de door de UEFA voorgeschreven speeldata voor de eerste en tweede ronde echter bindend. Het UEFA-bestuur heeft de speelperioden nu reeds bekend gemaakt om de nationale voetbalbonden royaal de gelegenheid te bieden de data voor interlandwedstrijden aan te passen. Voor 1968 geldt, dat de wedstrijden in'de eerste ronde moeten worden gespeeld tussen 18 september en 2 oktober en in de tweede ronde tussen 13 november en 27 november. Voor 1969 luiden die perioden: tussen 17 september en 1 oktober en tussen 12 november en 26 november. OM DE DERTIENDE EUROPA CUP „Ajax es el mas poderoso" „Ajax is de machtigste". Heel Spanje is daarvan op de hoogte. De Amsterdammers hebben daar (nog) niet zelf voor gezorgd. Dat is namelijk het resultaat van een reeds maandenlange intensieve reclame campagne van een wasmiddelfabrikant. Aan de andere kant: insiders herinneren zich nog hoe Ajax vorig jaar als sparringpartner fungeerde van het Spaanse elftal en met 21 won. Don Santiago de Bernabeu, de machtigste man van Real Madrid, liet onlangs tijdens een t.v.-interview eveneens duidelijk merken Ajax niet te onderschatten: „Met 5—1 gewonnen van Liverpool". Real Madrid is gewaarschuwd. Dat maakt de taak voor Ajax in de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen dubbel zo zwaar. Trainer Miguel Munoz zal het de leden van de „witte brigade" wel bijbrengen. Tegenover Spaanse jour nalisten heeft hij reeds verklaard geen enkel risico te zullen nemen; hij wil (na 1956, 1957, 1958, 1959, 1960 en 1966) voor de zevende keer de fel be geerde cup veroveren. In het elftal van Real Madrid, zo als dat dit jaar in de halve finale door Inter werd uitgeschakeld, zullen weinig nieuwe gezichten worden aan getroffen. Don Santiago koesterde geen plannen nieuwe sterren aan te trekken. Munoz heeft alle vertrouwen in de spelers waarmee hij sinds 1966 op pad is. Voor de aanval: Amancio, Velasques, Grosso en Gento, voor het middenveld Zocco en Ruiz, voor de achterhoede Sanchis, Defilipi, Pirri en Calpe. Alleen in het doel zal waarschijn lijk een „debutant" staan: de jonge Junguerra wordt als de grote opvol ger gezien van Betancourt en Araqui- stain. Een vrij jonge ploeg. Uiteraard met uitzondering van de 36-jarige linksbuiten Francisco Gento. Reeds nu een legendarische figuur in het toernooi om de Europa Cup. In 77 van de 80 wedstrijden die Real Ma drid in dat toernooi speelde was hij van de partijhij hielp mee alle zes de cups te veroveren. Ajax weet waar het aan toe is. Zelfs in de grote glorietijd was Real Madrid kwetsbaar in uitwedstrijden, waarbij nederlagen niet vreemd wa ren. In Eelgrado werd in 1955 met 3-0 verloren en in 1956 in Wenen met 3-1 van Rapid Wien. Maar op eigen terrein was de „koninklijke" altijd formidabel. Daar werd Partizan met 4-0 uitgeschakeld en Rapid Wien met 4-2 verslagen; de Weners verloren tenslotte de beslissingswedstrijd met 2-0. Rinus Michels weet hoe Feyenoord in 1965 met 2-1 in de eerste ronde te Rotterdam won en te Madrid naar een kansloze 5-0 nederlaag werd ge speeld. Hoe Anderlecht in de tweede ronde eveneens met 1-0 zegevierde en kort voor tijd te Madrid met 4-0 ach terstond. Het werd uiteindelijk 4-2, maar de Belgen