Wereldreizigsters begroet door B. en W. Meer conctact met de buitenwereld Komt Macro bij KNMV Sparta- meisjes heelhuids terug uit Suriname Dankbaar Verslapping Nieuwbouw Pater-overste Van Breemen Aapjes Bedankje Welkom V.A.B. KIRPESTEIN RHENEN Gaat de Motorclub „Rhe- nen en Omstreken" over van de NMB naar de KNMV, of blijft alles bij het oude? Niemand kan er nog een ant woord op geven. In bestuurskringen van de Macro zwijgt men als het graf. Nie mand wil er iets tegenover de buitenwe reld over loslaten. Intussen hebben de leden van de ver eniging een convocatie ontvangen voor een zeer belangrijke ledenvergadering die maandag 14 augustus 's avonds om 8 uur wordt gehouden in hotel „De Ko ning van Denemarken". Op de agenda komen zes punten voor Eén ervan luidt: „Verslag over en de resultaten van de met de KNMV gevoer de besprekingen over aansluiting, waar bij nadere bijzonderheden worden be- liéht over de wijze van organiseren on- auspiciën van de KNMV. Een ander belangrijk punt is nog een schrijven van de NV Mij tot exploitatie van de Grebbeberg over het gebruik van haar terrein voor de jaarlijkse Lec- cius de Ridder-Motocross. Het bestuur wekt de leden op vooral aanwezig te zijn. De convocatie besluit met de alleszeggende opmerking: „Het gaat om de toekomst van de Macro' ADVERTENTIE VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE De Kerkvoogdij van de hervorm de kerk in Eist betuigt haar dank baarheid voor de ontvangst van de vrijwillige bijdragen. Gedurende 't 2e kwartaal werd f 2.500,- ontvan gen, waardoor het totaal van het eerste half jaar komt op f 8.710,50. De hervormde gemeente in Eist heeft van de Classis Doorn een overzicht ontvangen van de bedra gen die binnengekomen zijn voor de zending. Voor de Gereformeerde Zendingsbond (GZB) was binnenge komen f 1.045,34 en voor de kerke lijke zending f 18,-, in totaal dus f 1063.34. Het jaar daarvoor be droeg het totaal f 1860.06. „Een niet klein verschil. Verslappen we? Gaan we minder voelen voor het zendingswerk?" zo vraag scriba Kok zich af. Het Nieuwbouwfonds in de gere formeerde kerk te Veenendaal groeit nog regelmatig, ondanks va kantie van de administratèur. Ds. Van Enk verantwoordt giften van f 100,-, f 25,- en f 12,50. Dat laatste bedrag had de dominee zelf „bij el kaar gepreekt" in een dienst van het jongenskamp van de gerefor meerde kerk. VRIJDAG II AUGUSTUS 1967 SCHIPHOL/l EEN EN DAAL Gistermiddag om vijf minuten voor vijf precies landde op Schiphol toestel AQ 7135 van de luchtvaartmaatschappij Schreiner met als belangrijkste passagiers de tien „meisjes van Sparta en het echtpaar Vaartjesdie terug kwamen uit Suriname Na een blij weerzien met hun ouders keerde het gehel gezelschap terug naar Veenendaalwaar de Sparta-meisje op de Nieuwewegter hoogte van garage Hogendoort werden opgewacht door het muziekkorps Caeciliaen een groot aantal leden van de Veenendatdse gymnastiek vereniging in volledig tenue. In optocht ging het toen naar hotel „De Korenbeurswaar de jonge wereldreizigsters werden verwelkomd door burgemeester en wethouders en het bestuur van Sparta. Terwijl wethouder R. Koppenberg toekijkt ontvangt burgemeester Hazenberg uit handen van de heer Sanders een herinneringsvaantje van de Verenigde Rijksspelen. m-: K De Veenendaalse gymnastes heb ben veel gezien in het tropische deel van ons koninkrijk: het Brokopondo- plan, Albina en ook het Franse deel van Suriname. Verder hadden ze over al vrij toegang. Ze konden eike bioscoop in, die ze wilden bezoeken en als ze zin hadden om te zwemmen konden ze hun gang gaan. „Ze hebben ook ontzettend veel gesnoept", vol gens mevrouw Vaartjes, die moe van de reis en blij weer thuis te zijn het verhalen vertellen zo veel mogelijk aan haar echtgenoot overliet. Ook de meisjes waren moe van de De gereformeerden in Veenendaa. zullen eerstdaags weer een aantal ambtsdragers