Veenendaals dagblad Den Uyl enthousiast over „KVP-rebellie" Buiten Aarde gezien vanaf de maan Belgische ambassade in Kongo geplunderd Reparatie gaskranen start traag WIJ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Pants jen Lama in cel te Kanton inde Reserve in protestantse kring; D '66 ziet ook enkele bezwaren Landbouwschap krijgt elke 2 jaar voorzitter uit eigen kring Bunker in duinen was rovershol Gekke kinderen regeren steden d&Zee Zachte landing op luchtkussen Offensief tegen huurlingen Bommen op Enoegoe Wisselvallig Poolreizigers WEERGAVE INGENOMEN GERESERVEERD ONBEGRIJPELIJK Johnson verdedigt aanvallen bij grens van China GUINEA DOET NIET MEE MET V.N. Automobilist stal bagage liftende Noorse trekkers HALF JAAR STERKERE GEUR Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Valleiopge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden "1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAS 15 AUGUSTUS I967 4le JAARGANG Drs. Den Uyl: Adres van christelijk- radicale KVP'ers is een heel belang rijk stuk". DEN HAAG Het Landbouwschap zal geen voorzitter van buiten de orga nisatie meer benoemen. De functie zal voortaan v/orden waargenomen door een van de leiders van de drie centrale landbouworganisaties. Een officieel be sluit daartoe is .iog niet genomen. Ver moedelijk zal het bestuur van het schap zich in september of oktober over deze zaak uitspreken. Het is de bedoeling dat het voorzit terschap iedere twee jaar door een an der zal worden bekleed. Sinds het af treden van de heer A. W. Biewenga waren de voorzitters van de drie grote landbouwbonden en hun plaatsvervan gers gedurende vier maanden met de ieiding van het Landbouwschap beiast. Op het ogenblik neemt de heer C. G. A. Mertens van de Katholieke Neder landse Boeren- en Tuinders Bond het voorzitterschap waar. In september zou hij moeten worden afgelost door drs. R. Zijlstra van de christelijke bond. Het is echter de vraag of de heer Zijlstra die ook nog lid van de Tweede Kamer voor de A.R.P. is, deze functie zal aanvaarden. Ziet hij daarvan af, dan zal ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het Koninklijke Nederlands Land bouw Comité, het Landbouwschap gaan leiden. Het Landbouwschap is er niet in ge slaagd buiten de organisaties om een voorzitter te vinden. De pogingen lie pen vaak stuk op financiële en politie ke bezwaren. Bovendien is het schap de laatste tijd tot het inzicht gekomen dat met functionarissen uit de eigen organisaties een hechtere band tussen top en onderlaag werd geschapen. ORDER De Britse particuliere lucht vaartmaatschappij Western Air is van plan zes Russische ka-26 helikopters, die plaats bieden aan acht personen, te kopen en twee Mil-8-toestellen met 28 plaatsen van de Sovjet-Unie te huren. Zij wil daarmee met ingang van janua ri plaatselijke diensten gaan onderhou den in West-Engeland. \7oor de oplettende pensiongasten en de passerende toeristen is er hier en daar op de plaatsen, waar wat water in de hei overbleef, kans op een aardige ontmoeting. Zij worden er doorgaans op geattendeerd door een metaalachtig fluitend „tloeie-titit, tloeie-ititit" en wie dan de kijker langs de zwarte slijkranden en het ver droogde slib onder de overhangende wal laat spelen, ontdekt daar wellicht een half dozijn lijstergrote steltloper- tjes met witte stuit, dito bovenstaart- dekveren en donkere ondervleugels. Dit zijn witgatjes, gekenmerkt door een bijna zwarte mantel met fijne, witte spikkels, blanke onder kant en met een snelle ruksgewijze vlucht op de hoekige vleugels. Deze bedrijvige figuurtjes met vlugge trip pel en gezwind op de wiek aan de vreedzame heidekolk van de Veluwe, komen helemaal uit Noord- en Mid den-Europa en Azië, waar ze tot de poolcirkel broeden; ze hebben dus bij het bereiken van hun pleisterplaatsen in Nederland al een zeer lange tocht achter de rug. Nóg is die hier echter niet ten einde, want al plegen er wat van de witgatjes in W.