Veenendaals dagblad Nieuwe luchtaanvallen in Nigeria gemeld Buiten Aanval op post bij Hongkong Man met bijl schedel ingeslagen Zwendelaars op dak Vermoorde had bezoek van zwerver WIJ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei inde Hotelier eist schade door sluiting van fabriek Jongen (16) dodelijk verongelukt Gewone pathetiek van Franse president Biaira stevig in het offensief HANDELSBLAD ONTSLAAT DERTIG MAN KRITIEK OP DE F-lll b Bliksem doodde twee mannen Perioden met zonneschijn A In de tentakels Autobus in ravijn VRIENDSCHAP AANVAL MEPH1STO Ook mevr. Gandhi naar Caïro Pruimen schaars ECHTPAAR DOOD NA SLIP MET AUTO Ongemoeid Gevaarlijk Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di„ do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG II AUGUSTUS 1967 41e JAARGANG DE GAULLE VALT ZIJN CRITICI AAN i 4? M AMSTERDAM De directie van het Algemeen Handelsblad in Amsterdam heeft de volgende mededeling ver strekt: De directie van het Algemeen Han delsblad in Amsterdam heeft moeten besluiten tot een reorganisatie van het technisch bedrijf. Hiertoe zullen wijzi gingen worden ingevoerd in de ploegen diensten van de meeste produktieafde lingen. Dit heeft mede tot gevolg dat voor dertig, merendeels ongeschoolde werk nemers, een ontslagvergunning zal worden aangevraagd. Ook na de reor ganisatie kunnen de technische ver vaardiging van het Algemeen Handels blad en de drukopdrachten van derden op de tot nu toe gebruikelijke wijze worden uitgevoerd". „De directie heeft over deze maatre gelen een diepgaand overleg gevoerd met de personeelsvertegenwoordiging en de vakorganisaties", aldus een mede deling van de directie van het Handels blad. N^aar het water in de verscholen heipoel terugliep en er een smalle slijkerige oever overbleef, trek ken op de verzuurde grond purperen bladrozetjes als van huislook (maar veel fijner en prachtig teer van bouw) onze aandacht. Kleine, brekelijke plantjes staan er op de vochtig-zwarte aarde en in het platte, groene mos, glinsterend van regen of dauw, maar er kwam vannacht geen neerslag en ook staan de heistruiken reeds droog van de nachtelijke nevel. Die fonke lende slijmdruppels bekronen namelijk de rode bladtentakeltjes van de zon nedauw en zó fel kan de zon niet schijnen, dat dit merkwaardige „dauw"-sproeisel zou opdrogen. Dit mag ook niet, want het leven van onze drosera hangt ervan af; het is overigens geen wonder, dat menin tijden, toen volks- en bijgeloof nog bloeiden, er het vurig begeerde levens elixir in meende te hebben ontdekt. De zonnedauw werkte sterk op de verbeelding der middeleeuwse alche misten en zij noemden het blijvende kleverige yocht een „Miraculum Deï". Het volk zag er de tranen van de geliefde godin Frigga in en benutten het aftreksel der plantjes iegen veler lei kwalen en in de moderne ho meopathie bleef er het een en ander van bewaard. De jager, die zo'n ge droogd vliegenvangertje bij zich draagt, kan zeker zijn van zijn schot, doch in de natuurlijke historie waarover in de krant van morgen feomt ge zulke, dwaze praatjes niet tegen. 11 augustus '67 A. B. WIGMAN eh' Hl- fraans vliegtuig heeft gisteren het hoofdkwartier van de Nigeriaanse luchtmacht in Kadoera gebombar deerd, waardoor verscheidene gebou wen zijn beschadigd en ten minste drie mensen zijn gewond. Het toestel werd door luchtdoelge schut onder vuur genomen maar het werd niet geraakt. Twee bommen vie len op enkele tientallen meters van ge parkeerde federale vliegtuigen. Het was de tweede maal in twee dagen dat de Biafraanse luchtmacht aanvallen op Nigeriaans gebied uitvoerde. Woensdag vielen bommen op de hoofd stad Lagos. De strijdkrachten van Biafra, het af gescheiden oostelijke deel van Nigeria, hebben bekendgemaakt, dat zij na hun verrassende inval in de aangrenzende midden-westelijke staat daar nog vijf plaatsen in hun macht hebben gekre gen. Nadat woensdag direct na de in val over de rivier de Niger de hoofd plaats Benin door toedoen van muiters de zijde van Biafra had gekozen, zou den nu de garnizoenen van Asaba, Aut- sji, het oliecentrum Oeghelli en de ha