Oevers bij Sjanghai galmen propaganda Prins Karei van België zou opgelicht zijn Vaticaans weekblad sensatie-artikelen over Ned. katholicisme Johnson over Vietnam zeer bezorgd tegen SABOTAGEPOGING BIJ R.A.F.-RADABPOST Scheuring BLOEDIGE BOTSINGEN IN KANTON EN TSINGTAO OMYL MEN KRIJGT ER SCHOON GENOEG VAN Voor liefst 25 miljoen Suez-Kanaal nog wel jaar dicht AARDBEVING TREFT DORPJE Man vermoord om uitkering van verzekering De baj es niet zo groot W eerrapporten uit Europa 2 s 17 16 18 18 16 8 0 8 16 8 0 18 0 0 0 0 0 0 0 Tolk van NAVO vermoord ONDERZOEK Papandreoe jr. zou t.b.c. hebben Bloemen brengen sfeer MONGOLEN RODE GARDE GRAUW Willy Brandt had motorpech Eindelijk een huis Zeg het met bloemen! DADER ONOPGEMERKT VERDWENEN Geen spoor BETOGINGEN Explosie op kruiser in Brazilië insectendoder. Eén spuitbus voor alle kamers van uw huis. DINSDAG 15 AUGUSTUS 1967 (Door Link van Bruggen) SJANGHAI Na dertig uur op de Jang-Tse Kiang voor anker te hebben gelegen, werd de Straat Soenda einde lijk toegestaan naar Sjanghai op te stomen. De vrachtvaarder, die slechts duizend ton katoen, sisal en klapper olie heeft af te leveren het lossen van zulk een hoeveelheid geschiedt ge woonlijk binnen een etmaal bevindt zich thans op het grauwe water van de Wangpo, waar hij midstrooms aan twee boeien is geslagen. Voor de boeg en achter de schroef liggen tientallen andere koopvaardijschepen: Chinezen, Duitsers, Grieken, Zweden, Noren, En gelsen en Denen. Ook zij wachten op het verlossende woord naar een van de kaden te mogen manoeuvreren. Van het sloependek af en ook van uit mijn hut heb ik een onvergetelijk uitzicht op het vlak voor me liggende centrum van de stad. Het is avond nu; de strakke contouren van de nog van voor de oorlog daterende gebouwen zijn verdwenen. Chinese karakters van een uitsluitend robijnrode kleur lijken BRUSSEL Prins Karei, oom van koning Boudewyn, die als regent is op getreden van de bevrijding in 1944 tot aan de terugkeer van zijn oudere broer, ex-koning Leopold III, heeft nooit de toelage gebeurd, vier miljoen frank, die het Belgische parlement hem aan het einde van het regentschap had toegekend. PRINS KAREL toch toelage PARIJS Michel Safirstein (28), se dert vier jaar conferentietolk (Frans- Engels) bij de NAVO in Parijs, Is in de nacht van zondag op maandag in zjjn woning in de Rue Pergolèse in Parijs door een onbekende met twee revolver schoten vermoord. Het motief van de misdaad is niet bekend. Men vermoedt evenwel persoonlijke redenen. Roof of diefstal schijnt uitgesloten te zijn want Safirstein had vrijwel al zijn bezittingen verhuisd naar Brussel, waar heen hij eerstdaags met de NAVO zou trekken. Volgens getuigenis van medebewoners van het flatgebouw onder wie Larry Collins, de schrijver van „Brandt Pa rijs?" heeft de moordenaar om één uur in de ochtend aangebeld bjj Safir stein, die toen nog niet naar bed was. Na een woordenwiseling en een kort gevecht zou de bezoeker drie revolver schoten hebben gelost waarvan er twee Safirstein in de borst troffen. Onmiddel lijk daarop hoorden de getuigen iemand hals over kop weghollen en een auto wegrijden. Safirstein, die in het gebouw gelijk vloers woonde had nog de kracht om de hal over te steken en de concierge te waarschuwen. Deze alarmeerde de poli tie. Toen die ariveerde was Safirstein reeds bewusteloos. H(j overleed op weg naar het ziekenhuis. BELGRADO Na de eventuele her opening van het Suezkanaal zal het ze ker nog een jaar duren voordat het weer geheel geschikt is voor de scheep vaart, zo berichtte gisteren het Zuid- slavische persbureau Tanjug uit Kairo. Het persbureau haalde uitspraken aan van Egyptische deskundigen die hadden gezegd dat de bodem van het Kanaal bedekt is met tonnen zand, die uit de woestijn in het Kanaal