de appek bloeien Start van reclame in radio op 1 januari moeilijk haalbaar Harry Boda gehuldigd bij zijn zestigjarig toneeljubileum UIT DE KERKEN Philips aan verlies Als Veronica blijft Hilversum fiasco Engelse kleuren-t.v. op Nederland A.K.U LIEP TERUG Beetje pressie Normaal Zware concurrent Onaanvaardbaar VANAVOND MORGEN Staatsmimen fin. veilig WISSELMARKT PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG a;na 2 AUGUSTUS 1967 Coen bemerkte niet, dat de zon zonk. Zijn denken stond in lichtelaaie, hij had er geen ander licht bij nodig, om wanhopig te zijn. Want langs al zijn grieven was het toch heel duide lijk tot hem doorgedrongen, dat hij als mens gefaald had, op de HBS. Dat hij geen juist gedrag had kunnen volgen tegenover zijn klassegenoten. Met verbittering begreep hij,' hoe vreemd ze hem gevonden moesten hebben. Hij besefte, hoe platvloers-ge zond de hilariteit van de meisjes was geweest, en de reactie van de jon gens daarop. De hemel werd van oranje lang zaam paars gekleurd, diep purper. De dennen stonden daar zwart tegen aan; de natuur zweeg. Coen liep nog steeds onvermoeid. Hij voelde geen honger, geen dorst. Hij bedacht te laat, dat hij de ener gie van een dergelijke wandeling evengoed een andere kant uit had kunnen leiden, en zonder reisgeld een heel eind van huis had kunnen gaan. En zelfs dit te laat doorzien verne derde hem. „Ik ben een stommeling", peinsde hij bitter, „ik heb totaal geen erva ringen in het leven. Telkens weer sta ik er voor als een klein kind voor een pakje, waaruit evengoed een do delijk vergif kan komen als een stuk snoepgoed..." Er steeg een damp uit de slootjes; Coen snoof de vochtige lucht. Hij ril de, zonder het zelf te weten. Maar de rust rees niet in zijn hart. Het was daar een stekelige verwar ring van scherven, zo ondersteboven, dat Coen's gedachten naar de dood trokken. Dat ging heel licht, over het sterven van zijn ouders naar andere soorten van verlies. De wanhoop van opgroeiende mensen stijgt vaak naar de dood. Maar sterven leek hem zo moeilijk hoe moest je dat aan jezelf vol trekken? Hij had geen mes en geen touw hij was er nog niet op ingericht, dat was duidelijk. En de slootjes waren ondiep. Nee, om Coen heen lag voorlopig alleen maar het troosteloze leven; hoezeer hij ook meende, naar rust te verlangen. Hij moest er eindelijk van stilstaan, en zich rekenschap geven, dat er geen mogelijkheid van sterven in de nuchtere nabijheid was. De dood is soms zo'n duur geëtaleerd artikel. Toen hoorde hij uit de leegte om zich heen een hond blaffen. En eensklaps scheen zijn bewust zijn open te gaan: er stond een schel maantje aan de hemel, het was kil. Ja, hij hoorde een hond snuffelen, vlak bij. Toen wist hij niet, waar hij hele maal heen gedwaald was. Doch de hond behoorde aan de po- litie-agent van het dorp. „Bin u 'et jonker?" vroeg de diepe mannenstem uit het maan-doorsche- nen duister. „Ja", zei Coen. Onbegrijpelijk, dat hij daarnet over de dood had lopen soezen. „De hemel zij dank, dajje doar eindelek bin", zuchtte de man. Een onbehaaglijk gevoel veegde al le zorgen uit Coen's gedachten opzij. „Waarom nou weer?" vroeg hij on geduldig. „Mar Jezes, jonker, 't is bij tie- ne", zei de politie-agent. „Woar heb je al die tijd gezete?" „Ik heb nergens gezeten", zei Coen verstrooid. „Ik heb gewandeld". Hij voelde zich uitgedoofd. Hij zou wel ver van huis zijn, en nog uren moeten teruglopen... De politieman had een fiets bij zich. Daar