Plan om bombardementen één week stop te zetten Kritiek op militair bewind in Vietnam Tsjechische schrijver uit protest naar Israël INCIDENTEN BIJ DOORLAATPOST Over de Zorgen Weer gevechten in Aden Castro voorziet revolutie onder Amerikaanse negers HUISJE VERNIELD NA EXPLOSIE UIT DE KERKEN DS. KING KONDIGT REFERENDUM AAN OVER VIETNAM BELANGRIJKE SPOORBRUG VERNIELD CONFERENTIE IN HAVANA BESLOTEN Negerleider in Engeland op borgtocht vrij GESCHIL MET RUSLAND VERDOEZELD „Na borstkanker „de pil" niet gebruiken" OORLOGSVLIEGERS ROVEN VIËTNAM Organisatie VERWIJTEN De Gaulle moet „Don Quichotte" maar eens lezen M.s. „Ivoorkust" verkocht naar Ethiopië Indonesische spoor wegen 100 jaar BEKENTENIS KRITIEK SOLIDARITEIT CHIRURG IN V.S. Boekennieuws ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1967 THIEU WIL PRATEN MET HANOI SAIGON Het Zuid Vietnamese staatshoofd, Nguyen Van Thieu, heeft gisteren verklaard, dat als hij volgende maand tot president gekozen wordt, hij zal aandringen op stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam voor de duur van een week in een poging om Hanoi er toe te brengen zijn oorlogsspanning te verslappen en wellicht tot onderhandelingen te komen. Deze oproep zou hij vóór Kerstmis doen na de nieuwe regering tijd te hebben gegeven zich in te werken. De Amerikaanse senator Robert F. Kennedy heeft verklaard dat er steeds meer aanwijzingen komen, dat het militaire bewind in Zuid-Vietnam een vrjje keuze in de komende presidentsverkiezingen belemmert. Hjj noemde dit verraad aan de zaak, waarvoor 12.000 Amerikanen zjjn gesneuveld. ATLANTA Ds. Martin Luther King heeft gisteren bekendgemaakt dat in de Verenigde Staten een nationale campagne zal beginnen om te komen tot een volksreferendum over Viët- nam. King zei dat de organisatie van een en ander reeds in een vergevorderd sta dium verkeert en dat in de komende herfst en lente petitionnementsacties zullen worden gevoerd. „Het Congres en de president", aldus King, „reageren niet op het steeds in omvang en intensiteit toenemend verzet tegen het Viëtnambeleid van de regering." Plaatselijke actie biedt een unieke en dramatische mogelijk heid aan het volk te kennen te geven dat het gekant is tegen de oorlog in Viëtnam. King wees erop dat bij een vorig jaar in Dearborn, Michigan, gehouden re ferendum waarin de mening ge vraagd werd over „onmiddellijke be ëindiging van de oorlog en terugtrek king van de Amerikaanse troepen uit Viëtnam" 40 procent van de stem men positief waren. De nu georganiseerde campagne wil referendums houden in Seattle, Port land, San Francisco, Berkely, Cleve land, New York, Cambridge, Marin County (Californië) en in de staat Wisconsin. King verklaarde dat in de Verenigde Staten op het moment meer dan 26.000 vrijwilligers werkzaam zijn in plaatselijke organisaties. „De plaatselijke afdelingen kunnen het vraagstuk onder de aandacht van de grote massa brengen en ervoor zor gen dat de stem van de bevolking ge hoord wordt." „Twaalfduizend Amerikaanse levens zijn al verloren gegaan", aldus King, „en terwijl onze steden verpauperen er. onze binnenlandse hulpprogram ma's drastisch ingekrompen worden, geven wij elke minuut meer dan 50.000 gulden uit in een van de meest wrede en zinloze oorlogen die de ge schiedenis ooit gekend heeft." MACHINE E Zijn republikeinse collega Jacob K. Javits heeft verklaard dat de verkie zingen het begin moeten betekenen van de beëindiging van de Amerikaan se verplichtingen in Zuid-Viëtnam. Een nieuw gekozen bewind moet werken in de richting van yt dragen van eigen verantwoordelijkheid voor de eigen veiligheid, zei hij. Kennedy merkte op, dat kandidaten voor de verkiezingen van 3 septem ber zijn uitgesloten, omdat hun op vattingen onaanvaardbaar werden ge acht, dat tegenstanders van premier Nguyen Cao Ky en zijn