nieuwe man aan top van de KNVB Zorgen zijn groot in de Westduitse Bundesliga De spelers en trainers van wie het moet komen GERUISLOOS OVER NAAR EEN ANDER BELEID Geen hoge transfers - wel hoge belastingen Enorme groei Te veel voor één Voor de clubs Nieuwe top Naam met klank In Achilles Meegegroeid Twee semiprofs op de duizend Bekerstrijd Half procent Geluk Dure transfers zijn niet mogelijk SITTARDIA (Sittard) SPARTA (Rotterdam) TELSTAR (IJmuiden) E.C. TWENTE (Enschede) VOLENDAM (Volendam) XERXES-DHC (Delit) Groter contrast is nauwelijks denkbaar. Lo Brunt was de joyeuse, spectaculaire, dynamische impro visator. Zijn opvolgers Henk Burgwal de terug houdende, bescheiden, rustige organisator. Voor Lo Brunt was, als secretaris-penningmeester van de K.N.V.B., héél Europa zijn werkterrein gewor den. Henk Burgwal heeft dat zeer bewust voor teruggebracht tot Nederland. Hij zegt: „Zowel het een als het ander was noodzakelijk. De overgang naar de nieuwe situatie heeft zich geleidelijk en zonder enige stagnatie voltrokken". HENK BURGWAL „Laat ik dit voorop stellen", zegt Henk Burgwal: „Brunt had alle zaken zó geregeld, dat zijn plotselinge en be treurde heengaan op 13 november van het vorig jaar, geen merkbare stagna tie opleverde in het omvangrijke werk in het bondsbureau". Aan zijn bureau in zijn werkkamer aan de Verlengde Tolweg in Den Haag, waarin hij 1 december 1952 zijn entree maakte als chef van de accountants dienst, voegt de 45-jarige nieuwe se cretaris-penningmeester van Neder lands grootste sportbond eraan toe: „Ik wil er de nadruk op leggen, dat onze samenwerking al die jaren voor treffelijk is geweest". Hij legt uit hoe Lo Brunt in zijn werk is gegroeid: „De bond telde 290.000 leden en kende alleen ama teurvoetbal toen hij in 1949 secre taris-penningmeester werd. Onlangs werd het 600.000ste lid geregistreerd; sinds 1954 is er betaald voetbal bij gekomen. Plus de enorme groei van alle mogelijke internationale contac ten en evenementen, onder meer de Europa-bekertoernooien." In die enorme internationale ont wikkeling had Brunt een actief aan deel: bekleedde onder meer vooraan staande functies in het UEFA- bestuur, in UEFA-commissies, was voorzitter van de Intertoto, bestuurs lid van de Stichting Televisie Neder land, commissaris van de Stichting Sporttotalisator. Hij was een motor in tal van voetbalactiviteiten. De groei van de KNVB, het werk op internationaal terrein, het was eigenlijk al lang te veel voor één man. Gezien zijn vele verblijven in het buitenland had Brunt in het bondsbureau daarom reeds veel werk in handen gegeven van chef de bu reau Burgwal, die de laatste jaren ook als zijn plaatsvervanger optrad. „Het bondswerk ging altijd nor maal door. Zo'n samenwerking is al leen mogelijk in goede harmonie. Op deze wijze had Brunt er zelf voor ge zorgd, dat alle zaken meteen konden worden overgenomen. Vandaar, dat geen enkele stagnatie ontstond door zijn overlijden. Bovendien, van het personeel van het bondsbureau kreeg ik alle steun." Niet verwonderlijk. Personeelsza ken was onder meer een van de ta ken die Brunt had gedelegeerd aan zijn plaatsvervanger, die grote waar de hecht aan sfeer en teamverband. Het is te merken in het bondsbureau: de joviale Brunt wordt nog altijd ge mist, maar men is ingenomen met de nieuwe secretaris-penningmeester, die rustig een nieuw beleid uitstippelde. „Het accent van de taak van de secretaris-penningmeester ligt nu op Nederland. Hij moet snel voor iedereen bereikbaar zijn. Dat is de service, als