Betuwelijn is onmisbaar SPAAN Hans Berk in hoofdrol Veilig Verkeersfilm Conflict Hollandia Tricot VAKBOND WIL PRATEN MET GEHELE DIRECTIE Studie moeilijker dan men denkt Detective-echtpaar in Rhenen Veel beat weinig baat in Trekkersronde 1967 KRO. nam veel te ruim de tijd Staking reizigersvervoer nadelig voor ontwikkelingen op velerlei gebied WERELD- DANSPROGRAMMA INSCHRIJVEN dagelijks aan ons instituut Belangengemeenschap Gelders Rivierengebied schrijft in protestbrief aan ministers: Hitwas onder Cuneraspits Voorzitter: Directie is meest conservatieve van Veenendaal J< DIPLOMA ammer MAANDAG 14 AUGUSTUS 1967 RHENEN De Cuneratoren heeft er vlak onder de haan weer een uitwas bij gekregen. Het is geen ooievaarsnest, evenmin een uitkijkpost, maar een mini- steigertje, om reparaties te kunnen ver richten aan de zg. lantaarn. Er was een lekkage geconstateerd op het achter de wijzerplaten opgestelde carillon. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de leibedekking hemelwater doorlaat. Er zal nu wat lood vernieuwd moeten worden. De loodgieter moet wél bijzonder weinig last hebben van hoogtevrees om op dit minuscule vlondertje, zo hoog boven de begane grond, zijn werk te kunnen uit- voeren. KESTEREN Naar het oordeel van de belangenge meenschap „Gelders Rivierengebied" verzetten belangrij ke omstandigheden zich tegen het staken van reizigersver- voer op de Betuwe-spoorlijn. „Deze spoorlijn is voor de ontwikkeling van het Gelders Rivierengebied onmisbaar. Inwilliging van het verzoek der Nederlandse Spoorwegen zou naar ons oordeel leiden tot ernstige maatschappelijke en economische terugslagen", aldus het bestuur van de belangengemeenschap in een protestbrief aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening, welke dezer dagen werd verzonden. „Eventuele beëindiging van het reizigers vervoer op de spoorlijn Geldermalsen-Tiel-Elst zou betekenen, dat ener zijds het middengedeelte van het Gelders Rivierengebied over een lengte van meer dan 40 kilometer verstoken zou worden van behoorlijk vervoer op lange afstand. Bedoeld gebied zou terugvallen in het isolement van vorige jaren, waarvoor eerst in recente tijd verbetering werd gevonden. Anderzijds zou de beëindiging betekenen een vervoerva- cuüm tussen het westelijk en oostelijk deel van dit gebied, vermindering derhalve van de verbindingen met het wes ten en oosten", zo wordt in de brief opgemerkt. Hoewel de gehele infrastructuur van het Gelderse Rivierengebied onoverko melijke nadelen zou ondervinden van een eventuele opheffing, wil het be stuur van de belangengemeenschap in het bijzonder de aandacht van de mi nisters vestigen op de werkgelegenheid en industrialisatie, de onderwijsmoge lijkheden en culturele ontwikkeling, de recreatie en de ontwikkeling op lange termijn. De sluiting van de spoorlijn zou een ernstig nadeel betekenen voor het be drijfsleven in Tiel. Hoe ernstig dit na deel is blijkt onder andere uit de uit spraak van een nieuw omvangrijk be drijf dat zich enkele Jaren geleden in Tiel vestigde en dat zich als volgt heeft uitgelaten over de eventuele opheffing van het personenvervoer: „Wij hebben eertijds uit de vele mogelijkheden voor een vestigings plaats Tiel gekozen, onder meer om dat de ligging gunstig was voor per sonen- en goederenvervoer per spoor. Zeker is, dat als eertijds de situatie zo zou zijn geweest als nu volgens de berichten wordt overwogen, wij ons bedrijf niet in Tiel zouden hebben ge vestigd". Niet alleen de gemeente Tiel zou door eventuele opheffing gedupeerd zijn, maar evenzeer bedrijven