„Ze maken er een politieke zaak van Rumoer rond ir. Paulen in Duitse sensatiebladen Burton brak wereldrecord Tennistitel voor Marty Mulligan Rusland aan top Universiade in Japan door compromis gered VZC promoveerde naar 2e klas na doelpuntenfestijn tegen ZPB Valleivogels viert zaterdag het twintigjarig bestaan Wat doe je met trek 's avonds laat? Dan pak je zo'n lekker blikje vlees! Russische baanploeg voor WK Amsterdam Coureur Anderson overleden Amerika behield Wicihtman-Cup Lou van Burg gaat weer film spelen Jeugd-honkbalteam verloor van Italië Waardering voor grote judoka's Brooymans ontsnapte aan de dood Winst voor Davidson Hertogin in het water D.O.Y.O - ELINKWIJK Tien Nederlanders nemen deel Engelse wielerbond waarschuwt tegen gebruik van doping Produktieslag Golf U rijk Cees Stam blijft bij selectie WK 10-7 OVERWINNING IN IJSKOUD WATER Receptie en wedstrijd Commentaar Vals citaat Programma a.s. zondag Amateur ontdekt nieuwe ster Geslipt tijdens training Tennis EK jeugdzwemmen A.s woensdag Terrein Sportpark Panhuis Aanvang 6.30 uur Ambonezen onwelkom op Molukken Al uitverkocht Hogere eisen Bouwer gaskamers staat terecht DINSDAG IS AUGUSTUS 196/ DEN HAAG Twee Westduitse boulevardbladen, Bild en Morgenpost uit Hamburg hebben gisteren een felle aanval gedaan op ir. A. Paulen, die als chef de mission met de Europese atle- tiekploeg is meegeweest naar Montreal. Het Westduitse persbureau DPA ci teert Bild, dat schreef over een uitbar sting van woede van de Nederlandse atletiekfunctionaris, nadat de Europese ploeg op het vliegveld van Frankfort was aangekomen. Volgens Bild had de heer Paulen zich kwaad gemaakt over het feit dat Westduitse verslaggevers over de tocht naar Amerika vragen stelden aan Max Danz, voorzitter van de Westduitse Atletiekafdeling. Paulen zou volgens het blad daarna hebben ge zegd: ..Dat is toch volstrekt onhoud baar. Het is aldoor weer Danz, Danz en nog eens Danz. Het was toch een Euro pees team. Als men wat wil weten, had men mij de vragen moeten stellen." Volgens de krant zou Paulen tegen de Oostduitse atlete Karin Illgen gezegd hebben: „Met jullie hebben wij deze moeilijkheden tenminste niet." Verder zou de heer Paulen hebben verklaard: „Zo ver is het dus al weer gekomen: Deutschland, Deutschland über alles". Hetgeen Jürgen Ei Iers, verslaggever van Bild, bracht tot het commentaar: „Meneer Paulen, u gaat te ver. Bij ons in het vrije West-Duitsland kan een journalist spreken met wie en waar hij MOSKOU De afdeling wielrennen van de Russische sportbond heeft de ploeg baanrenners bekend gemaakt, die zal deelnemen aan de wereldkam pioenschappen, die op 23 augustus in Amsterdam beginnen. Geselecteerd zijn: heren, sprint: Omar Phakadze, Aleksander Agapow. 1000 meter tijdrit: Viktor Logunow en Igor Zelowalnikow. Ploegachtervolging: Sta- rrislaw Moskwin, Viktor Bykow, Mi- khael Koljusjew en Dzintaris Lacis (re serve voor deze ploeg is Vladimir Kusnetsow). Uit deze renners zal ook een keuze worden gemaakt voor de per soonlijke achtervolging. Dames, sprint: Irina Kiritsjenko, Va- lentina Sawina en Galina Jermolajewa. Achtervolging: Tamara Garkoetsjina. LONDEN De dertigjarige Britse autocoureur Bob Anderson is in een ziekenhuis in Northampton overleden aan verwondingen die hij opliep tijdens een trainingsrit op het circuit van Sil- verstone. Anderson, getrouwd en vader van twee kinderen, trainde voor de gro te prijs van Canada voor formule 1 wagens, die volgende week wordt ge houden. Hij slipte met zijn Brabham op het door de regen nat geworden circuit en botste tegen een betonnen paal. CLEVELAND Het Amerikaanse dames-tennisteam heeft maandag in Cleveland (Ohio) een beslissende 41 voorsprong genomen op Groot-Brittan- nië in het toernooi om de Wightman- Cup. Na