Veenendaals dagblad Kongo vraagt om V.N.-hulp Vredespoging in Caïro Zwerver van nóg een moord verdacht Day an look' nieuwe rage Roofoverval op Amsterdamse spaarbank Tito's plannen zijn voor Nasser onaanvaardbaar Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Intensieve jacht op drie mannen Veroordeelde ruim maand verdwenen uit kliniek GESTRANDE OLIETANKER LOOPT KANS TE BREKEN Nigeria wenst „totale oorlog" STEUN VOOR HUURLINGEN UIT ANGOLA Oproep aan de Veiligheidsraad Vandaag buien morgen zon VLIEGTUIGEN STIL ALARM CHEQUES OP WESTERSCHELDE ONTPLOFFING Journalist verhoord door recherche over marihuanareportage Mini-lijmstokjes RuslandAmerika Naar een akkoord in Genève DOOR BRABANT SORTEERPROEF Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. DE VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden f1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 12 AUGUSTUS I967 4le JAARGANG NEW YORK De V.N. hebben een oproep van Kongo gepubliceerd voor hulp van leden van de Veiligheidsraad en andere landen, in de strijd tegen de blanke huursoldaten en Katangese troepen, onder commando van de Bel gische majoor Jean Schramme. De Kongolese minister van Buitenlandse Zaken, Justin Boinboko, heeft de oproep gedaan in een brief aan de voorzitter van de raad in de maand augustus, de Franse ambassadeur Roger Seydoux. De troepen van Schramme hebben Boekavoe bezet en Kongolese troepen proberen hen te verhinderen de grens van Roeanda te bereiken. In de brief wordt gezegd dat in Loeboembasji het vroegere Eliza- bethstad) een radiogesprek onder schept is tussen de troepen van Schramme en twee bases in Angola. Gezegd werd dat verscheidene vroe gere huursoldaten en twee vliegtuigen welke aan oud-premier Tsjombe had den behoord en zijn piloot zich in Loeanda (Angola) bevinden. Bomboko wees erop, dat dit alles in strijd is met de resoluties van de Veiligheidsraad van 14 okt., en 10 juli. Hij wees speciaal op de bepaling daarin, welke een beroep op de rege ringen doet om te verhinderen dat hun gebieden gebruikt worden voor een samenzwering tegen de Kongole se regering. „Ten einde de activiteiten van de huursoldaten binnen het land te be strijden en om een mogelijke uitbrei ding van het conflict te vermijden waardoor de vrede in Midden-Afrika en speciaal in Angola in gevaar zou kunnen worden gebracht, zou ik dank baar zijn als u: 1. De bovengenoemde feiten onder de aandacht van de leden van de Vei ligheidsraad zou kunnen brengen. 2. De leden van de Veiligheidsraad en landen die vriendschappelijk tegen over de democratische republiek Kon go staan, zou uitnodigen zo spoedig mogelijk logistieke steun of hulp van enigerlei soort te verstrekken voor de handhaving van de orde in het gebied. 3. Hulp zou kunnen verstrekken aan de bevolking welke veel heeft ge leden'. Bomboko vroeg Seydoux hem op de hoogte te houden van „de resulta ten van uw overleg". Hij beweerde dat „de Zuidafrikaanse majoor Pu ren en de Belgische piloot Libert Bra- co" tot een groep vroegere huursolda ten behoren, die sinds 21 juli in Loe anda is. Een Super Constellation, die zich daar sinds 17 juli bevindt, be hoort, volgens Bomboko, toe aan Air Trans-Afrique, een Rhodesische maat schappij van mr. Jacques Mallot. een oud-piloot van Tsjombe en een Dou glas DC-3, welke ook in Loeanda is, is van Tsjombe geweest, toen Katanga zich had afgescheiden. De VS hebben reeds een transport vliegtuig in Kongo, dat gebruikt is om troepen te vervoeren voor de strijd te gen de huursoldaten. Drie Amerikaan se vliegtuigen waren oorspronkelijk gestuurd, maai; twee werden onder druk van leden van het Congres terug getrokken. SITTARD De 82-jarige J. Ruiters is door tot nu toe onbekende oorzaak uit het raam van zijn woning op de tweede verdieping gevallen. Hij overleed in een ziekenhuis te Sittard aan de verwondin gen. De heer Ruiters was blind. A De kogel sloeg tegen het plafond en drong daarna in de houten lambri- zering. UTRECHT Uit de Dr. H. van der Hoeven kliniek in Utrecht, blijkt sinds 25 juni een patiënt te