in andere plaatsen, die aangewezen zijn op in het Rivieren gebied wonende werknemers. Daaronder kunnen gerekend worden Geldermal- sen, Culemborg, Resteren, Eist en ook Utrecht, 's Hertogenbosch, Nijmegen en Arnhem. ADVERTENTIE DANSINSTITUUT SPARRENLAAN I - (hoek Spoorlaan) TELEFOON 08385-10557 - VEENENDAAL Als centra van onderwijs fungeren in het betrokken gebied Tiel en Zetten. Beide gemeenten hebben wat onderwijs betreft een streekfunctie en belangrijke aantallen leerlingen maken gebruik van het vervoer per trein. In het algemeen is de verspreid wonende bevolking voor het voortgezet onderwijs op centra aan gewezen, die verder weg liggen. Dit geldt niet alleen voor het algemeen vormend onderwijs, maar ook voor het vakonderwijs. Volwassenen volgen cur sussen elders en zijn hiervoor een of meermalen per week op het treinver keer aangewezen. Het wegvallen van goede verbindin gen zal vooral voor de plattelandsbe volking in vele gevallen de mogelijk heid om zich verder te ontwikkelen ontnemen. Een reeds bestaande achter stand in het opleidingsniveau op het platteland zal hierdoor worden geconti nueerd. Als centrum van culturele manifesta ties en als vergadercentrum fungeert voornamelijk Tiel. Dit centrum zal bij het staken van het reizigersvervoer op de spoorlijn ook in dit opzicht een be langrijke terugslag krijgen. Deze terug slag zou juist komen op een moment, dat de opbouw van een cultureel cen trum voor de streek vorm gaat krijgen. Omgekeerd zal de bevolking ernstig worden belemmerd bij het bezoeken van culturele manifestaties buiten het Ri vierengebied. Voor de openluchtrecreatie in het Gelders Rivierengebied verricht de spoorlijn op het ogenblik weliswaar nog geen belangrijke rol, maar volgens de tweede nota op de ruimtelijke Ordening is het gebied een onderdeel van de „centrale open ruimte". De stedelin gen uit de omliggende gebieden behou den hierdoor de mogelijkheid op vrij korte afstand recreatie op het platteland te genieten. De verbinding van de Rijnmond met het stedelijk ge bied van Arnhem en Nijmegen geeft hierbij üi de toekomst mogelijkheden om deze recreatiegebieden snel te kun nen bereiken. Het bestuur van de belangengemeen schap brengt vervolgens onder de aan dacht van de minister, dat de te ver wachten ontwikkeling van het rivieren gebied op duidelijke wijze aantoont, dat de behoefte aan railvervoer in de toe komst zal toenemen. „Het zal van essentieel belang zijn, dat de verschillende streekcentra Tiel, Geldermalsen, Culemborg, Zaltbommel en Eist onderling door railvervoer ver bonden zijn, terwijl mede gewezen wordt op het belang van de Betuwe spoorweg na het tot stand komen van de vaste oeververbindingen over de Waal ten oos ten van Tiel, waarvan realisatie binnen afzienbare tijd verwacht kan worden", zo merkt het bestuur in de brief op. Het bestuur geeft de ministers in overweging geen goedkeuring te geven aan de beëindiging van het personen vervoer op de Betuwe-spoorlijn en merkt tot slot op: „De belangenge meenschap Gelders Rivierengebied zal gaarne haar medewerking verlenen om te komen tot een oplossing van de ver- voerploblematiek in haar gebied". De brief werd verder nog verzonden aan de vaste commissie van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer der Staten Generaal, aan het college van Gedeputeerde Staten van Gelderland en aan de directie van de N.V. Neder landse Spoorwegen. De brief werd on dertekend door een groot aantal ge meenten en instellingen, waaronder de gemeenten Resteren en Rhenen. RHENEN De Rhenenaar Hans Berk speelt de