de appels bloeien MOLIERES „TARTUFFE "BIJ NRT Pgj* ggljji Pf Radio-piraten in Engeland volkomen uitgeschakeld UIT DE KERKEN II m- m Orgelconcours had winnaar Amerika en Japan niet op Yenetiaans filmfestival RADIO- m TELEVISIEPROGRAMMA'S Geen gevaar Onthullend VANAVOND MORGEN Grootste banken van de wereld PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Johnny Hart Sabena weer naar Nederland Hanes-Hin-kousen in Haarlem Pagina 2 MAANDAG 14 AUGUSTUS 1967 Er waren toch zeker nog ne gentien mensen in 't dorp, die 't met eigen ogen gezien hadden! Coen was zonder het te weten een veel besproken, hevig beklaagde per soonlijkheid. Maar geen koek, geen roomstruif, geen ei werd als troost of versterking voor de jonker aan het Huis bezorgd. Want tussen het medelijdend hart van de dorps-bewoners en de rust stoel van Coen stak de spitse neus en de kille blik van „die ouwe". Driemaal per week bezocht een def tig oud meneertje de „Wynendael". Hij vroeg met krakende stem naar de jonker, werd door Braam binnen gelaten en van zijn jas ontdaan, de "trap op geleid en gedurende twee uren tweemaal van een kopje thee met een biscuit je voorzien. Dat was meneer Brim: een gepen sioneerd leraar HBS. Hij had een officiële genoeglijkheid over zich: zijn grapjes over het weer waren zeker niet om ernstig bij te blij ven, en hadden toch niets persoon lijks. Zo waren zijn mopjes over Franse werkwoorden en zijn kwink slagen betreffende woordspelingen in de Nederlandse taal, en de bijzonder heden die hij bij de geschiedenis-les vertelde. Maar contact met Coen had hij niet. Hij vond het kind op geen stuk ken na zo bij als de drie oer-voorna- me tantes een verdieping lager, in de Rode Salon. Nee, de jongen was mat en een beetje eigenzinnig bijna zou hij zeggen: schuw en kortaf. Als meneer Brim wegging, liet hij een massa huiswerk achter. „Je ziet maar, wat je d'rin stampt, je ziet maar", zei hij bij het afscheid. Dat miste niet één keer. En dan „Goede middag!" wat Coen raar vond. Het bracht de jongen aan 't pein zen: wat kon je nog meer zeggen: Kwademiddag? Of Goedemidder- nacht? Of zalig spookuur?? Hij moest zich na vijf maal al beheersen, om het niet te zeggen. Meneer Brim meende het toch goed!... Coen lag al vier maanden, toen zijn kamerdeur op een ochtend geopend werd om de Lange door te laten. „Ha", zei de Lange. Het had Coen diep gestoken, dat deze vriend niet eerder had kunnen komen. Was er dan niets meer in de wereld, waarop een mens kon bou wen? „Dag Kees", zei Coen. Het klonk heel gek, terwijl hij het ten dele juist zei, omdat hij zichzelf en zijn vriend te oud vond worden voor de jongensbijnaam. Het klonk eigenlijk een beetje wreed, en dat was het ook. Coen nam afstand. De Lange stond midden in de ka mer stil, met onwennige voeten en onderzoekende blik. Er was iets vreemds met hem. „Dag jonker", zei de Lange. En die stoot was nog raker. Coen's hart hield ervan op te kloppen. Of de Lange ook scherp keek: „Ik had eerder motte komme", voegde hij erbij, en wilde zijn pet op een stoel werpen, toen op het bed, toen op een haak en keilde vervolgens het ding in een hoek over de grond. „Heus?" vroeg Coen bitter. „Nee, ik moak 'n grapje", zei Gaalders junior. Zij waren verkeerd begonnen. Coen was teleurgesteld, en de Lange zat ongedurig en 'n beetje gesloten naast het bed. „Hoe voel je je?" informeerde hij. „Als ik dood ben, is 't over", zei Coen stroef. ,,'k Zal voor je bidde", liet de Lan ge hem weten. „Dat doe ik zelf al", antwoordde Coen. En omdat daar hun conversa tie dreigde droog te lopen, vroeg hij naar het werk. „Druk", zei de