Eerste Ronde van Veenendaal werd ondanks regen een succes VZC overspeelde MZ en PC in eerste promotieduel: 12-5 VOORZICHTIGHEID BETRACHTEN BIJ NIEUWE UITGAVEN ROEPEN IN DE WOESTIJN Advendo-team naar toernooi in Ede Dubbele vlucht van „De Luchtreiziger HDS-jeugd speelde tegen St.-Anthonis William v. d. Walle grootse winnaar Morgen Ritmeester- waterpolotoernooi De Merino's morgen niet tegen Blauw-Geel Maathuis en Ebben naar EK springen „Voor seizoen 1968 één voetbalbond in Amerika' Snelle kilometer in Tulsa jW ageningen"-veteranen komen sterk naar „Sparta" Ken Macker: Werkgelegenheid blijft G.S. met zorg vervullen NADER BESCHOUWD Buitenlanders nodig in Zwitserland Toernooi voor ere elftallen lag „Opheusden" zondag tegen „Victoria" Goede start Onvermoeibaar Weerrapporten uit Europa Provinciale ontwerp-begroting 1968: Meer negers in Nat. Garde MISDAAD-TOP fc Geen alkohol bij snelverkeer De Da Communisten in Polen worden „doorgelicht" Vragen over jonge werklozen VRIJDAG II AUGUSTUS 1967 VEENENDAAL Bedenkelijk ke ken de organisatoren van de eerste Ronde van Veenendaal gisteravond naar de lucht. Onweersbuien en regen vlagen dreigden roet in het wielerpro- gramma te gooien, maar tenslotte won het enthousiasme. „Doorgaan", be sliste de heer Zilstra, voorzitter van de Veenendaalse VW, die het wieier- festijn in samenwerking met de bazen van de „Tour de Oude Jan" op poten had gezet. Nadat de finish was ver plaatst naar de lange zijde van het 600 meter lange parcours kon de strijd een aanvang nemen. De grote koers over 15 ronden werd gewonnen door de Arnhemse junior William v. d. Walle, die besmeurd door de modder over de finish-lijn kwam, waar hij bloemen ontving en een zoen van de Veenen daalse „ronde-miss", Wilma de Haas. Tegen half vijf in de middag waren de 138 rennertjes gearriveerd in Vee nendaal, de derde etappeplaats in de „Tour de Oude Jan", 's Morgens wa ren zij gestart in Vaassen om via Apel doorn, waar tussendoor nog even werd gezwommen in het Kristalbad, koers te ff OPHEUSDEN „Opheusden" organi seert zaterdagmiddag 'n toernooi waar aan deelnemen „Opheusden" 3, „Op heusden" 4, „Kesteren" 3 en „Sparta" 3. Om 1 uur spelen Sparta 3- Opheusden 4, en om 2 uur Kesteren 3- pheusden 2. Om 3 uur vindt de verliezersronde plaats en om 4 uur de finale. EDERVEEN Zaterdag 12 augustus zal een Advendo-team van spelers tot 20 jaar deelnemen aan een groot toer nooi dat georganiseerd is door de v.v. „Edese Boys" in Ede. 10 ploegen heb ben hiervoor ingeschreven. De ploegen zijn in 2 poules ingedeeld en zullen 4 wedstrijden spelen. De winnaars van de poules spelen om de eerste en twee de plaats. Het belooft een zeer span nend toernooi te worden omdat de ploegen zo sterk mogelijk voor de dag komen. De volgende clubs doen aan het toer nooi mee: Poule A: Edese Boys; DTS '35; SDS; Harskamp; Fortissimo. Poule B: Advendo '57; Lunteren; O- Blauw-Geel; Otterlo; Bennekom. Het Advendo-team ziet er als volgt uit: doel: C. Donkelaar; achter: H. Donkelaar en J. T. v. Beek; midden: A. v. d. Brink; B. Gaarbeek en J. Speelziek; voor: G. Hardeman, J. Nab, G. Marcus, J. Donkelaar en E. v. d. Weerd. VEENENDAAL De E.V.P.V. „De Luchtreiziger" nam afgelopen week deel aan de vluchten Hoek van Holland (97 km) en Survilliers Fosses (389 km). Op beide vluchten was het de heer W. J. v. Dam die de eerste prijs in de wacht sleepte. De uitslag van de vlucht Hoek van Holland was: W. J. v. Dam I, 15, 21 F. Spies 2, 6, 10 H. v. Koo- ten 3, 4, 17, 19 A. v. Barneveld 5 W. Brouwers 7, 11 A. v.d. Bovenkamp 8 G. Fasse 9 H. Drost 12 K. de Ruiter 13 J. W. Kerseboom 14 W. Schakel 16, 22 R. J. v. Kooten 18 G. Muller 20. Van de Survilliers Fosses-vlucht was de uitslag: W. J. v. Dam 1, 2, 3, 6, 7, II, 13, 19, 21, 22 A. v.d. Bovenkamp 4, 20 A. v. Barneveld 5 G. Fosse 8, 14 H. Beyk 9 W. Wolfsen 10 B. H. E. Schuurman 12, 16, 17 W. Brouwers 15, 18. LEERSUM Gistermiddag was de jeugdcommissie van H.D.S. gastheer voor de jeugd uit Sint-Anthonis. De jongens uit Brabant waren kampioen van hun afdeling geworden en ter gele genheid van deze prestaties gingen ze een dagje uit. Om 1 uur speelde de jeugd van 12 tot 15 jaar. Dit was een vrij eenzijdi ge wedstrijd omdat de H.D.S.