dit jaar voor de achtste keer van de partij konden het huzarenstukje van 1962 niet eve naren: toen bleven zij de baas met 1-0 en 3-3. Ajax treedt voor de vierde keer in de Europese arena. In 1958 strandden de Amsterdammers in de kwartfina le op Vasas Boedapest (2-2, 0-4), in 1961 sneuvelden zij in de voorronde tegen het Noorse Fredrikstad (3-4, 0-0) en de geschiedenis van vorig jaar en dit jaar ligt nog vers in het geheugenBesiktas uitgeschakeld, Li verpool uitgeschakeld, totdat Dukla Praag niet zonder fortuin Ajax de pas afsneed naar de halve finale. Trainer Rinus Michels had voor de eerste ronde wel een betere te genstander geweten dan Real Ma drid. Nu het de nog altijd formida bele Spaanse kampioensploeg is, slaapt hij er geen minuut minder om. „Ajax is een jonge opkomende voetbalmacht, met een behoorlijke technische scholing. In Madrid zal het moeilijk zijn, daar is Real op zijn best, hoewel soms niet hele maal op een te waarderen manier. Daar is iedereen van op de hoog te." v Oud-scheidsrechter Leo Horn zegt: „Natuurlijk, daar hoeven we geen doekjes om te winden, Ajax heeft het allerbelabberdst getroffen met de lo ting. Real Madrid, sterk of minder sterk, behoort .altijd tot de grote fa vorieten. Maar zorgde Anderlecht een paar jaar geleden niet voor een enorme sensatie door Real in de eer ste ronde te wippen? Waarom zou Ajax dan niet voor een sensatie kun nen zorgen? Denk maar aan Liver pool." In het toernooi om de Europa Cup 1967-1968 ontbreekt het machtige In- ternazionale voor het eerst na vele jaren. Voor trainer Helenio Hereira was het een triest jaar: in de finale op 25 mei verslagen door Celtic Glas gow, geen Italiaans kampioenschap, zelfs geen Italiaanse beker. Inter werd in de halve finale door een der deklasser gewipt, waarna de grote plaatselijke concurrent AC Milaan de beker greep. Ook bij Inter zondebok ken: de Braziliaan Jair werd ver kocht aan AS Roma. Terug in het toernooi is na een jaar afwezigheid Benfica Lissabon, de club van Eusebio en de boomlange aanvalsleider Torres, die als eerste club in 1961 Real Madrid als beker winnaar opvolgde en een jaar later, in 1962, tijdens een meeslepende finale in Amsterdam Real Madrid zelfs met 5-3 versloeg. In Portugal bestaat goe de hoop, dat een verjongd Benfica een nieuw hoofdstuk gaat schrijven in het toernooiboek. Terug na een jaar is eveneens het fameuze Manchester United. Daarbij blijven de gedachten uitgaan naar de trieste vliegramp, in ijs en sneeuw, nabij München in de avonduren van de 6e februari 1958. Daags nadat de „Busby-babes" zich te Belgrado te gen Rode Ster door een gelijk spel (3-3) hadden geplaatst voor de halve finale: acht spelers, drie officials en acht Engelse journalisten verloren daarbij het leven. Bobby Charlton is de enige overge blevene van de „Busby-babes". Rond hem groepeerde Matt Busby nieuwe sterren, waarbij hij niet aarzelde tot dure aankopen over te gaan. Voor Denis Law telde hij een miljoen neer. Hij zag er van af heel jonge spelers te selecteren en ze in een soort scha duwelftal op te leiden. „Die tijd is voorbij. De jeugd zoekt het niet meer in beroepsvoetbal. In andere beroe pen valt vlugger en gemakkelijker veel