Gelukkig dat er ijstijden waren Heuvelrug had anders niet bestaan Regen geen spelbreker a t Rijtuigenmuseum in Eist verkocht? Chronisch patiënten week met vakantie Rode-Kruis- postzegels Frummel Na ongeval overleden Veemarkt Dal door Adriaan P. de Kleuver Poort Meer Muziek Toogdag over Statenvertaling MIST u uw Stations Kesteren en Opheusden verwerkten 824 reizigers per dag „Sparta" vergadert over competitie Hengelconcours voor leden van „Het Alfertje" Bromfietser moest brommen „Het Alfertje" houdt grote bazaar VEILING KESTEREN VEENENDAAL In de „Wije Werelt" in Otterlo genieten 45 chronisch zieken uit Veenendaal vanaf zaterdag van hun jaarlijkse vakantieweek. „Chro nisch ziek zijn betekent niet, dat de levenslust verdwenen is. Hier zijn geen zie ken en we praten ook niet over pijn", zei zaterdagmiddag één van de gasten van het comité „Vakantieweek Chronisch Zieken" in een toespraakje als ant woord op de welkomstwoorden van de heer A. Middelhoven. Zo lijkt het ook wel; iedereen is opgewekt en niemand verveelt zich, ondanks de overvloedige regen. dagblad DE VALLEI 10550 11079 Bromfietsschade na slippartij Snelpost vloog vanaf Parkestone „Een heel nieuw gezicht" Kerseboom eerste bij Luchtreiziger DINSDAG 15 AUGUSTUS 1967 Het begint als een sprookje als wij zeggen: „Eens, héél, heel, lang geleden werd ons schitterende landschap van heuvelruggen, vallei en valleitjes ge vormd. Eigenlijk is het maar goed dat die koude bedoening die wij ijstijd noe men er kwam. Ons lieve vaderlandje zou zo vlak en kaal als een luis geweest zijn. Een stroom zo breed als het Hollands diep zou van zuid naar noord ons land doorsneden hebben. Die oer-rivier, om het zo maar eens te noemen, zou gestaag haar watervloeden naar zee gestuwd hebben. Achterberg, Veenendaal, Renswoude, Barneveld, ja ook, Amersfoort zouden nooit gesticht zijn. Het feit van de ijstijden staat levensgroot in het landschap afgetekend. En het is eigen lijk heerlijk, om zoals dit jaar voor het eerst, honderden en nog eens honder den mensen, onder Amerongen de monumenten uit de ijstijd, te kunnen laten zien. Men wandelt in de omgeving van die alleenstaande eik die op het punt staat op de Amerongse berg waar alle wegen van „de manege" op uit komen. Een fijn oriënteringspunt. Als men aan de vallei-zijde staat ziet men dit punt hoog liggen. Dan is er nog het allerhoogste punt bij de Bergweg van Amerongen naar Overberg. Tussen deze twee hoogten ziet men hoe er een inzinking aanwezig is. Daar nu is gedurende de derde ijs tijd, die ons land bereikt heeft, ge weldig veel smeltwater van de val leigletsjer overheen gevloeid. Voor de aardigheid moet men eens al wandelende in die schitterende omgeving, de ogen goed de kost ge ven. Men bemerkt dan dat overal wel diepe en ondiepere dalletjes aan wezig zijn. Als het door de gering ste afwijking in het heersende kli maatpatroon iets warmer werd be gonnen de ijsvelden die zo'n 150.000 jaar geleden de Eemvallei (nieuwe en veel juistere benaming voor de Gelderse Vallei) opvulden snel te smelten. tijd van opbouw en afbraak. Alleen is het een raadsel dat nog zo veel mensen als blinden aan dit alles voorbij gaan. Tienduizenden hebben er al gewandeld Wie evenwel zag buiten die ongemene schoonheid van dat ruige landschap het ware ont staan voor zijn geestesoog ontrollen. Dit jaar heb ik honderden mensen mee laten genieten van deze pracht en praal van Amerongens heerlijkste natuurschoon. Onze omgeving bezit nog meer van dit soort erosiedalen. De won derlijkste zijn die van onze onvol prezen