zijn ge waaid. Het normale baggerwerk is se dert het begin van de oorlog met Israël gestaakt. Een groot deel van de installaties voor het baggerwerk is tijdens de oor log vernietigd of beschadigd. Volgens de Egyptische deskundigen kan het Ka naal binnen drie maanden weer ge schikt worden gemaakt voor gebruik door kleine schepen. Het zou echter ten minste een jaar duren voordat het Suezkanaal weer in de oorspronkelijke staat zou zijn van voor 5 juni. In mei van dit jaar echter heeft prins Karei de Belgische regering gevraagd het toch maar uit te keren. Als reden gaf de prins op dat de kosten van zijn personeel zo opgelopen waren. Was dat de werkelijke reden? Het lijkt voor twijfel vatbaar nu bekend is geworden dat prins Kare. in april een klacht heeft ingediend bij de Brusselse procureur des konings. Prins Karei zou het slachtoffer geworden zijn van ver duistering, gepleegd door een aan de Rivièra gevestigde Belg die als beheer der van een aanzienlijk deel van zijn vermogen optrad. Prins Karei zou voor een 25 miljoen gulden zijr opgelicht. Hij had bezittin gen in België, Corsica, Zwitserland en aan de Rivièra, ondergebracht in een aantal vennootschappen, die in Zwitser land gevestigd waren (met het oog op de belasting is dat een voordeel), doch hij zou daaruit al een hele tijd geen in komsten meer hebben getrokken. In Brussel doet men bijzonder ge heimzinnig. De hoofdcommissaris van de Brusselse politie, De Gryse, moet een bezoek aan Nice hebben gebracht om daar „een Belg" te verhoren. Wat dit verhoor heeft opgeleverd weet nie mand. Ook weet men niet welke de re sultaten zijn van het onderzoek dat het parket van Nice heeft ingesteld. Bij navraag krijgt men de indruk dat iedereen met vakantie is en dat het nog wel enige tijd zal duren voor de finan ciële toestand van Prins Karei steeds een nogal mysterieuze figuur die zeer lang in onmin met zijn familie heeft ge leefd uit de doeken wordt gedaan. ATHENE De Griekse minister van Binnenlandse Zaken, Patakos, heeft op een persconferentie gezegd, dat de voormalige Griekse minister Andreas Papandreoe, die gevangen zit op beschuldiging van hoogverraad, geklaagd heeft dat hy aan tbc ïydt en om bespoediging van z(jn zaak heeft verzocht. Andreas Papandreoe, zoon van de voormalige premier George Papan dreoe, werd in april gearresteerd toen het Griekse leger de macht in Grie kenland aan zich trok. Andreas werd naderhand van hoogverraad beschul digd. Volgens Patakos is het enige wat de gevangenisarts van Andreas kan zeg gen, dat zijn bloed niet in orde ia. Patakos verwacht dat over ongeveer drie weken Andreas officieel in staat van beschuldiging zal worden gesteld. STUTTGART (Duitsland) Twintig Britse toeristen zjjn met lichte verwon dingen naar een ziekenhuis vervoerd, nadat hun Belgische autobus in botsing was gekomen met een vrachtwagen op de autoweg. ADVERTENTIE f*En het zit 'm nietj in de grootte van het boeket, maar in de manier waarop u het neerzet tegen éje duisternis te zijn aangeplakt Ook met neonlicht, dat overigens pre cies om tien uur wordt uitgedraaid, wordt boven de flauw verlichte straten van Sjanghai communistische leuzen uit het bekende rode boekje uitgedra gen. Aan stuurboordzijde, precies in het midden van de zich daar bevindende kade, staat een gigantisch portret van partijvoorzitter Mao opgesteld, dat door indirect schynwerperlicht wordt bestreken. Aan het gezicht van China's grote man is bepaald niet te zien dat het systeem, hetwelk hij belijdt, door persoonlijke twisten in de hiërarchie verscheurd dreigt te worden. Hjj is de personificatie van de vaderlijke figuur, die met begrijpende ogen en een wijze glimlach de hand ten groet opheft. Dat het om een nogal jeugdige repro- duktie van de thans 74-jarige leider gaat, moet