Forellen won eerste promotieduel: 7-3 Sparta contra Wageningen- veteranen: 7-5 Uitslagen betaald voetbal Successen voor Japan Weinig interessante ritten van „Amersfoorf'-renners Bijzondere demonstratie van Shetland-pony's Shetland Pony Stamboek hield geslaagde keuring in Den Bosch Langer, breder sterker en DOVO-combinatie speelde gelijk tegen Bennekom Suselbeek-Van Nes eerste in Canada Beigië-Nederland door regen gestopt Ferdinand Bracke Belgisch kampioen Desire Letort Frans kampioen Jaap Oudkerk eerste in Frankfort Ottenbros sneller dan Janssen Nederlandse ploeg tegen België Tony Roche won in Knokke Loting Europa Cup Oosteuropese landen overheersen Jacobs, Kraay en Spinhoven liepen blessures op Schollander brak wereldrecord Wijziging in Beneluxploeg Sublieme vorm van Rhenenaren F. Beijercup voor v.v. Bennekom Kanon V arkenspri j zen onveranderd Wielrennen Tennis Tafeltennis EK jeugdzwemmen MAANDAG 14 AUGUSTUS 1967 RHENEN Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat het herenteam van „De Forellen" de eerste promotiewedstrijd voor de derde klasse van de bond vorige week zou spelen in Eist tegen EZPC. Daar aangekomen bleek de bonds- scheidsrechter verstek te hebben laten gaan door een misverstand. Onverrich- terzake keerden de Rhenense kampioenen naar huis terug. De wedstrijd werd opnieuw vastgesteld voor afgelopen vrijdagavond, nu in het natuurbad Ouwe hand. Daar werd een subliem spelend „Forellen" ovèrtuigend winnaar door met 73 de Elstenaren klop te geven. De tweede ontmoeting is vastgesteld voor ko mende vrijdag in Eist. Daar hebben de Rhenenaren nog maar een gelijk spel nodig om te promoveren naar de derde klasse. „EZ en PC" was met een bijzonder grote aanhang naar Rhenen gekomen. Maar alle aanmoedigingen ten spijt bleek de waterpolokampioen uit Eist piet opgewassen te zijn tegen de homo gene ploeg van „Forellen". De Rhenenaren waren geweldig op dreef. Al direct in de eerste speeltijd bezorgde Hans de Jong met een geraffi neerd schot zijn ploeg de leiding (1-0). Niemand had er eigenlijk meer op ge rekend, maar de altijd bijzonder snel BENNEKOM In het kader van een door v.v. Bennekom georganiseer de nederlaagserie speelde DOVO za terdag met een combinatie van 't eer ste en tweede elftal tegen Bennekom. Voor rust was de strijd het aanzien nog wel waard, maar in de tweede helft zakte het tempo en spelpeil zodanig, dat het publiek een zeer teleurstellen de match te zien kreeg. Het eerste halfuur was DOVO opper machtig. Na 12 minuten rondde Gerrit sen een prachtige combinatie van Har- tog en Van Hall af met een doeltref fend schot (01). Enkele minuten la ter was het dezelfde speler die 'n diep tepass van Hartog op rustige wijze be nutte (02). De thuisclub drong daar na de rood-witten ver terug. Aanvoer der Jaap Rebergen wist nog wel even, gesteund door Van Soest, Van Beek en G. van Kooten, stand te houden maar na ruim een half uur wist Van de Brink keeper Kobus dan toch te passe ren (12). Na rust volgde er weer een fel of fensief van Bennekom. Nadat keeper Kobus een voorzet miste moest Gert van Kooten op de doellijn redding brengen. Opnieuw werd DOVO in ge vaar gebracht toen Rebergen in het nauw gedreven op zijn doelman terug speelde. Van Soest moest met een zweefduik redding brengen. In de 51e minuut was het raak. Uit een scrim mage kopte Van Holland over de te ver uit zijn doel gekomen Kobus de bal in het doel (22). Kennelijk geïntimi deerd door het forse spel van Benne kom ging DOVO verdedigend verder. Prachtig werk van Demoet bracht Ger ritsen in goede positie. In het straf schopgebied werd hij echter ten val ge bracht maar de indirecte vrije trap le verder niets op. Kort voor het einde schoot Gerritsen geheel vrij voor het doel hoog over. De score bleef ongewijzigd en strafschoppen moesten de beslissing brengen. Pas in de tweede serie bleek DOVO hierin de sterkste. OPHEUSDEN Sparta speelde zaterdagavond de laatste wedstrijd in het kader van het Frans Beijertoemooi tegen