venplaatsen Sapele en Warri zijn ge capituleerd. Volgens radio-Biafra wordt in Benin een voorlopige regering gevormd, nu de leden van de Ibo-stam, die in Bia fra in de meerderheid zijn, ook in het Midden-Westen de overhand hebben gekregen op de Haussa- en Foelani- stammen die in Noord-Nigeria aan de macht zijn. Uit het Midden-Westen van Nigeria, dat door troepen uit Biafra is veroverd zijn donderdag 82 buitenlanders per schip naar de Nigeriaanse hoofdstad Lagos overgebracht. Het waren Brit ten, Nederlanders, Canadezen en Duitsers. Heden worden nog 200 bui tenlanders in Lagos verwacht, meest oliepersoneel. WASHINGTON In Washington broeit een rel over een geheim rap port, volgens hetwelk invliegers meer dan honderd tekortkomingen hebben gevonden in het omstreden jachtvlieg tuig type F-lll-B met verstelbare vleugels, zo wordt van gezaghebben de zijde uit het Congres vernomen. De invliegers hebben in juni al hun rapport uitgebracht, maar tot grote ergernis van sommige senatoren heeft het departement van Defensie het als geheim aangemerkt. Afgezien van de fouten vinden deze senatoren het toestel te duur. Het zou op acht miljoen dollar komen, terwijl men aanvankelijk de kosten op iets minder dan drie miljoen dollar had geraamd. De F-lll-B is de versie voor de ma rine van het F-lll-A legervliegtuig, waarop al bestellingen van Engeland en Australië zijn ontvangen. De invliegers zouden het vliegtuig te zwaar en te traag hebben bevon den. Het zou niet van een vliegdek- schip af kunnen opereren. In de Senaat komt binnenkort de militaire begroting voor 1968 aan de orde. Daarbij zal naar men verwacht een hartig woordje over de F-lll-B vallen. MULHOUSE Bij Mulhouse in het Franse departement Haut Rhin zijn 42 mensen gewond geraakt, toen de autobus waarin zij zaten in een tien meter diep ravijn terechtkwam. De bus kwam uit Parijs. PARIJS In een felle rede heeft president de Gaulle het Franse volk gevraagd Frankrijk boven alles te stellen en niet te luisteren naar kritiek van „apostelen van het verval'" en „de monen van de twijfel". Een reeks opinie-onderzoeken, die gisteren is afgesloten, wijst inmiddels op een sterke daling van de Gaulles populariteit in Frankrijk en een toe nemende onverschilligheid jegens zijn politiek. De Gaulle vroeg in zijn radio- en tv-rede dan ook aan de Fransen om meer belangstelling aan de dag te leg gen voor de politiek van de Vijfde Re publiek, opdat Frankrijks positie in de wereld wordt versterkt. Fel ging de president te keer tegen allen in binnen- en buitenland die twijfelen aan de zeer aparte functie van Frankrijk in de wereld. Hij han teerde de argumenten, die hij gewoon lijk pleegt te gebruiken en hij hand haafde zijn standpunten inzake Viët- nam, het conflict in het Midden- Oosten en Canada. De rol van Frankryk bestond zyns inziens in het medehandhaven van de vrede in de wereld en het behoud van zijn eigen onafhankelijkheid. Hij gaf hierbij een balans eerder een sa menvatting. dan een rechtvaardiging van al hetgeen de Vyfde Republiek op dit gebied gedaan had. van het be ëindigen van de Algerijnse oorlog af tot en met het vriendschapsverbond met zijn oude erfvijand, Duitsland toe. Daarom ook had Frankrijk meege holpen de spanning tussen Oost en West te helpen verkeren in een vriendschap. Daarom ook, „al zijn de resultaten niet onmiddellijk zicht baar", knoopte Frankrijk banden met Peking aan. Daarom vooral veroor deelt Frankrijk „elke staat, die met zijn leger tussenbeide komt in een an dere natie" (Viëtnam en het Midden- Oosten).. Wönt, zo zei hij, zolang het vuur blijft smeulen, is de kans op een wereldbrand zeer groot. Wil Frankrijk zijn rol blijven spe len, zo sprak de Gaulle, dan moet het niet alleen bevrjjd zijn van alle banden (b.v. met de NAVO), die het zouden kunnen betrekken in conflic ten, die het niet gewild heeft of waar het niets mee te maken heeft, maar dient het tevens op elk gebied voor uitgang te maken en een moderne natie te worden. Vandaar dat de regering, die snel en zonder tijdverlies wil handelen, een aantal bestuursmaatregelen door middel van beschikkingen