-jeugd sterker was. Toen de Leersummers een 3-0 voorsprong hadden genomen lieten ze het afweten. Ze wilden het te mooi doen en er werd te veel individueel ge speeld. Als de jongens van dit elftal er om willen denken dat voetbal met elf spelers wordt gespeeld dan kan dit elftal in de komende competitie voor leuke resultaten zorgen. Bij de jeugd van 16 tot 18 jaar kre gen de toeschouwers verrassend goed voetbal te zien. Het is aan de H.D.S.- doelman Hennie Bos te danken dat de nederlaag maar tot 3-2 beperkt bleef. Hij stopte enkele onmogelijke schoten. Voor de H.D.S.-doelpunten zorgden G. van Doorn en A. Wagensveld. Waar schijnlijk gaat de H.D.S.-jeugd volgend jaar een tegenbezoek brengen aan Sint- Anthonis. wwwv^ zetten naar onze omgeving. Een kleine etappe, want daags tevoren werd ruim 130 kilometer afgelegd. Gedurende een week trekken de jonge wielerliefheb bers door Midden-Nederland, elke dag punten verzamelend voor het ploegen- klassement. Behalve met etappe-sprint jes worden ook punten verdiend door goed gedrag, veilig rijden en avond wedstrijden en ook moeten kleding en fiets keurig verzorgd worden en zelfs worden er punten gegeven als slaap en eetzaal netjes worden opgeruimd. Van daag trekken de jeugdige wielrenners van Veenendaal naar Nijmegen, maar gisteravond nam men deel aan de eer ste Ronde van Veenendaal, die na de oorlog werd gehouden. Honderden toe schouwers hadden zich verzameld langs de nieuw aangelegde wegen in het plan-Salamander. Uiteraard gaf de eerste keer dat er wielerwedstrijden werden gehouden in Veenendaal de nodige moeilijkheden. Toch verschenen er een twintigtal ren ners aan de start belust op de eer van een overwinning en de talloze kleine premies die in het vooruitzicht werden gesteld. De eerste en grootste course ging over 15 ronden. Al kort na de ge moedelijke start nestelde William van de Walle zich aan de kop van 't pelo ton, dat reeds na drie ronden uiteen ge rafeld werd. Vele ronden lang probeer de een kleine groep op Van de Walle in te lopen. Daaronder bevond zich ook een der drie Veenendaalse deelnemers, Hans Huibers. Langzaam echter wist de Arnhemmer een voorsprong op te bouwen en ging de aandacht van het merendeel jeugdige publiek zich rich ten op de tussensprintjes van de overi ge renners. Even dreigde de rit gestag neerd te worden door een valpartij, maar de betrokken renner was al spoe dig weer op de fiets en kreeg een extra toejuiching toen hij de jury-wagen pas seerde. Rustig draaide Van de Walle inmid dels zijn rondjes en zonder verdere be dreiging finishte hij als eerste. Als 2e kwam Robbie Smit over de streep, ge volgd door Theo van Rijswijk en Adrie de Boer. Hans Huibers uit Veenendaal werd vijfde, terwijl Jetse Reyenga le werd van de aspiranten. In de tweede course, ditmaal voor voor gewone fietsen, won John Wilde- rink uit Arnhem. Deze rit ging over 5 ronden. Jaap Dillen uit Veenendaal werd derde. De laatste rit, ook voor gewone fiet sen, kon slechts over drie ronden wor den gehouden, in verband met de inval lende duisternis. Terwijl het opnieuw begon te regenen 'en felle bliksemflit sen een naderende bui aankondigden, OPHEUSDEN Zondagmiddag speelt Opheusden de 3e nederlaagwed strijd tegen Victoria uit Afferden, een oude bekende uit de 4e klasse. De ploe gen zijn aardig aan elkaar gewaagd en zullen goed partij kunnen geven.Tot nu toe staat WAW met een 20 zege aan de leiding in dit toernooi. De opstelling van Opheusden is als volgt; doel: H. v. Eldik; Achter: H. Huibers, A. Huibers, midden: H. v. Brenk, M. v. Broekhuijze, A. Geurts, voor W. Huibers, J. Winkelman, W. Meruwella, P. de Wit en A. Arends. VEENENDAAL. Morgenmiddag om twee uur begint in het Bergbad het jaarlijkse Ritmeester - waterpolotoer nooi, georganiseerd door VZC. Er nemen in totaal acht ploegen deel aan dit evenement, meer dan ooit te voren. In totaal zullen 16 wedstrijden moeten worden afgewerkt. De ploegen zyn verdeeld in twee poules en spelen daarin een halve competitie. De twee eerstgeplaatsten komen uit in de „cross finale", waarvan de winnaars elkaar in de finale zullen bekampen om de grote