ONDANKS ONBEPERKTE MOGELIJKHEDEN: VZC in SeiZOen '68 Oprichting van Scherpenzeeise wielerclub 3 kampioenschappen kon „onmogelijk" worden gerealiseerd Schreeuwend gebrek aan pioniers Subliem seizoen van Panters eindigde met teleurstellingen Blue Soeks bereikten met groot machtsvertoon le klasse Rhevo 66 en Weaving schoten omhoog Teammanager Vonk gokt volgend seizoen wéér hoog Faam Donateurs Perspectief Panters Weaving Rhevo '66 Waterpolo HEREN SCHERPENZEEL. De plannen om in Scherpenzeel te komen tot de oprichting van een wielervereniging zijn on danks de op velerlei gebied on beperkte mogelijkheden op grandioze wijze mislukt. Hoe wel het er aanvankelijk bepaald veelbelovend uitzag, was het in deze gemeente niet mogelijk een bestuur te creëren voor de club, hetgeen in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat er een schreeuwend gebrek bleek te zijn aan pioniers, die zich vol komen wilden inzetten voor de op te richten vereniging. Het diepst teleurgesteld over deze zaak is ongetwijfeld de heer Hennie Renes, in feite dé grote initiatiefnemer, die zijn (reeds in een vrij ver stadium verke- rende) plannen in Scherpenzeel zag doodbloeden. Eén nederlaag Wintertraining 'VEENENDAAL De prognose die teammanager Leo Vonk van de Veenendaalse Blue Soeks gaf vóór het begin van de honk balcompetitie is uitgekomen: het VHC-negental is op werkelijk grootse wijze kampioen geworden in de tweede klasse. Met groot machtsvertoon (zeges met „astronomische" cijfers en een verplet terende slagkracht) grepen de enthousiaste Veenendalers de titel in hun afdeling. Het afgelopen seizoen werd voor de Blauwkousen overigens op velerlei gebied een succes. Het ledental is aanzienlijk gegroeid (vooral van jeugdzijde veel interesse) en de naam VHC is een niet meer weg te denken begrip in de Veenendaalse sportwereld; het zijn allemaal factoren voor een prachtige toekomst voor deze ver eniging. Volgend jaar komt VHC met twee teams uit in de compe titie, terwijl men plannen heeft om voor de (vele) adspiranten een onderlinge competitie te creëren, op basis van het zgn. „straat- honkbal". VEENENDAAL Het laatste waterpolo-seizoen was voor de Veenendaalse zwemclub een uitermate goed seizoen. Drie van de vier teams werden kampioen in hun klasse en promoveerden alle. Alleen het eerste herenteam eindigde in de derde klas van de bond op de tweede plaats achter het Barneveldse DWK. Deze ploeg en vooral een falende arbitrage in de laatste wedstrqd van het seizoen hielden deze VZC-formatie vrijwel zeker van het kampioenschap af. Een derge lijk goed jaar zal niet elk jaar voor kunnen komen. Thans staan de zaken er zo voor, dat het eerste herenteam grote moeilijkheden heeft om te promoveren naar de tweede klas van de bond. De dames hadden het verleden jaar in de tweede klas van de Kring toch wel moeilijk. Enkele malen werd met miniem verschil gewonnen en ook moest men eenmaal met lege handen naar huis. Niettemin werd dit team kam pioen en kon in een promotiecom petitie tweemaal winnen van 't Utrecht se Wilskracht 2, waardoor promotie naar de eerste klas van de Kring van Midden Nederland mogelijk werd. Dit jaar gaat het minder goed. De bezet ting is zodanig, dat enkele vaste speel sters voorgoed zijn verdwenen of om studieredenen, niet hebben kunnen uit komen. Een degradatie zit er dan ook dit jaar^dik in. De drie herenteams deden het zeer goed verleden jaar. Heren 1 won alle wedstrijden ruim, alleen van DWK werd tweemaal verloren. Thuis werd het een verdiende nederlaag, maar in Barne- veld werd de betere ploeg naar een ne derlaag gefloten