de 31 voorsprong in de eerste dagen, zorgde Nancy Richey voor het winnende punt door de Britse Virginia Wade in de openingssingle van maan dag met 36 86, 62 te verslaan. Het Amerikaanse team dat verleden Jaar reeds beslag legde op de Wight- man-Cup, blijft dus in het bezit van deze trofee. De twee resterende partgen vormen nog slechts een formaliteit. BONN Lou van Burg, die onlangs aan de dijk is gezet als presentator bg het tweede Westduitse televisienet, gaat nu voor de film spelen. Lou (49) die in 1962 ook al werd ontslagen bij het eerste Westduitse televisie-program ma, zei ons gisteren: na elke ontslag bij de televisie maak ik 'n film. Lou van Burg werd ontslagen omdat hij in opspraak was geraakt door lief desperikelen. Hij had zijn vriendin An- gèle Durand (41) in de steek gelaten en zou een slippertje hebben gemaakt met zijn assistente, de gehuwde Ma rianne Krems (29). De film, waarin „Oom Lou" nu gaat meespelen, heet „Paradijs der vlotte zondaars". Lou moet daarin een ja loerse echtgenoot spelen. „Die rol zal mij niet moeilijk vallen. Ik ben zeer jaloers van nature". De film is opge bouwd uit verschillende episoden, waar in ook de befaamde komiek Willie Mil- lowitsch en de schaats-ster Hans Jür gen Baumler meespeelt Geza von Cziffra voert de regie. Na het ontslag van Lou van Burg heeft het tweede Duitse televisiepro gramma in Mainz Vico Toriani aange steld als presentator van de show. Het Gouden Schot, waarmee op 25 augus tus de Westduitse kleurentelevisie wordt ingeluid. Lou van Burg heeft bij de rechtbank in München een klacht tegen zijn ont slag ingediend. Een bedrag van hon derdduizend mark, hem aangeboden als pleister op de wonde, wees hij van de hand. O ANKARA Bij een autobotaing in Turkije zijn zondagavond 18 mensen gedood en 42 ernstig gewond. Een bus kwam in frontale botsing met een vrachtwagen» op de weg Konya-Istan- boel bij Eskisehir nadat de chauffeur van de bus op het laatste moment een veewagen die zonder licht reed had kunnen ontwijken. wil. Het is jammer dat ik als Duitser u dit moet zeggen. Het is jammer dat functionarissen voor schandalen zorgen, terwijl de sportmensen goed met elkaar omgaan'." Morgenpost schrijft dat de heer Pau len zou hebben geprobeerd een radio verslaggever, die met Max Danz wilde praten, de microfoon uit de hand te ruk ken met de woorden: „Het zijn altijd weer de Duitsers." De heer Paulen gaf het volgende com mentaar: „De heer Danz, die de reis als belangstellende meemaakte, heeft binnen de ploeg voortdurend weerstan den opgewekt door zijn aanmatigende optreden. Hij heeft willen doen voorko men alsof een Duitse atletiekploeg, ver sterkt met deelnemers van een paar an- CHICAGO Mike Burton, student aan de universiteit van Californië, heeft zondagnacht zijn eigen wereldrecord op de 1500 meter vrije slag met niet min der dan zeven seconden verbeterd. Bur ton zwom de afstand tijdens de Ame rikaanse zwemkampioenschappen in Chicago in 16 minuten 34.1 seconden. Het oude record stond sinds augustus van het vorige jaar met 16.41.6 op zijn naam. ROME Het Nederlandse jeugd- honkbalteam heeft de eerste wedstrijd van het toernooi om het Europese Ba be Ruth-kampioenschap, dat in Rome wordt gehouden, verloren. De Neder landse junioren moesten na een ner veus gespeelde wedstrijd met 11-6 hun meerdere erkennen in Italië. Met golf is een aardige cent te ver dienen. Dat blijkt weer eens uit de prijzen die op het spel staan in een golftoernooi op de veelbezongen links van St. Andrews in Schotland, dat van 5 tot 9 oktober wordt gehouden. Het toernooi is gedoteerd met ruim een half miljoen gulden. De premies vallen bij dit enorme bedrag niet uit de toon. Wie het bal letje in twee slagen in het gaatje van de zesde hole weet te