mocht de jonker op gaan zitten, terwijl de dienaar der Wet er vlot naast liep. Een eind verderop kwamen ze de politieman van het naburige dorp te gen. „Hè'je 'm?" informeerde die; als of het een rover gold. „Joa", zei de eerste, en blies op een fluitje. Van heel ver weg kwam een ant- woord-signaal. Toen stelde de agent voor, dat hij Coen achterop zou nemen. Zo over wonnen zij de kilometers: twee man nen op fietsen, een vermoeide jongen en een hond. Hoe meer zij „Wynendael" nader- den, hoe bekender de omgeving werd. Eerst ontmoetten ze Geiles, die mét een lantaarntje langs het pad spook- z te. En weer werd gezegd, dat ze 'm hadden. Ver buiten de hekken stond Braam op de weg, met een winterjas over zijn dienstkleren. Voor het eerst viel het Coen op, dat de huisknecht oud werd. Zijn rug was niet zo recht meer, en zijn haar glansde zilverwit in het lantaarn-licht. Hem werd de komst niet gemeld. Hij zag het zelf wel: „Goddank", constateerde Braam. Die hele thuiskomst was als een te- ruggedraaide film van minder alloof. In de hal lag Coen's boekentas op de bank. Die had Gaalders junior des middags om vijf uur bezorgd met de 5 complementen van de directéur der 5 HBS. In het zijvak stak een smal, droog pakje boterhammen. En in de Rode Salon wachtten de drie freules, krijtwit van spanning sedert het alarm-telefoontje van de directeur, om kwart over twee: dat de jonge Van Wynendael op stel en sprong van T school gestuurd was wegens verre gaande brutaliteit. De saamgenepen lippen van Agne- 5 ta toen: „Ik zal hem wel eens vertel- len, waar het op staat!" Het verlopen van vele uren daarna, met eerst de groeiende verontwaardiging over zo'n vlerk. Tot dan eensklaps een onweer- houdbare bezorgdheid de stemming E deed omflappen: was niet de vader van dit kind onder tamelijk myste- rieuze omstandigheden gestorven Hadden niet Christiaan Anthony en vroeger nog Maria Borgh van Wy- nendael zelfmoord gepleegd...? Het was allemaal niet uitgesproken. Doch dat had de atmosfeer juist zo allerverschrikkelijkst geladen. Om half négen had er geen woord meer bij gekund. Zij hadden toen gelukkig al gege- ten; alleen Coen's maal stond ver- kild met vreemde witte vet-ogen in de keuken te rouwen. En toch nog plotseling waren daar de zware mannen-voetstappen op het bordes, in de hal, aan de deur van de Rode Salon. Coen stond tussen de agent en Braam. Zijn haren waren verwaaid, en zijn kleren besmeurd met mos en zand. Zijn schoenen waren dik be- modderd. Hij zag dodelijk bleek. Opvallend was echter, dat hij de langste van de groep was, en verre- weg het meest rechtop stond. De die- naar en de agent waren eerder een escorte, dan bewakers. Het dwarrelde een beetje in de drie vrouwenharten. De tantes wilden al- len iets zeggen; het varieerde van jj terechtwijzing tot zorgzaamheid. Ze zwegen. „Ik ben van school getrapt", zei Coen. Hij rilde. „Ik ga meteen maar naar bed". Hij wendde zich al om. (Wordt vervolgd) HILVERSUM Het is vrijwel uitgesloten, dat de reclame in de radio op 1 januari 1968 wordt ingevoerd. Wel hebben de betrokken instanties een nieuwe basis gevonden voor het lüt te werken systeem. Na een langdurige impasse zijn de besprekingen hierover nu zeer ver gevorderd, maar zelfs bij een directe overeenstemming zou de tijd van voorbereiding tot de streefdatum 1 januari al te kort zijn. jimiiiiiiiniiiiiiiiiiuiiiiiuiuimiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiimniniiiiiiiiiiuiiiniaiiiu iiiiiiiiiMumiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiniitiiiiiiii 3579 Het tweetal stond werkelijk perplex bij het aan schouwen van de bouwwerken die een uitgesproken Egyptische trant vertoonden. Maar niet alleen de bouwstijl had overeenkomst met die van een oude Aard se cultuur, zelfs de in de muren gehakte symbolen wa ren identiek aan die der Egyptenaren. Men had zich ergens tussen de tempels van Luxor kunnen wanen. Arend, die in vroeger jaren veel belangstelling voor het land der Farao's had gehad, herkende verschillen de dezer tekens. Hij schudde verbluft het hoofd. „Dit is mij volkomen een raadsel. Het Horus-oog en het symbool van de oneindigheid en nog allerlei andere, die ik zo gauw niet weet. Hoe verklaar je dit? Er ligt een afstand van zes miljard kilometers tussen deze tempels en het Nijldal! Dat zal me een deining geven in weten schappelijke kringen, als we dit bij onze terugkeer rap porteren. Alle oude theorieën worden weer eens onder steboven gekegeld!" hij haalde de schouders op en lachte. „Enfin, dat is van later zorg. Wij gaan verder, Sanny!" 45 - Omdat mevrouw Meng blijft zwijgen, besluit Rech ter Tie haar mee te nemen naar het gerechtsgebouw. •Hij gelooft niet dat ze persoonlijk schuldig is maar zo lang ze weigert om mee te werken zit er niets anders op. Snikkend laat ze zich naar buiten leiden. „Ik ver wachtte echt niemand", protesteerde ze. „Waarom denkt u dat toch? Ik hoorde de kikkers kwaken en dacht dat er misschien een dief of een landloper in de buurt was. Ik deed alleen maar open om te zeggen dat de dief maar gauw binnen moest komen", „want dat het binnen vei lig was", onderbreekt de Rechter haar. „Als u wilt lie gen moet u het beter doen, mevrouw Meng. U heeft prak tisch al toegegeven dat u uw broer verwachtte, maar u wilt niet vertellen wat hij kwam doen. Morgenochtend tijdens de rechtzitting zal ik wel zien of u verstandiger bent geworden. Een nachtje in het cachot heeft al vaak iemands tong losgemaakt". Bij het naderen van de Wil- genwijk komen ze enkele dienders van de Nachtwacht tegen. Zij herkennen de Rechter meteen, ondanks zijn vermomming, en maken een diepe buiging. „Goed dat ik juliie tegenkom", zegt Rechter Tie. „Breng deze ar restante onmiddellijk in een gesloten draagstoel naar het gerechtsgebouw en zeg tegen de cipier, dat hij haar achter slot en grendel zet. Zodra ze besluit om een ver klaring af te leggen, moet ze onmiddellijk naar mij toe worden gebracht". Het nieuwe overleg is op gang geko men na de noodkreten van de Neder landse Radio Unie over haar financiële situatie. Minister Klompé (Cultuur, Re- cereatie en Maatschappelijk Werk) heeft daarop de NRU, de Stichting Etherre clame (STER) en de Reclameraad aan het werk gezet. De NRU heeft na enkele besprekin gen met de STER nu een uitvoerig rap port ingediend bij de minister. De STER is daar nog niet aan toegekomen. Bij de NRU zei men ons, dat er op een groot aantal punten overeenstemming is met de STER, nadat, vroeger de standpunten zeer ver uiteen hebben ge legen. „Hete hangijzers zijn er niet meer, met een beetje pressie van Den Haag komt de zaak wel rond". Op enkele punten, zoals de tijdsduur van de reclame-blokjes en det verhou ding tussen de twee voorgestelde vor men van presentatie, schijnt men het nog niet volledig eens te zijn. De NRU heeft voorgesteld dat per dag door de drie radiozenders samen 48 mi nuten reclame wordt uitgezonden, waar van veertig minuten voor