Nog tot 1 oktober de tijd Vascomij krijgt 2 maanden uitstel van executie Sneltrein reed bovenop stilstaande express Sibe GEVECHTEN IN KANTON NOODWEER IN FRANKRIJK VERRASTE KAMPEERDERS Veel minder toeristen in Spanje dit jaar ALLEMAAL IJS? Wat hoort bij een fijne wedstrijd? Goed spel, spanning en... Drum! 0 U weet wel: Drum van Douwe Egberts. Half zwaar - heel lekker! Spoorwegramp in Denemarken Dertien doden50 gewonden Ned. Kamerlid prijst Z.-Afrika Tenminste vijf doden Moboetoe praat niet met „gangsters" [EGYPTE „LIGT, ER UIT Vliegen duurder in Engeland Zo fijn...zo lekker UITERSTE NIEUW PLAN De verstandige vrouw kiest eens per maand het frisse, zuivere verband v. a. -,85 bij uw drogist MEEGESLEURD HARD VRIJDAG II AUGUSTUS 1967 A Donderdagochtend zijn bij het station Odensee (Denemarken) twee personen treinen op elkaar gereden: een sneltrein met motorstoring werd geramd door een in volle vaart rijdende andere sneltrein. Op de foto: reddingsploegen aan het werk in de wrakstukken. ODENSEE Een treinongeluk bjj het station van Odensee in Denemarken heeft gisterochtend aan dertien mensen het leven gekost. Ongeveer vijftig inzittenden werden gewond, van wie vijftien ernstig. Wy meldden dit gisteren reeds in een deel van onze edities. PRETORIA „Zuid-Afrika erkent, in de geest van zijn ontdekkers en trekkers, nieuwe zeeën, bij het oplos sen van zijn binnenlandse vraagstuk ken", zo heeft het anti-revolutionaire Tweede-Kamerlid M. W. Schakel woens dagavond in Pretoria verklaard. De heer Schakel, die op uitnodiging van het departement van Voorlichting in Pretoria, Zuid-Afrika bezoekt, sprak op een bijeenkomst van de plaatselijke af deling van de Nederlands-Zuidafrikaan- se vereniging. Hij zei dat Zuid-Afrika moet voort gaan met de uitbreiding van de facili teiten voor de niet-blanken op medisch en onderwijsgebied. „Degenen die de gezondheid en de vorming van een volk bevorderen, ont wikkelen dit volk ook in politiek op zicht", aldus de heer Schakel. De kri tiek welke de landen van Europa, Azië en Afrika op Zuid-Afrika oefenen, zag hij als een poking van deze landen om kritiek op eigen doen en laten te voor komen. De kritiek van communistische zijde op alles wat niet communistisch is, achtte hjj even begrijpelijk. Critici konden zijns inziens gemakkelijk theoretiseren, maar in Zuid-Afrika kon men zich niet met theorieën ophouden, omdat daar de zaken van dag tot dag draaiende moeten worden gehouden. Het anti-revolutionaire Kamerlid pleitte tenslotte voor versterking van de banden tussen Zuid-Afrika en Neder land. ADVERTENTIE SIBEMA-VERKOOP. bel 04490-5055 Een sneltrein die van Struer op Jut land op weg was naar Kopenhagen boorde zich met een snelheid van ruim honderd kilometer per uur in een snel trein die met motorschade op het baan vak voor het station stond. Verscheidene wagons werden zo in elkaar gedrukt dat er zes uur na het ongeluk nog slachtoffers in de wrak stukken zaten bekneld. De reddings ploegen konden eeen snijbranders ge bruiken omdat de tanks met dieselolie van beide treinen leeggestroomd wa ren. Het is een volslagen raadsel waarom de bestuurder van de achteropkomende trein niet gereageerd heeft op de licht seinen langs het baanvak, dat als het veiligste van Denemarken bekend staat. Om de twee kilometer staan automatische seinen. De bestuurder van de stilstaande trein, die tien minuten voor het ongeluk bij Odensee was aangekomen, had on middellijk de baanwachters en het sta tion gewaarschuwd toen er een brand je was uitgebroken in een kast met elektrische apparatuur en zekeringen van de trein. Een geluk bij het ongeluk was de plaats van de botsing: dichtbij een via duct. De veertig ziekenauto's die in Odensee beschikbaar