Lange. „Anders was 'k toch al eer hier geweest" „Natuurlijk", bevestigde Coen uit gestreken. Nee, het werd niets. De Lange zweeg over zijn meisje, en Coen voel de zich gegriefd, dat hij haar nooit had voorgesteld. Als hij-zelf een meisje had, zou hij haar beslist met de Lange in kennis gebracht hebben. Hij wilde er nu niet naar vragen. De Lange was de Lange niet meer. Hij zat te' wenkbrauwfronsen en lach te niet één keer. Hij bleef maar kort. Coen wilde niet vragen, of hij nog es terug kwam. Bij het afscheid werden de groeten van moeder Gaalders en de anderen pas overgebracht, lichtelijk ver strooid. „Nou, salu", zei de Lange, en been de schutterig de kamer uit. „Goeie", antwoorde Coen. Toen de deur sloot, strekte Coen zich op zijn rug. Hij voelde zich in- jjj tens bedroefd. Hij wendde zich half 5 om en drukte zijn vuisten tegen de 5 ogen. 5 „Het is niet anders", peinsde hij. jf „We zijn maar mensen. Misschien heeft hij zorgen. Ik had aardiger 5 moeten zijn..." Op dat moment ging heel voorzich- S tig de deur open. „Me pet", zei de Lange, en viste E moeten zijn...' het ding onhandig op. „Lange", riep Coen hem toe. „Wat nou?" vroeg de Lange, en bleef staan. „Heb je zorgen?..." vroeg Coen. 5 De ander trok ongeduldig de schou ders op. Hij keek even het raam uit, over de winterse tuin. Het was Sint Nicolaas geweest en Kerstmis en nieuwjaar hij had eer der moeten komen. Maar ach... „Joa", zei de Lange. „Salu!" En hij ging. En daarna was meneer Brim naast de dokter weer een hele tijd de enige bezoeker. De aandoening bleek inderdaad niet belangrijk te zijn. De studie evenmin. Coen leek wel een zeef: hij vergat alles weer, wat hij leerde. De heer Brim en de arts verloren geen van beiden de moed. Elk in zijn branche zei vrolijk, dat het wel in or de zou komen. Eens op een avond lag Coen alleen in de schemerige kamer. Het huiswerk was af, zijn boek uit gelezen. De patiënt belde Braam, die met afgemeten stap de trap op kwam. „Is er nou totaal geen afleiding in huis, Braam?" informeerde Coen. Toen dacht Braam lang en listig na. Hij zei: „De radio staat in de eetkamer, jonker". Want tante Agneta stond niet toe, dat Coen de hele dag het radio-ap paraat in zijn kamer hield: zij keur de zeer pretentieus het programma, en koos, wat boven gehoord mocht worden. Het was niet netjes van Braam, dat te zeggen, terwijl de freules weerloos in de Rode Salon zaten te after-dinneren. Maar mannen begrij pen elkaar op dit gebied gemakkelij ker dat bleek ook toen. Vijf minuten later had Coen de ra- 5 dio boven, en zocht op zijn gemak S een verboden station. (Wordt vervolgd) 5 IIIIUIIIIIIIIIIIMIMUIIU IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIUI IIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IU llllllllllllllllllUIIUIIilU 3581 „Wat wou je mij nou op de mouw spelden?" riep de proffessor een beetje verstoord uit. „Egyptische bouwstijl, symbolen, sfinxen? Is het glas van je helm misschien wat beslagen, zodat je de dingen niet zuiver ziet vandaag" Maar Piloot Storm was geenszins in de stemming om grapjes te maken en gaf een verslag van hetgeen hij zich heen zag. „Wij bevinden ons nu tussen de twee laatste sfinx-kolossen en lopen naar de dubbeltorens. Het is moeilijk om juiste contouren en vormen te onderscheiden in dit schemerige licht en als we... Wat was dat? Ik hoorde een vreemd geluid, toen wij tussen de torens kwamen. Hoorde jij 't ook Sandra?" „Ja, maar 't leek mij meer een trilling, die vanaf de grond kwam!" antwoordde het meisje „Ja, je hebt ge lijk, het is de grond" beaamde Arend. „Kijk maar eens, d&ar! Er opent