ik het zo mag noemen, van de KNVB aan de clubs. Proble men in de Nederlandse voetbalwe reld hebben prioriteit," aldus de heer Burgwal. Internationale contacten worden daarom niet verwaarloosd. „De KNVB streeft ernaar bepaalde func ties die Brunt bekleedde terug te krij gen voor bestuursleden. Dat is vol doende. Uitvoerende taken liggen im mers in handen van gesalarieerde functionarissen. Secretaris-penningmeester Burgwal wil zijn functie zonder bindingen bui ten de KNVB uitoefenen: „Ik blijf daardoor in een onafhankelijke posi tie." Hij maakt zich geen enkele zorg uit de internationale contacten te ra ken: „Er blijft voldoende gelegenheid op dat terrein de belangen van de voetbalbond te behartigen." Hij wijst erop jaren geleden door Lo Brunt geïntroduceerd te zijn als lid van de commissie „Non-amateur and professional football" van de UEFA: „De belangrijkste commissie, die alles heeft te maken met regle menten. Daarin, tijdens intertoto- wedstrijden en voor het afsluiten van interlands, ontmoet ik alle Europese collega's." De beleidsreorganisatie, die zich geruisloos voltrok in het bondsbu reau, bracht een nieuwe top. Aan het hoofd de secretaris-penningmeester, die reglementair is belast met de lei ding van ,de dagelijkse gang van za ken, de uitvoering van de bepalingen van de statuten en reglementen, als mede de besluiten van het bondsbe- stuur en de vier sectiebesturen. Plaatsvervangers kwamen er op drie belangrijke posten: de heer Jan de Fouw (42) werd belast met de fi nanciën en de taak van personeels chef, de heer Toon Martens (51) kreeg als directeur van het sportcen trum Zeist alle technische zaken van de bond toegewezen en de heer Jaap van der Zwan (27) neemt de externe betrekkingen, ook internationaal, voor zijn rekening. Zo stapt de KNVB met frisse moed een nieuw seizoen binnen: met de nieuwe bondsvoorzitter Wim Meuleman (56) en een nieuwe (ver jongde) top in het bondsbureau, waarin eveneens gespecialiseerde afdelingschefs resideren. Met een efficiënte spreiding van taken. De naam Burgwal heeft in de KNVB overigens een goede klank. Te danken aan de op 61-jarige leeftijd in 1950 overleden heer Willem Burgwal. Jarenlang bestuurslid van de bond, recordhouder wat betreft het aantal functies en groot ij ver aar voor beter voetbal. Het „Plan-Burgwal" in 1950 was zijn grootste succes: het aantal eersteklassers kwam van 60 op 48. „Nee," zegt de nieuwe secretaris- penningmeester, „zijn zoon ben ik niet. Wel die van zijn broer, die van Den Haag naar Assen trok. Ik ben een noorderling. Nuchter? Van natu re ben ik niet zo uitbundig. Degenen die wel eens een feest in het noorden van het land hebben meegemaakt hebben de nuchtere noorderlingen be slist beter leren kennen." Op zeventienjarige leeftijd speelde Henk Burgwal in het eerste elftal van Achilles: „Praat me niet over jonge spelers, die over het paard worden getild. Ik weet er alles van. Ik liep ook naast mijn schoenen van ver waandheid, omdat ik in de eerste klas speelde. De directeur van de HBS ik zat in de vierde klas waarschuwde mijn vader: „Voetballen of leren." Vader zei: „Beide, maar dan allebei goed." „Dat nam ik ter harte. Maar hoe moeilijk het mij ook viel, ik stopte met voetballen in de vijfde klas van de HBS. Eerst toch maar het eind diploma, dacht ik, dat jaar voetbal len haal ik wel in. Het is me gelukt ook. Kort voor de oorlog had ik mijn plaats in het eerste heroverd." De oorlog, onderduiktijd, last van blessures na de oorlog, een streep on der de voetballoopbaan. „Ik