Grebbeberg. Deze duikt als het ware weg in het stroomdal van de Rijn, sloot aanvankelijk de Eem vallei af, verrijst dan in het Rijk van Nijmegen bij Bergharen weer, om in de richting van Nijmegen en Beek weer de vorm van een stuw wal aan te nemen. Rijn, Linge, Waal en Maas hebben de Over-Betuwse en Maas en Waalse heuvelruggen compleet weggespoeld. De verbin dende schakel tussen Grebbe en Bergharen ligt onder een laag klei bedolven. Dat water kon alleen door de be roemde en landschappelijk zo won dermooie Darthuizer poort tussen Leersum en Maarsbergen. Daar is zoveel smeltwater doorheen gegaan dat het heuvelmassief uiteindelijk door de erosie ter plaatse gevloerd werd. In het zuiden evenwel bleef het bij overloopplaatsen in tijden dat de ijskoude smeltwaterrivier tussen ijswal en heuvelrugwal zo vol stond dat het tot aan de rand van de bedoelde inzinking kwam te staan en er bij golven oversloeg. Een gi gantisch gebeuren op zichzelf. Een Het erosiedal achter het Berghuis te Amerongen. Het is onbetwist het mooiste erosielandschap van ons land. Breed en majestueus met bij sterke regenval nog een snelvlietende regenbeek in de bossen. De onvolprezen Zwitserse vallei in het heuvelmassief van wat vanouds de Heijmenberg was schrijver ontdekte in het Oud-archief van Amsterdam dat daar rond 1600 een familie Van Heijmenberg woonde is tegelijk ontstaan met het ro mantische erosiedal bij het Ameron- gense Berghuis. Beide zijn dus ijs tijdsporen die zeer diep in het land schap achterbleven. Onze Zwitserse vallei is een smal, diep ravijn, erg mysterieus doordat er altijd een sche mertoestand heerst als het zomerse bladerdak van oprijzende beuken het natuurlijke talud en de gehele ero siegeul overhuifd. Het wonderlijkste verschijnsel bij zulke erosiedalen is de „drempel" die men telkens aantreft. Bij Ameron gen is de drempel onduidelijk door dat de weg die vóór langs het zoge naamde Waterloo-monument gaat juist over deze grindbak gaat. Want daaruit bestaat een dergelijke bar rière. In tomeloze vaart sleepte het over de heuvelrug gutsende smelt water fijn grint mee. Het vervloei- ingsgedeelte van deze gigantische smeltwaterbeken is dan ook zeer grintrijk en vrij vlak. Men moet zich voorstellen dat van daaruit het smeltwater verder naar lager gelegen terreinen rustiger af gevoerd werd over een vrijwel per manent bevroren ondergrond, die slechts in de zeer korte zomertijd aan de oppervlakte een weinig ont dooide. Het nauwe, diepe erósiëdal „De Zwitserse Vallei" in de Grebbeberg. De diepte van de insnijding komt het beste tot uiting in vergelijking met de mannenfiguur die op de bodem loopt. merkelijke verrassingen voor de na tuurliefhebber in petto. Wij troffen bij de Grebbe een klaterende spreng die langs de voormalige traambaan als een beekje de weg Grebbewaarts volgt. Bij Amerongen ligt langs het ero siedal een stuk bosgrond waar men nog steeds geen hoogte van kan krijgen. Bovendien bedenke men dat het tussen de heuvelrug en het ijsmas- sief in de vallei staande smeltwater in feite een enorm, langgerekt meer met ijskoud water vormde. Het wa ren toestanden die wij ons zo maar niet een, twee, drie kunnen inden ken. Zo'n heuvelmassief heeft soms op- Vijfenveertig „patiënten" en 15 ver zorgers worden deze week gehuisvest in het nieuwe gebouw van „De Wije Werelt". Zeven dagen lang moet er voor deze mensen gekookt worden, moeten ze bezig gehouden worden, moet er van alles aangesleept worden en moet er gezorgd worden voor een dagsluiting. Daar de organisatoren er van uitgaan dat de