Heel Koedijk slooft zich uit voor gondelvaart „Het Parool" mag niets meer publiceren uit memoires van Svetlana Esso bestelt bij Yerolme 2 (van 5) reuzentankers Thuisfront, doordringen van de noodzaak tot Lek is niet meer zó vuil Massale doop van Jehova's Getuigen Pon-vestiging stimuleert groei van Hamersveld LUMIDO Postbode redt zakenvrouw van wurging Collecte moet de kosten dekken Rustig Geen meisjes Enorme order voor Europese werven Naar veiliger gaskranen Mr. Noordwal wil in zijn nieuwe topfunctie Jongetje kwam onder tractor In Zuid-Drente betere water huishouding Ital. student in A'dam vermist gevangen Weer zalm en forel VANA VOND JAARLIJKS LICHTJESEVENEMENT IN DORP AAN NOORDHOLLANDS KANAAL BLADEN MET AUTEURSRECHTEN IN HET GELIJK GESTELD Ir. F. J. Philips was in Indonesië DORCHESTER CLUB 99 LOGISCH VERVOLG MET SLECHT SOEPELER Zl]TS Felle boerderij brand „BOEKBESPREKING" Weer Sabena vluchten Brussel-Rotterdam ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1967 EEN bijna vier kilometer lange sliert van huizen en stolpboerderijen plus een versnipperd achterland van sloten, weiden en bouwgrond: dat is Koe dijk aan het Noordhollands Kanaal bij Alkmaar. Jaap Bloot hoofd, voorzitter van de plaatselijke V.V.V. en al weken in de weer voor de gondelvaart van vanavond woont ongeveer halverwege de sliert. Zijn café-pension De Bonte Koe kijkt uit op het kanaal met de vissende toeristen aan de kant en op de duinen van Schoorl en Groet. Jaap (46) schenkt nog eens in, strijkt door zijn dikke bos zwart haar en verkondigt dan luid en doordringend: ,,We hebben gedaan wat we konden. Er doen vijftien of misschien wel zestien boten mee aan de gondelvaart. Dat moet wel een succes worden, zou ik zo denken". Hij is alleen bang voor slecht weer. „Vorig jaar stortregende het en dat was natuurlijk minder mooi, al heeft het publiek (zo'n vierduizend man) zich wel fantastisch gehouden. Dat moet ik er direct bijzeggen. We heb ben met de collecte toch nog een dikke 350 gulden onder de toeschouwers opge haald. Jazeker in die stromende re gen". De collecte is de kurk waarop de gondelvaart van Koedijk drijft. De plaatselijke V.V.V. (23 leden) heeft volgens haar voorzitter „geen rooie cent" en het geld dat er van particu lieren binnenkomt is lang niet voldoen de om alle kosten te dekken. Wat er verder nog te betalen valt, moet uit de „collectepot" komen, evenals de ver goeding aan de deelnemers, die hoge kosten maken voor de versiering en verlichting van hun boten. Zelfs de prijzen worden uit de opbrengst van de collecte betaald. De heren organisato ren weten pas na de gondelvaart hoe groot bijvoorbeeld de eerste prijs (vo rig jaar tachtig gulden) zal zijn. kom je hier niet ver, en dus kunnen we best eens een gondelvaart gaan probe ren". Zogezegd, zogedaan. De twee meter brede en acht meter lange boten wer den betimmerd met een „opbouw" van hout, hardboard en plastic en kregen de vreemdste dingen te torsen tot zelfs Dik Trom toe. Elk jaar kwamen de be woners van het dorp met dollere idee- en en twee zomers geleden gebeurde het zelfs dat één van hen, Jan Vries, met een complete draak op zijn boot verscheen. Deze spoot op geregelde tij den vuur uit zijn bek, dank zij de me dewerking van een jonge Koedijker die met een lasapparaat in het beest zat. Jan Vries kreeg toch alleen maar de tweede prijs, omdat de jury een molen op een andere boot nog knapper vond. Jaap Bloothoofd: „Werkelijk waar, wat de mensen hier maken, dat is ge