zelfs zijn méect kritiekloze aanbidders onmiddellijk opvallen. Door een van de poortjes van m'n hut zie ik twee rode wachten over dé railing hangen. Naar hun gezichten te oordelen, zijn het Mongolen jonge mannen van misschien 25 jaar. Aan hun gordel hangt een pistool, dat aan een dunne, lange riem is bevestigd. Ze kijken verveeld naar de passe rende jonken, waarvan de donkere zielen zo weinig wind vangen dat alle opvarenden moeten wrikken en pedde len om enige vaart te kunnen houden. Van het opstomen naar Sjanghai een tocht van misschien twee uur heb ik in journalistiek opzicht dan, van de eerste tot de laatste minuut genoten. Het was alsof ik een totaal onbekende wereld binnenvoer. Er za ten heel wat sinistere puntjes aan, die inzicht en overzicht gaven. De onvermoeibare klessebessers van Ier is dan de Nieuwe Waterwag, leken te galmen van propaganda. Door de ontelbare luidsprekers, die waren op gesteld, klonken opgewonden mannen- en vrouwenstemmen. Zo nu en dan werd het indringende gepraat afgewis seld door opzwepende liederen en marsmuziek. Hoewel een schip, waar op men zich bevindt, toch bepaald niet geluidloos door het water klieft, ver ging horen en zien je dikwjjls. De onvermoeibare klesebessers van het rode rijk, zo wist een Chinese sche peling me te vertellen, riepen op de ideologische eenheid te bewaren. De indoctrinatie waarmee ze nu al maan den bezig zijn, schalt van de vroege morgen tot de late avond door de stra ten, over pleinen, langs de walkant en in alle openbare selegenheden. De techniek is het bekende reciteren uit Mao's rode boekje, dat door Lin Piao, de aartsvijand van (6x7^-presi dent Lioe Sjao-tji, van een voorwoord is voorzien, en dat in een jaar tijd een bijna even grote oplaag als 't meest verspreide Boek aller Boeken: de bij bel, heeft gehaald Als de Chinezen net zo reageren als wy, zal de inhoud van het vaak oor verdovende gekrijs nog nauwe'yks tot hen doordringen. Men kan, zo wordt steeds opnieuw en op elk terrein be wezen, ook van het goede genoeg kry- gen, om van het slechte dan maar niet te spreken. Er moeten ook genoeg be woners van communistisch China zijn, die al dat geblèr maar nonsens vinden. Een leesmoeheid moet er beslist ook zijn opgetreden. In het Westen spreekt men bijna uitsluitend van de muur kranten van Peking, maar heel China is één grote muurkrant geworden. Al varende over de Wangpo mer^k je dat de Rode Garde zich van alles heeft meester gemaakt wat beplakbaar of bekladbaar is. Dat kunnen fabrieks- muren of -pijpen zijn, maar ook daken en gevels van huizen en gebouwen, steigers, kaden en, niet te vergeten, schepen. Ik heb geen Chinese vrachtvaarder, sleepboot of lichter gezien, die niet een of andere propagandistische leuze droeg. De romp en de pyp van som mige schepen waren schilderyen ge lijk. Met rode en witté verf, in 't gun stigste geval met plakkaten, waren ze beklad en beplakt. Enkele kleinere vaartuigen waren vol behangen met ingelijste „etsen" van goud op rood, die tesamen een leerboek van het communisme zouden worden. Rode vlaggen met het hoofd van voorzitter Mao erop wapperden vaak nog boven de achtersteven. Sjanghai zelf is trouwens ook één groot geschrift met moeiiyk uitwis- bare opwekkingen. In deze grootste stad van de wereld (12 miljoen inwo ners) is geen gebouw onbevlekt geble ven. Op de lange boulevard, waarop ik bij daglicht kijk, vertonen de gevels een warreling van Chinese karakters in velerlei kleur. Bij het binnenstomen van Sjanghai is duidelijk te merken dat het om een metropool met een onvoorstelbaar gro te industriële produktie gaat. De be drijvigheid is haast nog intenser dan in de havens van Rotterdam. Van alles wordt er gelost en geladen. Het scheepvaartverkeer, vooral dat met zwaar beladen jonken, is als