en na de nieuwsuitzendingen en acht minuten tussen bepaalde andere programma's. In totaal is dat ruim 280 minuten recla me per week, wat aanzienlijk meer is dan indertijd door de STER (in haar eerste rapport) was voorgesteld. Deze hoeveelheid reclame zou bij volledige verkoop zeker vijftien miljoen gulden bruto per jaar opbrengen. DEN HAAG De acteur Harry Bo da is gisteravond in het Circustheater in Scheveningen gehuldigd, omdat hij zich zestig jaar geleden op achttienja rige leeftijd presenteerde als acteur. Hij werd bedolven onder bloemen en kreeg diverse cadeaus, waaronder een beeldhouwwerkje, dat hem voorstelde in de rol van de rabbijn in de musical „Anatevka". Het publiek dat een minu tenlang applaus had laten horen voor de uitvoerenden van deze musical, bleef nog graag een half uurtje langer om met ovaties de jubilerende acteur in het zonnetje te zetten, wat ook een rij sprekers deed. De directeur van het circustheater, mr. P. van Dusseldorp, herinnerde er aan, dat Harry Boda 60 jaar geleden zijn eerste optreden beleefde in hotel Al tenburg in Scheveningen nog voor 't cir cusgebouw was verrezen. Producer Paul Kijzer vond Harry Boda sterk als een ceder van de Libanon en roemde de jubilaris vooral om het feit, dat hij het gepresteerd heeft zestig jaar ent housiast en vol overgave zich voor film-, toneel- en zangkunst in te span nen, waardoor hij door de jaren heen tal van hoogtepunten in een belang wekkende carrière bereikte. Johan Boskamp haalde herinneringen op uit de periode sedert hij 57 jaar geleden voor het. eerst met Harry Boda optrad. Namefis'de jongeren en de medewer kenden aan de musical sprak Jaap Stobbe. Tot slot kwam van achter uit de zaal Willy Alberti op, die „O, mooie Westertoren" zong. Dit lied zong Har ry Boda voor de oorlog in een van de Nederlandse speelfilms. Het werd een hit en bleek ook thans nog een lekker meezingertje. Harry Boda, die in alle Nederlandse speelfims van voor de oorlog een hoofd rol speelde, oogstte grote successen na de eerste wereldoorlog met operettes, o.a. bij Nap de la Mar. Bekendheid kreeg hij voorts als acteur, filmspeler en als beoefenaar van de krachtsport. Hoogtepunten van de laatste tijd vindt Harry Boda, dat hij na een ern stige ziekte toch nog een rol kon aan nemen in de musical „„Anatevka" en dat de bewoners van het huis Paulus Potterstraat 55 in Den Haag, het huis waarin hij werd geboren, hem een fe licitatie stuurden. KOOG AAN DE ZAAN Als eerste en waarschijnlijk enige in Nederland ontvangt d i 34-jarige televisie-hande laar W. J. Koorn in Koog aan de Zaan het kleurenprogramma van de Engel se zender BBC 2. Toen hij begin deze week aan het kleuren-tv-toestel, dat in zijn etalage staat, zat te draaien, ontdekte hij toe vallig een kleurenbeeld van de Engel se tv. Het beeld was vrijwel sneeuw vrij en de kleuren vertoonden geen af wijking. De heer Koorn heeft een normale tv- antenne, zoals die ook wordt gebruikt om het tweede net te ontvangen. Hoe het mogelijk is, dat hij daarmee de Engelse kleurentelevisie kan 'ontvan gen, begrijpt de handelaar zelf ook niet. Ned. Herv. kerk: Beroepen te IJsselstein (toez.) H. Har- kema, pred. voor buitengew. werkzaam heden te Zeist; te St Philipsland (toez.) M. v. d. Linden, kand. te Utrecht; te Moerdijk J. Krüger, laatstelijk pred. van de Evang. Broedergemeenschap te Suri name, woonachtig te Zeist. Beroepen: te WesterhaarVriezen- veensewijk (toez.): K. Schaap te Tange- Alteren. Aangenomen