krijgen mag iets leuks uitzoeken. Een jaar gratis rei zen per vliegtuig, een Rolls Royce of een Piper Cherokee vliegtuig. UTRECHT De minister van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk ad interim, proï. dr. G. H. Veringa, heeft aan de Nederland se Jiu Jitsu en Judo Bond in Utrecht een telegram gezonden met de vol gende inhoud: Van harte gelukgewenst met pres tatie Nederlandse ploeg Salt Lake City waarmede Nederlands vooraan staande plaats in judosport werd ge handhaafd stop gaarne overbren ging felicitaties aan gouden, zilve ren en bronzen-winnaars respectie velijk Ruska, Poglajen en Eugster. MÜNCHEN De Australiër Marty Mulligan heeft maandag voor ruim 4.000 toeschouwers de enkelspeltitel van het toernooi om de Beierse tennistitel in München op zijn naam gebracht. In de eindstrijd versloeg Mulligan, die reeds jaren in Italië woont en daar „Martino Mulligano" wordt genoemd, Wimbledon-finalist Wilhelm Bungert met 64, 36, 64, 64. De titel in het dames enkelspel ging voor de vierde maal naar de Duitse Edda Buding, die in de finale met 57, 61, 62 over Jan O'Neill-Lehane, achtste op de Australische ranglijst, zegevierde. LINKÖPING De Russische zwemmers en zwemsters hebben de derde dag van de Europese zwemkam pioenschappen voor junioren beheerst. Zowel bij de meisjes als bij de jongens werden twee gouden medailles behaald. De Nederlandse Marjan Janus eindigde op de vierde plaats op de 200 meter schoolslag in een tijd van 2 min. 56.3 sec. Zij bleef ver achter op de winnares, de Russische Irina Akova, die in de uitstekende tfld van 2 min. 47.0 sec. fi nishte. Gerda Lassooy reikte op de 200 meter rugslag niet verder dan een achtste plaats. RIJEN Jan Brooymans, de aanvoer der van de Tilburgse eerste-divisieclub Willem II is maandag tijdens zijn werk op een machinefabriek in Rijen aan de dood ontsnapt. Brooymans raakte be klemd in een machine maar door snel ingrijpen van een collega werd deze tijdig stilgezet. De Willem n-aanvoerder moest met een gebroken arm en inwen dige kneuzingen in een ziekenhuis in Breda worden opgenomen. dere nationaliteiten tegen de Ameri kaanse ploeg is uitgekomen. Ik zeg dit niet als Paulen, ik zeg dit als chef de mission van de Europese ploeg." „Ik heb inderdaad op het vliegveld gesteld, dat men voor inlichtingen be ter bij mij terecht kon dan bij de heer Danz, die eigenlijk alleen maar als sup porter is meegeweest. Ook al is hij dan voorzitter van de Westduitse atle- tiekbond. Het is waar dat de journalis ten naar Danz zijn toegekomen en dat ik toen heb gereageerd op de manier, die de Duitse kranten schrijven." „Het is natuurlijk typisch Duits om er het meisje Illgen bij te halen. Dat is per se niet waar. Z(j maken er een politieke zaak van. Mijn bezwaren en niet alleen de mijne, maar ook die van de heer Tacac uit Zuidslavië, die manager van het team was zijn dat de Duitsers met Danz voorop steeds hebben willen doen voorkomen of het voor alles een Duitse ploeg was. De uitlating over „Deutschland, Deutschland über alles" is zonder meer een vals citaat. Dat heb ik niet gezegd en ik heb ook bepaald niet geprobeerd een radioverslaggever zijn werk on mogelijk te maken. Ik heb die man al leen op de schouder getikt en gezegd: Het is beter om mij de vragen te stel len dan de heer Danz. Ik deed dit om dat Danz de man was, die door zijn aanmatigende optreden de eenheid in de Europese ploeg doorkruiste." „Onder deze omstandigheden bedank ik ervoor om als gast van de Duitse Atletiekbond woensdag en donderdag in Düsseldorf te zijn om jury d'appel te spelen b(j de wedstjjd West-Duitsland Verenigde Staten. Op het vliegveld van Fankfort heb ik al gezegd: Zoek voor mij maar een ander." SOUTHAMPTON De Australiër Owen Davidson heeft maandag in Southampton