de veteranen van Wagen ingen. In het team van de gasten waren o.a. opgesteld Charley van de Weerd, W. Vermeer, Joop v.d. Kolk, Leander, v.d. Meij en W. Zeiler. Allemaal spe lers waarmee Frans Beijer indertijd speelde. Het werd een leuke wedstrijd, waar in de veteranen meermalen tot zeer aantrekkelijk voetbal kwamen. De Sparta-voorwaartsen hielden de bal vaak te lang bij zich en dat was koren op de molen voor b.v. Leander. De gastheren namen al in de zesde minuut een voorsprong door een misverstand bij Wageningen. Joop v.d. Kolk scoor de de gelijkmaker en Charley van de Weerd zorgde voor een 1-2 stand. 10 minuten later verhoogde Van der Kolk tot 1-3. Uit een strafschop scoorde K. Schaap de tweede treffer van de thuis club. In de 55e minuut bracht Schaap de partijen op gelijke voet, doch weer was het v.d. Kolk, die doelpuntte voor Wageningen (3-4). Sparta voerde hier na het tempo aanmerkelijk op en dat werd toch wel iets te veel voor de ve teranen: de thuisclub liep uit tot 6-4. Vermeer scoorde vlak voor het einde nog de zevende treffer. Zeiler van Wa geningen kon na een leuke actie een 7-5 stand op het scorebord laten aante kenen, waarmee het einde kwam van een bepaald leuke match. V.v. Bennekom won voor de tweede achtereenvolgende maal de Frans-Beij- ercup. Eén van de vele aanvallen van De Forelien wordt afgeslagen door de keeper van de Elstenaren. reagerende De Jong zag zijn kans schoon en de scheidsrechter wees naar het midden. Hoewel de gasten direct probeerden de stand op gelijke voet te brengen was het wederom een „Forellen"-aan- val, die een doelpunt bracht van André de Kruif. Met deze 2-0 stand in het voordeel van „Forellen" brak de twee de speeltijd aan. Ook in de tweede helft klopte alles precies. Aart Timmermans werd ver vangen door Piet de Zwarte en hoewel „EZPC" een foutje in de „Forellen"- verdediging afstrafte, 2-1, schoot polo kanon Piet de Zwarte zijn ploeg al gauw met een paar keiharde schoten naar een 5-2 stand. „EZPC" vond nog eenmaal in de tweede speeltijd het „Forellen"-doel. Inmiddels was Hans de Jong vervangen door Aart Timmer mans. Wrm Brouwers voerde het huza renstukje uit door achterwaarts het doel van de Elstenaren te doorboren (6-2), nadat dezelfde speler een straf- worp had gemist. Piet de Zwarte maak te er nog 7-2 van en toen de „Forel- len"-heren het welletjes begonnen te vinden, scoorde „EZPC" voor de laat ste maal (7-3). Dick Jansen had het in de achterhoe de bijzonder zwaar te verduren te gen de geroutineerde „EZPC"-er Rob van Empel. Hij was na afloop van de wedstrijd totaal uitgespeeld. Doelman Aalten was in deze promo tiewedstrijd bijzonder goed op dreff. Hij verdedigde het „Forellen"-heilig- dom met het elan van een nationale doelman. De vreugde over deze zege was bij de „Forellen"-ploeg groot. Gelukt het de ploeg om er in Eist een gelijk spel uit te halen, dan gaan de Rhenenaren naar de derde klas bond. Weer een sport hoger op de waterpololadder en dat terwijl nog geen tien jaar geleden alles op gebied van zwemmen en wa terpolo nog moest worden opgebouwd! 0—2 0—0 2—0 2—0 3—0 0—3 1—1 1—3 6—4 1—0 1—2 3—2 3—0 0—0 4—2 1—0 2—2 1—4 2—2 0—0 0—0 1—0 2—1 1—0 4—1 0—3 3—2 EREDIVISIE Fortuna '54—GVAV NAC—ADO AjaxGo Ahead NEC—Telstar SpartaDOS Xerxes/DHCFeijenoord PSV—Volendam FC Twente—DWS MW—Sittardia EERSTE DIVISIE FC Den BoschHolland Sport SWHeracles SC CambuurRCH Blauw WitEindhoven VeloxVitesse DFC—FC VW ElinkwijkDe Volewijckers HaarlemRBC Alkmaar/Zaanstr.Willem II TWEEDE DIVISIE NOADHermes DVS RODA JCZwolsche Boys HilversumEDO V eendamZFC De GraafschapHelmond Sport SC DrenteWageningen ExcelsiorBaronie Fortuna VI.Heerenveen AGO WGooiland PECLimburgia SALT LAKE CITY Rus ka ver scheen te Salt Lake City voor zijn eer ste partij tegen de Braziliaan Lofsi Shiowaza in de strijd om de wereld titel „alle categorieën" niet op de mat. De Japanners konden hierdoor op hun vierde wereldtitel judo beslag leggen, want in de finale bleek Mitsuo Matsu- naga te sterk voor