Ritmeester-coupe. VZC komt uit in de zware poule A, samen met 2e klasser De Gouwe uit Waddinxveen, De Fuut uit Maarssen en Kroosduikers uit Westzaan, welke ploeg twee jaar geleden de coupe mee naar huis nam. In poule B komen uit: AZC uit Apeldoorn, ZC Woerden, Plu- vius uit Nijmegen en de Forellen uit Rhenen. Een prognose is moeilijk te doen. De Gouwe, AZC, VZC en Woer den zijn favoriet voor de crossfinale en de ploegen met de langste adem zullen ongetwijfeld het meest aanspraak gaan maken om in de finale uit te komen. Ondanks dit selecte gezelschap is VZC niet kansloos. Om ongeveer acht uur zal de prijsuitreiking plaatsvinden door de burgemeester van Veenendaal, mr. dr. J. Hazenberg. De avond zal worden besloten met een feestavond op het badpalviljoen met de muzikale medewerking van een moderne groep. Het diepe bassin van het Bergbad zal vanaf 12.00 uur gesloten zijn voor de badbezoekers, terwijl alle prijzen met 25 ct. zijn verhoogd, inclusief voor abonnementhouders. jj OPHEUSDEN „Sparta" speelt zaterdagavond in Opheusden de laatste wedstrijd in het kader van de Frans Beyer Cup tegen het veteranenelftal van „Wageningen". „Wageningen", dat in 1965 de beker in de wacht sleepte, komt in de sterkste opstelling naar Opheusden. Momenteel is Bennekom bekerhouder. Deze club staat er dit keer met een 3—2 overwinning opnieuw goed voor. De „Wageningen" veteranen zullen echter alle mogelijke moeite doen om het ere-metaal voor de tweede maal in de wacht te slepen. Sparta's opstelling voor zaterdag luidt als volgt: d.: C. van Eist, a.: E. Ak kerman en A. van de Wardt, m.: K. Schaap, A. van Ommeren en A. Rood- been, v.: J. van Kleef, K. Schaap, J. W. Vermeer B. van de Pol en J. Stunnenberg. De wedstrijd begint om 6 uur op het „Sparta"-veld. won de Veenendaalse renner Adrie van de Bovenkamp. Ook hij ontving bloe men en een premie. Ondanks alle moeilijkheden en de slechte weersomstandigheden mag toch wel gezegd worden dat de eerste wie lerwedstrijden een succes zijn gewor den. Gezien de belangstelling zal het zeker niet de laatste Ronde van Vee nendaal zijn. VEENENDAAL De tweede wedstrijd van De Merino's in het ne- derlaagtoernooi, welke morgen zou worden gespeeld tegen Blauw-Geel, is in verband met het Vriendschaps- toernooi, waaraan de Veenendaalse vierdeklasser deelneemt, verschoven naar donderdag 17 augustus. Deze match begint 's avonds om zeven uur. Blauw-Geel komt morgen echter toch naar het terrein van De Merino's om een vriendschappelijke wedstrijd te spelen tegen de tweede uitgave van GVVV, aanvang 16.00 uur. VEENENDAAL Gisteravond vond in het Bergbad het eerste in een serie van drie promotieduels plaats tussen de ploegen van VZC en MZ PC uit Maastricht. De Veenendaalse formatie heeft er geen enkele twijfel over laten bestaan wie de sterkste ploeg in het water was. De Maas trichtenaren ondervonden weinig ple zier van hun verre reis en werden min of meer overspeeld. Gedecideerd werd de ploeg met een 12—5 nederlaag huiswaarts gezonden. De VZC-ploeg was goed in vorm en brandde er van meet af aan op los. Evert van den Dikkenberg toonde zich weer een middenvoor van klasse, die weet wat een aanval afmaken is. Wim van der Meer speelde een uitstekende wedstrijd en samen met Cel Slotboom was dit trio steeds weer .een groot gevaar voor het doel van het arme MZ PC. De overwinning was volkomen verdiend. VZC had zoals in vrijwel elke strijd de laatste tijd een goede start. In het eerste spelgedeelte was het vrijwel al les VZC wat de klok sloeg en ook de gevaarlijke middenvoor van MZ&PC, de oud-interland-jeugdspeler Jacq Wol- ters, kon vooralsnog geen goed doen. Door zeer fraaie doelpunten van Evert van den Dikkenberg, Cel Slotboom en twee unieke goals van Wim van der Meer nam VZC in dit eerste spelgedeel te een 4-0 voorsprong. Ook in de twee de spelfase bleef de VZC ploeg in de hoogste versnelling doordraaien. Niette min mocht eerst MZ&PC een straf- worp nemen, doordat zijn middenvoor het spelen van de bal werd belet. Dit betekende 4-1. Maar toen was het woord weer duidelijk aan VZC. De gehele ploeg bouwde fraai vanuit de achterhoe de de aanvallen op, waarin de jonge Frans Leeman (ingevallen voor de ab sente Juul van de Bovenkamp) en Henk Uri een groot aandeel hadden. Maar steeds weer waren het Wim van der Meer en de slimme Cel Slotboom die grote gaten in de MZ&PC verdedi ging zwommen. Derhalve was VZC in tactisch oog punt veruit de meerdere van de Maas trichtenaren en de gevolgen bleven dan ook niet uit. Fraai hand-op-handcom- binaties werden door middenvoor Dik kenberg goed afgerond en tot viermaal toe trof hij de roos. Met een 8-1 voor sprong kon VZC aan het derde spelge deelte beginnen. Ivo Koomen moest weer vele duels uitvechten met de middenvoor, maar ook zoals altijd kwam hij vele malen als winnaar uit de bus. MZ&PC mocht wederom een strafworp nemen, daar ff DEN HAAG De nationale kam pioen Jan Maathuis met de paarden Fliegete en Nenuphar C en Antoon Eb ben met Kairouan en King's Pride zul len voor Nederland uitkomen in het Eu ropese kampioenschap springen, dat eind van deze maand in Rotterdam wordt gehouden tijdens het jaarlijkse internationale concours hippique. NEW YORK „Voor het seizoen 1968 zal er in de Verenigde Staten één voetbalorganisatie zijn", heeft Ken Macker, bestuurslid van de niet er kende Amerikaanse National Profes sional Soccer League (NPSL), bekend gemaakt. Macker zei, dat de belangen van zijn bond en van de United Soccer Associa tion (USA) te veel parallel lopen om ieder op de eigen weg te kunnen voort gaan. Volgens hem is de verhouding tussen de beide bonden de laatste tijd aanzienlijk verbeterd en hij verwacht dat de NPSL en de USA in de komen de maanden nog dichter tot elkaar zul len komen. „Een fusie", aldus Macker, „is de eerste voorwaarde om een redelijke kans op succes te hebben bij de pogin gen om voetbal ingang te doen vinden in de Verenigde Staten. Er zijn nog talrijke onderdelen waarop de stand punten van de twee organisaties uit een lopen en het grootste wrijvings punt is, dat zowel de NPSL als de USA in zes van de grootste steden van Noord-Amerika een club heeft. Met goede wil van beide kanten moet ook dat probleem op te lossen zijn. TULSA De Russische kampioen Aleksander Agapow heeft op de „snel le" wielerbaan van Tulsa het Russische record op de 1000 meter tijdrit gebro ken. Agapow maakte een tijd van 1 min. 7,6 sec. Ter vergelijking, de Nederland se kampioen Klaas Balk maakte op de baan van het Olympische Stadion bij de Nederlandse kampioenschappen een tijd van 1.10 en de beste tijd van de Nederlandse kampioen is 1.09,9. VZC drie strafpunten had opgelopen. De overigens goed keepende Henk van der Meer had het nakijken. (8-2). Even daarna kon MZ&PC een aarzeling van de VZC achterhoede goed afstraffen en dat betekende 8-3. Maar VZC bleef doordrukken en Evert van den Dikken berg scoorde achterwaarts heel onver wacht 9-3 en even daarna uit een straf worp 10-3. De steeds gevaarlijker wor dende middenvoor van MZ&PC scoor de daarna met een bekeken voorbal 10-4, waarmee het vierde spelgedeelte aanbrak. De VZC-ploeg scheen deze natte avond onvermoeibaar te zijn, want ook in het vierde en laatste spelgedeel te bleef het aandringen. De zwoegende Wim van der Meer ondernam weer eens een van zijn vele rushes op het vijandelijke doel, omspeelde slim een verdediger en scoorde met een keiharde drukbal 11-4 voor VZC. Evert van den Dikkenberg, die zijn middenvoorplaats even had overgedaan aan Cel Slot boom, scoorde van grote afstand uit een onmogelijke hoek 12-4, waarna Henk Uri nog eenmaal het houtwerk van het MZ&PC-doel trof. Vlak voor het einde mocht de middenvoor van MZ&PC zijn derde strafworp nemen en da betekende 12-5 in het voordeel van VZC. Deze stand werd tevens de eind stand en VZC had met overtuigende cijfers dit eerste promotieduel duide lijk gewonnen. Het is wel zonneklaar, dat VZC het in de twee volgende wedstrijden tegen twee puur westelijke opponenten moei lijker zal krijgen, maar voorlopig zijn de eerste twee punten binnen. Vier ploegen strijden om twee plaatsen in de tweede klas van de bond en VZC is op de goede weg, getuige het resul taat van deze wedstrijd. Q. c O) CO O t-t •T3 a a> 33 CO 2 C X VU s a> 2 Den Helder zw. bew. wzw 21 12 Ypenburg mist windst. 