-Europa te overwinteren, toch gaat de werkelijke trek dóór tot de equator in tropisch Afrika, ja zelfs de gematigde en war me gebieden van Azië en de eilanden Formosa, de Philippijnen, de Anda- manen en Ceijlon, dus dit is nogal wat. Ze tonen steeds een sterke hang naar moerassige en slijkerige oevers, tot sloten en zeer kleine poelen toe. Vaak zag ik die langpootjes in augus tus langs de vijvers van St.-Hubertus (H. Veluwe), waar ze ook graag op hekwerk zitten. 15 augustus '67 A. B. WIGMAN DEN HAAG De Partij van de Arbeid moet met de groep radicalen uit de KVP gaan praten en zien tot de opstelling van een gezamenlijk programma te komen. Aldus reageerde de socialistische fractieleider drs. Den Uyl gisteren op het adres van de „christen-radicale" KVP'ers, die willen komen tot een grote linkse politieke concentratie met protestanten, socialisten en Democraten '66. Hij sprak van „sympathieke uitlatingen" en „een heel belangrijk stuk". Het is nog steeds niet precies bekend wie in de KVP de radicale actie op touw hebben gezet. Het is echter dui delijk dat de oud-ministers Cals en Bo- gaers en de Tweede-Kamerleden Mom- mersteeg, Aarden en Van Doorn (voor zitter van de KRO) er achter staan. Het adres dat de groep aan het bestuur en de partijraad van de K.V.P. heeft gestuurd en waaronder zij hand tekeningen van geestverwanten wil ver zamelen, is een weergave van de op vattingen van drs. Bogaers. De brief, die het adres begeleidde, was echter slechts ondertekend door een zelfs in de kring van de K.V.P. geheel onbe kende drs. K. L. M. van Eerd uit Oegst- geest. Drs. Den Uyl vond het adres voor al verheugend omdat daarin het streven naar een nauwer contact tussen pro gressieve groeperingen samengaat met de eis van hervorming van het politieke bestel. Hij meende dat het stuk de reële mogelijkheid opent dat de kiezers de gelegenheid wordt geboden een ka binet plus een regeringsprogram te kiezen. In D '66 was men vooral ingenomen met het feit dat een mentaliteit zoals die bij haar heerst nu ook naar voren komt in de K.V.P. Zowel mr. Van Mierlo als drs. Ringnalda twijfelt er echter aan of een nieuw beleid is op te bouwen op basis van het samengaan van een aantal progressieven uit ver schillende partijen. Als men dan geen meerderheid behaal.t mpe* men in een kabinet toch weer met andere partijen samenwerken om compromissen te sluiten. Mr. Van Mierlo vond dat er eerst staatsrechtelijke hervormingen tot stand moesten komen. Hij wil dus met de groep K.V.P.-ers praten om na te gaan of het mogelijk is in de nieuwe staats commissie samen aan de vernieuwingen te werken. Zoals bekend, zal mr. Cals in deze staatscommissie komen. De reactie in protestantse kring was gereserveerd. Zowel dr. W. P. Berghuis als voorzitter van de A.R.P., als drs. A. D. W. Tilanus, voorzitter van de C.H.U., meenden dat het officiële over leg tussen de drie confessionele par tijen niet mocht worden doorbroken. De politieke inhoud van het stuk sprak dr. Berghuis overigens wel aan. Hij vond zelfs dat deze wel in de lijn A.R.P. ligt. Dr. Tilanus zei van mr. Cals dat deze óf deelneemt aan het of- Cals dat deze f deelneemt aan het of ficiële overleg óf bezig is over te scha kelen op heel iets anders