regering in de gevangenis zijn gezet, dat de kandida ten in hun verkiezingscampagne wor den gehinderd, en dat het militaire be wind streeft naar een voortzetting van de eigen macht onverschillig hoe de uitslag van de verkiezingen zal zijn. Javits verklaarde: „Als vrije ver kiezingen daar niet mogelijk blijken, hebben wij het volste recht om na de verkiezingen te gaan overwegen onz verplichtingen geleidelijk te vermin deren." Kennedy zei dat als de mili tairen aan de macht blijven ondanks een verkiezingsoverwinning van de te genstanders „wij geen gemeenschap pelijke doelstelling mter hebben met de regering van Viëtnam, want onze verplichting is tegenover het Viëtna- mese volk, niet tegenover een rege ring, niet tegenover generaals, niet tegenover de machtigen en de weini ge bevoorrechten." Kennedy, Javits en anderen spra ken in de senaat in de debatten over Viëtnam die voorafgaan aan de de batten over een wetsontwerp over.de toewijzing van begrotingsgelden voor defensie ter hoogte van 70 miljard dollar (252 miljard gulden) die waar schijnlijk volgende week aan de orde komt. Eerder hadden 57 leden van het Huis van Afgevaardigden allen Democraten een verklaring uitge geven waarin wordt gewaarschuwd, dat de Zuidviëtnamese verkiezingen 'n farce zullen worden tenzij er maat regelen worden genomen om een vrije keuze te waarborgn. De groep omvatte voor- zowel als tegenstanders van de Viëtnam-politiek van president Johnson. Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren een spoorbrug verwoest op nog geen drie km van het centrum van Hanoi. Het Amerikaanse opper bevel in Saigon heeft meegedeeld, dat de middelste overspanning van de an derhalf km lange Doumer-brug vier directe treffers heeft gekregen bij een bombardement en is ingstort. De brug is ook geschikt voor weg verkeer, maar is vooral belangrijk, omdat de spoorlijn erover de ver binding vormt tussen Hanoi en China. WENEN De Tsjechoslowaakse schrijver Ladislav Mnacko is naar Is raël gegaan om te protesteren tegen de anti-Joodse politiek van Tsjecho- slowakije in het conflict in het Mid den-Oosten. Een woordvoerder voor Fritz Molden Verlag, de Oostenrijkse uitgeverij van Mnacko, zei dat de schrijver zich bewust is dat hij mis schien na zijn terugkeer gevangen ge nomen zal worden. De woordvoerder zei: „Mnacko heeft ons verteld dat zijn reis een protest was tegen het anti-Joodse beleid en propaganda van de regering te Praag. Hij had gezegd dat hij in Israël zou blijven totdat Praag de diplomatieke betrekkingen met Israël heeft hervat". Molden heeft de Duitse uitgave van het boek van Mnacko „De smaak van de macht" verzorgd. Dit beschrijft de atmosfeer van intriges en macht strijd in een niet genoemd communis tisch land tijdens en na het stalinis tische tijdperk. Volgens waarnemers zinspeelt het boek op de Tsjechoslo waakse president en partijleider Anto- nin Novotny. Mnacko werkt aan een boek over de Viëtnamese oorlog, nadat hij daar een tijdje oorlogscorrespondent aan com munistische kant was geweest. „Hij heeft ons verteld dat hij weigerde zijn boek uit te geven omdat hij meende dat het onjuist was over de oorlog in Viëtnam te schrijven, terwijl een an dere strijd in het Midden-Oosten werd gevoerd'. Mnacko (48) is één van de meest op de voorgrond tredende anti-stalinisti sche schrijvers in Oost-Europa. Hij ligt herhaaldelijk met het Tsjechoslo waakse bewind overhoop, dat hij ver wijt nog altijd verstrikt te zijn in sta linistische praktijken. In Israël wil hij een boek schrij ven, waarin hij de these ontwikkelt dat „grote mogendheden er een ge woonte van gemaakt hebben kleine landen te beschuldigen van agressie te plegen". Dit boek zal ook handelen over de oorlog in Viëtnam. De Tsjechoslowaakse autoriteiten bewaren het stilzwijgen over de gehele affaire. Het persbureau