weldig. Daar kan geen grote V.V.V. te gen op'. Hij en ook Dries Metselaar leggen uitvoerig uit wat er allemaal wel komt kijken bij zo'n gondelvaart. „We moe ten alles zelf doen. We halen de accu's uit Alkmaar en slepen die spullen met een aanhangwa gen hierheen. Wim Hartog schooit de mensen in het dorp af (zo zeggen wij dat hier) om te zorgen dat ze zoveel mogelijk meehelpen, we gaan praten met de rivierpolitie en de politie (want die hebben natuurlijk -ook wat te ver tellen), de tuinen en de gevels van de huizen moeten vanavond zijn verlicht (fantastisch wordt dat, werkelijk waar) en zo is er nog veel meer. Je blijft aan de gang". Dries Metselaar noemt nog één puntje op: „Als de gondelvaart begint, moeten we zorgen dat alles rustig ge beurt, dat alle autos staan geparkeerd (de mensen kupnen alleen via de weg Alkmaar-Den Helder hierheen komen) en dat er ook scherp wordt gelet op de mensen op de boten. Stel je voor dat er eens iemand in het water zou val len, zonder dat we het zouden merken. Stel je dat eens voor". Hij herinnert zich hoe eens een van de deelnemers tijdens de gondelvaart in het water dook om iets op te duiken dat van de boot was gevallen. „Maar dat was na tuurlijk niet erg. De man kon zwem men en bovendien regende het". De gondelvaart begint vanavond om half negen even buiten Koedijk aan het Noordeinde. Het publiek wordt beleefd verzocht op zijn laatst om half acht aanwezig te zijn. Om tien uur komt de stoet bont verlicht bij het eind punt: de Vlotbmg in het dorp. Daarna volgt de prijsuitreiking en een „gon- delvaartbal' in café „Het Vergulde Paard. „Iedereen is ook hier harte lijk welkom', zegt Jaap Bloothoofd. „Eerlijk is eerlijk: we kunnen het en treegeld best gebruiken". Een massale doop vormde vrijdag een van de hoogtepunten van de vier daagse regionale congres van Jehova's Getuigen in Utrecht. Precies 276 ge tuigen werden in het instructiébad het zwembad Den Hommel onder gedompeld. In groepjes van vijf daalden de Jeho va's Getuigen de treden van het in structiébad af. In het water werden zij opgewacht door een aantal in het wit geklede dopers. Ruggelings met dichtgeknepen neus werden de dopelingen ondergedompeld. Tijdens deze gebeurtenis die door honderden mensen werd bijgewoond, zongen de toeschouwers. Ónder de dopelingen bevonden zich zowel tieners als be jaarden. De collecte wordt gehouden door ge trouwde dames Uit Koedijk, die ieder tweehonderd meter publiek voor hun rekening nemen. Dat is een idee van Dries Metselaar (59) een andere steun pilaar van de gondelvaart. Hij zegt: „Als je het door jonge meisjes laat doen, komt er niets van terecht Die kijken toch alleen maar naar de jon gens en dat begrijp ik best hoor. Ik ben zelf ook jong geweest'. De gedachte om elk jaar een gondel vaart te gaan houden in Koedijk werd vijf jaar geleden geboren. Jaap Bloot hoofd: „We wilden hier wel eens wat eri dat is heel normaal natuurlijk. We dachten: kijk, haast iedereen bij ons heeft een boot, want zonder zo'n ding HAMERSVELD Hamersveld (ge meente Leusden bij Amersfoort) zal over circa 20 jaar, samen met Leus den zijn uitgegroeid tot een agglomera tie met 65.000 inwoners. Daartoe is een plan opgesteld door een studiecommis sie, bestaande uit vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Amers foort, Soest, Hoogland, Hoevelaken, Leusden en Stoutenburg. De commissie is er bij dit plan van uitgegaan, dat moet worden getracht tot een gezamen lijke uitbouw van het agglomeraat Amersfoort en