geld te verdienen." Financieel is Manchester United een van de sterkste clubs in Enge land. Ondanks het feit dat er het af gelopen seizoen bijna anderhalf mil joen aan salarissen werd betaald, 250.000 gulden voor verblijf- en reis kosten, 150.000 gulden voor wedstrijd- onkosten en 500.000 gulden voor diver sen, maakte de club nog een net to winst van 500.000 gulden. Voor een groot deel het werk van Matt Busby, die boven alles een goed zakenman is. Een nieuwkomer is het Westduit- se Eintracht Braunschweig: een ploeg zonder uitgesproken sterren. Op het nippertje kwam de club in 1963 in de in het leven geroepen Bundesliga. In de schaduw van de grote clubs begon trainer Helmut Johannsen, een geboren Hambur ger, op het kleinste salaris van alle trainers in de Bundesliga zijn werk: net drieduizend gulden per maand. Van zichzelf zegt hij: „Ik ben geen wondertrainer, die bestaat niet." Als de club „der naamlozen" begon Eintracht Braunschweig de competi tie. De club die volgens velen zou de graderen, werd bijna van de aanvang af regelrechtkampioen. Niet door explosief hogeschoolvoetbal of knap pe technische prestaties, maar door gedegen vakmanschap. De club is geen zakelijke zaak, maar nog altijd een vereniging met bestuursleden, die hun vrije tijd beschikbaar stellen. De spelers van Eintracht Braun schweig zijn semi-profs. Het bestuur staat erop dat zij voor later een be roep leren, terwijl zij als voetballer halve dagen werken. Trainer Johann sen heeft vooral gezorgd voor een ploeg met een sterk moreel en grote teamgeest. De uitblinkers zijn: links binnen en internationaal Lothar Ul- sass (27) en doelman Horst Wolter (25), die in zestien (van de 34) wed strijden niet werd gepasseerd. Horst Wolter is het bewijs van Hel mut Johannsens vakmanschap. Als een jong banketbakker diende hij zich aan. Alleen Johannsen zag wat in de jongen. Met veel geduld vormde hij Wolter van een weinig opvallende linksbuiten om tot de voortreffelijke doelman die hij nu is. Als zodanig heeft hij al sterk de aandacht getrok ken van de Westduitse bondscoach Schön. Zo bouwde Johannsen zonder veel geld een sterk elftal. Ter herdenking van de spelers van Manchester United die in 1958 bij een vliegtuig ongeluk om 't leven kwamen, onthulde manager Matt Bus by een plaquette boven de ingang van Old Tr afford. Het elftal van St.-Etienne, dat in Frankrijk beslag wist te leggen op alle extra onderscheidingen. Kampioen met de produktiefste aanval en de hechtste defensie. De spelers v.l.n.r.: Milarès, Bosquier, Polny, Philippe, Herbin, topscorer Revelli, trainer Jean Snella, N'Doumbé, Bernard, de voet baller van het jaar Mekloufi, Beretta, Fefeu, Triantafilos, Mitoraj, Jacquet en Sbcdz. De plaats van trainer Jean Snella wordt het komende seizoen in genomen door Albert Batteux. Eén Nederlander is bijzonder ver heugd: de 41-jarige oud-internatio naal Kees Rijvers, die na zijn NAC- periode veel glorie beleefde als prof bij St. Etienne. Hij werd zelfs een keer uitgeroepen tot de voetballer Bekerhouder Celtic Glasgow ontmoet in de eerste ronde een oude be kende, de Russische kampioen Dynamo Kiew. Beide clubs kwamen reeds tegen elkaar uit in