een on eindig voorbijtrekkend konvooi. Hoewel Singtau onder Tjuntsin dé marinehaven van Rood China is, lig gen op de Wangpo een groot aantal moderne oorlogsbodems afgemeerd. De meeste hiervan zijn torpedoboten, lan dingsvaartuigen en gewapende traw lers. Terwijl straaljagers van Chinese makelij door het luchtruim gierden, voer een van deze oorlogsschepen van middag met veel machtsvertoon voor bij. Elk stuk geschut was bemand. Men rende met lange granaten heen en weer, terwijl de lopen der kanons alle kanten werden uitgedraaid. Een misschien wat grauw getinte stad, dat Sjanghai, maar men hoort er, overdag zowel als 's nachts, het rusteloze lied van de arbeid. Gloed nieuw en stokoud schepen by voor beeld en haveninstallaties werken in volslagen harmonie naast elkaar. De Peruviaanse oud-president Manuel Prado is in een ziekenhuis aan de ge volgen van een hartaanval overleden. Hy was 78 jaar. Prado was staatshoofd van Peru van 1939 tot 1945 en van 1956 tot 1962. Hy verbleef al vijf jaar als balling in de Franse hoofdstad. Een beeld van de verwoestende uitArette, dat in het centrum van de be werking van de aardbeving in Z.W.- ving lag. Frankrijk. De verwoesting in het dorpje SAIGON President Johnson heeft een persooniyke boodschap aan de lei ders van de militaire regering in Zuid- Viëtnam gestuurd, waarin hy hen waarschuwde dat knoeieryen by de ko mende presidentsverkiezingen een zeer ongunstige indruk zouden maken op het Amerikaanse volk. Hij had zijn boodschap meegegeven met de twee speciale afgezanten die de vorige maand een bezoek hebben ge bracht aan Zuidoost-Azië, generaal Maxwell Taylor en Clark Clifford, een rechtsgeleerde uit Washington. Taylor maakte de inhoud van de pre sidentiële boodschap bekend in een tele visie-uitzending. „De president heeft in zijn boodschap aan premier Ky en het Zuidviëtnamese staatshoofd Van Thieu heel duidelijk laten uitkomen dat als er iets was wat het Amerikaanse volk van de Zuidviëtnamse regering zou kunnen vervreemden het vervalste verkiezingen zouden zijn, zo zei generaal Taylor. Hij voegde er aan toe: „Persoonlijk ben ik van mening dat zij de boodschap zeer ter harte hebben genomen". Amerikaanse vliegtuigen hebben gis teren opnieuw spoorwegemplacementen in de buurt van de Chinese grens in Noord-Viëtnam gebombardeerd. De be doeling van de bombardementen is Ha- nois voornaamste verbindingsweg met China voor het vervoer van oorlogs- materieel onbruikbaar te maken. VATICAANSTAD Het Vaticaanse weekblad l'Osservatore della Domenica schrijft vandaag de onderzoeken van de Italiaanse pers naar de r.-k. kerk in Nederland te betreuren. In een hoofd artikel wordt gezegd, dat de activi teiten van Nederlandse katholieken „ge- loofsfaciliteiten" zijn en geen extremis tische activiteiten zoals bepaalde Ita liaanse kranten hebben geschreven. De juiste houding, aldus l'Osservatore della Domenica, is met respect de ont wikkelingen af te wachten van de hui dige gistingen onder de Nederlandse rooms-katholieken. Het artikel was ge tekend door de directeur van het blad, Federico Alessandrini. Het in Rome verschijnende blad U Massagero en het in Milaan verschij nende blad Corriere Della Sera hebben beide artikelenseries gepubliceerd van bijzondere correspondenten over het rooms-katholicisme in Nederland. De artikelen zijn in grote lijnen kritisch gesteld tegenover de progressieven on der de rooms-katholieken en hun oecu menische activiteiten. Vandaag trekt Corriere della Sera een vergelijking tussen het nu aan de gang zijnde pastorale concilie in Ne derland en de Chinese culturele revo lutie. Het hoofdartikel in het Vaticaan se weekblad stelt, dat de Italiaanse pers achterop komt met de reportages over Nederlandse kerkelijke activi teiten. „Uit wat wy erover gelezen