Omstreken te komen. Vooral de nieuwe stad Hamersveld zal zich in de komende jaren sterk uit breiden. De burgemeester van Leus den, de heer A. F. H. Buining, heeft meegedeeld, dat deze kern, behalve als woonoord, ook ruirhe gelegenheid £al bieden voor de vestiging van een be perkt aantal werkgelegenheid schep pende bedrijven. Een van deze grote objecten is de toekomstige vestiging van Pon's Automobielhandel N. V., de Nederlandse importeur van Volkswa gen, in Hamersveld. Pon zal dus Amersfoort gaan verla ten. Het bedrijf moest worden uitge breid, maar had hiervoor in Amers foort geen mogelijkheden. In ruil voor een stuk grond, heeft Pon indertijd de gemeente Amersfoort het voorstel ge daan een schouwburg van vijf miljoen gulden te bouwen. Het voorstel werd echter afgewezen. De gemeente Leusden telt nu, inclu sief onder meer Hamersveld, circa 6.200 inwoners. Binnenkort zal dit aan tal nog met 2.500 worden vermeerderd, wanneer de grenswijziging met Stou tenburg een feit wordt. Stoutenburg zal dan tot de gemeente Leusden beho ren. DJAKARTA Deze week heeft Ir. F. J. Philips, president van de raad van bestuur van NV Philips Gloei lampenfabriek, Indonesië bezocht en uitvoerige besprekingen gevoerd met overheidsinstanties en vertegenwoor digers uit het bedrijfsleven. Ook is hij ontvangen door generaal Soeharto, de waarnemend president. In deze besprekingen zou de basis zijn gelegd voor een mogelijke sa menwerking met de regering binnen het kader van de nieuwe investerings- wet. Ir. Philips verklaarde, dat het Philips-bedrijf eventueel in staat is zijn massaproduktie van elektronische verbruiksgoederen en onderdelen, als ook van installaties e. d. in Indonesië te hervatten. Alvorens uit Djakarta te vertrek ken, sprak hij zijn bewondering uit voor de maatregelen van de huidige regering voor het economisch herstel en gaf hij uiting aan zijn vertrouwen in de toekomst van Indonesië, DEN HAAG Esso International Inc. in New York heeft btf twee werven in Europa opdrachten geplaatst voor de bouw van vijf mammoet-tankers van 240.000 ton draagvermogen elk. Twee van deze schepen zullen worden gebouwd door Verolme Verenigde Scheepswerven N.V. in Rotterdam. De drie andere zjjn geplaatst btf A.G. Weser in Bremen. De totale met deze opdrachten gemoeide tonnage van 1,2 miljoen dwt betekent een van de grootste orders, die door een maatschappij ooit bij Europese werven is geplaatst. Verolme Verenigde Scheepswerven N.V. bouwde in de jaren 1959-1962 al eens drie tankers van circa 90.000 dwt voor het Esso-concern, w.o. de „Esso Den Haag", die onder Nederlandse vlag vaart. De nieuwe tankers krijgen een groot ste lengte van ruim 335 meter, een breedte van bijna 26 meter, een hoog- van ruim 26 meter en een diepgang van ruim 19 meter. De bedrijfssnelh^id zal circa 15 mijl gaan bedragen. De tankers zullen worden uitgerust met een schroef, hetgeen bij deze klas se nog nooit eerder voorkwam. Ook zul len zij worden uitgerust met de oor spronkelijk door Esso ontwikkelde „Bulb-steven", die een grotere snelheid en een meer economisch brandstofver bruik geeft. De tankers zullen worden gebouwd als identieke zusterschepen, naar een ontwerp, dat door gezamenlijke in spanning en research van verschillende DEN HAAG Overal in het land, waar is omgebouwd op aardgas, zullen de gaskranen in de huizen moeten wor den voorzien van nieuwe sluitplaatjes. In enkele gemeenten is men hier reeds mee bezig omdat de gastechnici elk ri sico van ontploffingen door lekkend