zich een enorm luik aan onze voeten Misschien hebben wij ongemerkt een me chanisme in werking gesteld; door middel van een fo to-elektrische cel of zo. Allemaal erg geheimzinnig hoor!" 47 - „Het plan dat ik heb zal je misschien een beetje verbazen, Tsjiao Tai", zegt Rechter Tie, „maar je moet precies doen wat ik zeg. Ga naar de herberg De Rode Karper, waar de bedelaars van de stad zich altijd ver zamelen. Je scharrelt een paar bedelaars op die meest al in de Wilgenwijk werken en die breng je naar me toe en dan komt het belangrijkste: Je vertelt ieder een die het maar horen wil dat de moorden bijna zijn opgelost, en dat de bedelaars ondervraagd moeten wor den in verband met nieuw bewijsmateriaal". „Is het een list, edelachtbare?" vraagt Tsjiao Tai nieuwgierig. „In zekere zin", antwoordt de Rechter. „Herinner je je nog dat ik vanochtend na de eenden jacht zei dat ik een nieu we manier wist om misdadigers te vangen, namelijk met een lokeend? Dat gaan we nu doen". Tsjiao Tai begrijpt er nog steeds weinig van, maar dat is hem wel vaker overkomen als Rechter Tie een plan heeft. Hij gaat naar buiten, springt te paard en rijdt in de richting van de Rode Karper. Als hij onderweg een groepje dienders van de Nachtwacht tegenkomt, roept hij ze opgewekt toe: „De Rechter staat op het punt om de moordzaken op te lossen!" Hij kent de nachtwakers goed genoeg om te weten dat ze het nieuws als een lopend vuurtje door de stad zullen verbreiden. 51. Tekko hechtte veel geloof aan de vliegersopmer kingen van Bombus die kon 't tenslotte weten, en stemde volkomen met 't plai. in. De dikke hommel ver hief zich langzaam van de grond, greep Tekko voor zichtig bij zijn draagvlakken en trok hem met veel in spanning mede de lucht in. „Goed zo, Bombus!" lach te Tekko die steeds meer plezier in de onderneming begon te krijgen. „Toe maar! Ga gerust nog maar een beetje hoger! Kijk eens wat een prachtig vergezicht. Hé, daar zie ik warempel het huis van professor Star- reveld in de verte. Eigenaardig is dat om alles in vo- gellucht te zien. Maar het is een veilig gevoel dat jij bij mij bent. Houd me goed vast hoor!" „Niets daar van!" bromlachte Bombus. „Anders leer je het nooit! We zijn nu hoog genoeg en moet je het verder maar al leen doen. Houdt het huis van die vriend van je goed in het oog, spreid je vleugels en vergeet niet dat je die dingen bewegen moet om vooruit te komen. Let op, ik laat los!" „Nee, nee! Nog niet! Nog even wachten!" gilde Tekko die het nu toch wel een beetje griezelig be gon te vinden. „We zijn geloof ik wel wat te hoog ge vlogen voor de eerste maal. Zo'n hoogvlieger ben ik niet!" Bombus liet echter toch los en keek nauwlettend toe of alles wel goed ging. Tekko spreidde de armen, vergat te klapwieken en zeilde met een grote bocht langzaam naar beneden. LONDEN Dinsdag 15 augustus: een zwarte dag voor een ieder die de Britse radiopiraten een goed hart toe draagt. Die dag treedt de wet in wer king, die deze radiozenders buiten de Britse territoriale wateren helemaal uitbant. Strenge straffen bedreigen elk een in Engeland die er dan nog voor werkt, reclame door laat maken of er iets aan levert. De meeste radiopiraten hebben de strijd al opgegeven. Zij zagen het hope loze van hun toestand in. Als een van de laatste gaat Radio Londen, de groot ste en succesrijkste van het gezelschap, vanmiddag uit de ether. Philip Birch, de energieke zakenman die aan het hoofd ervan staat, ziet in, dat doorgaan buiten de Britse kust met een kantoor in Nederland en vertrouwend op bui tenlandse advertentieopdrachten, wei nig mogelijkheden