waren, konden de slachtoffers nu snel naar diverse zie kenhuizen overbrengen. In totaal heb ben ongeveer vijfhonderd mensen in de beide treinen gezeten. HONGKONG Tienduizenden rode gardisten en arbeiders zijn in Kanton, de belangrijkste stad in Zuid-China, in bloedige gevechten gewikkeld. Dat hebben treinreizigers verteld, die gisteren uit Kanton in de Britse kroonkolonie Hongkong aan kwam. Het aantal doden en gewon den zou in de honderden lopen. De gevechten tussen voor- en tegen standers van Mao Tse-toeng in Kanton waren overgeslagen uit de provincie Kwantoeng, waar eveneens doden en ge wonden waren gevallen. Volgens kranten in Hongkong wordt Kanton 's nacht* geteisterd door „moord commando's" van communistische groeperingen die elkaar bestrijden. De stad wordt tevens onveilig gemaakt door plunderaars en rovers. De tegenstan ders van Mao zouden worden geholpen door gedeserteerde soldaten van het V olksbevri j dingsleger. Alles wees er op dat de gevechten in de provincie Foekien, waarin Kanton ligt, heviger waren dan die welke zich eerder in de provincie Kwantoeng voordeden. De arbeiders kwamen er in opstand na dat ze opdracht hadden gekregen vier uur per dag de werken van Mao Tse- toeng te bestuderen. Toen ze weigerden legden duizenden Rode gardisten een cordon rondom een fabriek, waarna de arbeiders gewapend met bijlen, puntige stokken en andere wapens op hen in sloegen. Inmiddels steeg gisteren ook de span ning langs de grens tussen China en Hongkong. Chinese arbeiders overvie len een Britse grenspost. Ze gingen er met drie wapens vandoor. De overval zou zijn uitgevoerd als protest tegen de oprichting van een prikkeldraadver sperring op dat punt van de grens. De Chinese arbeiders hadden eerder op de dag al geweigerd voorraden voed sel voor de Britse kolonie te bezorgen, nadat Gurkha-soldaten aan de Britse zijde van de grens versperringen had den opgericht rondom enkele gebouwen van de overheid. HEERLEN Burgemeester en Wethouders van Heerlen, willen (voorlopig) voor de duur van nog geen twee maanden, de financiële verhouding tussen de gemeente Heerlen en de bankroete, in surséance van betaling gedompelde bouwonderneming Vascomij wat strakker regelen. Op 1 oktober vervalt de regeling weer, als de gemeente Heerlen dan nog niet de verzekering heeft, dat het tijdens de crediteuren vergaderingen op 23 februari en 6 april van dit jaar hoopvol aangekondigde herfinancieringsplan voor de Vascomij-onder neming waar kan worden gemaakt. De nieuwe regeling omvat onder an dere afstand van 76 woningen door Vascomij aan de gemeente Heerlen en de verrekening van de verschillen tussen door de gemeente geïnde hu ren en de door de gemeente Heerlen betaalde renten en aflossingen. Daar van zal Vascomij het gedeelte ont staan voor 17 februari van dit jaar (68.000 gulden) aan de gemeente terug betalen. Het tekort in de periode van 27 februari tot 1 oktober (161 000 gul den) zal als een vordering op Vasco mij blijven rusten. Begin oktober staat de gemeente Heerlen een nieuwe verliespost van 370.000 gulden te wachten, door beta lingen van renten en aflossingen van in mei van Vascomij overgenomen geldleningen. De totale verliespost daarvan bedraagt dan iets meer dan een half miljoen gulden. Bovendien staat Vascomij in de boe ken van de gemeentelijke diensten van Heerlen nog voor 216.000 gulden in het krijt. In ruil voor vier miljoen gulden krijgt de gemeente Heerlen de 76 woningen in de wijk Weiten in haar bezit. Per woning komt dat de ge meente op een kostprijs van 59.000 gul den te staan. Op de exploitatie daar van moet maandelijks 10.000 gulden worden bijgelegd. Burgemeester en wethouders van Heerlen wagen zich nog niet aan een voorspelling wat er