vrouw uit Bulgarije te smokkelen werd drama Oliecatastrofe door slepers voorkomen Moh. Rum meent: Indonesië nog niet klaar voor verkiezing Johnson's populariteit lijdt door Vietnam Verkeer eiste zware tol in weekeind Gestrande tanker vlot getrokken Soekarno houdt sleutel vast Koffie met een glimlach Doodsoorzaak van patiënt in onderzoek Negen doden bij bus-ongeluk TIJDENS VAKANTIE VIA TURKIJE TWEE AUTOfS Slachtoffers van alpinisme WATERDICHT HEEL EENVOUDIG Politie is spoor van bankrovers bijster mm Soekarno zal nooit meer terugkeren DEFINITIEF OVDE WONDEN OMZICHTIG TWEE BRABANTSE' MOORDEN NIET NADER TOT OPLOSSING „Bij explosie heeft 't flink gespannen WEGGESLEEPT Vals nazi-geld in kerkorgel MAANDAG 14 AUGUSTUS 1967 Sinds kort wordt de dertigjarige Maastrichtenaar Tonnie van den Boorn vermist. Hij is vermoedelijk in handen gevallen van de Bulgaarse staatspolitie bij een poging zijn 28-jarige schoonzuster Gudrun Lehmann vanuit Bul- garije naar West-Europa te smokkelen op het paspoort van zijn vrouw Brigitte van der Boorn-Lehmann die veel op haar zuster lijkt. Ook zijn zwager Peter Lehmann en diens vriend Winfried Kadur zijn spoorloos. „Als het mocht misgaan, zal ik zorgen dat ik niet levend in handen van de staatspolitie val", zo had Gudrun verzekerd. Vorige week ontving haar zuster Brigitte het bericht dat Gudrun in Bulgarije was overleden. Doodsoorzaak on bekend. (Vervolg van pag. 1) EDAM Bij een inhaalpoging is za terdagmiddag in Edam een personen auto frontaal op een tegenligger ge botst. Drie inzittenden van de inhalen de auto, de 46-jarige H. G. Westerhuis, de 27-jarige P. G. Smoorenburg en de 38-jarige G. A. Eykelenkamp, allen uit Amsterdam, kwamen om het leven. De twee inzittenden van de andere auto werden zwaar gewond. MUIDEN Doordat zijn auto in een slip raakte is gisternacht in Muiden de 25-jarige Hans Hoeve uit Laren tegen de auto van de 45-jarige C. H. Steketee uit Amsterdam gevlogen. Beide be stuurders kwamen om het leven. De vrouw van de heer Steketee werd ern stig gewond. HAPERT De 65-jarige bromfietser F. Kennis uit Hoogeloon is gisternacht tegen een auto gebotst. Hij was op slag dood. WOUDENBERG Nadat de auto waarin Jdj zat in Woudenberg tegen een boom was gereden, is de 39-jarige me vrouw Erkelens uit Voorburg om het leven gekomen. Haar man en twee kin deren werden gewond. HOOGLAND Bij het inhalen is on der de gemeente Hoogland een perso nenauto tegen een ANWB-bord gebotst. Van de inzittenden vond de 19 jarige J. P. Dunnewind uit Paterswolde de dood. De bestuurder werd zwaar ge wond. AAGTEKERKE - De 46-jarige brom fietser M. Mol is in Aagtekerke op Wal cheren tegen een auto gereden en daar bij om het leven gekomen. Zijn vrouw, die als duopassagier meereed werd zwaar gewond. BAARN Op een niet-beveiligde overweg in het bos tussen Hilversum en Baam is de 83-jarige mejuffrouw M. Buchner onder een trein gekomen en om het leven gekomen. AMSTERDAM De 65-jarige Am sterdamse haringhandelaar P. Zuiver, is met zijn motorcarrier omgevallen en onder een auto terechtgekomen. Op weg naar het ziekenhuis is hij overle den. LEIDEN Na op 10 juli bij een bot sing gewond te zijn geraakt, is vrijdag avond in het Academisch ziekenhuis te Leiden de 17-jarige G. Knijnenburg uit Stompwijk overleden. GRONINGEN Op Rijksweg 31 on der de gemeente Vries is gistermiddag tijdens een hevige regenbui de auto van P. van Dongen uit Groningen ge slipt en tegen een boom gebotst. Me vrouw T. van Dongen-Tabak kwam daarbij om het leven. VENLO De 13-jarige Maria Cop- fert-Steckelbroeck uit Lüllingen in Duitsland, is zaterdag overleden toen de auto waarin zij zat slipte en tegen een