zal nemen: vandaar ook dat Frankrijk zeer ac tief is, van het wetenschappelijk on derzoek af tot het lanceren van kunst manen toe. HONGKONG Een Chinese menigte heeft vanmorgen vroeg de grens met Hongkong overschreden en een grenspost „veroverd". Een Britse functionaris werd onder bedreiging met een bijl gedwongen een verkla ring te ondertekenen, terwijl een offi cier van het Britse leger met een ge weer op een afstand werd gehouden en verscheidene politiemannen en soldaten in de grenspost urenlang ge gijzeld werden. Britse soldaten had den opdracht niet te vuren. Een regeringswoordvoerder deelde later mee dat in de verklaring werd toegezegd de prikkeldraadversperrin gen aan de grens te verwijderen en de Chinezen schadeloos te stellen voor een „opzettelijk veroorzaakte ep in scène gezet incident bij de grens- barricade". De woordvoerder ver klaarde: „De verklaring werd onder bedreiging met de dood getekend en is daarom een waardeloos, ongeldig stuk papier." Het was de ernstigste uitbarsting aan de grens sinds een Chinese menigte op 8 juli de grens overschreed en 5 grenswachten dood schoot. Toen zij de verklaring in handen hadden, gaven de Chinezen de buitge«- maakte wapens terug, lieten de gijze laars vrij en trokken in triomf terug naar China, zwaaiend met het papier. Niemand liep verwondingen op. Een regeringsverklaring die later in Hong kong werd uitgeeven gewaagde van het incident als „een kritieke toe stand die zich zonder bloedvergieten heeft opgelost". A Deze foto werd door een Britse zeeman genomen uit een raam op de achtste verdieping van een ge bouw in Sjanghai. Gedurende rel letjes werden door tegenstanders van het regime van Mao Tse-toeng twee legerauto's omvergeworpen. Soortgelijke relletjes deden zich in andere steden van communistisch China voor. „Deze vooruitgang, deze onafhan kelijkheid en deze hulp aan de vre de worden ons natuurlijk verweten door onze tegenstanrers" zei de pre sident. Daarop volgde een felle aan val „op de geesten, partijen en kran ten, die de idee, dat Frankrijk een eigen rol zou kunnen spelen onmoge lijke, bespottelijk en schandalig vin den". Desondanks zal Frankrijk blijven doorgaan zijn eigen mening te heb ben over alle grote problemen in de wereld en het zal deze mening blij ven propageren. Hij besloot met een pathetische op roep tot het Franse volk: „In het be roemde drama van Goethe stelt Me- phisto zich als volgt voor: „Ik bende geest, die alles ontkent". Welnu, luis terend naar de daden van Mephisto, gaat de ongelukkige dr. Faust van het ene ongeluk naar het andere tot aan zijn uiteindelijke verdoeming". Franse vrouwen en mannen, laat ons de twijfel verwerpen die deze de mon ons probeert op te dringen, la ten wij onze weg vervolgen. Dat is de weg van een Frankrijk dat in zich zelf gelooft en dat daarom zijn eigen toekomst Schept." BELGRADO Uit betrouwbare bron in de hoofdstad van Zuid-Slavië is vernomen, dat premier Mevrouw Indira Gandhi van India bij een ont moeting tussen president Tito en presi dent Nasser in Cairo aanwezig zal zijn. Dat zou dan gebeuren nadat maar schalk Tito uit Damascus is terugge keerd, waar hij heen gaat na het eerste deel van zijn besprekingen met pre sident Nasser. De drie staatslieden hebben elkaar in oktober vorig jaar in Nieuw-Delhi ontmoet. A De gelagkamer van het cafeetje aan de Eindhovense Dijk, waar de politie het lijk vond van de 71- jarige café-houder J. H. Schoen makers. ADVERTENTIE voor overhemden in 5 mouwlengten ZEVEAAR Onderweg voor een bezoek aan zijn dochter in Lathem is de 68-jarige F. Bos uit Zevenaar door de bliksem getroffen en om het leven gekomen. Het gebeurde tijdens een kort onweer gistermiddag omstreeks drie uur. Tijdens een zwaar onweer in de na middag is een Goudse politieagent door de bliksem getroffen en gedood. Het was de 21-jarige ongehuwde Arend M. Siekman, die per rijwiel zijp ronde In Ermelo werd een woonhuis tij dens afwezigheid van de bewoners door de bliksem getroffen, maar bu ren wisten een begin van brand met schuimblussers te doven. De brandweer in Ede heeft gister avond druk werk gehad