en zodoende twee ijzers in het vuur houdt. De K.V.P. is onmiddellijk met een scherpe afwijzing gekomen. Het partij bestuur liet weten dat er niet alleen reglementaire bezwaren tegen het op treden van deze partijleden zijn, maar vooral politieke. De actie doorkruist het overleg met A.R.P. en C.H.U., waarbij het gaat om wezenlijke programma tische, dus politieke zaken. Daarmee zijn nu drie commissies bezig. Onbegrijpelijk is dat het stuk ook ter tekening is gezonden aan bestuurs leden, die toch immers achter dit over leg staan. Met beslistheid wordt de aantijging afgewezen als zou dit tot „vaagheid of zelfs tot behoudzucht" leiden, zoals in het adres staat. Aan de actievoerders wordt voorts verweten dat zij voorbijgaan aan .het besluit van het partijbestuur om in vol ledige openbaarheid en op grond van vrije meningsvorming binnen de partij te komen tot nieuwe voorstellen, waar over de partijraad op 8 en 9 december zal kunnen beslissen. Het partijbestuur verlangt dat de meningsverschillen bin nen de organisatiebanden van de partij worden besproken. Evenmin als het be stuur kunnen individuele leden de re glementen van de partij opzij schuiven als hun dat toevallig beter uitkomt. Met zoveel woorden wordt tenslotte de Kamerleden die achter deze groep staan, het verwijt gemaakt dat zij terwijl de partij hen overal in laat mee spelen achter de rug van het be stuur zijn gaan wroeten aan de funda menten. Hun wordt aangeraden om, als zij dit uit overtuiging doen, dit dan in alle openheid te doen en te bedanken. WASHINGTON Het Witte Huis heeft het bombardement van doelen nabij de grens tussen Noord-Viëtnam en communistisch China verdedigd. Woordvoerder Christian verklaarde, dat president Johnson van mening is, dat „het bombarderen in het noorden een essentieel onderdeel vormt van on ze taak in het zuiden". De aanvallen op spoorwegverbindingen op slechts 15 km van de Chinese grens noemde hij verenigbaar met de herhaalde uitspra ken van het Amerikaanse staatshoofd, dat hij geen uitbreiding van de oorlog wenst. NIEUW DELHI Volgens onlangs in India aangekomen Tibetaanse vluch telingen hebben de Chinese autoritei ten in Tibet, de Pantsjen Lama laten overbrengen naar de gevangenis van Kanton. Circa drie jaar geleden viel de Pantsjen Lama, vroever na de Da lai Lama de tweede man in Tibet, in ongenade, na aanvankelijk te hebben samengewerkt met de Chinese be zetters. De Chinezen doen het nu vol gens de vluchtelingen voorkomen, als of Pantsjen Lama de wijk heeft ge nomen. In het voorlichtingsbulletin van de als balling in India levende Dalai Lama wordt meegedeeld, dat de afgelopen weken 300 Tibetaanse boeren erin zijn geslaagd, naar de Indische staat Oet- tar Pradesj uit te wijken. Ze waren gevlucht voor het afschuwelijke op treden van de Rode Garde. DEN HAAG Een bunker in de voor het publiek niet toegankelijke Westduinen in Den Haag bleek een comfortabel ingericht jeugdverblijf te zijn. De politie, die dit gisteren ontdek te hield zes jongelui aan, die verdacht worden van inbraak. Uit het politie huisje aan het strand werden gister morgen een politiepet en negen flesjes limonade gemist, bij de buurman, een strandtenthouder, bleken tafels en stoelen te zijn weggehaald. Hiermee hadden een 15-jarig meisje en haar vijf vriendjes van 15, 16 en 17 jaar zich in de bunker geïnstalleerd, die ook was opengebroken. In de bunker troffen politiemannen van het strand- detachement voorts aan: breekijzers, hamers, een tang en twee tassen snoep. NEW YORK Guinea heeft besloten niet aan bijeenkomsten van de gespe cialiseerde organen