Een rel met Rome Sleepboot viel uit takels Twee jongelui pleegden roofoverval op kweker ffli hengele/s bier pompvers Pater Robert Adolfs' boek „Het graf van God*' leidde tot Samen optreden in olie-crisis Weggebruikers hoofdschuldigen aan „dodenweg VAN ONZE LEESTAFEL PRIOR VAN KLOOSTER ZEGT: ,.DE PAUS IS SLACHTOFFER VAN EIGEN CURIE EN LIJKT ZEER CONSERVATIEF" SLACHTOFFER ONFEILBAARHEID CELIBAAT EN PIL Celstraf-eis tegen „illegale" b I oenien ven t e rs PLENSBUI ZETTE HILVERSUM BLANK Politieman na ongeluk met 5 slachtoffers op Rijksweg 58: NIET REËEL Pro-Soekarno komplot in Djakarta Vermoeid Procuratiehouder van bank pleegde 12 jaar fraude UTRECHT KRIJGT ER EEN STATION BIJ Sprookjesreisdank zij impulsieve Amerikaan gratis bij 2 gezinspakken Benen vrij Bij kennissen Aanbieding Griekse studiebeurzen verontrust N.S.R. Uw leverancier heeft pompvers Hengelo's voor u in royale beugels van 50 cl, 45 cl en pijpjes van 30 cl. Piraterij Offeren In grote steden gaan gereformeerden slecht ter kerke VRIJDAG II AUGUSTUS 1967 (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN „Waarom ik de katholieke kerk de rug niet toekeer", vraagt de Augustijner pater Robert Adolfs. „Wel, om twee redenen niet Ten eerste geloof ik er nog aan, om het zo maar eens te zeggen en ten tweede: de kerk is mijn tehuis geworden, mijn home. Als ik haar zou verlaten, zou ik in een geweldig vacuüm terechtkomen." Pater Robert Adolfs, blond, gezet en 45 jaren oud, is prior van het Augustijner klooster in Eindhoven; overste over 49 Augustijners onder wie dertig priesters en negentien theologische studenten. Hij baarde opzien door zijn boek over „Het graf van God', een dis cussie waaraan hij als conclusie ver bond dat de katholieke kerk, zoals zij nu is, 'n kwasi-politieke machts structuur heeft. De klank van Het graf van God donderde door tot in Rome en de Paus dreigde met een schrijfverbod. Gisteren echter kwam pater Robert Adolfs opnieuw in het nieuws door een uitspraak in het Britse angli caanse blad „New Christian" waar in hij zegt: „De paus is of een ma rionet in handen van de curie of hij is zo conservatief als... Ja, zegt hij, als we hem in zijn kamer in Eindho ven opzoeken, „zeg maar zo conser vatief als de pest. „Inderdaad, zet hij lachend, „dat heb ik gezegd, maar niet na de rel om mijn boek Het Graf van God (waarvan inmiddels al 35.000 exemplaren zijn verkocht en dat nu aan zijn derde druk toe is)." „De uitspraken die New Christian deze week heeft gepubliceerd", zegt hij, „heb ik in feite gedaan in okto ber van het vorige jaar in Whalley, een plaatsje in het Engelse diocees Blackpool. Ik sprak toen voor de an glicaanse geestelijken op een infor mele bijeenkomst. De rel met Rome was er nog niet." „In mijn eerste causerie stelde ik de anglicaanse wijdingen aan de kaak die een twistpunt zijn tussen de rooms-katholieke en de anglicaanse kerk. Die lezing werd gepubliceerd in New Christian. De tweede, een analyse over de moeilijkheden in de rooms-katholieke kerk verdween in Engeland ergens in een bureaula." „Nu plotseling", zegt pater Adolfs, „hebben ze het eruit gehaald. Ken nelijk heeft men gehoord van de rel." Of htf er nog zo over denkt? „Ze ker", zegt de Eindhovense prior ter wijl buiten een fragiel klokje klept. „Dat denk ik zeker. De paus is niets minder dan het slachtoffer van zijn eigen curie-apparaat; daar zijn aan wijzingen te over voor. Daarbij komt dat de mogelijkheid niet is uit gesloten dat hij zeer conservatief is. Daar begint het steeds meer op te lijken." „Hij komt rechtstreeks uit de school van Pius XII en dat is duide lijk merkbaar. Dat is overigens ook de conclusie in mijn boek. Als het zo doorgaat zoals nu, inderdaad, dan wordt de kerk het graf van God.' Hoe hij het zelf zou doen als hij