22 1 Vlissingen mist n 27 1 Eelde mist n 29 0,1 De Bilt geh. bew. w 26 5 Twente mist zw 21 0,1 Eindhoven mist wzw 21 7 Zd.-Limburg zw. bew. w 2 Helsinki zw. bew. zzw 0,1 Stockholm zw. bew. windst. 0 Oslo regen w 28 10 Kopenhagen zw. bew. windst. 20 11 Aberdeen zw. bew. nw 37 0 Londen zw. bew. windst. 32 0 Brussel geh. bew. windst. 28 0 Luxemburg regen 0 34 0 Parijs zw. bew. nw 27 0 Bordeaux zw. bew. wzw 21 0 Grenoble half bew. wzw 23 4 Nice onbew. zw 22 0,6 Berlijn regen zw 23 0,2 Frankfort half bew. zw 23 3 München regenbui zw 23 6 Zürich regenbui zw 23 2 Genève zw. bew. zw 24 0 Locarno onbew. 0 17 0,1 Wenen half bew. O 23 0,1 Innsbruck zw. bew. nnw 19 5 Athene onbew. nw 21 0,4 Rome licht bew. windst. 17 0 Madrid onbew. wzw 23 0,5 Mallorca onbew. zw 25 4 Lissabon onbew. wzw 23 9 ARNHEM Op het ogenblik is het by het zich aandienen van nieuwe uit gaven gewenst de nodige voorzichtigheid te betrachten, ten einde er voor te zorgen, dat de taken die de provincie op zich heeft genomen naar behoren kunnen worden uitgevoerd. Dit schreven Gedeputeerde Staten van Gelderland in hun aanbiedingsbrief b(j de ontwerp provinciale begroting 1968. Vooral geldt dit, volgens G.S. voor de uitgaven die in de kapitaalssfeer liggen en die mede moeten dienen om de werkgelegenheid in Gelderland zoveel mogelijk te be vorderen. Het is naar de mening van G.S. zaak in toenemende mate aandacht te geven aan een planning der uitgaven op langere termjjn. De liquiditeits positie van de provincie noemen G.S. op dit moment nog gunstig. Tot nu toe behoefde nog geen beroep te worden gedaan op de kasgeld- en kapitaalmarkt. G.S. verwachten daarentegen wel, dat in de loop van het jaar 1968 tot op neming van kasgeldleningen of vaste leningen zal moeten worden overgegaan. De provinciale ontwerp-begroting 1968 sluit voor wat de gewone dienst betreft met een totaal aan inkomsten en uitgaven van ƒ62.767.607. Vermeerderd met het batig slot van de gewone dienst der rekening 1965 ad f 1.782.330,77 bedraagt de algemene reserve per 31 december 1966 f 4.422.473,75. De begroting kon op een reële wijze tot een sluitend geheel wor den gebracht, zij het dat aan de uitga venzijde met een voortgezette stijging moest worden rekening gehouden en de inkomstenzijde, met name de uitke ring uit het Provinciefonds, een aan merkelijk kleinere stijging laat zien dan de laatste jaren het geval is ge weest. Voor de verschillende fondsen zijn in de thans aangeboden begroting weer forse bedragen uitgetrokken. In het re creatiefonds is twee miljoen gulden ge stort (tegen anderhalf miljoen gulden in 1967. de leden van de Provinciale Staten een mota-beleidsaangelegenheden aangebo den, waarin zij in kort bestek beschou wingen wijden aan een aantal aangele genheden die bij de beleidsvoering in het afgelopen jaar de aandacht hebben gevraagd dan wel in het komende jaar van belang kunnen zijn. W ij laten hier onder enkele opmerkingen uit de beleids nota volgen. Voorlichting G.S. hebben besloten om te trachten binnen afzienbare tijd het uitgeven van een Gelders tijdschrift te realiseren. Vooralsnog voelen G.S. het meest voor een uitgave, enigszins vergelijkbaar met het tijdschrift „Noord Brabant", den voor een zodanige uitgave wordt op het ogenblik nog overleg gepleegd met het Gelderse Economisch Techno logisch Instituut en een aantal Gelder se uitgeverijen. Bestuur sschool De oprichting van de bestuursschool in Gelderland is helaas nog steeds geen feit geworden. Een aantal gemeenten heeft medewerking toegezegd (63 in to taal thans). De star tvan de school zal echter niet voor spetember 1968 plaats vinden. Men hoopt dat nog meer ge meenten het nut van een eigen be stuursschool zullen gaan inzien. De pro vinciale leerling-ambtenaren bezoeken voorlopig de Overijsselse bestuurs school. Werkgelegenheid Hoewel door seizoeninvloeden de werkloosheidspercentages in Gelder land een dalende lijn vertonen, zien G.S. daarin op dit moment nog geen reden tot optimisme. De daling is voor de tijd van het jaar te gering, zodat in wezen geen sprake is van een trendma tige stijging van de werkloosheid. Dit laatste baart ons voor de nabije toe komst zorg, zo schrijven G.S. Het be hoeft naar