Veenendaalse bevol king het grote bedrag opbrengt, dat er mee gemoeid is en dat ook alle gas ten uit Veenendaal komen, houdt men ook de organisatie en de „voedsel- verzorging" Veens. Zoals elk jaar is de verzorging van de patiënten weer in handen van de kolon- ne Veenendaal van het Nederlandsche Roode Kruis en hebben de kolonnele- den een week vakantie genomen om deze mensen een prettige vakantie te bezorgen. Voor de werkers is 't slechts gedeeltelijk vakantie: de meesten zijn na afloop van zo'n week hard aan een paar dagen rust toe. Volgens de heer Middelhoven is de stemming in het vakantieoord uitste kend. „Het is eigenaardig, maar zater dag en gisteren hadden we heel veel be zoek, maar de meeste patiënten waren blij dat men weer vertrokken was. Men schijnt het liefst maar onder elkaar te zijn." De keukenstaf heeft het druk deze week. Men kijkt niet op een beetje eten of snoep, al weet men tevoren nooit wat moet worden besteld. „We hadden 200 flesjes bier meegenomen, maar met het weer zoals dit weekend, wordt er van bier en limonade bijna geen ge bruik gemaakt, maar wel wil iedereen een borrel hebben; zelfs de meeste da mes doen mee", aldus de heer Middel hoven. De patiënten slapen met ongeveer 5 personen bijeen in bungalows, die van uit een kantoortje bij het dagverblijf de gehele nacht in het oog worden gehou den. Indien er iets aan de hand is in een van de bungalows dan steekt men de lamp aan. Dit wordt direct opge merkt door de wacht, die te hulp snelt. In de enkele bungalows die niet vanuit de „wachtpost" zichtbaar zijn, slaapt een helpster, zodat er toch steeds hulp kan worden verleend. Enkele avonden hebben een georgani seerd programma. Zaterdagavond is de vorig jaar opgenomen film van de va kantieweek afgedraaid. Vanavond zal het Veenendaals Dameskoor een uitvoe ring geven, terwijl donderdagavond het Ritmeesterkoor zijn kunnen zal laten horen. Iedere avond verzorgt een gees telijke uit Veenendaal de dagsluiting. VEENENDAAL De stichting tot handhaving van de Statenvertaling houdt zaterdag 26 augustus een grote landelijke toogdag in Barneveld. De bijeenkomsten beginnen om 10 uur en 13.30 uur en worden gehouden in de Re- hobothkerk der gereformeerde gemeen te. Indien er in deze grote kerk niet voldoende zitplaatsen zouden zijn vo rig jaar werd een toogdag van deze stichting in Rotterdam door ruim twee duizend mensen bezocht is er nog een ander kerkgebouw beschikbaar. De sprekers op deze toogdag zijn pre dikanten van de Nederlandse hervorm de kerk, de christelijke gereformeerde kerken, de gereformeerde gemeenten in Nederland en synodaal en oud-gere formeerde kerk. Onder de sprekers zijn ds. F. Mallan uit Veenendaal en ds. J. v.d. Poel uit Ede. Bel: tot 17.30 u. van 17.30 19.30 ii. Zaterdags 16.30—17.30 uur KESTEREN De stations te Kes teren en Opheusden verwerkten in 1966 samen gemiddeld 824 reizigers per dag. Het aantal treinreizigers op het station te Kesteren bedroeg ge middeld 452 per dag. Hiervan waren er 233 in het bezit van gewone plaats bewijzen en 219 van abonnementen. Het stadion Opheusden verwerkte per dag gemiddeld 372 reizigers, waarvan er 187 gewone plaatsbewijzen bezaten en 5 abonnementen. Het drukste station langs de Betuwelijn was in 1966 Geldermalsen met gemiddeld 2689 reizigers per dag. Het station Hemmen - Dodewaard leverde het minste aantal treinreizigers af met 'n gemiddeld aantal van 172 per dag. De gemeente Kesteren eindigt met beide stations Kesteren en Opheusden wat betreft het aantal treinreizigers gemiddeld per dag op de vierde