paus was? ,Ik zou het niet kun nen!' is direct het antwoord. „Ik ben er niet kundig genoeg voor en ik ben ongeschikt, maar dat houdt niet in dat er geen anderen zouden zijn die het niet beter kunnen dan nu gebeurt". „De paus trekt zich terug uit de realiteit", zegt hij fel. „De realiteit van een wereld die in de tweede helft van de twintigste eeuw leeft, ontgaat hem volkomen. Hij luistert niet naar de problemen die in kerk en wereld van vandaag leven.' „Bovendien meent hij de eenheid van het katholieke geloof nog steeds te kunnen verwezenlijken door disci plinaire middelen." Zoals het drei gen met een schrijfverbod? „Zoals het dreigen met een schrijfverbod!' zegt pater Adolfs, „maar ook door het instellen van commissies van onderzoek naar bijvoorbeeld de in houd van een nieuwe catechismus.' Of hij dan niet in de onfeilbaar heid van de paus gelooft? „Nee, zegt hij, „die onfeilbaar heid heeft voor mij geen absolute waarheidsgarantie. Ik geloof dus niet in de onfeilbaarheid zoals de ad viseurs van de paus, de curie, die interpreteren. Ik bedoel, het is geen operationele onfeilbaarheid.' De waarde van het concilie trekt hij in twijfel. „Ik geloof zeker dat het concilie binnen en buiten de kerk een beweging heeft veroorzaakt, een beweging van democratie en het openstaan voor de problemen van de wereld, van decentralisatie en van tal van andere verschijnselen. Maar nu komt het Vaticaan in beweging om met tegenmaatregelen hetgeen door het concilie is bereikt weer on gedaan te maken. Dat kan toch niet, daal- moet' je tégen strijden". Het celibaat en de pil ziet hij als randverschijnselen. Over het celi baat zegt hij: „Mijn mening is dat het ontkoppeld moet worden van het priesterschap; daarmee is nog niet gezegd dat het zou moeten verdwij nen. Integendeel, het zou moeten blijven, maar dan als een gebaar rechtstreeks voortgekomen uit het geloof zelf en op een vrijwillige ba sis." Over de pil: „Daar heb je ook weer zoiets. Er komt binnenkort een pauselijke encycliek over de geboor teregeling. Maar die encycliek komt precies voor de bisschoppelijke syno de die binnenkort in Rome zal wor den gehouden. Waar kunnen die bis schoppen dan nog over praten als de paus even tevoren in zijn encycliek dicteert hoe het moet. „Wat ik wil?" zegt hij. ,Ik wil bij dragen tot werkelijke vernieuwingen in de rooms-katholieke kerk, althans aan de discussies rondom die ver nieuwingen. Ik ben er vast van over tuigd dat er nu nog iets gedaan kan worden. Het is hoog en hoognodig. UTRECHT In Utrecht woedt de laatste maanden een bloemenoorlog tussen venters met en zonder venter- vergunning. Tot nu toe kregen de illegale bloe menverkopers alleen fikse boetes en voorwaardelijke gevangenisstraffen op gelegd, maar gisteren zijn voor de Utrechtse kantonrechter voor de eer ste maal onvoorwaardelijke straffen tegen drie illegale venters geëist. De officier van justitie, mr. A. G. Bosch, vroeg tweemaal een straf van zes da gen en éénmaal een van een week. De venters trokken zich al jarenlang niet aan van het venterverbod, dat voor sommige plaatsen in de Utrechtse bin nenstad geldt. „Zij verdienen zo veel dat de boetes grif worden betaald. De venters zien de boetes als een soort omzetbelasting", zei mr. Bosch. De Utrechtse politie wil de straat verkoop van bloemen gaan saneren, onder meer om de bona fide handela ren te beschermen. Er zullen voor de buitenwijken van Utrecht meer ver gunningen worden gegeven en boven dien heeft de politie het gemeentebe stuur voorgesteld de minimum leeftijd van venters te verlagen van 21 tot achttien jaar. HILVERSUM Grote de>en van Hil versum kwamen gisteravond blank te staan bij een forse regenbui. In de Prins Bernhardtunnel onder de spoor lijn Utrecht-Hilversum stond het wa ter meer