hoofdrol in een nieu we film van het Verbond voor Veilig Verkeer. De opnamen vonden al plaats. Waarschijnlijk zal de nieuw ste rolprent van het verbond over en kele weken kant en klaar zijn. Mo menteel is men begonnen met de mon tage. Het wordt een kleurenfilm. De heer Berk, acteur, vertelde ge durende veertien dagen druk te zijn geweest met de opnamen, die plaats vonden in onder andere Amsterdam, Harlem, Bloemendaal, IJmuiden en nog enkele andere plaatsen. Mede- VEENENDAAL .Een kleine twintig leden van de ABTK „Eendracht", allen werkzaam bij Hollandia-Tricot, vergaderden zaterdagmorgen in het NVV-gebouw om zich door hun districtsbestuurder, de heer H. W. Hannink te laten voorlichten over de achtergronden van het conflict in de ondernemings raad. Precies een week eerder hadden namelijk de vijf O.R.-leden, die in de christelijke bond „Unitas" georganiseerd zijn, hun functie in die raad ter be schikking gesteld, waardoor de O.R. in feite opgeheven werd. Uitvoerig deed de heer Hannink de kwestie rond het Eendrachtslid, de heer H. van Eden, uit de doeken, die ruim een jaar geleden door de direc tie als O.R.-lid geschorst was. Voor een deel bleken die moeilijkheden duidelijk in de persoonlijke verhou ding te liggen tussen de heer A. v. d. Ree, het derectielid-*voorzitter van de raad, en de heer Van Eden, hetgeen door de heer Hannink aangetoond werd door erop te wijzen, dat de vo rige voorzitter van de O.R. nooit over moeilijkheden met de heer Van Eden geklaagd had. De vergadering stelde zich dan ook op het standpunt, dat de vakbondbestuurders moesten trachten de moelijkheden in dit be drijf op te lossen in een gesprek met de gehele directie, in plaats van met de heer Van de Ree alleen. Afdelingsvoorzitter C. Smit opende de vergadering met een kort toe spraakje, waarin hij zei dat het afde lingsbestuur blijft staan op een kan didatuur van de heer Van Eden bij een volgende O.R.-verkiezing. De di rectie van Hollandia-Tricot om schreef hij als „de meest conserva tieve in Veenendaal". De heer Han nink omschreef de reden van het uit schrijven van deze vergdering als volgt: „De heer Van de Ree heeft een deel van de werknemers na melijk de breierij op zijn manier ingelicht over de gebeurtenissen aan het begin van de week, en indertijd ook waarom de heer Van Eden on aanvaardbaar zou zijn, en daarom kunnen wij als bond niet achterblij ven. Bovendien is het democratisch om de leden te vragen of wij als be stuurders de goede weg bewandeld hebben", aldus de heer Hannink. Uitvoerig schetste de heer Hannink de gang van zaken rond de schorsing van de heer Van Eden, een zaak die reeds medio mei 1966 begon. Ver schillende bemiddelingspogingen zijn op niets uitgelopen, zoals ook het voorstel om de schorsing op te heffen en dan nieuwe verkiezingen uit te schrijven, waarbij de heer Van Eden weliswaar kandidaat zou zijn, maar met een tegenkandidaat. Op 1 juni vorig jaar beloofde de heer Van de Ree dit te zullen over wegen, aan het eind van die maand deelde hij de heer Hannink mee, dat de schorsing doorgezet zou worden en dat er reeds een brief onderweg was naar de Bedrijfscommissie. Op 26 januari van dit jaar verklaarde de bedrijfscommissie de schorsing on geldig, waardoor de heer Van Eden rechtens weer O.R.