moeten gaan kiezen. Er zijn namelijk heel wat verzoe ken binnen gekomen om van de functies „ontheven te mogen wor- functies „ontheven te mogen wor den". De „brede" kerkeraad zal woensdag 16 augustus over deze verzoeken beslissen. RHENEN „R.K. paters van de H. Geest, prov. en proc.", staat er een beetje uitdagend in het telefoonboek. Bij enige informatie blijkt het een soort klooster van paters van de Heilige Geest te zijn. De afkortingen prov. en proc. betekenen provinciaal en procuraat, ofwel hier is de hoogste auto riteit van de Nederlandse afdeling gevestigd (pater provinciaal). Ook wordt er de boekhouding gevoerd. Overigens is dat laatste niet meer het geval, om technische redenen is die overgegaan naar het Afrika-museum Berg en Dal, dat ook door deze congregatie bestuurd wordt. Een telefonische vraag naar de pater-overste geeft contact met pater J. J. J. C. van Breemen C. S. Sp. Een afspraak is dan snel gemaakt. Het klooster ligt aan de Stokweg en is gevestigd in het buiten, dat vroeger bewoond werd door burge meester G. C. D. d' Almuale, baron van Hardenbroek. Op het grote gras veld ligt een bejaarde broeder op zijn knieën, bezig met onderhoud. Gevraagd waar de pater-overste te vinden is antwoordt hij: „Ja, pater overste is thuis. Als u belt...." In dat „pater-overste" ligt een klank van eerbied, die verrast. Door de telefoon had de stem jeugdig gele ken, maar nu komt er een voorstel ling van een eerbiedwaardig figuur in een lange zwarte toog. De man die open doet ziet er ook uit zoals een leek zich een kloosterling voor stelt en het kleine kamertje, waarin op de komst van de overste gewacht mag worden is ongezellig genoeg om een wereldvreemde, gebaarde mon nik te verwachten. Dan gaat de deur open en komt ^■en man in de tweede helft van de dertig binnen, gekleed in grijze 'iroek, wit overhemd met opgerolde louwen en een grijze stropdas, die ch voorstelt als „Van Breemen". ater Van Breemen gaat voor naar jn „kantoor", een tweedelig ver- ek, waarvan het kleinste deel er itziet als het privé-kantoor van een niet al te grote zaak: een schrijfbu reau en een zitje met gemakkelijke fauteuils. Het andere deel is een echt zakelijk vertrek met archief kasten en kaartsystemen. Behalve overste van de gemeenschap van 11 geestelijken is pater Van Breemen ook secretaris van de Pater-Provin- ciaal. een functie, waar een vrij gro te administratie aan verbonden is. Alles is zakelijk geregeld: „De tijd dat een priester er heel vroom aan zat te werken is voorbij, tegenwoor dig moet alles overzichtelijk zijn en moet het gemakkelijk door een ander overgenomen kunnen worden," merkt de pater op. Een tweede verbazing voce de be zoeker komt als de koffie wordt binnengebracht dooreen meisje. Ergens leeft nog het idee, dat een klooster een gemeenschap is, waar men geheel voor zichzelf zorgt en indien het een mannenklooster is al le werkzaamheden ook door mannen uitgevoerd moeten worden. „Het is gewoon veel praktischer", vertelt de pater, „mannen kunnen die schoonmaakwerkzaamheden ei genlijk nooit zo lang volhouden en bovendien om een pater voor derge lijke werkzaamheden te gebruiken is gewoon te kostbaar. Die man heeft een dure opleiding gehad, die waar deloos zou worden als hem een der gelijke taak gegeven wordt. Ook is het niet juist de ouderen, die hier van een welverdiende rust genieten deze werkzaamheden op te laten knappen. We hebben twee meisjes uit Rhenen in dienst, die het huis houdelijke werk doen en bovendien een vrouw kan dat toch beter dan een man." Als pater Van Breemen hoort over de voorstelling, die van hem ge maakt is bij het ontmoeten van de oude geestelijke in de tuin lacht hij hartelijk: „De overste van een Dominee Van der Haar vertelt in zijn hoekje in het „Kelkblad" dat hij zondag 23 juli een zgn. „vrije" zondag had gehad. Op die vrije zon dag preekte hij drie maal: om 8.45 uur in Nijkerk, om 10.30 uur ir Amersfoort en 's avonds in Tricht. Over „vrij" gesproken. Het klooster van de Rhenense paters aan de Stokweg. klooster is niet meer als vroeger de man, waar alle kloosterlingen als kuikens achteraan lopen. Hij is veel meer een hoofd van de interne dienst geworden. Natuurlijk ook wel de man, die in bepaalde gevallen een beslissing moet nemen, maar niet meer zoals vroeger over de hoofden van zijn medebewoners heen. En dat is eigenlijk een symptoom van de veranderingen die er in de R.K.