boom reed. De bestuurder werd zwaar gewond. GREVENBICHT Bij het overste ken is gisteren in Grevenbicht de 66- jarige W. Eurlinge uit Oblicht en Pa penhoven door een auto aangereden en overleden. VRIES Op Rijksweg 31 tussen Vries en De Punt is gistermiddag een personenauto tijdens een regenbui ge slipt doordat de bestuurder plotseling moest remmen. De auto kwam na over de kop geslagen te zijn tegen een boom tot stilstand. De 27-jarige mevrouw T. Tabak uit Groningen, echtgenote van de bestuur der, kwam om het leven. DJAKARTA De chefs staf van de vier onderdelen van de Indonesische strijdkrachten hebben een beroep ge daan op oud-president Soekarno om de sleutel van de kist af te staan, waarin de heilige nationale vlag van Indonesië is opgeborgen. De nieuwe leiders hebben die sleutel hard nodig, want donderdag wordt in Indonesië de onafhankelijkheidsdag ge vierd. Soekarno zegt, dat de vlag zijn persoonlijk eigendom is. Z(jn vrouw heeft haar gemaakt, enkele uren voor de proclamatie van de onafhankelijkheid op 17 augustus 1945. PARIJS Frankrijk is zaterdag be gonnen met de Operatie Kop Koffie. Onder deze naam is een beroep ge daan op de bewoners van populaire toeristenoorden om gastvrij te zijn voor buitenlandse toeristen en hen zo mogelijk thuis uit te nodigen. De Franse minister van toerisme. Pierre Dumas, startte de actie toen hij 'n aantal Britse en Amerikaanse va kantiegangers in zijn buitenhuis bij Chambery onthaalde op koffie en an dere dranken. MAASTRICHT Tonnie van den Boom (30) uit Maastricht is vermoede lijk in handen van de Bulgaarse staatspolitie gevallen bij een poging zijn schoonzuster Gudrun Lehmann (28) uit Kiezelbach in Oost-Duitsland van Bul garije uit naar West-Europa te smokkelen. Van Gudrun Lehmann is inmiddels bekend, dat ze in Bulgarije is gestorven. Met Tonnie van den Boom zijn ook zijn zwager Peter Lehmann uit Solingen en diens vriend Winfried Kadur uit Remscheidt-Lennep niet van de riskante onderneming teruggekeerd. In Maastricht wachten Tonnie's vrouw, Brigitte van den Boorn-Leh man (29) en vader en moeder Van den Boom angstig op nader bericht. Ook in Solingen wachten twee vrouwen en drie kinderen angstig af. Zij hebben de hulp van het ministerie van Buiten landse Zaken in Bonn ingeroepen. Ook minister Luns is gevraagd nadere in lichtingen over het lot van de Maas trichtenaar in te winnen. Gudrun Lehmann was in Oost-Duits land achtergebleven toen haar vader in 1956 toen chef-arts in een kliniek in Chemnitz (Karl-Marxstadt) met dochter Brigitte en zoon Peter naar West-Duitsland vluchtte. Ook haar stief zuster Margot bleef in Oost-Duitsland. Gudrun werkte sinds een paar jaar als arts in een kliniek in Kiezelbach. De vluchtelingen vestigden zich later in Maastricht. De plannen om Gudrun naar het wes ten te smokkelen werden vorig jaar ok tober gesmeed tijdens een ontmoeting tussen Peter en Gudrun in Oost-Berlijn. Er werd overeengekomen, dat de plan nen zouden worden uitgevoerd tijdens een vakantie in augustus 1967 in Bulga rije. „Als het mocht misgaan zal ik zor gen, dat ik niet levend in handen van de staatspolitie val", heeft haar broer toen verzekerd. „Er is over die plannen geen enkele briefwisseling gevoerd. Mijn vader wist er niets van, ook de ouders van Tonnie niet. De slechte afloop komt voor die oudere mensen nu des te har der aan. Ik zelf reken er al op, Tonnie de eerste jaren niet terug te zien", zei zaterdag Brigitte van den Boorn-Leh mann in de woning van haar vader aan de Maastrichtse President Roosevelt- laan. Ze woont tijdelijk op kamers in Aken, waar de Maastrichtenaar machi- nebouwkunde studeert aan de Techni sche Hogeschool. „Hij