oplevert. Bovendien heeft mjj altjjd gezegd: „Ik ben niet van plan om de wet te schenden". Welnu, die wet is er. En zo blijft er 15 augustus maar één over: Radio-Caroline, met twee zen ders. Directeur Ronan O'Rahilly is vast van plan door te gaati met het onwettig bedrijf. Dinsdag opent Radio- Caroline officieel haar nieuwe hoofd kwartier in Amsterdam. De laatste da gen was de verhuizing van- het oude hoofdkwartier in Londen naar Neder land in volle gang. O'Rahilly kan rustig in Engeland aan het werk blijven, omdat hij Ier is. Zijn Engelse mededirecteur heeft in tussen de Ierse nationaliteit verworven, dus ook hem dreigt geen gevaar. Maar de Engelse disc-jockeys, die op de schepen van Caroline werken natuur lijk wel. Wanneer zij op Britse bodem terugkomen wachten hun strenge staf- fen. O'Rahilly heeft deze jongelui ge rustgesteld met de onstuimige verzeke ring, dat hij hun zaak desnoods zal voor leggen aan het hof voor mensenrech ten van de Uno, maar daar hebben de disc-jockeys voorlopig niets aan. Zo dra zij na dinsdag in Engeland terug keren van hun schepen buiten de kust, wacht de gevangenis. Caroline heeft laten weten dat het na 15 augustus een onthullend programma zal uitzenden over het privéleven van premier Wilson. Engeland verkneutert zich er al op! Bovendien gaat het sta tion gefingeerde reclamespots uitzen- zen, om de Britse politie in verwarring te brengen. Vooral op het eiland Man leeft men zeer mee met Radio-Caroline. Zoals be kend wil men zich daar niets aantrek ken van de Britse wet tegen de radio piraten. „Man is baas in eigen huis, dus hebben wij niets met de kruistocht van Londen tegen de piraten te ma ken", meent men daar. Man is namelijk erg gesteld op Caro- line-Noord, dat gratis reclame maakt voor het eiland. Bovendien heeft Man een eigen commercieel radiostation. Ook daar heeft het ruzie over met Lon den, want dat staat niet toe, dat de zen der ervan wordt versterkt, zodat er ook een deel van Engeland mee kan worden bestreken. Man heeft zich nu tot de organisatie van het Gemenebest gewend om te protesteren tegen de inmenging van de regering in Londen in de binnenlandse aangelegenheden van het eiland. Geref. kerken: Aangenomen naar Rotterdam-IJssel- monde (vac. P. van der Spek) (tweede beroep) D. Bouwknegt te 's-Gravenhage- Moerwijk. Beroepen: te Bovensmilde: G. H. Ver hagen te Opperdoes. Geref. Gemeenten: Beroepen te Rijssen A. Hoogerland te Werkendam. Chr. Ger. kerken: Aangenomen naar Westzaan: G. Bil- kes te St. Thomas (Canada). Intussen is een flink aantal disc-joc- keys van de piraten al overgestapt naar de legaliteit van de BBC, die de afgelo pen jaren dank zij het baanbrekend werk van de reclame-zenders een wa re revolutie op het gebied van de pop muziek heeft ondergaan. Wie nu naar het lichte Pogramma luistert, krijgt soms de indruk op een der piraten te hebben afgestemd. De stemmen zijn dezelfde, de toon is ge lijk, de vorm van de programma's idem dito. Simon Dee, de eerste disc-jockey van Radio-Caroline, heeft bij de BBC allang zijn eigen succesrijke radioprogramma en sinds kort ook een tv-programma. En volgende maand gaat de vroeger zo onverstoorbare, gezapige Tante BBC beginnen met haar eigen-pop-station: popstation: BBC-1. Eens zei men bij de BBC: „Wij trekken ons van die piraten niets aan!" ROTTERDAM: Het Rotterdams To neel repeteert thans Molière's „Tar- tuffe", waarvan de première op 22 sep tember zal plaatshebben in de „Doelen". Een scène tijdens de repetitie, met v.l.n.r.: Kitty Janssen, Luc Lutz, Rieck Frank, Eli Blom, Lies Franken en Robert Sobels. DEN HAAG De