plaats achter de gemeenten Gelder malsen, Tiel en Eist Eenstemmig is de laatste tijd het oordeel dat de bodem achter het Berghuis ernstig ziek is. Er staat een beukenopstand die hoogstmerkwaar- dige groeivervormingen vertoont. Misschien schort daar wel iets aan de afwatering waardoor groeirem- mingen opgetreden zijn. Deze beuken zijn stuk voor stuk spelingen der natuur. Op willekeurige plaatsen verdeelt de stam zich. Er zijn com- RENSWOUDE In verband met het 100-jarig bestaan van het Nederland sche Roode Kruis heeft de directie van de PTT besloten dit jaar in plaats van in 1968 een serie Rodekruispost- zegels met toeslag uit te geven. Deze bijzondere postzegels zullen aan alle postkantoren tot en met 30 septem ber 1967 verkrijgbaar zijn. De serie be staat uit zegels met de volgende fran- keerwaarden: 12, 15, 20, 25 en 45cent. De zegels behouden hun geldigheid voor frankering tot en met 31 decem ber 1968. Naast de verkoop van deze zegels aan de postinrichtingen zullen deze ook worden verkocht door de plaatselijke afdelingen van het Nederlandsche Roo de Kruis, die daadwerkelijk aan de Post zegelactie 1967 deelnemen. In Renswoude zullen deze zegels huis- aan-huis te koop worden aangeboden in zakjes ter waarde van f 2,50 (inhoud: 5 zegels van 12 plus 8 ct. 5 zegels van 20 plus 10 ct.). OPHEUSDEN Morgenavond wordt in café Broekhuyze een vergadering ge houden door de voetbalafdeling van de Opheusdense sportvereniging „Sparta '57". Tijdens deze vergadering zal met de spelers van gedachten worden gewis seld over de komende competitie. VEENENDAAL De 17-jarige be stuurster van een bromfiets, mej. N. V. uit Veenendaal werd licht gewond toen zij maandag op de Kerkewijk te krach tig remde en viel. Haar brommer werd beschadigd. plete nevenstammen gevormd. Een spant de kroon en werd een hele verzameling van grillig gevormde „stammen". Zo'n kris-kras door el kaar groeiend samenspel van takken kan ergens tegen een andere stam stoten. Wat dan gebeuren kan is op zeer frappante wijze waar te nemen. Een dunnere tak uit een van de stammen komende raakte een andere stam, vergroeide er mee, had eerst nog een verloop van twee tegen el kaar groeiende stammetjes die als spleet een zichtbare „scheiding" heb ben en dan ineens gaat het verder als een dikke stam. Het bekijken waard voor wie nu eens met bizarre boomgroei kennis wil maken. Zo is er rond die merkwaardige erosiedalen heel wat te zien waar men als geïnteresseerde wandelaar nu niet direct op let. Veel in de na tuur heeft zo zijn verborgenheden. Een gelukkig mens is het die voor dit alles oog heeft. Die behoeft slechts nauwlettend rond te kijken. OPHEUSDEN Op zaterdag 19 en 26 augustus organiseert de Opheusden se hengelaarsvereniging „Het Alfertje" een hengelconcours in het kanaal bij het Lingegemaal. Beide wedstrijden be ginnen 's middags om 2 uur en zijn uit sluitend bestemd voor leden. In totaal zijn 20 prijzen beschikbaar. De prijsuit reiking vindt plaats tijdens de grote le denvergadering, die vrijdag 15 septem ber in hotel „De Zwaan" wordt gehou den. VEENENDAAL De postduivenver eniging hield een wedvlucht vanaf Par kestone (Eng.). De duiven werden ge lost om 10.30 uur. De eerst aankomen de duif arriveerde om 13.23.46 uur. J. Geerenstein 1 en 6; E. Sukkel 2, 7, 12, 13, 19, 21; J. van Amerongen 3, 17; C. Asselt 4; N. v. Barneveld 5, 16; C. Diepeveen 8; Th. Harmsen 9; G. Hei- kamp 10, 11; R. v. Doorn 14, 20; P. W. v. Zetten 15; Joh. v. Manen 18; A. J. v. d. Kolk 22. ADVERTENTIE Vreemd, dat U niet eerder op het idee kwameen