naar Steenbergen C. van Evert, leraar aan het Atheneum te Lochem, laatstelijk pred. te Oldemarkt. In het rapport van de NRU wordt ge suggereerd, dat Radio Veronica moet verdwijnen, omdat deze zender een zwa re concurrentie voor de STER zou zijn. De STER stelt zich op het standpunt, dat het haar zaak niet is dergelijke sug gesties te doen en heeft dan ook nooit aangedrongen op het verdwijnen van Veronica. Drs. C. J. Smeekes, adjunct-direc- teru van de STER, zei ons gisteren: „Er is nog geen enkele aanwijzing dat Ve ronica zal verdwijnen. In onze opzet voor radio-reclame houden we natuur lijk rekening met de concurrentie. Het spreekt vanzelf, dat wanneer Veronica blijft, de belangstelling van adverteerders voor Hilversum niet groot zal zijn. Ook in onze tarieven zullen we rekening moe ten houden met Veronica". Sinds in april van het vorig jaar het rapport „Radio-reclame" werd gepubli ceerd zijn er grote verschillen van in zicht geweest, tussen de STER en het adviescollege van de Reclameraad. De STER was voorstander van gedeeltelijke verpakking van de radioreclame la Veronica), in het belang van de adver teerder. Voor de omroep is een derge lijk systeem taboe. De Reclameraad heeft sterk rekening gehouden met de belangen van Hilversum en alle vormen van verpakte reclame afgewezen. Zeker is nu, dat er onder politie ke druk een systeem uit de bus zal komen, dat voor de reclame-wereld wei nig aantrekkelijk is. Zeker wanneer Ve ronica voorlopig operatief blijft. In ja nuari van dit jaar hebben de Bond van Adverteerders en dé Vereniging van Er kende Advertentiebureaus de minister schriftelijk meegedeeld, dat zij „het re cept" van de Reclameraad op reclame- technische gronden onaanvaardbaar vin den. Opgemerkt werd: „Wil de radiorecla me ooit een bestaansmogelijkheid krij gen dan dient gelegenheid te worden ge geven om reclame-boodschappen tus sen grammofoonplaten uit te zenden". Het is nu duidelijk dat die gelegenheid er niet zal komen. Het opstellen van code en tarieven voor radio-reclame kan een betrekke lijk eenvoudige zaak zijn. De ervaringen van tv-reclame komen hierbij goed van pas. De STER heeft echter nog geen mensen in dienst voor de afdeling ra dio-reclame. HILVERSUM I 18.30 Voor de jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 R.V.U.: De Raad van Europa: Europese samenwerking op Natuurbeschermingsgebied, door Prof. Dr. F. M. Mörzer Bruins. NRU: 20.0Q Grenspost: informaties voor en over vakantiegangers. 22.25 Humanis tisch Verbond. Kort commentaar, on der redactie van en uitgesproken door Th. Polet. 22.30 Nws. 22.40 Profiel van Buddy Rich, klankbeeld. 23.15 Stereo: Radio Kamerorkest: klassieke en mo derne muziek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Amerika in termij nen, lezing. 18.20 Licht instrumentaal kwartet en zangsolist. 18.30 Jazz-rondo. 19.00 Help: licht gevarieerd platenpro- gramma. 19.30 Op reis met doctor Bur- ney: muzikaal dagboek uit de jaren 1770-1772. 20.00 Nws. 20.05 Chansons, refrains et ritournelles. 20.45 Witte nachten en rode pleinen: reisindruk ken. VARA: 21.00 Stereo: Londens symfonie-orkest, koren en solisten: se- mi-klassieke muziek. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Licht gevarieerd platenprogramma. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I. NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Jour naal. STER: 18.55 Reclame. NCRV: 19.00 Pop Corn: korte terugblik op een seizoen pop-muz. in Twien. 