door een falende arbi ter. Dit kostte VZC de bovenste plaats en uiteraard ook de promotie. In de win tercompetitie brak men ditmaal zeer ver door, doch in Enschede vond de ploeg zijn Waterloo tegen ZCE. Dit sei zoen gaat het goed met de heren van VZC. Thans is men kampioen van de derde klas van de bond door het beslis singsduel tegen Brandenburg uit Biltho- ven in winst om te zetten (5-4). Welke tegenstanders de VZC-mannen in de promotiecompetitie ontmoeten is nog niet bekend. Heren 2 werd verleden jaar ongesla gen kampioen. Er werd steeds met groot verschil gewonnen. Ook dit jaar is het goed mogelijk, dat het kampioen schap binnen bereik ligt, maar men heeft nog weinig overzicht. Heren 3, sa mengesteld uit de jeugd van VZC, heeft het ook vrij goed gedaan dit seizoen, maar door steeds weer met invallers uit te komen verloor men enkele wedstrij den, waardoor grotendeels het kampi oenschap werd verspeeld. De jongens- adspiranten werden verleden jaar even eens kampioen. Slechts één nederlaag wist men deze ploeg toe te brengen en éénmaal werd er gelijk gespeeld. Dit jaar gaat het minder goed, daar het team van verleden jaar vrijwel geheel is ondergebracht in heren 3 en men met een totaal nieuwe adspirantenploeg is gestart. Niettemin doen deze „VZC-wel- pen" het aardig, maar een kampioen schap zoals verleden jaar zit er niet in. Het ligt voor de hand dat vooral de herenafdeling van VZC een goede tijd tegemoet gaat. want als de heren kans zien om de tweede klas te halen, wat een pracht succes zou zijn, dan zullen de andere jonge spelers zich daaraan flink kunnen optrekken. Dit kan als re sultaat hebben, dat VZC goed in zijn reserves zal komen te zitten, zodat en kele vrij oude spelers kunnen worden vervangen, zonder dat de ploeg er scha de van ondervindt. Dit is nu nog niet het geval. Dat de Vêenendaalse sportwereld kan terugzien op een fenomenaal sportjaar vol daverende successen, kampioenstitels, verrassingen en im ponerende sportevenementen staat onomstotelijk vast. Het is in feite één groot festival geweest, dat door vrijwel alle lokale verenigingen uitbundig werd ge vierd. Meermalen droegen de sport pagina's van ons dagblad met name in de maandag-editie een wat eentonig karakter, daar de le zers met de regelmaat van de klok werden geconfronteerd met de vele kampioenschappen en de daaraan verbonden, drukbezochte recepties. Ook de individuele prestaties van sportlieden en een groot aantal im portante matches hebben tot het welslagen van de afgelopen sport- periode bijgedragen. '66'67 zal dan ook met vergulde letters wor den vermeld in de annalen van het Veenendaalse sportwezen. De sprankelende successen be reikten een climax toen bekend werd, dat tien jeugdige turnsters van gymnastiekvereniging Sparta door de Vereniging Rijksspelen wa ren uitverkoren om in Suriname de monstraties te gaan geven om het damestürnen aldaar furore te doen maken. Een grote eer voor gymnastiek vereniging Sparta, voor de frêle, ta lentvolle meisjes, voor de Neder landse turnsport in het algemeen en.... voor Veenendaal. Dat deze uitnodiging ook de vroede vaderen daadwerkelijk heeft aangesproken, bleek wel uit de subsidie, welke a la minute werd verstrekt. De tumdelegatie heeft in Surina me in het middelpunt van de belang stelling gestaan. De technische lei ding de heer en mevrouw Vaar tjes werd door verschillende ra dioreporters geïnterviewd en de ca mera's van de Surinaamse tv snor den gedurende de stijlvolle oefenin gen van de Veenendaalse meisjes. In alle opzichten slaagde deze sprookjesachtige trip van het Spar- ta-gezelschap, dat