jongste deelnemer aan het nationaal orgelconcours voor amateurs, de 13-jarige Leo Doeselaar uit Den Haag, heeft zaterdag in de Goede-Vrijdagkerk in de residentie in de afdeling interpretatie de eerste prijs be haald. In de afdeling improvisatie werd Ruud Cannemeijer uit Kwintsheul eerste. De overige prijzen werden toegekend voor interpretatie aan 2. Chris van Bruggen uit Groningen, 3. Dries van Zomeren, Den Haag, 4. Frans Boleij, Boxtel, en 5. Plet Hamelijk, Terneuzen. Aan het concours hebben in het geheel 25 amateur-organisten deelgenomen. De jury werd gevormd door Bernhard Bar- telink, Wim Daim, Nico van den Hoo- ven, Piet van der Panne, Piet Rippen, Jan Welmers en Jean Wolfs. HILVERSUM I 18.00 Stereo: Koorzang. 18.20 Lichte gr.muz. voor de tieners. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muz. uit uw vakantieland: Rusland, Roemenië, Joego-3Slavië en Grieken land (gr.). 20.10 De bandrekels, hoor spel. 20.45 Promenade van prominen ten: gevarieerd muz.progr (opn..) 22.10 Med. 22.30 Nws. en herh. SOS-ber. 22.40 Boekbespr. 22.50 Amusem. muz. (gr.). 23.00 In een landomdraai: lichte muz. uit Oostenrijk. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 Licht in strumentaal trio. 18.50 Meisjeskoor en kinderkoor. 19.15 Stereo: Vibrato: gr.- pl.progr. voor stereoliefhebbers. NRU: 19.30 Henry Wood Promenade Concert: BBC symfonie ork, koren en solisten: klass. muz. (20.30 Nws. 20.35-20.50 Mu ziek en religie van verre volken.) 21.50 De actualiteit van Dreigroschenoper in de derde wereld, doe. 22.20 Hum. Verb. Bij alles wat je heilig is. Toespraak door Mr. A. Katan. 22.30 Nws. 22.40 Let the peoples sing: internat, competitie voor amateurkoren. 23.00 Iks, 'n sprong in het duister: act. en lichte gr.muziek. 23.55—24.00 Nws. NEDERLAND I. NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Jour naal. STER: 18.55 Reclame. CVK/ IKOR/RKK. 19.00 Kenmerk, de weke lijkse actualiteitenrubriek over kerk en samenleving. KRO: 19.30 De reis van Sir Ernest Shackleton (The terri ble journey), tv-film uit de Engelse se rie Survival. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER. 20.16 Re clame. KRO: 20.20 Lekkere diertjes (Alle meine Tiere), TV-film. 21.05 Pis te, variété-programma (co-produktie met België en Zwitserland). 21.45 Sil houet, portret van een tijdgenoot. 22.20 Epiloog. NTS: 22.25-22.30 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reclame. AVRO: 20.05 De Dick van Dyke-Show. 20.30 Programma met de frans-canadese chansonnier Jean Pierre Ferland. 21.00 Duivel in zijde (1955), speelfilm. STER: 22.42 Recla me. NTS: 22.45-23.00 Journaal. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lez. 7.15 Li. gr.muz. (7.30-7.32 Nws.). 7.55 Overw. 8.00 Nws. 8.10 Voor de kinderen. 8.30 Nws. 8.32 Touringclub: vakantietips. 8.45 Eucharistieviering. 9.45 Waterst. 9.50 Instr. kwartet. 10.00 Aubade: klass. en mod. muz. (gr.). 11.00 Voor de zieken. 12.00 Stereo: Musette- ork. en zangsol. 12.18 Marktber. voor schippers. 12.20 Voor de landbouwers. 12.27 Med. v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Li. ensemble m. sol. 13.30 Musiësta: li. gev. muz.pr. (opn). 14 00 Simba's sterven niet, hoorsp. (1). 14.50 Populaire gr.muz. 15.00 Pizzicato: muz. middag mag. 17.00 Overheidsvoorl.: Handel en scheepvaart op Curagao. Pre sentatie: Raymundo Debrot. 17.10 Voor de jeugd. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Li. gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Li. gr. muz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klankjuwelen (gr.). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvit. pop. verzoekplatenpr. (11.00-11-.02 Nws.) 11.55 Beursber. 12.00 Stereo: Metropole ork.: am.muz. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Draaiork.klanken (gr.). 12.40 Stereo: Li. ork. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Stereo: Radiophilharmonisch ork.: klass. en mod. muz. 14.20 We weten er allemaal niet veel van: pr. over 't bui tengewoon lager onderwijs. 14.40 Ka- merork. v.d. BRT m. sol.: mod. muz. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Klass. gr.muz. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Tussen lOplus en 20min: li. gr.muz. voor de tieners. HILVERSUM III TROS: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.10 Vak.- tips. 9.13 Kamperen maarrrrrpla- tenpro. m. interviews. VARA: 10.00 Nws. 10.02 Kwink: Pop- en cab.muz. (10.30 Geen ja, geen nee; ll'.OO Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Ekspres: platen bij de lunch. (13.00 Nws.). 14.00 Nws. 14.02 Verzoekplatenpr. 15.00 Nws. 15.02 Mix..: gevarieerd platenpr. (16.00 Nws.). 17.00 Nws. 17.02-18.00 55555en en 6666en. DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herh. v. gisteren). 10.20 Sportprogramma. 11.35 Amusementsprogramma. 12.0013.30 Actuele kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Film reportage. 17.05 Modereportage. 17.15 Tips voor bezoekers aan Berlijn. 18.00- 18.05 Nws. (Region, progr.: NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.19 Sportjournaal. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 TV-film. 19.59 Programma-over zicht. WDR: 18.05 Nws. uit Noordrijn- Westfalen. 18.10 TV-film. 18.25 Actuali teiten. 18.50 Goedenavond. 19.00 Actua liteiten. 19.10 Film. 19.38 Programma overzicht. 19.40 Documentaire). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Panora ma: actualiteitenrubriek. 21.00 Amuse mentsprogramma. 21.45 Filmrubriek 22.30 Journaal en weerbericht. Aansl.: commentaar. 22.45 Film. 0.15 Nws. DUITSLAND II. 18.10 Nws. en weerbericht. 18.20 Die Drehscheibe. 18.55 Amusementspro gramma. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en actualiteiten. 20.00 Dagboek uit de Protestante wereld. 20.15 Filmreporta ge. Aansl.: Nws. 21.00 Film. 22.55 Nws. weerbericht en actualiteiten. AMSTERDAM Zes Nederlandse bankinstellingen komen voor op de l(jst van de 500 grootste banken in de vrjje wereld. De lijst is samengesteld door het tijdschrift „American Ban ker". De rangorde is bepaald aan de hand van de omvang der deposito's per 31 december 1966 of het dichtstbjj ge legen einde van het boekjaar. De 6 Nederlandse instellingen zijn: 1. Algemene Bank Nederland (nr. 62 op de ranglijst). 2. Amsterdam-Rotter dam Bank (nr. 64). 3. Coöperatieve Centrale Raiffeisen-bank te Utrecht (nr. 76). 4. Coöperatieve Centrale Boe renleenbank te Eindhoven (nr. 127). 5. Nederlandsche Middenstandsbank (nr. 232). 6. Hollandsche Bank-Unie (nr. 331). Bovenaan de lijst troont nog altijd de Bank of America (hoofdkantoor te San Francisco), die zich derhalve de grootste bank ter wereld mag noemen. Dan volgen nog 3 Amerikaanse ban ken: Chase Manhattan Bank, First National City Bank en Manufacturer» Hanover Trust, alle 3 te New York. Als nr. 5 verschijnt de eerste Engelse bank: Barclays Bank te Londen. De eerste Franse Bank op de lijst is nr. 9: Banque Nationale de Paris, de eerste Canadees nr. 10: Royal Bank of Ca nada te Montreal, de eerste Italiaan nr. 12: Banca Nazionale del Lavoro te Rome, de eerste Japanner nr. 15: Fuji Bank in Tokio, de eerste Duitser nr. 27: Deutsche Bank te Frankfort, de eerste Belg nr. 56: Société Générale de Banque te Brussel. Onder de 500 ban ken van de lijst bevinden zich niet minder dan 213 Amerikanen. BRUSSEL De Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena zal van 28 augustus af zijn dagelijkse vluchten op Rotterdam en Eindhoven hervat ten, zo is zaterdag in Brussel bekend gemaakt. De Sabena deelde mee dat dit het eerste onderdeel is van een plan om de problemen op de korte afstand binnen de „E.E.G.