worden vermist, die in 1962 werd veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf wegens doodslag. Het is de 38-jarige monteur G. A. I., die sindsdien bij alle Neder landse politiekorpsen gesignaleerd staat. I. heeft inmiddels van die straf een zo groot deel uitgezeten dat hij in aan merking is gekomen voor voorwaarde lijke invrijheidstelling (gebruikelijk na het verstrijken van tweederde van de straftijd). Bij de voorwaardelijke invrijheidstel ling is hem waarschijnlijk de voorwaar de opgelegd het ministerie van Justi tie kon daarover gisteravond geen zeker heid verschaffen dat hij zich ter be handeling zou laten opnemen in de (par ticuliere) dr. H. v. d. Hoevenkliniek in Utrecht. Deze voorwaarde zou hij dan nu hebben geschonden. TOKIO In Japan is een nieuwe rage ontstaan, de „Dayan Look". Op de foto een paar Japanse teeners met het bekende lapje voor het oog. AMSTERDAM Een intensieve jacht is ontketend op drie mannen, die gistermiddag omstreeks vier uur een gewapende overval pleegden op het hoofdkantoor van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam aan het Singel. Daarbij werd een kogel afgevuurd, die boven het hoofd van de kassier in de afdeling vreemd geld tegen het plafond sloeg en daarna in de houten lam- brizering van de achterwand drong. De buit, waarmee het drietal er in een Citroen ID vandoor ging, bedroeg 47.759,93 gulden. De auto werd enkele uren later op de hoek van de Eerste Jacob van Campenstraat en de Frans Halsstraat teruggevonden. Hij was een paar dagen geleden in Amsterdam ge stolen. „Ze stonden hier al een kwartier; ik dacht dat het Noordafrikanen waren," vertelde de 24-jarige bloemenkoopman J. P. Laddrak, die tegenover de spaar bank een stalletje heeft. „Steeds liep er één een eindje weg en keerde dan weer terug. Ook de chauffeur van de Citroën loerde af en toe een zijstraat in. Ik zag niet dat er uiteindelijk twee de afdeling change van de spaarbank binnengingen, maar wel zag ik ze naar buiten komen. De één had een pistool, de andere een donkere tas in zijn hand. De chauffeur startte zijn auto en deed het rechter voor- en achterportier open. Daarna gierden ze de Geelvincksteeg door en de Reguliersdwarsstraat in." Achter de balie in de afdeling vreemd geld had de 44-jarige kassier A. J. Diephuis inmiddels het stil alarm in werking gezet. D$ politie op het hoofdbureau werd daardoor gewaar schuwd door een lampje en een bel. De heer Diephuis zat op het ogenblik van de overval achter zijn bureau. De drie meisjes van de afdeling moesten aan de balie komen staan. De voorste van de twee overvallers beval dat er een bak geld op de toonbank moest ko men. Hij loste het schot om duidelijk te maken dat het ernst was. Meteen toen de heer Diephuis de bak had gegeven begon de tweede rover erin te graaien. Het geld stak hij in een tas. Pijlsnel gingen ze er vandoor. Er waren geen klanten. „Uiterste voorzichtigheid is gebo den", zo waarschuwde de politie alle agenten en rechercheurs die mogelijk op de rovers zouden kunnen stuiten. In het kantoor van de spaarbank zochten intussen mannen van de afde ling vingerafdrukken naar sporen op de geldbak, die de kassier had overhan digd. Nadat zij hun werk hadden ge daan, bleek dat de buit ruim 47.000 gulden bedroeg. Van dit bedrag is f 11.430 Nederlands geld, f 13.134,49 buitenlands geld en f 23.^.93,44 traveller- cheques. Deze cheques zijn voor het merendeel reeds dubbel getekend of uitgestreept, zodat het moeilijk zal zijn dit bedrag in baar geld om te zetten. (Van onze weerkundige medewerker) T)e lucht blijft vandaag nog onsta biel. Een nieuwe storing uit Enge land geeft weer kans op een regen- of onweersbui. Een van de Oceaan volgendè rug van hoge druk doet voor morgen wat stabieler weer verwach ten, met zonninge perioden. De tem peratuur blijft dit weekeinde op onge veer hetzelfde peil: 's middags in Gel derland 21 tot 23 graden. De zomer warmte is momenteel teruggedrongen ten oosten van een lijn van West-Rus land tot Zuid-Italië. VLISSINGEN In Zeeland hielden gisteravond