dan een meter hoog. Na een uur was het water in het centrum verdwenen en kwam het ver keer, dat ernstig was gestagneerd, weer op gang. Personeel van gemeen tewerken was de hele avond in de weer om de tunnel leeg te pompen. DEN HAAG De zes landen van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) treden gezamenlijk op, bij het overleg over de gevolgen van het conflict in het Midden-Oosten voor de energievoorziening. Dit blijkt uit het antwoord dat de Europese commissie heeft gegeven op vragen van het Ne derlandse lid van het Europese parle ment dr. ir. A. P. Oele (soc.). Er is thans overleg gaande binnen de Organisatie voor economische samen werking en ontwikkeling, die een speci aal aardoliecomité heeft, deelt de Com missie mee. Zij is van mening dat de gebeurtenissen in het Midden-Oosten duidelijk hebben gemaakt, dat er op zo kort mogelijke termijn een gemeen schappelijk energiegebied van de zes landen komt. In Washington heeft het Amerikaan se ministerie van binnenlandse zaken bekendgemaakt, dat de Verenigde Sta ten deze maand waarschijnlijk 7,4 mil joen vaten olie extra naar Europa zal uitvoeren om het tekort te dekken dat is ontstaan door het wegvallen van de Arabische olie. In juli werd ook al een extra hoeveelheid verscheept. MIDDELBURG Kapitein J. Ch. Warneke (87) van de rijkspolitie in Middelburg, is een bedachtzaam man, die weloverwogen zijn woorden kiest, en links laat liggen wat aan de bor reltafel wordt gefluisterd. In zijn ka mer in de statige Middelburgse ab dijgebouwen zegt hij: „Al die dode lijke ongelukken op rijksweg 58... Het wil er bij mij niet in dat het aan de weg ligt. In de eerste plaats moeten wij de oorzaak zoeken in het gedrag van de weggebruikers". Opnieuw zijn op de 65 kilometer lange rijksweg tussen Bergen op Zoom en Vlissingen doden gevallen. Woensdagavond kwamen bij Rilland- Bath vijf Amerikaanse toeristen om het leven toen hun auto plotseling uit de file schoot en frontaal op een te genligger botste. Het aantal ongeluk ken dat tot nu toe dit jaar op deze weg gebeurde werd hiermee op 162 gebracht: het dodental op zestien. Vo rig jaar bedroeg het aantal ongeluk ken 339; er vielen 21 doden. Kapitein Warneke doet er niet sen timenteel over. Hij constateert nuch ter: „Inhalen is het gevaarlijkste wat je op deze weg kunt doen. Maar het is niet waarschijnlijk dat het in dit geval een kwestie van inhalen is ge weest. De bestuurder van de auto had 25 kilometer aan een stuk door in file gereden. Plotseling zwenkte de wagen de linker weghelft op, vijf entwintig meter voor een tegenligger. Hoewel we er geen bewijzen voor heb ben, zijn we geneigd te denken dat de bestuurder onwel is geworden". De Zeeuwse weg, zoals rijksweg 58 in de volksmond heet, is slechts over een afstand van drie kilometer vier baans. Dat stuk ligt tussen Nieuw- land en Arnemuiden op Walcheren, en is eind vorig jaar geopend. Het vierbaans tracé voor de rest van de weg is door rijkswaterstaat al be paald. Er wordt naar gestreefd om voor eind 1971 het grootste gedeelte van het werk klaar te hebben, maar dan moeten de grondaankopen en fi nanciering vlot verlopen. In ieder geval zal de Zeeuwse weg nog jaren grotendeels tweebaans blij ven. Kapitein Warneke, sinds drie jaar als vervangend districtscommandant van de Rflkspolitie in Middelburg met de problemen van deze weg geconfron teerd, is er niet zeker van dat op een vierbaansweg minder ongelukken zul len gebeuren. Hij zegt diplomatiek: ,Een vier baansweg biedt mogelijkheden voor een veiliger verkeer, maar het ligt aan de automobilist zelf hoe hij van deze mogelijkheid gebruik maakt. Op een vierbaansweg wordt veel snel ler gereden en meestal komen daar door veel meer ongelukken met ern stige afloop voor". De kapitein geeft toe