Veenendaals dagblad Regering garant voor tekorten van Spoorwegen Discussies voor en tegen bombardementen Buiten Weduwe bij overval in woning mishandeld evangen Egyptenaren Kiesinger akkoord met garantieclausule kernwapens WIJ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei inde Voortzetting van bedrijf dreigde in gevaar te komen LIJNEN MET VERLIES Goud voor Toon GESCHOTEN NA RUZIE OM KIND Man van 84 slaagde voor ri i examen PSP-kamerlid naar N.-Viëtnam TIEN TON VERF OP STRAAT Aardgasprijs voor industrie omhoog Twee mensen dood na slaapkuur in ziekenhuis Kans op buien neemt toe Honger tegen het rode boekje Oranje-tooi Jongen overleden na bedwelming GELDGEVERS WILLEN ZEKERHEID OVER NAKOMEN FINANCIËLE VERPLICHTINGEN OORZAKEN ORGANISATIE KUSSENSLOOP Dr. King wenst massa-betoging KLACHT TEGEN ARTS IN ONDERZOEK SCHOLIER Stier nam knecht op horens Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge licht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, Ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 16 AUGUSTUS I967 4Ie JAARGANG Op deze kaart uit de dienstre geling van de Nederlandse Spoorwegen zyn met dikke stre pen de spoorlijnen aangegeven die de N.S. uitsluitend niet verlies kunnen exploiteren. Het z(jn die lijnen, waarvoor de betrokken ge meenten strijden, maar waarvoor de tijdelijke steun van het rijk aan de N.S. geen oplossing biedt. i GENUA Het havenbestuur van Genua in Noord-Italië probeert de op varenden van het vrachtschip uit com munistisch China uit te hongeren om dat het schip politieke propaganda woert en weigert de haven te verlaten. De telefoonverbinding met de stad werd verwijderd en gisteren begon de politie een permanente bewaking. Na aankomst van het schip, de Li ming, waren er borden op dek gezet met communistische leuzen. Omdat po litieke propaganda aan boord van sche pen in buitenlandse havens is verbo den, was de gezagvoerder gelast te vertrekken. Deze had het bevel naast zich neergelegd. Daarop waren de vijf tig bemanningsleden aan dek versche- nene en hadden luidkeels uitspraken van hun leider Mao Tse-toeng staan zingen uit de Rode Boekjes. Ook wa ren er ankers neergelaten om hun standvastigheid te symboliseren. Gisteren bleven de demonstraties be perkt tot evenals in voorgaande da gen indrukwekkende partijen tafel tennis. T angs de wegen en wallen van het Gelderse boerenland, maar ge leidelijk ook meer en meer aange plant aan de straten van nieuwe woonwijken, demonstreren de l ij s- te rb es s en in bloem en vrucht hun steeds plezierige aanwezigheid. In mei/juni prijkten ze met ontelbare schermvormige trossen of tuilen van witte bloemen, die evenwel een on aangename geur verspreiden. Méér kwaad kan ik van onze boom niet leggen. Da kogelronde bessendie misschien oeter miniatuur appeltjes kunnen worden genoemd, groeien van groen naar geel, oranje en rood, rij pend in het laatst van de zomer. Een natuurbeschrijver van zeventig jaar geleden zegt dat de beziën „dezelfde kleursverandering hebben doorge maakt als de bovenste baan van onze nationale vlag, van oranje naar rood". Wij vonden er in onze jeugd weinig aan, want ze hebben een wrange, bittere smaak; toch konden we ze bij ons spel als afgeriste kralen gebrui ken voor halskettingen, armbanden of paardetomen en als we er niet gauw bij waren, hadden de lijsters, merels en spreeuwen de bomen al zwaar geplunderd, want die zijn er verzot op. Meestal bleven er echter genoeg over voor de dorpse guirlan- den en erepoorten. Die oranje lijs terbessen vormden nl. een zeer bruik bare versiering op de „oude" konin ginnedag (31 aug.), ja ze waren mèt de struikhei en de goudsbloemen bij de feestelijkheden feitelijk onmisbaar. 