had zijn laatste examen net achter de rug en werkte aan zijn laatste proefstuk", verzuchtte Brigitte. Gudrun Lehmann reisde op 21 juli vanuit Oost-Berlijn met een reisgezel schap naar Nessibur aan de Zwarte Zee in Bulgarije. Op 20 juli stuurde ze uit hotel Berolina in Oost-Berlijn nog een ansichtkaart naar Maastricht. „Ik verheug me op de vakantie", schreef ze alleen. Afgesproken was, dat ze in Nessibur de trein zou nemen naar Stara-Zagora. Daar zou ze bij Tonnie van den Boom in de auto stappen en naar Turkije vluchten. Haar broer en diens vriend zouden wat vooruitrijden om een oogje in het zeil te houden. Tonnie van den Boorn was met zijn vrouw op 26 juli uit Maastricht vertrok ken. De beide anderen bij de vluchtpo ging betrokken mannen vertrokken die zelfde dag uit Solingen. De 29ste juli vertrokken die drie mannen uit Villach in Oostenrijk over de Wurzenpas dwars door Zuidslavië via de grenspost Dimi- trovgrad naar Bulgarije. Ze maakten de reis met twee auto's. Tonnie's vrouw bleef alleen bij vrien den in Villach achter. Tonnie nam wel het (Nederlandse) paspoort van zijn vrouw mee, en een door de Bulgaarse ambassade in Brussel verstrekt transit visum. Met dat paspoort zou de goed op Brigitte lijkende Gudrun Lehman over de Bulgaars-Turkse grens worden gesmokkeld. In Turkije was al voor vier man de terugreis per boot via Athene naar het Italiaanse Brindisi ge boekt. Op woensdag 2 augustus, zo was af gesproken, zou de Maastrichtenaar de (al of niet geslaagde) afloop van de ontvoering van Gudrun Lehmann tele graferen naar zijn vrouw in Villach. Brigitte wachtte dagenlang vergeefs op dat telegram uit Turkije. Op 7 augus tus zou het (drie of vier man sterke) gezelschap in Villach aankomen. Ook dat gebeurde niet. Op 9 augustus reis de mevrouw Van den Boorn-Lehmann met de Dalmatië-expres naar huis te rug. Met haar oude Duitse paspoort PARIJS Ten minste vier jonge Duit sers z(jn door het slechte weer van de laatste dagen in de Alpen om het leven gekomen. Hun lijken werden zaterdag middag bij toeval ontdekt door een gids, die met een toerist een tocht naar de top van de Brenva (4.300 meter) maakte. De Brenva maakt deel uit van het massief van de Mont Blanc. Een poging om de vier lijken zaterdag nog te ber gen eindigde bijna in een katastrofe. De lijken zijn pas gistermiddag ge borgen. Volgens de gidsen die hen om laag brachten zijn de vier alpinisten ver rast door 't slechte weer op de top van de berg. Zij hadden beschutting willen zoeken in hun tent. Op het ogenblik dat zij deze opsloegen, zijn zij vermoedelijk door de bliksem getroffen. In Chamonix vreest men, dat het aan tal verongelukte alpinisten veel groter is Men wacht echter goed weer af - gis teren sneeuwde het nog en een omme keer wordt pas over twee dagen ver wacht - om zich hierover zekerheid te t'orc /»V-> o Wo" passeerde ze zonder moeite de grens controles. „Het was toen zeker, dat er iets mis is gegaan. De afspraken waren water dicht. In Aken lag een telegram op me te wachten. Dat was op 6 augustus door mijn stiefzuster Margot in Vacha am Rhon verstuurd. Ze seinde: Gudrun in Bulgarije overleden, doodsoorzaak on bekend. Vrijdagavond heeft Margot ons van Oost-Duitsland uit opgebeld. Ze wist toen nog niet veel meer. De lei ding van de kliniek, waar Gudrun werk te, heeft het overlijden bevestigd aan mijn (van vader gescheiden, in Oost- Duitsland levende) moeder. Over het lot van de mannen weten we nog niets", aldus het verhaal van de niet merkbaar onder de indruk geraakte Brigitte van den Boom. „Onze zoon is op vakantie gegaan en daarvan niet teruggekeerd. Meer weten wij niet. Wij zijn er kapot