de Westduitser Klaus Glahn. Overigens maakte de overwinning van de 108 kilo wegende Japanse judo reus weinig indruk op de Nederlanders, want woensdagnacht was Klaus Glahn in een van de eerste ronden van de strijd om de zwaargewichttitel reeds door Ruska uitgeschakeld. De voornaamste uitslagen waren: „Alle categorieën", halve finales: Glahn (W-Dld) versl. Westbrook (VS), Matsunaga (Japan) versl. Mauro (VS), finale: Matsunaga (Japan) versl. Glahn (W-Dld). Lichtgewicht, halve finales: Matsuda (Japan) versl. Kim (Korea), Shigeoka (Japan) versl. Malays (Fr.), Finale: Shigeoka (Japan) versl. Matsuda (Ja pan). ST CATHARINES Tijdens de in ternationale roeikampioenschappen van Noord-Amerika in de Canadese plaats St Catharines werden onze landgeno ten Suselbeek en Van Nes eerste in het nummer gestuurde twee. Zij verwezen Italië en Denemarken respectievelijk naar de tweede en derde plaats. Susel beek en Van Nes, die werden gestuurd door Rijnders, lieten een tijd voor zich afdrukken van 7.49,9. De Amsterdamse skiffeur Jan Wie- nese, die zich via de herkansingen toch nog voor de eindstrijd had ge- plaats, kwam daarin niet verder dan een vijfde plaats. De Deen Niels Sechher werd eerste, terwijl Jochem Meissner uit Duitsland op de tweede plaats beslag legde. VEENENDAAL AMERSFOORT Naar de zaterdagmiddagrit kwamen 23 renners onder wie verschillende gastrenners. Over het algemeen is er weinig in teressants te zien geweest. Sandbrink ging de laatste ronden alleen aan de leiding. Tegen de wind in ging men naar de eindstreep, die door Sandbrink reeds lang was overschreden. Max de Vries werd de winnaar in de B-nieuwelingen- klasse, geducht aangevallen door Her man Hummel (Veenendaal), Ad van der Veen, Jan van Garderen, Cees Boogaard (Veenendaal) en Aart-Jan Schurink die des morgens een niet ge slaagde recordpoging had gedaan om het op naam van Willem van Midde laar staande 25 km.-record (37,24) te verbeteren. Schurink's tijd was 39,28). Geert Hummel klopte Nol Wildeman in de strijd om de 7e plaats. Bij de adspiranten was er een val partij, die Melis Wagensveld tot opge ven dwong. Ook Wim Pater (Bameveld) was hierbij betrokken, maar men wachtte hem op en gezamenlijk ging men verder. In de spurt werd Rijk door Rolf Sas (Scherpenzeel), Wim Pa ter, Henk Bokkers (Achterveld) en Toi- ne Dorrestein. In de nieuwelingenwedstrijd te Zwart sluis vormde zich een kopgroep van 11 renners, die de rest van het deelnemers veld een ronde achterstand bezorgde. Later gingen nog weer 5 renners met voorsprong vooruit, fel achterna geze ten door Jan Vlastuin (Scherpenzeel) en Jan van de Beek. Zij konden het 5-tal echter niet meer bereiken. Arnold Voogt (Scherpenzeel) eindigde als 3e en Matti de Koning (Scherpen zeel) als 5e. Jan Vlastuin werd 6e, Jan van de Beek 7e, Henk van Velzen (Scherpenzeel) 10e en Jan Cozijnse (Scherpenzeel) 11e. Op zondag 24 september zal te Hoog land (start en finisch Heideweg) het clubkampioenschap lange afstand ver reden worden, aanvang 1 uur. De ama teurs en nieuwelingen rijden 114 km, en de adspiranten 39,5 km. 0 Zondag De zondagmorgenrit werd beïnvloed door zeer ongunstig weer, waardoor er enkele banden werden lek gereden en een valpartijtje ontstond. Het veld van 12 renners werd hierdoor gehalveerd. 2 koplopers (Jan van Garderen en Joop van Beek) spurtten om de le plaats, dia bezet werd door Joop van Beek. Hans Huibers (Veenendaal), die een lekke band kreeg en de fiets van Herman Hummel (lijstaanvoerder) ont ving werd 3e. Geert Hummel (Veenen daal), die tijdens het einde gezelschap kreeg van Henk Hendriksen (Rhenen), spurtte naar de 4e plaats. Herman Hum mel (Veenendaal) ging op een andere fiets door en werd laatste. LUIK Ter opluistering van de Bel gische sprint- en achtervolgingskam pioenschappen kwamen de wiel er ama teurs van België en Nederland in Luik tegen elkaar uit. Onze zuiderburen ble ken met Goens en Van Lancker op de sprint sterker dan Nederland, dat met Loevestijn en Ruykers in de baan