in de staat New York het invitatietoernooi van de Meadow Club gewonnen. Hij versloeg in de finale zijn landgenoot Ray Ruffels met 64, 75, 6—4. AMSTERDAM De Zaankanter Cees Stam die tot de geselecteerde amateur- stayers voor de wereldkampioenschap pen behoorde maar daarin, na de defi nitieve keuze van De Wit, Groenewegen en Helsloot niet meer voorkwam, is nu door de sportcommissie aangewezen als een „mogelijke" voor de achtervolgings- ploeg op de baan. Daarvoor namelijk heeft de Hilversummer Albert van Mid den inmiddels bedankt. De gegadigden voor de vier plaatsen in de achtervol- gingsploeg zijn nu: Klaas Balk (Bad hoevedorp), Gert Bongers (Voorst), Har- rie Jansen (Westzaan), Henk Nieuw- kamp (Borne), Marcel Pennings (Nieuw Vennep), Harrie van Piere (Uithoorn), Frans van de Ruit (Amsterdam) en Cees Stam (Koog aan de Zaan). Het team van VZC, dat de competitie afsloot met een promotie naar de 2e klasse bond. LONDEN Een nachtelijk feestje in de tuin van een landhuis in Ascot in Engeland bereikte zijn hoogtepunt, toen de 18-jarige Engelse troonopvol ger prins Charles een hertogin van 48 jaar volledig gekleed in het zwem bad trok. Dit is vorige week zondag gebeurd op het landgoed van Peter Palumbo, een vriend van de hertog van Edin- burg, de vader van prins Charles. Het feest duurde de hele avond. Ook koningin Elizabeth en haar man en prinses Anne, hun dochter, waren met honderd andere gasten aanwezig Toen men zich ging verkleden voor 'n zwempartij vertrokken de Koningin en haar man. De enige op het feest die niet het water in kon was Primrose, hertogin Cadogan: zij had haar badpak verge ten. De hertogin droeg een lange, blauwzijden japon. Zij drentelde wat heen en weer langs het zwembad en werd toen op zeker moment door prins Charles en de Pakistaanse prins Ali Moersjidabad, een man van 37 jaar, beetgepakt en tot grote vreugde van het hele gezelschap het zwembad ingetrokken. ADVERTENTIE (B.-elftal) DJAKARTA - Mohammedaanse par tijen en organisaties op de Molukken hebben er bij de Indonesische regering op aangedrongen af te zien van de plannen tot repatriëring van 300 Ambo nezen uit Nederland. Er zouden zich met teruggekeerde Ambonezen al conflicten hebben voor gedaan. De Mohammedanen schrijven die toe aan de trots en de westerse le vensgewoonten van de repatrianten. En passant wijzen zij erop dat de Ambone zen in Nederland de Indonesische re publiek toch eigenlijk hebben verraden. EREDIVISIE ADOFortuna '54 Go AheadNAC TelstarAjax DOS—NEC FeijenoordSparta V olendamXerxes/DHC DWSPSV SittardiaFC Twente GVAV-MW EERSTE DIVISIE HeraclesFC Den BosCh RCH-SW EindhovenSC Cambuur FC VW-HVC Vitesse—DFC De VolewijckersVelox RBCElinkwijk Willem IIHaarlem Holland SportAlkmaar/Zaanstreek TWEEDE DIVISIE Zwolsche BoysNOAD EDO—RODA JC ZFCHilversum Helmond SportVeendam WageningenDe Graafschap BaronieSC Drente HeerenveenExcelsior GooilandFortuna VI. Limburgia—AGOW Hermes DVS—PEC DEN HAAG Tenslotte zal de Universiade dan toch doorgaan. Van 24 augustus tot 5 september in Japan. Het gevaar, dat deze in 1949 gecreëerde en in Nederland wat onderschatte Studentenspelen, die om de twee jaar worden gehouden, ditmaal zouden worden afgelast, is afgewend. Zoals zo vaak was politiek de oorzaak van moeilijkheden, die bij Noord-Kerea begonnen. Het eiste, dat het onder de naam Korea het Olympisch stadion in Tokio zou mogen bin nenmarcheren. En verbond daaraan het dreigement dat het anders niet mee zou doen. Die eis werd verworpen. De Interna tionale Studenten Sportfederatie (FI- SU) is aangesloten bij het Internatio naal Olympisch Comité (IOC) en on derwerpt zich aan de door deze organi satie genomen beslissingen. Tijdens 'n vergadering van de FISU op Cuba in april kondigde Rusland aan: „Wanneer Korea