het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars. Dynamo Kiew, dat toen werd uitgeschakeld, kr\jgt nu kans op revanche. Door de nieuwe indeling met geplaatste clubs is getracht te voorkomen, dat de sterksten al direct tegen elkaar uitkomen. Tot de geplaatste clubs behoren drie voormalige bekerwinnaars: Real Madrid, Celtic Glasgow en Benfica. Verder vroegere halve finalisten: Manchester United, Rapid Wien en Vasas Boedapest. Tot de geplaatste clubs behoren vervolgens clubs uit landen die reeds eerder in de finale waren vertegenwoordigd. Dat zijn dus Eintracht Braunschweig, Juventus, St. Etienne en Serajewo. Daarna werden de clubs uit landen die wegens politieke bezwaren niet tegen elkaar kunnen uit komen, apart gezet. Dat waren de kampioenen uit Griekenland, Turkije, Albanië en de kam pioen van Cyprus. Uit een beker trok voorzitter Wiederkehr bij de loting uit de resterende achttien clubs zes kampioenen als „geplaatst", waardoor dat aantal op zestien kwam. Ajax behoorde daar niet toe. Oslo Skeid Spartak Praag Istanbul Besiktas Rapid Wien Manchester Manch. United Hilbernians Malta Gornik (Polen) Gornik Zabreze Djurgaarden Stockholm Amsterdam Ajax Real Madrid Cyprus Olympiakos Serajewo Belfast Glentoran Benfica Braunschweig Eintracht Br. Dynamo Tirana (Albanië) Budapest Vasas Dundalk (Ierland) Plovdiv Botev Rapid Boekarest Glasgow Celtic Glasgow Dynamo Kiew Reykjavik Valur Reykjavik Jeunesse d'Esch (Luxemburg) Karl Marxstad Karl Marxstadt Anderlecht Bazel FC Bazel Hvidovre Kopenhagen Piraeus Olympiakos J uventus SL Etienne 2 St. Etienne Kuopio (Finland) van het jaar in Frankrijk. Kees Rijvers is blij, dat zijn oude club de Franse titel veroverde en pre sent is in het komende toernooi. Kees laat het iedereen horen. „St. Etienne zoekt het in wilskrachtig, technisch voetbal." St. Etienne heeft een prachtig sei zoen achter de rug. De club beschik te over de produktiefste aanval (82 goals in 38 wedstrijden) en de hecht ste verdediging (37 tegen). Midden voor Hervé Revelli was met 31 vol treffers de scherpschutter van het seizoen. De „Gouden Ster", een onderschei ding van het sportblad „France Foot ball" voor de voetballer van het jaar, ging naar St. Etiennes Rachid Me kloufi. De „Oscar" voor de beste clubspeler ging eveneens naar Mekloufi en de „Oscar" voor de bes te Franse clubtrainer ging naar Jean Snella. Beide „Oscars" worden jaar lijks uitgeloofd door een aperitief- merk. Alle te behalen onderscheidin gen gingen in Frankrijk dit jaar der halve naar St. Etienne. St. Etienne is geen voetbalreus. De club heeft slechts twaalf profs in dienst en tien semi-profs, met een ge schatte transferwaarde van rond an derhalf miljoen gulden. De vereniging telt 510 amateurs en houdt er een voetbalschool op na met 150 leerlin gen. Om de zaak draaiende te houden is per jaar bijna anderhalf miljoen gulden nodig. De gemeente verstrekt jaarlijks een subsidie van ongeveer 225.000 gulden. De vereniging wordt geleid door een bestuur. Onder verantwoordelijk heid van dat bestuur werken twee zelfstandige afdelingen: de admini stratie, geleid door een manager én een technische afdeling onder leiding van trainer Jean Sneila. De verdeling van de verantwoordelijkheden