kwam. België behaalde 10 punten, te gen onze landgenoten 12. Op de ploeg- achtervolgers was het oranjekwartet met Bongers, Pennings, Van Pierre en Van der Ruit de snelste met een tijd van 4.56.2. België liet 5.02.5 voor zich af drukken. In de individuele achtervol ging tenslotte moest onze landgenoot Van Pierre het onderspit delven tegen Crapez. Tijden respectievelijk 5.25.7 en 5.19.0. Daarna werd de interlandwedstrijd gestopt wegens de aanhoudende regen. LUIK Ferdinand Bracke, die vrij dag jl. in het Olympisch Stadion over tuigend door Tiemen Groen werd ver slagen, is zondag in Luik Belgisch ach tervolgingskampioen bij de beroepsrij ders geworden. Hij versloeg in de eind strijd Hubert Criel en liet over de 5 kilometer een tijd van 6.30,9 voor zich afdrukken. Criel kwam tot 6.49,4. Patrick Sercu prolongeerde zijn Bel gische sprinttitel bij de beroepsrenners. Hij bleef in de finale Jos de Bakker de baas. FELLETIN De 24-jarige Desiré Letort, die in de Ronde van Frankrijk 1967 vrij verrassend op de vierde plaats plaats eindigde, is zondag in Felletin wielerkampioen van Frankrijk bij de beroepsrenners geworden. Letort demar reerde 60 km voor de eindstreep uit het grote peloton en ging met een minuut voorsprong op Lucien Aimar, die als tweede eindigde, zegevierend door de fi nish. Raymond Riotte eindigde op bijna drie minuten als derde. Na afloop van de wedstrijd werden de eerste vijf aan komende renners plus drie door loting aangewezen coureurs aan een doping onderzoek onderworpen. De uitslag luidde: 1. Desiré Letort de 272 km in 7 uur, 2 min. 38 sec.; 2. Lucien Aimar 7.03,38; 3. Raymond Riotte 7.05,10; 4. Jean Jourden 7.05,26; 5. Bernard Guyot 7.05, 29; 6. Jose Samyn z.t. FRANKFORT Jaap Oudkerk uit Naarden heeft zondag in Frankfort een stayers-wedstrijd voor professionals over 40 km gewonnen. Hij bleef onze landgenoot Piet van der Lans juist één meter voor. De Duitse kampioen Schulze werd derde en Leo Proost kwam niet verder dan een vierde plaats. Beide renners hadden respectie velijk 60 en 110 meter achterstand, m de tweede manche werd de rit halverwe ge onderbroken wegens een hevige re genbui. Schulze reed toen aan kop. Di rect gevolgd door Ven der Lans en Oud kerk. GOIRLE De Alkmaarder Harm Ottenbros heeft zondag de profronde van Goirle gewonnen. Hij versloeg in de eindsprint zijn vluchtmakkers Jan Janssen en Henk Nijdam. Jos van der Vleuten, die aanvankelijk ook b(j het kopgroepje zat, moest wegens een lekke band opgeven. Huub Zilverberg kwam „in eigen huis" niet verder dan een vierde plaats. De uitslag luidde 1. Harm Ottenbros (Alkmaar) de 120 km in 2 uur 58 min. 12 sec. 2. Jan Janssen (Ossendrecht) z.t.; 3. Henk Nij dam (Zundert) z.t.; 4. Huub Zilverberg (Goirle) op 48 sec.; 5. Gerben Karstens (Leiden) op 1 min. 13 sec.; 6. Peter Post (Amstelveen) z.t.; 7. Harrie Steevens (Elsloo) z.t.; 8. Gerard Vianen (Koeken- gen) z.t.; 9. Maarten Breure (Rotter dam) z.t.; 10. Huub Harings (Sibbe) z.t. DEN HAAG Voor de jaarlijkse tennisinterlandwedstrijd tegen België, die zaterdag en zondag 19 en 20 augus tus in Brussel wordt gehouden, bestaat de Nederlandse ploeg uit Herenenkelspel 1. Tom Okker, 2. Jan Hajer, 3. Evert Schneider, 4. Ron van Gelder, 5. Peter Soeters, 6. Richard Kasten, 7. Jan Hordijk, 8. Fred Hem mes. Damesenkelspel 1. Astrid Suurbeek, 2. Marijke Jansen, 3. Lidy Jansen Ven- neboer, 4. Judith Salome reserves Tine Zwaan en Jenny Ridderhof. Herendubbelspel 1. Okker/Van Gel der, 2. Hajer/Schneider, 3. Kasten/ Soeters, 4. Hemmes/Hord(jk. Damesdubbelspel 1. Judith Salome/ Tine Zwaan, 2. Jenny Ridderhof /Lidy Jansen Venneboer. Gemengd dubbelspel 1. Lidy Jansen Venneboer/Okker, 2. Jenny Ridderhof/ Hajer, 3. Tine Zwaan/van Gelder, 4. Astrid Suurbeek/Scholtz. Captain Hans van Dalsum. KNOKKE De Australiër Tony Ro che heeft zondag in de Belgische bad plaats Knokke het heren-enkelspel van het internationale tennistoernooi „het Zoute" gewonnen. Roche behaalde in de finale een 6-1, 6-2 gemakkelijke