- kerk plaats vinden." „Die veranderingen zijn wezenlijk. Vroeger probeerde men een ideaal- wereld op te bouwen binnen de mu ren van het klooster. Nu komt men veelvuldig in contact met de we reld een „osmose" plaatsvinden, reld en kan er tussen kerk en we- een uitwisselen en in elkaar over gaan van denkbeelden. Vroeger be stond het contact van een geestelij ke met de leek uit een preek, die afgestoken werd. Nu proberen we zoveel mógelijk gelijk te zijn aan de gewone mens. We hebben bepaalde taken op ons genomen en die trach ten we zo goed mogelijk te vervul len, dat we daarvoor een bepaalde status aangenomen hebben is niet zo belangrijk. U ziet mij hier in bur gerkleding. Dat is gewoon omdat het met dit warme weer praktischer is. Aan de andere kant ben ik er een voorstander van om buiten het klooster een priesterboord te dra gen, opdat ik als geestelijke herken baar ben. Behalve natuurlijk weer, als ik met vakantie ben, of bijvoor beeld naar een bioscoop ga. Dan is priesterkleding egenlijk wat provo cerend", aldus pater Van Breemen. ■^oor staat waarschijnlijk ook deze Geest is sterk op de missie inge- De congregatie van de Heilige richt. 75 a 80 °/o van alle paters krijgt een functie in de Missie. Daar- orae zo midden in de wereld. Pater Van Breemen vertelde dat zelfs een missiepater van zijn congregatie ge speeld heeft in het vertegenwoordi gende voetbalelftal van Tanzania. Hij zelf is lid van een gewone vol- leybalvereniging in Rhenen. „Tot voor een jaar was ik prefect dat is in feite „vader en moeder" van een seminarie in Weert. Toen had ik gelegenheid genoeg om aan sport te doen met mijn tweehonderd zit, achter mijn bureau of in de auto, had ik behoefte aan een gezon- jongens. Nu ik vrijwel de gehele dag dere lichaamsbeweging." Een rondgang door het „klooster" gooit nog een serie voorstellingen omver. Een huiskamer met alle maal gemakkelijke stoelen, een tv en een boekenkast met een grote verscheidenheid boeken, van „Bart- je zoekt het geluk" tot „08-15" toe. „Je vindt van alles in kloosterbiblio theken, behalve misschien Jan Cre- mer, al ligt het tweede deel van zijn boek waarschijnlijk nog wel er gens op mijn kamer", vertelt de pa ter-overste. Een gezellige eetzaal, met een lange tafel, gedekt als in 'een burgerlijk restaurant. Een lo geerkamer met een opklapbed, een rij boeken, een bureautje en een „makkelijke" stoel. En dan de ka pel. Een modern kerkzaaltje, zonder veel opsmuk het enige traditione le is de brandende „Godslamp". Er is mogelijkheid om zoals dat vroeger in kloosters gewoonte was op een aantal plaatsen tegelijk de mis te lezen, maar dat gebeurt niet meer: „We houden een gewone dienst, met een gezamenlijke eucha- ristie-viering. Alle priesters geza menlijk lezen de Mis. We leven met elkaar en dat willen we ook tot uit drukking brengen door gezamenlijk ons geloof te beleven. Door geza menlijk te bidden." Een strenge dagindeling kent men in Rhenen ook niet. Gewoon is, dat 's morgens om 7 uur de Mis gevierd wordt, daarna meditatie en ontbijt. Is echter een der bewoners van het klooster de vorige avond zeer laat thuis gekomen, dan geldt voor hem geen enkele verplichting om de Mis bij te wonen; hij kan rustig uitsla pen. Men treft elkaar bij koffie en thee en bij de maaltijden. Na de 1 middagmaaltijd wordt altijd wat „nagetafeld", waaraan iedereen zo lang deelneemt, als zijn werk toe laat. 