-lid werd. Hoewel de andere leden van de raad grieven tegen de heer Van Eden hadden ge had accepteerden deze de uitslag, die hun eerst enkele weken later be kend gemaakt werd. De heer Van de Ree bleef echter weigeren de heer Van Eden als lid te handhaven. Vergaderen van de O.R. was hierdoor onmogelijk omdat de Unitas-leden stonden op de aanwezig heid van de heer Van Eden. Direct voor de vakantie was toegezegd, dat er zo spoedig mogelijk na de vakan tie een vergadering van de voltallige O.R. zou plaatsvinden. Toen die niet doorging hebben de Unitas-leden hun functie neergelegd. Tijdens een geanimeerde discussie werd de vraag „Wat nu?" uitvoerig besproken. De gehele vergadering was het eens, dat er getracht moet worden zo spoedig mogelijk weer tot instelling van een O.R. te komen, waarbij de voorwaarde werd ge maakt, dat er goede garanties zou den zijn voor een juist functioneren •van deze raad. „Een nieuwe O.R. moet aan twee voorwaarden voldoen, namelijk een goed overleg met de directie, maar ook en ook daar schortte in het verleden nog wel eens wat aan een goed contact met de werknemers van het bedrijf. Bovendien is het noodzakelijk, dat de gehele directie zich over de bevoegdheden en func tionering van de O.R. uitspreekt, dus behalve de heer Van de Ree ook de heren Van Leeuwen", aldus de heer Hannink, een aantal wensen sa menvattend." Er werd ook nog gesteld, dat, hoe wel de heren Van Leeuwen „keiharde zakenmensen zijn, hun ja, ja is en hun nee, nee." Bij de heer Van de Ree had men de indruk niet op zijn woord aan te kunnen. Van die min dere betrouwbaarheid van de heer Van de Ree werd als voorbeeld het volgende genoemd: „In het bedrijf zijn enkele werknemers aangewezen, waar de overigen met klachten naar toe kunnen. Deze bespreken dat dan weer met de afdelingscef, die dan zorgt dat de zaak uitgepraat wordt. De heer Van de Ree had tegenover de voorzitter van de plaatselijke af deling, de heer Smit, ontkent dat dit systeem bestond". Op de vergadering werd door enkele aanwezigen nog eens bevestigd, dat deze regeling in gesteld was. De heer Hannink sprak de hoop uit, dat beide partijen van het con flict geleerd hadden en dat door par tijen gemaakte fouten in het vervolg vermeden zullen worden. „Ik geef de hoop niet op, dat de heer Van de Ree leert aanvaarden, dat er mensen zijn, die er anders over denken dan hij," aldus de heer Hannink werking werd verleend door de rijks politie, door militairen, waarbij zelfs een helicopter werd ingezet. Ook in de Coentunnel werden opnamen gemaakt. De stunts werden niet door de heer Berk uitgevoerd, daarvoor had men stuntmannen aangetrokken. In feite is de heer Berk in de film de enige speler. De andere medewerkers zijn allemaal figuranten. Het verbond voor veilig verkeer had de allergrootste medewerking van de autoriteiten. Complete stukken snel weg werden aan de filmers ter be schikking gesteld, waar ze net kon den doen en laten wat ze zelf wilden. De heer Berk wilde liever niets over de inhoud van deze nieuwe film vertel len, daar deze een verrassing moet blij ven. Hij was erg verheugd voor dit werk te zijn aangezocht. Eerder was hij medewerker van Radio „Veroni ca", waar hij jaren lang het pro gramma „Appalus van gisteren" ver zorgde. Al voor de oorlog filmde hij in Duitsland, war hij in 1931 onder andere optrad als hoofdrolspeler in 'n anti-Nazi-film. De regie voor de jong ste film van veilig verkeer was in han den van Jan Re ja. De film heeft nog geen titel. WINKELCENTRUM VEENENDAAL Winkels zijn tot 6 uur 's avonds open. Vrijdagsavonds KOOPAVOND tot 9 uur. 0 's Woensdagsmiddags zijn de win kels na 1 uur gesloten. (De Hema aan de Markt is deze middag wel geopend en is 's maandagsmorgens gesloten). Kappers zijn 's maandags de gehele dag gesloten. Markt: dinsdagsmorgens tot 1 uur, 's zaterdags de gehele dag. VW-Inlichtingenkantoor: Hoofdstr. 