over winning op Wimbledon-kampioen John Newcombe. In de halve finales had Newcombe de Brit Bobby Wilson uitge schakeld, terwijl Roche in de halve eindstrijden Bob Hewitt versloeg. De enkelspeltitel bij de dames ging naar de Westduitse Helga Schultze, die in de finale de Australische Judy Tegart met 6-4, 6-3 versloeg. Newcombe en Roche versloegen tenslotte in de finale van het heren-dubbelspel het Britse Da- vis Cupduo Bobby Wilson en Mike Sangster met 6-0, 8-6. DEN HAAG In de eerste ronde van htet toernooi om de Europese beker heeft de Nederlandse kampioensploeg Scylla uit Leiden geloot tegen de Zweed se titelhouder Solverborgs B-TK. De loting voor de eerste ronde van dit toernooi ziet er verder als volgt uit: Spojnia Warschau (Polen) - Stras- senbahn Wien (Oostenrijk), Lokomotive Leipzig (Oost-Duitsland) - Standard Luik (België), Red Boys Differdingen (Luxemburg) - Slavia Praag (Tsjecho- Slowakijè), Post Augsburg (West-Duits- land) - Union Paris (Frankrijk), Spar- tak Plovdiv (Bulgarije) - Olympia Ljubljana (Zuid-Slavië). Vasutas Boe dapest (Hongarije) en bekerhouder Cluj (Roemenië) zijn in de eerste ron de vrijgeloot. DEN BOSCH Ons sterkst groeien de en meest fokkende paardenstamboek, het Nederlandse Shetland Pony Stam boek, zal stellig in de komende jaren nog aan belangrijkheid winnen. Ter ge legenheid van het dertigjarig bestaan immers heeft het op zijn jubileum keuringen en -demonstraties een indruk naar buiten uit niet gevestigd maar verstevigd op een wijze, praktisch niet voor verbetering vatbaar! Op de eerste dag, vrijdag, keuring van een kleine 500 heel goede dieren, op de tweede dag, zaterdag, op het Bosche veemarktdemonstratieterrein een veelzijdige demonstratie die stellig gun stige resultaten zal afwerpen. De bedoeling was om vooral de klem toon te leggen op de geschiktheid van de Shetlanders als speelkameraad voor kinderen. En in deze opzet is het stam- boekbestuur op eminente wijze ge slaagd! De bezoekers die in de och tend arriveerden waren wel wat teleur gesteld dat ze de fokpony's (merries) van de vorige dag niet meer in de hal len aantroffen, maar dit gemis is in de loop van de dag wel geëlimineerd. Want wat te zeggen van de grootste hengstenparade ooit ter wereld ver toond! Honderd (van de 200) goed gekeurde dekhengsten (waarde volgens de microfonist lVt miljoen) werden op voorbeeldige wijze de talrijke be zoekers waaronder vele enthousiaste buitenlanders die hoge prijzen boden, overigens met niet zo veel resultaat zoals we hoorden getoond. Voorop de nog best bewaarde 30-jarige Othello, even ouder van het stamboek dus, ge volgd door de in '45 geboren Bartje, die men zijn leeftijd helemaal niet aanziet en die veel invloed op onze ponyfokkerij heeft gehad, evenals bijv. Spotlight of Marshwood, Supreme of Marshwood en vele andere bekende vaderdieren die alle hun opwachting maakten in dit il lustere gezelschap. Niet alleen werd deze bescheiden als hengstenparade aangekondigde gebeurtenis met be langstelling tegemoet gezien (een klein meisje vroeg er even tevoren nog naar) maar ze overtrof alle verwachtingen. Men dacht aan tien of misschien twin tig hengsten, maar honderd had nie mand verwacht! En dan zulke mooie dieren met hun fraaie lange staarten. Het speelgoed-element werd op ver schillende wijzen gedemonstreerd, zoals in de vrijheidsdressuur, waaraan door wel erg jonge kinderen met hun paard- jes werd deelgenomen, het pyramide- rijden door ook zeer jeugdigen en ver dere verrichtingen die iets meer ge vraagd hadden. Deze laatste kwamen wel vooral voor rekening van de Shet- land-ponyclubs, uit Gelderland en Noord-Brabant. Zo waren in de voormiddag de dres- suurproeven voor achttallen verreden. Als winnaar was hieruit gekomen het 's-HERTOGENBOSCH - Het dertig jarige Nederlandsch Shetland Pony Stamboek heeft vrijdag te 's-Hertogen- bosch een nationale jubileum-keuring van fokpony's gehouden. Deze gebeurte nis is zeer goed geslaagd; er was veel en levendige