van de Verenigde Naties zoals de Unesco en de voed sel- en landbouworganisatie F.A.O. deel te nemen, zolang Ivoorkust niet onvoorwaardelijk instemt met de vrij lating van de Guinese delegatie, die sinds eind juni in Ivoorkust wordt vast gehouden. Zoals bekend was deze afvaardiging, waarvan o.a. de Guinese minister van Buitenlandse Zaken, Louis Beauvogui, deel uitmaakte, op de terugreis van de buitengewone zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties over het Midden-Oosten, toen het KLM- toestel waarmee zij reisde als gevolg van slechte weersomstandigheden naar Abidjan, de hoofdstad van Ivoorkust, moest uitwijken. De aanhouding van de leden van de delegatie was een represaille van Ivoor kust, voor het opbrengen van een vis sersvaartuig door Guinea in het begin van dit jaar. Als gevolg van deze re presaille worden in Guinea enkele Ne derlanders vastgehouden, omdat men daar de KLM verwijt dat het bewuste vliegtuig in Ivoorkust is geland. C.B.S. over China NEW YORK In de handen van jeugdige Rode Gardisten is het bestuur over gehele Chinese steden gelegd, ver telt een correspondent van Columbia Broadcasting System (CBS) in een programma dat in China opgenomen werd. Het land wordt geregeerd door „gek geworden kinderen, een mengsel van herrieschoppen en blind geloof", ver volgt Morley Safer in het programma, dat vanavond op de televisieschermen komt. De Canadees Safer en zijn Britse cameraman John Baxter Peters reis den in juli drie weken door China. In Parijs kregen zij een visum voor een groepsreis met gids „en het China dat wij zagen was het China dat onze gid sen wilden vertonen", aldus Safer. CBS verklaarde dat de film de eerste was die in China voor een Amerikaans nieuwsmedium is gemaakt. „Het China dat wij zagen", aldus Safer, „was in een staat van voortdu rende demonstratie, een schijnwereld, een Orwelliaanse nachtmerrie". ADVERTENTIE voor overhemden in 5 mouwlengten Dit is de eerste landing van een vliegtuig dat inplaats van wielen op een lucht kussen landt. Het systeem werd ontwikkeld door Bell Aerosystems te Buffalo. Het vliegtuig kan landen en opstijgen van water, sneeuw, modder, ijs en gras, maar ook de normale landingsbanen zijn geschikt. De eerste foto van vrijwel de gehele aarde, genomen door de Lunar Orbiter V I op een afstand van ruim 322.000 km. Duidelijk is links Afrika te zien, met de Rode Zee, het Arabische schiereiland, Italië en de Balkan. BRUSSEL De Belgische ambassa de in Kinsjasa (Kongo) is gisteren ge plunderd, zo wordt uit de omgeving van het Belgische ministerie van Bui tenlandse Zaken vernomen. De inven taris is op straat verbrand. Het perso neel had het gebouw tijdig verlaten. De politie deed niets om de geweld daden te verhinderen. Wel heeft presi dent Moboetoe beloofd, dergelijke ge beurtenissen voortaan te zullen voor komen. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Brussel heeft verder vernomen, dat gisteravond in Kinsjasa door mid del van een luidsprekerauto van de pas opgerichte „revolutionaire volksbewe ging" is aangekondigd, dat de ambas sadeurs van Engeland, Frankrijk en België zouden worden gearresteerd. Daar is niets van gekomen. Wel had de mededeling een gespannen sfeer in de Kongolese hoofdstad geschapen. De Belgische maatschappij Sabena heeft haar vluchten op Kinsjasa tot nader order gestaakt. Zij had uit die stad bericht ontvangen, dat alle we gen naar het vliegveld waren gesloten. De plundering is volgens Brussel het werk van de revolutionaire volksbewe ging, die daarmee uiting heeft willen geven aan haar misnoegen over de ac tiviteit