's Avonds zit men zoveel mo gelijk bijeen in de huiskamer. Het „klooster" in Rhenen kent geen lange, holle gangen met schui felende monniken. Slechts een enkel kruis- of heiligenbeeld (waaronder een juweeltje van houtsnijwerk) her innert voor het oog aan het religieu ze karakter van het huis. Om half vier gistermiddag zou den de meisjes, die voor hun bijdra ge aan de Verenigde Rijksspelen drie ënhalve week in Suriname doorbrach ten, op Schiphol aankomen. Het werd echter, zoals gezegd, bijna vijf uur. De oorzaak? Bij de start in Surina me bleek het chartertoestel van dé luchtvaartmaatschappij Schreiner te veel bagage te bevatten. Een groot aantal koffers en kisten moest toen worden overgeladen in een KLM-toe- stel, dat een half uur later op Schip hol arriveerde. De voorzitter van de Ver. Rijksspe len, de heer Sanders die met hetzelfde toestel als de meisjes meekwam, noem de ook nog een andere reden voor de vertraging: „De Surinamers doen al tijd zolang over het afscheid", zei hij en er zaten heel wat Surinamers in het toestel uit Paramaribo. Maar eindelijk landde het toestel dan, alhoewel men toen nog ongeveer een uur moest wachten tot men de meisjes kon begroeten. De marechaus see en de douane moesten nog gepas seerd worden en de bagage moest nog in ontvangst worden genomen. En die bagage hield niet alleen koffers in. De meisjes brachten drie aapjes mee uit het overzeese rijksdeel plus nog een aantal parkieten, een pape gaai en veel sieraden en houtsnijwerk. De ontvangsthal op Schiphol wordt van de douane-hal gescheiden door 'n glazen wand, waarvoor zich de ouders en andere familie-leden van de gym nastes tijdens de douane-controle al zwaaiend met bloemen verdrongen. Toen de meisjes tenslotte de douane hal konden verlaten vloeiden rijkelijk de tranen en waren de omhelzingen niet van de lucht. Het weerzien was grandioos. Voordat de meisjes echter naar hun woonplaats konden terugkeren werden zij eerst nog een keer ver- De meisjes waren ook een middag te gast bij de Surinaamse minister-pres. de heer Pengel, mot wie zij hier samen op de foto staan. Ook gouverneur De Vries heeft de meisjes ontvangen. Daar kwamen zij erg onder de indruk van zijn palmentuin. reis en blij weer thuis te zijn. Ze wa ren niet erg bruin: „We hebben ook elke middag regen gehad", vertelt Coby van de Pol. Ze heeft, evenals haar reisgenotes, ontzettend veel in drukken opgedaan. Zoveel, dat ze niet kan zeggen wat ze nu het mooiste moment vond van de afgelopen we ken. De aankomst, het eerste optre den en de uitstapjes, alles was even boeiend. Toch komt er tenslotte wel dat zij, evenals de andere meisjes, het meest is geïmponeerd door het bosnegerdorp dat ze bezocht hebben. Vanzelfsprekend zijn ook de ouders blij hun kinderen weer thuis te heb ben. Ook al weet je dat je kinderen in goede handen zijn, ze zijn toch al tijd nog duizenden kilometers van huis in een heel vreemd land „en ze wil niks zeggen ook, klaagt een der moeders, „als ik vraag hoe de oefe ningen gegaan zijn zegt ze: „geslaagd geloof ik." Bovendien heeft ze maar twee maal een heel korte brief ge schreven met de hoopgevende woor den: „Ik zeg alleen maar dat alles goed gaat. De rest moet een verras sing blijven". Het is echter maar semi-klagen van moeder. Ze is maar wat blij haar doch ter weer te kunnen omarmen. Dochter lief vindt het ook wel fijn, maar toch, toen de heer Vaartjes haar eergiste ren vroeg of ze nog drie weken wilde blijven, in plaats van weer naar huis te gaan zei ze, zonder aarzelen: „Nog drie weken blijven". Ook Coby van de Pol zegt: „Als ik nog eens de kans krijg naar Surina me te gaan, neem ik die direct waar". Laten we dan maar hopen, dat die kans nog eens komt. eeuwigd door onze fotograaf op het platform van'de, luchthaven. Hij had daarvoor speciale toestemming ge kregen van de