CTK antwoor- de op vragen, dat „geen inlichtingen' beschikbaar waren. NEW YORK De New York Ti mes, die zich zeer kritisch uitlaat over de „curieuze toespraak" van De Gaulle, schrijft, dat het Franse staatshoofd een literaire tint aan zijn rede heeft willen geven door zijn aan haling uit Goethe's Faust. De pre sident zou echter nog meer voordeel uit zijn literaire kennis kunnen trek ken indien hij Cervantes' „Don Qui chotte", nog eens doorleest, aldus het blad, dat van mening is dat De Gaul le's politiek steeds meer door fanta sie wordt beheersd. Dit facet vooral verontrust degenen die hem niet wil len volgen in zijn persoonsverheerlij king. De New York Times is overi gens met verscheidene Franse kran ten, waarin de toespraak eveneens een koele ontvangst krijgt, van oor deel dat De Gaulle voor het eerst in het defensief was. Dit is de controle- en doorlaatpost Man Kamto op de grens van Hong kong en communistisch China. De post is de laatste dagen het toneel geweest van verscheidene ernstige incidenten tussen Chinese demon stranten en Britse autoriteiten. ROTTERDAM De Verenigde Ne derlandse Scheepvaartmaatschappij (VNS) heeft het m.s. „Ivoorkust (3.100 brt) dat in de Rotterdamse haven was opgelegd verkocht aan The Ethiopian Shipping Lines S.C. te Addis Abpba. De „Ivoorkust" die de naam „Aulis" krijgt is gebouwd in 1953. The Ethiopian Shipping Lines onder houdt sinds begin 1966 een geregelde lijndienst tussen West-Europa en de Rode-Zeehavens met de schepen „Lion of Judah" en „Queen of Sheba", die ook al uit Nederland afkomstig zijn. Deze schepen werden nl. gebouwd op de Verolmewerf te Rozenburg. De ex- „Ivoorkust" zal dinsdag de eerste reis voor de nieuwe rederij be ginnen. DJAKARTA De Indonesische Na tionale Spoorwegmaatschppij (PNKA) heeft in Bandoeng het feit herdacht, dat honderd jaar geleden de eerste spoorwegverbinding in het land werd geopend. Deze verbinding besloeg een traject van 24 kilometer tussen Semarang en Tanggoeng op Midden-Java en werd gebouwd door de Nederlands Oostindische Spoorweg maatschappij. De lijn werd in 1870 tot Solo uitgebreid. ADEN In Aden hebben Arabi sche nationalisten gisteren met mor tieren, bazooka's, handgranaten en lichte wapens aanvallen gedaan op Britse militairen. In de ochtend be gon een algemene staking van 48 uur, waartoe het „Nationale front voor de bevrijding van het bezette Jemen", had opgeroepen uit protest tegen het besluit van een speciale missie van de VN om met de autoriteiten van Zuid- Arabië te spreken. Het front boycot het werk van de uit drie leden be staande commissie onder leiding van de Venezolaan Manuel Perez Guerre ro. Het heeft opgeroepen tot nieuwe gewelddaden om Engeland te dwin gen tot rechtstreekse onderhandelin gen. Alle Britse troepen in Aden verke- I ren in staat van alarm. Voor de voor stad Sjeikh Othman geldt een verbod voor alle wegverkeer. In het vorige etmaal deden zich ongeveer dertig in cidenten voor, waarbij één Britse mi litair en vier Arabieren het leven lie ten. De VN-commissie poogt op het ogenblik in Genève een vreedzame regeling te vinden voor het vraagstuk- Zuid-Arabië, dat op 9 januari a.s. on afhankelijk moet worden. In april jl. bracht de commissie een kortbezoek aan Aden, hetgeen gepaard ging met een algemene staking en anti-Britse gewelddaden. De 3 VN-vertegenwoor digers vertrokken toen spoedig, om dat zij vonden dat zij onvoldoende medewerking kregen van de Britse hoge commissaris. Deze was van oor deel dat de VN hoofdzakelijk te ma ken hadden met de autoriteiten van de federatie Zuid-Arabië. HAVANA Fidel Castro heeft donderdagavond verklaard, dat een nieuwe revolutie zal voortkomen uit de negerbevolking van de Verenigde Staten, „die voortdurend onderdrukt wordt", en hij heeft een oproep gedaan aan alle revolutionairen ter wereld