zich terugtrekt zullen de Oost- europese landen de Universade 1967 boycotten." Hetgeen niet alleen impli ceerde dat er ongeveer tien van de 44 ingeschreven landen zouden afvallen, maar ook dat de Spelen door het ont breken van toonaangevende atleten uit Rusland aanzienlijk zouden devalueren. Japan realiseerde zich dat ten volle en liet weten dat de Universade in dat geval niet zou doorgaan, hoewel de kaarten voor de openingsceremonie in het gigantische stadion toen al waren uitverkocht. De Italiaan Primo Nebiolo voorzitter van de FISU reisde naar Japan om te bemiddelen. Zo ont stond het compromis. De ploegen zou den niet de naam van hun land dragen maar de naam van hun studentenorga nisatie. Tijdens een vergadering in Brussel werd dit voorstel aangenomen. En het IOC vond het best. De uit maximaal tien man bestaande Nederlandse afvaardiging zal daarom uitkomen onder naam NSSS (Neder landse Studenten Sport Stichting). Geldzorgen hebben de NSSS, ondanks subsidies van het Nederlands Olym pisch Comité en de Nederlandse Sport Federatie tot een totaalbedrag van ze ventienduizend gulden, genoodzaakt ho gere eisen te stellen aan de kandidaten voor de Universade dan twee jaar gele den. In 1965 vertrok een ploeg van zes tig man naar Boedapest, waar ruim ze ventienhonderd atleten uit 32 landen de universitaire sporthappening meebe leefden. Het programma van de Universade omvat aanzienlijk minder takken van sport dan de Olympische Spelen. De waarde van het evenement wordt bui ten studentenkringen soms in twijfel getrokken. Tot diepe teleurstelling van mr. J. C. Reuder, juridisch adviseur van de NSSS en bezeten van de gedach te sport bij de studenten populair te maken. „Men weet niet wat een Uni versade is", zegt hij. „Men heeft geen flauw idee hoe hoog het peil ligt. Bo vendien kan het een stimulans zijn voor studenten om sport te gaan be oefenen. Het is krankzinnig hoe weinig studenten er in Nederland aan sport doen." LONDEN De Engelse Wielren Unie heeft gisteren een waarschuwing uitge stuurd waarin wordt gezegd dat strenge maatregelen zullen worden genomen tegen renners bij wie het gebruik van stimulerende middelen wordt aange toond. De waarschuwing stond vermeld in een communiqué met de mededeling dat de profrenner Roger Newton uit het klassement van 't nationale kampioen schap op de weg was verwijderd. New ton, die tweede werd, kreeg bovendien 75 pond (750 gulden) boete omdat hij verboden middelen had ingenomen. WOERDEN Het regende doelpunten in het koude en naargeestige zwembad te Woerden tijdens de promotiestrgd tussen de ploegen van VZC en ZPB uit Ba- rendrecht. Zoals bekend is, moest VZC deze wedstrijd winnen om zich direct in de tweede klasse te kunnen spelen. Het Veenendaalse zevental kon met een 107 overwinning huiswaarts keren. De strijd was minder spannend dan de grote score zou doen vermoeden. VZC was overwegend in de meerderheid. Het koude water en vooral de te lage temperatuur boven water deed veel afbreuk aan de promotie naar de 2e klasse van de bond werd verwezenlijkt. vielen in het eerste rijpe appels van de De doelpunten spelgedeelte als boom. Fel als altijd startte de VZC- ploeg om de tegenstander direct al voor grote problemen te stellen. Evert van den Dikkenberg scoorde in een flits en onhoudbaar 1-0. Enkele ogenblikken daarna wist ZPB 1-1 te scoren. Cel Slot boom werd door twee spelers aangeval len binnen het vier-metergebied en dat betekende een strafworp. Dit was voor Evert van den Dikkenberg geen pro bleem en de stand was 2-1. Cel Slot boom kogelde vervolgens een hem toe gespeelde bal in (3-1). Keeper Henk van der Meer moest daarna enkele malen handelend optreden, want de VZC de fensie liet enkele steken vallen. De VZC- goalie stak wederom in een