velen het hart vast omdat een Britse tanker, die op een zandbank in de Westerschelde is gestrand, kans liep te breken. Het schip De British Lantern heeft veertigduizend ton ruwe olie aan boord afkomstig uit Qatar in de Perzi sche Golf. De lading is bestemd voor Antwerpen Hoewel zestien sleepboten met een gezamenlijk vermogen van maar liefst 23.000 paardekrachten gisteravond pro beerden het schip te bevrijden, week de tanker geen duimbreed. De bergers zagen vannacht met ge mengde gevoelens het water rondom de Lantern zakken. Het schip ging toen zijn tweede tij op de zandbank tege moet en daarmee was het bergings werk in een kritieke fase gekomen. De ervaring heeft geleerd dat het zand on der gestrande schepen op de Wester schelde gaat werken onder invloed van de zeer krachtige stroom. Aangezien de British Lantern met middenschip aan de grond zit, leek de kans op breken niet denkbeeldig. Tijdens het overpompen van een ge deelte van de lading van het Britse tank schip „British Lantern" heeft zich van nacht een ontploffing voorgedaan op de Belgische binnenvaarttanker „Odila", vvaarby op het ogenblik 1 man wordt ver mist. Door de ontploffing ontstond brand op de Odila. Dit schip werd, evenals de andere binnenschepen in de buurt, snel weggesleept. Op het ogenblik zijn een vijftiental sleepboten een poging aan het wagen de Britse tanker vlot te trekken. Onder hen bevinden zich de zeeslepers Thames en Oostzee. Men verwacht ech ter dat het ook deze keer niet zal lukken. LAGOS De militaire leiders in Ni geria hebben de „totale oorlog" afge kondigd tegen Biafra, het afgescheiden zuidoostelijke deel van het land. De strijdkrachten van Biafra boekten de laatste dagen opmerkelijke successen in hun strijd tegen de federale troepen. In de Nigeriaanse hoofdstad Lagos, moest gisteren het luchtdoelgeschut in actie komen tegen een onbekend vier motorig vliegtuig. Het toestel werd niet geraakt. Een aanval van een Biafraanse bommenwerper van het type B-26 op het vliegveld van Kadoena kostte het leven aan een Westduitse technicus, een collega van hem werd ernstig ge wond. Vernomen wordt dat de Sovjet-Unie in de komende dagen 50 adviseurs en instructeurs naar Nigeria zal zenden. De helft van hen zou reeds onderweg zijn. Zij zullen waarschijnlijk 70 West duitse militaire instructeurs vervangen, die door Bonn werden teruggetrokken toen vier weken geleden in Nigeria de gevechten uitbraken. OIRSCHOT De gistermorgen in Breda gearresteerde Johan V. uit Dor drecht blijft ontkennen dat hij iets uit staande heeft met de moord op de 71-jarige Jan Schoenmakers in Oir- schot. A President Tito van Joego-Slavië brengt op het ogenblik een bezoek aan Egypte. Op de foto wuift president Tito naar het publiek op de luchthaven. Naast hem president Nasser van Egypte. De districtsrecherche van de rijks politie in Eindhoven heeft overigens nog een appeltje te schillen met Johan V. Er zyn aanwijzingen die leiden in de richting Baarle-Nassau. Daar werd eind augustus van het vorige jaar de 78-jarige H. Tuytelaars vermoord. De heer Tuytelaars, ook een alleenstaande man, werd in zyn boerderij neergesla gen en beroofd. CAIRO Na de eerste besprekingen tussen de presidenten i.«o en Nasser begint het steeds duidelijker te worden, dat de vredesformule van Tito voor het Midden-Oosten onaanvaardbaar voor Nasser is. De presidenten zouden nu proberen een andere oplossing voor de crisis in het Midden-Oosten te vinden. Tito zal morgen vertrekken voor een bezoek aan de hoofdsteden van Syrië en Irak en donderdag terugkeren. AMSTERDAM De centrale re cherche van de Amsterdamse politie on derzoekt of de Amsterdamse journalist Henk van der M. een strafbaar feit heeft begaan bij het maken van een reportage voor het dagblad De Tele graaf. Nagegaan wordt of de journalist, die een serie artikelen zou schrijven over het gebruik van verdovende middelen, jongelui heeft aangezet tot het gebrui ken van marihuana. Volgens het week blad Vrij Nederland zou hij een tientje hebben gegeven opdat een paar jongens die