deze revolutie te steunen. FIDEL CASTRO grote revolutie LONDEN De Britse politie heeft de Britse mohammedaanse negerlei der Michael de Freitas gisteren gear resteerd op grond van een wet die het aanzetten tot rassenhaat vetbiedt. De Freitas, alias Michael, heeft vorige maand in Reading een rede gehouden waarin hij de blanken in Engeland aan de kaak stelde. De leider van de Britse zwarte mo hammedanen is in staat van beschul diging gesteld, maar op borgtocht vrijgelaten tot 8 september. De borg som bedraagt 500 gulden. Volgens de beschuldiging heeft De Freitas in bo vengenoemde rede beledigende woor den gebruikt met de bedoeling rassen haat op te wekken. Politiemannen inspecteren de puinhopen van een huisje in de Poolse plaats Lodz. De woning werd geheel vernield na een ontploffing van een fles met gas. Oorzaak van de explosie: de grote hitte van deze zomer. Tijdens de ontploffing was niemand thuis, zodat er geen slachtoffers zijn te betreuren. „Het naar elkaar toegroeien van de revolutie in de Verenigde Staten en van de revoluties in Latijns-Amerika is een natuurlijke zaak. De revolutionaire be weging in heel de wereld moet haar (de „revolutie" die de negers ontketenen in de Verenigde Staten) al haar steun verlenen", aldus Castro. Castro hield een rede van 3 uur en 40 minuten op de slotzitting van de Conferentie van de Organisatie van La tijns-Amerikaanse solidariteit (OLAS). Hij beschuldigde in de loop van zijn re de president Johnson ervan verantwoor delijk te zijn voor een (mislukte) po ging om hem te vermoorden. Afgelopen week hebben twee van acht gevangen genomen Cubaanse ballingen verklaard, dat zij door de CIA waren opgeleid en naar Cuba gezonden met de opdracht Cubaanse regeringsfunctiona rissen om het leven te brengen. Castro noemde de CIA „misdadig en zonder scrupules". De conferentie, die elf dagen heeft geduurd, is geëindigd zonder dat een motie gepubliceerd is, waarin commu nistische landen veroordeeld worden die financiële en economische betrek kingen onderhouden met niet--commu- nistische landen in Latijns-Amerika. Deze motie, die een slag in het gezicht van de Sovjet-Unie is, werd op besloten commissievergaderingen weliswaar aanvaard, maar niet in de openbare vergadering ter discussie gesteld, om dat men wilde vermijden dat de on enigheid tussen de aanhangers van Castro's harde lijn en van Moskou's gematigde beleid openlijk tot uitdruk king zou komen. Castro leverde in zijn rede kritiek op het feit, dat de Sovjet-Unie en ande re communistische landen financiële en technische hulp verlenen aan lan den in Zuid-Amerika die evenals de Verenigde Staten tegen Cuba een eco nomische blokkade handhaven. In een verwijzing naar de in de com missie aangenomen motie zei hij: „Al les wat op deze conferentie is bespro ken, is min of meer bekend". De con ferentie heeft een resolutie aangeno men waarin gezegd wordt, dat „rassen discriminatie inherent is aan het kapi talistische stelsel"; zij doet een beroep op de Amerikaanse negers zich „in te zetten voor directe revolutionaire acti viteiten". „Wees niet ongeduldig", sprak Cas tro tot de 5000 aanwezigen; „uit de on derdrukte sector van de Amerikaanse bevolking zal de beweging voortkomen die eens de gehele Noordamerikaanse samenleving zal bevrijden". Stokely helpen beschermen", zei Cas tro. Stokely Carmichael, de jonge Ame rikaanse negerleider, zat met hem op het podium. Hij was aan het publiek voorgesteld als „de ere-afgevaardigde van het volk der Verenigde Staten, ka meraad Stokely Carmichael". Castro prees Carmichael's kritiek op de Verenigde Staten en zei: „Er is moed voor nodig om in een samenle ving, waar de meest grove vormen van geweld en onderdrukking worden toegepast, zulke kritiek te leveren". Carmichael loopt kans dat zijn pas poort wordt ingetrokken, wanneer