dat de Zeeuw se weg gevaarlijke punten heeft. Hij wijst vooral op het rechte stuk tus sen Rilland-Bath en de afslag naar Bergen op Zoom. „Daar zijn enorm veel dijkovergangen, waardoor de weg golft. Tegemoetkomend verkeer is niet te zien. Daarom is inhalen uiterst riskant". De rijkpolitie surveilleerd druk op deze punten. „Als wij ons gezicht daar niet regelmatig lieten zien, zou het aantal ongelukken nog veel groter zijn", aldus de politie-officier. Van het instellen van een maxi mumsnelheid voor de hele weg is de kapitein geen voorstander. „Ik heb er weieens over gedacht, maar ik ben tot de conclusie gekomen, dat het niet reëel zou zijn. Een groot deel van het jaar is het rijden op deze weg met een snelheid hoger dan tachtig kilometer per uur verantwoord en zonder risico. Het wordt verwarrend voor de weggebruikers als er dan wél en dan niet een snelheidsbeper king geldt!" Kapitein Warneke besluit met een waarschuwing: „Laat de automobilist zijn wijze van rijden aanpassen aan het verkeersbeeld. Twijfel niet bij het inhalen, blijf liever even langer in een file rijden. De bebakening is goed, het wegdek ook. In het hoogsei zoen verwerkt de weg tienduizend au to's per dag en ik weet uit eigen er varing dat ondanks veel filevorming, vooral op vrijdagavond en op zonda gen, het mogelijk is de afstand Ber gen op Zoom - Vlissingen binnen het uur af te leggen." DJAKARTA In Indonesië zijn ver- scheidenen personen aangehouden die van plan waren president Soekarno heeft donderdag de stafchef van het garnizoen van Djakarta, kolonel Nas- serie, bekendgemaakt. Hij wilde al leen zeggen, dat de groep geleid werd door een kolonel, een arts en een ju rist. TEXEL Bloembollenkweker Sytse Ros vertelt niet graag over het benauwde avontuur, dat hy gisternacht beleefde. Hy verloor bijna tweehonderd gulden, maar behield het leven en dat is voor hem belangrijker. Hij meent, dat hij zijn twee jonge overvallers om de tuin heeft geleid door zich heel rustig te houden nadat hij door hen was gekneveld en half versuft voorover op zijn bed in de slaapkamer was gegooid. Als oud vuil lag hij daar. Hij moest gelaten toezien dat de twee overvallers zijn hele huis overhoop haalden. Toen de politie 's morgens vroeg kwam, lag of stond niets meer op zijn plaats. Syt se Ros (63 heeft zijn bedrijf aan de voet van een afgelegen duin bij Den Burg. Hij staat bekend als iemand die er warmpjes bij zit. Maar gisternacht was er niet meer dan 185 gulden in huis. Moeizaam vertelde Sytse Ros gister avond het hoe en wat van de overval. Hij was woensdagavond, vermoeid na een dag van hard werken, tegen negen uur naar bed gegaan. Zijn slaapkamer grenst aan de huiskamer. Om ongeveer één uur werd hij wakker. Hij hoorde het indrukken van een ruit gevolgd door het omdraaien van de sleutel naar de woonkamer. Verdacht op indringers „dat moet je wel zijn als je zo afgelegen woont als ik" stapte, de kweker zijn bed uit. Op het moment dat hij het licht wilde aandraaien werd hij beetgepakt en kreeg hij enkele tikken op het hoofd en in het gezicht met een zaklantaarn. De tengere man had weinig kans te- DOKKUM Bij de Amrobank in Dokkum is tijdens eer. onderzoek een fraude van dertig- a veertigduizend gul den aan het licht gekomen. Totaal over stuur heeft de vijftigjarige procuratie houder W. K. zich bij de Rijkspolitie gemeld. De fraude heeft zich uitgestrekt over twaalf jaar. De directie van de bank heeft laten weten dat alle benadeelden schadeloos zullen worden gesteld. De procuratiehouder, getrouwd en va der van vier kinderen, stond in Dokkum zeer gunstig bekend. Sinds zijn jeugd heeft hij bij de bank gewerkt. UTRECHT Met het nieuwe spoor boekje zullen de Spoorwegen op 26 mei twee nieuwe haltes in gebruik nemen: Rotterdam - Alexander en