belangstelling de hele dag door tot 's avonds half zes Wat wel heel belangrijk was: Neder land heeft een talrijke en zeer goede collectie fokmerriën laten zien die ook de bewondering van de vele buitenlandse (Engelse) gasten afdwong. Er bleek uit het aangeboden fokmateriaal dat er in dertig jaar en met name ook in de laat ste vijf jaar heel goed werk verricht is. Heel matige pony's hebben^ we onder de bijna vijfhonderd niet meer gezien. En wat wel heel belangrijk is: verreweg de meeste pony's zijn hier te lande gefokt; er waren maar weinig import-dieren bij. Ook in de allerhoogste regionen speel den eigengefokte dieren een voorname rol; bij de kampioens-kandidaten was nog slechts één import-merrie. Uit dit alles blijkt dus ook wel dat de fokkerij in ons land met succes bedreven is. Wat KARLSKOGA De Engelsman Jackie Stewart heeft zondag in Karls- koga (Zweden) een internationale race voor formule twee-wagens gewonnen. Achter het stuur van een Matra Cos- worth reed Stewart de 96 km in 41 min. 36.6 sec. Nieuwe 17 en 20 M's van Ford Ford-Duitsland heeft de grote model len veranderd. De gehele reeks is ver nieuwd. De carosserie is ongeveer ze ven centimeter langer en 4 cm breder geworden. In de Amerikaanse Fordstijl loopt de taillelijn boven de achterwielen iets naar boven. Het front is wat sier lijker gestileerd. Tussen de rechthoe kige koplampen ligt een horizontale grille. De 20 M en 20 M TS hebben nu twee-liter V 6 motoren met een vermo gen van resp. 106 en 113 SAE pk. Als extra kunnen de 20 M en de hardtop mo dellen worden uitgerust met een nieuwe 2.3 liter V 6 krachtbron, die 126 pk le vert. De aanduiding „Taunus" is ver vallen. £r is keus tussen zes motoren van 75 tot 126 pk. In de standaarduitvoe ring treffen we de 1.5 liter V 4 aan, die een vermogen heeft van 75 pk bij 5000 omw./min. en een topsnelheid van cir ca. 135 km/uur. Dan zijn er twee 1.7 li ter motoren van resp. 83 en 85 pk, die goed zijn voor 140 en 145 km/uur. Om beter tegen Opel, die ook met zes- pitters werkt (o.a. succesnummer Com modore) op te kunnen, heeft Ford drie zescilinders in de strijd geworpen. De 20 M en het TS-type zijn uitgerust met eentwee liter 106 a 113 pk, die aan 160 km/uur tippen. Met de speciale 2.3 li ter van 126 pk, die aan 160 km/uur tip pen. Met de speciale 2.3 liter van 126 pk komt de 20 M aan 170 km/uur toe. volgens de fabriek accllereert deze sterkste versie in 11.4 seconden van 0- 100 km/u. De prestaties van de snel ste Fordmodellen zijn dus aanmerke lijk verbeterd. Omdat het benzinever bruik is toegenomen en de actieradius toch redelijk groot moet zijn, werd de inhoud van de tank op 55 liter gebracht. Nog steeds zijn de normale modellen met een drie versnellingsbak opge scheept Tegen meerprijs kan men een vierbak met stuur- of vloerschakeling krijgen. De 1.7 en de 2 liter typen kun nen ook worden geleverd met de auto- De Ford 17 M Tudor 1968. matische drieversnellingsbak. J^ieuw is dat het remsysteem (schijf remmen voor) is voorzien van twee circuits en bekrachtiging. De rijveilig- heid is hiermee gediend. Aan de veilig heid is meer aandacht besteed: Veilig- heidsstuur, botsingvrije achteruitkijk spiegel en handremhandels, contact- stuurslot buiten kniezone, met schuim rubber beklede dashboardranden, be vestigingspunten voor autogordels voor beide voorzetels en de drie plaatsen op de achterbank. Het koetswerk is stevig geconstrueerd. Het zitcomfort is verbe terd. De 17 en 20 M hebben aparte voor stellen, die enigszins gemodelleerd zijn, met verstelbare vergrendelbare rugleu ningen. De ventilatie is goed geregeld, met regelbare roosters op het instru mentenbord en openingen in de achter- dakstijlen voor de afvoer van verbruik te lucht. De 17/20 M heeft de 12 Volts elektri sche installatie standaard gekregen. Een wisselstroomdynamo kan worden bijgeleverd. Begin september zullen de nieuwe Fordmodellen in de showrooms komen. oök nog opviel is dat de bonte kleur af neemt. Gelukkig, want die bontheid