doordat tij dens een noodweer straten en pleinen onder water kwamen te staan en kel ders volliepen. KAPELLE Het is in deze maand duur pruimen eten. Terwijl in andere jaren in augustus grote hoeveelheden pruimen worden aangevoerd is daar van op het ogenblik geen sprake. Op Zuid-Beveland wordt zelfs gesproken van een misoogst. Onder normale omstandigheden wor den in deze tijd van het jaar op de vei ling in Kapelle-Biezelinge elke dag 50 tot 75 ton pruimen geveild. Het is nu bekeken met tien ton per veilingdag en dan wordt er nog niet eens dagelijks geveild. Tegenover het geringe aanbod van pruimen staat een grote vraag naar de ze fruitsoort. Wat tot gevolg heeft dat de prijzen hoog zijn. DEN HAAG Talrijke Hagenaars zyn de afgelopen maand het slachtoffer geworden van enkele mannen, die zich uitgeven voor schoorsteenvegers. Zy melden zich als werknemers van een goed bekend staand schoorsteenveeg- bedrijf. Meestal doen zy niet meer dan wat roet onder de schoorscheenmantel van daan vegen. Nadat zy enige tyd op het dak zgn geweest, wordt dan een rekening aangeboden van soms ruim honderd gulden. Op de rekening staat vaak ook nog een schoorsteenkapje, dat naar later blijkt niet is geleverd. AMSTERDAM In een cieviel proces gaat de Amsterdamse hotelier J. A. Boerop proberen ruim zes ton los te krijgen van de General Tyre and Rubber Company als vergoeding van de schade die hij zegt te hebben gele den door de sluiting van de vestiging van het bedrijf in Amsterdam. Het besluit om de fabriek op te heffen, kwam zeer onverwacht. De heer Boe rop zegt dat ongeveer zeventig buiten landse werknemers na het bekend worden van de sluiting als dollen te keer zijn gegaan in zijn hotel aan de Nicolaas Witsenkade. De schade die zij aanrichtten beliep ruim anderhal ve ton, zo heeft de heer Boerop becij ferd. Door de sluiting van de fabriek verloor hij ook de klanten van zijn hotel, en dat terwijl een nieuw contractzo goed als klaar was. De hotelier had er zelfs al een pand voor bijgekocht. Als hij de schade die hij hierdoor heeft opgelopen optelt bij de schade die door vernielingen werd aange richt, komt hij tot een totaal van meer dan zeshonderdduizend gulden. Op 1 september zal het proces voor de Amsterdamse rechtbank gaan lo pen. Inmiddels is er beslag gelegd op een deel van de rekening van de Ge neral Tyre and Rubber Company bij de Amsterdam-Rotterdam Bank. ENSCHEDE In Enschede zijn gis teravond twee inwoners van Almelo bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Het zijn de 28-jarige Hans Wilmink en zijn twee jaar oudere vrouw, Sijtske. Het ongeluk gebeurde doordat hun auto tijdens een regenbui slipte en te gen een boom vloog. OIRSCHOT Wat was het motief van de man die dinsdagavond laat de 71-jarige alleenwonende Oirschotse caféhouder, Jan Schoenmakers, met een bijl de schedel insloeg? Het is een van de weinige vragen, die zijn overgebleven in het onderzoek, dat politie en justitie instellen naar de afschuwelijke moord die Oirschot, onder de rook van Eindhoven, in zijn ban houdt. Pas woensdagavond om half tien werd de moord ontdekt door de groeps commandant van de rijkspolitie in Oirschot, adjudant S. Verhoef, die de bejaarde caféhouder wilde opkeken. Tot zijn ontsteltenis vond hij Jan Schoenmakers, zittend in een stoel, badend in zijn bloed; het achterhoofd op diverse plaatsen ingeslagen. Jan Schoenmakers moet zijn aange vallen toen hij rustig in de gelagka mer van zijn verwaarloosde zaakje, dat de naam Oase draagt, zat te pra ten. Hij moet zijn moordenaar hebben gekend, want vast staat dat hij de man, die vermoedelijk een medeplich tige heeft gehad, heeft binnengelaten. Aangenomen wordt dat één van de twee met Schoenmakers heeft zitten praten, terwijl de ander de bejaarde man van achteren is genaderd om hem de schedel in te slaan. Hiérbij zijn beide kanten van de bijl gebruikt. Daarna heeft de dader een beddesprei over Schoenmakers hoofd gegooid en vervolgens een kast doorzocht. Geld lieten zij ongemoeid. Onder Jan Schoenmakers' matras vond de politie drieduizend gulden; in de la van het café lag nog een