hij terugkeert naar de Verenigde Staten. Het zonnige Spanje waar welvaa in de laatste zes jaar een gewoon te is geworden, schijnt zich op het ogen blik te bevinden tussen de scylla van inflatie en de charibdis van de politiek De economie hapert enigszins na zes jaren van fenomenale groei. De kos ten van levensonderhoud gaan steeds meer omhoog. Beleggers schijnen hun vertrouwen van voorheen niet meer te hebben. Zij houden steeds meer hun geld vast. De lonen zijn sneller geste gen dan de produktie. De situatie dreigt pijnlijk te worden. Volgens vele buiten landse en Spaase economische waar nemers moet de inflatie gestopt wor den voordat ze uit de hand lbopt. Dit zou maar al te spoedig kunnen gebeu ren. De beste manier is volgens hen besnoeiing van de regeringsuitgaven, om zodoende de consumptie te beper ken. Maar de regeringsuitgaven wor den niet besnoeid nog niet. Volgens vele waarnemers is dit om politieke redenen niet gebeurd. Als dit waar is zal het ook niet gebeuren, ten minste niet eerder dan de komende maand november. Dan namelijk schij nen er ingrijpende politieke verande ringen te zullen plaats hebben in de regering van de 74 jaar oude generaal Franco. Deze waarnemers vrezen dat het dan te laat zal zijn om de vele moeilijkhe den voortvloeiende uit een op hol ge slagen inflatie te voorkomen, of het speelt de mensen in de kaart die pro tectie van de binnenlandse industrie wensen en buitenlandse aankopen wil len afremmen om zodoende iets aan de slechte betalingsbalans te kunnen doen. TAe noodzaak om de consumptie in te dammen door besnoeiing van de openbare uitgaven is niet iets waar over slechts professoren gefluisterd hebben. De directeur van de Bank van Span je, Mariano Navarro Rubio heeft er on langs in het openbaar voor gepleit tij dens een lange opsomming van de hui dige moeilijkheden. Hij waarschuwde ook, dat de Spanjaarden offers moeten brengen. „Wij kunnen onmogelijk door gaan met een min of meer in de hand gehouden inflatie", zei hij. Tot de landen waar de economie in BOSTON De hoofdchirurg van het Peter Bent Brighamziekenhuis heeft vrouwen, die borstkanker hebben ge had of in wier familie gevallen van borstkanker zijn voorgekomen, afgera den de pil te bruiken. Dr. Francis D. Moore deed dit in het New England Journal of Medicine in een verslag over een studie, die hij en nog drie doktoren hebben ingesteld. Hij zei dat er bij de studie gebleken was dat er geen duidelijk verband tussen contra ceptieve pillen en borstkanker be staat. Hij wees er echter op dat de pillen hormonen bevatten welke de verspreiding van kankercellen stimu leren en dat zij ook „van invloed zijn op de borst-fysiologie en -anatomie". Daarom, zo betoogde hij, moet een patiënte die borstkanker heeft gehad het gebruik van contraceptieve pillen absoluut worden afgeraden. In het onlangs verschenen boek van Richard Newhafer „De lan ge wrede oorlog" beschrijft deze Amerikaanse auteur enige provo cerende luchtgevechten boven Viët nam in 1964-65, die de aanloop zouden zijn tot de omvangrijke escalatie van de oorlogshandelingen in dit ver scheurde land. Het is een roman over vier oorlogsvliegers, die hun sporen al hebben verdiend in de tweede we reldoorlog en in Korea en ook nu weer graag de strijdbijl opgraven om hun vaderland het conflict in Viëtnam te helpen winnen. Het zijn ruige kerels, die eikaars onverbrekelijke vriend schap hebben gewonnen in de benarde ogenblikken van een luchtgevecht. Hun doel is het Amerikaanse aandeel in de Viëtnamese oorlog op gang te brengen, hetgeen hun, gezien de ont wikkelingen in de daarop volgende ja ren wel is gelukt. Newhafer vertelt in zijn boek zeer boeiend en deskundig van de strijd in het luchtruim en laat de lezer de sfeer proeven van die men geling van spanning en romantiek, waarin deze inmiddels al op