16-8- 67 A. B. WIGMAN LONDEN De Britse regering is niet van mening, dat de politiek der Verenigde Staten in Viëtnam is gewij zigd als gevolg van bombardementen vlak bij de Chinese grens. Dit heeft een woordvoerder van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken verklaard. Hij legde deze verklaring af, naar aan leiding van een telegram, dat acht la- bourafgevaardigden van het Lagerhuis aan premier Wilson zonden. In dit tele gram verzochten zij hem op korte ter mijn te verklaren dat Engeland gekant is tegen uitbreiding van de oorlog in Viëtnam. Zij beschouwden deze uitbrei ding als een feit door de recente Ame rikaanse bombardementen op Hanoi en het grensgebied tussen Noord-Viëtnam en China. WASHINGTON De uitlatingen van senator J. W. Fulbright met betrekking tot de uitbreiding van de bombarde menten op Noord-Viëtnam tot gebieden vlak bij de Chinese grens, wat door hem „bijzonder gevaarlijk en stom" werd genoemd, hebben op hun beurt weer scherpe kritiek van andere afge vaardigden uitgelokt. Olen E. Teague, lid van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, heeft verklaard, dat de senator zich „moest schamen over zijn opmerkingen". Senator John Stennis (democraat, Mississippi) heeft zich geschaard aan de zijde van oud-president Eisenhower en de republikeinse fractieleider in de senaat Everett M. Dirksen (Illinois), die het eens zijn met de bombarde menten op dicht bij China gelegen doe len. Admiraal Ulysses Sharp, de Ameri kaanse bevelhebber in het gebied van de Stille Oceaan, heeft vorige week aan gedrongen op uitbreiding van de bom bardementen op Noord-Viëtnam, enkele dagen voordat Amerikaanse vliegers be gonnen met bombardementen in de buurt van de Chinese grens. Volgens mededelingen van officiële zijde in Saigon, die ontleend zouden zijn aan een pas gearresteerde Viët- Cong-functionaris, heeft de Viët-Cong een plan opgesteld vopr een bombar dement van Saigon aan de vooravond van de presidents- en senaatsverkiezin gen van 3 september a.s. Zeven doelen waren uitgekozen, die gelijktijdig door 57 mm-geschut onder vuur moesten worden genomen. Voorts heeft de poli tie meegedeeld, dat de Viët-Cong bij een terreurcampagne in de stad pakjes napalm, ongeveer zo groot als een si garettendoosje, wil gebruiken. GRONINGEN Bij Feenstra's Verf- en Lakfabrieken NV te Groningen heeft zich gistermiddag een bedrijfsongeval voorgedaan dat het leven kostte aan de 17-jarige verfmenger Gerke Feenstra uit Hoogkerk, die juist die dag bij de firma in dienst was getreden. Hij was in een pakhuis bezig met het schoonma ken van een verfvat waarbij gebruik werd gemaakt van een verfverdunner. Hij is daarbij bedwelmd geraakt door de gasvorming en voorover in het vat gevallen. Toen mede-arbeiders hem vonden was hij al dood. DEN HAAG De Nederlandse regering is bereid garant te staan voor alle tekorten va i de Nederlandse Spoorwegen, teneinde de voortzetting van dit be drijf te verzekeren. Indien geen maatregelen zouden worden genomen, zou die voortzetting in gevaar komen, want de NS zouden niet meer op de gebruikelijke wijze aan geld kunnen komen. „Het is gebleken dat de geldgevers meer zekerheid verlangen van de NS om trent de nakoming van haar financiële verplichtingen in de komende jaren", zo zeggen minister Bakker en staatssecretaris Keyzer (beiden Verkeer en Water staat) en minister Witteveen (Financiën) in hun toelichting op het wetsontwerp tot tijdelijke steun aan de Spoorwegen. De Spoorwegen rekenen tot en met 1969 op een tekort aan financierings middelen van 454.3 miljoen gulden. Het bedrijf heeft in de begroting voor 1968 zeventig miljoen gulden van de over heid aangevraagd: ongeveer de helft van het te verwachten verlies in dit