aardgas bij voorbaat willen uitsluiten. Het totnutoe gebruikte type kranen voor aardgas is voorzien van een af- sluitplaatje van een uit Duitsland af komstige kunststof. De kranen zijn voordat men ze invoerde grondig on derzocht op hun deugdelijkheid door het Gasinstituut; achteraf blijkt nu dat de afsluitplaatjes van kunststof het be geven, ofwel als gevolg van de zinde lijkheid van de huisvrouw, ofwel door dat zij niet helemaal zindelijk is. Bepaalde afwasmiddelen en bepaalde componenten van margarine (waarvan spatten op de gaskraan komen) blijken namelijk de kunststoffen plaatjes zoda nig aai. te tasten dat zij op den duur barsten, zodat lekkages kunnen gaan ontstaan. Gezien de grote explosiviteit van het aardgas, brengt dit gevaar mee. Daar om heeft de Vereniging van Exploitan ten van Gasbedrijven besloten dat op alle aardgaskranen de plaatjes van kunststof zullen moeten worden ver vangen door plaatjes van koper of brons. Overigens heeft men nog niet kunnen aantonen dat er verband zou hebben bestaan tussen de afgekeurde plaatjes en voorgekomen ontploffingen. APELDOORN BERG EN BOS IN DROOMLICHT KLANK EN LICHTSPI APELDOORN IEDERE AVOND IEDERE DAG behalve Vrijdag BLOEMEN EXPOSITIE béze'woék VASTE PLANTEN Esso-rederijen tot stand kwam. Daarbij is gestreefd naar optimale prestatie en efficiency van de schepen. Na voltooiing in 1969 en 1970 zullen de tankers worden toegevoegd aan de vloot van 126 schepen van Standard Oil Com pany (New Jersey), die daarmee reeds nu de grootste particuliere tankvloot ter wereld heeft. Er is nog niet beslist onder welke vlag de nieuwe schepen zullen gaan varen. De order is, naar van de zijde van Verolme werd meegedeld, het eerste spectaculaire resultaat van de hechte samenwerking tussen A. G. Weser in Bremen en Verolme Rotterdam, in het kader van de onlangs door deze beide werven en Cammell Laird in Liverpool opgericht „Dorchester-Club". Het totale bedrag, dat met deze gi gantische order voor de „Dorchester Club" gemoeid is, beloopt circa f 350 miljoen- De vijl- schepen worden ge heel inderitiek tot in de kleinste de tails, op grond van een door de Esso- rederijen, in samenwerking met de bei de bouwwerven, uitgewerkt ontwerp en bestek. De voortstuwingsinstallaties voor de schepen, stoomturbines met een ver mogen van 32.000 paardekrachten elk, zullen door de deelgenoten in de „Dor- chster-Club" vervaardigd worden. Het Verolme-bedrijf zal, om de schepen volgens schema af te leveren zeker meer mensen moeten aantrek ken. Het is echter niet de bedoeling deze bij andere scheepswerven te zoeken, volgens de persdienst. De Verolme-woord voer der wilde nog niet zeggen op welke plaats de schepen gebouwd zullen worden. Er zal een spe ciale techniek aan te pas komen, die men binnenkort op een persconferentie uit de doeken zal doen. AMSTERDAM Op straffe van een dwangsom van f 100.000 voor elke overtreding, heeft de vice-president van de Amsterdamse rechtbank, mr. C. H. Beschoor Plug, het dagblad „Het Parool" verboden voort te gaan met publikaties uit de memories van Sta lin's dochter Svetlana („Twintig brie ven aan een vriendin"), waarin zij onthullingen over haar vader doet. Het verbod vormt de uitspraak in een kort geding, dat „De Telegraaf", „Elsevier" en „De geïllustreerde Pers" vrijdag, als bezitters van de auteursrechten, tegen „Het Parool" hadden aangespannen. Het blad publi ceerde donderdagavond het eerste van een serie van drie artikelen over het boek, waarmee, volgens