wijst niet op fokzuiverheid. De één- en tweejarige merriën werden zonder meer in volgorde geplaatst; in de rubrieken der oudere merriën werden meerdere eerste, tweede en derde pre mies toegekend. Het grote aantal eerste premies, dat in alle rubrieken werd toe gekend, wijst er ook op dat de doorsnee kwaliteit der pony's op deze jubileum keuring heel goed was. De jonge en oudere merriën tot 25 jaar werden in ruim 20 rubrieken gekeurd, wel wat veel om er diep op in te gaan. Wel viel ons op dat ongeveer een achtste deel van alle pony's van de Veluwe of daaromtrent kwam of er mee te maken had. De grootste successen boekten noord oost-Brabant en de Betuwe, maar de Veluwse pony's speelden hun partij goed mee. Het begon al direct bij de oudere eenjarige merriën: nr. 1 werd een schim mel uit Steenderen van f.e. D. J. Blank voort. Als de beste der éénjarigen werd echter uitgeroepen no. 1 der jongeren, de bruine Betsie v. d. Burggraaf, v. Nor ton v. Bruchem, f.e. H. Verhaar de Bruyn te Dalem. Jeugdkampioene der le en 2-jarigen werd de tweej. zwartbonte Astrid v. d. Brandhoeve, V. Spotlight of Marsh wood, f.e. Dames v. d. Brand te Teeffe- len; reserve-kampioene werd 1B der tweejarigen Antoinette v. h. Groene- woud, f.e. G. Aarts te Alverna, even eens een Spotlight-dochter. Spotlight oogstte nog meer sucessen: kampioene der ouderen werd de 7 j. zwarte Sunmaid van de Uitweg, V. Spot light, f.e. C. v. Hemert te Bruchem, die ook met een kleindochter van Spotlight naar de titel dong. Reserve-kampioene werd de 5 j. zwarte Spotlight-dochter Udine van de Papenvoort, van J. Moo- nen te Nederweert. Nog een zwarte Spotlight-dochter, f.e. stal Rodichem te Brakel, dong naar de titel, alsmede no. 1 der preferente merriën, de 12 j. vosbonte Maart je v. h. Rot, V. Gelrus, van G. Aarts te Alverna en tenslotte ook 1A der 8 j. merriën met veulen, de zwarte import Rosine of Marshwood, V. Su preme of Marshwood (ook geïmpor teerd) van J. v. d. Steeg te Elspeet. LINKÖPING (ANNP) De Oosteu ropese landen speciaal Rusland hebben de openingsdag beheerst van de Europese jeugdkampioenschappen zwemmen, die tot en met dinsdag wor den gehouden in Linköping, een stadje 200 km ten zuiden van Stockholm. De Russen wonnen drie van de zeven num mers. Gregori Davydov zegevierde op de 100 meter rugslag in 1.03,0, Sergei Ivanov won de 100 meter schoolslag (1.13,5), terwijl Irina Pozdniakova de verwachte overwinning behaalde bij de schoolslag meisjes (1.19,4). Verder won de Oostduitse Sabine Steinbach de 100 meter rugslag in 1.11,1 en haar landge noot Roland Freygang de 200 meter vlinderslag in 2.22,1. De Nederlandse meisjes moesten genoegen nemen met bescheiden klasseringen: Yvonne van Kuilenburg werd vierde op de 400 me ter vrije slag in 5.03,3 en Marjan Ja nus vijfde op de 100 meter schoolslag in 1.21,5. achttal van „De Schaffelaartjes" Bameveld dat in de namiddag, met de anderen, zijn kunnen nog eens uitne mend demonstreerde onder leiding van de bekwame instructrice mej. Den Har tog. Met heel weinig verschil was het achttal van de ponyclub Eist tweede en dan volgden twee Brabantse acht tallen. Het nummer „Klavertje Drie" werd gewonnen door een trio van de Shet- land-ponyclub ,,'t Edele Ros" te Haaren. Tweede werden de praktisch even goede schimmels van „De Schaf felaartjes", 3 en 4 werden de Trio's van de club Eist. Deze laatste club was het ook die met haar „pyramide", dravend binnengereden, veel bijval oogstte: geen fouten! Keurig! Helaas was de vlag niet helemaal onberispelijk. De concoursen één- en tweespannen Shetland pony's, gereden door dames of door kinderen beneden 16 jaar, verg den iets meer van de deelnemenden. Bij de éénspannen was mej. Lisman uit Utrecht met haar best marcherende schimmel Henny van Ammerzoden on betwist eerste, gevolgd door haar schimmel Nadia van Lepelenburg, ge reden door Lydia Lisman. Dan volgden nog vier schimmels, één uit Helmond en dan Lombarda van de Brandshoeve (die wat te gemakkelijk in galop ovei