op exquise wijze Nederland en vooral Veenendaal vertegenwoordigde in Suriname. laatste duel had veel weg van dat der dames, want ook toen had de ploeg in winnende positie veel pech. Het andere herenteam, dat eveneens in de eerste klas van de bond uitkwam, had een uitstekende start, maar viel halverwege de competitie terug. Met kunst- en vliegwerk wist men zich in de eerste klas van de bond te handha ven, zodat Panters het komende sei zoen weer met twee teams in de eer ste klas mag uitkomen. Het derde herenteam kon het in de tweede klas van de bond niet klaren. Van meet af aan heeft het in de onder ste regionen vertoefd, en degradeerde. De jeugdteams van Panters, waarvan men een meisjes- en een jongensteam had ingezet, deden het leuk en het ziet er naar uit, dat Panters later enkele goede reserves tot zijn beschikking zal kunnen hebben. De meisjes eindigden als nummer drie in deze jeugdcompe- titie en de jongens als nummer vijf. Al met al een zeer woelig seizoen van Panters. De toekomst ziet er voor al voor de dames minder goed uit, want enkele vaste speelsters zullen er in het komend seizoen niet meer bij zijn. Vaste speelsters als Wil Schoemaker, Lineke van Hardeveld en misschien nog wel meer staan komende winter buiten de lijnen. Het wordt dan zwaar en men is misschien wel blij niet in de hoofdklasse te behoeven te spelen. De heren zullen het wel weer ver kunnen Wielrennen in Scherpenzeel: Voor lopig nog slechts éénmaal per jaar Het gaat allemaal nog paradoxaler klinken, wanneer men bedenkt, dat er in deze gemeente allerhande factoren aanwezig zijn, die de verwachting be slist rechtvaardigen, dat de op te rich ten club wel eens binnen zeer korte tijd zou kunnen uitgroeien tot een kern gezonde vereniging: het feit, dat de naam Scherpenzeel in de Nederlandse wielerwereld van de amateurs, door de fenomenale "prestaties van de plaatse lijke renners een grote bekendheid ge niet, de (zeer reële) mógelijkheden, dat wielrenners uit de wijde omgeving zich laten inschrijven bij de Scherpen zeeise club en een plaatselijk bedrijfs leven, dat zonder enige twijfel zijn volle medewerking verleent Bestaansrecht heeft een wielervereni ging in Scherpenzeel beslist. De plaat selijke renners moeten nu naar Amers foort, waar zij zijn aangesloten bij- de gelijknamige ren- en toerclub. Ook ad- spiranten, nieuwelingen en amateurs uit Veenendaal staan hier ingeschreven als lid. Bovendien is zonneklaar gebleken, dat de bevolking in principe zeer geïn teresseerd is in de wielersport, waar mee men echter nog te weinig kennis heeft gemaakt. Enkel en alleen doordat de betreffen de bestuursleden in spe op alle fronten verstek lieten gaan en totaal geen acti viteiten ontplooiden, is dit lofwaardige initiatief op toch wel ergerlijke wijze de grond ingeboord. Reeds vier jaar begeleidt Hennie Re- nes de Scherpenzeeise renners naar al le delen van het land. De opvallend fraaie resultaten, welke zijn „pupillen" overal wisten te boeken en die de naam Scherpenzeel in de wielersportkringen een befaamde klank bezorgden, waren de aanleiding tot zijn plannen. Een be langrijke stimulans om zijn ideeën hier omtrent verder uit te werken was bo vendien, dat de jaarlijkse wielerronden van Scherpenzeel (voor de eerste maal gehouden onder auspiciën van de Scher penzeeise winkeliersvereniging EMM en de laatste twee jaren werden georgani seerd door de plaatselijke Oranjevereni ging) enorm veel publiek trokken en 'n daverend succes bleken. Na de tweede wielerwedstrijd in het dorp kwam een groep van plm. tien mensen bij elkaar om de