eiseressen, door het aanhalen van aaneengesloten citaten het auteurs- en citaatrecht werd geschonden. Waar het in deze zaak om draaide was of de artikelen, waarvan het twee de en derde gisteren en vandaag in „Het Parool" zouden worden gepubli ceerd, wel of niet als een boekbespre king konden worden beschouwd. Vol gens mr. A. G. Maris, die pleitte voor eiseressen, was er geen sprake van een boekbespreking, maar werd onder het mom daarvan door het blad in breuk op de auteursrechten van zijn cliënten gemaakt. Volgens hem, kon geen zinnig mens volhouden, dat „Het Parool" een boek bespreking heeft willen geven. Het blad heeft de onthullingen, het nieuws, willen publiceren en gedacht: „We brengen het onder het mom van een boekbespreking met uitvoerige citaten, dan hebben we een primeur," aldus mr. Maris, die voorts zei, dat „Het Parool" wist, dat de drie persorganen de rechten hadden gekocht met de ver plichting niet voor 7 oktober te publi ceren. Hij was begonnen met te stellen, dat DEN HAAG Volgende week gaat hij twee dagen in retraite. Samen met de mede-bestuurders gaat hij spijkers met koppen slaan, want voor de heer Philip H. Noordwal (43) is export de kurk waarop Nederland drijft. „Ook de drogist en de conducteur zullen daar goed van doordrongen moeten wor den", meent de kersverse algemeen directeur van de Centrale Kamer van Handelsbevordering, opvolger van minister Udink. Ogenschijnlijk voelt mr. Noordwal zich al helemaal thuis in de forse di rectiekamer aan de Haagse Laan van Nieuw Oost-Indië. Aanpassen aan men sen en omgeving is trouwens een sterk punt van de nieuwe directeur, die als algemeen secretaris van het Verbond van Nederlandse Werkgevers (dat blijft hij) de halve wereld rond trok. Hij heeft er om zijn woorden te gebruiken „feeling" voor. En dat heeft de man met het donkere pak en de gouden bril, soepel in de omgang, gewend situaties met een kwinkslag, een glimlach of een schouderklop op te vangen. Sinds 1 augustus is de welbespraakte mr. Noordwal Nederlands exportman nummer één. Maar daar gaat hij niet onder gebukt. Integendeel, het werk fascineert hem, hij beschouwt het als een uitdaging, vindt het prachtig zijn aandeel te mogen leveren in de strijd om hogere welvaart. „Want daar gaat het ten slotte toch om". „Waarom die export ook, „the man in the street" raakt? Wel, dat is nog al duidelijk. Volgens de groeinota moe ten we jaarlijks voor 2,2 miljard gul den meer naar het buitenland verko pen. Doen we dat niet dan stagneert de ontwikkeling van de welvaart. Dan raken fabrieken zonder werk, moeten mensen worden ontslagen en daalt de koopkracht. Dat merkt de winkelier dus ook". Programmapunt nummer een in zijn nieuwe functie luidt dan ook: Het door dringen van het thuisfront van de nood zaak tot export. Hoe dat moet gebeuren? Hij weet het nog niet precies. Maar bijvoorbeeld via nationale exportdagen zoals vorig jaar. „Toen kwamen de te kortkomingen van de Nederlander in da handel met het buitenland aan het licht. Zou het geen logisch vervolg zijn een volgende dag te wijden aan de op lossing van de problemen?" Een tweede taak voor de Kamer ziet mr. Noordwal in het scheppen van een goed buitenlands klimaat voor het Ne derlandse produkt, het wegnemen van foute indrukken over ons land. „Gewoon in het buitenland gaan ver tellen dat we een ontwikkeld land zijn, dat we behalve goede landbouwproduk- ten ook diensten en industrieprodukten leveren. Kortom: het buitenland een beeld geven van de toestand van