jaar. Voor 1969 wordt voorlopig van de zelfde bedragen uitgegaan. Daardoor wordt het financieringste kort teruggebracht tot 341,3 miljoen gul den. Dat betekent dat de staat tot eind 1969 garant zal staan tot een bedrag van 315 miljoen gulden. De machtiging om de garantie te verlenen strekt zich uit tot 1 januari 1970. Er bestaat nog onvoldoende inzicht in de situatie in latere jaren. De be windslieden hopen echter dat na 1 janu ari 1970 aan een garantie van het Rijk voor de N.S. geen behoefte meer be staat. Over het wegnemen van de oorzaken van de bij de N.S. gegroeide verliezen wordt in het wetsontwerp evenwel wei nig gezegd. Over de onrendabele lijnen, die de N.S. zou willen opheffen, wordt slechts opgemerkt dat dat kan gebeu ren wanneer het reizigersvervoer op re delijke wijze ook met autobussen kan worden verzorgd. Daar wordt evenwel aan toegevoegd dat die lijnen dan wel met het oog op de regionale industria lisatie en de ruimtelijke ontwikkeling moeten kunnen worden gemist. Over de „kosten van de weg", die de N.S. in een ongunstige positie ten op zichte van het verkeer over de weg en over het water plaatst, wordt in de toe lichting op het wetsontwerp opgemerkt: „Het gelijkmaken van de concurrentie voorwaarden is geen eenvoudige aange legenheid" en: „Op korte termijn is daaruit voor de N.S. geen soelaas te verwachten". Een en ander is nog on derwerp van studie van de E.E.G. en dat kan nog wel jaren duren. In de afgelopen tien jaar is al veel verbeterd op het gebied van de organi satie van het bedrijf, aldus de memo rie van toelichting. Voor de eerstkomen de "jaren verwacht de directie een ver dere verbetering, maar op dit ogenblik is die nog niet precies aan te geven. De N.S., zo wordt meegedeeld, blijft het nodig vinden om door middel van tariefsverhogingen de verliezen zoveel mogelijk te verminderen. DEN HAAG Toon Hermans krijgt van de Nederlandse Vereniging voor logopedie en foniatrie (spraak- en stem verbetering) de gouden erepenning om dat hij „als geen ander de Nederlandse taal bespeelt tot verhoging van de le vensvreugde van ons allen." Hij krijgt de penning op 9 september. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft de 30-jarige installateur A. M. B. aangehouden op verdenking van poging tot doodslag. Hij zou maan dagavond met een geweer twee schoten hebben gelost op de woning van een 28- jarige elektricien in de Havenstraat in de hoofdstad, waar een kind uit het huwelijk van diens broer is onderge bracht. Verdachte, die thans samenleeft met de vrouw van deze broer, kwam gister avond het kind opeisen en moest met geweld uit de woning worden verwij derd. Later op de avond werd er op nieuw bij de elektricien aangebeld, maar deze deed niet open. Toen hij zich even later bij het raam bevond volgden de schoten, die in het plafond drongen. Bij onderzoek van verdachtes auto vond de politie een gedemonteerd flo bertgeweer. een vizierkijker en enkele patronen. B. verklaarde dat hij niet van plan was geweest te doden, maar slechts schrik had willen aanjagen. ALMELO Op kamer 122 van het St. Elizabeth-ziekenhuis in Almelo ligt de 62-jarige weduwe M. M. Protz- man-Schilder uit de Almelose Vinken- straat bij te komen van de schrik en de pijn die haar gisternacht door een brute overvaller waren bezorgd. Na haar om middernacht in een schuur tje achter haar woning te hebben be sprongen en geslagen waarbij me vrouw Protzman veel verwondingen en kneuzingen opliep, nam de over valler de benen. De politie heeft vrij wel geen aanwijzingen en was gister ochtend nog maar wein.tj verder met het onderzoek. "fevrouw Protzman woont alleen in een huisje aan de Vinkenstraat. Maan dagavond ging zij op bezoek bij haar dochter