wordt strak doorgevoerd. Het verklaart voor een groot deel het succes van St. Etienne. De club wordt geleid door de juiste mensen op de juiste plaatsen. Jean Snella, de beste Franse clubtrainer van het seizoen 1966- 1967, zal merkwaardig genoeg zijn elftal niet voorbereiden voor de Europa Cup. Hij heeft, na drie jaar, afscheid genomen om in Zwitser land Servette te gaan trainen. Zijn verklaring: „In ons vak moet men zo nu en dan van club veranderen." GECONTRACTEERD 29 spelers: Herman Alferink (20), Jan Bul- teel (27), Joop Butter (30), Jan Derksen (18), Roel Greving (31), Uike Hoekema (18), Henk Kanse laar (30), Gerrie Kattestaart (23), Koos Knoef (20), Ab Kolkman (23), Robert van der Landen (20), Charles van der Ley (17), Reint Mendel (24), Gerrit Niehaus (27), Peter Ressel (21), Lammert Ro- rije (20), Dick Schneider (19), Jo- han Smid (17), Gerard 'Somer (23), Pieter Stap (21), Pleun Strik (23), Adriaan Steenbergen (19), Herman Tiesselink (19), Jan Veenstra (24), Wietse Veenstra (21), Gerrit Veerman (19), Henk Warnas (23), Gerard Wuestefeld (25), Nico van Zoghei (24). GEKOCHT: Koos Knoef (Heracles), Robert van der Landen (Tuban- ters), Johan Smid (Hoogeveen), Pieter Stap (Labor), Jan Ven stra (Vitesse). VERKOCHT: Cor Adelaar (Lierse SK België), Jan Boekestein (Tel star), Rinus Broers (NOAD), Wim Lammers, Ab Langevoort (beiden PEC), Bab van de Voort (Gooiland). C. J. Kiewik. G. J. HENK KANSELAAR Deventer verwacht veel O van Eijk en Thiemann werden weer amateur. Rinus Hondelink werd trainer. Geen contract voor: Paul Pleiter en Wijers. TRAINERS: dr. F. Fadhronc (Tsje- cho-Slowakije) en Joop Brand. GECONTRACTEERD 28 spelers: Johan Beuvink (28), Koos Boon (21), Dick Bosschieter (27), Ro nald Breinburg (27), Henk Corne- lis (21), Frans Doldersum (23), Peter Eimers (17), Piet Fransen OLE FRITSEN populair in Groningen O (31), Ole Fritsen (26), Joop Gro ninger (19), Johan Hoeksema (21), Jack Jansen (21), Martin Koeman (29), Martin Kooy (21), Tonny van Leeuwen (24), Jan Oosterwold (20), Kjeld Pedersen (24), Ferry Petterson (28), Anton Prak (19), Jan Renders (29), Harm Roossing (19), Geert Schuurman (21), Gerrit van Til burg (25), Piet Schipper (19), Wim Visser (26), Dick van Vlier den (25), Jan Wolters (22), Hans Wortelboer (22). GEKOCHT: Peter Eimers (Be Quick-Gr.), Piet Fransen (Feye noord), Johan Hoeksema (Oranje Nassau), Kjeld Pedersen (Köge Boldklub Denemarken), Harm Roossing (TEW Exloërmond). VERKOCHT: Jan Hordijk (Willem II), Heinz Libuda (HSV Ham burg), Jan van Lier (Heeren veen), Henk Zoetendal (Heeren veen), Siem Veen (Heracles), Siebe Boomstra (Veendam). Ed dy Jorns, Kees Rozema, Eddy Lemain en Kooistra werden op nieuw amateur. TRAINER: Ludwig Veg (.Oosten rijk). GECONTRACTEERD 23 spelers: Willy Bergstein (27), Heini Bras- se (25), Jo Bonfrere (21), Karei Breikers (22), Willy Brokamp (21), Jan Druyts (24), Joop En- sink (18), Zef Geurten (19), Twain Gorissen (25), Francois Herben (23), Gerard Hoenen (26), Frans Körver (30), Guyla Nemes (29), Huub Palmen (21), Peter Pluymaekers (20), Willy Quadac- kers (30), Leon Rooderburg (25), Guido Schoefs (28), Benny Slaats (25), Michel Thai (26), Jo Toen- naer (33), Bertie Willems (28), Jo Zenden (21). GEKOCHT: Guido Schoefs (Thor Waterschei België). VERKOCHT: John Frederix (For- tuna '54). Henny Lion, Willy Thai, Ger Pellaers, Pierre Roukens en Rene Ceulen werden opnieuw amateur. Herbert Krist kreeg geen contract. MANAGER: D. Roxs. TRAINERFriedrich Donenfeld (Oostenrijk) GECONTRACTEERD 25 spelers: Alfons Bastiaansen (29), Frans Bouwmeester (27), Frans Bouw meester (19), Theo Dierckx (18), Jan van Gorp (25), Aty Graau- mans (21), Frans de Grauw (21), Herman Hartgers (26), Jacq. Heeren (20), Frits van Ierland (26), Willem Kitzman (20), Joop Korebrits (24), Eugene Lauret (21), Peter van der Merwe (25), Rob Mul (26), Frie Nouwens (22), Andries Pelkman (31), Ivan Pin- taric (27), Ferry Pirard (20), Henk Quaars (20), Nico Rijnders (20), Henk Schrantee (23), Martin Snoeck (24), Frans Vermeulen (23), Jacq. Visschers (26). GEKOCHT: Eugene Lauret (Ter- neuzen), Frie Nouwens (Willem II), Ivan Pintaric (ZCS Zagreb Zuid-Slavië). VERKOCHT: Arie Don (Holland Sport), Ab Graaumans (PSV), Ad Holleman (Baronie), Gerrie Saris (Willem II). Martin van der Meer en Ad Schnebeli stopten PETER v. d. MERWE heel seizoen fit O met voetballen. Carel Vesters te kende nog geen contract. TRAINER: Bob Janse. Leo Canjel» jeugdtrainer. GECONTRACTEERD 27 spelers: Herbert Bonnen (25), Nico de Bree (22), Jan de Bruyn (18), Ruud Borstrok (20), Ger Donners (29), Chris Geutjes (26), Gerrit Gerrits (20), Henk ten Have (22), Cees van Ginkel (21), Henk Ko ning (32), Cees Kornelis (20), Martien van Lier (26), Theo Kun- kels (22), Rob Lelieveld (21), Paul Meyers (33), Wim Meyers (19), Paul Merkx (21), Jo Peters (21), Martien van Reeken (28), Jos Schriever (21), Joop Sip (22), Cor Smit (25), Jo Steenhuis (21), Herman Straten (19), Gerard Weber (25), Ben Werts (26), Hans Venneker (22). GEKOCHT: Herbert Bonnen (Alk maar), Ger Donners (PSV), Henk ten Have (AZC), Hans Venneker (Feyenoord). VERKOCHT: Dick van Gameren (Vitesse). TRAINER: Jo Remmers. GECONTRACTEERD 23 spelers: Hans van Bentum (19), Stanley Bish (16), Jan Blatter (21), Rob Boersma (21), Pim Doesburg (23), Jan van Dooren (27), Wim van den Dungen (23), Ab Graau mans (20), Willy Heyink (28), Pe ter Kemper (24), Willy van der FITS SOETEKOUW straks tegen Ajax Kuylen (20), Henk Pomp (21), Leo de Ridder (19), Hendrik Schalks (24), Daan Schrijvers (25), Bengt Schmidt-Hansen (20), Willy Senders (26), Ole Sörensen (29), Jacq. Stippent (21), Frits Soetekouw (29), Arie Vogels (25), Peter van* Wordragen (28), Anton de Wit (19). GEKOCHT: Stanley Bish (Wilhel- mina '08), Pim Doesburg (Spar ta), Ab Graaumans (NAC), Leo de Ridder (Vlissingen), Hendrik Schalks (Eindhoven), Frits Soete kouw (Ajax), Bengt Schmidt-Han sen (Horsens FS Denemarken), Willy Senders (Willem II) VERKOCHT: Zwezdam Cebinac (FC Nuernberg), Pim Bekkering (Eindhoven vrije transfer), Ger Donners (NEC) Jan van Dorst (Eindhoven), Piet Giesen (Fortuna '54), Miel Pijs (Sparta), Lambert Verdonk (Sparta), Fons van Wissen (Helmond Sport vrije transfer). Rini Bartels, Eric Haas, Johan Houkes en Ton Plan ken werden weer amateur. MANAGER: Ben van Gelder. TRAINER: Nikolic (Zuid-Slavië).

De Vallei | 1967 | | pagina 15