de mening van G.S. geen be toog dat de rijksoverheid op korte ter mijn ook voor een antal rayons in Gel derland maatregeln zal moeten tref fen, en wel met dien verstande dat vol doende middelen beschikbaar zullen moeten komen om in het a.s. hefst en winterseizoen een slagvaardig beleid met betrekking tot de bestrijding van de (regionale) werkloosheid te kunnen voeren. Wegen Ten aanzien van de aanleg van rijks wegen delen G.S. mee dat waarschijn lijk voor 1972 nog gereed zullen komen: de aanleg van de Holland-Twenteroute, tot Holten met inbegrip van een brug over de IJssel bij Deventer; rijksweg 15 door de Betuwe tot Valburg, evenals de dwarsverbinding van daar naar Plan ken Wambuis met een Rijnbrug bij He- teren. Tenslotte een Maasbrug bij Em- pel in de omlegging van de weg Utrcht Den Bosch en het deel Beekbergen-Z- venhuizen van rijksweg 50. Waterzuivering De door G.S. in het leven geroepen commissie ter bestudering van de wa terverontreiniging in Gelderland is met haar studie zover gevorderd dat bin nenkort het eindrapport aan G.S. kan worden uitgebracht. Aan de hand van dit rapport zullen G..S hun standpunt bepalen om een provinciale verordening op de waterverontreiniging voorberei den. Werkplaatsen voor minder validen Het aantal werknemers in de werk plaatsen voor minder-invaliden is in 1966 gestegen van 2575 op 1 januari 1966 tot 2939 op 1 januari 1967. Hiervan werkten er op laatstgenoemde datum 353 in Apeldoorn, 35 in Culembirg, 42 in Doetinchem, 280 in Ede, 99 in Epe, 63 in Ermelo, 158 in Lichtenvoorde, 75 in Neede, 143 in Nunspeet/Nijkerk, 129 in Teil en 183 in Zutphen. De toeneming van de werkloosheid heeft deze zomer nog niet geleid tot een merkbare toestroming naar de werkplaatsen, zo schrijven G. S. De Federatie van Gelderse Werkplaatsen heeft onlangs een commissie van des kundigen ingesteld die een onderzoek zal instellen naar de wenselijkheid en mogelijkheid, van een verdere samen werking tussen de werkplaatsen in Gelderland. Bejaardenoorden Op 1 januari 1967 vielen in Gelder land 308 bejaardenoorden onder pro vinciaal toezicht, Daarvan werden er 178 met ca. 10.611 bedden gedreven op niet commerciële basis en 117 met ca. 1858 bedden, op commerciële basis. Dank zij het werk van de provinciale inspectrices en de commissie voor be jaardenoorden in Gelderland kan een voortdurende verbetering van de be jaardenoorden worden geconstateerd, zo schrijven G.S. De houders, de direc ties en de besturen van de bejaarden oorden voldoen in het algemeen binnen een redelijke termijn aan de adviezen die van inspectrice en commissie wor den verstrekt. Tot nu was er nog geen aanleiding G.S. te verzoeken maatre gelen tegen een of ander bejaarden oord te nemen. De behoefte aan bedden in verzor gingstehuizen voor huishoudelijk min der valide bejaarden in het jaar 1980 in Gelderland schatten G.S. op 5.431 in tehuizen met een rooms-katholieke sig natuur en 11.593 met een niet rooms- katholieke signatuur. Hiervan zijn er thans reeds aanwezig of in reële voor bereiding resp. 4054 en 8.803, zodat er in de periode 1 januari 1967 tot 1 janu ari 1980 nog een te dekken behoefte is van resp. 1.377 en 2.790. Recreatie De snelle groei, welke de openlucht recreatie in de laatste jaren te zien geeft, en de algemene toegenomen be hoeften op dit gebied hebben G.S. de noodzaak doen gevoelen om tot een zekere planning te komen voor de toe komst. Zij hebben daarom aan de Gel derse Recreatiecommissie verzocht een nota voor te bereiden, waarin, een in zicht wordt gegeven in de recreatieve ontwikkeling van de eerstkomende de cennia. Wat de natuurbescherming betreft delen G.S. mee dat zij verwachten dat in de toekomst nog verscheidene ver- |e houding, die de Gaulle in het conflict tussen Israël en de Ara bische landen heeft aangenomen, en vooral zijn redevoeringen in Montreal (Canada) hebben de Franse president een groot deel van zijn binnenlandse populariteit gekost. Deze is gedaald van 65 procent (13 juni) tot 55 pro cent (8 augustus). Dit is gebleken uit de laatste pei ling van het Franse instituut voor opinieonderzoek. Na zijn veroordeling van Israël was de Gaulles populari teit