Utrecht - Overvecht. Rotterdam - Alexander, een station netje met twee perrons, zal aan de lijn Rotterdam C.S. - Gouda komen. Voor de Utrechtse wijken Tuindorp en Overvecht komt aan de spoorlijn Utrecht-Amersfoort het station Utrecht - Overvecht te liggen. HOOGEVEEN De 24-jarige Hoo- geveense magazijnbediende Jan Ro- sendal heeft drie weken lang het leven van een vorst geleid. Hij bezocht San tiago, Hollywood. Honoloeloe en Dis neyland. Hij dineerde met de filmko miek Jerry Lewis en bracht een bezoek aan de televisiester Lucy Ball. Reis en verblijf hebben Jan geen cent gekost. Jan Rosendal was uitgenodigd door de vice-president van de Austinfabrie- ken in Los Angeles, die hij vorige ADVERTENTIE ha W eri Sunil maand in een restaurant in Groningen had ontmoet. De Amerikaan en zijn vrouw voelden zich dadelijk tot Jan aangetrokken, omdat hij sprekend lijkt op hun tien jaar geleden gestorven zoon. Een week later bezocht het Amerikaanse echtpaar de ouders van Jan aan het Wilhelminaplein in Hoogeveen. Zijn vader voelde er aan vankelijk weinig voor om zijn enige kind met een vliegtuig naar Amerika te laten gaan. In Los Angeles kreeg Jan een prach tige kamer met kleurentelevisie en te lefoon. Omdat hij geen Engels kent had hij voortdurend een tolk ter beschik king. In het Austinbedrijf werd hem een baan aangeboden met een inkomen van 1200 dollar per maand, terwijl hij een auto en een huis kor. krijgen. Jan is hier niet op ingegaan, omdat hij dan waarschijnlijk in Amerika in militaire dienst zou moeten. „Ik voel er niets voor om naar Viëtnam te gaan", ztgt hij. Nog dit jaar zal de 22-jarige dochter van het Amerikaanse echtpaar, Patri cia, hem in Hoogeveen komen opzoe ken. In de kerstdagen is Jan van plan naar Amerika te gaan. gen de twee vermoedelijk zeer jonge inbrekers. Zij duwden hem een zakdoek in de mond en wonden er een sjaal om heen. Daarna werden zijn handen op zijn rug gebonden met zijn eigen strop- gordijnkoord bij elkaar gesnoerd. De das en zijn benen werden met e enstuk overvallers smeten de angstige man daarna voor over op het bed. Ongeveer een half uur lang doorzoch ten de indringers de woning. Toen gin gen zij weg, de man hulpeloos achter latend. Deze wist na veel moeite en na feruime tijd zijn benen vrij te maken. >oor een spanjoletsluiting van een raam met zijn arm op te lichten kon de heer Ros een raam openen waarna hij uit de kamer in zijn tuin sprong. Hij waarschuwde' buren die een paar hon derd meter verderop wonen en die bel den de politie. De politie is gisterenmet., een speur hond de hele dag bezig geweest met het volgen van enkele sporen, die bij het huis werden gevonden. Vermoedelijk zijn de overvallers met een auto weggereden. Voor alle zeker heid postte de politie gistermorgen bij de eerste boot die naar Den Helder vertrok. Er werden geen verdachte jongemannen gezien. De politie van Texel heeft niet voldoende mensen om bij elke vertrekkende boot te kunnen posten. In het huis van Sytse Ros wer den geen vingerafdrukken gevonden. Het is de politie nog niet duidelijk in welke richting moet worden gezocht. Het kan zijn dat er kampeerders aan het werk zijn geweest, maar de over vallers kunnen ook Texelaars zijn die wisten dat de alleenwonende kweker vaak nogal veel geld in huis heeft. De heer Ros was gisteravond al weer wat over de schrik heen, maar voor al le zekerheid heeft hij vannacht bij ken nissen geslapen. ROTTERDAM Twee mensen wer den gisterochtend gewond, toen om on geveer half twaalf de 880 ton zware Europoortsleper Yikingbank uit de ta kels van een machtige kraan in de elf meter diepe Rotterdamse Waalhaven stortte. In zijn val beschadigde het schip het ponton, waarop de Viking- bank had moeten komen te staan. Het met kracht uit het water omhoog ge