bedrag van vijftig gulden en in zijn portemonnee zaten honderd gulden en de sleutel van de brandkast die eveneens geld bevatte. Is de moord gepleegd om een schuld bekentenis in handen té krijgen? De politie weet het niet, maar zij sluit de mogelijkheid niet uit. Ook niet die van homofilie. Jan Schoemakers is vermoord met zijn eigen bijl. De man was bevreesd om overvallen te worden. Bekend was, dat hij, sinds hij een jaar geleden door een maagbloeding werd getroffen, met een bijl onder zijn bed sliep. Maar lag die bijl daar dinsdagavond ook; of stond hij gewoon op het binnenplaatsje naast een kolenschop en heeft de da der hem mee naar binnen genomen, toen hij achter het huis het toilet heeft bezocht? De politie zocht gisteravond naar de 47-jarige zwerver, Johan V., een in Dordrecht geboren psychopaat, die in het verleden enkele malen wegens ver mogensdelicten met de politie in aan raking is geweest. Zijn vingerafdruk ken zijn gevonden op een van de drie glazen en op twee van de zes bier- en limonadeflesjes die na de moord op ta fel zijn blijven staan. OPHEUSDEN. Gisteravond vond op de Rijnbandijk nabij „Koudenoord" in Opheusden een tragisch ongeluk plaats, waarbij de 16-jarige Johan van Dam op slag dood was. De jongen raakte met zyn bromfiets van het wegdek af toen hg met enkele vrienden aan het rijden was. Na eerste twee be tonnen heiningpalen te hebben geraakt, waarvan er een afbrak, botste hij in grote vaart tegen een derde. Het slacht offer kwam hierbij met zijn hoofd te gen de paal terecht en overleed ter plaatse. A Vast staat dus dat V. Jan Schoen makers op de avond van de moord heeft bezocht. De man is 1.68 meter lang, heeft blauwe ogen, een kromme neus, grote oren met losse lelletjes, donkerblond achterover gekald haar en een vooruitstekende kin. De politie zal graag met hem praten. Hij is eind vorige week in Oud-Gas tel geweest en heeft al geruime tijd door het westen van Brabant gezwor ven. De politie noemt hem gevaarlijk, maar wil zich niet positief uitspreken over de vraag of hij bij de moord be trokken is geweest. De dader heeft de bijl waarmee hij zijn daad bedreef, in de spoelbak van het café gezet. Hierdoor zijn vingeraf drukken verloren gegaan. Op tafel is een pakje shag gevonden dat niet van het slachtoffer kan zijn geweest. Schoenmakers rookte altijd sigaren. Een lege sigarendoos stond op tafel. Daar lag ook de bril die het slachtof fer kort voor de moord moet hebben afgezet. De tien meisjes van de Gymnastiek vereniging „Sparta" die ruim drie weken in Suriname hebben doorgebracht, kwamen gisteren op Schiphol aan. In Veenendaal wachtte hun een grandioze ontvangst door het college van B. en W. nadat zij aan de grens van de gemeente waren begroet door leden van Sparta en de Muziekvereniging „Caecilia". Met ingang van vandaag moeten alle speelautomaten in openbare gelegen heden te Rhenen de deur uit. De rechter heeft het laatste woord of ze er ooit weer in zullen terugkomen. (Van onze weerkundige medewerker) fisteren is het op veel plaatsen in ons land tot onweer gekometi. Het trok sterk de aandacht, dat de waarnemingsstations van het K.N.M.I. desondanks gisteravond om zeven uur betrekkelijk weinig neerslag meldden: de vliegbasis Twente 6 mm. De Bilt 3 mm en Ypenburg 2 mm. Toch zijn er plaatselijk wel degelijk zware slag regens gevallen, die tussen de mazen van het officiële net doorglipten. In Apeldoorn werd tussen half acht en half negen ongeveer 19 mm neerslag opgevangen, waarin ook een buitje om vier uur 's middags enig aandeel had. In het Friese Steggerda viel tus sen half zeven en zeven uur 26 mm. De vooruitzichten voor het weekeinde zijn gunstig: weliswaar is de kans op een plaatselijke regen- of onweersbui in de namiddag of avond eerst nog wel aanwezig, maar van een nieuwe rug van hoge druk vat. de Oceaan mogen zaterdag en zondag flinke zon nige perioden worden verwacht. Het weer blijft, thermometrisch gezien, vooreerst op ongeveer hetzelfde peil: de middagtemperaturen zullen maxi maal 20 tot 22 graden blijven be dragen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1