blakende vorm. Met een z.g. „taterbal" wist ZPB de score te verkleinen tot 3-2, maar Evert van den Dikkenberg toon de zich wederom een goede afmaker van de VZC-aanvallen en scoorde onhoud baar 4-2. Toch kwam ZPB terug en een gevaarlijke middenvoor kreeg even de ruimte en dat betekende 4-3. Nog voor het einde van het eerste spelgedeelte wist VZC de stand op 5-3 te brengen. Direct na het begin van de tweede spelfase wist ZPB de stand tot 5-4 te re duceren, maar wederom kreeg VZC een strafworp toegewezen omdat de ZPB- defensie langzaam maar zeker te veel aan de noodrem ging trekken. Dit bete kende 6-4. Weer wist ZPB de score tot een minimum te beperken doordat één van zijn aanvallers te veel ruimte werd gegeven (6-5). De derde spelfase werd een ware produktieslag. Voor de derde maal werd er een VZC-speler te zwaar aan gevallen achter de beruchte vier-meter- lijn. De strafworp werd wederom door Evert van den Dikkenberg onbe rispelijk benut en de stand was 7-5. Wim van der Meer en Cel Slotboom hadden weinig succes met hun rushes, maar het zaaide zoveel paniek in de ZPB-defensie, dat doelpunten niet uit konden blijven. Evert van den Dikken berg werd weer op maat bediend en zijn flitsende schot betekende 8-5. Met een afstandschot wist ZPB nog tegen te scoren (8-6), maar enkele fraaie aan- valscombinaites van de hele VZC-ploeg konden door middenvoor Van den Dik kenberg afdoende worden afgewerkt en VZC zat min of meer op fluweel bij de stand 10-6, waarmee het einde van de derde spelfase werd afgesloten. In het vierde en laatste spelgedeelte geloofde VZC het wel. De achterhoede kreeg steeds meer vat op de zeer wis pelturig spelende ZPB-aanvallers, die weinig kracht meer konden opbrengen om tot positieve acties te kunnen over gaan. De strijd was min of meer gestre den en de grote VZC-aanhang zong de promotie reeds tegemoet. Henk Uri schakelde de gevaarlijkste ZPB-aanval- ler vrijwel uit en Juul van de Boven- kamp bleef zijn nu bijna uitgespeelde tegenspeler zonder meer de baas. VZC speelde duidelijk op balbezit. Nog een maal kon ZPB het VZC-doel vinden, waardoor de eindstand op 10-7 voor VZC werd gebracht. Na het laatste fluitsignaal van de goed leidende arbi ter hesen zeven dolgelukkige maar zeer verkleumde VZC-spelers zich uit 't wa ter. Van alle kanten werden zij gecom plimenteerd. Na vele jaren is het weer zover, dat VZC in de waterpolowereld een naam van betekenis heeft gekre gen, want veel „zomerclubs" spelen er niet in de 2e klas van de bond. VZC heeft thans een ploeg, die ongetwijfeld in de 2e klas goed kan meekomen en dat is een prettig geluid voor de toe komst. STUTTGART De man die de mo biele gaskamers van de nazi's vrolijk opgeschilderde omgebouwde vrachtwa gens zou hebben ontworpen, staat heden in Stuttgart terecht. Het is de voormalige ss-majoor Albert Widmann, die hoofd-chemicus was aan het insti tuut voor criminologie van de te Ber lijn gevestigde hoofdzetel van de Duit se veiligheidsdienst. Widmann zou ook het „doeltreffendst" gasmengsel voor de gaskamers, waarin duizenden Joden de dood vonden, hebben uitgekozen. Het bevel om de mobiele 0askamers te ontwerpen, zou van SS-leider Hein- rich Himmler (der sanfte Heinrich) zijn uitgegaan, nadat Himmler een massa-executie had bijgewoond door een vuurpeloton waarvan hij onpasse lijk was geworden. SCHERPENZEEL Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de sportver eniging Valleivogels, houdt het bestuur op zaterdag 19 augustus een receptie in café Marktzicht, van 15.30 uur tot 17.30 uur. Hierna zal Valleivogels een wedstrijd spelen tegen Jonathan uit Zeist. De op brengst van de wedstrijd is voor de bejaarden. „Valleivogels" werd opgericht op 1 augustus 1947 vanuit de Chr. Jonge- lings Vereniging. De toenmalige