van. De onzekerheid is vreselijk", zegt moe der Van den Boorn in het huis aan de Pater Lemmensstraat in Maastricht. De Lehmans hadden op een mislukking niet gerekend. Peter Lehmann uit So lingen had alles zorgvuldig voorbereid. Hij was er al eerder voor naar Bulga rije gereisd om alle omstandigheden van tevoren goed te kennen. Speciaal had hij de grensformaliteiten aan de Zuidslavisch-Bulgaarse en de Bulgaars- Turkse grens goed bestudeerd. Hij be sliste, dat de Maastrichtenaar het best Gudrun in zijn Nederlandse auto zou kunnen smokkelen. Toen hij uit Bulga rije terugkwam zei hij tegen Tonnie „Het is heel eenvoudig." AMSTERDAM De rechtercheurs, die jagen op de drie mannen die vrij dagmiddag een gewapende overval pleegden op de Spaarbank van de Stad Amsterdam, zijn het spoor bijster ge raakt. Zij zijn gestrand in de Jacob van Campenstraat waar vrijdagavond, op de hoek van de Frans Halsstraat, de Citroën werd gevonden waarin de ro vers na de overval waren verdwenen. De rovers maakten voor een kwart ton aan contanten en voor een bijna even groot bedrag aan cheques buit. Een meisje van veertien jaar meent twee van de rovers in de Jacob van Campenstraat te hebben gezien. Zi stapten, zo vertelde het meisje, uit de Citroën en reden vervolgens weg met een groenblauwe Volkswagen. De wa gen had een zwarte kentekenplaat met witte letters en cijfers. De overvallers waren donkere typen, hoogstwaarschijnlijk afkomstig uit Noord-Afrika. De man die het schot loste had aan de balie van de bank een paar woorden in gebroken Duits gespro ken. imXmmWmè SITTARD Op verzoek van het open baar ministerie bij de Maastrichtse rechtbank zal een onderzoek worden ingesteld naar de doodsoorzaak van een 65-jarige Roermondenaar, die in het ziekenhuis De Goddelijke Voor zienigheid in Sittard, kort na een (aanvankelijk goed geslaagde) opera tie is overleden. De patiënt, die een operatie aan een bloedvat had ondergaan, is overleden aan een luchtembolie. De narcotiseur had een van de verplegers onmiddel lijk na de operatie een nauwkeurige controle van de bloeddruk opgedra gen, terwijl hij zich gereedmaakte voor een volgende operatie. Het onderzoek zal moeten uitwijzen of de verpleger daarbij onvoldoende acht heeft geslagen op de voorraad bloed in de flessen. PALMA Een botsing tussen een autobus met Britse toeristen en een vrachtauto by Palma op Majorca heeft zaterdag aan negen Britten het leven gekost. Zesentwintig toeristen werden gewond, van wie vijf levensgevaarlijk. Het gezelschap was juist op Majorca aangekomen voor een vakantie. Ambtenaren van het Spaanse minis terie van inlichtingen zijn naar Major ca gereisd om alle mogelijke bijstand aan te bieden voor de slachtoffers en hun familileden. BORSSELE Een koelbloedige sleepbootbemanning heeft Zeeland in het afgelopen weekeinde voor een oliecatastrofe behoed. De mannen van de sleep boot Zeeland trokken de na een explosie brandende lichter Odila weg van de zijde van de gestrande (doch zaterdagavond vlotgetrokken) tanker British Lan tern. Daarmee week het gevaar dat duizenden tonnen olie uit dit Engelse zeeschip in de Westerschelde terecht kwamen en grote schade zouden berokkenen aan oevers en stranden. Nu kwam slechts een kleine hoeveel heid olie vrij, maar toch deden aanvan kelijk alarmerende berichten de ronde over een olieveld van tien bij anderhalve kilometer vlak bij Vlissingen. „Geen Torrey Canyon voor Zeeland", zeggen de Zeeuwen nu echter beslist. „Waanzin", kan nu ook de politie uit de verschillende strandgemeenten ten noorden van Vlissingen zeggen. Het wrak van de Belgische binnenvaarttanker „Odila", die bij het overnemen van een