nieuwe bril Ineens merkt U hoe anders U kunt zijn. Een markanter per soonlijkheid. U voelt zich spor tiever vrijer. Ja, en ook aan Uw omgeving is het te merken. Meer belangstelling? Meer respect?... Gewoon door een nieuwe bril. OPTIEK KERKEWIJK 17 - VEENENDAAL VEENENDAAL Zondagavond werd door de politie de 55-jarige bromfietser G. J. S. uit Veenendaal aangehouden. S. was door een overmatig gebruik van alcohol niet meer in staat zijn vervoer middel naar behoren te besturen. Hij kreeg in de cel gelegenheid nuchter te worden, alvorens hij zijn woning mocht opzoeken. ÖPHEUSDEN De Opheusdense hengelaarsvereniging „Het Alfertje" houdt op vrijdag 29 en zaterdag 30 sep tember een grote bazaar in de achter zaal van hotel „De Zwaan". De op brengst hiervan is bestemd voor de kas van de vereniging. Voor de bazaar wordt een grote belangstelling verwacht. VEENENDAAL De E.V.P.V. „De Luchtreiziger" nam deel aan de wed vlucht vanaf Parkstone (Engeland). De duiven werden om 10.30 uur in vrijheid gesteld. De eerste meldde zich bij de heer J. W. Kerseboom. De totale uitslag is J. W. Kerseboom 1; H. Drost 2, 5; F. Spies 3; W. J. v. Dam 4, 7, 8, 9; W. Schakel 6. VEENENDAAL De 19-jarige Vee- nendaler Mees van Ginkel, die vorige week met zyn bromfiets tussen Rens woude en De Klomp tegen een boom reed, is dezer dagen in het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht aan zijn verwondingen bezweken. Het jeug dige slachtoffer is na het ongeluk niet meer bij kennis geweest. KESTEREN De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro- dukten bedroegen maandag 14 augustus als volgt: bramen EI 2832 per doosje a 250 gram. Aanvoer 1500 doosjes. Aardbeien EI 5459 per doosje a 250 gram. Aanvoer 500 doosjes. Wijn pruimen EI 275309, E II 262271, I 230—238, 11+ 175—186, II 136—137. Aanvoer 2 ton. Washington EI 172 182, EII 156—161, I 143—157, 11+ 96110, II 6263. Aanvoer 2 ton. James Grieve EI 6570: 4042, EI 70—75: 46—53, EI 75—85: 50—54, EH 65—70: 35—38, EII 70—75: 42—47, EII 7585: 4049. Aanvoer 12 ton. Yellow Transparant EI 6070: 2630, EI 70—80: 40—46, EII 60—70: 18—20, EII 7080: 3842. Aanvoer 16 ton. Stark Earliest EI 6065: 40—50, EI 65—70: 56—63, EI 70—75: 74, EI 7580: 80. Aanvoer 8 ton Mantet E I 65—75: 77, EH 75; EI 75—85: 89, EII 81. Aanvoer 1 ton. Early Victoria EI 60—70: 27, EI 70—80: 33, EII 60—70: 24—25, EII 70—80: 28—31. Aanvoer 3 ton. Precose de Trevoux EI 5055: 44—46, EI 55—60: 56—63, EI 60—70: 7174. Aanvoer 10 ton. N.H. Suiker peren EI 5565: 3638. Aanvoer 3 ton. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld. UTRECHT, 14. aug. Aangevoerd 365 dieren. Prijzen: luxe paarden f 1250- f 1575; werkpaarden f 1200-f 1500; oude paarden f 800-f 1475; 3-jarige paarden f 800-f 1175; 2-jarige paarden f 700- f 875; veulens f 300-f 600; hitten f 675- f 850; slachtpaarden f 2,80-f 3,70 per kilogram geslacht gewicht; jonge slacht paarden f 3,70-f 4,10 per kg geslacht gewicht. Handel matig. ELST Naar wij vernemen, zou dezer dagen het bekende rijtuigenmuseum „Het Braghte Land" aan de Vissers weg te Eist, eigendom van de heer B. Drost te Rhenen, zijn verkocht aan de heer De Wijs te Bunnik. Het zou de bedoeling zijn van de nieuwe eigenaar de rijtuigen te laten verdwijnen en iets anders in het gebouw te exposeren. Tevens zou het in het voornemen liggen van de heer De Wijs om achter het gebouw een ruimte in te richten voor het vertonen van cultu rele films. De heer De Wijs is momenteel directeur van het Nederlands Instituut voor Culturele Voorlichting.

De Vallei | 1967 | | pagina 3