84, tel. 08385-4607 en 4602. Met aandacht volgden de honderden jongeren het optreden van de bands. RHENEN De gemeente Rhe nen bezit sinds kort een gediplo meerd detective-echtpaar. Gister middag werd de heer en mevrouw M. A. Stolk-Mathöt in hun woning aan de Nieuwe Veenendaalseweg het diploma privé-detective over handigd door de directeur van het Studiecentrum voor Detective We tenschappen, de heer J. G. Kronier. De overhandiging vond plaats in het bijzijn van de heer W. Jager, ledder van de afdeling buitenland van het studiecentrum. De studie, die nor maal twee jaar vereist, is door het echtpaar in slechts één jaar voltooid met een verbluffend resultaat. Zij slaagden met het hoogst aantal punten, dat tot nu toe ooit is be haald. De studie voor privé-detective om vat een groot aantal theoretische en praktische vakken, dat zich uitstrekt van psychologie tot criminologie. De lessen worden gegeven door ervaren personen uit binnen- en buitenland. Het studiecentrum, waarbij de heer en mevrouw Stolk de cursussen volgden past een strenge selectie toe op het aantal aanmeldingen. De heer W. Jager, zelf reeds 45 jaar als detective werkzaam over de hele wereld vertelde: „Het beroep «GP i J JSC VOQ» kat WW?™» ïfcamjj 771.(1. OiXoif tjts v Jf «sw ö^c-ssrw, wkSW-- K-SsSHi'.v-SJ-k <W<Üttm privé-detective ligt heus niet naast de deur. Steeds weer blijkt, dat slechts enkelen er aanleg voor heb ben. Men moet de studie dan ook niet onderschatten". De leiding van het studiecentrum, dat is gevestigd in Brunssum (L.), toonde zich buitengewoon tevreden over het sudieresultaat, dat de heer en mevrouw Stolk in korte tijd heb ben bereikt. „De heer Stolk kan in combinatie met zijn para-norma le gaven tot de top-figuren op de tective-gebied gaan behoren", merk te de heer Jager op. De heer Stolk zelf gaf te kennen niet alleen tot deze topfiguren te wil len behoren. „Door samenwerking zullen wij moeten trachten een apparaat t vormen tegen de misdaad", merk' hij op. ELST Na een twee uur durend optreden van zanger-gitarist Leo Ne- lissen eindigde gistermiddag om drie uur de Nationale Trekkers Ronde '67. Het optreden van deze zeer be gaafde volksliedjeszanger was het hoogtepunt van het jaarlijks terugke rend trekkersfestijn. Het was een ver ademing na de vele beat, die jeugd herberg „De Eikelkamp" te Eist dit weekeinde op z'n grondvesten deed trillen. Misschien is de Trekkers Ron de '67 het best te typeren met de woorden: „Veel beat, weinig baat". Het liep soms ook wel een beetje te gen. Zaterdag j.l. bracht de KRO-radio een bezoek aan de jeugdherberg om opnamen te maken voor het tiener programma „Everybody happy" van Theo Stokkink. De KRO was hiervoor een uur van het totale programma toe gezegd. Om één uur 's middags arri veerde echter al de radiowagen van de NRU, met de artiesten die de KRO beloofd had mee te brengen en met Theo Stokkink. Alles was nog maar net geïnstalleerd of men begon met de eindeloze repetities. Tot vijf uur was men gedwongen te luisteren naar keiharde beat en dan niet in een vlotte show, maar steeds weer nummers halverwege stoppen en op nieuw beginen om de een of andere radio-technische reden. Soms hoorde men driemaal achtereen hetzelfde nummer. Om zeven uur 's avonds ging men met dit spelletje verder, dat duurde tot ongeveer half tien. De uren duren bij de KRO wel wat lang. Waarschijn lijk kwam het originele cabaret, dat het volgende programma-onderdeel vormde hierdoor niet zo goed uit de verf. Mevrouw Holierook, echtgenote van de jeugdherbergvader, zei: „We wisten niet dat de