gaat gebeuren als het herfinancieringsplan op 1 oktober nog niet rond is. „In het uiterste ge val", zeggen zij in een rapport aan de raadsleden, „zal de gemeente execu tie van het Vascomij-woningbezit vor deren, wat onherroepelijk tot een fail lissement zal leiden". Er wordt nu al ernstig rekening mee gehouden, dat de gemeente dan (gedwongen) zal worden opgescheept met het 1277 huizen tellende woning pakket van Vascomij. In een voorlopi ge expjoitatie-opzet heeft de gemeen te al becijferd, dat de huren met tien procent moeten worden verhoogd om de exploitatie sluitend te maken. Voor lopig komt de gemeente op die exploi tatie een paar ton per jaar tekort. „Het oorspronkelijke financierings plan is al van de baan. Aan de eis van de geldschieters een kredietver zekering af te sluiten op de Londense verzekeringsmarkt kon niet worden voldaan. We zijn nu teruggevallen op een an der plan, waarbij ook buitenlands ka pitaal kan worden aangetrokken. Dat plan heeft kans van slagen. Het is niet zeker of dat voor 1 oktober zal zijn uitgewerkt. We zijn echter wel opti mistisch", zei donderdag mr. M. Tri pels in Maastricht, die tijdens de kre- diteurenvergadering namens een groot aantal Vasco-krediteuren optrad en de herfinanciering-plannen toen gloed vol verdedigde. AEGIDIUS JOOSTEN bijna afgelopen ADVERTENTIE Naast de combinatie Renault-Peu- geot is in Frankrijk de Citroën-Ber- liot groep gevormd. Citroën heeft 80 procent van het aandelenkapitaal van Berljet verworven, terwijl Berliet 20 procent van de Citroënaandelen heeft overgenomen. Beide fabrieken produ ceren jaarlijks ongeveer 100.000 be drijfswagens. Ter vergelijking: Fiat - O.M. Unie bouwt er 85.000, Daimler- Benz 64.000, Renault-Saviem 96.500. A Een ontwerp van de Fransman Paco Rabanne voor de komende herfst en win ter, een japon geheel behangen met metalen ringen, die door zilveren haakjes bij elkaar gehouden worden. Ook de bijbehorende hoed is van Rabanne. Het behangen van japonnen met metaal, als een maliënkolder, het ringetjes-harnas van de middeleeuwse ridderst verovert op het ogenblik heel Parijs. PARIJS Tenminste vijf mensen zijn omgekomen in een noodweer, in Zuidoost-Frankrijk, dat vooral de de partementen Ardèche en Dróme geteis terd heeft. De wolkenbreuken, die het onweer vergezelden, joegen het water in de verdroogde beddingen van de stroompjes en rivieren tot ongekende hoogten op. Met een verwoestend geweld over spoelde het kampeerplaatsen, onder mijnde het wegen, verbrak het elektri- citeits- en telefoonleidingen en sloeg het bruggen weg. Twee kampeerders, twee automobilisten en een boer in het veld kwamen om het leven. De slachtoffers waren allen Fransen. De eerstgenoemde slachtoffers kam peerden langs de oever van de Ouvè- ze. Zij werden verrast door het hoog op lopende water en meegesleurd. Hun lijken werden later gevonden. De heer en mevrouw Chapus, 57 en 56 jaar, reden in hun auto naar hun huis ADVERTENTIE en nü... een DrumI Drumt Een pittige mélange van 17 soorten tabak. Lang gerijpt, kundig gemengd en vers verpakt in de handige pouch, f125 Q23t te St. Peray (Dröme) toen de weg door de onstuimige en sterk gezwollen Mia- lan werd weggeslagen. Met hun wa gentje verdwenen zij in de sterke Hun zoon slaagde erin uit de wagen zoon slaagde erin uit de wagen te komen, een boom te grijpen en zich daaraan vast te klemmen. Zo werd hij een uur later gered. Het vijfde slacht offer, een boer uit L'aujac (Ardèche) werd door de bliksem getroffen. Dat dit noodweer niet meer slachtoffers heeft geëist heeft in deze streek, die als een ideale kampeerplaats bekend staat en zeer druk bezoch wordt, komt door dat de rijkspolitie tijdig alarm had ge slagen. Met de hulp van tal van brand