jaren ge komen piloten leven. Geschokt wordt men door de wreedheden, die door de beide vechtende partijen worden be gaan, het immer terugkerende afschu welijke beeld van elke oorlog. Waarom laat dit boek, ondanks de goede beschrijvingen, toch een onbe vredigende indruk na? De oorzaak daarvan ligt in de gebrekkige politieke visie, die de hoofdpersonen het ge hele verhaal door met veel aplomb tentoonspreiden. De helden in deze roman maken van de regeringslei ders in Washington een stelletje kort zichtige ezels, die de strijd tegen de Viëtnamezen en Chinezen niet zouden aandurven en daardoor de militaire kansen in het Verre Oosten verspelen. Het boek ademt vaak een sfeer van naïeve krachtpatserij, waarbij nogal eens wordt vergeten dat het uitzetten van een politieke koers wel iets meer is dan alleen maar 't uithalen van een paar militaire „huzarenstukjes." De oorlog in Viëtnam is de laatste jaren sterk in omvang toegenomen, maar daaraan heeft een andere ge- dachtengang ten grondslag gelegen dan in deze roman wordt gesugge reerd. „De lange wrede oorlog door Ri chard Newhafer. Uitgeverij Hollan- dla. Prije f. 14,50. FRANCO veranderingen nodig de laatste zes jaar het snelst is ge groeid behoort ook Spanje negen pro cent per jaar sinds 1960. Het inkomen per hoofd is over dezelfde periode met 55 procent toegenomen. Zeshonderddui zend Spanjaarden hebben het boeren werk vaarwel gezegd, om in de indus trie te gaan werken. In 1960 bedroegen de industrie-produkten slechts 12 pro cent van de verkoop aan het buitenland 1966 34 procent. In 1960 bedroeg het Spaanse inkomen per hoofd slechts 34 procent van het ge middelde der E.E.G.-lartden in 1966 was het 52 procent. Er worden onder handelingen gevoerd om Spanje bij de E.E.G. te krijgen. Op het ogenblik lopen de investerin gen terug omdat de kostenstijging de winsten heeft aangetast en ook mis schien omdat de beleggers enigzins pa niekerig zijn geworden doordat de re gering in het begin van 1967 de geld- schroef heeft aangedraaid. De regering trachtte de inflatie tegen te gaan met zuiver financiële maatregelen, maar moest tegen mei weer meer speliifg toe staan. Aangezien de lonen sneller gestegen zijn dan de produktiecapaciteit en om dat de regering veel geld heeft uitge geven voor wegen en andere verbete ringen van de industriële infrastruc tuur, wordt Spanje door inflatie ge kweld. Volgens officiële cijfers over 1966, stegen de kosten voor levensonderhoud met zes procent, maar onafhankelijke waarnemers schatten dit cijfer op 12 tot 13 procent. Het officiële cijfer is 4 procent over de eerste zes maanden van 1967. Onafhankelijke zegslieden spre ken van acht procent. Qeneraal Franco lijkt bijna gereed om de feitelijke leiding van de re gering aan een premier te delegeren; de wetgevende vergadering (Cortes) en de nationale raad hebben ter inleiding fundamentele wetten gewijzigd en de electorale basis verbreed. Sommige diplomaten dachten dat de verandering nog voor het begin van de eigenlijke zomer zou komen, maar de huidige wetgevende vergadering is tot 15 november verlengd. Verkiezingen voor de nieuwe Cortes en de nieuwe raad worden in oktober gehouden. Het ziet er naar uit dat ook- de keuze van een premier verschoven zal worden. Volgens vele waarnemers voelen de mensen op de regeringsposten er wei nig voor om in dit kritieke politieke uur hun carrière op het spel te zetten, maar ook willen ze het uiteindelijke re sultaat van de eerste ontwikkelings plannen niet in gevaar brengen. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Wijier: P. Landweer te Nigtevecht; te Waddingsveen: (toez.): C. Vos te Gouda. Geref. Gemeenten: Beroepen: te Oud-Beyerland: A. W. Verhoef te Barneveld. Babtisten gem: Beroepen: te Heerenveen: H. Bijle- veld te Tweede Exloërmond.

De Vallei | 1967 | | pagina 5