van buitenlandse huurlingen in Boekavoe. Aan de zaakgelastigde van Kongo in Brussel is een protestnota overhan digd. Radio-Kinsjasa heeft maandag mee gedeeld, dat Kongolese troepen opruk ken naar Boekavoe, de stad die door de huurlingen onder majoor Schram- me is bezet. Gezegd werd dat voor de ze operatie 15.000 man beschikbaar zijn. De V.S. hebben nog een C-130 transportvliegtuig aan het Kongolese leger, dat gebruikt zal worden voor het vervoer van de strijdkrachten die Boekavoe moeten omsingelen. Geschat wordt dat er 3.000 huurlin gen in Boekavoe zijn met inbegrip van gijzelaars, en ongeveer 1.500 Katange- se militairen. Verscheidene bruggen op de weg Kisangani-Kindoe-Boekavoe zijn vernield, evenals verscheidene ri vierschepen en regeringsgebouwen in het betrokken gebied, waardoor het op rukken van de troepen wordt ver traagd, aldus de radio. Majoor Jean Schramme heeft maan dag in Boekavoe verklaard dat hij „niet bang is voor de maatregelen van de Kongolese regering" om de troepen sterkte rond de stad te vergroten in een poging hem te verdrijven. Naar verluidt hebben de huurlingen van Schramme grote voorraden materiaal tot hun beschikking. LAGOS De federale regering heeft meegedeeld dat in Enoegoe de hoofd stad van het opstandige Biafra, maan dag bij de hervatting van de luchtoor log aanzienlijke schade is aangericht en paniek veroorzaakt, althans volgens radio-Lagos. Federale troepen trekken op drie fronten op naar de hoofdstad Henin Ci ty van de middenwestelijke oliestaat, die ze aan de greep van Biafra willen ontrukken, zo heeft de Nigeriaanse mi litaire regering vandaag meegedeeld. In de hoofdstad van Nigerië verluidt, dat de politie leden van de Ibo-stam voor hun eigen veiligheid in hechtenis neemt met het oog op groeiende vijan digheid tegenover Biafra. (De Ibo's vormen in Biafra de voornaamste be volkingsgroep). De Ibo's zouden in het pas veroverde gebied groepen Havssa's (de concurrerende stam in Nigerië) heb ben gefusilleerd. Radio-Biafra heeft gemeld, dat Biaf- raanse troepen in opmars zijn naar de belangrijke noordelijke Nigeriaanse stad Lokoja. Lokoja heeft een bevolking van 8100 zielen en is een belangrijk han delscentrum aan het punt waar de ri vieren Niger en de Benoee samenko men. Lokoja ligt ongeveer 40 km ten noord-oosten van Lagos. LEIDEN Weinig prettige herinne ringen zullen twee Noorse jongens van respectievelijk negentien en twintig jaar aan hun trektocht door Nederland mee naar huis nemen. Een „vriendelijke" automobilist in Amsterdam had het tweetal een lift aangeboden. In Leiden had hij de jon gens uitgenodigd samen met hem iets te gaan eten. Tijdens het maal excu seerde de man zich even voor het voe ren van een telefoongesprek. Dat gesprek duurde zo lang, dat de jongens argwaan kregen. Buiten za gen zij, dat de auto van de vriendelij ke automobilist was verdwenen. Met hem waren ook hun bagage, geld en paspoorten verdwenen. De jongens zijn naar de Noorse con sul in Den Haag verwezen. ROTTERDAM De gemeentelijke gasbedrijven, overrompeld door het bericht over de ondeugdelijkheid van het plastic dekplaatje in de afsluit- kranen van kookapparaten, hebben gisteren 'n aarzelend begin gemaakt met de voorbereidingen voor de ver vanging. In de meeste plaatsen zijn de bedrij ven nog niet toegekomen aan een huis-aan-huis-controle, onder meer omdat de voorraad nieuwe dekplaat- jes, die de ondeugdelijke moeten ver vangen, ontoereikend is. De bedrij ven moeten wachten op nieuwe leve ranties van de fabrieken. Het gasbedrijf in Den Haag kreeg de afgelopen dagen 760 telefonische klachten