gedeelte van de lading van de gestrande tanker British Lantern" in brand vloog na een explosie. Een van de bemanningsleden van het Belgische vaartuig kwam daarbij om het leven. MR. MOH. ROEM bedachtzaam DJAKARTA „Technisch ge sproken zijn in Indonesië binnen twee jaar geen verkiezingen mogelijk". Mr. Moh. Roem, een van de meest vooraanstaande leiders uit Indonesië van vóór Soekamo's thans alweer verlogen alleenheerschappij, zei het zaterdag op Schiphol gedecideerd. Hij is de eerste Indonesiër van naam die met zekerheid zegt dat de voor half volgend jaar op het programma staande algemene verkiezingen niet zullen doorgaan. „Dat is geen kwestie van uitstel", licht hij bedaard toe. „Het parlement Ja «ab Kotï (j Ho KoVi on Hol i n <7 wan de kieswet. Het zal daar in de loop van de volgende maand mee klaar zijn. Daarna moeten de uitvoeringsbepalin gen worden vastgesteld en dan pas kun nen de verkiezingen worden voorbereid. Ik kan uit ervaring zeggen", aldus deze oud-minister van binnenlandse zaken, „dat het niet eerder kan". Mr. Rum (59) is grijzer geworden, maar hij is niet veranderd. Hij geeft met zachte stem zijn bedachtzaam ge formuleerde opmerkingen, die hij even vaak als vroeger inleidt met een droog kuchje. Hij spreekt zonder emotie. „Ronduit gezegd" antwoord hij als hem wordt gevraagd naar zijn gevoe lens jegens oud-president Soekarno aan wie hij een gevangenschap van vier jaar en vier maanden heeft te danken, „ronduit gezegd: ik heb daar nooit veel aandacht aan besteed". En met een va ge glimlach: „Ik heb mijn aandacht atl- tijd op positiever dingen gericht". „Ik geloof dat Soekarno al definitief van de baan is", zegt hij. „Het is zeker wel waar, dat er nog een belang rijk aantal mensen Suharto noemt ze: de irrationelen op de terugkeer van Soekarno hopen, maar zij vormen geen politieke macht meer. Bovendien geloof ik dat Soekarno al gezien zijn leeftijd en zijn daden in het verleden niet zal terugkomen". Mr. Rum zal tot eind september in ons land blijven om bronnen te raad plegen voor een boek over de Indone sische strijd in de jaren 1945 (proclama tie van de onafhankelijkheid )tot 1949 (soevereiniteitsoverdracht). Daarna gaat hij tot eind februari naar de Verenigde Staten. Tot augus tus volgend jaar is hij dan weer in Ne derland om zijn studie af te ronden. „De archieven in Indonesië zijn erg on volledig", legt hij uit. Zijn verblijf in Nederland wordt be taald door het Prins Bemhardfonds en zijn bezoek aan Amerika door de Roc kefeller Stichting. Hij is aan het boek begonnen in zijn gevangenistijd en necht er duidelijk aan dit werk te voltooien voor hij zich aan andere dingen gaat wiiHw Hoewel hii daarover met Neder landse instanties nog geen contact heeft gehad hoopt hij in ons land de volledige archieven te kunnen raadplegen. Of zijn onderzoek geen oude wonden zal open rijten? „Maar dit is toch allemaal geschie denis", zegt hij met verbaasde ogen. „En het is toch de bedoeling alles zo ob jectief mogelijk op te schrijven". Mr. Rum meent overigens wel op de hoog te te zijn van feiten, die nog nooit zijn gepubliceerd. Verbazingwekkend is dat niet, want hij heeft zelf op zeer belang rijke posten deelgenomen aan het ge sprek dat van 1945 tot 1949 met horten en stoten tussen Nederland en Indonesië is gevoerd. Mr. Rum schat dat hij na terugkeer in zijn land nog een jaar nodig zal heb ben om zijn boek af te maken. Hij heeft daarom laten weten dat hij de eerstkomende twee jaar niet zal deel nemen aan de leiding van de nieuwe mohammedaanse partij, die hij wel heeft helpen voorbereiden. Hij wist overigens nog niet zeker of de waarne mend president, generaal Suharto, de