Ada. Omstreeks elf uur keer de zij naar huis terug. „Ik deed de deur open", vertelt zij, „hing mijn jas op, en zette mijn fiets in de kamer. Toen wilde ik de poes wat eten gaan geven in de schuur waar ze altijd slaapt. Om een beetje licht te hebben wilde ik het lampje in de w.c. aandoen om dan de deur te laten openstaan. Toen ik de deur opendeed, sprong er 'n man naar buiten, die een doek over mijn hoofd trok. Hij sloeg de deur naar de keuken dicht en begon op me te beuken. Ik kon me niet verweren, het ging allemaal zo bliksemsnel. Eerst kon ik ook niet schreeuwen, zo was ik geschrokken". Mevrouw Protzman kreeg de indruk dat de man een kussensloop over haar hoofd trok. Het leek als of hij haar daarmee wilde wurgen, maar zij ver zette zich zo hevig, dat de man haar losliet. Even liet hij haar huilend achter. Daarna kwam hij terug. De overvaller pakte zijn slachtoffer op nieuw beet en sloeg met haar hoofd tegen een muur. „Ik ben toen op m'n knieën voor de w.c. gevallen", vertelt mevrouw Protzman. Haar gegil deed de overvaller op de vlucht slaan. „Doordat het donker was heb ik hem helemaal niet gezien. Het leek me een jonge man toe, want hij had wel kracht." Via de achterdeur wist de overvaller te ontkomen. Niemand zag hem vertrek ken. Ook niet de buren, die waren ge alarmeerd door het hulpgeroep van mevrouw Protzman. Zij strompelde naar de voordeur, waar zij „Buur vrouw, buurvrouw" begon te roepen. De heer en mevrouw Beuving, die naast haar wonen, waren er snel bij. Zij waarschuwden de politie en de kinderen van de overvallen vrouw. De politie tast in het duister over de opzet van de overvaller. Het huis is niet doorzocht. Geld had mevrouw Protzman niet, want zij leeft van haar weduwenpensioen. Vermist wordt er niets. Hoe de man is binnengekomen, is onduidelijk. Het buurtonderzoek le verde niets op. ATLANTA Dr. Martin Luther King jr., heeft verklaard, dat het Amerikaan se Congres „gek is van racistische idee- en" en dat zijn organisatie een grote neger-betoging in Washington wil hou den, als onderdeel van een nieuwe cam pagne van burgerlijke ongehoorzaam heid in de rassenstrijd. „Ik geloof dat wij iets moeten onder nemen voor het Congres met reces gaat", aldus King op een persconferen tie in Atlanta waar hij zijn plannen voor 'n nieuwe campagne van massale burgerlijk ongehoorzaamheid ontvouwd had tijdens een rede voor de conferen tie van zuidelijke christelijke leiders. De vertegenwoordiger van het Intern. Rode Kruis, Lourent Marti, praat met Egyptische krijgsgevangenen in een kamp „ergens in Israël". De Egyptenaren werden door Israëlische troepen gevangen genomen tijdens de recente oorlog in het Midden-Oosten. MAARN De 84-jarige P.T.T.- ambtenaar F. C. S. Terborgh uit Maarn heeft zyn rybewys ge haald. Na 120 lessen en twee examens slaagde de heer Ter borgh. Het moderne intensieve ver keer schrikt hem niet af. „Kort geleden verbaasde een arts zich nog over myn reactievermogen. Ik heb my jaren lang met de schermsport beziggehouden. Daaraan dank ik het waarschyn- lyk dat ik zo snel reageer", zegt by. HEILOO Het pacifistische Eerste- Kamerlid O. M. Boetes uit Heiloo gaat maandag naar Noord-Viënam om zich op de hoogte te stellen van de gevolgen van de Amerikaanse bombardementen. De heer Boetes heeft in Amsterdam maandenlang de wekelykse stille toch ten tegen de oorlog in Vietnam geleid. De reiskosten ongeveer 4500 gul den zullen voor een deel worden be taald door Amerikaanse Quakers. Hij behoort zelf ook tot deze godsdienstige sekte. De heer Boetes is uitgenodigd door het Viëtnamese vredescomité. 0 Met ingang van 't nieuwe cursusjaar is in Veenendaal een nieuwe school van start gegaan. Het is de Engelenburg- school die in afwachting van nieuwbouw in de gelijknamige wijk tijdelijk is ge huisvest in het Rode Kruisgebouw en 't N.V.V.