hebben, krijgen wy echter de indruk, dat de verslaggevers met hun aandacht bly- ven steken by de extreme gevallen en niet toekomen aan de werkelykheid als geheel, waarby zelfs dikwijls de histo rische omstandigheden niet ter sprake komen „In landen met een gemengde gods dienst heeft katholiek-zijn eeuwenlang betekend anti-protestant zyn. Het om zetten van deze negatieve houding in een positieve is altyd moeiiyk... Maar als het geloof diep leeft, kan het niet anders of deze moeilijkheden worden opgelost ten bate van allen. Hierop wachten wy met respect, omdat we ervan overtuigd zijn dat hetgeen wat wordt gemeld geloofsfaciliteiten zijn en geen manifestatie van intellectualis me," aldus het hoofdartikel in l'Osser vatore della Domenica. ADVERTENTIE Dubbel dankbaar ._ta deg1- op deze mooiste JOHANNESBURG Twee mannen en een vrouw, betrokken bij een kom- plot tot oplichting van een verzeke ringsmaatschappij, zijn maandag door een rechtbank in Johannesburg ter dood veroordeeld. Op 25 mei 1964 was een 40-jarige zakenman, Albert Joseph Jackson, dood in zyn auto aangetrof fen met een kogel in zijn hoofd. Kort tevoren had hij een hoge levensverze kering afgesloten met zijn vrouw als begunstigde. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de man, die in ernstige financiële moeilijkheden verkeerde, zich had la ten vermoorden om zijn echtgenote de verzekeringssom van drie ton te laten opstrijken. Het echtpaar had twee „moordenaars" gehuurd voor het „kar wei". Deze lieden stonden nu samen met de vrouw terecht. SALISBURY By een gevecht in Noord-Rhodesië zyn zondag vyf negers door de Rhodesische regering als ter roristen gebrandmerkt, en twee neger soldaten van het Rhodesische leger ge sneuveld. In het maandag in Salisbury uitgegeven regeringscommuniqué wor den verder geen byzonderheden over dit gevecht gegeven. BONN Als gevolg van motorpech, met een vliegtuig arriveerde Willy Brandt, de Duitse minister van Buiten landse Zaken, gisteren drie uur te laat in Washington, waar hij zal deelnemen aan de besprekingen van bondskanse lier Kiesinger met president Johnson. Kortgeleden was in Boekarest een de fect ontdekt aan het vliegtuig, waarmee Brandt op het punt stond uit Roemenië terug te keren naar Bonn. Een onder zoek naar enkele verdachte omstandig heden rondom dit voorval is nog gaande. Kort nadat Brandt gisteren met een viermotorige Boeing-707 was vertrok ken van de luchthaven Keulen, viel de uiterst rechtse motor van het toestel uit. De piloot besloot uit te wyken naar het vliegveld van Frankfort. Onderweg liet hy een groot deel van de benzine uit de tanks lopen om veiliger op drie motoren te kunnen landen. In Frankfort stond een reserve-toestel gereed en met drie uur vertraging kon Brandt zijn reis naar Amerika beginnen. Bondskanselier Kiesinger was zondag al naar de Verenigde Staten gevlogen. r DUSSELDORP De minister van I k-V" Wf I l op vrije voeten gesteld moeten wor- g den. Hii heeft het besluit moeten ne- 5 I uujkl, zuiien uuk uegeneri zuriuer j i eerder strafregister worden vrijgela- J J op hun strafregister staan. Alleen het bouwen van nieuwe ge- vangenissen kan een einde maken g aan de huidige overbevolking van de j cellen, aldus de minister. ADVERTENTIE Want ook moet LONDEN Het Britse ministerie van Defensie heeft tot gistermiddag een sabotagepoging aan een streng bewaakte radarwaarschuwingsinstalla- tie van de RAF geheim weten te hou den. Zondag om half twee 's middags gelukte het een saboteur, zich een weg te knippen door de twee en een halve meter hoge omrastering van de inrich ting. Hij bracht daar een helse machine tot ontploffing, pal bij hoogst belang rijke instrumenten, die een onderdeel zijn van een installatie in de buurt van Maidstone in Kent, die een schakel vormt