19.25 De gasten van Felix Hechinger TV-film. (Bavaria-produktie). STER: 19.56 Re clame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. NCRV: 20.20 Attentie. 20.45 Vakantie van A t/m K: amus.- progr. 21.20 De Parallelle wereld: een serie spionage-verhalen: dl. 4: Liefde in het geding. 22.15 Boekbespreking. NTS: 22.35-22.40 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reclame. VARA: 20.05 VARA-Ra BoemTV: op stap met de reportage ploeg: Een songfestival op... Ameland. 20.55 Achter het nws. 21.20 Denk om het afstapje, Amerikaanse TVfilm. STER: 22.10 Reclame. NTS: 22.15-22.30 Journaal. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Klassieke grammo- foonmuz. 7.30 Nws. 7.32 Geestelijk lie deren. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Dj inn: gevarieerd programma. (8.30 8.32 Nws; 8.32-8.45 Touringclub: vakan- tietips; 9.35 Waterstanden). 12.25 Markt- ber. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Overheids voorlichting: Exportiviteiten: Nws. wenken en adviezen op exportgebied. 12.50 Zonder grenzen. Een rubriek over missie en zending. 13.00 Lichte gram- mofoonmuz. 14.00 P.M.: familieprogr. 17.00 Carionca: radio voor tieners. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuz. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte grammofoonmuz. (8.30-8.35 Van de voorpagina, persoverz.) 9.40 Stereo: Engels kamerork.: klass. muz. 10.00 Z.O. 135: gevarieerd progr. (11.00 Nws.) 12.15 Lezing over Israël. 12.27 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Tussen start en finisch: act. sport nieuws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Tijd voor teenagers: lichte gram mofoonmuz. 14.15 Uitlaat: progr. voor twintigers. 14.55 Radio Jazz Magazine. 15.40 Vragenuur. 16.00 Nws. 16.02 Va ren: kerelswerk!, lezing. 16.15 Opera aria's (gp.) 17.10 Elektronisch orgel spel. 17.30 Radioweekjoum. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Ouverture (gr), semi-klassieke muz. 10.00 Nws. 10.02 Operafragmenten (gr). 11.00 Nws. 11.02 Hilversum 3-vertissement. 11.30 Leger des Heilsmuz. 12.00 Nws. 12.02 Weg wijzers, wenken en wetenswaardighe den voor een vrolijke vakantie in eigen land. 13.00 Nws. 13.02 Tienerama. (14.00 Nws.) 14.30 Ramblers Radio Repri ses. 15.00 Nws. 15.02 Live!: modern Amerikaans amusement. 15.30 Toemee: muzikale zwerftocht. (16.00 Nws.) 17.00 Nws. 17.02-18.00 Sportshow: sport en lichte muz. VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1967. DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herhaling van gisteravond). 10.20 Sterbén für Ma drid, film. Aansluitend: discussie. 12.00- 13.30 Actuele kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Interview. 17.15 Filmreportage. 17.30 Hank, TV-serie. 17.55 Progr.-overzicht. 18.00-18.05 Nws. (Regionaal programma NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.19 Gev. progr. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Katy, TV-film. 19.59 Progr.-overz. WDR: 18.05 Regionaal nws. 18.10 Spel- progr. 18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 TV-film. 19.40 Filmreporta ge). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Act. 21.00 Schmutzigé Wasche, misdaadfilm. 21.45 Joum., weeroverz. en commen taar. 22.00 Exil, TV-spel. 23.55 Nws. DUITSLAND II 18.05 Weerber. voor vakantiegangers. 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muz. 18.55 Eine zuviel in Tourlezanne, TV-serie. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Postlagernd Opernball, docu mentair spel. Aansluitend: Nws. 21.20 Herr Schrott verwertet sich, kort TV spel. 21.50 Filmreportages. 22.35 Nws., weerber., act. en weerber. voor vakan tiegangers. 23.00 Jazzmuz. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiii! 49. „Is dat nu alles?" was het eerste dat Tekko zei toen de mierenleeuw met vereende krachten naar bo ven getrokken was en aan de rand van zijn zorgvuldig gegraven kuiltje lag te spartelen. „Het is meer kaak dan lichaam. Ik dacht dat het een echt klein leeuwtje zou zijn!" „Hij mag er anders wezen die mieren leeuw!" bromde Bombus. „Een week lichaam maar een paar stalen kaken. Als-ie volwassen is is-ie onge vaarlijk. Dan is-ie gaasvlieg. Maar als larf, als mieren leeuw is het oppassen!" „Laat hij maar oppassen!" riep Tekko kwaad en nijdig schopte hij het geniepige dier de kuil weer in. „Maar nu zou ik zo langzamer hand wel eens naar mijn vriend professor Starreveld toe willen!" vervolgde hij toen. „Zouden wij niet kun nen vliegen, Bombus?" ,,'t Spijt me maar je bent heus te zwaar voor mijn tere vleugels!" antwoordde Bom bus. Tekko monsterde met kennersblik de dunne door zichtige vleugeltjes van de hommel en kwam tot de slotsom dat deze gelijk had. „Het is waar, ze zijn niet sterk genoeg voor ons beiden!" moest Tekko toegeven. „Maar vind je niet dat ik mijn staat van insect nu ei genlijk ook recht op zo'n paar van die dingen heb?" wil de hij toen weten. „Och, kijk eens hier!" antwoordde Bombus. „Ik ben een vliegend en jij een kruipend in sect. Dat is het verschil. Maar misschien kunnen wij je met behulp van een paar esdoornvruchtjes wel ver anderen. Wacht maar eens even!" En zoemend vloog de dikzak een esdoornboom in. AMSTERDAM, 10 aug. Aan de haussebeweging van Philips kwam plotseling een einde. Van alle kanten kwam men met materiaal aandragen dat slechts tegen voortdurend lagere koersen kon worden ondergebracht. Tegen het slot had Philips zodoende ruim f 2 verloren. Voor Unilever .be stond daarentegen juist kooplust waar door f 3 koerswinst kon worden ge boekt. Kon. Olie kon het peil van de avondbeurs niet handhaven, maar bleef op ca. f 135 toch goed gevraagd (plus f 0,70). AKU was bijna f 1 be ter. Scheepvaartwaarden lagen gedu rende de markt goed gevraagd zodat een lichte koersstijging kon plaats vinden. De obligatiemarkt lag er ook iets beter bij en de winsten bedroegen globaal 1/81/4 punt. De lokale markt hield zich uitste kend en de winsten waren'verre in de meerderheid. Een verrassing was de grote belangstelling voor Brocades en Kon. Gist op grond van het fusiebe- richt. Brocades steeg ruim boven de 800 pet. en boekte een winst van 37 punten. Gist en Spiritus naar even redigheid beter (plus 18). In de far maceutische sector was er verder vraag voor de Amsterdam Chemie Farmacie, die f 3 duurder werd. Een winst van ca. 10 punten kon ver der nog worden geboekt door de DRU, Blauwhoed, Elsevier en De Bijenkorf. Aan de verlieskant stond de Ned. Dagbladunie die op een 8 punt la- fer niveau niet te plaatsen viel. lijempf door de onaangename be richten 5 punten lager, waarop ech ter al het materiaal vlot werd opge nomen. Fokker 6 punten op retour door winstnemingen. Jongeneel en Van der Grinten waren eveneens iet' luier. ARNHEM De omzet van de Al gemene Kunstzijde Unie is in het eer ste half jaar met 11,6 pet. gedaald van f 343,7 tot 303,7 miljoen, vergele ken me dezelfde periode van 1966. De kosen namen