mogelijkheden te bespreken van het oprichten van een nieuwe vereniging. De heer Renes vertelde ons hierover: „Er werden voorlopig vijf bestuursle den benoemd, die het grote pionierwerk moesten doen om te komen tot de op richtingsvergadering. Ik zelf wilde geen functie om tweeërlei redenen: allereerst kon ik me het niet permitteren in ver band met mijn zaak, daar ik vrijwel al tijd de renners al vergezel en ten twee de heb ik me niet beschikbaar gesteld, omdat ik een rijwielzaak heb en de mensen een functie in het bestuur van een wielerclub direct associëren met 'n commercieel belang. Van de aangestel de bestuursleden hoorde ik overigens niets, terwijl ik me er zeer goed van bewust was dat een oprichtingsprocedu re nu eenmaal ontstellend veel tijd in beslag neemt. De berichten bleven ech ter uit en op deze teleurstellende wijze is het plan weggezonken in het moeras der mislukkingen". De promotor van de Scherpenzeeise renners, zoals hij in verschillende kran ten wordt genoemd, twijfelde overigens geen moment aan de goede voorne mens van zijn medewerkers, die echter initiatief te kort kwamen. Het is nog sterker te betreuren wanneer men be denkt, dat er reeds een dertigtal dona teurs was (notabene voor de officiële oprichting) en ook het bedrijfsleven in Scherpenzeel in principe zeer geïnte resseerd was in deze tak van sport. Zoals men bijna wekelijks in de krant kan lezen, boeken de Scherpenzeeise renners in de verschillende wedstrijden de meest fantastische resultaten. Na men als Matti de Koning, Arnold Voogt, Teus Valkenburg, Jan Vlastuin en Henk van Velzen hebben een bekende klank gekregen in de Nederlandse amateur- wielerwereld. Andere talentvolle ren ners zijn Jan Cozijnsen, Hans van Vel zen en de jeugdige Rolf Sas. Jan Vlas tuin werd onlangs bezocht door de bondscoach van de KNWU, Jan Derk- sen, die hem verzocht deel te nemen aan de Nederlandse sprintkampioen schappen op de baan. Ook de Veenendalers Geert en Herman Hummel, adspirant Jetze Reijenga, Hen- driksen, Huybers, Valkenburg en C. v. d. Boogaard hebben zich moeten in schrijven bij Ren- en Toerclub Amers foort. Alhoewel de renners uit beide ge meenten zeer tevreden zijn over deze vereniging, zou het toch wenselijk zijn, wanneer de oprichting van een wieler vereniging in Scherpenzeel 'n feit werd. De Veenendaalse beoefenaars van de ze sport zouden zich wellicht onmiddel lijk aansluiten bij de club, terwijl de initiatiefnemer zelfs aanvragen kreeg uit ,Ede, Barneveld en Maarn, waaruit overduidelijk blijkt, dat er werkelijk behoefte bestaat aan een club in onze omgeving. De mogelijkheden in Scherpenzeel zijn beslist onbeperkt. De geweldige, serieuze renners op de eerste plaats, voor wie de nabije toe komst grote perspectieven biedt. Ver der zal het ledental van een nieuwe wielervereniging stellig de verwach tingen overtreffen, daar renners uit ve le omliggende plaatsen in Scherpenzeel zullen gaan fietsen. De flinke belang stelling van de bevolking voor de wieler sport en de steun van het Scherpenzeei se bedrijfsleven completeren tenslotte deze serie exponenten voor een wel haast volmaakte nieuwe vereniging. Pionierwerk voor de veel tijd vergen de oprichtingsprocedure is echter onont beerlijk. Mochten nieuwe pogingen in deze richting opnieuw doodbloeden, dan verdient het misschien aanbeveling eens wat te ondernemen op het gebied van intergemeentelijke contacten. Wellicht zijn er in andere gemeenten waar men de wielersport wil pousseren, nog pio niers te vinden. RHENEN /VEENENDAAL Er is in onze omgeving gedurende het afge lopen seizoen goed gevolleybald. De