hij voor zijn reportage nodig had marihuana zouden kunnen kopen. Gisteren is de journalist op het hoofd bureau van de Amsterdamse politie ge hoord. Begin volgende week zal aan de officier van justitie rapport worden uit gebracht. Aan hem is het dan uit te maken of er reden is voor het instellen van een strafvervolging. ~\ttiddenuit de rozetten van de zonne- dauw verheft zich telkens een lange, slanke stengel met een daar van kleine witte bloempjesin mid- zomertijd bloeit n.l. onze drosera en is zij op haar mooist. Het meest spre ken ons evenwel de purperen wim perharen aan, de z.g. tentakels, die in de zon glinsteren door de kleverige, taaie droppeltjes. Zodra zich een klein insect aangelokt door de bedriege- lijke nektarbron op het blad neder zet, krommen er zich de verradelijke liijmstokjes omheen en door de in zijn werking met maagzuur te vergelijken vloeistof wordt het slachtoffer uitge zogen en ontbonden, zodat we er an derdaags slechts de wiekjes en onver teerbare chitividelen van terugvinden Zulk dierlijk voedsel heeft het „vlees etende plantje" nodig, omdat verzuur de hei- en veengrond een tekort aan stikstof bezit. Een eiwitbev attend voedsel hoe minuscuul ook in onze ogen vult dit gebrek vernuftig aan. Lange tijd heeft de wetenschap geen weg geweten met het hoe en waarom, tot ongeveer een eeuw geleden de we reldberoemde Charles Darwin het ge heim onthulde en tevens op andere figuren met eender eigenschap wees, zoals het vetblad en het blaasjeskruid. De grote Brit ging met de eer strijken, doch honderd jaar eerder (1779) had de Duitse dokter Roth er al een op merkelijke publikatie aan gewijd. Hij raakte evenwel in het vergeetboek. 12 augustus 1967, A. B. WIGMAN In de Verenigde Staten wordt Tito's bezoek aan Egypte met meer dan ge wone aandacht gevolgd. Volgens Ro bert McCloskey, een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, heeft Washington kortge leden contact gehad met de Zuidslavi- sche president. Maar McCloskey wei gerde bijzonderheden bekend te maken over de uitwisseling, die onder andere een persoonlijke boodschap bevatte van president Johnson aan Tito. Inmiddels schreef het gezaghebbende Egyptische dagblad Al Ahram gisteren dat er een „wonder" nodig zal zijn om Egypte ervan te weerhouden de door Israël veroverde gebieden terug te ver overen. Al Ahram koppelde deze op merking aan een oproep aan de Egyp- tenaren om hun thuisfront te verster ken teneinde de „Amerikaanse pogin gen om het revolutionaire bewind (van Nasser) omver te werpen" te verijde len. Het Joegoslavische partijorgaan Bor- ba schreef in een hoofdartikel van het nummer van heden, dat „er geen Joe- goslavisch plan bestond voor een com promis of iets anders dat door Tito aan Egypte of de andere Arabische landen zou worden voorgesteld". Ook is er geen grond voor de berich ten over een plan van sommige andere mogendheden die, naar beweerd wordt, gebruik maken van de bemiddelende rol van Joego-Slavië. Borba schreef echter, dat Joegosla vië contact met de V.S. heeft opgeno men na de boodschap van president Johnson, en voor zover kan worden na gegaan, geeft de uitwisseling van bood schappen tussen president Johnson en Tito, aanleiding tot hoop ten aanzien van het nut van deze dialoog ten be hoeve van een verdere vermindering van de spanning in het Midden-Oosten. WASHINTON De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie staan op het punt een ontwerpverdrag tegen verspreiding van kernwapens in te dienen bij de Ge- neefse ontwapeningsconferentie. Dit heeft de Amerikaanse delegatieleider William Foster vandaag na een gesprek met president Johnson meegedeeld. President Johnson zei dat Foster he den naar Genève terugkeert en „we zien uit naar de afsluiting van een zeer lange periode van wijsheid en geduld en toewijding van de kant van de heer Foster". Foster zei te geloven, dat voordat het verdrag aan de algemene vergadering wordt voorgelegd overeenstemming be reikt kan worden over de inspectie en de waarborgen. Hij zei dat dit onder werp te ingewikkeld