heb in mijn voetbaltijd, al was die kort, veel plezier gehad. Later heeft het mij veel voordeel opgeleverd." Hij bedoelt: Ik kan over voetbal len meepraten. Een oordeel geven over spel en spelers, over de gevaren waaraan jonge spelers bloot staan, wanneer zij snel naar de top stijgen. Vandéér, wat velen opvalt, de kennis van zaken waarmee Henk Burgwal zijn mening kort en krachtig kan weergeven. Wanneer hem daarom wordt gevraagd. Aanvankelijk dacht hij, zeker in de jaren veertig, niet aan de KNVB. Hij werkte rustig bij de Rijksaccoun tantsdienst te Assen. In 1950 volgde een overplaatsing naar Den Haag. In 1952 zag hij een advertentie: de KNVB zocht een chef van de accoun tantsdienst. Als zodanig stapte Henk Burgwal 1 december 1952 het bonds bureau aan de Verlengde Tolweg bin nen. Van het begin af werd hij bij het betaalde voetbal betrokken. Als chef van de accountantsdienst was hij van de financiële gang van zaken bij de clubs precies op de hoogte. Hij hielp de reglementen betaald voetbal ont werpen en doordat hij secretaris werd van de sectie betaald voetbal kent hij er alle problemen van. Hij is vóór concentratie van clubs, van fusies, om tot beter voetbal te komen. „In 1960 voorspelde ik al, dat de toekomst betalende clubs zou bren gen zonder amateurstaart. Een ge zonde gang van zaken én voor het be taalde én voor het amateurvoetbal. Het gaat mij echter nog niet vlug ge noeg, juist in het belang van de clubs in beide secties." Het betaalde voetbal moet zich volgens hem zélf saneren: „Dat moet niet worden afgedwongen. Door de nieuwe fusies Xerxes-DHC, Alkmaar-Zaanstreek, Den Bosch- Wilhelmina en de terugkeer van Tubantia naar de amateurs starten we de competitie 13 augustus met 57 betaalde clubs: 24 minder dan waarmee in 1954 werd begonnen. Ondanks alles toch wel een gunsti ge ontwikkeling." „Sanering van het betaalde voetbal betekent versterking van het ama teurvoetbal. Semi-profs keren terug naar de amateurs en minder ama teurs gaan betaald voetballen. Het geen ook in de hand wordt gewerkt door inkrimping van het aantal be taalde spelers bij clubs of stichtingen. Aan die aspecten zal cle bond grote aandacht moeten blijven besteden." „Nooit vergeten mag worden, dat de KNVB voor minstens 99,8 pro cent uit amateurs bestaat. Van de 600.000 leden zijn er een 1.100 semi- of full-prof, nog geen 0,2 procent. De opleving bij de amateurs is merkbaar. Een 0-0 in Helsinki en een 1-0 nederlaag hier tegen de Fin nen, die regelmatig sterke landen ontmoeten, moeten niet worden on derschat." „Financieel gezond, sterk betaald voetbal en daarnaast krachtig ama teurvoetbal, dat zijn hechte funda menten voor een nationale bond. Met een nuchtere, rustige benadering kun nen, dacht ik, gezamenlijk alle pro blemen worden opgelost." Problemen zijn er genoeg. Urgent in het betaalde voetbal: de arbeids contracten, die sociale-verzekerings- wetten. Daar gaat een deskundige commissie dit seizoen aan beginnen. De KNVB heeft daarvoor dr. E. Catz, een deskundige op het gebied van ar beidsrecht, ingeschakeld ten behoeve van clubs of stichtingen die voetbal lers in hele of halve dienst hebben. De toto. Voor de KNVB, zijnde te genstander van registratie, maximum- inleg en een maximumhoofdprijs, een zaak van belang. Niet alleen uit oogpunt van buitenlandse (Lotto-) concurrentie, maar om de daaruit voortvloeiende grotere inkomsten, die de sport ten goede komen. Boven dien: het betaalde voetbal heeft drin gend verzocht om bijstand (een mil joen) uit de toto-pot. „Volkomen