voor zitter hiervan de heer B. Valkenburg Tzn. kwam met het idee om ook gedu rende de zomermaanden, de onderlinge contacten te handhaven. Zo ontstond er een voetbalclub. De oprichters wa ren B. Valkenburg Tzn., B. W. Hooijer, M. de Koning en H. van Santen, waarvan thans nog in 't bestuur zit ting hebben de heer B. Valkenburg, ere-voorzitter, B. W. Hooijer, secreta ris en M. de Koning, penningmeester, terwijl de heer H. van Santen de ver eniging nog als consul dient. Gestart werd met ongeveer 20 leden. Van jhr. Daniëls werd een stuk bosterrein ach ter de schietbaan beschikbaar gesteld, dat eerst ontgonnen moest worden. In de loop der jaren werd door eigen kracht een kleedlokaal gebouwd en een pomp geslagen. Het aantal leden steeg in de loop der jaren, zodat één terrein niet voldoende meer was. Er werd weer een stuk bosterrein ontgonnen en zo ontstonden er twee terreinen. Een historisch overzicht van Vallei vogels zou onvolledig zijn als de acti viteiten van oud-voorzitter de heer G. van Rootselaar onvermeld zouden blij ven. Hij moest enkele jaren geleden zijn functie om gezondheidsredenen neerleggen. De successen van het eerste elftal waren wisselvallig. Twee maal is Val- ADVERTENTIB VlCtt! Want dat is smakelijk en pikant op zo'n moment. En blikjes vlees kun je overal krijgen. leivogels in haar 20-jarig bestaan kam pioen geworden. De eerste maal in 1958/1959. Om in de 2de klas te kun nen doordringen moesten er promotie wedstrijden gespeeld worden tegen NSC uit Nijkerk. De wedstrijden werden echter verloren. Na enkele malen op de 2e of 3e plaats te zijn beland werden de Vogels in het seizoen 1962/1963 kampioen, waarna automatisch de promotie volg de naar de tweede klasse. Valleivogels zal het komende seizoen met 3 senioren elftallen en 4 jeugdelf- tallen aan de competities deelnemen. Onder de actieve leiding van voor zitter Th. Zegers werd in 1966 verlich ting aangebracht op het terrein, zodat er ook 's winters buiten getraind kan worden. Door allerlei acties o.a. 't or ganiseren van bazaars en verlotingen hebben de Vogels zich financieel kun nen handhaven. Onlangs werd een gro te verloting met als hoofdprijzen een auto, een televisie en een brommer succesvol afgesloten. Deze zomer werd één terrein onder handen genomen, hetgeen een flinke aderlating was uit de kas. Ook het kleedlokaal werd vergroot. Er is een grote toeloop van de jeugd en het gro te probleem waarmede het actieve be stuur kampt is het tekort aan jeugdlei ders en 't vervoer van de diverse elf tallen. Het huidige bestuur bestaat uit: Voorzitter Th. Zegers, secretaris, B. W. Hooijer, penningmeester, M. de Ko ning, leden: Fr. Osnabrugge, Joh. Bak ker, D. de Bas, A. v. Veldhuizen, J. v.d. Bovengamp, J. v.d. Wetering. LONDEN Het Britse koninklijke observatorium Greenwich heeft beves tigd, dat een onderwijzer in Huntingdon een nieuwe exploderende ster een z.g. nova heeft ontdekt in het ster renbeeld Delphinius. De nova heeft de naam „Nova Alcock" gekregen naar de ontdekker, de 55-jarige George Alcock. Alcock heeft de afgelopen zes jaar 800 uur doorgebracht in een ligstoel in zijn achtertuin om de sterren te ob serveren met een telescoop. Een woord voerder van het observatorium heeft meegedeeld, dat inlichtingen over de ster van de vijfde grootte zijn verstrekt aan observatoria in vijftig landen. Er zijn deze eeuw 17 Nova's ontdekt. De meeste zijn duizenden lichtjaren van de aarde verwijderd. De woordvoerder noemde Alcock een bekende en systematische waarnemer, die ook reeds een komeet heeft ont dekt. Hij zei dat amateurs een betere kans hebben op dit soort ontdekkingen dan de beroepsastronomen, die zich concentreren op bekende punten, terwijl de amateurs altijd zoekende zijn.

De Vallei | 1967 | | pagina 7