KRO zoveel tijd no dig zou hebben. We waren op het laatst gaar van al dat beatlawaai. De jon gens en meisjes konden ook niets meer in zich opnemen tijdens het cabaret". Het publiek was wat onrustig ge worden, hetgeen de prestaties van de cabaretgroep, bestaande uit een aan tal trekkers, niet ten goede kwam. Een tweede tegenvaller was het kampvuur. Niet dat het aan goede or ganisatie ontbrak, maar het kampvuur viel in het water door de regen, die plotseling overvloedig neerdaalde, wat de meeste feestgangers de ge bouwen in deed vluchten. Zondagmiddag bracht Leo Nelissen een heerlijk programma met pittige volksliedjes. Hij bracht de blues en het Franse chanson, Duitse en Engelse liedjes op een bijzonder beschaafde manier, terwijl hij zichzelf op de gi taar begeleidde. Wat de jonge zanger presteerde stak ver uit boven het werk van de, toch vrij gerenommeer de beatbands, die de KRO had meege bracht. Blueszanger Lee Reed, de beat bands „Met en zonder", „Names and faces" en „Zen" en cabaretier Mar tin Brosius passeerden zaterdagavond de revue, maar niet een van deze ar tiesten wist het publiek echt te boeien. Zelfs de Amerikaanse blueszanger Lee Reed, van wie men veel had ver wacht, viel tegen. Noch in z'n stem, noch in z'n manier van optreden zat „dat Amerikaanse", waar men op had gehoopt. Theo Stokkink, de presentator van „Everybody happy" gaf als reden van de langdurige repetities: „Nor maal wordt dit programma recht streeks uitgezonden. Maar nu moes ten we het op de band opnemen, het wordt morgenmiddag pas uitgezonden. Daarom moesten we wat meer repe teren". Theo Stokkink is een vlotte jongeman, die er op een wonderbaar lijke manier bij het publiek nog wat van weet te maken. Dank zij zijn pre sentatie slikte 't publiek het vele her halen en half uitspelen van de num mers. Hij werd zaterdagavond geas sisteerd door Lieke van Bommel. Zij werd gesignaleerd in gesprek met de Rhenense wethouder Mr. J. Deen, die al eerder op de dag van zijn interes se voor de Trekkers Ronde had blijk gegeven. „Het is een ontzettend lawaai", merkte de heer Deen op. „Maar de jongelui doen het wel leuk. Er zijn er trouwens minder dan ik dacht". Over de Trekkers Ronde van vol gend jaar is nog niet gesproken. Wel is het de vraag of er dan mensen zijn, die het festijn willen organiseren. Mevrouw Holierook: „Het zijn altijd dezelfde, die het doen. Het publiek is passief. Ze komen binnen, gaan zit ten, en ondergaan hetgeen er gebeurt. Er gaat niets van henzelf uit. Jam mer." Verder merkte zij op, dat het een moeilijke opgave is om in augustus, de maand van de Trekkers Ronde, aan artiesten te komen. „Beatbands kun je genoeg krijgen, maar de meeste ar tiesten van een wat beter genre zijn dan met vakantie". De Trekkers Ronde van dit jaar werd voor het grootste deel geïmpro viseerd. Voorheen moest men zich al tijd aan een bepaald thema houden zoals bijvoorbeeld: „Cowboys". Misschien is het raadzaam hier vol gend jaar weer eens aan te denken. Improviseren is best mogelijk, als men alleen maar met een feest te maken heeft. Aan het feestelijke ge deelte van het afgelopen trekkers weekend hebben de jongelui dan ook veel plezier beleefd. Gaat men echter ook nog een programma samenstel len, dan wil improviseren nog niet zeggen dat men buiten organiseren kan. Een sterke leiding is bij een der gelijk evenement beslist noodzakelijk. De ruim vierhonderd deelnemers aan de Trekkers Ronde hebben onge twijfeld een leuk weekend gehad, maar de sfeer van vorige Trekkers Rondes ontbrak jammer genoeg.

De Vallei | 1967 | | pagina 3