oprichting van de partij die Partai Muslimin Indonesia moet gaan heten al had goedgekeurd. De partij kan, zoals al eerder is ge meld, worden gezien als een voortzetting van de Masjumi, op één na de groot ste partij van Indonesië voordat zij door president Soekarno werd verboden. Vragen over het nieuwe bewind be antwoordt mr. Rum omzichtig. „Ik weet dat buitenlandse waarnemers er zeer welwillend tegenover staan, hoewel het volk nog niet die verbeteringen heeft kunnen voelen, waarop het ge hoopt had", zegt hij. Toch ziet hij wel wat in de opvattingen van de buiten landse waarnemers. Of de maatregelen van het nieuwe bewind zijn goedkeuring wegdroegen? De hand van mr. Rum gaat naar de linkerhoek van zijn bril. Hij kucht. „Ja", zegt hij dan met duidelijke stem en het is alsof hii niet heeft geaarzeld. Zij vindt spraakzame partners in de verschillende secretarissen van de V.V.V.'s, die gisteren urenlang telefo nisch en mondeling aan iedereen die het maar wilde horen, meedeelden, dat er „gerust" kon worden gezwommen". Alleen in Borssele, ten oosten van Vlissingen, waar de Odila gisteren van een zandbank was gelicht, was iets van een olieveld merkbaar. Maar zelfs daar, in Borssele, waar de gezonken Belgische binnentanker bij wijze van spreken op de stoep lag, bleef het bij de stank én bij een enkele millimeters dunne oliefilm. Borssele ligt daar niet wakker van, want de bewoners weten dat het ruwe olie is en dat is heel wat minder erg dan stookolie, zoals men eerst vreesde. D&ór was Zeeland in eerste instantie door gealarmeerd daarom ging ook de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, naar de eilanden. OIRSCHOT De Rijkspolitie in Oir- schot en de districtsrecherche in Eind hoven zijn het afgelopen weekend niet veel verder gekomen met de oplossing tvan de moord op de 7I-jarige caféhou der Jan Schoenmakers. De 47-jarige zwerver Johan V., die in verband met de moord in Breda is aan gehouden, blijft ontkennen iets met de overval uitstaande te hebben. Ook proeven die in het wetenschappe lijk laboratorium met de kleding van V. zijn gehouden, hebben geen bezwarende feiten aan het licht gebracht. Wel heb ben zich vrijdagavond laat nog enkele getuigen in de zaak gemeld. Het zijn caféklanten die na acht uur op de avond van de moord het café hebben bezocht. Zij hebben verklaard dat Schoenma kers en V. naar de televisie zaten te kijken en dat daarom de gordijnen wa ren gesloten. Aanvankelijk meende de politie dat de moord tussen half acht en acht uur moet zijn gepleegd. Inmiddels hebben politiemensen die met V. in vorige (vermogens) delicten te maken hebben gehad, de politie in Oirschot meegedeeld V. niet de aange wezen figuur te achten voor het plegen van geweldsmisdrijven. Ook de moord op de alleenwonende boer H. Kuytelaars uit Baarle-Nassau in augustus van het vorige jaar blijft de man ontkennen. Het is zaterdagavond toch gelukt, de in de Westerschelde gestrande Britse tanker „British Lantern" vlot te krij gen. Dit gelukte, nadat een gedeelte van de lading van de tanker was gelost in een aantal lichters. VLISSINGEN „Het heeft even flink gespannen." Kapitein Leen Hoogvliet (26) uit Maasland van de sleepboot Maasbank drukt zich voorzichtig uit als hy de uiterst ge vaarlijke situatie beschryft, die za terdagmorgen vroeg op de Wester schelde ontstond. Tientallen zee lieden en bergers kropen door het oog van de naald, toen zich om klok slag vier uur op de met vijfhonderd ton ruwe olie geladen Belgische lichter Odila een explosie voordeed. Het schip lag gemeerd langszij de ter hoogte van Borssele gestrande Engelse tanker British Lantern, die bijna veertigduizend tbn