KLM. Na het poseren zwaaiden de meisjes nog eens naar enkele Surinaamse vrienden, die zij tijdens de reis hadden leren kennen, waarna hét gezelschap huiswaarts keerde. In Veenendaal werden de meisjes op de Nieuweweg, ter hoogte van ga rage Hogendoom verwelkomd door het muziekkorps Ceacillia en een groep Spartaleden, die in hun luchtige gym- nastiekkleding de regen hadden ge trotseerd. Voorop de harmonie, daarna de in Veenendaal gebleven Spartanen en ..last but not least", de overgeluk- lige „verloren dochters", op weg naar hotel „De Korenbeurs", waar zij op spontane wijze werden verwelkomd door burgemeester en wethouders en het Spartabestuur. Veenendaals burgemeester, mr. dr. J. Hazenberg, toonde zich verheugd over het feit, dat de meisjes gezond en wel weer in hun woonplaats waren gearriveerd: „Niet omdat deze reis zo'n gevaarlijke onderneming was, maar het is toch iets heel bijzonders. Het is uiteindelijk de reis van jullie leven geweest", aldus de burgemees ter. Verder sprak hij over de eer, die 't voor de Sparta-vereniging was door het bestuur van de Ver. Rijksspelen te worden uitgekozen om in Suriname het Nederlandse turnen te demonstre ren. De financiële bijdrage tot het ver wezenlijken van de reis van het ge meentebestuur was volgens hem dan ook volledig op deze eer gegrond. Na de lovende woorden van de burgemeester zei de heer Sanders o.m.: „Het was enorm. De meisjes hebben iets geweldigs gepresteerd. De meisjes hebben oefeningen ge daan die men in Suriname niet eens kent." Daarna bood de voorzitter van de Ver. Rijksspelen het ge meentebestuur, evenals het bestuur van de gymnastiekvereniging Spar ta, een lintje aan, dat herinnerde aan de sportieve gebeurtenissen in Suriname. Tenslotte namen de heer en me vrouw Vaartjes, die de leiding hadden over de meisjes tijdens hun verblijf P^- De ouders van de meisjes beloonden het echtpaar Vaartjes voor hun goede zorgen met een elektrische straalkachel. Ongetwijfeld een prachtige herinnering aan een warme reis en een warm onthaal. in Suriname, een elektrische straal kachel in ontvangst die hun namens de ouders van de meisjes werd aange boden uit dank voor de goede zorg, die zij tijdens de driec-f alve week aan hun kinderen hadden besteed. De heer W. Vaartjes sprak zijn dank hierover uit: „Dit hadden m'n vrouw en ik niet verwacht. We hebben het met plezier gedaan. We hebben een prachtige tijd gehad. Hartelijk dank voor dit mooie geschenk." Dit was het einde van het officiële gedeelte van de ontvangst en iedereen genoot rustig van de consumptie, die door het gemeentebestuur van Veenendaal werd aangeboden. „Zoiets hebben ze nog nooit gezien in Suriname", vertelde de heer San ders tijdens een ongedwongen gesprek gisteravond. „De meisjes traden op, gelijk met een gymnastiekvereniging uit Suriname, die evenals Sparta ook 40 jaar bestond. De Surinaamse meis jes maakten echter alleen maar stan den, terwijl de meisjes van Sparta met oefeningen kwamen, die ik, als sportleraar, nog niet eens kende." Ze hadden er dan ook hun best voor gedaan. Alles was tot in de puntjes afgewerkt. Zij werden er ook voor be loond. Niet alleen oogstten ze veel succes bij het publiek, er werden ook twee opnamen gemaakt voor de Suri naamse televisie. „Toen de meisjes 's middags de film zagen, die de te levisie 's morgens van ze gemaakt had, waren ze zelf verbaasd over hun prestaties", zei de heer Vaartjes. En behalve bij het oudere publiek, werden de meisjes ook „aanbeden" door de Surinaamse jongens: „Toen ze voor televisie geweest waren vroe gen de jongens meteen om handteke ningen en zochten ze contact met de meisjes", aldus de heer Vaartjes. Naar zijn zeggen hebben ze alleen maar plezier gehad. Niemand had heimwee, iedereen genoot van de Su rinaamse keuken en ze hebben veel geleerd van de uitstapjes, die ze ge maakt hebben.

De Vallei | 1967 | | pagina 3