echer ook af, zij het met 6,5 pet. van f 303,1 tot 283,5 miljoen. De nettowinst lag in de eer ste helft van het jaar 34,5 pet. lager door een daling van f 26,7 tot 17,5 miljoen. De AKU handhaaft haar ver wachtingen, dat de nettowinst over dit jaar ongeveer een derde lager zal worden dan die over 1966. Het resultaat over het eerste half jaar zou nog een forsere duw omlaag hebben gekregen als niet 71,6 pet. minder voor belasting behoefde te worden gereserveerd. Het aandeel voor de fiscus liep terug van f 16,2 tot 4,6 miljoen (f 2,7 ovér het tweede en 1,9 miljoen over het eerste kwar taal). Over de 30 'juni geëindigde pe riode van drie maanden liep de om zet met 9,7 pet. terug van f 170,6 tot 154,1 miljoen. De kosten werden met 4,8 pet. teruggedrukt van f 150,7 tot 143,4 miljoen, vergeleken met dezelf de periode van 1966. Over het tweede kwartaal daalde de nettowinst met 31,5 pet. van f 12,7 tot 8,7 miljoen. In de onbevredigende ontwikkeling in de resultaten van de produktie van synthetische garens en vezels voor kleding, die in het tweede halfjaar van 1966 begon, is evenwel nog geen wij ziging gekomen. Op een enkele uit zondering na geldt dit voor alle pro ducenten in West-Europa en de Ver enigde Staten. De te grote capaciteit voor de huidige consumptie leiden tot produktiebeperkingen en prijsda lingen, de laatste in vele gevallen tot een ongekend laag niveau. Hierdoor is de rentabiliteit ernstig aangetast, niet alleen van de producenten, maar ook van de verwerkers van deze grondstoffen. Dit zei de voorzitter van de raad van bestuur van de AKU de heer K. Soesbeek," gistermorgen naar aanleiding van de kwartaalcij fers in de ondernemingsraad. Sinds eind 1966 kon de personeels bezetting die vorig jaar daalde van 16.100 tot 15.200, verder worden ver minderd tot 14.400 mensen. Hierbij dient in aanmerking te worden geno men, dat de feitelijke teruggang in de afgelopen anderhalf jaar groter was dan zeventienhonderd personen, omdat op enkele plaatsen personeels uitbreiding nodig was door een hoge re produktie. HEERLEN De Staatsmijnen verwachten na de aangekondigde uit gifte van nominaal f 100 miljoen 6V« procent twintigjarige obligaties, waar van het prospectus thans is versche nen, in de komende jaren geen ver der beroep op de kapitaalmarkt in vergelijkbare omvang behoeven te doen. Mede op grond van de in de eerst komende jaren verwachte winsten wordt tot en met 1970 een financie ringstekort voorzien van f 125 a f 175 miljoen. Met deze emissie zal de ver dere ontplooiing van het concern voor de eerstkomende jaren veilig zijn ge steld, aldus de hoofddirectie. Op 17 augustus kan op de obligaties worden ingeschreven tegen de koers van 99Vï procent. De storting moet ge schieden op 31 augustus. De stukken luiden f 1.000 nominaal. Officiële beursnotering in Amsterdam en Rotterdam wordt aangevraagd. Met de aflossing wordt op 1 september '68 begonnen. Vervroegde aflossing is mogelijk van 1968 tot en met 1982 te gen 101V« procent en daarna geduren de de verdere looptijd van de lening tegen 101 procent. De norinale aflos sing geschiedt a pari. AMSTERDAM, 10 aug. Contants prijzen: Londen 10.01 -10.01 New York 3.59^-3.5934Montreal 3.34%- 3.34%; Parijs 73.33-73.38: Brussel 7 24%-7.25; Frankfurt 89.89-89.94; Stockholm 69.71-69.76; ZQrich 82.96%- 83.01%; Milaan 57.66%-57.71%; Kopen hagen 51.76%-51.81%; Oslo 50.26%- 50.31%; Wenen 13.93%-13.94 34; Lis sabon 12.4934-12.51%

De Vallei | 1967 | | pagina 2