drukte ponton verpletterde in zijn val een sleepbootje en sloeg een gat in een drijvend dok. Op 1 augustus was de Vikingbank in dok gegaan, nadat zij vier en een hal ve maand lang had vast gezeten op de punt van de Zuiderpier in Hoek van Holland. Vorige week werd het zwaar beschadigde schip daar weggehaald door de drijvende bok Snip en naar Rotterdam gebracht. In een dok bij scheepswerf Waalhaven zou de totale schade worden vastgesteld. Gisterochtend werd het schip met een bok van vijfhonderd ton uit het dok getild. Men wilde het op het pon ton zetten. Het schip hing nog slechts enkele centimeters boven het ponton, toen een van de kabels brak. Met een daverende klap sloeg het schip op het stalen dek. Toen het opzij viel en in het water glee'd (waar het onder de op pervlakte verdween) knapten nog meer kabels. Ongeveer vijftien mensen die op het dek van het ponton werkten, sprongen in paniek in het water om hun leven te redden. Allen werden later van dro ge kleren voorzien en ter controle naar het ziekenhuis gebracht. Twee van hen moesten worden opge nomen. DEN HAAG De Nederlandse Stu denten Raad is verontrust door een cir culaire, waarin de Griekse regering studiebeurzen ter beschikking stelt van Nederlandse studenten. Studeren in Griekenland, zegt de raad in een brief aan het ministerie van onderwijs en wetenschappen, is na de staatsgreep in Griekenland wei nig aanbevelenswaard. De universitai re vrijheden zijn door de huidige rege ring aanzienlijk beknot. Zo is aan stu denten de vrijheid van meningsuiting ontnomen. Als zij zich tegenstanders van het bewind tonen is studeren voor hen onmogelijk. Het bestuur van de N.S.R. zegt daar om niet zo maar aan het verzoek van de minister te kunnen voldoen, om be kendheid aan de mogelijkheid tot stu die in Griekenland te geven. ADVERTENTIE Verkeert het internationale diploma tieke verkeer in een impasse, al dus vraagt de „Haagsche Courant" (on- afh.) zich af naar aanleiding van het feit dat voor vele landen de interna tionale geschreven en ongeschreven, vaak historisch gegroeide gedragsre gels niet meer schijnen te gelden. Ook in onverkwikkelijke gebeurtenissen met name de affaire Goloeb op Schiphol, de gijzeling van de zaakgelastigde Jon- gejans in Peking en nu het huisarrest van het KLM-personeel in Conakry, Guinee. President Sekou Touré van Guinee, heeft de Nederlandse regering nu min of meer laten weten, dat be sprekingen over deze zaak geen enke le zin hebben omdat de vier employés toch gevangen blijven zitten zolang 'het conflict met Ivoorkust voortduurt, een ruzie waaraan Nederland part nog deel heeft. „In het recent verleden was het Frankrijk, bakermat der traditione le diplomatie, dat toeliet dat op grove wijze diplomatieke regels wer den geschonden door op 26 februari 1963 de OAS-leider Argoud te ontvoe ren uit een hotel in München. Ook aan de affaire Ben Barka zit een onaangenaam diplomatiek luchtje. In Peking worden diplomaten van allerlei landen regelmatig vernederd door Rode Gardisten zonder dat de Chinese regering ingrijpt. Israël be zette het Belgische consulaat in Je ruzalem en nam de aanwezige bui tenlandse diplomaten gevangen, on danks de exterritorialiteit van het gebouw. Kongolese soldaten drongen het huis van een Nederlands diplo maat binnen en stalen geld en drank. De Nederlandse regering verkeert ten aanzien van het KLM-personeel in Guinee in een moeilijke positie. Onze diplomatie wenst zich wel aan de spelregels te houden. Geen terug keer dus naar middeleeuwse toestan den, waarbij men bij voorbeeld de Guinezen, die in ons land verblijven, op hun beurt ook in de gevangenis zou zetten. Voorzichtige bemidde lingspogingen blijken op niets uit te zijn gelopen. Maar wat volgt er na voorzichtige pogingen? Jammer genoeg