ruwe olie aan boord had. Een gedeelte van deze lading moest worden over gepompt, omdat het zelfs voor zes tien sleepboten niet mogelijk bleek de tanker vlot te trekken. Een steekvlam schoot tot boven de brug van de British Lantern uit. Op de tanker renden velen naar de reling, klaar om over boord te sprin gen, als de brand op de Odila zich tot de British Lantern zou uit breiden. „De steekvlam hebben we niet ge zien", vertelde kapitein Hoogvliet, gisteren in Europoort teruggekeerd, nadat de tanker zaterdagavond tegen de verwachtingen van de experts in was vlot gekomen. „Wel hoorden we een doffe plof. Wij lagen aan de andere kant van de British Lantern en hadden net een tros vastgezet. Even later zagen we de vuurgloed. Brandende olie verspreidde zich snel over het wateroppervlak." De bemanning van de British Lantern ging snel tot actie over. „Twee minuten na het brandalarm gaven ze al water", zei kapitein Hoogvliet. „Ze hielden de romp van het eigen schip nat en spoten blus water op de fel brandende Odila en de twee volgeladen lichters ernaast. Gelukkig begon de Odila snel te zinken en in tien minuten was het vuur gedoofd." Vooral de opvarenden van de sleepboot Zeeland hebben zich onder scheiden. Zij waren het eerst bij de Odila, maakten vast en sleepten de brandende lichter weg. Het was een moeilijk karwei, omdat het schip on bemand was. De Belgische schipper en zijn vrouw waren onmiddellijk na de explosie op een ander schip over gesprongen. De matroos van de Odila, de 28- jarige Jean Straetman uit Gent, werd na de ontploffing vermist. Zijn verminkte lijk werd later in het vooronder gevonden. Daar deed zich ook de explosie voor. De Odila werd zondagmiddag ge licht door de drijvende bok Walche ren die het wrak op een zandplaat zette. Nadat de Belgische motor tanker Furka een deel van de olie had overgenomen, ging de Odila drijven. Daarna werd zij naar Hans- weert gesleept. De British Lantern was inmiddels in Antwerpen aangekomen. WASHINGTON President John son is minder gezien dan ooit by de Amerikanen. De rassenonlusten en de steeds weer opgevoerde oorlog in Vietnam zijn daarvan de voornaam ste oorzaak. B(j slechts 39 van elke honderd landgenoten staat de presi dent nog in een goed blaadje. Hy staat er daarmee slechter voor dan ooit sinds zijn ambtsaanvaarding in '63. Deze en andere cijfers over Johnson zijn bekendgemaakt na de jongste opiniepeilingen van het Amerikaanse bureau Louis Harris. Na de gesprek ken met de Russische premier Alexei Kosygin in Glassboro kon president Johnson er nog bij 58 van de honderd landgenoten meer door. Een schrale troost voor hem is het, dat zijn naaste concurrenten in de ko mende presidentsverkiezingen, de Re publikeinse gouverneur George Rom- ney en de vroegere vice-president Ri chard Nixon, nog minder capabel worden geacht dan hij. Respectieve lijk 48 tegen 52 en 45 tegen 55 van elke honderd Amerikanen ziet in beide mannen betere presidenten dan in Johnson. De zwaarste klap, die Johnson zich zelf onlangs toebracht was de tien pet. toeslag op de inkomstenbelastingen om het begrotingstekort ontstaan door de Viëtnamese oorlog te ver minderen. Alles wijst erop dat president John son zich in een ommezien weer de po pulairste man van het land mag noe men als hij een eind maakt aan de oorlog in Viëtnam. MERANOIn een kerkorgel in Me- rano, in Noord-Italië zijn zaterdagavond vijf miljoen valse Britse bankbiljet ten van een pond gevonden. Het geld, dat in de Tweede Wereldoorlog door de nazi's was gedrukt, is blijkbaar in het grote orgel weggestopt toen het Duitse leger in 1945 uit Noord-Italië vluchtte.

De Vallei | 1967 | | pagina 4