nu. Betekent dat het loslaten van symbo len als molens, klompen en meisjes in klederdracht? „Ja", zegt de nieuwe exportman net even te snel. „Moeilijke zaak", laat hij er aarzelend op volgen. Hij besluit de deskundigen nog eens te raadplegen. Voor hem geldt het gezegde: „Je moet geen oude schoenen weggooien voor je nieuwe hebt". Hoe verlopen onze zaken met het bui tenland? Mr. Noordwal: „Niet slecht. Beter dan we hadden verwacht. In het eerste half jaar verkochten we voor 12,8 miljoen gulden; de invoer was ruim 15 miljard. De export ging ten opzichte van 1966 met een miljard omhoog. De invoer werd voor 85 procent door uitvoer gedekt. Al met al dus goede resultaten". Is Nederlands export niet te sterk op de Europese gemeenschap afgestemd? Mr. Noordwal: „Zeker, een geografi sche spreiding is voor een exportland belangrijk. Maar vergeet niet dat onze thuismarkt klein, was, en door de ge meenschap groot werd. Het is boven dien een koopkrachtige markt: puur eigen belang dus dat we er zo aan hech ten, heel begrijpelijk dat we er nu 55 procent van onze totale uitvoer aan de man brengen". Het neemt niet weg, dat de algemeen directeur grote waarde hecht aan lan den buiten de gemeenschap: aan Oost- Europa, waarvoor de Nederlandse on dernemers steeds meer belangstelling krijgen, aan de landen in Centraal- en Latijns-Amerika, die de mensen hier nog te veel als „een pot nat" aanmer ken, terwijl de verschillen politiek en economisch vaak bijzonder groot zijn. Hij weet dat uit eigen waarneming. Over de kredietgaranties aan Oost- Europa, waarmee onze buurlanden vrij geviger zijn, zegt de heer Noordwal: „Ik heb de indruk dat we wel eens wat soepéler ^kunnen zijn". Ongetwijfeld is al menige order ons land de neus voor bij gegaan, omdat strak werd vastge houden aan de termijn van maximaal vijf jaar". Over Tndonesië: „Het huidige bewind is het Nederlandse bedrijfsleven goed gezind. De kansen ligger er volop. Al leen zal de regering nu eens eindelijk moeten komen met verzekering tegen politieke risico's. Dan zal er zeker weer worden geïnvesteerd". Over ontwikkelingshulp: „Multilate rale hulp is mooi. Maar ook bilaterale hulp van land tot land kan heel nuttig zijn: Voor ons bijvoorbeeld als het gaat om de bouw van waterkerin gen in ontwikkelingslanden, een typisch vaderlandse bezigheid. Dat zou- een prachtig stukje Holland promotion zijn", aldus de van werklust blakeren de mr. Noordwal, bedacht op elke ver koopkans: van Nederland en zijn pro- dukten. NOORDBROEK Donderdagavond heeft een felle brand gewoed in de boerderij van de familie L. A. Winter aan de Korengarst in Noordhoek (Gr.). Het woongedeelte kon worden behou den, maar kreeg aanzienlijke water schade. De hele hooioogst en een ge deelte van de juist binnengehaalde graanoogst gingen verloren. De oorzaak van de brand isniet be kend. De familie Winter was met va kantie in het buitenland. De brandwe ren van Noord- en Zuidbroek bestreden het vuur met groot materieel. De scha de wordt geschat op enkele tonnen. de vordering van zijn cliënten („Het Parool" te verbieden uit het boek te publiceren op straffe van een dwang som van f 200.000) gebaseerd was op de artikelen 6, 8, 10 en 12 van de Berner Conventie, waarbij o.m. het citaatrecht en bewerking en vertaling zijn geregeld. De raadsman van gedaagde, mr. L. Wichers Hoeth, vroeg de vice-president zich, gezien de ingewikkeldheid van de zaak, te onthouden van toewijzing v,an de vordering. Hijwees er op, dat de nog te publiceren