reeds gedaald tot 61 procent (30 juni); de golf van prijs- en tariefsver hogingen bracht deze opnieuw om laag tot 58 pet. (25 juli) en zijn „op ruiende taal" in Montreal deed het percentage doorzakken tot 55. In de zelfde periode steeg het aantal onte vredenen met 11 pet. lat deze scherpe daling vrijwel uit sluitend te wijten is aan het di plomatieke incident in Canada blijkt uit een andere peiling van hetzelfde instituut, gedaan na het afleggen van de verklaring van maandag 31 juli. Toen iedereen voldoende had kunnen nadenken over de inhoud en de con sequenties van de gebezigde woorden, bleek, dat slechts 18 pet. van de on dervraagden het met de Gaulle eens was. Maar slechts 45 pet. nam de Gaulle zijn woorden kwalijk, niet min der dan 37 pet. wilde zich niet uit spreken. Zelfs bij de Gaullisten was, volgens het instituut, een meerderheid (32 pet. tegen 30 pet.) tegen het gebeurde. Ook hier was het aantal „meninglozen" zeer hoog, namelijk 38 pet. Het zijn niet zozeer de cijfers van „voor" en „tegen" die in politieke kringen en ook in de Franse kranten verwondering wekken vroegere pei lingen hadden reeds laten zien, dat de Fransen bepaald niet achter de Gaulle staan in zijn Canadese avon tuur maar wel de percentages van degenen, die zich niet wensen'uit te spreken. Of kunnen zij zich misschien niet uitspreken, omdat zij zich niet meer voor de binnen- en buitenlandse politiek van het huidige regime inte resseren?, zo vraagt men zich af. TYit gebrek aan belangstelling voor de politiek van de Vijfde repu bliek begint alles verontrustende af metingen aan te nemen. Zoals men zich zal herinneren, was er enig ru moer ontstaan bij de oppositie en bij de vakbonden over het feit, dat de re gering in de zes maanden lang haar sociaal-econnomische politiek wilde voeren door middel van verordeningen. Deze verordeningen beginnen nu al lengs bekend te worden (verschaffing en verruiming van werkgelegenheid, deelneming van de arbeiders in de be drijfswinsten, revorming van sociale voorzieningen) onderwerpen dus, die de moeite van het besturen waard zijn omdat men er zelf direct bij be trokken is. Een onderzoek dat het Franse in stituut voor opinieonderzoek had in gesteld naar de reacties hierop bij 't publiek, heeft aangetoond, dat slechts 41 pet. zich voor dit alles interesseer de en dat 51 pet. er geen enkele be langstelling voor had. Zelfs kon 8 pet. van de ondervraagden niet eens zeg gen of zij belangstelling hadden of niet! Of deze maatregelen belangrijke ge volgen zouden hebben, kon 30 pet. niet zeggen en 35 pet. was van mening, dat alles wel bij het oude zou blijven. 37 pet. van de ondervraagden kon niet zeggen of de aangekondigde maatre gelen hun goed voorkwamen omdat zij eenvoudig niet wisten wat de inhoud daarvan was. Precies de helft van de ondervraag den vond, vermoedelijk gedreven door actie van de vakbonden en de oppo sitie, dat dit niet het geval was en slechts 13 pet. vond, dat Frankrijk hierbij baat zou hebben. TTet is duidelijk dat ai deze cijfers vervormd zijn door gebrek aan kennis en dus aan belangstelling. Ant woordend op een desbetreffende vraag vond dan ook 36 pet. dat de voorlich ting over deze zaken te gering is ge weest. Maar zou zelfs met een betere informatie, zo vraagt men zich af, de belangstelling groter zijn geweest? President de Gaulle was met zijn toespraak van gisteravond midden in de vakantie van 75 pet. van de Franse bevolking dan ook een roe pende in de woestijn, voor een gehoor, dat steeds onverschilliger en scepti scher wordt. zoeken tot de provincie zullen worden gericht om financiële hulp. Steeds meer particuliere eigenaren van landgoederen en natuurterreinen bieden hun bezittingen te koop aan. Willen deze gebieden in het algemeen belang behouden worden, dan is aan koop door een instelling die natuurbe scherming statutair ten doel heeft, de enige weg. Financiële steun van de provincie (en het rijk) is daarbij on misbaar. De .aanzienlijke bedragen die daarmee gemoeid zijn hebben G.S. doen besluiten een meerjarenplan voor deze hulpverlening op te stellen, opdat tijdig de benodigde middelen kunnen worden gereserveerd. Tevens hopen G.S. in 