-gebouw. De eerste klas van de nieuwe school is een zogenaamde speel- leerklas waarbij het onderwijs er op is gericht om de leerlingen die van de kleu terschool komen gemakkelijker op „de grote school" te laten wennen. De kwestie Ondernemingsraad kan snel tot een oplossing worden ge bracht, zo zegt de directie van de Hol- landia Tricotagefabriek te Veenendaal in een communiqué. In hetzelfde bedrijf werden gisteren twee werknemers on derscheiden met zilver en brons ter ge legenheid van hun veertig-jarig jubileum. De jachthavenplannen liggen kant en klaar in de kast, zo vertelde gister avond Rhenens burgemeester tijdens de raadsvergadering nadat het C.H.-raads- lid Van Donselaar op realisering van de plannen had aangedrongen. ANTWERPEN Een Nederlandse tankwagen met aanhanger van een bedryf uit Zundert is dinsdag in Antwerpen geslipt en omgeslagen. De lading, tien ton verf, verspreidde zich over de straat. De brandweer, die met een takelwagen de tankauto overeind zette, had urenlang werk om het wegdek van de dikke verflaag te ontdoen. By het ongeval, waarbtf de Nederlandse combinatie werd beschadigd, liep niemand letsel op. WASHINGTON President Johnson en bondskanselier Kiesinger zijn over eengekomen, dat zij hun N.A.V.O.- bondgenoten volledig zullen raadplegen, voordat zij eventueel zullen besluiten tot troepenverminderingen in Europa. Dit maakten de twee leiders dinsdag middag bekend, uadat dc bondskanse lier kort na zijn aankomst in Washing ton een eerste gedachtenwisseling had gehad met het Amerikaanse staats hoofd. Kiesinger verzekerde tegenover pers vertegenwoordigers, dat zijn regering ..niettegenstaande vele geruchten vast besloten is de N.A.V.O. te behouden en te versterken, niet alleen het bondge nootschap, maar ook het stelsel van de militaire integratie". President John son noemde het overleg „zeer construc tief, zeer vriendschappelijk en zeer produktief'. Bij de verwelkoming van de Duitse regeringsleider had de president eerder verklaard, dat de V.S. met de Bonds republiek zullen blijven samenwerken, niet alleen om aan „de kunstmatige verdeling van Duitsland" een einde te maken, maar ook om het hoofd te bie den aan „de dringende taken die ten aanzien van andere delen van de we reld, met name in Zuidoost-Azië en het Midden-Oosten, „op de twee landen rusten". De bondskanselier zei dat hij niet uitsluitend de Duitse zorgen aan de orde zou stellen. De Bondsregering zou binnen haar mogelijkheden er toe bij dragen, dat een weinig van de last van de Amerikaanse problemen van de schouders van president Johnson wordt afgenomen. Het is Kiesingers eerste bezoek aan de V.S. sinds hij in december jl. aan het hoofd van de regering in Bonn is gekomen. Hij blijft .twee dagen in Washington. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, neemt deel aan de besprekingen. Van Amerikaanse zijde wordt verno men, dat een van de belangrijkste winstpunten van de besprekingen is, dat Duitsland zich akkoord heeft ver klaard, als andere Westelijke bondge noten al eerder deden, met een ont- werp-tekst over de garantieclausule van een verdrag tegen de verspreiding van kernwapens, die de Ver. Staten aan de Sovjet-Unie willen voorleggen. Gezaghebbende kringen wilden hier over slechts meedelen, dat de laatste detailpunten betreffende deze kwestie dinsdagavond aan de orde waren ge komen tijdens besprekingen die Kiesin ger had met de ministers van Buiten landse Zaken en van Defensie, Rusk en McNamara. DEN HAAG De prijs van aard gas voor de industrie zal op 1 oktober worden verhoogd. Dit is het gevolg van de gestegen