artikelen geheel af weken van het eerste, dat alleen be doeld was als inleiding. Hij vond het onjuist, dat aan de rechter gevraagd werd een oordeel te geven over twee artikelen op grond van een eerste pu- blikatie. Naar zijn mening, vormden de arti kelen zeker een boekbespreking. Het boek is echter, gezien de onthullingen, waard op een ruimere en andere ma nier ^te worden, besproken dan andere werken. Pleiter meende, dat er geen sprake was van een onrechtmatige daad of schending van auteursrechten. De artikelen waren aangekondigd als boekbespreking en dat is het ook, ge ïllustreerd met citaten, zo verklaarde mr. Wichers Hoeth. Mr. Beschoor Plug, die met het oog op het spoedeisende karakter van de zaak binnen een uur uitspraak deed, meende tot een verbod te moeten ko men, omdat z.i. de belangen van eise ressen zwaarder wogen dan die van gedaagde. Deze wist bovendien, dat eiseressen pas in oktober konden pu bliceren en heeft met haar publikatie welbewust een risico genomen, meen de hij. Aan het slot van het bericht waar in „Het Parool" gisteren in zijn eer ste editie de uitspraak van de vice- president meldde, deelde het blad aan de lezers mee, dat het zich in dit stadium naar de uitspraak moest gedragen. Tevoren werd gezegd, dat de redactie meende, dat het boek van Svetlana belangrijk nieuwsmate- riaal bevatte, „waarvan wij onze le zers op zo kort mogelijke termijn mededeling dienden te doen, zulks in het kader van een uitvoerige en des kundige beschouwing over het boek als geheel". HEESCH Vrjjdag is in Nistelrode de 4-jarige Mario van der Ven spelen derwijs onder een tractor geraakt en om het leven gekomen. 0 Op het Spuiplein te Breskens in Zeeuws-Vlaanderen is de 70-jarige J. Marijs ten gevolge van een verkeers ongeluk om het leven gekomen. De heer Marijs kwam vanaf de Havenwestzijde per fiets de voorrangsweg opgereden en werd daar aangereden door een per sonenauto. SCHIPHOL De Sabena zal met in gang van maandag 28 augustus haar diensten van Brussel naar Rotterdam en Eindhoven hervatten; niet meer zoals tot vorig jaar toe met helikop ters, doch met de 4-motorige De Havil- land-Heron, die plaats kan bieden aan 15 passagiers. Men zal per week twaalf retourvluchten onderhouden tussen Rot terdam en Brussel. Op tien daarvan wordt op weg naar Rotterdam een tus senlanding gemaakt bij Eindhoven en vijfmaal op de terugweg. DEN HAAG De 63-jarige mevrcu. V. Wohlman is vrijdagmorgen in haar damesmodezaak aan de Promenade in Scheveningen overvallen en bijna het slachtoffer geworden van een poging tot wurging. De postbode J. J. Pronk (48) ging de winkel om kwart over ne gen binnen. Hij hoorde gekreun en zag een vrouw op de grond liggen. Een man glipte langs hem de zaak uit. De postbode achtervolgde de man en wist hem, met hulp van de strandtenthou der R. Lans, staande te houden, tot de politie hem overnam. Het bleek de 33-jarige lasser J. M. H. te zijn, die werd gearresteerd. De vrouw bleek verwondingen aan haar keel te hebben. Zij moest in het ziekenhuis Bronovo worden opgenomen en maakt het nu re delijk goed. Mevrouw Wohlman heeft tegenover de politie een verklaring kunnen afleg gen. Zij had, toen zij naar haar zaak fing, de lasser op een bankje op de 'romenade zien zitten. Even later kwam hij het winkeltje binnen. Hij zei niets, maar greep mevrouw Wohlman bij de keel, kennelijk om haar te wur gen. Beiden lagen op de grond, half in een paskamer, toen de postbode binnen kwam. Deze heeft nog gezien dat de overvaller