weerkorpsen waren de meeste kam peerplaatsen langs de Ardèche en zijn zijriviertjes ontruimd voordat het nood weer losbarsttè. Te Vogue, waar men niet helemaal gereed kwam, werden vijftien tenten door het water meegesleurd. Op de plaats waar de Beaume en de Ardèche samenvloeien, kon een gezin zich op het nippertje redden door in de. bomen te klimmen. Deze vier mensen werden later door de brandweer gered. Te Vallon-Pont d'Arc steeg de Ardè che niet minder dan 4,20 meter in een uur en de 150 kampeerders worden voorlopig in het gemeentehuis onderge bracht. Te Aubenas viel 172 mm re gen. Ten noorden van de Ardèche, in het dal van de Ouvèze, had men niet tijdig alarm kunnen slaan. Daarom werden de 115 kampeerders op een kampeerter rein, 3 km ten noorden van Pouzin, door het water verrast, terwijl ze aan het afbreken waren. Caravans en tenten werden door het water, dat vijf meter hoog steeg, meegesleurd. De mate riële schade is hier zeer groot. O TERNEUZEN In het Noorderdok te Terneuzen is woensdag de 27-jarige gehuwde scheepsmeter G. Buyse uit Terneuzen tijdens het meten van een grintbak te water geraakt en verdron ken. Eerst om één uur 's nachts werd hij vermist. De rijkspolitie te water heeft het stoffelijk overschot donder dag gevonden. BOEJOEMBOERA De blanke huurlingen in Kongo zullen de rijke provincie Katanga aanvallen als pres. Moboetoe niet met hen wil onderhan delen. Dat heeft de leider van de huur lingen, de Belg Jean Schramme, giste ren meegedeeld. Hij stelde president Moboetoe een ultimatum van tien dagen. Radio-Kinsjasa maakte bekend, dat Moboetoe niet van plan was te onder handelen „met gangsters'". Schramme sprak met journalisten in de stad Boekavoe, enkele kilometers van de grens met Roeanda, die woens dag in handen viel van de huurlingen. Door naar schatting vijfhonderd op standige Katangese militairen ge holpen, slaagden de huurlingen er eer gisteren in eenheden van het Kongole se leger uit Boekavoe te verdrijven. De Kongolezen vluchtten voor het meren deel de grens over naar Roeanda waar ze werden ontwapend en in een kamp werden gestopt. Een bij de blanke huurtroepen die nende Kongolese kolonel, heeft in Boe kavoe een „regering van publieke vei ligheid" uitgeroepen en president Mo boetoe gelast af te treden. Kolonel Leonard Monga, vorig jaar door oud-premier Tsjombe benoemd tot stafchef in ballingschap, zei dat de be ëindiging van de burgerkrijg in Kongo het doel van zijn regering is. Boeka voe, dat woensdag in handen van de huurtroepen viel, zal de voorlopige ze tel van "de opstandelingenregering zijn. Wij zullen alle Kongolese provincies „bevrijden", zo verklaarde kolonel Monga. AMSTERDAM Sinds de oorlog tussen Israël en de Arabische landen hebben honderden Nederlandse va-i kantiegangers hun reis naar Egypte geannuleerd. Zij voélen er niets voort een land te bezoeken waar de span ningen nog niet geheel zijn verdwe-i nen. Bovendien ligt hun sympathie duidelijk bij de Israëliërs. De reisorganisatie Fit uit Eindho ven, die verreweg het grootste aan-l deel heeft in het vervoer naar Egyp-\ te, heeft deze terugslag sterk ge- i voeld. Vijftig procent van de vakan- tiegangers heeft zijn reis naar Egyp-1 te afgezegd. In plaats daarvan zijn\ de meesten naar Griekenland of Por- j tugal gegaan. Na het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten werden alle va-1 kantievluchten naar Egypte gestaakt, j Morgen vertrekt voor het eerst weeri een bescheiden groepje vakantiegan-] gers (negen man). Onder normalei omstandigheden zouden het er fien-" maal zoveel zijn geweest. De directeur van Fit, de heer A. P.