in de keten van waarschuwings stations van de N.A.V.O. Hoe het is gelukt om ongemerkt door het hek heen te komen rond het steun punt van de Britse luchtmacht, Clod- blow, is een raadsel. De geheime dienst en de politie stellen daar een uitgebreid onderzoek in. De sabotagepoging werd pas ontdekt, toen er binnen de omhei ning een bom ontplofte. Een patrouillerende militair van de RAF zag als eerste het verblindende vuur. De man sloeg onmiddellijk alarm. Maar het had al te laat kunnen zyn, zo dicht was de explosie by vitale on derdelen van de inrichting. Het Britse ministerie van Defensie heeft zelfs moeten toegeven, dat de in dringer op verscheidene plaatsen heeft geprobeerd door het hek heen te komen. c .2 K ■S 8 35 Den Helder zw. bew. Ypenburg zw. bew. Vlissingen zw. bew. Eelde licht bew. De Bilt half bew. Twente zw. bew. Eindhoven zw. bew. Zd.-Limburg zw. bew. Helsinki lichte regen Stockholm licht bew. Oslo regen Kopenhagen regen Londen zw. bew. Brussel zw. bew. Luxemburg zw. bew. Parijs licht bew. Bordeaux onbew. Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locamo Belgrado Rome Madrid Mallorca Lissabon zw. bew. onbew. regen half bew. regen geh. bew. regen zw. bew. zw. bew. half bew. onbew. onbew. onbew. d E s c X s 0) <u Z w 7 w 3 zw 4 wzw 9 zw 17 9 wzw 19 9 zw 9 zw 17 7 zzo 23 w 21 no 19 2 zzo 20 2 zw 21 zw 7 wzw 15 9 zw 19 zzo 21 0.2 windst. 20 0 n 27 z 21 0.4 zw 21 5 zw 21 10 w 10 wzw 17 3 23 w 25 windst. 26 windst. 32 windst. 26 nw 27 Dat bleek uit platgetrapt struikgewas langs de omheining. Hy wist ongezien te ontkomen. De wacht rukte onmiddeliyk uit en de hele inrichting van de RAF werd door de politie omsingeld. Op alle we gen in de buurt werden auto's aange houden, maar van de dader ontbreekt elk spoor. De dichtsbijzijnde verkeers weg loopt by na vyf kilometer van het waarschuwingsstation. Op de basis staat een aantal grote schaalvormige reflectoren, waarmee ra darwaarnemingen worden verricht. Gis teren werd er op het terrein ertussen druk gepatrouilleerd door de politie van de luchtmacht met honden. In april werd er in een nieuw ver bindingscentrum van de RAF ten wes ten van Londen groot alarm geslagen. De politie had toen een annoniem tele foontje gekregen dat er een helse ma chine zou ontploffen. De gebouwen werden snel ontruimd maar er gebeurde niets en er werd niets verdachts ge vonden. T\e scheuring in het internationale communisme, veroorzaakt door de breuk tussen Moskou en Peking, begint op alle terreinen door te werken. Het in de hoogste regionen begonnen twistgesprek over de lyn van Mao en de lyn van Kroestsjef, is thans in alle communistische partyen al pogen sommigen het te verdoezelen als splijtzwam werkzaam. Dat is nog weer eens duidelijk ge bleken op het congres in Havanna van revolutionaire bewegingen in Noord- en Latijns Amerika. Jaren lang zijn de Russen de trouwe steun en toeverlaat van Fidel Castro, de gebaarde langprater uit Havanna, geweest. Zij hielpen hem op zijn eerste schreden als rood-dictator, zij steunden zijn regime als het weer eens erg wankel stond en poogden in de be faamde crisis over de raketten, zijn land tot een meer dan gewone satel liet te maken. Daarna zyn de Chinezen gekomen. Het begon met deskundigen op aller lei, maar vooral op terreur-terrein. Zij boden onzelfzuchtiger hulp dan de Rus sen. Zij vroegen niet om directe beta lingen en maanden niet om meer aan FIDEL CASTRO toch naar Peking de economie dan om de macht en groot heid van Cuba te denken. Dat wil weer niet zeggen, dat de Chi nezen als louter suiker-oompjes kwa men. De ongetwijfeld gepeperde reke ning zal zeker te gelegener tyd worden gepresenteerd. En dan liefst op een tyd- stip dat Castro helemaal niet zint. /"«astro heeft zich al lang geleden opgeworpen als de