Veenendaalse Panters, die met 7 team? aan de competitie deelnamen, hadden een prachtig seizoen. Zowel de dames als de heren-hoofdformaties hadden de kans om zich via promotiewedstrijden een klas hogerop te werken, maar juist in deze matches ging het mis. Veel domme pech en volslagen off-days van hoofdspelers waren er debet aan dat de zo begeerde sprong naar de hoofd en overgangsklasse niet kon worden ge maakt. Weaving uit Veenendaal, afge vaardigde van de KVSW en uitkomende in het district Amersfoort, zag zijn inspanningen in de vierde klas van de bond beloond en promoveerde een klas hoger. Rhevo '66 uit Rhenen had even eens een goed jaar, want zowel de da mes als de heren konden de laagste klas van de bond verlaten en komen het volgende seizoen in respectievelijk de tweede en derde klas van de bond uit. Een fantastisch volleybalseizoen van de ze regionale teams. Het heeft er aanvankelijk niet naar uitgezien, dat het hoofdteam van de da mes zo hoog zou kunnen eindigen. Er waren enkele jonge speelsters ingezet van wie vrijwel niet kon worden ver wacht, dat zij in de overgangsklasse een toonaangevende rol zouden kunnen spelen. Maar na enkele wedstrijden ging het steeds beter. Thuis werd alles gewonnen, terwijl er slechts twee uit wedstrijden werden verloren. Toch was dit nog niet voldoende voor het kam pioenschap, want het Hilversumse GVC had eveneens slechts vier verliespunten opgelopen, waardoor een beslissings duel in de Utrechtse Jaarbeurshal len noodzakelijk werd. Panters was voor dit treffen favoriet, maar het pak te anders uit. Dé pechduivel sloeg op het beslissen de moment toe, want toen Panters in de vijfde en beslissende set met 1412 voorstond kon het bijna geen goed meer doen. Wat in een volleybalwed strijd zeer vaak voorkomt, n.l .een black-out, was toen net iets te veel voor het jonge Pantersteam. De strijd ging op het nippertje met 23 verlo ren en Panters promoveerde niet naar de hoofdklasse. GVC was de meest ge lukkige ploeg. Het tweede damesteam, dat op pa pier aardig in elkaar zat, bracht het in de tweede klas van de bond niet zo ver. Op het allerlaatst kon het zich nog juist aan degradatie onttrekken door twee wedstrijden achter elkaar te winnen. De heren van Panters zaten min of meer in dezelfde schuit als de dames. Het hoofdteam werd ongeslagen kam pioen van de eerste klas van de bond met notabene 23 punten voorsprong op nummer twee van de ranglijst. Maar op de allesbeslissende dag, ook in de Utrechtse Jaarbeurshallen, kon dit team zijn kracht niet tonen daar het volslagen uit vorm bleek te zijn. De anders zo „dodelijke" aanval van de Veenendalers kon slechts sporadisch worden gebruikt, daar de opbouw van het spel zoek was en men moest het hoofd buigen voor het Amsterdamse KVA en MVC uit Gouda. Vooral het brengen mits de homogeniteit in de ploeg kan worden gehandhaafd. Het Veenendaalse Weaving deed na een jaar absent te zijn geweest weer mee aan de competitie. Men liet zich inschrijven in het district Amersfoort en men had het in de vierde klas van die bond bijzonder gemakkelijk. Men liep als het ware over alle tegenstan ders heen en werd ongeslagen kam pioen. Voor deze goede prestatie werd men gehonoreerd met een mogelijk dubbele promotie, want Weaving mag vermoedelijk het komend seizoen uit komen in de tweede klas van de bond, district Amersfoort. De dames van Weaving lieten dit jaar verstek gaan, maar mogelijk storten zij zich de ko mende maanden weer in het competi tie avontuur. de eerste klasse beslist weer volop meedraaien". Het Veenendaalse honkbal gaat zien derogen