werd beschouwd om reeds nu in het ontwerp op te ne men. De besprekingen erover zullen echter voortduren. Foster dacht dat de kans zeer klein was dat communistisch China en Frank rijk akkoord zouden gaan met 't ontwerp. Hij zei evenwel te betwijfelen of zij hun kernwapens met andere landen zouden delen. Als de mogelijke volgende ontwape- ningsstap zag Foster een volledig ver bod op kernproeven. Op 31 augustus overleed hij in Breda aan zijn hoofdwonden zonder dat hij de politie aanwijzingen over de dader kon geven. De politie nam toen aan dat de beruchte woonwagenbewoner Piet L. de overval had gepleegd. Toen L. echter dit jaar werd gearresteerd, bleek dat hij met deze zaak niets te maken had ge had. Uit het nu in Oirschot ingestelde onderzoek zijn enkele aanwijzingen naar voren gekomen die in de richting van Johan V. zouden kunnen wijzen. De man blijft echter beide moorden ont kennen. Wel heeft hij toegegeven in de nacht van maandag op dinsdag een in braak te hebben gepleegd in Oud-Gas tel. De buit was gering. De zwerver Johan V. heeft de politie verteld dat hij Jan Schoenmakers dins dagavond in zijn cafeetje heeft opge zocht. De twee mannen kenden elkaar van vorige bezoeken. Johan V. is tijdens zijn bezoek aan het cafeetje gezien door een groep pad vinders en door een echtpaar uit Best, dat met een zoontje van half zeven tot half acht bij de heer Schoenmakers wat consumpties heeft gebruikt. Hij zat toen met de heer Schoenmakers te praten, dronk twee biertjes en heeft ook nog enkele woorden met het echtpaar uit Best gewisseld. Vast staat dat om acht uur, een half uur na het vertrek van de laatste klan ten, de gordijnen van het café zijn dicht gegaan. Dit heeft een andere caféhouder uit Oirschot aan de politie verklaard. Hij passeerde het café om acht uur, wil de beroepshalve kijken of Jan Schoen makers klanten had en zag dat de gor dijnen dicht waren. Johan V. heeft, naar hij de politie ver teld, in de nacht van dinsdag op woens dag met zijn brommer door Brabant ge zworven. Hier en daar, aldus zijn ver klaring, heeft hij geschuild voor slecht weer. Donderdagmorgen omstreeks negen uur arriveerde hij in het kleine hotel Tivoli op het Stationsplein in Breda. Hij huurde er een kamer, gaf als beroep koopman op en bleef de hele dag thuis. In de namiddag is hij de stad in gegaan om er, naar hij zegt, een regen jas te kopen. Pas na twaalf uur donder dagavond keerde hij in het,hotel terug. Toen de eigenaar van hotel Tivoli, de heer J. Hanema, de foto van Jan V. in de kranten zag belde hij onmiddellijk de Bredase politie. Twee rechercheurs hielden de man om half tien aan. De man lag toen nog op bed. In de kleding van V. vond de politie een bedrag van 240 gulden. Recher cheurs namen de man onmiddellijk al zijn kleding af. In het politielaborato- torium zal worden nagegaan of enkele bloedspatten op de broek van de man afkomstig zijn van de vermoorde Jan Schoenmakers. In Eindhoven nam de politie ook een sorteerproef met een speurhond die de politie tevoren had laten ruiken aan de bijl, waarmee Jan Schoenmakers werd vermoord. Zoals bekend bevonden zich op de bijl geen vingerafdrukken. De dader had hem na de moord in de spoel bak van het café gegooid. De politie wilde niets meedelen over het resultaat van de sorteerproef. Aangenomen werd dat V. bij zijn aan houding dezelfde kleding droeg als op de middag toen hij het café Schoen makers bezocht. Dat waren een geel overhemd, een grijs sportjasje en een donkere pantalon. Vermoedelijk heeft V. echter ook nog een jekker bij zich ge had toen hij Oirschot bezocht. Johan V. is drie weken geleden uit zijn geboortestad Dordrecht richting Brabant vertrokken, omdat hij, naar hij zegt, moeilijkheden had met zijn toe zichthouder. De man liep toen nog in een proeftijd van een vorig vonnis. Drie weken geleden werd in Dor drecht een invalide man op een hofje van 980 gulden beroofd. De districts recherche van de rijkspolitie onderzoekt nu of er verband tussen deze zaak en Johan V. bestaat.

De Vallei | 1967 | | pagina 1