zijn handen om de keel van de vrouw had. Zich betrapt wetend, nam de over valler de vlucht. De postbode rende hem achterna en riep omstanders toe hem tegen te houden. Een strand tenthouder hoorde het roepen; samen met de postbode wist hij de overvaller te grijpen. De politie, die met een auto juist op de strandweg passeerde, kon de man vlot daarna overnemen. De postbode vervolgde zijn ronde. De overvaller, een Hagenaar, is geen bekende van de politie. Omtrent zijn motief staat nog niets vast; het wordt niet onmogelijk geacht, dat de lasser niets anders wilde dan iemand doden. ASSEN Deze week is een beschei den begin gemaakt met het graven van een ruim 6 /2 km lang kanaal rondom Hoogeveen en Meppel. De bijbehoren de kunstwerken, zoals sluizen, bruggen en een viaduct, zijn met het oog op de toekomst nu .eeds berekend op 't door laten van schepen tot 600 ton. De uit voering van deze werken is het begin van een groot project, waarvan de kos ten op 25 tot 30 miljoen gulden worden geschat. Door het graven van het kanaal, kan de waterhuishouding van Zuid-Drente zodanig worden verbeterd, dat de jaar lijkse talrijke overstromingen in dit ge bied voorkomen kunnen worden, aldus een woordvoerder van de Provinciale Waterstaat te Assen. Men hoopt met de uitvoering van dit project en bijkomende werken tevens de verkeerstechnische problemen -om en in Hoogeveen en Meppel te kunnen oplossen. Het zand, dat uit het tracé voor het nieuwe kanaal wordt gegraven, zal weer gebruikt worden voor de over brugging van de nieuw aan te leggen sluizen en voor het maken van oprit ten van een viaduct over het nieuwe kanaal bij Alteveer. Te zijner tijd zal het gedeeltelijk worden bestemd om de parkeerproblemen in Hoogeveen op te lossen. De Hoogeveensevaart zuidelijk van Hoogeveen zal dertig meter breed en drie meter diep worden gemaakt. In de toekomst zal de hele Hoogeveensevaart over een lengte van 30 km tot Meppel eveneens 30 meter breed en drie me-, ter diep worden, zodat de nieuwe Hoo geveensevaart gebruikt kan worden voor schepen met een laadvermogen tot 300 ton. Daarbij kunnen ook de gro tere schepen de industriekernen van Hoogeveen en Meppel bereiken. AMSTERDAM Sinds maandag morgen elf uur wordt de 21-jarige Ita liaanse student Sebastiano Sacuzzo in Amsterdam vermist. De jongeman, wiens familie in Syracusa woont, waar hij ook geboren is, bewoonde een ka mer aan het Thorbeckeplein in Amster dam. Hij is daar maandagmorgen om streeks elf uur weggegaan om even 'n boodschap te doen, maar sindsdien niet teruggekomen. Hij had een bedrag aan Amerikaanse dollars en Nederands geld bij zich. Zijn signalement luidt: tenger pos tuur, 1,75 meter lang, ovaal gelaat, gro te neus, smalle lippen met rechts op de bovenlip een klein lidteken. Gave tanden, zwart haar, bruine ogen KRIMPEN a/d LEK De sportvisser Jaap Potuit in Krimpen a/d Lek heeft vrydag in de rivier de Lek tot zjjn grote verbazing een forel gevangen. Het is al tientallen jaren geleden, dat deze vis in de Lek werd gevangen. De forel was 27 cm lang. Nog onlangs werd in de Lek ^en zalm gevangen, eveneens een zeldzaamheid. Dat forel en zalm, zij het sporadisch, weer in de Lek worden aangetroffen, samen met het feit dat het aalkruid (een waterplant, die vrijwel geheel was verdwenen) hogerop in de rivier weer begint te groeien, leveren het bewijs, dat het schoon houden van derivier, waaraan tegenwoordig veel aandacht wordt besteed, vruchten begint af te werpen.

De Vallei | 1967 | | pagina 6