-forensendienst" op 'te lossen. De vluchten zullen worden uit gevoerd met viermotorige De Havil- land Heron-toestellen die plaats bie den aan 15 passagiers. Men zal tweemaal per dag van en naar Rotterdam en Eindhoven kunnen maar de dienst op Eindhoven wordt op zaterdag en zondag niet gevlogen. NEW YORK Hanes Corporation, een grote Amerikaanse kledingfabri kant, heeft vrijdag meegedeeld dat de afdeling ondergoed en kousen zal gaan samenwerken met de kousenfabrieken Hin N.V. in Haarlem voor de verkoop van de produkten van Hanes in 15 Europese landen. In de nieuwe onderneming Hanes- Hin International N.V. zullen beid» bedrijven een gelijk belang hebben. Het hoofdkwartier van de nieuw» maatschappij wordt gevestigd in Haarlem. De produkten van Hanes zullen in Haarlem worden verpakt. „Dit is onze eerste belangrijke stap om als alles goed gaat tot fabricage in Europa te komen", aldus 'n woord voerder van Hanes. VENETIË Het 28ste Filmfestival van Venetië heeft vijftien films uit zes landen op zijn programma staan. Er zal geen Amerikaanse rolprent worden vertoond, zo hebben de organisatoren zaterdag bekendgemaakt. Gemeld werd dat de films tussen 26 augustus en 8 september zullen worden vertoond. Italië heeft de meeste inschrijvingen, namelijk vijf films, waaronder een film versie van de roman van Albert Camus „De vreemdeling". Daarna komt Frankrijk met vier films, o.m. Een werk van de Spanjaard Luis Bunuel en de Griek Niko Papatakis. De Europese communistische landen zijn sterk vertegenwoordigd met een film uit Hongarije, een film uit Tsje- cho-Slowakije en een Zuidslavische film. De organisatoren legden niet onmid dellijk uit waarom de Amerikanen niet op de lijst voorkomen. De spanning tussen de Amerikaanse filmindustrie en de organisatie in Venetië wordt steeds groter. De Amerikanen beweren dat in de afgelopen jaren uitstekende Amerikaan se films botweg zijn geweigerd en dat men de voorkeur pleegt te geven aan films die een ongunstig licht op Ame rika werpen. De volgende films zijn ingeschreven: „Lo Straniero" van Luchina Visconti, Italië; „La Cina e Vicina" van Maria Bllocchio, Italië; „II padre di famig- lia", van Nanny Loy, Italië; „Oedipus rex" van Pier Paolo Pasolini, Italië; „I suvversivi" van Paolo en Vittorio Taviani, Italië; „Les belles de jour" van Louis Bunel, Spanje ingeschreven voor Frarikrijk; „La Chinose" van Jean-Luc Godard, Frankrijk; „O sal to" van Christian de Chalonge, Frank rijk: „Les patres du desordre van Niko Papatikis, Griekenland, ingeschreven door Frankrijk. „Our mother's house" van Jack Clay ton, Engeland; „Dutchman" van An thony Harvey, Engeland; „Noc Neves- ti" van Karl Kachyna, Tsecho-Slowa- kije; „Utoszezon" van Zoltan Fabri, Hongarije; „Yutro" van Purisa Dyorg- yevc, Zuid-Slavië; „Mahlzeiten" van Edgar Reiz, West Duitsland. Ook Japan schittert door afwezigheid, het is voor de eerste maal dat de Ja panse filmindustrie, dat tweemaal de hoogste eer in Venetië heeft behaald, niet meedoet. Volgens woordvoerders heeft Japan een film (titel niet bekend) voorgelegd. Toen die door de keuzecommissie werd afgewezen, weigerden de Japanners een andere kandidaat aan te wijzen.

De Vallei | 1967 | | pagina 2