te begrijpen," zegt Henk Burgwal, „om de toto te laten draaien, worden zo min mogelijk wedstrijden of programma's afgelast. Gevolg: clubs spelen voor een hand vol toeschouwers, missen inkomsten die bij goed weer niet verloren gaan. Voor de toto geen uitstel tijdens Car naval in het zuiden: voor de clubs minder inkomsten. De KNVB is at tent op die zaken." Die blijken bij hem merkwaardig genoeg in goede handen te zijn. „Ach," zegt hij, „ik weet inderdaad wel wat van toto's af. Voor de Rijksaccountantsdienst kwam ik destijds op alle draversbanen voor de totalisator. Daar wordt niet ge werkt met registratie, maximum- inleg en maximumprijzen. Nie mand die daar over praat. Waarom voor de voetbaltoto dan wel?" De KNVB-beker. Het sectiebestuur betaald voetbal moet blijven zoeken naar aantrekkelijke voorwaarden, omdat bekerwedstrijden een goede bron van inkomsten kunnen worden. De clubs zelf moeten eraan meewer ken. Burgwal zelf is er voorstander van om met regionale poules de strijd in te zetten: lage kosten, inkomsten relatief groot en tenminste drie wed strijden. Hij heeft goede hoop, dat ook be kerwedstrijden in Nederland populair worden, wanneer mettertijd het be taalde voetbal is gegroeid naar drie keer zestien clubs. Trouwens, hij wijst erop dat het sectiebestuur het afgelopen seizoen zondagen heeft vrij gemaakt voor bekervoetbal: „Uitge rekend die dagen was het weer slecht, jammer." Hij wijst van de hand dat Neder lands invloed bij het aanwijzen van scheidsrechters is verminderd: „De afgelopen maanden hebben onze zes internationale scheidsrechters méér geïloten dan in voorgaande jaren. Zij kregen twintig wedstrijden voor de intertoto. Omdat ik heb kunnen door zetten wedstrijden in de poules te la- Henk Burgwal, de nieuwe secretaris penningmeester van de KNVB weet antwoord op alle vragen. O ten leiden door scheidsrechters uit deelnemende landen." Over spelverruwing is zijn mening, dat er beslist niet van een noodtoe stand moet worden gesproken. Gezien het enorme aantal wedstrijden elk jaar bestaat er in de voetbalwereld relatief, ten opzichte van het normale leven, een goede gezagsverhouding: „Men moet dergelijke zaken niet emotioneel benaderen. In 1966-1967 werden ruim 24.000 wedstrijden ge speeld. Dat is heel wat." „Er kwamen dus ruim een half mil joen voetballers in actie. Er werden rond 3.200 spelers gestraft, berispin gen, schorsingen en boetes inbegre pen. Dat is een half procent. Ach, menselijke reacties zijn er altijd, vooral wanneer er spanningen optre den in een wedstrijd. Er valt vlug een kwaad woord, een klap, een trap. Het gebeurde voor de oorlog net zo goed." „Men moet ook de positieve kan ten zien. De Fair Play-wisselbeker voor de betaalde jeugd werd gewon nen door NAC. Maar er waren veertien clubs zonder strafpunten, terwijl jongere voetballers over het algemeen vlugger in vuur en vlam staan. Het houdt tevens een compli ment in voor de leiders van de jeugd in die clubs." Wel meent Henk Burgwal, dat er voor alle officials, in de bond en in de clubs, een taak is spelverruwing te beteugelen. Het probleem wordt niet opgelost door zwaardere straffen. Wel door goede leiding. Van bondsrij- de kunnen er vanzelfsprekend zo no dig strengere instructies uitgaan naar scheidsrechters Staande in de deur van zijn werk kamer kijkt Henk Burgwal op het grote schilderij van Lo Brunt in de hal van het bondsbureau naast de in gang. Aan de Verlengde Tolweg zeg gen ze: „Lo was formidabel in zijn soort, maar laat niemand Henk on derschatten ,/phey never come back" geldt niet meer voor het Westduitse eredivi sie-voetbal. Na twee jaren te hebben ge speeld in de zuidwestelijke regionale di visie promoveerde Borussia Neunkir- chen wederom naar de eredivisie. Borussia Neunkirchen moest in het eerste Bundesliga-jaar degraderen. Er zijn thans drie „Borussia's" in de ere divisie: Borussia Dortmund, Borussia Mönchen-Gladbach en Borussia Neun kirchen. Tweede promovendus naar de ere divisie-competitie, die eind augustus begin, is „Allemania Aachen", de club die bij de formatie van de Bundesliga drie jaren geleden al op de nominatie stond, die drie jaren achtereen in de promotie-competitie meespeelde maar het nu eindelijk heeft „geschafft". Allemania's pro motie zal in het komende voetbalsei zoen de beroemdste Westduitse voet balclubs naar de „Drielandenhoek" brengen en ongetwijfeld ook vele toe schouwers uit Zuid-Nederland en Noord-België aantrekken. Allemania heeft nog een extra-attractie te bie den: de club heeft de Uruguayer Troche aangekocht, die bij de we reldkampioenschappen in Engeland tegen West-Duitsland van het veld werd gestuurd, omdat hij middenvoor Uwe Seeler een mep verkocht. Troche en Uwe Seeler (middenvoor van de Hamburger SV) komen straks in de Bundesliga wederom tegen elkaar. Nu blijft maar de vraag of het voor Borussia Neunkirchen en Alle mania Aachen wel zo'n geluk is, dat zij naar de eredivisie zijn gepromo veerd. Een bestaan als Bundesliga- club is op z'n best financieel hoogst- enzeker. Een club in de Westduitse eredivisie heeft gemiddeld drie mil joen mark per jaar aan omzet nodig om het hoofd boven water te houden. En drie miljoen mark is een hoop geld om via de stadionkassa's binnen te brengen. Terwijl in België en Frankrijk eredivisie-clubs door over heid of bedrijven plegen te worden ondersteund, zijn in West-Duitsland de Bundesliga-clubs grotendeels op zichzelf en op de gunst van het pu bliek aangewezen. Een sportieve mis lukking betekent meestal tegelijker tijd de financiële chaos. Alle Bundes liga-clubs in de onderste helft van de ranglijst van het afgelopen seizoen, vechten tegen de financiële nood. Het enige dat ze genoeg hebben zijn schulden. En ook de clubs in betere voetbalpositie verklaren, dat ze in het afgelopen seizoen slechts „onge veer quitte" hebben gespeeld, dat de balans ih evenwicht is en hoogstens, dat er nog een paar tientjes overblij ven. Het aantal toeschouwers by alle 306 Bundesliga-wedstrijden van het afgelopen seizoen is iets terüggelor pen, namelijk van 7,1 tot 7 miljoen. Dat de inkomsten desondanks vrij wel gelijk bleven, lag aan de ver hoging van de entreeprijzen. Ge middeld 23.000 toeschouwers kwa men per wedstrijd. Dat is niet vol doende om het voetbalbedrijf gaan de te houden. De Bundesliga is een keiharde business, waarin alleen de financieel-sterken kunnen overle ven. En dat zijn de clubs die prak tisch altijd hun wedstrijden winnen. Naar verliezende clubs komen de toeschouwers niet meer kijken. De sterken zijn de clubs, die goede managers en goede trainers hebben en deze zijn duur. De onkosten der clubs zijn steeds groter geworden, de inkomsten relatief geringer. Door ho gere entreeprijzen komt er weliswaar meer geld binnen, maar er wordt ook aanzienlijk veel meer geld uitgege ven. De salarissen der spelers zijn verhoogd, de transfersommen en hand- (c.q. voet)gelden eveneens. De clubs betalen 45 procent vennoot schapsbelasting, verder omzetbelas ting, vermakelijkheidsbelasting en na 1 januari a.s. vermoedelijk ook