vooruit, vindt hij. Ook insiden hebben dit meermalen te kennen gege ven en zelfs de tegenstanders van de Soeks waren vaak verbaasd over de grote sprong, die de Veenendalers heb ben gemaakt in deze tak van sport. Uiteraard kunnen nog vele technische details effectiever worden uitgewerkt, doch dat VHC een grote toekomst tege moet gaan is een evidente zaak. Slechts één nederlaag moesten de Blauwkou sen incasseren tegen „naaste" con current Quick. Alle resterende wedstrij den werden doorgaans eclatante over winningen voor het VHC-negental. „Voor de komende competitie in de eerste klasse gok ik weer hoog", ver telde de teammanager van de Soeks. „Ongetwijfeld wordt het een bijzonder zwaar seizoen, maar ik ben zeer opti mistisch. Het klasseverschil in het Ne derlandse honkbal vervaagt steeds meer omdat er in alle klassen zowel in de rayonafdelingen alsook landelijk beter honkbal wordt gedemonstreerd. We hebben een goed team met enkele individueel sterke spelers, o.a. werper Jan van de Hoef, die jammer genoeg nog niet genoeg kan trainen. In de eerste klasse willen we beslist weer tot goede resultaten komen". De Blue Soeks gaan voor de aanvang van de competitie enkele oefenwedstrij den spelen tegen hoger geklasseerde te genstanders en handhaven de intensieve wintertraining. Exponenten voor nieuwe successen... Rhevo uit Rhenen maakte in het af gelopen seizoen een heel goede beurt. De dames begonnen zeer goed, maur enkele kostbare foutjes hielden hen bij na nog van het kampioenschap af. Er was een beslissingsduel voor nodig te gen Kracht én Vlugheid 2 uit De Meern om uit te maken wie er kampioen zou worden. Rhevo zegevierde en promo veerde derhalve automatisch naar de tweede klas van de bond. De heren waren drie wedstrijden voor het einde van de competitie al kam pioen. In de resterende wedstrijden moest men de eer éénmaal aan een mindere tegenstander laten, zodat de com,petitie niet ongeslagen kon worden beëindigd. Dit herenteam werd dus kampioen van de vierde klasse bond en ook deze ploeg komt het vólgend sei zoen een klasse hoger uit, n.l. in de derde klas. Beide Rhevo-teams zullen het 't volgend seizoen niet gemakkelijk krijgen en vooral de dames zullen zeer hard moeten werken om zich in de tweede klas te kunnen handhaven. De coach van de Blue Soeks, de heer Vonk, is bijzonder content over zijn pupillen. Hoewel deze zijn voorspelling aan het begin van de competitie nogal kras vonden, is deze prognose van de ex-hoofdklasser op magistrale wijze ge realiseerd. Nadat het team het eerste seizoen min of meer „voor spek en bonen" had mee>- gedaan en ook het tweede seizoen door te weinig ervaring geen succes werd, is de derde honkbalcompetitie van de Soeks op daverende wijze be sloten. Vermoedelijk behoeft VHC geen pro motiewedstrijden te spelen zodat met dit kampioenschap automatisch de eer ste klasse rayon is bereikt. Naar de coach ons mededeelde is dit succes voor een groot deel te danken aan de wintertraining, welke de Blauwkousen hebben gehad, waarbij vooral de na druk werd gelegd op het werpen en slaan. Het resultaat hiervan heeft zich in de afgelopen competitie duidelijk ge manifesteerd, 5 VHC-ers hebben een slaggemiddelde van plusminus 0.450 „Eigenlijk is dit veel te hoog voor de ze klasse", aldus Leo Vonk. „Maar het hoge teamslaggemiddelde is bepaald doorslaggevend geweest. Mijn pupillen zijn ontzettend vooruitgegaan en vooral hun grote enthousiasme valt me steeds weer op. Het volgende seizoen moeten we nog wat losser gaan spelen en wat zelfverzekerder zijn. Dan gaan we in

De Vallei | 1967 | | pagina 18