vrijheidskam pioen van Zuid-Amerika. Daar hebben de tegenstellingen tus sen „zeer ryk" en „onnoemelijk arm" een tussenweg bestaat maar nauwe lijks voor een rijke voedingsbodem voor het Castrisme gezorgd. De talrijke revoluties boden meestal maar zeer kort of helemaal geen uit komst. Het was meestal maar een wis seling van onderdrukker. Geen wonder dat het vele van de allerarmsten te veel is geworden. In vele landen bestaat een min of meer geregelde guerrilla-beweging. Meestal is deze nog vrij zwak, omdat de wreedheden die van deze zijde wor den gedaan, het succes in economisch- financieel opzicht, tenietdoen. Vele Zuidamerikanen, vooral zij die enigszins kennis hebben kunnen nemen van wat Castro in Cuba heeft uitge voerd, zien in deze guerrilla's alleen maar een onderduiker in andere ge daante. Pogingen van gematigde en onver dachte zijde, als die van de Chileense president Eduardo Frey, om via zijn christen-democraten, die een meerder heid bezitten, de toestand voor de al lerarmsten nu eindelijk eens wat te verbeteren, vooral wat betreft landbe zit, lopen hopeloos langzaam, door het saboteren van de grondbezitters. ïyu is in Havanna een veroordeling van de Russische lijn gevolgd. Dit ondanks de pogingen van Kosygir. om bij Castro op enige steun en begrip te mogen rekenen. Wat de gevolgen direct zullen zijn. is nog niet duidelijk. Er kan in de guer rilla's splitsing voorkomen tussen hen die de harde lijn van Castro en Pe king verkiezen en hen die meer voor Moskou geporteerd zijn. Dat betekent dat de kracht van de guerrilla's verzwakt zal worden. Misschien zullen de werkelijk demo cratische bewegingen, die naar een ge weldloze, maar niettemin toch altijd zeer noodzakelijke hervorming streven, dan meer kans krijgen. Maar dat zal dan toch wel spoedig moeten gebeuren. Want de tijd dringt en de nood is hoog. PEKING Uit verscheidene delen van China kwamen gisteren berichten over bloedige botsingen tussen voor- en tegenstanders van partyleider Mao Tse-toeng. Volgens Radio-Tsingtao een havenstad in het noorden van China zyn honderden arbeiders elkaar te ïyf gegaan met messen, by- len en yzeren sta\en. Radio-Tsingtao deelde niet mee wanneer de botsingen hadden plaats gehad, maar gaf toe dat als gevolg van de onlusten de produktie ernstig was gestagneerd. Reizigers uit Kanton vertelden gis teren dat de onlusten daar onvermin derd voortduren. De gevechten in Kan ton zouden al aan ten minste tweehon derd mensen het leven hebben gekost. Radio-Kanton zendt al dagenlang geen eigen programma's meer uit, maar neemt de uitzendingen van Radio-Pe king over. Volgens het Zuidslavische persbu reau Tanjug zijn gistermorgen heftige betogingen begonnen voor het gebouw van de Russische ambassade in Peking Chinese soldaten legden een cordon rond het gebouw om te voorkomen dat groepen betogers het terrein van de ambassade binnendrongen. De betoging volgde op een Chinese nota, waarin de beschuldiging werd uitgesproken dat de bemanning van het Russische vrachtschip Swirsk van de Russische ambassade in Peking in structies had gekregen zich beledigend te gedragen tegenover een afbeelding van partijleider Mao Tse-toeng. De Swirsk is in de Chinese haven stad Dairen dagenlang het mikpunt ge weest van groepen Rode Gardisten. De kapitein kreeg geen toestemming de haven te verlaten. Pas na een protest telegram van premier Kosigin mocht het Russische schip vertrekken. RIO DE JANEIRO Een oitplof- fing in een van de ketels van een Bra ziliaanse kruiser heeft gisteren twee officieren en zeven matrozen verwond. Het oorlogsschip, de Barroso, voer voor de kust bij Rio de Janeiro met aan boord de Braziliaanse minister van ma rine en de commandant van de Brazi liaanse vloot. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 6