en vragen over het plaatje te verwerken. Bij controle bleek, dat in 27 gevallen het plaatje was ge scheurd, zodat de afsluiting niet meer betrouwbaar was. De directie van het Haagse gasbedrijf denkt over een half jaar de plaatjes van kunst stof door metalen plaatjes te hebben vervangen. Het gasbedrijf in Amsterdam kreeg 65 klachten over de plaatjes, maar in geen enkel geval was sprake van lek kage. In Groningen moesten het afge lopen weekeinde vijf gaskranen wor den gerepareerd. Gistermorgen is in deze stad een groep van vijf techni ci met de huis-aan-huis-controle be gonnen. Deze groep zal over enkele dagen met nog vijftien man worden versterkt. Zowel het gasbedrijf in Groningen als dat in Enschede heeft het zekere voor het onzekere genomen en het aardgas een sterkere geur gegeven, zodat de gebruikers bij het kleinste lekje al worden gewaarschuwd. „Wij weten bij benadering niet bij wel ke aansluiting de dekplaatjes van kunststof zijn gebruikt. Ons bedrijf heeft 'er duizenden aangebracht en het is nog wel na te gaan, waar dat is geweest. Maar aan de omschake ling op aardgas hébben ook particu liere installateurs meegewerkt; waar zij deze plaatjes hebben aangebracht is bijna niet uit te zoeken", vertelde ir. E. J. van Goor, directeur van het gasbedrijf in Rotterdam. „Aan een huis-aan-huis-controle is dan ook niet te ontkomen". Het staat vast dat de kosten van de vervanging niet voor rekening van de gebruikers komen. „In de stad Groningen schat ik de kosten toch zeker tussen de vijftig- en honderd duizend gulden. Het zou best kunnen zijn, dat de gemeente daarvoor moet opdraaien", aldus een directielid van het gasbedrijf in Groningen. 0 Niet minder dan 45 chronisch pa tiënten uit Veenendaal genieten mo menteel een week vakantie in het bun galow- en kampeercentrum „de Blije We- relt" in Otterlo. Het is dit jaar voor de tiende maal dat een dergelijk evenement voor de patiënten is georganiseerd. Ook de minder goede weersomstandigheden van dit ogenblik kunnen de vakantiepret niet drukken. 0 De Macro in Rhenen heeft nog maar nauwelijks aansluiting gezocht bij de K.N.M.V. of het ronkt al weer in de Rhe- nense motorsportgelederen. Geruchten willen namelijk dat de geboorte van een tweede motorclub moet worden ver wacht. De Macro prijst zich evenwel ge lukkig met de zekerheid dat de Leccius De Riddermotocross ook onder auspiciën van de K.N.M.V.-vlag zal blijven voort bestaan en dat men daarvoor hetzelfde terrein als altijd kan blijven gebruiken. 0 Een auto met een drietal Duitsers van vakantie op weg naar huis sloeg op Rijksweg 12 over de kop maar het trio bleef ongedeerd. 0 In Opheusden is men al druk doende voor de traditionele winkelweek waaraan dit jaar tevens een vrije markt wordt verbonden. (Van onze weerkundige medewerker) "JY|"aandcig trok een depressie, af- komstig uit het zeegebied ten westen van Ierland, naar Schotland. Ze deed bij ons de wind plaatselijk tot hard toenemen en bracht vrij lang durig regen. Hierbij werden in ons land, Engeland, Noord-Frankrijk, Bel gië, West-Duitsland en Denemarken regenhoeveelheden van 5 tot 10 mm en Schotland plaatselijk meer dan 155 mm afgetapt. In het koufront van de depressie zijn verscheidene golfvormige storin gen ontstaan, die van de Azoren via Noordwest-Frankrijk in onze richting trekken. Het weer zal dan ook woens dag het onstandvastige karakter van de laatste dagen behouden. Met zuid westelijke winden wordt vrij vochtige en onstabiele lucht aangevoerd en de temperaturen zullen daarin niet veel hoger dan twintig graden worden.

De Vallei | 1967 | | pagina 1