geeft de huidige diplomatie nog weinig mogelijkheden, omdat bij een krachtig optreden precedenten kunnen worden geschapen die de di plomatie in het algemeen geen goed zouden doen. De piraterij begint nu echter vormen aan te nemen, die een internationaal overleg over de ze zaken noodzakelijk maken, zoals onlangs voorgesteld door Nederland. Het moet mogelijk zijn de welwillen de landen in een overleg bijeen te krijgen om gezamenlijke maatrege len te overwegen, maatregelen die krachtig genoeg zijn om sommige Afrikaanse, Aziatische en Europese landen stevig op hun vingers te tik ken. De andere zijde van de medail le is echter, dat een land als Frank rijk zich door de zaken Argoud en Ben Barka zo heeft gecompromit teerd, dat het moeilijk andere lan den verwijten kan maken. Om te voorkomen, dat de zaken Jongejans en Guinee gewoontezaken worden, is het noodzakelijk, dat er snel maatre gelen worden genomen die misschien de betrekkingen tussen verschillende landen bekoelen of handelsbetrekkin gen schaden. Dat moet dan maar de prijs zijn om de internationale diplo matie te vrijwaren van chantage. In de geheime diplomatie zal er ook wel eens met de vuist op tafel worden geslagen. Voor de Nederlandse rege ring is dit moment ten aanzien van Guinee aangebroken. Door te wach ten tot dat het Guinee goeddunkt het KLM-personeel vrij te laten wordt misschien dit probleem wel opgelost, maar blijft de impasse in de diplo matie bestaan". Na iedere ramp, nationaal oi inter nationaal, wordt gewoonlyk een beroep gedaan op de offervaardigheid van het Nederlandse volk. Niet zelden staat ons land bij hulpverlening, ma terieel of financieel aan de top. Maar de laatste tijd lijkt het erop of die offervaardigheid wat taant. „Het Na tionaal Rampenfonds is teleurgesteld over Tricht", zo is meegedeeld, om dat men had gerekend op twee mil joen gulden, en „slechts" ruim f 650.000 is binnengekomen. „Het Vaderland" (lib.) zegt naar aanleiding hiervan: „Waarom Tricht niet is „aange slagen" in de mate die men had ver wacht, zullen hoogstens massa-psy chologen op den duur duidelijk kun nen maken. Maar men behoeft geen psycholoog te zijn om vast te stel len, dat tegenwoordig het doel meer moet aanspreken dan vroeger. In de twintiger jaren leefde heel Nederland tijden lang mee met Bor- culo. Zelfs generaties, die in 1925 nog lang niet geboren waren, kennen deze gebeurtenis. Dat zal bij Tricht beslist niet het geval worden, ook al was deze windhoos ernstiger dan zijn notoire voorganger. Een aardbeving in Joegoslavië heeft enkele jaren ge leden nog warm medeleven opge wekt, die in Turkije bewerkstelligt dit niet (meer). „Eten voor India" sloeg de eerste maal zeer aan, de tweede maal vrijwel helemaal niet. Naar onze mening zou men er ver standig aan doen het aantal acties minder frequent te maken. Al wordt er over de gehele wereld veel gele den door rampen, het is niet prak tisch iedere paar weken weer een beroep op offervaardigheid te doen. Dat werkt offerapathie en dat is hoogst betreurenswaardig. Want het zou de indruk wekken alsof ons land niet echt meeleeft. Wat wel het ge val is. In hoge mate zelfs, maar het komt niet iedere maal in gelijke ma te tot uitdrukking in geld". O AMSTERDAM De gereformeerde kerken in het centrum van Amsterdam en Rotterdam, in Den Haag-west en in Delfshaven hebben in de afgelopen tien jaar tienduizend leden verloren. Dat is een kwart van hun totale zielental. Delfshaven kreeg de hardste klap. Daar vielen de laatste tien jaar 2214 leden dat is 38 procent af. Deze cijfers zijn ontleend aan een rapport over de ontwikkeling van de steden. Uit het rapport blijkt dat het kerkbe zoek van de gereformeerden in de grote steden met ongeveer 22 procent is ge daald.

De Vallei | 1967 | | pagina 7