ging) en Mar ja van Groensande, beid van W. A. Vos te Elspeet, gereden doe resp. mej. Casant en Tony v. d. Stee- Bij de tweespannen werden de beic genoemde schimmels van mej. Lisnu te Utrecht ook onbetwist eerste: mo. span, dat best marcheerde. In zijn „speelgoed"-opzet is het Shet land-pony-stamboek uitstekend ge slaagd, getuige o.a. het stappen vai pony's over liggende kinderen van 3 4 jaar en meer dergelijke dressuur- stuntjes waarvan de jeugd terdege notitie heeft genomen! En aan de de monstraties werd uitsluitend deelge nomen door stamboek-pony's. DELFT Jacobs (Xerxes/DHC) en Kraay (Feyenoord), die in de zondag gespeelde competitiewedstrijd Xerxes/ DHC Feyenoord in een kopduel met elkaar in botsing kwamen en beiden op een brancard naar de kleedkamers ge dragen moesten worden, blijken een hersenschudding opgelopen te hebben. Zij zullen voorlopig niet voor hun resp. clubs uit kunnen komen. Ook Spinho ven (Xerxes/DHC) die een blessure aan de knieband opliep en eveneens het veld ruimde, is voorlopig uitge schakeld. CHICAGO De Amerikaanse zwem mer Don Schollander heeft voor de 2e keer in 14 dagen zijn wereldrecord op de 200 m vrije slag scherper gesteld. Hij maakte in Chicago een tijd van 1 min, onder zijn eigen topprestatie van 29 ju li bij de Panamerikaanse Spelen. Mark Spitz egaliseerde zijn wereld record op de 200 m vlinderslag met een tijd van 2 min 6,4 sec. De Amerikaan had ook nog een aandeel in de egalisa tie van het wereldrecord op de 4 x 200 m vrije slag. Het viertal van de Santa Clara-universiteit maakte een tijd van 7 min. 52,1 sec. Het bestond uit Gary liman, Don Schollander, Mike Wall en Mark Spitz. Greg Buckingham brak het wereldre cord op de 200 m wisselslag en bracht het op 2.11.3. Het oude record stond al op zijn naam met 2.12.4. ROTTERDAM Na de Nederlander, atletiekkampioenschappen zijn enkele wijzigingen in de Beneluxploeg, die op 22 en 23 augustus in Oslo tegen Noor wegen uitkomt, aangebracht. Ad de Jong (Diomedon), Ben Lesterhuis (Sisu) en Jan van Heek (Holland) zul len de nog open plaatsen op resp. ver en hoogspringen en speerwerpen inne men. Piet Beelen (Spartaan) start voor No op den Oordt op de 10 km terwijl Rob Miltenburg (Union) op de 110 me ter horden voor Pieter Dellensen loopt Rob Mahieu (VLTC) en Haverhoek (AV '40) vervangen Vellinga en Mooy in de 4 x 100 en de 4 x 400 meter. De inkoopcombinaties voor slachtvar- kens VAKO (Oss), IVO (Deventer) en HOVA (Homburg) hebben de uitbeta- lingsprijzen voor de in de week tot 19 aug. over te nemen slachtvarkens ge handhaafd op het peil van de voorgaan de week. Men betaalt voor geslachte varkens van le kwaliteit af-boerderij de volgende prijzen: 68/80 kg f 2,60; 81/ 85 kg f 2,55; 86/90 kg f 2,45; 91/100 kg f 2,40. Voor varkens van 2e, 3e en 4e kwaliteit gelden de gebruikelijke kor tingen van 12,7 en 22 cent per kg. Ook de coöperaties Coveco en N.C.B. heb ben geen wijziging gebracht in hun be- talingsprijzen. De prijzen die men bij export reali seren kan laten maar nauwelijks een handhaven van de uitbetalingsprijzen toe, reden waarom de vaststelling op het huidige niveau nogal wat moeite met zich bracht. Er is een goede vraag naar Nederlandse varkens, doch de prijzen die men kan realiseren zijn weinig gun stig. Een en ander is te begrijpen als in de komende maanden met een zeer ruime aanvoer van slachtvarkens in Europa te rekenen is. Dit moet 'n reden temeer zijn voor de Nederlandse mes ters zich toe te leggen op kwaliteit, dat wil zeggen op aflevering op licht ge wicht In de week tot 4 augustus wer den ca. 133.000 varkens geslacht, ca. 10.000 méér dan voorgaande week. Uit gevoerd werden die week 14.428 ge slachte en 1621 levende varkens. Ingevoerd werden 700 mestbiggen, 200 uit België en 500 uit Duitsland. De uitvoer van delen van varkens is niet onbevredigend, waarbij het accent ligt op de export van hammen en schouders naar Italië (250 ton) en van buikspek naar Duitsland (220 ton).

De Vallei | 1967 | | pagina 8