1968 te komen met een provin ciale verordening met betrekking tot de statische standplaatsen van cara vans, tenten en ligschepen. BERN. Met het oog op de te hou den volksstemming waarbij de Zwitsers gevraagd zal worden in te stemmen met een drastische vermindering van het aantal buitenlandse arbeidskrach ten, heeft de Zwitserse regering een rapport uitgegeven, waarin er op gewe zen wordt dat buitenlanders voor Zwit serland een noodzakelijk kwaad zijn. Zwitserland telt ongeveer 860.000 bui tenlanders, of een zevende van de be volking. Het referendum, waarop de democra tische partij van Zürich heeft aange stuurd, vraagt het aantal buitenlandse arbeidskrachten te beperken tot 10 pro cent van de bevolking, ofwel 575.000. In Zwitserland kan iedere organisatie wel ke minimaal 50.000 handtekeningen weet te verzamelen, een volksstem ming laten houden. De regering zegt in het rapport zich ernstig het gevaar van de buitenlandse penetratie bewust te zijn, maar zij waarschuwt dat de voorgestelde verla ging van het percentage buitenlanders ernstige gevolgen voor de nationale economie zal hebben. In de bouwvak ken zijn de arbeiders vrijwel allen bui tenlanders en zelfs door de huidige re geringsbeperkingen op het aantal bui tenlandse arbeidskrachten is er ernsti ge vertraging ontstaan bij een aantal bouwprojecten. Volgens het rapport is de voorgestel de vermindering „overdreven" en is deze niet op „economische, politieke en humanitaire gronden" te rechtvaar digen. De regering stelt voor dat een oplossing zou kunnen zijn, buitenlan ders aan te moedigen zich in Zwitser land te vestigen en hun kinderen toe te staan Zwitserse onderdanen te wor den. WASHINGTON De nationale ad viescommissie ter bestrijding van bur geronlusten heeft geadviseerd, meer negers in de Nationale Garde op te ne men, de gardisten beter op te leiden om onlusten te bestrijden en de eisen voor benoeming van officieren bij de Nationale Garde te herzien. De commissie, welke door president Johnson was ingesteld, heeft hem een rapport gestuurd waarin wordt opge merkt dat negers slechts 1.15 procent van de Nationale Garde te land (404.996 man) en 0.6 pet. van de Nationale Garde in de lucht (80.882 man) uitma ken. Johnson heeft de aanbevelingen door gestuurd naar de min. van Defensie Robert McNamara met de aanteke ning dat zij de hoogste voorrang ver dienen. WARSCHAU Voor het einde van dit jaar zullen 120.000 tot 200.000 leden van de Poolse communistische partij aan de tand worden gevoeld over hun politieke inzichten, moreel en partij discipline. Trybuna Ludu, het officiële partwdag- blad, heeft deze week onthuld, dat in al le Poolse districten speciale commis sies zijn gevormd, die gesprekken moe ten voeren met bepaalde leden, die in totaal 6 tot 10 pet. van alle leden uit maken. De partij telt iets minder dan 2.000.000 leden. „De besprekingen, die zullen worden gevoerd in een atmosfeer van een vrije en oprechte gedachtenwisseling zul len worden gevoerd met die leden en kandidaat-leden die de discipline ver waarlozen en de voorgeschreven nor men schenden", aldus het blad. DEN HAAG Het lid van de Twee de Kamer de heer Kleisterlee (KVP) heeft aan minister Roolvink (sociale zaken en volksgezondheid) vragen ge steld over de jeugdige werklozen. Hij heeft de minister gevraagd om een overzicht van de jeugdwerkloosheidscij- fers per 31 augustus. De heer Kleisterlee vraagt, hoeveel leerlingen die van de scholen kwamen een werkkring hebben gevonden en wel ke concrete plannen er zijn, om aan de jeugdwerkloosheid het hoofd te bieden. Tevens wil het Kamerlid weten of er na 1 september nog een belangrijke stijging van het aantal jeugdige werk lozen valt te verwachten. Aan de staatssecretaris van onder wijs en wetenschappen heeft de heer Kleisterlee vragen gesteld over de mo gelijkheden binnen de vormingsinstitu ten en de vakopleiding bij het bestrijd den van de jeugdwerkloosheid. WASHINGTON De ernstige mis drijven in de Verenigde Saten zijn vorig jaar gestegen tot een aantal als nooit tevoren: 3.250.000. Het aantal gevallen van moord, verkrachting, roof en ge weldpleging steeg met elf procent.

De Vallei | 1967 | | pagina 8