\ F. van Gennip, heeft na de vijande-i lijkheden Egypte enkele keren be-\ zocht. „Het leven gaat er normaulj door en de Nederlanders zijn on danks hun sympathieën voor Israëli welkom in Egypte. De toeristenindus-1 trie is een belangrijke bron van in-1 komsten en men heeft er belang bij I het de toeristen zo aangenaam moge- ilijk te maken", aldus de heer Van\ Gennip. LONDEN In Engeland zijn giste ren pittige verhogingen aangekondigd van de tarieven op het binnenlandse luchtnet. Gemiddeld gaan die omhoog met 11 tot 15 procent. Er zijn evenwel ook gevallen van verhogingen met 20 procent en nog meer. Een extreem ge val is de weinig gebruikte vliegdienst van Exeter naar Southampton. Wan neer men daarvan gebruik wil maken, moet men bereid zijn 150 procent meer te betalen. De verhogingen, die gisteren goedge keurd zijn, betreffen de tarieven van de British European Airways, dat is de na tionale luchtvaartmaatschappij, en van acht onafhankelijke maatschappij en, waaronder British United Airways. Oorzaak van de tariefsverhogingen zijn de zware verliezen die de meeste binnenlandse luchtlijnen in Engeland opleveren met tarieven die kunstmatig laag zijn gehouden. Voor dit jaar had den de maatschappijen met de oude tarieven een verlies verwacht van ruim 25 miljoen gulden, volgend jaar op zijn minst 30 miljoen. Op verzoek van de luchtvaartmaat schappijen is toestemming gegeven voor gratis vervoer van kinderen tot 3 jaar, wanneer die op schoot worden ge nomen; voor jongelui tussen de 12 en 22 bestaat nu de mogelijkheid om voor driekwart van de tarieven te vliegen. MADRID Het toerisme in Spanje ondervindt dit jaar een terugslag. De toevloed van vakantiegangers blijft ver beneden de vroeger geboekte recordcij fers en de toeristen die wel komen ge ven minder uit dan voorheen. De laat ste jaren bracht elk seizoen nieuwe re cordcijfers, maar dit jaar zullen geen records worden gevestigd, zo luidt de voorspelling, hoewel augustus in de re gel de topmaand vormt. De bedrijfsleider van een van de grootste reisbureaus ter wereld heeft meegedeeld dat de hotels zich nu al met de bureaus in verbinding stellen. Hij acht dit een teken dat ze ver bene den hun bezettingscapaciteit blijven. In Alicante, waar het buitenlandse toerisme in Spanje een aantal jaren geleden is begonnen, melden de hotels, dat niet meer dan zestig procent van de kamers in gebruik is en dat de veer tig procent toeristen die dit jaar niet gekomen zijn, juist de categorie vormen die het meeste uitgeeft. Uit alle vakantiegebieden komen soortgelijke berichten. Uit Zaragoza wordt gemeld dat de inkomsten uit het toerisme dit jaar 15 procent lager zijn. De Costa Blanca (Alicante), de Costa Fiera,. de Costa Azahar (Tarragona, Castellon, Valencia) en de Costa Del Sol (Malaga) melden alle, dat men daar nog volop hotelkamers of apparte menten vrij heeft. De Costa Brava is getroffen door zware bosbranden bij San Feliu, die ook al niet bevorderlijk werkten op het toerisme. Het toerisme is uitgegroeid tot de voornaamste industie van Spanje. De terugval komt dus hard aan. Men had gerekend op minstens 18 miljoen toe risten, nadat er in 1966 het recordaantal van 17.250.000 was geweest, een stij ging van ,21 procent vergeleken met 1965. De gasten brachten Spanje vorig jaar 1.175 miljoen dollar op tegen 1.105 mil joen dollar in 1965. De oorzaken van de terugval zijn niet duidelijk. Sommige hoteleigenaars wij ten de moeilijkheden aan de oorlog in het Midden-Oosten, maar of dit de wa re reden is, is niet duidelijk. De eco nomische problemen van een aantal Europese landen kunnen eveneens een factor zijn. De goedkopere hotels schijnen het betrekkelijk goed te doen. Het binnen lands toerisme is wel sterk toegenomen, een aanwijzing dat het vele Spanjaar den beter gaat in de laatste jaren.

De Vallei | 1967 | | pagina 6