olieprijzen, waaraan de ta rieven van het aardgas zijn gekoppeld. In september zullen de afnemers op de hoogte worden gesteld van de nieuwe prijzen. Elk kwartaal wordt nagegaan hoe veel het aardgas voor de industrie duurder of goedkoper moet worden, al naar gelang de prijsbeweging van de olie. De laatste correctie gebeurde op 1 juli, toen de omzetbelasting omhoog ging. De basisprijs voor het „industriële" gas is bij een verbruik boven de mil joen kubieke meter per jaar 4 cent per kubieke meter aardgas van vijftien graden Celsius. Deze mag met maxi maal 0,95 cent worden verhoogd als de olieprijzen stijgen. Dit laatste gebeur de op 20 juni en 8 juli als gevolg van de Suez-crisis. WOERDEN „Ik heb vernomen dat de klacht in handen is van de inspec teur van de volksgezondheid. Daar ben ik verschrikkelijk blij mee want als medicus kun je, doordat je aan alle kanten bent gebonden door je ambts eed, weinig terugdoen". Dit is de reactie van de heer G. C. J., de Woerdense psychiater-neuroloog, tegen wie door mevrouw Sterk uit Den Haag een klacht is ingediend bij de of ficier van justitie, mr. W. H. Over- be ek. De officier van jusititie heeft de klacht doorgestuurd naar de geneeskun dig inspecteur voor de provincie Zuid- Holland. De inspecteur heeft mevrouw Sterk laten weten dat een onderzoek zal worden ingesteld. Mevrouw Sterk is de schoonmoeder van de 31-jarige K. H. Verweij, die op 11 juli na een slaapkuur in het r.k. ziekenhuis Ope Dei in Woerden plotse ling is overleden. De heer Verweij on derging de slaapkuur omdat hij over spannen was. Mevrouw Sterk schrijft in haar brief aan de officier van justitie dat na de lijkschouwing was geconstateerd dat de kransslagader niet goed was en dat de overledene vernauwde bloedvaten had. „Kon dit niet eerder worden ge constateerd?" vraagt zij zich af. „Kan het bewijs worden geleverd dat dit voor de kuur is onderzocht? Als bewe zen is dat de patiënt al een hartafwij king en vernauwde bloedvaten had, mocht een slaapkuur dan wel worden gegeven?" In de klacht wordt eveneens het overlijden genoemd van jonkheer C. A. L. Quarles van Ufford uit Amstelveen. Deze zeventienjarige scholier was even eens onder behandeling van deze Woer dense arts en is enkele maanden gele den in het Algemeen Ziekenhuis in Woerden plotseling na een slaapkuur overleden. De ouders hebben geprotesteerd te gen de, wat mevrouw Quarles van Uf ford noemt, „onmenselijk grove behan deling die wij na het overlijden van on ze zoon van de staf van dit ziekenhuis hebben ondervonden". HOENSBHOEK Een jonge stier heeft gistermorgen in een weiland ach ter de boerderij Terlinden van boer S. Roebroek in Hoensbroek de 69-jarige bo renknecht Willem Caelen op de ho rens genomen. De bejaarde knecht is ter plaatse aan zijn verwondingen over leden. (Van onze weerkundige medewerker Feri golfvormige storing, die dins- dagmorgen bij de ingang van het Kanaal gelegen was, koerste recht op ons land af en de ermee samenhan gende regenzone bereikte aan het eind van de morgen het zuidwesten van het land. De regenhoeveelheden wa ren in het midden en zuiden van het land het grootst. Plaatselijk viel daar meer dan 30 mm. Een groot deel van ons land kwam tijdelijk in de warme lucht, waarbij in de nacht van dinsdag op woensdag in het zuidoosten minimum temperaturen van rond de 18 graden gemeten werden. Het komende etmaal wordt boven West-Europa een zuidwestelijke stro ming in stand gehouden door een de pressie in de omgeving van Schotland en een gebied van relatief hoge baro meterstanden boven Oost-Europa. Het weer blijft wisselvallig, waarbij de kans op buien toeneemt en de tempe raturen in het algemeen iets lager zul len worden.

De Vallei | 1967 | | pagina 1