nog waardevermeerderingsbelasting (het geen extra uitgaven van tussen de 150.000 en 175.000 mark per jaar voor de meeste clubs zal betekenen). De meeste Bundesliga-clubs, die enkele jaren geleden nog bij de instelling van de eredivisie dachten een olie bron te hebben aangeboord, moeten nu sparen en bezuinigen. Nagenoeg geen enkele Westduitse club is in staat een vermogen te be talen voor twee voetbalbenen. Daar door is het vrijwel uitgesloten, dat beroemde en dure Westduitse voet ballers als Helmuth Haller (AC Bo logna) en Karl-Heinz Schnelhnger (AC Roma) ooit in vaderlandse clubs zullen kunnen spelen. Geen der Bun desliga-clubs kan zich de transfer sommen van 1 tot 2 miljoen mark veroorloven, die de Italiaanse voet balmiljonairs voor hun sterren ver langen. Nu al kost elke voetballer van een Bundesliga-club zijn vereni ging het dubbele van drie jaren gele den. De „Deutsche Fussball Bund" over weegt dan ook opnieuw de toegangs prijzen te verhogen. Het blijft een vraag, of dit middel niet erger is dan de kwaal. Als dat zou gebeuren zul len er vermoedelijk nog minder toe schouwers komen, te meer omdat de beide netten van de Westduitse tele visie op zaterdagmiddag en -avond zeer redelijke verslagen van de be langrijkste matches uitzenden. Bo vendien kan ook de DFB de toeschou wers niet dwingen naar slechte wed strijden te komen kijken. In de ko mende jaren zal worden uitgemaakt of ook in West-Duitsland het eredivi sie-voetbal niet zal moeten omzien naar bedrijven en particulieren, die bereid zijn de clubs financieel te steunen. De regionale Keulse club „Viktoria Köln" heeft er al een be gin mee gemaakt: de eau-de-cologne- magnaat Ferdinand Muelhens heeft toegezegd „Viktoria" te zullen adop teren; Muehlens is van plan er de tweede Keulse Bundesliga-club van te maken. GECONTRACTEERD 26 spelers: Jos Brull (27), Harry Brull (32), Sjdran Cebinac (27)), Marinus van Dongen (18), Ton Dormans (23, Louis Dullens (23), Willy Dullens (22), Paul Eype (21), Lec Fre- drichs (19), Jo Geyselaars (19), Geert Gruisen (32), Frans Guns (26), Theo Hanssen (18), Harry Heuts (22), Pierre Hermans (23), Leen Kiers (21), Jan Klingen (20), Piet Kusters (28), Henk van Laatum (25), Nico Mares (26), Wim van Muiken (19), Jo Plum (25), Henny Roelofs (19), Willy Venhovens (18), Piet Vogels (28), Jan Wolfs (28). GEKOCHTMarinus van Dongen (Dongen), Ton Dormans (Lim burgia), Theo Hanssen (Veritas), Jan Klingen (Roermond), Henk van Laatum (Elinkwijk), Wim van Muiken (Berg en Terbleyt). VERKOCHT: Leo van der Linden (Roda JC), Ton Netten (Elink wijk), Piet Quix (Limburgia). Pierre Hermans en Butzen wer den weer amateur. Povovic stop te bij Sittardia met voetballen. WILLY DULLENS weer in oude vorm TRAINER: Wladimir Beara (Zuid- Slavië). MIEL PIJS Brabantse Rotterdammer GECONTRACTEERD 19 spelers: Hans Bentzon (25), Jan van Be- veren (19), Ben Bosma (23), Charlie Bosveld (26), Hans Bui tendijk (20), Hans Eijkenbroek (27), Nol Heyerman (26), Gerrie ter Horst (23), Ton Kemper (26), Jan Langhorst (24), Ole Madsen (32), Dirk van Nierop (20), Henk van Oosterhout (20), John Schoen makers (20), Jan van der Veen (19), Miel Pijs (25), Lambert Ver donk (22), Arie Vermolen (22), Cees Versluis (22). GEKOCHT: Nol Heyerman (Xer xes), Miel Pijs (PSV), Lambert Ver donk (PSV). VERKOCHT: Pim Doesburg (PSV), Joop Onsman (DFC), Jan Bou- man (Fortuna VI.), Henk van de Korput (SVV), Wil van Beveren (SVV), Wil Vrösch (Limburgia), Theo Laseroms (Pittsburgh Phan toms), Piet Groot (Pittsburgh Phantoms). TRAINER: Wil Coerver. GECONTRACTEERD 27 spelers: Gerrie Althof (30), Henny Althof (20), Fred André (26), Jos Bak ker (18), Ko Bakker (33), David Bielhus (22), Jan Boekestein (23), Dick Bond (23), Cees Boontjes (20), Jacq. Cleeren (19), Gerrie Clement (27), Paul van Egmond (24), Frans van Essen (19), Henk Evenblij (20), Ruud Geestman (23), Rob Groot (20), Aad Jense (24), Nico Jonker (27), Joop Koopman (19), Tjeerd Kort (26), Ronald Manders (19), Paul van der Meeren (23), Ab van Son (21), Leo van Straaten (19), Cees Vos (20), Hassie van Wijk (28), Ton Verschoor (18). GEKOCHT: Jan Boekestein (Go Ahead), Ruud Geestman (Blauw Wit), Rob Groot (FC Zaanstreek), Paul van der Meeren (RCH). VERKOCHT: Heinz Stuy (Ajax), Matijasic (Willem II), Richard Bruijnzeel (DWS), Olof Hendrik- sen, Hans Gallis, Herman Seegers (alle drie RCH). Pirovano Bert van Wooning en Dick Dekker werden weer amateur. TRAINER: Piet Visser. GECONTRACTEERD 19 spelers: Eddie Achterberg (20), Johan Beekman (18), Jan Bronkers (22), Issy ten Donkelaar (25), Epi Drost (21), Dick van Dijk (21), Frits Eppink (19), Thomas Geer- dink (21), Herman Heskamp (20), Frits Hilgerink (26), Benny Huve (22), Jan Jeuring (19), Zoran Mi- sic (29), Kalle Oranen (21), Theo Pahlplatz (20), Paul Scheurink (23), Kick van der Vall (21), Wil lem de Vries (24), Kees Warrin- ga (23). GEKOCHT: Dick van Dijk (SVV), Eddie Achterberg (DOS), Paul Scheurink (Quick '20), Kick van der Vall (Feyenoord). VERKOCHT: Ruud Vondeling (De Graafschap), Paja Samardzic (Feyenoord), Jan Bronkers (He racles), Egbert tér Mors (Rot Weiss Essen). Job Hoomans, Henk Gieskes, Herman Buma en Daisy Terbeek werden weer ama- KEES RIJVERS net als St. Etienne O teur. Nerus Aalbers tekende nog geen contract. TRAINER: Kees Rijvers. GECONTRACTEERD 27 spelers: Jan Bond (24), Jaap Bond (18), Jaap Bond (21), Jack Hoogland DICK TOL Volendam zal hem missen (21), Jaap Jonk (19), Hein Jonk (20), Jan Jonk (23), Jack Jonk (21), Jan Jonk (19), Wim Kras (23), Jan Kwakman (27), Gerrit Muhren (21), Jan Muhren (18), Johan Pelk (25), Klaas Plat (25), Jan Ruiter (20), Kees Schilder (20), Jaap Schokker (21), Dick Sier (25), Klaas Sier (23), Jaap Smit (21), Kees Tol (24), Jaap Tol (21), Kees Tuyp (21), Jaap Zwarthoed (25), Jan Zwarthoed (20), Klaas Zwarthoed (26). GEKOCHT: geen spelers. VERKOCHT: geen spelers. Dick Tol is trainer geworden van OSV. Klaas Karregat wacht af of zijn opvolger voldoet: hij blijft be schikbaar voor het geval het no dig is. TRAINER: Ron Dellow (Enge land) GECONTRACTEERD 22 spelers. Xerxes bracht in deze fusie mee: Hans Dorjee (26), Ab Favie (26), Wim Hanegem (23), Bep van der Heyden (20), Rob Jacobs (23), Alex Joncic (30), Jan Kleingeld (22), Wim Kleinjan (25), Ton Pansier (20), Lazar Radovic (29), John Spinhoven (23), Theo van Toledo (24), Eddy Treytel (210 DHC de volgende spelers: Eddy Blok (22), Aad de Bruin (18), Chris Kronshorst (21), Thijs Kwakkernaat (21), Wim Reyes (20), Wim Tetteroo (27). Gecon tracteerd werden verder: Frans van der Heide (20), Rein Kreij er- maat (32), Kobus Lissenberg (22). GEKOCHT: Frans van der Heide m (Hermes DVS), Rein Kreijermaat (Feyenoord - vrije transfer), Kubus Lissenberg (Ve- lox). VERKOCHT door Xerxes: Piet Kriesch, Gerard de Winkel (bei den SC Cambuur), Nol Heijerman (Sparta). De meer derheid van DHC- spelers ging naar de amateurclub DHC '66. Bij Xer- xes naar de ama- §111111 HP teurclub Xerxes. TRAINER: Kurt KREIJERMAAT Lindner, Tsjecho- nieuwe kans.Slowakije).

De Vallei | 1967 | | pagina 17